در این مقاله سعی داریم شما را با تاریخ کانادا آشنا سازیم. کانادا در زبان سرخپوستی به معنای سرپنا یا دهکده می باشد، بومیان ساکن در این منطقه برای نشان دادن مسیربه ژاک کارتیه شخصی که کاشف این کشور بود از این نام استفاده کردند او نیز از واژه کانادا برای نام گذاری این منطقه بهره گرفت. در ادامه ما را همراهی کنید تا اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهیم.

  • تاریخچه کانادا به چه زمانی بر می گردد؟
  • اولین اروپایی کاشف کانادا چه کسی بود؟
  • در زمان استعمار فرانسه و انگلیس تاریخ کانادا چگونه بوده است؟
  • کنفدراسیون کانادا چگونه به وجود آمده است؟
  • کانادا در جنگ جهانی اول حامی چه کشوری بود؟
  • چه موضوعی باعث استقلال نسبی کانادا از انگلستان شد؟
  • روند اداره کانادای امروزی به چه شکلی می باشد؟
  • نماد کشور کانادا بر گرفته از چه چیزی می باشد؟

نقشه کشور کانادا

تاریخچه کانادا به چه زمانی بر می گردد؟

آنچه از بررسی های باستان شناسی بدست آمده نشان می دهد این کشور قدمتی 26500 ساله دارد، پیش از آنکه اروپاییان این مناطق را کشف کنند درست بعد از تمام شدن آخرین عصر یخبندان بومیانی که اهل آسیا بودند به این منطقه پای نهادند، بومیان ساکن در شمال غذای خود را با شکار وال و فک تامین می کردند، آن دسته از بومیان که در نزدیکی خلیج زندگی می کردند بیشتر به ماهی گیری مشغول بودند وگاهی نیزبه شکار گوزن یا اسب آبی و خرس می رفتند، اما به دلیل آب و هوای معتدل در قسمت شرقی این منطقه بومیان ساکن در آنجا به کشاورزی مشغول بودند.
به مدت 200 سال بومیان روابط نظامی و اقتصادی با اروپاییان داشتند این روابط باعث می شد بیمارهای اروپاییان به این منطقه سرایت کند و سالانه تعداد زیادی از بومیان به علت بیماری جان خود را از دست می دادند.

اولین اروپایی کاشف کانادا چه کسی بود؟

می توان گفت واکینگ ها اولین اروپاییانی بودند که وارد این منطقه شدند اما به دلیل اختلافاتی که با بومیان ساکن در این منطقه داشتند تصمیم گرفتند آن جا را ترک کنند، این منطقه بعد از مهاجرت وایکینگ ها به مدت 15 سال به دست فراموشی سپرده شد.
اما به بیان دقیق تر در سال 1497 هنری هفتم پادشاه انگلیس به جان بوک که در آن زمان دریا نوردی ماهری بود فرمان داد به مناطق جدید نیوفاندلند (همان کاندای امروزی )برود.
ژاک کارتیه شخصی فرانسوی بود که در بین سفر های دریایی خود از سال 1534 تا 1536 وارد این سرزمین می شد. همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم کارتیه نام کانادا را از زبان بومیان شنید و بعد ها نیز ژاک همین نام را برای این سرزمین برگزید در واقع ژاک کاشف اصلی کانادا محسوب می شود.

در زمان استعمار فرانسه و انگلیس تاریخ کانادا چگونه بوده است؟

کانادا تا اوایل قرن 17 تحت استعمار هیچ کشوری قرارنگرفته بود اما ساموئل دو شامپلن شخصی فرانسوی در سال 1604 شهر پورت رویال را در این سرزمین پایه گذاری کرد، همین شخص در سال 1608 توانست شهر کبک را نیز تاسیس کند به این ترتیب کانادا به عنوان مستعمره فرانسه به نام فرانسه نو به دنیا معرفی گردید.
در سال 1610 انگلیسی ها وارد این منطقه شدند، هادسون بی شهری بود که هنری هادسون در این منطقه پایه گذاری کرد و همین مسئله باعث شد توماس جیمز نیز شهرجمیزبی را تاسیس کند، استعمارانگلیسی ها در این کشور با تصرف شهر کبک در سال 1629 شروع شد.

شروع درگیری بین انگلیس و فرانسه با تصرف کبک آغاز گردید و به دلیل اختلاف بین حق امتیاز پوست حیوانات و خز تا سال 1713 به طول انجامید، که سرانجام در میان این کشمکش ها انگلیس توانست موفق شود و شهرهای نیو فاندلند، هادسون بی، نووا اسکوشیا را تحت استعمار خود درآورد. انگلیس و فرانسه به مدت هفت سال بر سر استعمار کانادا باهم می جنگیدند که سرانجام درسال1763 طی امضای یک عهده نامه به نام پاریس فرانسوی ها به اجبار تمام مستعمرات خود به غیر از جزایر سنت پی و ماژلان را به انگلستان واگذار کردند. پس ازپایان این درگیری ها انگلستان اجازه داد فرانسوی های ساکن در کانادا در شهر کبک بمانند و به دین خود یعنی کاتولیک مومن باشند، امتیاز دیگر مردم کبک این بود که می توانستند علاوه بر پذیرش قانون انگلیس تابع قوانین کشور خود نیز باشند. سال 1775 را سال شکوفایی کانادا می دانند در این سال جمعیت کانادا به 90000 نفر می رسید.
اما با درخواست کمک آمریکایی ها در سال 1775 طی انقلاب ایلات متحده ازساکنین فرانسوی زبان شهر کبک و شنیدن جواب رد از آنها ارتش آمریکا در صدد تصاحب شهر مونترال برآمد، با اشغال این شهر توسط آمریکا آنها تصمیم گرفتند راه پیش روی خود را ادامه داده و شهر کبک را نیز تصرف کنند که با شکست مواجه شده و عقب نشینی کردند.
حدود 40000 نفر از آمریکاییان وفادار به انگلیس پس از انقلاب آمریکا به کانادا مهاجرت کردند. می توان گفت که کانادا در سال 1791 مجددا از لحاظ اکتشاف رونق گرفت چرا که جورج ونکوور شهر ونکوور را پایه گذاری کرد و رود خانه مکنزی به دست الکساندر مکنزی به ثبت رسید این اکتشافات زمان زیادی ادامه می یابند تا اینکه در اوایل قرن 19 شورش هایی در کانادا مبنی بر پایه گذاری دولت دموکراتیک رخ می دهد که بی فرجام توسط دولت سرکوب می شود.

تصویری از بزرگان تاریخ کشور کانادا

کنفدراسیون کانادا چگونه به وجود آمده است؟

مستعمرات بزرگ انگلیس از جمله نووا اسکوشیا، کانادا و نیوبرنزویک در سال 1867 با یکدیگر ادغام شده و کانادای امروزی را تشکیل می دادند، در همان سال دولت دموکراتیک در کانادا پایه ریزی می شود و با داشتن دولت مرکزی قدرتمند شهر اوتاو به عنوان پایتخت کانادا انتخاب می شود، اولین شخصی که برای نخست وزیر در تاریخ کانادا انتخاب شد جان مک دونالد بود، مرز های کانادا بین سال های 1871 تا 1905 بسیار گسترش یافت چرا که استان هایی چون بریتیش کلمبیا، آلبرتا وساسکاچوان نیز به کنفدراسیون کانادا پیوستند.

برای سفر یا مهجرت به یک کشور کسب اطلاعات ازجزییات آن کشور همچون آب و هوای کانادا می‌تواند در آینده سفر شما تاثیر زیادی داشته باشد.

کانادا در جنگ جهانی اول حامی چه کشوری بود؟

به علت اداره امور کانادا توسط دولت انگلستان در جنگ جهانی اول این کشور حامی بریتانیای کبیر بود، هرچند که کانادا از قدرت سیاسی و نظامی کافی برخوردار بود که بتواند به حمایت از کشور دیگری برخیزد اما این کار را انجام نداد. در طی جنگ جهانی اول حدود 60000 نفر از مردم کانادا کشته شدند، می توان گفت اختلافات انگیس و فرانسه مجددا از جنگ جهانی اول آغاز شد چرا که انگلیس خواستار حمایت فرانسه بود در حالی که فرانسه قصد شرکت در جنگ را نداشت.
با پایان یافتن جنگ جهانی اول در سال 1916 انتخابات برگزار شد و در همان سال نیز مجلس کانادا لایحه حق رای زنان را تصویب کرد این قانون در سراسر کشور به غیر از شهر کبک اجرا شد و در سال 1940 زنان ساکن در کبک نیزحق رای داشتند.
جنگ جهانی اول تاثیرات منفی بسیار زیادی در کانادا برجای گذاشت از جمله فقر، بیکاری، تورم و… این شرایط سخت تا پایان جنگ جهانی دوم همچنان ادامه داشت.

تصاویر قدیمی کشور کانادا

چه موضوعی باعث استقلال نسبی کانادا از انگلستان شد؟

در سال 1926 یعنی قبل از شروع جنگ بیانیه ای به نام بالفوربین انگلستان و کانادا امضا شد که طی آن بیانیه کشور کانادا می بایست به دلیل حمایت از انگلیس در منافع جنگ شریک باشد و همین مسئله باعث شد کانادا تا حد زیادی از زیر سلطه انگلیس خارج گردد.
کانادا در 10 سپتامبر سال 1939 به ارتش نازی های آلمان اعلام جنگ می کند و به این صورت وارد درگیری های جنگ جهانی دوم می شود، همین مسله باعث شد وجه سیاسی این کشور درابتدای استقلالش ازانگلیس روشن شود.
پس از اتمام جنگ جهانی نیروهای دریایی کانادا رتبه پنجم و نیروهای دریاییش رتبه چهارم جهان را به دست آوردند، در همین برهه یعنی سال 1949 نیوفاند لند نیز به کانادا پیوست. تغییر در بافت جمعیتی کانادا از زمانی آغاز می گردد که جمعیت بسیار زیادی ازکشورهای شرکت کننده در جنگ به این کشور مهاجرت کردند، آمریکایی های ساکن در کانادا در زمان جنگ ویتام به این سرزمین مهاجرت کردند.
انقلاب آرام کبک در همین زمان آغاز می گردد و در طی آن ملکه الیزلبت با وجود مخالفت شهروندان کبک نسبت به جدایی دولت های ایالتی و فدرال از قانون اساسی بریتانیا مجوز این کار را صادر کرد.

روند اداره کانادای امروزی به چه شکلی می باشد؟

حکومت فدرالی دموکراتیک امروزه در کانادا حاکم است، تصمیم گیری های بزرگ در زمینه سیاست های داخلی و خارجی برعهده ملکه می باشد، پس از ایشان نخست وزیر کسی است که اختیارات بیشتری در کشور دارد در حال حاضر سمت نخست وزیری متعلق به جاستین ترودو رهبر حزب ریبرال می باشد در واقع می توان گفت که اختیارات حزب لیبرال در مجلس بسیار بیشتر از باقی احزاب می باشد. درطول سالیان متمادی سیاست کانادا بر مبنای پذیرش مهاجر بوده چرا که این کشور وسعت زیاد و جمعیت پایینی دارد. به همین علت نیز برای بالا بردن در آمد سالانه و همچنین گرفتن مالیات بیشتر و روند رو به رشد شرایط اقتصادی در این کشور مهاجران زیادی می پذیرد.

پرچم کشور کانادا

نماد کشور کانادا بر گرفته از چه چیزی می باشد؟

سال 1700 برای اولین باردرخت افرا به عنوان نماد و سنبل این سرزمین، در تاریخ کانادا به کار برده شد و دلیل آن این بود که تنها 13 گونه افرا در کل آمریکای شمالی وجود دارد که 10 گونه ی آن در کانادا رشد کرده است.

البته با توجه به شرایط ذکر شده، پیشنهاد می‌گردد تا با مراجعه به وبلاگ مهاجران اطلاعات کافی و مهم در حوزه روش PEQ کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *