وقتی از کیفیت و رفاه سخن می‌گوییم ناخودآگاه نام یک کشور به اسم آلمان به ذهن بسیاری از مردم جهان خطور می‌کند، به طور قطع بسیاری از این افراد سفری به آلمان نداشته‌اند ولی در ذهنیت هر کدام از آنها آلمان به معنای یک کشور با رفاه کامل شناخته می‌شود اما این ذهنیت از کجا در ذهن مردم جهان رخنه کرده؟ البته که دو برند بنز و بی ام و در این رفتار‌ها بی‌تاثیر نبوده، اما همین ذهنیت باعث شده تا بسیاری از افراد به ویژه ایرانیان به فکر سفر و مهاجرت به کشور آلمان باشند، اما آلمان با توجه به تم پیشرفت و تکنولوژی که بر تن کرده رویه اخذ وقت سفارت متفاوتی را در کشور‌های دیگر داشته که همین سبب شده تا بسیاری از افراد که قصد مهاجرت به این کشور را داشته‌اند به فکر یک مرجع برای راهنمایی و آموزش گرفتن وقت سفارت آلمان باشند، در این مقاله سعی کردیم تا با ارائه جزییات و کلیات به موضوع راهنمای گرفتن وقت سفارت آلمان بپردازیم

چرا آلمان


اولین دلیل برای اثبات عقلانی بون مهاجرت به آلمان قدرت مثال زدنی اقتصاد این کشور است، اما از نکات مهم دیگر در آلمان شرایط کار در این کشور است به گونه‌ای که نرخ بی‌کاری در آلمان از میانگین جهانی بسیار پایین‌تر است و معمولا چیزی به اسم بی‌کاری در آلمان معنی مبهمی دارد، این کشور در سال‌های اخیر توانسته تا با سیاست‌های درست خود از رتبه 65 جهان در بحث کار به رتبه هفتم برسد، که سبب شده تا بگوییم این کشور برای کار بسیار مناسب است.
اما از نظر رفاه اجتماعی به ویژه در این زمان که اتحادیه اروپا در حال دست و پنجه نرم کردن با بحران یورو است، کشور آلمان در کمترین تنش در میان سایر کشور‌ها قرار دارد، طبق یک نظر سنجی هنگامی که از افراد غیر آلمانی خواسته شد تا این کشور را از لحاظ ایمنی شخصی به چالش بکشند درصد باور نکردنی 2% از شرایط زندگی در آلمان رضایت کافی نداشتند.
نمره مهاجرین آلمان به این کشور 9 از ده بوده و میزان رضایت 88% از مهاجرین که از این میزان 46% درصد با انتخاب گزینه عالی باعث شده‌اند که این کشور در میان نخستین انتخاب‌ها برای مهاجرت قرار بگیرد، باعث شده تا از جانب وزارت امور خارجه آلمان دچار بعضی از سخت‌ گیری‌ها شود که در مقالات به طور کامل به آنها اشاره خواهیم نمود.


آموزش و راهنمایی گرفتن وقت سفارت آلمان

اخذ ویزا در آلمان به دو صورت خواهد بود، کوتاه مدت که ویژه افرادی است که قصد اقامت زیر 90 روز در این کشور را دارند که به ویزای توریستی شهرت دارد و در مقالات بعدی به آن اشاره خواهیم نمود؛ اما در این مقاله قصد صحبت در مورد این نوع از اقامت یعنی بالای 90 روز را خواهیم داشت، و موارد ذکر شده پیرامون موضوع آموزش و راهنمایی گرفتن وقت سفارت آلمان خواهد بود
از نکات بسیار مهم در آموزش و راهنمای گرفتن وقت سفارت آلمان می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم که وقت سفارت آلمان مصاحبه ندارد و شما یا شخص درخواست دهنده صرفا باید برای انگشت نگاری و تحویل مدارک به کارگزاری ویزای این کشور مراجعه کند، بخش کنسولی و خدمات سفارت آلمان در ایران تعطیل می‌باشد، و برای انجام امور شما باید مدارک خود را به ویزامتریک ارائه دهید. لازم به ذکر است که برای رفاه حال مهاجرین به آلمان سایت مهاجرت این کشور این امکان را فراهم نموده که بتوانید ساعت و تاریخ مراجعه خود را تعیین کنید.

در این بخش که به نحوه گرفتن وقت سفارت آلمان اشاره خواهیم نمود، برای شروع ابتدا باید به سایت سفارت آلمان مراجعه کنید تا با انتخاب نوع ویزا خود از میان گزینه‌های زیر و ارائه اطلاعات و مدارکی که به آنها اشاره خواهیم نمود درخواست وقت برای سفارت آلمان را ارائه خواهیم نمود.

 • پیوست به خانواده
 • ازدواج
 • تحصیلی ارشد
 • تحصیلی دکترا
 • جستجو کارت
 • Blue کارت

پس از ورود به سایت باید گزینه روادید را انتخاب کنید، سپس با صفحه زیر مواجه خواهید شد، در این بخش دو گزینه زیر در تیتر‌ها وجود دارد.

آموزش گرفتن وقت سفارت آلمان
 1. Deutsche Reisepässe/Personalausweise/German passports and ID Cards
 2. Visa-Termine (langfristige Aufenthalte)
 3. Rechts- und Konsularabteilung
  گزینه اول ویژه افرادی خواهد بود که گذرنامه آلمانی دارند و گزینه دوم که هدف اصلی ما هم همین بخش است، مربوط به افرادی است که به دنبال گرفتن وقت سفارت آلمان هستند و بخش سوم که مربوط به عوامل حقوقی و کنسولی است.
  در تمامی صفحات سفارت آلمان توضیحات به دو زبان آلمانی و فارسی بیان شده که ما برای ساده سازی روند نحوه گرفتن وقت سفارت آلمان تمامی این متون را با زبان سلیس و ساده سازی شده بیان خواهیم کرد.

لازم به ذکر است که در صفحات بعد می‌توانید برای ارائه درخواست ویزای ملی (ویزای اقامت بلند مدت) ثبت نام نمائید، و پس از انجام ثبت نام موفق شما دو ایمیل دریافت خواهید نمود؛ لازم به ذکر است که مهمترین نکته در مورد طریقه گرفتن وقت سفارت آلمان داشتن یک ایمیل معتبر و یک گذرنامه با اعتبار حداقل دو ماهه خواهد بود که حتما باید در انجام امور به همراه داشته باشید.

اطلاعات لازم از چگونگی و آموزش گرفتن وقت سفارت آلمان

 • در ابتدا در صورتی که موارد و مراحل که به آن اشاره خواهیم نمود را با دقت لازم و کافی انجام دهید، ظرف 30 دقیقه ایمیلی حاوی تاییدیه و شماره پیگیری به شما ارسال خواهد شد.
 • حدود چهار الی پنج هفته قبل از تاریخ مصاحبه، ایمیل مربوط به زمان و تاریخ مصاحبه و لینک تایید و لغو درخواست برای شما ارسال خواهد شد.
 • ثبت نام تنها چند دقیقه زمان خواهد برد. لطفاً توضیحات مربوطه را کامل و به دقت مطالعه فرمایید، زیرا در صورت عدم توجه، امکان ابطال ثبت نام شما وجود خواهد داشت.

نکته: پس از دریافت ایمیل دوم مبنی بر تایید یا عدم تایید زمان اعلامی تا هفت روز فرصت خواهید داشت تا تاریخ مصاحبه خود را تایید نمایید، در غیر این صورت تاریخ مختص شما باطل خواهد شد و برای اخذ مجدد آن باید از ابتدا برای انجام امور اقدامات لازم را نجام دهید.

در این قسمت از مقاله آموزش و راهنمایی گرفتن وقت سفارت آلمان به بررسی صفحه دوم سایت و انتخاب نوع ویزا خواهیم پرداخت، پس از مطالعه کامل صفحه ابتدایی و انتخاب گزینه ادامه با چهار گزینه همچون تصمیم زیر مواجه خواهید شد که ترتیب این چهار گزینه به صورت زیر خواهد بود.

آموزش گرفتن وقت سفارت آلمان
 1. ثبت نام برای درخواست ویزای پیوست خانواده یا ویزای ازدواج (اقامت طولانی مدت)
 2. ثبت نام درخواست ویزا برای تحصیل یا تحقیق در آلمان (اقامت طولانی مدت)
 3. ثبت نام درخواست ویزا برای سایر اقامت های دائم در آلمان (به عنوان مثال برای یافتن شغل، اشتغال سودمند، به رسمیت شناختن یک حرفه ای خارج، آموزش حرفه ای و کارت آبی اروپا
 4. درخواست مجدد ویزا برای ورود مجدد

نکته: پروسه کاری در تمامی مراحل به گونه‌ای یکسان است با این تفاوت که در بعضی صفحات فقط تیتر متفاوت است پس نگران نباشید و با دقت تمام موارد و مراحلی را که به آنها اشاره می‌نماییم کامل کنید.


پس از ورود به صفحه بعد، یک سری از اطلاعات را به صورت تکراری مجدادا در اختیار شما گذاشته است، به عنوان مثال به ایمیل‌هایی که برای شما ارسال خواهد شد اشاره کرده و در انتها به صورت کلی‌وار از برخی از مفاد و قوانین که برای تمامی چهار مورد یکسان بوده توضیحاتی را در اختیار مخاطب قرار داده است، در این بخش از مقاله آموزش و راهنمایی گرفتن وقت سفارت آلمان به ساده سازی و توضیح این موارد خواهیم پرداخت.

آموزش گرفتن وقت سفارت آلمان

قوانین جدید

 • برای ثبت اطلاعات هر یک از اعضای خانواده شما که ممکن است در این سفر یا در زمان دیگر به شما ملحق شوند، را در گروه ویزا برای سایر انواع اقامت دائم را ثبت نمایید.
 • تمام کودکان زیر 18 سال نیاز به وقت مصاحبه جداگانه خواهند داشت.

موارد کلی

 • تمامی اطلاعات باید به زبان لاتین وارد شود.
 • تمامی اطلاعات باید به صورت کامل و درست وارد گردد، از این جهت که تنها در صورت تطبیق اطلاعات وارد شده و اطلاعات مندرج در گذرنامه امکان ورود به بخش روادید سفارت ممکن و میسر است.
 • شماره گذرنامه را در قسمت مربوطه حتما با حروف بزرگ وارد نمایید.
 • ایمیل خود را بدون غلط و www وارد نمایید.

نکته: از پوشه spam و junk غافل نشوید، زیرا ممکن است ایمیل‌های ارسالی به این دو بخش منتقل شوند.

پس از ورود به مرحله بعد اگر زبان شما به هر دلیلی به انگلیسی تغییر نکرد و همان زبان پیش فرض آلمانی را داشت، نگران نباشید؛ با دقت به معانی حروف آلمان که بیان می‌نماییم می‌تواند اطلاعات را در گزینه‌های وارد نمائید.

آموزش گرفتن وقت سفارت آلمان

Nachname _Last Name
در این بخش نام خانوادگی خود را مطابق گذرنامه به زبان لاتین وارد کنید.

Vorname _First Name
در این قسمت نام کوچک خود را مطابق پاسپورت به زبان لاتین بیان نمایید.

Emai
یک ایمیل معتبر از خود وارد نمائید. ایمیل خود را بدون www وارد نمایید.

E-Mail wiederholen _ Repeat email
ایمیل خود را مجدادا وارد نمایید.

Passnummer _ Passport number
در این قسمت شماره پاسپورت خود را به زبان لاتین و حروف بزرگ وارد نمایید.

Telefonnummer _ Phone number
شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

Ich habe die einschlägigen Merkblätter gelesen_ I have read the relevant information sheets
پس از وارد کردن موارد و پیش از تایید کد تصویری باید این تیک را بزنید که به عنوان تایید خواندن و پر کردن تمامی موارد است.

 • سپس کد تصویری را وارد نمایید تا سیستم تشخیص دهد که شما رباط نیستید، سپس به مرحله بعد وارد می‌شوید که این قسمت مربوط به کد کپچا خواهد بود، که باید کد مربوطه را در بخش مورد نظر وارد کنید.
 • گزینه Abbrechen مربوط به کنسل کردن فرم ثبت درخواست ویزا است و گزینه Speichern مربوط به ذخیره کردن و ثبت نام درخواست شما می‌باشد. اگر از اطلاعاتتون مطمئن شدید این گزینه یعنی Speichern کلیک کنید.
 • سپس منتظر دریافت ایمیل در 30 دقیقه اول ثبت‌نام از طرف سایت سفارت باشید


هزینه وقت سفارت در آلمان


که از این مبلغ 190 هزار تومان مربوط به ایزومتریک خواهد بود و باقی آن، برای ارائه خدمات ویزا آلمان (همچون پر کردن فرم شینگن، بیمه مسافرتی، رزرو بلیط رفت و برگشت و واچر هتل) خواهد بود. لازم به ذکر است که این تمام هزینه نخواهد بود و بر اساس قوانین شما باید با توجه به نوع ویزای درخواستی خود مبلغی را به صندوق ویزامتریک پرداخت نمایید، برای مثال این عدد برای ویزای توریستی حدود 60 یورو خواهد بود.

سفارت آلمان


سفارت آلمان در خیابان فردوسی نرسیده به خیابان جمهوری، نبش کوچه برلن قرار دارد، لازم به ذکر است که بخش کنسولی و خدمات ویزا این سفارت مسدود بوده و شما باید اقدامات لازم را از طریق ویزامتریک انجام دهید.

خرید وقت سفارت آلمان


یکی از مواردی که باید در آموزش و راهنمایی گرفتن وقت سفارت آلمان به آن توجه داشته باشید این موضوع است که به هیچ وجه از افراد سودجو وقت سفارت خریداری نکنید؛ به دو دلیل، ابتدا به دلیل مبالغ هنگفت پیشنهادی و در مرحله بعد به این دلیل که اگر سفارت از این حرکت شما مطلع شود، شما از ورود به کشور آلمان محروم خواهید شد.

مدارک مورد نیاز برای وقت سفارت آلمان


از اصلی ترین مراحل آموزش و راهنمایی گرفتن وقت سفارت آلمان بخش تحویل مدارک است، در اصل تحویل مدارک و انگشت نگاری می‌باشد و شما هیچ مصاحبه و دیداری با افسران ویزا نخواهید داشت. مدارک وقت سفارت المان نیازی به ترجمه ندارند و فقط باید اصل آن‌ها را به سفارت این کشور تحویل دهید. مدارک مورد نیاز وقت سفارت آلمان به ترتیب زیر است.

 • فرم درخواست ویزای آلمان
 • پاسپورت متقاضی با حداقل ۶ ماه اعتبار و یک صفحه خالی
 • دو قطعه عکس 3.5*4.5
 • بیمه مسافرتی
 • رزرو بلیط رفت و برگشت به آلمان
 • واچر هتل
 • دعوت نامه (در صورت وجود)
 • تمکن مالی و گردش حساب
 • شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • گواهی اشتغال به کار و سابقه بیمه تامین اجتماعی

ویزا متریک چیست

نحوه و طریقه گرفتن وقت از سفارت آلمان به گونه‌ای است که شما حتما باید به ویزامتریک مراجعه کنید، گروه ویزامتریک، با هدف توسعه روابط بین کشور‌ها، در سال 2005 بنا نهاده شد. ویزامتریک خدمات مربوط به درخواست ویزا، خدمات کنسولی و پشتیبانی از آن‌ها را انجام می‌دهد. وظیفه ویزا متریک فعالیت در کشور‌هایی است که کنسولگری کشور مقصد در آن تعطیل باشد،. به طور مثال، خدمات کنسولی سفارت آلمان در ایران تعطیل می‌باشد و خدمات مربوط به ویزای کشور آلمان را، ویزامتریک برای متقاضیان ایرانی انجام می‌دهد اما در نهایت تصمیم گیرنده اصلی برای اعطای ویزا، افسران ویزای آلمان هستند و ویزامتریک هیچ نقشی در آن ندارد؛ در اصل ویزا متریک حکم یک واسط را در آنجام امور کنسولی ایفا می‌کند.

آدرس ویزا متریک


دفتر ویزامتریک در تهران، در آدرس خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا، نبش خیابان ۲۱، ساختمان شیراز، طبقه اول، پلاک ۱۳۷ واقع شده است و متقاضیان می‌توانند در ساعات ۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰ برای انگشت نگاری و تحویل مدارک و در ساعات ۸:۳۰ تا ۱۷ برای تحویل پاسپورت مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *