در این مقاله با موضوع آب و هوای استرالیا با شما همراه هستیم. کشور استرالیا یکی از زیباترین کشور های دنیاست و به علت شرایط و امکانات رفاهی مناسب، افراد زیادی علاقمند به مهاجرت به این کشور هستند. به همین علت قصد داریم در مقاله امروز به بررسی شرایط آب و هوایی این کشور بپردازیم، و آّب و هوای ایالت های مختلف استرالیا را به کسانی که این کشور را برای مهاجرت انتخاب کرده اند معرفی کنیم. در ادامه با پاسخ به سوالات زیر ما را همراهی کنید:

 • پراکندگی آب و هوای کشور استرالیا و طبقه بندی آب و هوا در استرالیا به چه صورت می باشد؟
 • آب و هوای استرالیا در هر کدام از ایالت ها به چه صورت است؟
 • آب و هوای استرالیا در طول سال و در هر فصل چه تغییراتی می کند؟
 • وضعیت بارش برف در استرالیا چگونه است؟
 • با توجه به شرایط آب و هوایی استرالیا، امکان به وجود آمدن گردباد در این کشور وجود دارد؟

کشور زیبای استرالیا و اب و هوای آن

پراکندگی آب و هوای کشور استرالیا و طبقه بندی آب و هوا در استرالیا به چه صورت می باشد؟

استرالیا جزء کشورهای بسیار وسیع جهان است و به همین علت شرایط آب و هوایی در هر ناحیه از آن با نواحی دیگر متفاوت می باشد. به طوری که امکان دارد در یک ناحیه مردم از دریا و کنار ساحل بودن لذت ببرند، ولی در ناحیه دیگر آب و هوا کاملا خشک و بیابانی و دور از دریا باشد یا این که دمای هوا در یک ناحیه از این کشور کاملا سرد، و در ناحیه دیگر هوا بسیار گرم باشد. به عنوان مثال دمای هوای نواحی کوهستانی زیر صفر است ولی در همان زمان دمای نواحی گرمسیری به بالای 50 درجه هم می رسد.
به طور کلی آب و هوای کشور استرالیا به بخش های زیر تقسیم می شود:

 • مناطق شمالی که دارای آب و هوای گرمسیری هستند و و متوسط دمای این مناطق حدود 18 درجه سانتی گراد می باشد. این مناطق فقط دو دوره زمانی بارانی و کم باران را تجربه می کنند که دوره بارانی از نوامبر تا اوریل اتفاق می افتد، و دوره کم باران نیز از می تا اکتبر مشاهده خواهد شد.
  بیشتر بارندگی های کشور استرالیا در مناطق ساحلی شمال شرق اتفاق می افتد و میانگین بارش باران در این منطقه سالانه حدود 100 اینچ می باشد. شدت این بارندگی ها در ماه های نوامبر تا آوریل (دوره بارانی) تا حدی زیاد می شود که گاهی منجر به رخ دادن طوفان های گرمسیری به همراه باد و باران شدید خواهد شد.
 • ناحیه سواحل غربی استرالیا هم آب و هوای نیمه گرمسیری دارد و متوسط دما در این ناحیه 18 درجه سانتی گراد است.
 • ناحیه مرکزی کشور استرالیا خشک و کویری می باشد و در بعضی مواقع دمای هوا در این ناحیه به بیش از 50 درجه هم خواهد رسید. بارندگی در این بخش بسیار کم است و گاهی امکان دارد تا سال ها هیچ بارانی بر صحرای مرکزی نبارد.
 • آب و هوای مناطق جنوبی استرالیا در اکثر مواقع گرم است و دمای هوا در این مناطق در فصل تابستان حدود 25 الی 30 درجه سانتی گراد، و در فصل زمستان حدود 5 الی 10 درجه سانتی گراد می باشد.
 • ناحیه جنوب شرقی استرالیا یک ناحیه کوهستانی است و کوه های تاسمانیا و آلپ های استرالیا در این قسمت قرار دارند. آب و هوای این ناحیه بسیار سرد است و قله ها هر سال با بارش فراوان برف سفید پوش خواهند شد.

آب و هوای استرالیا در هر کدام از ایالت ها

آب و هوای استرالیا در هر کدام از ایالت ها به چه صورت است؟

کشور استرالیا 6 ایالت و 2 قلمرو بزرگ دارد و کسانی که قصد دارند به استرالیا مهاجرت کنند، بهتر است علاوه بر آشنایی با شرایط مهاجرت به کشور استرالیا با شرایط اب و هوایی هر ایالت اشنایی داشته باشند تا بتوانند محل مناسب برای اقامت خود در این کشور را انتخاب کنند. در ادامه به معرفی آب و هوای هر ایالت می پردازیم تا در انتخاب شهر مناسب برای اقامت در استرالیا به شما کمک کنیم.

ایالت استرالیای جنوبی

در ایالت استرالیای جنوبی میانگین دما در تابستان بین 25 الی 35 درجه سانتی گراد و در زمستان بین 10 الی 15 درجه سانتی گراد می باشد. این ایالت دارای آب و هوای مدیترانه ای می باشد و به همین علت تابستان های طولانی، بسیار گرم و خشک و زمستان های کوتاه، بدون برف، کمی سرد و مرطوب را تجربه می کند. به طوری که تمام افراد در فصل تابستان باید هنگام تردد در شهری مثل آدیلاد حتما از کلاه لبه دار و کرم ضد افتاب استفاده کنند، و در فصل زمستان هم به همراه داشتن چتر و لباس گرم الزامی است.

ایالت ویکتوریا (VICTORIA)

آب و هوای ایالت ویکتوریا به طور کلی معتدل می باشد و نسبت به ایالت هایی مثل نیوساوت ولز یا کوئینزلند خنک تر است. میانگین دمای هوای این ایالت در فصل تابستان حدود 25 درجه سانتی گراد و در فصل زمستان 14 درجه سانتی گراد می باشد.
نکته بسیار جالب در مورد ایالت ویکتوریا این است که آّب و هوای این ایالت به دلیل موقعیت جغرافیایی که در آن قرار دارد ثابت نیست و در برخی شهر های آن مثل ملبورن، در یک روز می توان تمام فصل ها را مشاهده کرد! لازم به ذکر است این متغیر بودن شرایط جوی گاهی منجر به اتفاق افتادن پدیده هایی مثل طوفان شدید، رعد وبرق و تگرگ خواهد شد.

یکی از ایالت های زیبا در استرالیا

ایالت کوئینزلند (Queensland)

آب و هوای هر کدام از بخش های ایالت کوئینزلند به علت وسعت زیاد این ایالت متفاوت است به طوری که بخش های جنوبی این ایالت دارای آب و هوای نیمه استوایی، بخش های شمالی دارای آب و هوای استوایی و بارش های بارانی فراوان، مناطق غربی و مرکزی ایالت نیز دارای آب و هوای گرم، بارش های بسیار کم و زمین های خشک می باشند. همچنین در جنوب شرقی این ایالت به خصوص در ارتفاعات این ناحیه، دمای هوا گاهی به زیر صفر هم می رسد.

ایالت نیوساوت ولز (NSW)

در ایالت نیوساوت ولز و به خصوص در شهر سیدنی میانگین بارش از سایر ایالت ها بیشتر است و در تمام طول سال بارندگی اتفاق می افتد. تابستان های این ایالت بسیار گرم و طولانی است و زمستان های ملایم و معتدل دارد و میانگین دمای هوا در تابستان به 26 درجه سانتی گراد، و در زمستان به 16 درجه سانتی گراد می رسد. همچنین میزان بارش باران در این ایالت در ماه های آوریل و ژوئن به بیشترین میزان خواهد رسید.

ایالت تاسمانی

ایالت تاسمانی در واقع یک جزیره می باشد که در میان آّب های اقیانوس هند و اقیانوس آرام قرار گرفته است. این ایالت از آب و هوای معتدل و ملایمی برخوردار است و تابستان های گرم و زمستان های خنکی دارد و میانگین دما در تابستان به 21 درجه سانتی گراد، و در زمستان به 12 درجه سانتی گراد می رسد.
ایالت تاسمانی یک ایالتی کوهستانی می باشد و در فصل زمستان بارش برف روی قله ها مشاهده می شود. همچنین در فصل بهار و پاییز بیشترین میزان بارش باران اتفاق می افتد که در مناطق غربی این میزان به 2400 میلی متر هم خواهد رسید.

ایالت استرالیای غربی

در ایالت استرالیای غربی هم تنوع آّب و هوایی در نواحی مختلف ایالت وجود دارد به طوری که بخش های ساحلی جنوب غربی ایالت دارای آب و هوای مدیترانه ای، و بخش های مرکزی ایالت دارای آّب و هوای خشک می باشند.

محیط زیبا در ایالتی در استرالیا

آب و هوای استرالیا در طول سال و در هر فصل چه تغییراتی می کند؟

همان طور که در مطالب قبلی هم اشاره کردیم، کشور استرالیا شرایط آّب و هوایی و اقلیم های متنوع و شگفت انگیزی دارد و از جنگل های سرسبز، دریاهای متعدد، بیابان ها و صحرا های خشک و بی آب و علف و کوه های سراسر پوشده از برف برخوردار است.
شاید برای شما جالب باشد که بدانید فصل های کشور استرالیا به دلیل قرار گرفتن در نیمکره جنوبی کره زمین برعکس سایر کشور ها است، یعنی زمانی که در کشور های واقع در نیمکره شمالی زمستان از راه رسیده و هوا بسیار سرد است، در این کشور هوا بسیار گرم و تابستانی می باشد حتی جشن کریسمس هم در فصل تابستان برگزار خواهد شد. همین وارونه بودن فصل ها نسبت به سایر کشور ها و همچنین اختلاف دمای بسیار جالب بین بخش های مختلف کشور، باعث شده علاقمندان زیادی همه ساله برای بازدید یا زندگی کردن به این کشور زیبا سفر کنند.
در کشور ایران هم فصل ها برعکس استرالیا هستند و اگر شما در فصل تابستان با یک لباس نازک به استرالیا سفر کنید، به محض پیاده شدن از هواپیما به یک لباس گرم نیاز خواهید داشت. آب و هوای استرالیا در هر کدام از فصل ها به صورت زیر می باشد:

تابستان استرالیا (زمستان ایران)

جالب است بدانید زمانی که کل اروپا سرد و یخ زده می باشد مردم استرالیا هوایی گرم و خشک را تجربه می کنند و جشن کریسمس هم برعکس سایر کشور ها درست وسط تابستان برگزار خواهد شد، بنابراین اگر قصد دارید تابستان های استرالیا را ببینید باید در فصل زمستان به این کشور سفر کنید. معمولا گردشگران در تابستان های استرالیا شهر های سیدنی و ملبورن را برای سفر انتخاب می کنند، زیرا در این شهر ها فستیوال های متعددی برگزار می شود که معمولا برای توریست ها بسیار جذاب است.
دمای هوای مناطق بیابانی استرالیا در فصل تابستان به بیش از 40 درجه سانتی گراد هم می رسد ولی در شهر هایی مثل سیدنی حتی در این فصل هم بارش باران های ملایم به چشم می خورد.

پاییز استرالیا (بهار ایران)

اگر در فصل بهار از ایران به کشور استرالیا سفر کنید جنگل ها و پارک های نارنجی رنگ شما را شگفت زده خواهد کرد! فصل پاییز در استرالیا بسیار زیباست و جلوه های رنگی فوق العاده ای در سراسر آن به چشم می خورد. در بخش هایی مثل نواحی ساحلی شرق استرالیا در فصل پاییز هم هوا همچنان گرم و مطبوع است و مردم این نواحی معمولا دیر تر از سایر بخش های کشور سرما را تجربه می کنند.

زمستان استرالیا (تابستان ایران)

تعداد توریست هایی که در زمستان یعنی بین ماه های ژوئن تا آگوست به استرالیا سفر می کنند بسیار زیاد است؛ زیرا در این فصل در شهر هایی مثل آدلاید، سیدنی و ملبورن فستیوال های متعدد و جذابی مثل فستیوال موسیقی برگزار می شود.
اگرچه میانگین بارش برف در استرالیا زیاد نیست، اما در فصل زمستان برخی نواحی این کشور مثل جنوب شرقی بارش برف را هم تجربه می کنند و گردشگران علاقه مند به تفریحات زمستانی مثل اسکی، می توانند به بخش هایی مثل ارتفاعات ایالت ویکتوریا رفته و از اسکی روی برف های این کوهستان ها لذت ببرند.

بهار استرالیا (پاییز ایران)

بین سپتامبر تا نوامبر زمانی است که کشور استرالیا فصل بهار را تجربه می کند و در حالی که سایر کشور های اروپایی به تدریج میزبان هوای سرد پاییزی خواهند شد، هوای استرالیا بسیار معتدل می باشد و اندک اندک رو به گرمی می رود. علاوه بر این فصل بهار به علت سرسبزی و هوای معتدل در بسیاری از مناطق کشور یکی از بهترین فصل ها برای سفر به استرالیا می باشد.
می توان گفت فصل بهار در استرالیا خصوصیت سایر فصل ها را دارا می باشد و در هر بخش از کشور می توان آب و هوای متفاوتی را مشاهده کرد.

محیطی زیبا در کشور استرالیا با آب و هوای منحصر به فرد

وضعیت بارش برف در استرالیا چگونه است؟

به طور کلی در کشور استرالیا بارش برف بسیار کم است و معمولا در ارتفاعات جنوب شرقی ایالت ویکتوریا، نیوساوت ولز، تاسمانی و همچنین در کوه های Blue ، Orange و Upper Hunter اتفاق می افتد. بارش برف معمولا در بخش های مسکونی کشور استرالیا به چشم نمی خورد، ولی بخش هایی مثل حاشیه های هایلندز شرقی معمولا سالی 2 بار برف می بارد و این قسمت ها را به مکان های مناسبی برای افراد علاقه مند به اسکی و سایر تفریحات زمستانی تبدیل کرده است.

با توجه به شرایط آب و هوایی استرالیا، امکان به وجود آمدن گردباد در این کشور وجود دارد؟

از آن جایی که کشور استرالیا دارای آب و هوای استوایی می باشد در برخی نواحی آن امکان وقوع گردباد وجود دارد و هر سال حدود 6 گردباد در این کشور اتفاق می افتد. معمولا مناطقی مثل ایالت استرالیای غربی، نواحی شمال و مناطق ساحلی ایالت کوئینزلند در ماه های دی تا اردیبهشت با این پدیده مواجه می شوند.
وقوع گردباد در استرالیا گاهی انقدر شدید است که به خسارت های جانی منجر خواهد شد؛ در سال 1974 گردبادی که در کریسمس اتفاق افتاد جان 49 نفر را گرفت و 600 نفر را زخمی کرد، و بدترین گردباد هم مربوط به سال 1899 می باشد که به مرگ 400 نفر در ایالت کوئینزلند منجر شد.

شرایط مناسب آب و هوایی استرالیا

با تشکر از زمانی که برای مطالعه این مطالب صرف کردید. امیدواریم که مطالب گفته شده در این مقاله برای شما مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *