جاهای دیدنی کازان
در این مقاله سعی داریم شما را با جاهای دیدنی کازان و مکان های گردشگری این شهر آشنا سازیم. این شهر به پایتخت ورزشی کشور روسیه معروف است و در گذشته نیز پایتخت تاتار ها بوده است، کازان به دلیل قرار گرفتن بین مرز اروپا و آسیا از نظر صنعتی، فرهنگی و تجاری یک شهر بسیار مهم به شمار می رود، در طول سال افراد زیادی برای دیدن از مکان های گردشگری کازان از سراسر دنیا به روسیه سفر می کنند و کازان از شهرهای توریستی روسیه به حساب می‌آید. در ادامه ما را همراهی کنید تا بخش کوچکی از زیبایی های این شهر را به شما معرفی کنیم.

  • شهر کازان در کجا واقع شده است؟
  • کازان پس از تصرف ایوان مخوف دچار چه دگر گونی هایی شد؟
  • آثار تاریخی به جای مانده از قرون وسطی در کازان کدام ها هستند؟
  • معماری سن پترزبورگ در ساخت کدامیک از جاهای دیدنی کازان به کار رفته است؟
  • افسانه برج سویوم بایک از چه جریانی نشعت می گیرد؟
  • مهم ترین جاذبه های گردشگری کازان کدام ها هستند؟

جاهای دیدنی کازان

شهر کازان در کجا واقع شده است؟

کازان شهری است که در فدارسیون روسیه به عنوان پایتخت تاتارستان شناخته می شود، این شهر در سال 2018 میزبان جام جهانی بوده و به همین علت به نام پایتخت ورزشی کشور روسیه نیز معروف شده است، طبق آخرین سر شماری انجام شده این شهر جمعیت یک میلیون نفری دارد.
از لحاظ جغرافیایی کازان بین مرز آسیا و اروپا واقع شده به عبارت دقیق تر در محل اتلاق رودهای کازانکا و ولگا درست در بخش اروپای شرقی روسیه قرار گرفته است و با پایتخت روسیه یعنی مسکو 797 کیلو متر فاصله دارد. از نظر صنعتی کازان یکی از بزرگترین مراکز صنعتی، تجاری مایبن مرز آسیا و اروپا می باشد.

ما در مقاله ای پیش از این به معرفی کامل جاهای دیدنی روسیه پرداختیم که میتوانید در مقاله ما با آنها آشنا شوید.

کازان پس از تصرف ایوان مخوف دچار چه دگر گونی هایی شد؟

در سال 1552 ایوان مخوف موفق شد کازان را تصرف کند در همین برهه به دستور ایوان مخوف بسیاری از مسلمانان تاتار این شهر کشته شدند و بسیاری دیگر از آنها را تبعید کردند، برخی از آنها نیز برای در امان ماندن از دست نیروهای ایوان مخوف به ناچار دین مسیحیت را برگزیدند، در همان سال ایوان مخوف تعداد زیادی از مساجد این شهر را ویران کرد.
اما امروزه در این شهر مسلمانان و مسیحیان ارتودوکس به شکل مسالمت آمیز در کنار یک دیگر زندگی می کنند و تعداد سازمان های مذهبی در این شهر بیشتر از 1000 سازمان می باشد.

آثار تاریخی به جای مانده از قرون وسطی در کازان کدام ها هستند؟

1. کرملین کازان

یکی از مکان های تاریخی و دیدنی کازان که از دوران تاتار ها در این شهر به جای مانده قلعه کرملین می باشد که طبق کارشناسی های به عمل آمده ساخت این بنا به اواخر قرون وسطی یعنی قرن دهم باز می گردد البته لازم به ذکر است که برخی از دیواره های آن ما بین قرن 16 و 17 ساخته شده است. این بنا که به دستور ایوان مخوف ساخته شده امروزه یکی با ارزش ترین میراث فرهنگی کشور روسیه به شمار می رود و در یونسکو نیز ثبت گردیده، این قلعه شامل بناهای تاریخی زیادی همچون موزه ها، پارک ها و… می باشد و حتی مسجد قل شریف نیز در این مکان واقع شده است. قلعه کرملین ترکیبی از فرهنگ قوم روس و تاتار می باشد که به خوبی اسلام و میسحیت ارتدوکس را باهام تلفیق کرده است.

کرملین کازان

2. مسجد قل شریف

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم این مسجد یکی از بناهای تاریخی واقع شده در کرمیلن مسجد قل شریف می باشد این مسجد از آثار به جای مانده از قرون وسطی است که به افتخار سید قل شریق در قرن 16 مرمت و باز سازی شد. مسجد قل شریف در دو طبقه بنا شده و بزرگ ترین مسجد روسیه می باشد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این بنای تاریخی تلفیقی از معماری دوره عثمانی، معماری بلغاری و معماری دوره رنسانس در ساخت آن است. قبل از تخریب این بنا در سال 1552 توسط روس ها طول مناره های آن به 8 متر می رسید اما بعد از آن این مسجد قرن ها مورد استفاده قرار نگرفت تا اینکه درسال 2005 به شیوه ی مدرن مورد مرمت و باز سازی قرار گرفت و به مناسبت سالگرد هزار سالگی شهر کازان بازگشایی شد.
امروزه مسجد قل شریف دارای یک گنبد بزرگ به ارتفاع 39 متر و 4 مناره در اطراف آن قرار گرفته که ارتفاع هر کدام 57 متر می باشد، همچنین دیواره های مسجد به رنگ آبی و سفید ساخته شده اند.

معماری سن پترزبورگ در ساخت کدامیک از جاهای دیدنی کازان به کار رفته است؟

مسجد مرجانی از بناهای تاریخی کازان می باشد که در منطقه ساحلی اسلو قرار گرفته است، این مسجد در اواسط قرن 18 توسط کاترین دوم ساخته شده و در ساخت آن از معماری سم پترزبورگ استفاده شده نقاشی های باروک و تاتار در کل این بنای تاریخی به چشم می خورند. نام این مسجد برگرفته از نام شهاب الدین مرجانی امام جماعت آن بوده است.

جاذبه های گردشگری کازان

افسانه برج سویوم بایک از چه جریانی نشعت می گیرد؟

از بناهای تاریخی واقع شده در دژ کرملین می توان به برج سویوم بایک اشاره کرد. پس از تصرف کازان توسط ایوان مخوف در اوایل قرن 18 میلادی شاهزاده سویوم بایک برای پذیرش پیشنهاد ازدواج ایوان مخوف از وی درخواست کرد که این برج بلند را بسازد، طبق افسانه های بازگو شده مخوف برج را در 6 روز ساخت اما شاهزاده سویوم بایک ازازدواج با او سر باز زد و خود را از بالای برج به پایین انداخت، به همین علت این برج سویوم بایک نام گرفت. لازم به ذکر است آنچه که افسانه ها می گویند با شواهد تاریخی مطابقت ندارد چراکه زمان ساخت این برج به بعد از فرمانروایی ایوان مخوف در روسیه برمی گردد.

مهم ترین جاذبه های گردشگری کازان کدام ها هستند؟

از مهم ترین و پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری شهر کازان می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

معبد همه ادیان

یکی از عبدتگاه های بزرگ شهر کازان معبد همه ادیان است که در منطقه آراکیچینو واقع شده که دارای چندین ساختمان از جمله کلیسا، مسجد، کنیسه، عبادتگاه هایی برای آیین های چینی و ژاپنی و همنین معبد بودایی می باشد. دلیل ساخت این بنای تاریخی جمع آوری عبادتگاه های 16 دین تاریخ بشریت می باشد که در سال 1994 به دستور ایلدر خانوف انجام شد. البته لازم به ذکر است این مجموعه تا کنون کامل نشده و به دلیل آتش سوزی هایی که در سال 2017 رخ داد هم اکنون مورد بازسازی قرارگرفته است.

استادیوم کازان آرنا

یکی از مکان های پرطرفدار در کازان که به تازگی ساخته شده استادیوم کازان آرنا می باشد. ساخت این مجموعه ورزشی از سال 2010 شروع تا سال 2013 ادامه داشته از لحاظ جغرافیایی در قسمت شرقی کازان قرار گرفته است به عبارت دقیق تر در خیابان چستوپولسکایا واقع شده است. این ورزشگاه همواره میزبان رخ داد های بزرگی مانند جام جهانی 2018 و جام کنفدراسیون 2017 بوده است. معماری به کار گرفته شده در ساخت این ورزشگاه معماری پوپولوس می باشد که سازنده های آن اعضای یک کمپانی انگلیسی بوده اند. این مجتمع ورزشی بسیار بزرگ دارای زمین های ورزشی متنوع و همچنین زمین کنسرت می باشد، از نظر تجهیزات ورزشی نیزجزوه بهترین استادیوم های ورزشی دنیا قرار می گیرد، ظرفیت این ورزشگاه تقریبا به 45500 نفر می رسد.

موزه ملی جمهوری تاتارستان

از دیگر بناهای تاریخی قلعه کرملین می توان به موزه تاتارستان اشاره کرد که در قسمت ورودی دژ قرار گرفته قدمت این موزه ارزشمند به قرن 18 باز می گردد.

محله قدیمی تاتارها

یکی از مناطق بسیار دیدنی و جذاب شهر کازان محله سنتی و رنگارنگ تاتارها می باشد که در کنار دریاچه لوکابان قرار گرفته است، این محله به خوبی افکار روشن فکران و مذهبیان تاتار را نمایان می کند.

کلیسای سنت پیتر و پائول

چیزی که باعث می شود این کلیسا بازدید کننده گان زیادی داشته باشد معماری متفاوت آن می باشد، کلیسای سنت پیتر و پائول به گونه ایی طراحی شده چندین گنبد آبی و سفید دارد همچنین ساخت این بنای تاریخی به قرن 18 میلادی باز می گردد، اغلب مردم کازان این کلیسا را با نام کلیسای رنگارنگ می شناسند.

صومعه رایفا

یکی از بنای های تاریخی که برای مسیحیان ساخته شده صومعه رایفا می باشد که قدمت این مکان بسیار زیبا به قرن 17 میلادی برمی گردد، دیوار های آن متشکل از سنگ های گران بها می باشد و صلیب های زیادی در بالای مناره ها و گنبد آن نصب شده، مانند دیگر بناهای کازان مناره های این صومعه نیز آبی است با این تفاوت که دیواره های آن به رنگ سبز می باشد و به همین علت نمای بی نظیری دارد.

مناطق زیبای شهر کازان

جزیره سویاژسک

یقینا یکی از مکان های پرهیجان کازان جزیره سویاژسک می باشد که در 58 کیلو متری این شهر واقع شده است. این جزیره امروزه به عنوان یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری کازان محسوب می شود و توریست های زیادی را به خود جذب می کند. لازم به ذکر است علاوه بر طبیعت بکر این منطقه مکان های تاریخی زیادی نیز در آن وجود دارد که تعداد آنها به 10 بنای تاریخی می رسد. قدمت این منطقه به قرن 16 میلادی برمی گردد و بد نیست بدانید که معبد سویاژسک در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *