در این مقاله قصد داریم شما را با موضوع مدارک لازم برای ویزای شینگن آشنا نماییم.
گردشگران زیادی در جهان و همینطور ایران علاقه دارند که به کشورهای اروپایی دیدن کنند. باید برای سفر به برخی از کشورهای واقع در اروپا ویزای شینگن تهیه کنید که در ادامه مقاله ویزای شینگن و مدارک لازم برای ویزای شینگن را بررسی خواهیم کرد.
ممکن است سوالات زیر را درباره مدارک لازم برای ویزای شینگن داشته باشید :

 1. ویزای شینگن چگونه ویزایی است؟
 2. مدارک لازم برای ویزای شینگن چه مدارکی هستند؟
 3. در مدارک ویزای شینگن باید به چه نکاتی توجه کرد؟
 4. در تهیه مدارک ویزای شینگن چه کارهایی نباید انجام داد؟

ویزای شینگن چگونه ویزایی است؟

ویزا شینگن از پرطرفدارترین ویزاهای توریستی در ایران و بعضی کشورهای جهان می باشد و با کسب به راحتی به 26 کشور اروپایی سفر می کنید. این 26 کشور شامل کشورهای اتریش، آلمان، استونی، ایسلند، ایتالیا، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، بلژیک، پرتغال، جمهوری چک، دانمارک، فرانسه، فنلاند، لیختن اشتاین، سوئد، سوئیس، هلند، مالت، مجارستان، نروژ، لهستان، لوکزامبورگ، لیتوانی، لتوانی، یونان می باشد.
برای کسب ویزای شینگن به سفارت خانه کشور مورد نظر خود که عضو شینگن می باشد رجوع کنید ، یا در صورتی که آن کشور در ایران سفارت خانه ای نداشت ، به کنسولگری آن ها مراجعه نمایید . ضمنا توحه داشته باشید ویزای شینگن انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع سفر و هدفتان یکی از آن ها را انتخاب می کنید و بعد از اینکه از سفارت خانه وقت مصاحبه کسب کردید ، مدارک لازم برای ویزای شینگن را تهیه کرده و توجه کنید که مدارک ویزای شینگن اگر درست و اصولی تحویل داده نشود ، سبب رد تقاضای شما خواهد شد . بنابراین ما در ادامه، مدارکی که باید برای دریافت ویزای شینگن جمع آوری کنید را برای شما عزیزان ذکر خواهیم کرد.

مدارک لازم برای ویزای شینگن چه مدارکی هستند؟

مدارک لازم برای ویزای شینگن در بیشتر کشورهای این منطقه مشابه می باشند و اگر اختلافی در مدارک باشد جزئی بوده و مدارکی که برای کسب ویزای شینگن نیاز است در زیر آورده شده است :

• فرم درخواست ویزای شینگن به صورت تکمیل شده
اولین گام گرفتن فرم درخواست ویزای شینگن از راه اینترنتی یا حضوری می باشد و باید آن را کاملا صحیح پر کنید. این فرم را هنگامی که نوبت مصاحبه شما رسید با خود به همراه ببرید. زمانیکه فرم درخواست ویزای شینگن را پر می کردید ، دقت خود را بالا ببرید و اطلاعاتی که وارد می کنید باید کاملا با شناسنامه و پاسپورت شما تطابق داشته باشد ، زیرا اگر اطلاعات شما بررسی شود و اشتباه باشد تقاضای شما رد می شود.

• شناسنامه
شناسنامه خود را از طریق دفاتر معتبر ترجمه کنید و ترجمه از همه صفحه ها باشد و شناسنامه را نیز حتما در روز مصاحبه به همراه خود ببرید.

• گذرنامه
اعتبار گذرنامه باید بیشتر از 6 ماه از تقاضای شما برای دریافت ویزای شینگن باشد و از صفحاتی که دارای مهر هستند و صفحه اول گذرنامه کپی گرفته شود.

• عکس
عکس باید رنگی و در تعداد 2 قطعه باشد و شامل مشخصه هایی نظیر رنگ سفید زمینه، مشابه شما و جدید گرفته شده باشد، رخ باید کامل باشد، عکس 5/3 در 5/4 باشد.

• اسناد شغلی
اسناد شغلی شامل مواردی مانند پروانه کسب، گواهی که نشان دهنده مشغول بودن شما به کار باشد و امضا مدیر عامل داشته باشد و پست شما نیز در آن ذکر شده باشد، حقوقی که دریافت می کنید، زمانی که استخدام شده اید، زمانی که به شما اجازه مرخصی داده اند و سوابق بیمه شما حتما در آن درج شده باشد.
اگر دانشجو هستید از دانشگاه خود مدرک معتبر که نشان دهنده تحصیل شما در دانشگاه است را باید تهیه کنید. در صورتی که خانه دار می باشید از اسناد شغلی همسرتان استفاده کنید. کسانی که شغل آن ها آزاد است ، مواردی نظیر پروانه کسب، مدرک نشان دهنده پرداخت مالیات با مهر اداره مالیات و اگر به شغلی مانند کشاورزی مشغول هستید که از دادن مالیات معاف می باشید نیازی به مدرک نشان دهنده پرداخت مالیات نخواهید بود.
افرادی که شغل آن ها در زمینه تولیدی می باشد ، باید پروانه بهره برداری را تحویل دهند. اگر بازنشسته می باشید مدارکی نظیر مدرک بازنشستگی، آخرین برگه حقوقی و همینطور بیمه ای خود را باید تحویل دهید.

 • اسناد مالی
  باید بیشتر از 40 میلیون تومان در حساب بانکی خود داشته باشید و همینطور از گردش بانکی خود در 3 ماه یا 6 ماه پرینت گرفته و باید توسط بانک مهر شده باشد. معمولا برای کشور اسپانیا گردش حساب 6 ماهه نیاز است و برای کشورهایی مانند یونان گردش حساب 3 ماهه کافی می باشد بنابراین پرینت مدت گردش حساب به کشور عضو شینگن که قصد دارید به آن سفر کنید بستگی دارد.
 • اسناد ملکی
  باید اصل سند و ترجمه آن را ارائه دهید و زمانی که خواستند مدارک را برگردانند اصل سند را تحویل شما می دهند. ضمن اینکه اسناد ملکی از واجبات مدارک لازم برای ویزای شینگن نمی باشد ولی بودن آن به تقاضا شما برای ویزای شینگن و موافقت آن کمک خواهد کرد.
 • بیمه مسافرتی
  حتما باید بیمه مسافرتی از شرکت بیمه گذاری که با اعتبار است دریافت کنید که مقدار آن برای ویزای شینگن مشخص شده است.
 • بلیط پرواز رفت و برگشت
  باید بلیط کشور عضو شینگن را به صورت رفت و برگشت بخرید و همینطور خرید نهایی نیاز ندارد و اگر رزرو کرده باشید مورد موافقت قرار می گیرد.
 • واچر
  منظور از واچر، مدرک نشان دهنده رزرو هتل می باشد که در آن مواردی نظیر زمان رفتن به هتل و مدتی که قصد ماندن در هتل را دارید مشخص است بنابراین تاریخ آن باید با تاریخ بلیط رفت و برگشت شما مطابقت داشته باشد. واچر نیز مانند بلیط رفت و برگشت نیاز به خرید نهایی ندارد و تنها با رزرو هتل با تقاضا شما موافقت خواهد شد.
 • دعوت نامه
  اگر دعوت نامه دارید باید اصل آن را ارائه دهید و در صورت داشتن دعوت نامه اگر مدرک رزرواسیون هتل تهیه نکنید مشکلی ندارد. در دعوت نامه باید منطقه ای که قرار است ساکن شوید تعیین شود و همینطور منزل کسی که شما را دعوت کرده است باید یک اتاق جدا برای شما مشخص شود.
 • رضایت نامه
  اگر از شما درخواست رضایت نامه کردند باید یک رضایت نامه که به صورت محضری می باشد از همسرتان داشته باشید و اگر هم مجرد می باشید از والدین خود رضایت نامه محضری تهیه کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط ویزای شینگن می‌توانید مقاله ما با عنوان شرایط ویزای شینگن در این رابطه را مطالعه بفرمایید

در مدارک ویزای شینگن باید به چه نکاتی توجه کرد؟

اسنادی که نیاز به کپی دارند هم به زبان انگلیسی و هم زبان فارسی، باید کپی آن ها کاملا مشخص باشد.

زمان ترجمه در مدارک برای ویزای شینگن در 5 ماه پیش از وارد شدن به سفارت، معتبر است و اگر بیشتر از 5 ماه به سفارت رجوع کنید تقاضا شما رد خواهد شد و باید مجددا به ترجمه آن ها اقدام کنید.

اگر سفارت کشوری که تصمیم دارید به دیدن آن بروید اسپانیا می باشد ترجمه مدارک به زبان لاتین انجام شود.

اگر سفارت کشوری که تصمیم دارید به دیدن آن بروید یونان می باشد ترجمه مدارک به زبان انگلیسی انجام شود و در کنار آن تاییدیه دادگستری و همینطور وزارت امور خارجه قرار داشته باشد.

اگر سفارت کشوری که تصمیم دارید به دیدن آن بروید پرتغال می باشد ترجمه مدارک به زبان انگلیسی انجام شود و در کنار آن مهر مترجم وجود داشته باشد بنابراین زبان ترجمه با در نظر گرفتن کشوری که تصمیم دارید بروید انتخاب می شود.

اگر تقاضا شما به هر علتی به وسیله سفارت خانه رد شود ، تا 6 ماه اجازه تقاضا مجدد به هیچکدام از کشورهای عضو شینگن را ندارید ، برای همین باید در تهیه مدارک ویزای شینگن دقت زیادی داشته باشید.

در تهیه مدارک لازم برای ویزای شینگن چه کارهایی نباید انجام داد؟

 • اگر در اسناد مالی تغییراتی مانند تغییر در اطلاعات آن یا جعل اسناد انجام دهید به غیر از رد تقاضا شما، تا سال های زیادی اجازه سفر به کشورهای اروپایی را ندارید. بنابراین هرگز اقدام به جعل و تغییر اسناد نکنید.
 • هرگز حساب سازی انجام ندهید ، اگر به یک باره مبلغ زیادی به حساب بانکی خود واریز کنید آن هم حسابی که مدت ها فعالیتی نداشته حساب سازی می شود و مدرک شما برای دریافت ویزای شینگن رد خواهد شد.
 • باید صبر کنید تا نتیجه درخواست شما ابلاغ شود و سپس در حساب خود عملیات مالی انجام دهید. مخصوصا از حساب خود برداشت انجام ندهید ، که موجودی کاهش پیدا نکند و اگر مجبور به برداشت هستید ، زیر 30 درصد از مبلغ کل را خارج کنید.
 • اگر سند ملکی شما جعلی باشد در مرحله ای که ترجمه شده و دادگستری باید آن را تایید کند رد شده و فرد متخلف مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.
 • داشتن کوچکترین عدم تطابقی در بلیط رفت و برگشت و همینطور عدم تطابق در واچر، تقاضا شما را برای کسب ویزای شینگن رد خواهند کرد. بنابراین بدون برنامه ریزی و با بی دقتی واچر و بلیط رفت و برگشت رزرو نکنید.

 

ممنون از همراهی شما امیدواریم مطالب ذکر شده مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *