اقتصاد استرالیا

در این مقاله از سلسله مقالات وبسایت مهاجران قصد داریم اقتصاد استرالیا را مورد بررسی قرار دهیم.

استرالیا یک کشور کم جمعیت و در عین حال پهناور است. درآمد این کشور مبنی بر کشاورزی و سرمایه گذاری‌های خارجی می باشد. تولیدات اصلی کشور استرالیا شامل تولیدات پشم، گوشت گاو، محصولات لبنی، گوشت گوسفند و محصولات کشاورزی است.هرچند تولید این محصولات پس از جنگ جهانی دوم کاهش چشمگیری داشته اما همچنان استرالیا جزو قطب های اصلی تولید محصولات فوق در بازار جهانی است.

اگر تمایل دارید کمی درباره ویزای کار استرالیا و یا اخذ ویزا بشردوستانه استرالیا اطلاعات بدست آورید پیشنهاد مهاجران به شما بازدید از باقی مطالب مربوط به کشور استرالیا است که در آرشیو بلاگ مهاجران به صورت کامل موجود می باشد.

در ادامه به سوالاتی که ممکن است در رابطه با اقتصاد استرالیا برای شما پیش بیاید، پاسخ می دهیم:

 • وضعیت اقتصادی استرالیا چگونه است؟
 • نقش کانال سوئز در اقتصاد استرالیا چیست؟
 • واردات و صادرات استرالیا در اقتصاد این کشور چه نقشی دارد؟
 • الزامات گمرکی واردات و صادرات استرالیا کدام اند؟
 • منابع اصلی درآمد کشور استرالیا کدام اند؟
 • رشد اقتصادی استرالیا چه روندی دارد؟

وضعیت اقتصادی استرالیا چگونه است؟

در این مقاله از سلسله مقالات وبسایت مهاجران قصد داریم اقتصاد استرالیا را مورد بررسی قرار دهیم.کشور استرالیا در سال ۲۰۱۳ بعد از کشور سوئیس ثروتمند ترین کشور دنیا شناخته شد. درآمد اقتصادی این کشور مبنی بر بخش خصوصی است. کشور استرالیا در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ به عنوان سومین کشور جهان از نظر شاخص آزادی اقتصادی و دومین کشور دنیا از نظر شاخص توسعه انسانی شناخته شد.

بر اساس آمارهای منشر شده، شهر ملبورن استرالیا، جزو بهترین شهرهای دنیا به حساب می آید. شهرهای آدلاید، سیدنی و پرت نیز جزو ۱۰ شهر برتر دنیا محسوب می شوند. در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ کشور استرالیا تنها کشور جهان بود که تحت تاثیر رکورد جهانی قرار نگرفت.

درخواست مشاوره رایگان

کشور استرالیا طی ۱۰ سال اخیر نرخ تورم دو تا سه درصد داشته است و واحد پول آن نیز دلار استرالیا می باشد. کد پولی این کشور تحت عنوان AUD شناخته می شود و علامت اختصاری آن نیز به صورت A.$ است. دلار استرالیا جزو ۷ ارز مبادلات تجاری محسوب می شود. این کشور در گروه سازمان تجارت جهانی    WTO قرار دارد و 8 کمپانی از کمپانی های کشوراسترالیا بین 500 کمپانی اول دنیا محسوب می شوند.

کشور استرالیا در سال‌های اخیر جزو ۲۰ کشور اول دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی قرار گرفت و سرانه درآمد مردم این کشور نسبتاً بالا است. کشور استرالیا جزو وسیع ترین کشور های دنیا بوده و از لحاظ تنوع آب و هوایی و منابع زیر زمینی بسیار غنی است. این کشور، یک کشور تقریبا خود کفا بوده و از لحاظ اقتصادی جایگاه مطلوبی دارد. همچنین سرانه درآمد کشور استرالیا از کشورهایی مانند آلمان انگلیس و فرانسه بیشتر است. با این اوصاف، وضعیت اقتصادی استرالیا در شرایط مطلوبی قرار دارد.

نقش کانال سوئز در اقتصاد استرالیا چیست؟

یکی از مهمترین عواملی که در رشد اقتصادی کشور کانادا تاثیر زیادی می گذارد، کانال سوئز است، چرا که از طریق این کانال محصولات زیادی را به کشورهای اروپایی صادر می‌کند. رایج ترین محصولات صادراتی این کشور شامل پشم، محصولات کشاورزی، شکر، آلومینیوم ، گاز های طبیعی، زغال، گوشت، تجهیزات حمل و نقل، لبنیات و طلا می شود.

کشور استرالیا یکی از بزرگ ترین کشورهای صادر کننده محصولات دامی، مواد اولیه، محصولات کشاورزی و همچنین مواد معدنی در دنیا بوده و بزرگترین قطب تولید کننده طلا در دنیا محسوب می شود. همچنین این کشور در زمینه تولید مواد کانی به خود کفایی کامل رسیده است و قدرت های بزرگ اقتصادی دنیا مانند چین، کره جنوبی،  آمریکا، آلمان و نیوزلند اصلی ترین شرکای تجاری این کشور هستند.

واردات و صادرات استرالیا در اقتصاد این کشور چه نقشی دارد؟

در این مقاله از سلسله مقالات وبسایت مهاجران قصد داریم اقتصاد استرالیا را مورد بررسی قرار دهیم.وضعیت اقتصادی استرالیا همواره در حال رشد است و همین امر موجب می شود که افراد ساکن استرالیا و یا حتی افراد خارج از استرالیا به فکر تجارتی امن در این کشور بیفتند. طی ۲۶ سال اخیر، کشور استرالیا رشد اقتصادی پایداری داشته و اقتصاد این کشور از طریق موسسه ها و بخش های قدرتمندی پشتیبانی می شود که همین امر موجب شده است که این کشور نسبت به تغییرات جهانی توانایی  پاسخگویی را باشد.

اقتصاد استرالیا در سه سازمان رتبه بندی جهانی دارای رتبه AAA می باشد. همچنین اقتصاد این کشور از ۱۵ صنعت که در لیست ۲۰ صنعت اول دنیا قرار دارند، بهره می برد و همین امر موجب شده که کشور استرالیا از لحاظ اقتصادی بالاتر از حد جهانی قرار بگیرد.

درخواست مشاوره رایگان

موقعیت جغرافیایی این کشور باعث شده است که به یکی از بزرگ ترین منابع تامین کننده بازارهای آسیا و اقیانوس آرام تبدیل شود. کشور استرالیا شرکای تجاری زیادی دارد علاوه بر این، دولت استرالیا همیشه در تلاش است که تجارت این کشور را توسعه دهد. دولت استرالیا قوانین زیادی را جهت استانداردسازی تولیدات داخلی و حمایت از مصرف کنندگان و محیط زیست وضع نموده و همچنین واردات کالا های خطرناک در این کشور ممنوع است.

کسب و کار هایی در کشور استرالیا وجود دارند که موجب ورود کالاهایی از کشورهای دیگر به این کشور می شود، اما واردات این کالاها می‌بایست در چارچوب قانونی انجام شده و وارد کننده نیز باید درباره مالیات عوارضی، قرنطینه، مقررات دولتی و… اطلاعات کافی را داشته باشد، زیرا در غیر این صورت کالاهای وارداتی از سوی اداره مهاجرت و حفاظت مرزی استرالیا توقیف خواهند شد.

اتحادیه کشورهای مشترک المنافع:

اتحادیه کشورهای مشترک المنافع شامل ۵۳ کشور مستقل از جمله کشور استرالیا می‌شود، که همه این کشورها به جز کشورهای کامرون و موزامبیک، جزو مستعمره کشور بریتانیا بوده اند. کسانی که قصد صادرات یا واردات کالا به کشور استرالیا را داشته باشند، باید درباره قوانین و مقررات وضع شده در این کشور اطلاعات کافی را کسب کنند.

قبل از صادرات یا واردات کالا، لازم است همه ریسک‌های آن بررسی شود. ریسک هایی مانند سیاست حمل و نقل، مسائل حقوقی مبادلات ارزهای خارجی، قرنطینه و… از جمله عواملی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

در این مقاله از سلسله مقالات وبسایت مهاجران قصد داریم اقتصاد استرالیا را مورد بررسی قرار دهیم.الزامات گمرکی واردات و صادرات استرالیا کدام اند؟

تمام کالاهایی که به کشور استرالیا وارد می شوند، باید اجازه ترخیص از مرز را بگیرند. ورود برخی از کالاها به کشور استرالیا کاملا ممنوع است و برخی دیگر نیز برای ورود به این کشور محدودیت های دارند. برای وارد کردن کالاهای حاوی مواد شیمیایی صنعتی مانند جوهر، لوازم بهداشتی آرایشی، مواد شیمیایی، فتوکپی، پرینت، پلاستیک، لوازم آرایشی و… لازم است هزینه سالانه آن پرداخت شده و همچنین کالا‌ در NICNAS ثبت شود.

در رابطه با صادرات در کشور استرالیا یک سری الزامات گمرکی وجود دارد که این قوانین توسط ABF نظارت می شوند. کالاهایی چون اقلام نظامی کشنده، سیستم های سلاح های هسته ای و… توسط بخش کنترل صادرات دفاع کنترل می شوند.

اصلی ترین کالاهای وارداتی استرالیا عبارت اند از:

 • نفت
 • تجهیزات فنی و پزشکی و بینایی
 • سنگ‌ها و فلزهای گران قیمت
 • وسایل نقلیه
 • مبلمان
 • ماشین آلات و تجهیزات الکتریکی
 • ساختمان های پیش ساخته

اصلی ترین کالاهای صادراتی کشور استرالیا عبارت اند از:

 • مواد شیمیایی غیر آلی
 • سنگ معدن
 • طلا
 • دستگاه های پزشکی فنی و بینایی
 • فلزات نیم سوخته
 • غلات

منابع اصلی درآمد کشور استرالیا کدام اند؟

کشور استرالیا درآمد زیادی از طریق فروش شمش های فلزی کسب می کند. این کشور کالاهایی مانند زغال کک و سنگ آهن نیز صادر می کند. سومین منبع درآمد کشور استرالیا صادرات طلا است.

نرخ بیکاری در کشور استرالیا بسیار پایین است. حدود ۶۹ درصد از تولید ناخالص این کشور مربوط به بخش خدمات اقتصادی شامل آموزش خدمات مالی و گردشگری است. در این میان سهم تولیدات کشاورزی ۳ درصد و منابع طبیعی ۵ درصد می باشد. کالا های کشور استرالیا به بازارهای بزرگی از جمله بازار کشور های  ژاپن، کره جنوبی، نیوزلند و آمریکا صادر شده و کل بدهی های کشور استرالیا ۱۹۰ میلیارد دلار است.

در این مقاله از سلسله مقالات وبسایت مهاجران قصد داریم اقتصاد استرالیا را مورد بررسی قرار دهیم.

رشد اقتصادی استرالیا چه روندی دارد؟

طی ۲۷ سال اخیر کشور استرالیا هیچ گونه رکود اقتصادی نداشته  و نرخ اشتغال در این کشور همواره در حال رشد بوده است. کشور استرالیا موازی با رشد جمعیت شغل های جدید را به بازار اضافه می کند، همین امر سبب کاهش نرخ بیکاری و افزایش نرخ مشارکت در این کشور شده است.

در اکثر مشاغل کشور استرالیا همواره دستاوردهای جدیدی به وجود آمده است، اما بیشتر این دستاورد ها در خدمات کسب و کار و خانواده دیده می‌شود. محدوده جغرافیایی کشور استرالیا موجب شده که منابع زیرزمینی زیادی در این کشور وجود داشته باشد که همین امر سبب رونق کسب و کار کارخانه های تولید منابع در این کشور شده است.

سرمایه کشور استرالیا در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ افزایش چشمگیری داشته است. از جمله عوامل موثر در این امر می‌توان به هزینه‌های کم وام گرفتن جهت کسب و کار، افزایش ظرفیت بهره وری و همچنین برنامه ریزی و پرداخت هزینه  برای حفظ ذخایر منابع استرالیا اشاره کرد.

عامل اتصال مردم استرالیا به بازار جهانی، اعتماد به سرمایه گذاری خارجی است. با وجود دخالت کشورهایی چون انگلیس، ایالات متحده و ژاپن در اقتصاد استرالیا، این کشور همچنان جزو کشور های قدرت مند اقتصادی در دنیا محسوب می شود.

نکته: با توجه به شرایط مساعد اقتصادی استرالیا ویزا و اقامت کارآفرینی استرالیا می‌تواند آینده‌ای ایده‌آل را برای شما به ارمغان آورد،  در صورتی که با علم کامل و با مشورت یک مشاور مهاجرت به استرالیا تمامی مراحل پیش برود.

کشور استرالیا از رشد اقتصادی خوبی برخوردار است و سالانه به درآمد ملی آن افزوده می شود. تنوع آب و هوایی و جاذبه های گردشگری در کشور استرالیا موجب جذب توریست های خارجی در این کشور شده و صنعت گردشگری کمک شایانی به رشد اقتصادی این کشور می کند. همچنین پذیرش دانشجو های خارجی در استرالیا یکی دیگر از عوامل بالقوه رشد اقتصادی این کشور محسوب می‌شود.

اگر قصد مهاجرت به استرالیا دارید لازم است تا با شرایط مهاجرت به استرالیا نیز آشنا باشید پس مقاله ای با همین نام که در وبسایت مهاجران منتشر گردیده بود را از دست ندهید.

از توجه و همراهی شما عزیزان متشکریم…

در صورت تمایل بیشتر برای کسب اطلاعات درباره استرالیا و مهاجرت می توانید به صفحه Immigration and citizenship مراجعه فرمایید

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *