در این مقاله به بررسی ویزای دانشجویی کانادا خواهیم پرداخت. ویزای کانادا همانند ویزای کشورهای دیگر است. در واقع ویزا حکم و اجازه جابجایی شماست، آن هم به صورت موقت برای زندگی و یا تحصیل در کشوری دیگر.

ویزاهای تحصیلی شامل ۲ دسته هستند که عبارتند از

 1. ویزای مخصوص دانش آموزان
 2. ویزای مخصوص دانشجویان.

ویزا مجوز شماست برای ادامه تحصیل یا زندگی در کنار خانواده و یا دوستان در کشوری که مورد نظر شماست.
اولین موردی که لازمه اخذ ویزای کانادا است و بسیار قابل اهمیت می باشد و باید به آن دقت و توجه زیادی داشت این است که از طرف مدارس یا دانشگاه های این کشور حتما نامه پذیرش داشته باشید و بعد از کسب اطمینان از داشتن نامه پذیرش برای گرفتن ویزای کانادا اقدام نمایید.
در ادامه به سوالات شما در رابطه با ویزای دانشجویی کانادا پاسخ می دهیم.

 • مدت زمان صدور ویزای دانشجویی کانادا چقدر است؟
 • ویزای دانشجویی کانادا برای چه مدتی معتبر است؟
 • چه مدارکی برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا لازم است؟
 • مدارک ویزای دانشجویی کانادا چه شرایطی باید داشته باشد ؟
 • چه مراحلی باید طی شود تا ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنیم؟
 • به چه مدارکی برای ورود به کشور کانادا نیازمندیم؟
 • علت بازگشت خوردن ویزای تحصیلی کانادا چیست؟
 • شرایط کاری در کانادا چگونه است؟
 • چه شرایط و عواملی باید باشد تا ویزای همراه دانشجویی کانادا داده شود؟
 • منظور از استادی پرمیت کانادا چیست؟
 • جواب نهایی ویزای تحصیلی کانادا به چه صورتی است؟
 • بعد از وارد شدن به کشور کانادا باید چه کارهایی انجام دهیم؟
 • سیستم و نحوه آموزش در کشور کانادا به چه شکلی است؟
 • آموزش زبان های فرانسه و انگلیسی در کانادا چگونه است؟
 • خدمات درمانی دانشجویان در کانادا چگونه است؟
 • خدمات درمانی برای دانشجویان بین المللی در کانادا به چه صورتی می باشد؟
 • بیمه های درمانی دولتی و خصوصی برای دانشجویان در کانادا چگونه است؟
 • دانشگاه های کانادا چگونه اند؟
 • منظور از کالج های کانادا چیست؟
 • ویزای همسر دانشجوکانادا چگونه است؟
 • شرایط تمدید ویزای دانشجویی کانادا به چه شکلی است؟

مدت زمان صدور ویزای دانشجویی کانادا چقدر است؟

کشور کانادا یا سفارت این کشور زمانی که برای صادر شدن ویزا برای افراد در نظر گرفته تقریبا ۱۱ هفته می باشد. کشور کانادا به این زمان نیاز دارد تا به بررسی مدارک شما بدون کم و کسری بپردازد و این برای زمانیست که مدارک ارائه شده تکمیل بوده و نیازی به بازگشت مجدد مدارک نباشد.
پس بهتر است هنگام ارائه مدارک دقت لازم را انجام دهید زیرا نتیجه این کار به سود خود شما خواهد بود و زمان رفتن شما به تاخیر نمی افتد.

ویزای دانشجویی کانادا برای چه مدتی معتبر است؟

زمانی که شما نامه موافقت خود را از این کشور گرفته باشید، ابتدا باید برای گرفتن ویزای موقت اقدام کنید و ویزایی که برای شما صادر می شود بصورت موقتی خواهد بود، اما زمانی که شما به کشور کانادا وارد شوید یک ویزا که ویزای تحصیلی می باشد برای شما صادر و در نظر گرفته می شود.
مدت زمانی که این ویزا اعتبار دارد متناسب با زمان تحصیلات شما خواهد بود. در واقع تا زمانی که مشغول به تحصیل هستید این ویزا هم معتبر است.

چه مدارکی برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا لازم است؟

اگر قصد گرفتن ویزا بصورت موقتی یا دائم دارید، لازم است یکسری مدارک ارائه دهید که ما در این قسمت به شرح مدارک مورد نیاز می پردازیم :

 1. اصل شناسنامه به همراه تصاویر اسکن شده آن و به همراه داشتن ترجمه
 2. دو قطعه عکس با ابعاد ۳.۵ یا ۴.۵
 3. نامه ی بیمه و سوابق کاری
 4. داشتن فیش های واریز شده مربوط به تحصیل
 5. ارائه مدارکی از دارایی های شخصی
 6. صفحه اول پاسپورت بصورت اسکن شده
 7. داشتن برنامه ریزی برای تحصیلات خود
 8. همراه داشتن نامه پذیرش
 9. تکمیل و ارائه فرم ها به جهت درخواست ویزا
 10. نامه ای که دارایی های مالی شما در ۴ ماه گذشته را نشان دهد.

مدارک فوق باید بصورت یک فایل تهیه و در صفحه ای که نزد سفارت کانادا به اسم شماست آپلود شود.

مدارک ویزای دانشجویی کانادا چه شرایطی باید داشته باشد ؟

کانادا کشوری سخت پسند است یا به عبارت بهتر این کشور به گونه ای است که اگر شما شرایط کافی برای رفتن به آن جا را نداشته باشید با درخواست ویزای شما به سختی موافقت کرده و یا در بعضی موارد امکان موافقت وجود نخواهد داشت. این شرایط به شرح زیر است :

_ نداشتن سوء پیشینه
_ داشتن (پول کافی) و قدرت مالی برای پرداخت هزینه ها ی زندگی به همراه هزینه تحصیلات دست کم برای مدت12 ماه
_ داشتن نامه پذیرش از این کشور
_ داشتن پاسپورتی که ۶ ماه از اعتبارش باقی باشد.
_ فردی که قصد رفتن به کانادا را دارد باید ثابت کند که بعد از اتمام دوره تحصیلی اش قصد ماندن در این کشور را ندارد.

چه مراحلی باید طی شود تا ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنیم؟

قبل از آن که تصمیم رفتن به کشوری مانند کانادا داشته باشید باید شرایط خود را بررسی کنید. مثلا اینکه آیا می توانید در این کشور ادامه تحصیل دهید یا خیر؟ یا اصلا اجازه ادامه تحصیل توسط این کشور به شما داده می شود یا خیر و موارد این چنینی.
گام بعدی این است که فرم ها را تهیه کرده و کامل نمایید و برای گرفتن ویزا و پذیرش کانادا اقدام نمایید، همچنین لازم است در این مرحله با استفاده از اینترنت لیست مراکز آموزشی کانادا را بررسی کرده و مواردی که توسط آموزش و پروش کشور خود و همچنین مورد تایید کشور کانادا است را بررسی کنید.
بعد از آن که نامه پذیرش خود را دریافت کردید لازم است مدارک خود را آماده کرده و برای گرفتن ویزا تلاش کنید و در نظر داشته باشید ویزایی که برای شما صادر می شود ویزایی موقت است.

ما پیش از این در مقاله ای کامل به بررسی کامل شرایط و مدارک اعزام دانشجو به کانادا پرداختیم که میتوانید آن را از اینجا مطالعه فرمایید.

به چه مدارکی برای ورود به کشور کانادا نیازمندیم؟

وقتی که تصمیم شما نهایی شده و کارهای سفر صورت گرفته، لازم است برای ورود به کشور کانادا، مدارکی را آماده داشته باشید این مدارک به شرح ذیل است :

_ پاسپورت که ۶ ماه از اعتبارش باقی مانده باشد
_ همراه داشتن نامه پذیرش
_ همراه داشتن بیمه سفر
_ بلیط و آدرس محلی که برای اقامت اتتخاب کرده ایم
_ ویزای موقت
_ ویزای ورود و اقامت در کانادا

علت بازگشت خوردن ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

دلایلی وجود دارد که ممکن است برای شما مشکل ساز شود، ما در اینجا این دلایل را برای شما ذکر می کنیم و لازم است شما هم به این موارد دقت کنید تا دچار مشکلات نشوید.

_ نداشتن منابع مالی به اندازه کافی
_ نداشتن برنامه ریزی مناسب برای اوقات تحصیلی خود
_ کامل نبودن مدارک و یا فرم ها
_ نداشتن دلایل کافی برای آنکه افراد قانع شوند شما با چه هدفی به این کشور وارد شده اید

شرایط کاری در کانادا چگونه است؟

شرایط کار در کشور کانادا به ۳ صورت می باشد :

 1. فردی که به تحصیل مشغول است می تواند در داخل محیط دانشگاه کار کند : زمانی که یک شخص با ویزایی تحت عنوان ویزای دانشجو به کشور کانادا ورود پیدا می کند، می تواند در حین تحصیل کار کند که این نوع از کار را کار دانشجویی می نامند و دانشجو می تواند در مکان هایی مانند کتابخانه دانشگاه و موارد این چنینی مشغول بکار شود.
 2. فردی که به تحصیل مشغول است اما در خارج از محیط دانشگاه کار می کند : افرادی که با ویزای تحصیلی و به قصد تحصیل به این کشور رفته اند، می توانند در زمان هایی که دانشگاه تعطیل بوده و یا اگر زمان اضافی دارند، حدود ۲۰ ساعت خارج از محیط دانشگاه کار کنند.
 3. کار بصورتی که فرد نیازی به تحصیلات ندارد و فقط برای انجام کار به کانادا رفته است : در بعضی از موارد این نکته وجود دارد که فرد به قصد انجام کار و شغل به این کشور می رود. در این صورت باید یک شماره تحت عنوان شماره بیمه نامه داشته باشد و می تواند از این طریق به انجام کار بپردازد.

چه شرایط و عواملی باید باشد تا ویزای همراه دانشجویی کانادا داده شود؟

خانواده هایی هستند که نسبت به سایر خانواده های دیگر اهمیت فوق العاده ای به درس خواندن فرزندشان می دهند آن هم در کشوری دیگر، کشوری مانند کانادا ! اما باید به این نکات توجه داشت که فرستادن یک فرد آن هم با سن و سال کم تقریبا در محدوده تحصیلات ابتدایی کاری سخت است و والدین نگران محل زندگی، نحوه پوشش، خوراک و استراحت آن ها می شوند، پس بهترین راه حل را گرفتن ویزای همراه می دانند تا از این طریق بتواند از نزدیک بر تحصیلات و زندگی فرزندشان نظارت داشته باشند.
برای اخذ ویزای همراه به ۲ صورت زیر می توان اقدام کرد :

 1. استفاده از ویزای توریست : اقدام برای گرفتن این نوع ویزا باید زمانی صورتی بگیرد که درخواست ویزای تحصیلی انجام گرفته و پدرها و مادرها می توانند با ویزایی که ۶ ماه مدت اعتبار آن است تحت عنوان ویزای توریستی به کانادا سفر کنند.
 2. استفاده از ویزای اجاره کار : در این نوع ویزا شرایط به گونه ای است که اگر یکی از والدین ویزای کار در کانادا را داشته باشد، فرزند او برای اخذ ویزای تحصیلی نیازی به نامه قبولی ندارد و بدون هیچ گونه مشکلی می تواند برای ویزای کشور کانادا اقدام کرده و به این کشور برود.

منظور از استادی پرمیت کانادا چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید بفهمید منظور از استادی پرمیت چیست؟ در اینجا ما به این سوال پاسخ می دهیم. استادی پرمیت یک نوع مجوز و یا یک نوع حکم است که وقتی یک دانشجو به کشور کانادا وارد می شود، این کشور این مجوز را برای او صادر کرده و به او ارائه می کند.
دانشجویی که این مجوز را همراه داشته و ارائه کند، اجازه ماندن و استفاده از امکانات این کشور را دارد. استادی پرمیت برای مدت زمان طولانی صادر می شود و برای مدت هایی مانند ۶ ماه استادی پرمیت لازم نیست. افرادی که برای تحصیل به کانادا رفته اند، اگر قصد ماندن مجدد و ادامه تحصیل داشته باشند، باید برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کنند تا با مشکل مواجه نشوند.
استادی پرمیت شامل یکسری قوانین و مقررات است که بر روی نامه این موارد ( قوانین و مقررات ) درج شده و شما لازم است که به آن ها دقت کنید. اگر مطابق با آن عمل کرده اید مشکلی متوجه شما نیست، اما چنانچه برخلاف این قوانین رفتار کرده اید، باید حدود ۶ ماه زمان صرف نمایید تا ویزای تحصیلی شما آماده شود. در واقع این ۶ ماه نوعی تنبیه محسوب می شود.

جواب نهایی ویزای تحصیلی کانادا به چه صورتی است؟

پاسخ آخر و این که آیا با درخواست ویزای شما موافقت شده یا خیر، پس از گذشت ۶۳ روز و به صورت آنلاین به دفترهایی که مربوط به سفارت این کشور است اعلام می شود و اگر درخواست مورد قبول واقع شده باشد، خود فرد یا کسی که بعنوان نماینده اوست باید به سفارت کانادا که در کشور ترکیه ( آنکارا) است مراجعه کند و پاسپورت را نیز همراه خود داشته باشد.

شما همچنین میتوانید مقاله ما تحت عنوان جواب ویزای کانادا را مطالعه کرده و اطلاعات خود را در این زمینه کامل کنید.

بعد از وارد شدن به کشور کانادا باید چه کارهایی انجام دهیم؟

در زمان ورود به کشور کانادا ضروریست اعمالی انجام بگیرد که این اعمال در این قسمت ذکر شده است :
_ افتتاح یک حساب در بانک
_ خریداری خط تلفن همراه در کانادا
_ آشنا شدن با شبکه حمل و نقل شهری مثل نحوه استفاده از تاکسی، آژانس و اتوبوس ها
_ تهیه بیمه درمان

سیستم و نحوه آموزش در کشور کانادا به چه شکلی است؟

پاسخ به این سوال این است که کشور کانادا از لحاظ سیستم و ساختار آموزشی دارای امکانات و تجهیزات بسیاری بوده که باعث می شود ساختار آموزشی جامعی داشته باشد و این سیستم آموزشی براساس استان ها اداره می شود.
نظام آموزشی کانادا دارای استاندارهایی است و براساس این استانداردها پیش می روند، اما ممکن است در بعضی از استان ها این نحوی مدیریتی با اندکی تفاوت همراه باشد. کانادا برای آموزش اهمیت و ارزش زیادی قائل است، طوری که حدود ۶٪ از درآمد بدست آمده از امورات مربوط به مواد ناخالص این کشور را به سیستم آموزشی اختصاص می دهند.

آموزش زبان های فرانسه و انگلیسی در کانادا چگونه است؟

کشور کانادا شامل دو زبان فرانسه و انگلیسی است و نظام آموزشی این کشور به گونه ایست که این امکان را فراهم آورده تا دانشجویانی که در سطح بین المللی هستند یکی از این زبان ها را به دلخواه انتخاب کرده و آموزش ببینند. در این کشور بعضی از آموزشگاه ها اقدام به تدریس با استفاده از این دو زبان می کنند. برای داشتن راحتی بیشتر در این کشور لازم است بر یکی از این دو زبان تسلط کامل داشت.
در کشور کانادا زبان انگلیسی بعنوان زبان اصلی برای تدریس در مدارس انتخاب شده است. البته این بدان معنا نیست که از زبان فرانسوی استفاده نشود. زبان فرانسوی هم تا حد زیادی در این کشور کاربرد دارد، طوری که دانش آموزان تا پایان دوره دبیرستان باید از زبان فرانسوی استفاده کنند. در برخی موارد هم آمده که به دلایلی لازم است دانش آموزان در کنار زبان فرانسه، زبان انگلیسی هم بیاموزند و این دلایل در زیر مطرح شده است :
_ چنانچه یکی از والدین تحصیلات خود را در کانادا و به زبان انگلیسی گذرانده باشد.
_ اگر یکی دیگر از فرزندان خانواده ( خواهر یا برادر ) تحصیلات خود از ابتدایی تا دبیرستان را در کانادا و زبان انگلیسی سپری کرده باشد.

خدمات درمانی دانشجویان در کانادا چگونه است؟

افرادی که برای گذراندن تحصیلات خود به خارج از کشور و کشورهایی نظیر کانادا سفر می کنند، آن قدر هیجان زده هستند و درگیر مسائل و هیجانات می شوند که مسائل درمانی را کاملا فراموش می کنند، اما این مسئله بسیار مهم بوده و باید مورد توجه قرار گیرد.
افرادی که به کانادا می روند باید این قضیه را برای خود مشخص کنند که چه مدت قصد ماندن و اقامت در این کشور را دارند و از این رو است که می توانند یکی از بیمه هایی که به شرایط آن ها مشابه تر است را انتخاب کنند. بطور مثال افرادی که برای ۶ ماه در این کشور اقامت دارند، بهترین گزینه برای آن ها بیمه درمانی به نام اورژانس است. بهتر است به این موضوع توجه بسیاری داشت، چون اگر تحت پوشش خدمات درمانی نباشید و نیاز به استفاده از خدمات درمانی پیدا کنید، هزینه ای بیشتر از آنچه که برای تحصیلات خود در نظر دارید باید صرف درمان کنید .

خدمات درمانی برای دانشجویان بین المللی در کانادا به چه صورتی می باشد؟

تعداد دانشجویانی که بصورت بین المللی به کشور کانادا می روند رو به افزایش است، پس در این مرحله مسئله ای که به وجود می آید این است که کشور کانادا باید به فکر تجهیزات و امکانات خدماتی و درمانی برای این افراد باشد، از این رو لیست دانشجویان از دانشگاه ها در اختیار مراکز درمانی قرار داده می شود و از این طریق خدمات درمانی برای دانشجویان در نظر می گیرند. اما این امکان وجود دارد که دانشجویان در برخی از استان های کشور کانادا شامل استفاده از این خدمات نشوند، که در این صورت باید مخارج برای درمان را خود دانشجو پرداخت کند.
بیمه های درمانی که کشور کانادا برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شامل ۱ روز از ۷ روز هفته است. مواردی مانند هزینه ویزیت، آمبولانس های هوایی، هزینه داروهای تجویز شده، هزینه بیمارستان ها و …تحت پوشش خدمات درمانی کشور کانادا است.

بیمه های درمانی دولتی و خصوصی برای دانشجویان کانادا چگونه است؟

بیمه های دولتی : کشور کانادا از نظر بیمه های درمانی دولتی مواردی مانند پرداخت هزینه های پزشکی، و هزینه های بیمارستانی را بر عهده دارد که این مورد در اکثر کشورها یکسان است، اما کشور کانادا در بعضی از استان هایش مواردی نظیر خدمات مربوط به دندان، فیزیوتراپی و … را هم به افراد ارائه می کند.
بیمه های خصوصی : بیمه های خصوصی در مقایسه با بیمه های دولتی هزینه بیشتری دارند و علت سنگین بودن هزینه ها در این نوع بیمه این است که پوشش بیشتری نسبت به بیمه دولتی دارند.

دانشگاه های کانادا چگونه اند؟

دانشگاه های کانادا از نظر رتبه بندی جز بهترین های دنیا به حساب می آیند. در این قسمت لیستی تهیه کرده ایم از دانشگاه های کانادا که مورد تایید کشور ایران هم می باشند.
_ دانشگاه دالهاوزی
_ دانشگاه لاوال
_ دانشگاه hec مونترال
_ دانشگاه مک گیل
_ دانشگاه مک مستر
_ دانشگاه کوئینز
_ دانشگاه سایمن فریزر
_ دانشگاه مونترال
_ دانشگاه پلی تکنیک مونترال
_ دانشگاه آلبرتا
_ دانشگاه بریتیش کلمبیا
_ دانشگاه کلگری
_ دانشگاه گلف
_ دانشگاه اتاوا
_ دانشگاه تورنتو

۴مورد ذکر شده در ابتدا مورد تایید در تمام مقاطع هستند، همچنین موارد بعدی گزینه های مناسبی هستند برای افرادی که در زمینه کشاورزی و دام پروری قصد ادامه تحصیل دارند. این دانشگاه ها جزء بهترین دانشگاه های کانادا محسوب می شوند.

در اینجا به معرفی دانشگاه هایی که در رتبه نسبتا خوب هستند می پردازیم :

_ دانشگاه کارلتون
_ دانشگاه کنکوردیا
_ دانشگاه کبک دانشکده عالی فنی
_ دانشگاه وسترن
_ دانشگاه کبک
_ دانشگاه گلف
_ دانشگاه مانیتوبا
_ دانشگاه ساسکاچوان
دسته سوم دانشگاه های کانادا هم مربوط به رتبه متوسط می باشد :
_ دانشگاه آکیدیا
_ دانشگاه آگوستانا
_ دانشگاه بیشاپ
_ دانشگاه براندون
_ دانشگاه براک
_ دانشگاه کیپ برتون
_ دانشگاه لیکهد
_ دانشگاه لورانتین

توجه داشته باشید اسامی بسیار است و ما در اینجا فقط تعدادی از سه گروه عالی و خوب و متوسط را بیان کرده ایم.

منظور از کالج های کانادا چیست؟

کالج در کشور کانادا یعنی برگزاری دوره هایی جهت آموزش به افرادی که قصد دارند وارد بازار کار شوند، از این رو کالج ها آموزش های لازم را به این افراد می دهند تا آن ها را متوجه حالات کاربردی و عملی کار کنند. شرکت در دوره های کالج کشور کانادا صرفا برای افرادی که به دنبال یافتن شغل مناسب هستند کمک شایانی می کند. کالج ها یک دوره کلاس تحت عنوان کارآموزی برگزار می کنند که خود نقش کمکی برای فرد دارد، به این صورت که کارآموز فرصت هایی برای وسعت بخشیدن به مهارت های کسب کرده اش پیدا می کند و این امر باعث کمک به استخدام سریع تر او می شود.
گذراندن تحصیلات در کالج ها به مراتب ساده تر از تحصیلات در دانشگاه ها است. البته باید توجه داشت که به چه شغلی علاقه دارید و دوست دارید به چه کاری مشغول شوید و سپس شرکت در کلاس های آموزشی کالج را متناسب با علاقه خود انتخاب کنید.

ویزای همسر دانشجو کانادا چگونه است؟

افرادی که برای تحصیل به کشورهای دیگر مانند کانادا می روند، ممکن است بخواهند همسر، فرزندان و افرادی از اعضای خانواده خود را در هنگام تحصیل همراه داشته باشند، اما موافقت با این مسئله براساس تصمیم فردی است که بعنوان افسر ویزا انتخاب شده و حضور افراد می تواند در نظر وی برای موافقت یا عدم موافقت تاثیر گذار باشد.

شرایط تمدید ویزای دانشجویی کانادا به چه شکلی است؟

دانشجویانی که برای ادامه تحصیلات خود به کشور کانادا سفر کرده اند، بعد از اتمام تحصیلات خود این کشور به آن ها اجازه ماندن را نمی دهد، از این رو بهتر است این افراد قبل از پایان یافتن زمان ویزایشان برای تمدید آن اقدام نمایند، آن هم تحت عنوان تمدید ویزای تحصیلی. البته برای تمدید ویزای مجدد لازم است فرد ۳ ماه بعد از پایان یافتن زمان ویزای اول که دراختیار دارد به همراه مبلغ ۳۵۰ دلار که ۲۰۰ دلار آن برای تجدید نظر و ۱۵۰ دلار هم هزینه تمدید مجوز است، برای دریافت ویزای جدید اقدام کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *