هزینه ی زندگی در ترکیه

ترکیه که به دروازه اروپا شهرت دارد در قلب قاره اوراسیا واقع شده است، این کشور در حال حاضر 80 میلیون جمعیت دارد و با توجه به کم بودن نسبی هزینه‌ زندگی در ترکیه پیش‌بینی‌های حاصله حکایت از این دارد که در سال 2040 به جمعیتی بالغ بر 100 میلیون نفر برسد که حدود 5 الی 10 درصد از این جمعیت را اتباع غیر ترک تشکیل خواهند داد.
ترکیه از شرق با کشورهای: ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوان)، ارمنستان و گرجستان، از جنوب شرقی با عراق و سوریه، و از شمال غربی (بخش اروپایی)، با بلغارستان و یونان، همسایه می باشد، آب و هوا در ترکیه با توجه به خصوصیت خاص جغرافیایی و ژئوفیزیکی به صورت کوهستانی بوده ولی نکته جالب در مورد آب و هوای ترکیه دارا بودن هفت منطقه با آب و هوای متفاوت می‌باشد که ترکیه را نیز مانند ایران به یک کشور با آب و هوای مثال زدنی تبدیل کرده است، این درحالی است که بخش‌های شرقی و مرکزی ترکیه، دارای آب و هوای سردتر نسبت به سایر بخش‌ های آن می باشند.
همچنین، مجاورت این کشور از شمال با دریای سیاه و دریای اژه از جنوب غربی، موجب شده تا ترکیه در دنیا به مناظر زیبای ساحلی خود معروف باشد، البته این کل ماجرا نخواهد بود و با توجه به وجود مرز‌های بسیار آبی این کشور دارای بنادر تجاری مهمی خواهد بود.
مواردی همچون حضور در گذرگاه قاره آسیا و اروپا در کنار حضور نیمه در قاره اروپا ترکیه را وادار به اجرای سیاست‌های درست کرده است تا این کشور رتبه نوزدهم اقتصاد جهان و رتبه ششم اقتصاد برتر اروپا را از آن خود کند. این کشور پهناور و مستطیلی شکل در 8 سال گذشته با توجه به سیاست‌های جدید و منطقی در گذشته توانسته است تا 94 میلیارد دلار جذب سرمایه داشته باشد.

هزینه ی زندگی در استانبول

آینده ترکیه

با توجه به سیاست‌های درست ترکیه مبنی بر جذب سرمایه آینده درخشانی را می‌توانیم برای این کشور تصور کرد، به گونه‌ای که در سال 2018 و 2020 مجلس ترکیه با به تصویب رساندن قوانینی که در مقالات گذشته به آن اشاره نمودیم توانست تا قوانین را به سمتی متمایل کند که سزمایه گذاران به ویژه سرمایه گذاران ایرانی ایده انتقال سرمایه خود به خاک این کشور را داشته باشند، برای مثال با کاهش هزینه سرمایه گذاری، خرید ملک و کارت فیروزه‌ای (که دقیقا برعکس گرین کارت امریکاست به گونه‌ای که مختص افراد محقق، تحصیل کرده و دانشمند است) بتواند کشور خود را چه از نظر ثروت مادی و چه از نظر ثروت علمی بسیار بالاتر از کشور‌های دیگر ببرید تا بتواند آینده این کشور را به سمت یکی از پنج قدرت برتر جهان سوق دهد، جای دوری نرویم؛ همین چندی پیش بود که رجب طیب اردوغان با معرفی و پرده برداری از اولین خودرو ملی این کشور با نام توگو خط و نشان پر رنگی برای دیگر کشور‌های همسایه کشید.

هزینه زندگی در ازمیر

هزینه ی زندگی در ترکیه

تمامی این موارد را گفتیم تا به این نقطه برسیم که ترکیه به ویژه برای ایرانیان تبدیل به یک مقصد اقامتی شده و حدود 70% مهاجرین ایرانی برای اقامت در ترکیه اقدامات لازم را انجام می‌دهند، در مقالات گذشته از انواع ویزا، سرمایه گذاری در ترکیه و شرایط زندگی در این کشور بسیار سخن گفتیم و در این مقاله واجب شد تا اطلاعات دقیقی از هزینه‌ ی زندگی در ترکیه در اختیار شما بزرگواران قرار دهیم تا بتوانیم در امر مهاجرت بدون دغدغه شما را همراهی کنیم، البته مهاجرت یک سفر از جنس دغدغه‌های احتمالی است ولی با ارائه اطلاعات کافی سعی داریم تا دغدغه دانش شما از قوانین و شرایط را کاهش دهیم.
هزینه زندگی در ترکیه حدودا برابر و گاهی اوقات پایین‌تر از ایران است، تقریبا هزینه زندگی در ترکیه به صورت ماهانه عددی معادل 1500-2000LIRA یعنی حدود 550$ در ماه خواهد بود که با توجه به قیمت لیر در امروز 8 فروردین 99 هزینه زندگی در ترکیه برای هر نفر حدود 4 میلیون تومان خواهد بود.
همچنین هزینه زندگی برای دانشجویان ترکیه علاوه بر مبلغی که در بالا به آن اشاره کردیم با توجه به نوع دانشگاه کمی متفاوت خواهد بود، برای مثال در دانشگاه‌های دولتی این کشور شهریه‌ای دریافت نمی‌شود و خب هزینه به طبع همان عددی خواهد بود که در بالا ذکر کردیم، اما در دانشگاه‌های خصوصی شهریه معادل 10000-30000LIRA برای هر سال است. دانشگاه‌های نیمه خصوصی نیز وجود دارند که شهریه‌ی آن‌ها کمتر و سالانه بین 5000-10000LIRA می‌باشد. میزان هزینه‌های دانشجو بستگی به نوع رشته، مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه می‌تواند متغیر باشد.

مقایسه هزینه زندگی در ترکیه با ایران

 • نرخ هزینه‌های مصرفی در ترکیه 18.58٪ کمتر از ایران است،
 • میزان هزینه‌های زندگی ماهیانه از جمله اجاره در ترکیه 26.66٪ پایین تر از ایران می‌باشد.
 • قیمت اجاره در ترکیه 51.99٪ کمتر از ایران است.
 • نرخ رستوران‌ها در ترکیه 8.80٪ کمتر از ایران است
 • قیمت مواد غذایی در ترکیه 5% بالاتر از ایران است.
 • انتها خرید محلی در ترکیه 70.42٪ بالاتر از ایران است.
 • هزینه سوخت در ترکیه +300% به نسبت ایران خواهد بود.

هزینه زندگی در استانبول

در مورد هزینه ی زندگی در استانبول و هزینه زندگی در ازمیر باید بگوییم با توجه به توریستی بودن شهر استانبول، هزینه‌های ملکی و تفریحی به طور قطع در این کشور دارای قیمت بالاتری به نسبت ازمیر می‌باشد، برای مثال هزینه رستوران‌ها و کافه‌ها در استانبول از ازمیر بالاتر می‌باشد اما در مورد هزینه موارد مصرفی به دلیل وجود عرضه و تقاضای بیشتر هزینه زندگی در ازمیر از این جهت بالاتر می‌باشد.

هزینه ی زندگی در ترکیه

هزینه‌های روزمره و ماهانه در ترکیه

 • هزینه‌های مسکن و اجاره خانه در ترکیه
 • هزینه‌های حمل و نقل در ترکیه
 • هزینه تحصیل در ترکیه
 • هزینه خرید پوشاک در ترکیه
 • هزینه خرید خودرو در ترکیه
 • هزینه مواد غذایی در ترکیه هزینه بیمه درمانی در ترکیه
 • هزینه انرژی در ترکیه
 • هزینه سفر و تفریح در ترکیه

هزینه‌های مسکن و اجاره خانه در ترکیه

در جدول زیر با توجه به سوالات متعدد از هزینه ی زندگی در ترکیه، هزینه ی زندگی در استانبول و هزینه زندگی در ازمیر به تحقیق در مورد هزینه ملک در ترکیه پرداختیم که تمامی این موارد را در این قسمت در اختیار شما قرار دادیم.

نکته: تمامی موارد و قیمت‌ها با توجه به سوالات هزینه ی زندگی در ترکیه به پول ایران به تومان تبدیل شده است.

استانشهرستان، محل یا میانگینMETER/LIRAمتراژ به تومان
استانبولمیانگین39619/5 میلیون
استانبولبشیکتاش1064625/5 میلیون
استانبولببک47417118 میلیون
استانبولفاتح416810 میلیون
استانبولبیلیکدوز26466 میلیون
آنکارامیانگین18614/5 میلیون
آنکاراکانکایا2572150 میلیون
ازمیرمیانگین30367 میلیون
ازمیرچشمه556213 میلیون
آنتالیامیانگین21015 میلیون

هزینه‌های حمل و نقل در ترکیه

با توجه به بالا بودن میزان هزینه سوخت در ترکیه معمولا سفر‌ها به وسیله‌ حمل و نقل عمومی صورت‌ می‌گیرد که این هزینه‌ها معمولا بخش نسبتا اصلی از هزینه ی زندگی در ترکیه را شامل می‌شود؛ شکل حمل و نقل عمومی در ترکیه بسیار گسترده‌تر از ایران می‌باشد به گونه‌ای که وسایل حمل و نقلی همچون اتوبوس، تاکسی، مترو، تراموای، مینی بوس، دلموش، قطار سبک شهری، قطار کابلی و انواع کشتی و قایق های مسافربری را می‌توانیم نام ببریم.

تاکسی

تاکسی یکی از وسایل نقلی عمومی در ترکیه است، بر خلاف ایران تاکسی‌های ترکیه همه به‌رنگ زرد می‌باشد و معمولا از برند‌های خوردرو سازی همچون فیات، رنو، ام جی و تویوتا می‌باشد که با توجه به هزینه بالای سوخت در ترکیه دارای هزینه نسبتا تندی در مقایسه با دیگر وسایل حمل و نقل عمومی هستند.
برای مثال هزینه تاکسی از فرودگاه آتاتورک تا مرکز شهر که مسافتی حدود 50LIRA می‌باشد که با توجه به هزینه ی زندگی در ترکیه به پول ایران حدود 100 الی 120 تومان خواهد شد، البته افراد بسیاری در ترکیه به واسطه اختصتصی بودن دارا بودن شرایط رفاهی بهتر از تاکسی استفاده می‌کنند.

هزینه زندگی در ازمیر

مترو ترکیه

مترو ترکیه، به ویژه در استانبول و ازمیر با توجه به پوشش گسترده خط‌های مترو در تمامی مناطق یکی از راه‌های ارتباطی مناسب در حمل و تقل عمومی ترکیه است، مترو ترکیه در 5 خط زیر فعالیت می‌کند.
• کاباتاش به تکسیم
• تکسیم به شیشلی و لونت
• اکسارای به توپکاپی
• کادیکوی به کارتال – در قسمت آسیایی استانبول
• سیرکجی به هالکالی
لازم به ذکر است که هزینه سفر در ترکیه به وسیله مترو 3LIRA خواهد بود که با توجه به تبدیل هزینه به پول ایران حدود 9000 تومان خواهد شد.

اگر می‌خواهید بدانید شرایط زندگی در ترکیه به چه نحو است و ترکیه برای زندگی بهتره یا ایران؛ پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی جدید مهاجران در این رابطه را حتما مطالعه بفرمایید.

اتوبوس

اتوبوس از موارد کلیدی در حمل و نقل عمومی بوده و معمولا افراد زیادی از اتوبوس برای رسیدن به مقاصد خود استفاده می‌کنند، اتوبوس در ترکیه در دو صورت خصوصی و غیر خصوصی یا همان دولتی فعالیت می‌کند که در هر دو صورت هزینه سفر 2LIRA می‌باشد که با توجه هزینه ی زندگی در ترکیه به پول ایران عددی حدود 2000 هزار تومان خواهد بود.

مینی بوس

مینی بوس‌ها عموما به صورت چرخشی کار می‌کنند که هزینه سفر با مینی بوس‌ها حدود 3LIRA می‌باشد.

دولموش

دولموش یا ون که تماما به رنگ زرد می‌باشند در مسیر‌ها خطی حرکت می‌کنند که هزینه هر سفر با ون در ترکیه مسیر‌ها خطی حرکت می‌کنند که هزینه هر سفر با ون در ترکیه 3LIRA خواهد بود.

تراموای

تراموای استانبول در دو مسیر فعالیت دارد. مسیر باغچیلار به کاباتاش و تاکسیم به خیابان استقلال . البته تراموای تاکسیم به خیابان استقلال جنبه تفریحی و توریستی دارد و برای سوار شدن به تراموای استانبول باید استانبول کارت داشت و یا اینکه ژتون خرید . هزینه بلیط تراموای استانبول 2LIRA است .

هزینه ی زندگی در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

بخشی از هزینه‌ی زندگی در ترکیه اگر دانشجو باشید بی شک در هزینه تحصیل خلاصه می‌شود، در این بخش به مطالعه در مورد هزینه‌های مطالعه در دانشگاه‌های ترکیه خواهیم پرداخت.

دانشگاهمقطعرشتهLIRAتومان
دانشگاه دولتی آنکاراکارشناسیحقوق10272/5 میلیون
دانشگاه دولتی آنکاراکارشناسی ارشد و دکتریحقوق10202/4 میلیون
دانشگاه دولتی آنکاراارشد و دکتریپزشکی21345/2 میلیون
دانشگاه خصوصی استانبولکارشناسیمعماری2600062 میلیون
دانشگاه خصوصی استانبولکارشناسی ارشد و دکتریمعماری2550061 میلیون
دانشگاه خصوصی استانبولارشد و دکتریپزشکی2095050 میلیون

هزینه خرید پوشاک در ترکیه

با توجه به تولیدات بالا و همچنین کیفیت قابل قبول البسه در ترکیه و صادرات این تولیدات به اروپا می‌توانیم بگوییم که بالا بودن هزینه ی زندگی در ترکیه به پول ایران بی‌دلیل نخواهد بود. در جدول زیر با ارائه بسیار مختصر قیمت چند لباس با برند‌های مطرح به این موضوع خواهیم پرداخت.

کفش و لباسLIRAتومان
شلوار جین اصل200420
لباس تابستانی120260
کفش نایک5001200

هزینه خرید خودرو

یکی دیگر از بخش‌های هزینه ی زندگی در ترکیه خرید خودرو می‌باشد، البته که بنابر قانون نانوشته در تمامی کشور‌ها که اگر هزینه بنزین در کشوری بالا باشد قیمت خودرو در آن کشور ارزان خواهد بود؛ هزینه خودرو در ترکیه هم به نسبت دیگر کشور‌ها به ویژه ایران کمتر خواهد شد.
برای مثال در جدول زیر با بیان دقیق قیمت چند نمونه خودرو متوجه خواهید شد که هزینه پرداختی بابت خودرو به پول ایران به شدت کمتر خواهد بود.

برند و مدلLIRAتومان
فیات75000188 میلیون
رنو90000216 میلیون
فولکس گلف105000252 میلیون
هیوندای I2089000213 میلیون

هزینه سوخت در ترکیه

اگر در ترکیه زندگی می‌کنید باید بدانید که بخش بزرگی از هزینه ی زندگی در ترکیه به سوخت اختصاصا دارد، این کشور به دلیل عدم وجود هر گونه منابع نفتی سوخت خود را عموما وارد می‌کند و از همین جهت هزینه سوخت در ترکیه توسط دولت این کشور بسیار بالا اعلام شده تا علاوه بر اجبار به کاهش مصرف بتواند هزینه‌های جانبی را هم پوشش دهد.
با توجه به سوال هزینه‌ زندگی در ترکیه به پول ایران سعی شده تا در تمام جداول هزینه‌ها به صورت لیر و هم به صورت تومان بیان گردد.

هزینه انرژی در ترکیه

انرژی در ترکیه با ایران تقریبا هم قیمت است، البته به غیر از گاز که در بالا اشاره کردیم که ترکیه از نظر منابع طبیعی انرژی کشور فقیری است و هزینه بالای منابع نفتی در این کشور امری کاملا طبیعی خواهد بود، قبوض را در ترکیه فاتورا می‌نامند.
در جدول زیر به اشاره قیمت انرژی در ترکیه پرداخته‌ایم

نوع انرژیمتراژLIRAتومان
گاز100200420
آب10050120
برق10045100

هزینه بیمه در ترکیه

اگر شما شهروند ترکیه نباشید و یا اقامت دائم این کشور را دریافت نکرده باشید، بیمه دولتی ترکیه به شما تعلق نخواهد گرفت، بلکه باید از بیمه‌های خصوصی استفاده کنید، در مقالات گذشته از هزینه بیمه در کشور ترکیه و شرایط آن بسیار سخن گفتیم، اما در اینجا با اشاره‌ای بسیار جزیی بیان می‌داریم که هزینه بیمه خصوصی در ترکیه از خصوصی در ترکیه از 300-4000LIRA می‌باشد، که این تفاوت عدد مربوط به جنس و نوع خدمات مختلف بیمه در ترکیه می‌باشد.


هزینه بیمه‌ی یکساله ترکیه در بخش خصوصی

 • برای سن 18 الی 25 سال هزینه ویزا 145 LIRA
 • برای سن 26 الی 30 سال هزینه ویزا 195 LIRA
 • برای سن 31 الی 35 سال هزینه ویزا 209 LIRA
 • برای سن 36 الی 40 سال هزینه ویزا 235 LIRA
 • برای سن 41 الی 50 سال هزینه ویزا 310 LIRA
 • برای سن 51 الی 55 سال هزینه ویزا 410 LIRA
 • برای سن 56 الی 60 سال هزینه ویزا 470 LIRA
 • برای سن 61 الی 64 سال هزینه ویزا 740 LIRA

هزینه تفریح در ترکیه

هزینه تفریح در ترکیه تقریبا با ایران برابر است، در جدول زیر به جزییاتی از هزینه‌های تفریحی در ترکیه اشاره می‌کنیم.

نوع مکانLIRAتومان
رستوران لاکچری50120
موزه1024
کافه2045
هزینه ی زندگی در ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *