در این مقاله قصد داریم مطالبی در مورد مهاجرت تحصیلی به روسیه برای شما مخاطبان گرامی بیان کنیم، امیدواریم تا پایان این مطالب با همراه باشید و از مطالعه آن بهره کافی را ببرید.
یکی از روش هایی که بیشتر افراد برای مهاجرت به روسیه انتخاب می کنند، معمولا از طریق دریافت ویزای تحصیلی یا دانشجویی به این کشور می باشد که شرایط و مدارک خاصی نیاز دارد و بسیاری از این افراد علاقمند هستند که اطلاعاتی در رابطه با تحصیل در این کشور پهناور و مهاجر پذیر را کسب کنند. همچنین یکی از رشته هایی که اکثر افراد برای تحصیل در آن به این کشور می روند، رشته پزشکی می باشد و باید گفت که انتخاب کردن رشته پزشکی و دندان پزشکی شرایط ویژه ای دارد و افرادی که دارای دیپلم تجربی هستند، این امکان برای آنها فراهم می باشد که با توجه به شرایطی که در این کشور تعیین شده است به آسانی در بهترین دانشگاه های روسیه مشغول به تحصیل شوند. بنابراین در ادامه به توضیح مطالبی در رابطه با این موضوع و پاسخ هایی که به رفع ابهامات ذهنی شما کمک می کند، اشاره خواهیم کرد.

ما پیش از این و در مقاله ای جداگانه به بررسی راه های مهاجرت به روسیه پرداختیم، پیشنهاد میکنیم در صورتی که قصد مهاجرت به روسیه را دارید این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید.

سوالاتی در رابطه با موضوع مورد نظر وجود دارد که در این مقاله قصد داریم به برخی از آنها پاسخ دهیم:

 • آیا می دانید برای مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل باید چه اطلاعاتی داشته باشید؟
 • آیا می می دانستید مهاجرت به روسیه برای تحصیل دارای چه مزیت هایی می باشد؟
 • شرایط دریافت ویزا برای مهاجرت تحصیلی به روسیه شامل چه مواردی می باشد؟

فارغ التحصیلان خارجی در روسیه

آیا می دانید برای مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل باید چه اطلاعاتی داشته باشید؟

افرادی که قصد دارند برای مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل اقدام نمایند و به این شیوه ویزا دریافت کنند، در ابتدا به دنبال اطلاعاتی در رابطه با مقاطع تحصیلی و شرایط و سیستم آموزشی این کشور می باشند و لازم است به این نکته اشاره کنیم که نظام آموزشی روسیه طبق برنامه های اروپای مرکزی اداره می شود. بنابراین در متن پایین به تقسیم بندی های آموزشی این کشور اشاره می کنیم:

 • آموزش تحصیلی در مقطع ابتدایی
 • آموزش در مقطع متوسطه
 • ادامه تحصیل در دانشگاه
 • امکان گذراندن تحصیلات تکمیلی

شروع تحصیل در این کشور از سن ۶ سالگی الزامی می باشد و دانش آموزان به مدت 9 سال به ادمه تحصیل در این مقطع مشغول می باشند، همچنین پس از اتمام تحصیلات در طی سال های تعیین شده می توانند از دو روش به تحصیل در مقاطع بالا تر ادامه دهند.

 1. ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان
 2. ادامه تحصیل در مدرسه های بازرگانی که به منظور آماده کردن افراد برای ورود به بازار کار و اشتغال می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی

همچنین ادامه تحصیل در کشور روسیه برای گرفتن مدرک کارشناسی به مدت 4 سال می باشد و برای وارد شدن به این مقطع تحصیلی متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم باشند تا این امکان برای آنها فراهم شود که مدرک لیسانس را دریافت کنند و نکته ای که در رابطه با این مسئله وجود دارد این است که دوره لیسانس در این کشور به زبان روسی تدریس می شود و فرد به منظور اینکه بتواند در این مقطع تحصیل نماید، الزامی است که برای دریافت پذیرش از دانشگاه های این کشور، مدرک زبان روسی را داشته باشد. همچنین افرادی که با ویزای دانشجویی آنها در این کشور موافقت می شود، امکان ادامه تحصیل در بهترین و معتبر ترین دانشگاه های روسیه که جزء دانشگاه های برتر در دنیا می باشد، فراهم می گردد.

دانشجویان مهاجر در روسیه

لازم است برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه به ویژه شرایط اعزام دانشجو به روسیه، به بلاگ مهاجران مراجعه نمایید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

یکی از مزیت هایی که برای تحصیل در این کشور وجود دارد، این است که هزینه آموزش در روسیه به نسبت کشور های دیگر پایین تر می باشد و شرایط خوبی را برای زندگی دانشجویان به وجود آورده اند که این دلیل باعث شده است، بسیاری از متقاضیان به تحصیل در مقاطع بالاتر علاقمند شوند. همچنین دانشجویان بسیاری از کشور های مختلف مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می باشند که این دوره به مدت 2 سال می باشد و دانشجویان با دوهدف اساسی به تحصیل در این مقطع می پردازند:

 1. با ادامه تحصیل در مقاطع بالا در دانشگاه های کشور روسیه، متقاضیان شانس بیشتری را برای ادامه تحصیل و بورسیه شدن در دانشگاه های مطرح دنیا پیدا می کنند.
 2. بیشتر افرادی که قصد دارند در مقطع دکتری دامه تحصیل دهند، پیش از آن مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه های روسیه دریافت می کنند، به این دلیل که بعد از گرفتن این مدرک امکان ادامه و بورسیه شدن در مقطع دکتری به راحتی برای آنها فراهم می باشد.

تحصیل در مقطع دکتری

در این کشور ادامه تحصیل در مقطع دکتری شامل دو مرحله است که به شرح زیر می باشد:

 1. نامزد علمی یا پی اچ دی
 2. دریافت مدرک دکتری علوم یا D.Sc

در رابطه با دریافت مدرک دکتری در کشور روسیه باید به این نکته اشاره کنیم که ادامه تحصیل در این مقطع بعد از گذراندن یک دوره مطالعاتی پس از کارشناسی ارشد، امکان پذیر می باشد و در واقع برای دریافت مدرک دکتری تحصیل به مدت 5 سال الزامی می باشد.
نکته ای که در رابطه با ادامه تحصیل در کشور روسیه وجود دارد این است که تدریس دروس دانشگاهی در این کشور به دو زبان روسی و انگلیسی امکان پذیر می باشد. بنابراین اشخاصی که قصد دارند با درخواست آنها برای پذیرش در دانشگاه های این کشور به زبان روسی موافقت شود، باید مدارکی که نشان دهنده تسلط آنها بر این زبان می باشد را ارائه دهند و همچنین متقاضیانی که قصد دارند در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی تحصیل نمایند، باید در آزمون آیلتس زبان انگلیسی نمره مشخصی را کسب نمایند.

آیا می می دانید مهاجرت به روسیه برای تحصیل دارای چه مزیت هایی می باشد؟

جشن دانش آموزان مهاجر در روسیه

بیشتر افرادی که قصد دارند مهاجرت به روسیه برای تحصیل را انتخاب نمایند، این کار را به دلیل مزیت های زیاد آن انجام می دهند که در متن پایین به برخی از این مزیت ها اشاره خواهیم کرد:
متقاضیانی که در این کشور مشغول به تحصیل می باشند، امکان انجام کار به صورت پاره وقت در کنار ادامه تحصیل برای آنها فراهم است.
در این کشور برای دانشجویان این امکان فراهم می باشد که کار های دانشجویی را انجام دهند و از این طریق کسب درآمد کنند.
مدرک دریافت شده در این کشور در تمام دنیا دارای اعتبار می باشد.
به دلیل اینکه کشور روسیه جزء اتحادیه اروپا نمی باشد، قوانین مهاجرتی خاص خود را دارد و همین مسئله باعث شده است که ورود و دریافت اقامت دائم در این کشور به راحتی صورت گیرد.
امکان ادامه تحصیل برای متقاضیان در کشور روسیه برای تمامی مقاطع از ابتدایی تا دکتری فراهم می باشد.
لازم به ذکر است که در پایان این مطالب به این نکته اشاره کنیم که کار پاره وقت در دوره کارشناسی به مدت 7 الی 10 ساعت در طی یک هفته می باشد و بابت هر ساعت مبلغ مشخصی پرداخت می گردد که در نهایت دانشجویان با این مبلغ می توانند هزینه زندگی و تحصیل خود را به راحتی پرداخت نمایند.

شرایط دریافت ویزا برای مهاجرت تحصیلی به روسیه شامل چه مواردی می باشد؟

تصویر زیبایی از کشور روسیه

بیشتر افراد برای مهاجرت تحصیلی به روسیه نیاز به دریافت ویزا و گذرنامه خواهند داشت و نحوه دریافت ویزای دانشجویی به وسیله سفارت روسیه امکان پذیر می باشد و در بعضی از کشور ها مراکز معتبری وجود دارند که خدمات مربوط به مهاجرت را برای متقاضیان به راحتی و به روش قانونی انجام می دهند. بنابراین به شما توصیه می کنیم که اگر قصد دارید برای مهاجرت به روسیه از طریق ویزای دانشجویی اقدام نمایید با یک مشاور با تجربه مشورت کنید تا بتواند راه های مناسبی را به شما پیشنهاد دهد و مراحل دریافت ویزا را به راحتی انجام دهید.
بر اساس مسائل خاصی که در ارتباط با قوانین کشور روسیه به منظور صادر کردن ویزا وجود دارد، در ابتدا برای متقاضیان به مدت یک سال ویزا صادر می شود که بر اساس آن شما می توانید در این مدت به روسیه سفر کنید و در زمانی که اعتبار ویزا به پایان رسید، پس از آن این امکان برای شما فراهم می شود که برای ادامه تحصیل در یک مدت طولانی اقدام نمایید. همچنین برای دریافت ویزای دانشجویی شرایط و مدارک خاصی وجود دارد که در متن پایین به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • داشتن اصل گذر نامه بین المللی
 • تهیه کپی از صفحه ابتدایی گذرنامه
 • داشتن دعوت نامه به صورت رسمی و معتبر برای مهاجرت به روسیه
 • تهیه فرم تقاضای مهاجرت ( می توانید برای این کار از فرم الکترونیکی استفاده نمایید )
 • تهیه عکس که به صورت 3.5 * 4.5 باشد.
 • تهیه یک گواهی مبنی بر اینکه شخص در وضعیت HIV منفی قرار دارد.
 • افرادی که به سن قانونی نرسیده اند، باید از دفاتر رسمی یک گواهی مبنی بر رضایت والدین تهیه نمایند.

دعوت نامه هایی که برای متقاضیان صادر می شود به وسیله وزارت و اداره امور مربوط به مهاجرت در این کشور تهیه می شود. افرادی که قصد دارند پذیرش خود را در دانشگاه های روسیه به وسیله انتخاب رقابتی کسب کنند و هچنین دارای سهمیه برای ادامه تحصیل دولتی می باشند، در وزارت امور خارجه راه های مناسبی برای مهاجرت این افراد وجود دارد که دعوت نامه نیز بر اساس همین دستورالعمل برای آنها صادر می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *