در این مقاله قصد داریم به شرایط اخذ اقامت انگلیس بپردازیم . به دلیل با اهمیت بودن انگلستان از نظر اقتصادی ، آرامش اجتماعی و سیاسی ، بسیاری از مردم قصد مهاجرت به این کشور را دارند . جمعیت این کشور 50 میلیون نفر می باشد همچنین این کشور بزرگترین کشور بریتانیای کبیر می باشد . بزرگترین شهر اروپا ، شهر لندن ، پایتخت انگلستان می باشد که جمعیت آن 8 میلیون نفر است . بسیاری از جمعیت این شهر را مهاجران تشکیل داده اند .
در این مقاله مطالب زیر را فرا خواهید گرفت :

 • شرایط گرفتن اقامت در انگلیس چگونه است ؟
 • شرایط اقامت تحصیلی در انگلیس به چه صورت می باشد ؟
 • شرایط اقامت در انگلیس برای ایرانیان چگونه می باشد ؟
 • آیا می دانید شرایط اقامت دائم در انگلیس به چه صورت است ؟
 • آیا از شرایط و نحوه اخذ اقامت در انگلیس اطلاع دارید ؟
 • عواملی که در شرایط گرفتن اقامت انگلیس تاثیر گذار است چیست ؟
 • جهت اطلاع از شرایط اخذ اقامت انگلیس باید به چه مراکزی مراجعه کرد ؟

شرایط اخذ اقامت در انگلستان

شرایط گرفتن اقامت در انگلیس چگونه است ؟

ویزای انگلستان به 5 دسته به نام Tier تقسیم می شود .

Tier1

هاجرت از راه سرمایه گذاری که دارای 4 بخش می باشد :

 • سرمایه گذار ( Investor )
 • فارغ التحصیلان کار آفرین ( Graduate Entrepreneur )
 • کار آفرین ( Entrepreneur )
 • استعداد عالی ( Exceptional Talent )

Tier2

مهاجرت از راه کار و تخصص که این ویزا به دو صورت دائمی و موقت است که خود دارای چند بخش می باشد :

 • کار عمومی
 • ورزشکاری
 • مبلغان دینی
 • انتقال درون شرکتی

پیشنهاد میکنیم برای اطلاع بیشتر از صفحه‌ی اقامت در انگلیس ازطریق تخصص دیدن فرمایید.

Tier3

ویزای کار موقت برای افرادی که تخصصی خاصی ندارند این ویزا بدون اینکه کسی را پذیرش کند متوقف شده است .

Tier4

مهاجرت از راه ویزای تحصیلی که آسان ترین راه برای مهاجرت از راه ویزای تحصیلی است که به دو بخش تصسیم می شود :

 • دانشجویان ( General )
 • دانش آموزان ( Child )

Tier5

مهاجرت از راه کار بصورت اقامت موقت که برای افرادی است که کار های مذهبی ، خیریه ای ، ورزشکاری و … انجام می دهند .

شرایط گرفتن اقامت انگلیس

شرایط اقامت تحصیلی در انگلیس به چه صورت می باشد؟

اقامت تحصیلی انگلستان که به آن Tier4 هم گفته میشود دارای 2 بخش Tier4 General و Tier4 Child می باشد .
افرادی که سن آن ها بیشتر از 16 سال می باشد قادر هستند برای ویزای Tier4 General و کسانی که سن آن ها کم تر از 16 سال می باشد می توانند برای ویزای Tier4 Child اقدام کنند.
کسانی که به زبان انگلیسی مسلط هستند و می توانند به راحتی صحبت کنند و در رشته ای که انتخاب می کنند در کالج یا دانشگاه قبول شوند ، می توانند برای اخذ ویزای تحصیلی انگلستان اقدام کنند .

ما بصورت جداگانه در مقاله ای به بررسی قیمت ویزای انگلستان پرداختیم و پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه فرمایید.
همچنین کسانی که می توانند هزینه تحصیل و زندگی خود در انگلستان را کامل بپردازند ، می توانند برای اخذ اقامت تحصیلی انگلستان اقدام کنند. کسانی که تصمیم به رفتن به انگلستان از طریق ویزای تحصیلی را دارند ، باید به مدت 3 ماه قبل از شروع کلاس های خود اقدام کنند و به مدت 3 هفته بعد از درخواست خود پاسخ ویزای تحصیلی خود را دریافت می کنند و این در حالی است که باید مدارکشان کامل باشد .
اگر مدت زمان اقامت تحصیلی شما 180 روز و یا کمتر از 180روز می باشد ، یک هفته قبل از آن که ترم شروع شود ، می تواند در انگلستان حضور داشته باشد و اگر مدت زمان اقامت تحصیلی شما بیشتر از 6 ماه می باشد می توانید ، 30 روز قبل از شروع ترم در انگلستان حضور داشته باشید .
اگر موفق به دریافت این ویزا شدید ، می توانید برای تمدید آن درخواست بدهید . همچنین می توانید در کشور انگلستان برای خود شغل مناسبی پیدا کنید ، که پیدا کردن شغل به نسبت مدرک تحصیلیتان متفاوت است .
در مدت زمانی که ویزای شما ، ویزای تحصیلی می باشد ، نمی توانید درخواست وام های شهروندی دهید . چنانچه بخواهید ، می توانید با خود همراه ببرید و برای اخذ ویزای همراه اقدام کنید .
برای اخذ اقامت تحصیلی ، نیاز دارید مدرکی ارائه دهید که ثابت کند می توانید به زبان انگلیسی صحبت کنید و بنویسید .

شرایط اقامت در انگلیس

شرایط اقامت در انگلیس برای ایرانیان چگونه می باشد ؟

روش هایی وجود دارد که از طریق آن ها می توانید اقامت موقت انگلیس را داشته باشید . اگر به صورت پیوسته 5 سال در انگلستان اقامت داشته باشید ، پس از آن می توانید برای اقامت دائم در این کشور اقدام کنید . برای اقدام اقامت انگلیس اول از همه نیازمند پاسپورت هستید ، که حداقل یک برگ آن باید خالی باشد . از دیگر چیز هایی که برای گرفتن اقامت انگلیس نیاز دارید ، داشتن مدرک زبان انگلیسی می باشد . در مواردی مانند ویزای توریستی نیازمند مدرک نیستید اما در اکثر موارد باید مدرک قابل قبولی به سفارت ارائه دهید . از مواردی که برای داشتن اقامت بسیار مهم است وضعیت مالی و اقتصادی می باشد . برای گرفتن اقامت انگلستان باید ثابت کنید توانایی این را دارید که بتوانید هزینه های زندگی خود را بدون درخواست وام بپردازید .

اقامت انگلیس برای ایرانیان

آیا می دانید شرایط اقامت دائم در انگلیس به چه صورت است ؟

بسیاری از مردم تصمیم دارند به کشور انگلستان مهاجرت کنند و اقامت دائم این کشور را داشته باشند . راه های مختلفی برای گرفتن اقامت دائم انگلیس وجود دارد ، می توانید از راه هایی چون تولد ، ازدواج ، سرمایه گذاری ، کار و تحصیل اقامت دائم این کشور را به دست آورید .

از طریق تولد

افرادی که تنها در انگلستان متولد شده اند ، نمی توانند اقامت این کشور را داشته باشند ، بلکه حداقل یکی از والدین آن ها باید مقیم و یا شهروند این کشور باشد . اگر در خاک انگلستان متولد شده اید و قصد گرفتن اقامت این کشور از این روش را دارید ، باید یکی از والدین شما ، پدر یا مادر ، مقیم و یا شهروند این کشور باشد .

از طریق ازدواج

می توانید از راه ازدواج با کسی که مقیم این کشور می باشد ، اقامت همیشگی این کشور را بگیرید . از شرایط آن این است که شما و شریکتان باید بیشتر از 18 سال سن داشته باشید ، و در عین حال بتوانید هزینه زندگی در این کشور را بپردازید . اگر از این طریق عمل کنید ، بعد از گذشت 5 سال از ازدواجتان ، می توانید اقامت دائم انگلستان را به دست آورید .

از طریق سرمایه گذاری

دریافت ویزا از این روش طرفداران زیادی دارد و به شدت از آن استقبال می شود . اگر از این روش قصد گرفتن اقامت دائم انگلستان را دارید، باید نشان دهید که چه هدفی از ایجاد این کسب و کار دارید و طرح تجاری را عرضه کنید ، که این اهداف باید برای کشور انگلستان سود داشته باشند . در این روش حداقل نمره ای که مدرک زبان شما باید داشته باشد 4 آیلتس می باشد . از این روش می توانید فرزندانی که دارای بیشتر از 18 سال سن دارند و همچنین همسر را با خود به همراه ببرید .
مقدار هزینه ای که شخص سرمایه گذار ، سرمایه گذاری کرده است ، به خودش تعلق دارد . در ابتدا می توانید به مدت 40 ماه اقامت انگلستان را داشته باشد و پس از گذشت این مدت اگر همچنان قصد ادامه فعالیت خود را دارید ، می توانید برای ویزای 2 ساله اقدام نمایید . با داشتن این ویزا فرزندان شما می توانند بدون پرداخت هزینه ای در این کشور به تحصیل بپردازند و همچنین همسر شما می تواند در کشور انگلستان کار کند .
اگر قصد دارید مدت اقامت خود را تمدید کنید ، باید در مدت زمان یک سال حداقل 183 روز را در کشور انگلستان باشید . پس از اینکه به مدت 5 سال در این کشور زندگی کردید می توانید اقامت دائم آن را داشته باشید .

از طریق کار

اگر قصد گرفتن اقامت از طریق کار را دارید ، ابتدا باید یک پیشنهاد کاری داشته باشید یا از سمت یک شخص انگلیسی دعوت شده باشید و در این حالت در 3 ماه باید ماهیانه مبلغی را در حساب خود نگهدارید . اگر می خواهید در کشور انگلستان تجارت کنید ، می توانید از این راه اقدام به دریافت اقامت کنید .

از طریق تحصیل

چنانچه می خواهید از راه تحصیل اقامت دائم این کشور را کسب نمایید ، باید به مدت بیشتر از 10 سال اقامت این کشور را بگیرید و بعد از این مدت می توانید برای اقامت دائم درخواست کنید ، برای به دست آوردن اقامت دائم کشور انگلستان باید امتیازات لازم را داشته باشید ، که شامل : سن متقاضی ، مسلط بودن به زبان انگلیسی و مدرک زبان ، مهارت در زمینه شغلی ، تجربه در زمینه ی کار ، مدرک تحصیلی .

شرایط اقامت دائم

آیا از شرایط و نحوه اخذ اقامت در انگلیس اطلاع دارید ؟

غیر از دسته بندی های Tier که در بالا به آن ها اشاره شد ، روش های دیگری هم برای مهاجرت به این کشور وجود دارد :

 • ویزای توریستی
 • ویزای خانوادگی
 • اقامت از طریق تولد
 • اقامت از طریق پناهندگی

 

ویزای توریستی

می توانید برای مدتی به قصد تفریح به کشور انگلستان بروید یا اگر قصد تغییر مسیر از انگلستان به کشور دیگری را دارید می توانید از راه ویزای توریسی اقدام نماید .
در مواردی مانند ویزای توریستی خانوادگی ، کودکان ، ورزشی و… می توانید از راه ویزای توریستی اقدام نمایید . اگر ورزشکار هستید و می خواهید در مسابقات ورزشی شرکت کنید یا اگر هنرمند هستید و قصد اجرا در کشور انگلستان را دارید و یا اگر به قصد انجام تحقیق می خواهید به کشور انگلستان سفر کنید ، می توانید از طریق ویزای توریستی اقدام نمایید .
جهت گرفتن ویزای توریستی باید به مدت 90 روز قبل از سفر به انگلستان برای دریافت این ویزا اقدام کنید که به مدت 180 روز می توانید در انگلستان زندگی کنید . اما راه هایی نیز وجود دارند که از طریق آن ها می توانید مدت بیشتری را در انگلستان بمانید :
اگر جهت گرفتن خدمات درمانی به انگلیس سفر کرده اید ، می توانید به مدت 330 روز در این کشور زندگی کنید . اگر در حال تحقیق در انگلستان هستید ، می توانید به مدت 12 ماه در این کشور بمانید .
اگر زیاد به این کشور سفر می کنید می توانید برای ویزای توریستی بلند مدت که مدت آن 24 ماهه ، 5 ساله و 10 ساله می باشد در خواست دهید که هزینه آن به نسبت سال هایی که می خواهید ویزا دریافت کنید بیشتر می شود .
اگر از ویزای توریستی استفاده می کنید هر بار که می خواهید به انگلستان سفر کنید نمی توانید به مدت بیشتر از 6 ماه در این کشور بمانید .
اگر از راه ویزای توریستی اقدام کرده اید نمی توانید در این کشور شغلی داشته باشید و کار کنید . و همچنین نمی توانید از راه این ویزا در این کشور با شریک خود ازدواج کنید.

ویزای خانوادگی

اگر می خواهید به خانواده خود ملحق شوید و به مدت 6 ماه و یا بیشتر در انگلستان زندگی کنید ، می توانید از این روش برای اخذ ویزا اقدام نمایید . در بعضی شرایط ممکن است بتوانید اقامت دائم این کشور را هم به دست آورید . اگر می خواهید ب مدت کمتر از 6 ماه در کشور انگلستان باشید از راه ویزای توریستی اقدام کنید .
این ویزا شامل دسته های مختلفی می شود :
افرادی که تصمیم ملحق شدن به شریک خود یعنی همسر ، نامزد و … دارند ، افرادی که قصد ملحق شدن به خانواده خود را دارند ، کسانی که می خواهند از کودکان خود حمایت کنند ، کسانی که خانواده ی آن ها قصد دارند از آن ها حمایت کنند .
چنانچه می خواهید از این روش برای اخذ ویزا اقدام کنید ، شخصی از عضو خانواده شما باید اقامت دائم بریتانیا را داشته باشد و یا شهروند آن جا باشد و یا روشی که به انگلستان مهاجرت کرده است از راه پناهندگی باشد .

اقامت از طریق تولد

اگر از این روش می توانید اقامت انگلیس را دریافت کنید باید بدانید گرفتن اقامت از این زاه به دو دسته زیر است :
اصل خاک ( Jus soli )
اصل خون ( Jus sanguinis )
مفهوم اصل خاک به این معنی است که شخصی در خاک انگلستان متولد شده باشد .
مفهوم اصل خون به این معنی است که شخصی که والدین آن انگلیسی هستندو خود در کشور دیگری به دنیا آمده باشد .
اصل خاک : در این شرایط می شود اقامت انگلیس را گرفت :
اگر والدین پیش از آن که نوزاد متولد شود ، اقامت دائم انگلستان را داشته باشند و یا شهروند این کشور باشند.
اگر شخصی تولد آن پس از سال 1983 باشد و در کشور انگلستان به دنیا آمده باشد به شرطی که حداقل یکی از والدین شهروند بریتانیا باشد و یا اقامت دائم را داشته باشد ، می تواند برای اخذ این ویزا اقدام کند .
اما اگر والدین قبل از تولد اقامت کامل و همیشگی انگلستان را نداشته باشند ، فرزند برای آن که بتواند اقامت این کشور را به دست آورد ، باید تا ده سالگی در آن کشور زندگی کند .
اگر شخص به فرزند خواندگی گرفته شده باشد و پدر یا مادر و یا هر دو انگلیسی باشند ، اقامت انگلستان را دارد.
اصل خون : اگر فرزند در انگلیس به دنیا نیامده باشد ، اما والدین آن انگلیسی باشند ، اقامت انگلستان را دارد . اما اگر پدر انگلیسی باشد ولی مادر انگلیسی نباشد باید برای اخذ اقامت فرم درخواست را پر کنند .

اقامت از طریق پناهندگی

در مقایسه با دیگر راه های دیگر برای اخذ اقامت انگلستان ، این روش خطرناک ترین می باشد .

اقامت از طریق پناهندگی
شخصی که می خواهد از این راه اقامت انگلستان را داشته باشد پس از آن که کشور خود را ترک کرد باید ثابت کند نمی تواند به کشور خود باز گردد که دلایل آن می تواند سیاسی ، مذهبی و … باشد و شخص باید ثابت کند، برگشتن به کشور خودش خطرناک است .

عواملی که در شرایط گرفتن اقامت انگلیس تاثیر گذار است چیست ؟

سرمایه گذاری از مهم ترین راه های مهاجرت به کشور انگلیس و به دست آوردن اقامت این کشور می باشد . اگر می خواهید یک کسب و کار را در انگلستان راه اندازی کنید ، می توانید از طریق این راه اقدام کنید . و نیازمند سرمایه می باشید که داشتن سرمایه در راه اخذ اقامت انگلستان بسیار مهم می باشد . اگر خارج از انگلستان و یا در محدوده آن هستید ، می توانید از همین روش برای گرفتن اقامت اقدام کنید .

عوامل تاثیر گذار بر اقامت انگلیس
پس از اقدام برای دریافت ویزا و رفتن به سفارت و تکمیل مدارک ، مدت زمانی که طول می کشد که پاسخ دریافت کنید ، 2 هفته می باشد .
قبل از کامل کردن مراحل ثبت نام برای اخذ اقامت باید مبلغ بیمه را پرداخت کنید . پس از آن که با درخواست شما موافقت شد شما به مدت 3 سال و 4 ماه اقامت کشور انگلستان را خواهید داشت. پس از اتمام این مدت اگر کسب و کار شما به خوبی انجام شد می تواند مدت زمان اقامت خود را به مدت 2 سال تمدید کنید . اگر مدت زمان 5 سال را از این راه سپری کردید می توانید برای اخذ اقامت انگلستان به طور دائم درخواست دهید .

جهت اطلاع از شرایط اخذ اقامت انگلیس باید به چه مراکزی مراجعه کرد ؟

مرکز دریافت اطلاعات از شرایط اقامت انگلیس
برای گرفتن اقامت انگلیس در مرحله اول باید به سایت سفارت انگلیس مراجعه کنید و به صورت آنلاین ثبت نام کنید و از سفارت برای مراجعه وقت بگیرید . برای ثبت نام آنلاین ابتدا باید اسکن صفحه اول پاسپورت خود را ارسال کنید و بعد از آن که فرم درخواست خود را پر کردید و هزینه ها را پرداخت کردید باید منتظر دریافت ایمیل از طرف سفارت برای تاریخ مراجعه به سفارت باشید . بعد از دریافت ایمیل باید مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و به سفارت انگلستان مراجعه کنید .

امیدوارم این مقاله پاسخگوی سوالات شما باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *