0
(0)

در این مقاله با بررسی ویزای کانادا برای افغان های مقیم ایران و افغان‌های مقیم سایر کشورها در خدمت شما عزیزان خواهیم بود.

افغانهای مقیم ایران، با مشکلاتی مانند فشارهای روحی روانی، اوضاع بد اقتصادی، بلاتکلیفی و بی‌هویتی دست و پنجه نرم می‌کنند. افغان ها نسبت به بهبود وضعیت کشورِ خود، امید چندانی ندارند و از طرفی مشکلات و محدودیت‌هایی که در کشور ایران وجود دارد، آن‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد. همین عوامل سبب می‌شود که آنها به فکر خروج از کشور ایران و مهاجرت به کشورهای اروپایی، به خصوص کشور کانادا بیفتند. بر اساس آمارهای منتشر شده، ۶۰ درصد از افغان‌هایی که در کشور ایران ساکن هستند، قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی از جمله کانادا را دارند.

شما همچنین می‌توانید در صفحه‌ ویزای کانادا ، به‌روزترین و مهمترین اطلاعات را درباره اخذ ویزای این کشور دنبال فرمایید. در ادامه به ابهاماتی که ممکن است در رابطه با ویزای کانادا برای افغان های مقیم ایران برای شما پیش بیاید، پاسخ می‌دهیم:

  • درخواست ویزای کانادا برای افغان‌ها به چند شکلی انجام می شود؟
  • درخواست ویزای کانادا برای افغانها در داخل کانادا به چه شکلی انجام می‌شود؟
  • آیا پذیرش اتباع افغانی از سوی دولت کانادا به مصاحبه نیاز دارد؟
  • درخواست ویزای کانادا برای افغان های مقیم ایران به چه شکل انجام می‌شود؟

پرچم کشور کانادا که از پرتقاضاترین کشورها برای مهاجرت افغان‌ها میباشد

درخواست ویزای کانادا برای افغان ها به چند شکل انجام می شود؟

سازمان ملل واژه پناهنده را تحت عنوان “کسی که به خاطر شرایط خاص دینی، سیاسی، نژادی، عقاید و یا عضویت در یک حزب و گروه خاص، از سوی دولت خود مورد بی احترامی قرار می‌گیرد” تعریف کرده است.

شماری از کشورها برای حمایت از پناهندگان و آوارگان جنگی که نخستین قربانیان آن‌ها مربوط به جنگ جهانی دوم بودند، قوانین و شرایطی را وضع نموده‌اند. یکی از این کشورهای داوطلب، کشور کانادا است که کمک به پناهندگان، آوارگان و جنگ زدگان در سراسر دنیا را متعهد شده و هر ساله پناهندگان زیادی از جمله پناهندگان افغانی به این کشور وارد می‌شوند.

پرچم افغانستان

شمار کانادا هرساله به خاطر وقوع بلایای طبیعی مانند زلزله، طوفان و…. و بلایای غیرطبیعی مانند جنگ در حال نوسان است. مهاجران و پناهندگان زیادی از کشور افغانستان، به دلیل شرایط نابسامان امنیتی و تسلط طالبان در این کشور به کشور کانادا وارد می‌شوند. مهاجران و پناهندگان افغانستانی در صورت رعایت قوانین و شرایط دریافت ویزای کانادا، می‌توانند نسبت به اخذ ویزای این کشور اقدام کنند.

درخواست ویزای کانادا برای افغان‌ها، هم در داخل کشور کانادا و هم خارج از کشور کانادا انجام می‌شود. افغان‌هایی که قصد دارند ویزای کانادا را در داخل کشور کانادا دریافت کنند، باید به این کشور وارد شده و به عنوان پناهنده به کمپ‌های پناهندگان بروند. درصورت تایید شرایط افغان ها از سوی افسر مهاجرت، پرونده آن‌ها به هیئت مهاجرت و پناهندگی ارجاع داده شده و رای نهایی در این رابطه صادر خواهد شد.

در صورتی که درخواست ویزای پناهندگی کانادا از سوی افغانها توسط این هیئت رد شود، افغان ها موظف هستند که از کشور کانادا خارج شوند. برای معرفی افغان‌هایی که قصد دارند خارج از کشور کانادا ویزای این کشور را دریافت کنند از لفظ “اسکان مجدد” استفاده می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دلایل رد شدن ویزای کانادا به این مقاله مراجعه فرمایید.

دپارتمان عالی پناهندگان و بخش‌های خصوصی ذیربط، موظف هستند که این افراد را شناسایی کرده و نیازهای معیشتی از قبیل خوراک، پوشاک، اسکان و سایر شرایط زندگی آن ها را فراهم کنند.

نمایی زیبا از یکی از مناطق شهری در کانادا

درخواست ویزای کانادا برای افغان‌ها در داخل کانادا به چه شکلی انجام می‌شود؟

شرایط درخواست ویزای کانادا برای افغان‌ها در داخل کشور کانادا به این صورت است که:

چنانچه شخصی که تابعیت کشور افغانستان یا هر کشور دیگری را داشته باشد و از طریق یکی از راه‌های زمینی، آبی یا هوایی به منظور پناهندگی وارد این کشور شود، ابتدا آژانس خدمات مرزی کانادا شرایط او را مورد بررسی قرار می‌دهد. نهاد the immigration and refugee board وظیفه بررسی شرایط پناهندگان در کشور کانادا را برعهده دارد. این نهاد فرصتی را در اختیار شخص متقاضی قرار می‌دهد تا واجد شرایط بودن خود را جهت پناهندگی در کشور کانادا اثبات کند.

به عنوان نمونه شخص متقاضی پناهندگی باید ثابت کند که به خاطر مشکلات قومی، دینی، نژادی و… در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته و یا تحت تعقیب است. ضمنا این شخص باید دلیل یا دلایل معقولی را در رابطه با ترس از دستگیری در کشور خود عنوان کند.

مدارک ارائه شده توسط شخص متقاضی پناهندگی باید به گونه‌ای باشد که مقام های ذیربط برای صدور پناهندگی وی قانع شوند. درادامه، از شخص متقاضی مصاحبه ای گرفته می‌شود که در طول آن مدارک و ادعاهای او مورد بررسی قرار گرفته و باید ثابت شود که او لایق پناهندگی در کشور کانادا است.

مصاحبه کننده طی این مصاحبه شرایط پناهجو را مورد بررسی قرار می‌دهد. به عنوان مثال شخصی که ادعا دارد به خاطر عضویت در یک حزب یا گروه خاص تحت تعقیب است، باید مشارکت یا عدم مشارکت خود را در این گروه‌ها ثابت کرده و بررسی شود که در صورت بازگشت او به کشور افغانستان، چه خطرهایی او را تهدید می‌کند.

ممکن است در طول مصاحبه سوال‌هایی به زبان انگلیسی و فرانسوی از متقاضی پناهندگی پرسیده شود که در صورت عدم تسلط وی به این دو زبان، یک مترجم به او کمک خواهد کرد. در هر صورت بهتر است متقاضی پناهندگی حد اقل به زبان انگلیسی مسلط باشد، چرا که در غیر این صورت، برای اشتغال در کشور کانادا با مشکل مواجه خواهد شد.

شما می‌توانید مقاله‌ای که پیش از این در رابطه با ویزای بشردوستانه کانادا منتشر کردیم را مطالعه بفرمایید؛ لازم به ذکر است ویزای بشردوستانه نام دیگر ویزای پناهندگی می‌باشد.

آیا پذیرش اتباع افغانی از سوی دولت کانادا به مصاحبه نیاز دارد؟

جلسه‌ی مصاحبه برای دریافت ویزای افغانها برای کشور کانادا

کشور کانادا پناهندگان ۴ کشور را بدون مصاحبه در خاک خود می‌پذیرد. طبق اعلام سایت شورای مهاجرت و پناهجویان کانادا، به درخواست اقامت پناهندگان ۴ کشور افغانستان، یمن، بروندی و مصر در اسرع وقت رسیدگی خواهد شد.

درخواست ویزای کانادا برای افغانهای مقیم ایران به چه شکلی انجام می شود؟

افغان های مقیم ایران یا سایر کشورها می‌توانند از طریق نهادهای ذیربط جهت پناهندگی به کشور کانادا معرفی شوند و در صورت پذیرش شرایط آنها، می‌توانند به صورت دائم در خاک این کشور اقامت داشته باشند. از جمله این نهادها می‌توان به کمیساریای عالی سازمان ملل اشاره کرد که برای حمایت از پناهندگان تاسیس شده است.

گروه‌هایی نیز تحت عنوان گروه‌های خصوصی حامی پناهندگان وجود دارند که تحت شرایط خاصی به اسکان افغان ها در کشور کانادا کمک می‌کنند. به عنوان نمونه این گروه‌ها در ابتدای ورود افغان ها به کشور کانادا خوراک، پوشاک، مسکن و… را در اختیار آن ها قرار می‌دهند، اما این گروه ها بعد از یک سال دیگر هیچ مسئولیتی در قبال پناهندگان ندارند و پناهندگان موظف‌اند برای خود یک منبع درآمد پیدا کنند.

نمایی کارتونی و زیبا از قومیت های مختلف مردم افغان
لازم به ذکر است که تحصیل در مقاطع ابتدایی در کشور کانادا رایگان می باشد و پناهندگان افغانی می توانتد بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای به تحصیل مشغول شوند، اما این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که تحصیل در دانشگاه های کانادا رایگان نیست. بر اساس قوانین کشور کانادا، درخواست گروه های حامی خصوصی و گروه هایی از این قبیل که در کشور مبدا قرار دارند، پذیرفته نمی شود. اگر میخواهید اطلاعات شما درباره ویزای تحصیلی کشور کانادا به روز و کامل باشد، حتما صفحه‌ی مربوط به ویزای تحصیلی کانادا را دنبال کنید.

یک دسته از پناهندگان وارد شده در کشور کانادا تحت عنوان “پناهندگان کنوانسیونی” شناخته می شوند. پناهندگان کنوانسیونی، پناهندگانی هستند که در کشور خود بنا به دلایلی مانند دلایل مذهبی، ملیت، عضویت در یک حزب خاص، نژاد، دلایل عقیدتی و عواملی از این قبیل تحت تعقیب بوده و ممکن است در صورت دستگیری خطرات زیادی آن ها را تهدید کند.

البته در نظر داشته باشید که نکات فوق به این معنا نیست که هر شخصی که تحت تعقیب باشد می تواند به عنوان پناهنده وارد خاک کانادا شود، افرادی که جنایت‌هایی علیه دیگران یا سایر شهروندان مرتکب شده باشند، نمی توانند پناهندگی کشور کانادا را بگیرند.

برای قرار گرفتن در گروه پناهندگان کنوانسیونی شرایط دیگری نیز لازم است. به عنوان مثال شخص مورد نظر خارج از کشور کانادا اقامت داشته باشد و کمیساریای عالی سازمان ملل یا دیگر نهاد های ذیربط معرف آنها باشند. افرادی که در گروه پناهندگان کنوانسیونی قرار می گیرند، توانایی مالی تامین نیازهای خود و افراد تحت تکفل خود را داشته و یا تحت حمایت دولت یا یک حامی خصوصی هستند.

گروهی دیگر از پناهندگان به عنوان “گروه کشور پناهنده” شناخته می‌شوند. این دسته از پناهندگان تحت تاثیر جنگ‌های داخلی و مسلحانه قرار گرفته و حقوق آن ها پایمال شده است. این افراد توانایی مالی تامین نیازهای خود و افراد تحت تکفل خود را دارند و در صورتی که قادر نباشند در زمان مقرر مشکلات زندگی خود را در کشور افغانستان حل کنند، شرایط پناهندگی در کشور کانادا را داشته و در صورت پناهندگی تحت حمایت گروه‌های حامی خصوصی قرار خواهند گرفت.

بر اساس اعلام رسانه‌های خبری، کشور افغانستان جزو ۱۰ کشوری است که شهروندان آن بیشترین تقاضا برای اقامت و پناهندگی در کشور کانادا را دارند. هر ساله یک الی دو هزار افغانی تقاضای پناهندگی در کشور کانادا را می‌دهند، اما تنها چند صد نفر از آن ها موفق می‌شوند که به عنوان پناهنده وارد خاک این کشور شوند. سفارت کانادا در کشور افغانستان دایر است، اما عدم ارائه خدمات کنسولی در این سفارت، موجب شده که افغان ها برای مهاجرت به کشور کانادا، از طریق سفارت کانادا در کشورهای همسایه اقدام کنند.

از همراهی شما عزیزان سپاس گزاریم.

این پست تا چه حد مفید بود ؟

برروی ستاره ها کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید

میانگین رتبه 0 / 5. شمارنده آرا : 0

هیچ رای ثبت نشده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *