مقاله‌ای که امروز قصد داریم برای شما عزیزان مورد بررسی قرار دهیم راجع به مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل است.
کانادا یکی از کشورهایست که به لحاظ آموزشی جز برترین های دنیا محسوب می شود، به نحوی که 5 مورد از دانشگاه های معتبر در این کشور بنا شده است همین موضوع می تواند دلیلی باشد تا هر ساله افراد زیادی از سراسر دنیا به منظور ادامه تحصیل به کانادا مهاجرت کنند. با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر برای شما توضیح دهیم.
در ادامه قصد داریم به تعدادی از سوالاتی که در این باره پرسیده بودید پاسخ دهیم:

 1. آیا می توان از طریق مهاجرت تحصیلی به کانادا ویزا گرفت؟
 2. آیا از ادامه تحصیل در کانادا و هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا چیزی می دانید؟
 3. آیا از شرایط حاکم بر ویزای مهاجرت تحصیلی کانادا اطلاعی دارید؟
 4. آیا می توان با مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل مشغول به کار شد؟
 5. مهاجرت به کانادا تحصیلی به چه معناست؟
 6. بورسیه ی تحصیلی کانادا چه شرایطی را شامل می شود؟
 7. ادامه تحصیل در کانادا چه مزیت هایی دارد؟
 8. چه مواردی باعث می شود که ویزای تحصیلی کانادا را راحت به دست آورد؟
 9. آیا می توان ویزای توریستی کانادا را به ویزای تحصیلی یا اقامتی تغییر داد؟
 10. ویزاهای تحصیلی به چند دسته تقسیم می شوند؟

آیا می توان از طریق مهاجرت تحصیلی به کانادا ویزا گرفت؟

کانادا یکی از کشورهای توریست پذیر است که هر ساله مردم زیادی از سراسر دنیا به این کشور سفر می کنند، افرادی که به کانادا می آیند هر یک دلیل خاصی دارند در این میان می خواهیم روی اشخاصی که به منظور ادامه تحصیل مهاجرت کرده اند مانور دهیم.
حال به سراغ پاسخ سوال می رویم که پرسیده شده آیا می توان از طریق مهاجرت تحصیلی به کانادا برای دریافت ویزا اقدام کرد؟ باید بگوئیم که بله، ویزاها انواع مختلفی دارند که یکی از آن ها ویزای تحصیلی است. هر یک از ویزاها برای صادر شدن شرایط مختلفی دارند و البته مدارک متفاوتی نیز نیاز دارند که پس از ارائه مدارک و طی کردن بروکراسی در صورتی که شرایط متقاضیان مورد پذیرش باشد می توانند ویزا دریافت کنند.

آیا از ادامه تحصیل در کانادا و هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا چیزی می دانید؟

یکی از مباحثی که در خصوص ادامه تحصیل در کانادا وجود دارد بحث هزینه هایی است که فرد متقاضی باید بپردازد، شهریه ای که برای تحصیل در کانادا پرداخت می شود در مقایسه با کشورهایی مثل انگلیس، استرالیا و نیوزلند بسیار کمتر است. به منظور کمک به دانشجویان مقاطع کارشناسی به بالا بورسیه هایی وجود دارد تا هزینه تحصیلی کاهش یابد، لازم به ذکر است که این بورسیه ها بیشتر شامل دانشجویانی می باشد که برتر هستند.
متقاضیانی که قصد دریافت ویزای تحصیلی کانادا دارند باید از یکسری شرایط برخوردار باشند که در این میان مهم ترین آن ها تمکن مالی است و جدا از شهریه دانشگاه می باشد. هزینه ها از زمان درخواست ویزا شروع می شوند، اما از زمان ورود به کانادا طبیعتا بیشتر خواهند شد.
متقاضیان ویزای تحصیلی باید پیش از ورود و مهاجرت به کانادا از هر آن چه که مربوط به هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا است مطلع شوند تا به مشکل برنخورند، دقت داشته باشید که در خصوص آن ها رقم ثابتی نمی توانیم بگوئیم به دلیل اینکه بازار ارز همیشه در حال نوسان است. به صورت مختصر در دو دسته به این هزینه ها که مربوط به قبل و بعد از مهاجرت است می پردازیم.

هزینه های پیش از ورود به کانادا

پول بلیط برای مصاحبه

چنانچه قصد دارید به کانادا مهاجرت کنید باید هزینه ی اقداماتی را که برای گرفتن ویزا صرف کرده اید را نیز روی هزینه ی ویزا حساب کنید. دقت داشته باشید که ممکن است پیش از صدور ویزا با شما مصاحبه کنند، بدین منظور لازم است تا بلیط رفت و برگشتی را تهیه کنید به علاوه این که پول کافی برای چند روز اقامت را نیز باید به همراه داشته باشید.

هزینه‌ی استقرار در کشور سوم

گاهی ممکن است شخص متقاضی برای مصاحبه اجازه ورود به کانادا را نداشته باشد، در این حالت از او خواسته می شود تا کشور دیگری را برای اقامت چند روزه انتخاب کند، این جاست که هزینه های دیگری مثل بلیط رفت و برگشت به سایر هزینه ها اضافه خواهد شد.

هزینه ی انجام معاینات پزشکی

نه تنها کانادا بلکه تمامی کشورها پیش از این که به شخص اجازه اقامت دهند ازاو آزمایشاتی می گیرند، که هزینه هایی برای متقاضی دربر می گیرد.

هزینه‌ی وکیل مهاجرت

هر وکیلی برای مشاوره هایی که می دهد می تواند هزینه ای متفاوت از سایر وکلا دریافت کند، بهتر است به منظور پیش برد هر چه بهتر کارها حتما از یک وکیل مشورت بگیرید.

هزینه ورود به کانادا

افرادی که از طریق تجارت، سرمایه‌گذاری یا در زمینه اقتصادی و تحصیلی می خواهند به کانادا مهاجرت کنند موظفند تا برای ورود نیز هزینه ای بپردازند.
هزینه های پس از ورود به کانادا
در این قسمت می خواهیم مختصر توضیحی برای هزینه های روزمره ی زندگی در کانادا داشته باشیم.

هزینه ی زندگی دانشجویی

به منظور ادامه تحصیل در دانشگاه لازم است تا جزوات یا کتاب هایی که مورد نیاز است تهیه گردد، علاوه بر آن برخی رشته ها به وسایل خاصی احتیاج پیدا می کنند که باید خریداری شود، که شامل هزینه هایی می شود.

هزینه ی مسکن

داشتن یک سرپناه از مهم ترین واجبات زندگی هر انسانی است، البته شرایط در همه جا یکسان نیست و به شهر محل اقامت بستگی دارد هر چه شهر بزرگتر و پیشرفته تر باشد اجاره خانه و سایر هزینه ها نیز بیشتر می شوند.

هزینه ی خوراک

هر شخصی برای تداوم زندگی نیاز دارد تا در طول روز مواد ضروری را به بدن خود برساند، حال مقدار پولی که برای مواد غذایی صرف می شود برای هر شخصی می تواند متفاوت باشد.

هزینه ی رفت و آمد

از دیگر هزینه هایی که هنگام ورود به کانادا به وجود می آید هزینه ی ایاب ذهاب است، که شامل تاکسی، اتوبوس، مترو و… می باشد.

هزینه ی پوشاک

داشتن لباس متناسب برای دانشگاه جز واجبات است زیرا برخی از دانشگاه ها برای پوشش قوانین مربوط به خود را دارند بنا براین شخص نمی تواند با هر لباسی در دانشگاه حضور یابد در نتیجه باید این هزینه را نیز در نظر گرفت.

شرایط ادامه تحصیل در کانادا

کانادا جز کشورهایی است که برای صدور ویزای تحصیلی شرایط سختی را پیش روی روی متقاضیان نمی گذارد به همین دلیل سالیانه افراد زیادی درخواست ویزای تحصیلی می کنند. دولت کانادا به طور میانگین در هر سال ده هزار ویزای دانشجویی صادر می کند که بنا به سیاست های جدیدی که اتخاذ کرده قرار است این میزان بیشتر شود. شرایط حاکم بر دریافت ویزا شامل موارد زیر است:

پذیرش

اولین قدم پیش از انجام کارها پذیرش گرفتن از یکی از دانشگاه ها یا مراکز علمی معتبر کانادا است، زیرا زمانی که باید مدارک برای دولت روسیه ارسال شود در دست داشتن نامه پذیرش الزامی می باشد. برای ادامه تحصیل در مقطع کالج باید مدرک دیپلم شخص متقاضی در حد انتظار و قابل قبول باشد، اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی داشته باشید باید معدل شما از 14 کمتر نباشد، اما برای مقاطع بالاتر این شرط معدل بیشتری را می پذیرد.

مدرک زبان

همانطور که می دانید زبان تدریس در اکثر دانشگاه های دنیا انگلیسی است، پس انتظار می رود یکی دیگر از شرایط پذیرش داشتن مدرک زبان باشد، اگر جز آن دسته از کسانی هستید که به زبان انگلیسی تسلط ندارد بهتر است پیش از اقدام به اخذ ویزا به یادگیری زبان بپردازید. آزمون زبانی که از متقاضیان گرفته می شود در هر یک از مقاطع مختلف است و نمره پذیرش آن ها به شرح زیر است:

 • کارشناسی: حداقل نمره 6 در آزمون آیلتس
 • کارشناسی ارشد: حداقل نمره 6.5 در آزمون آیلتس
 • دکترا: حداقل نمره 7 در آزمون آیلتس

البته این نمرات ممکن است در برخی از دانشگاه ها بیشتر یا کمتر باشد.

اثبات توانایی مالی

دانشجو یا دانش آموزی که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارد باید مدارکی مبنی بر این که متقاضی از تمکن مالی برخوردار است به دولت کانادا ارائه کند، این مدرک به این جهت است تا دولت کانادا اطمینان پیدا کند که متقاضی در پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل به مشکل بر نمی خورد.

آیا از شرایط حاکم بر ویزای مهاجرت تحصیلی کانادا اطلاعی دارید؟

پس از آن که متقاضی موفق شد تا از دانشگاه مد نظر نامه ی پذیرش را دریافت کند، سپس نوبت اقدامات لازم برای اخذ ویزاست چنانچه فرد بخواهد در ماه سپتامبر که فصل جذب دانشجو است به دانشگاه ورود پیدا کند می بایست از 5 ماه قبل یعنی در حوالی ماه ژوئن این فرآیند را باید شروع کند. اسناد و مدارکی که برای اخذ ویزا و مهاجرت تحصیلی کانادا لازم است به شرح زیر می باشد:

شواهد و مدارک پذیرش
این که در کدام یک از دانشگاه ها و مراکز کانادا قصد ادامه تحصیل دارید مطرح نیست، بلکه موضوع حائز اهمیت در این باره این است که باید از طرف مزکر فوق نامه ی پذیرش برای شما ارسال گردد. لازم به ذکر است که به همراه داشتن این نامه هنگام دریافت مجوز تحصیلی در کانادا الزامی می باشد.

مدارک مربوط به پشتیبانی مالی
مرحله ی دیگری که هنگام اخذ ویزا وجود دارد ثابت کردن توان مالی برای تامین مخارج زندگی و تحصیل درکاناداست. که در این مرحله باید شخص آن را اثبات کند، برای کسانی که می خواهند از طریق ویزای دانشجویی همراه با خانواده به کانادا مهاجرت کنند این شرایط کمی متفاوت است بدین صورت که تمکین مالی باید برای تمامی اعضای خانواده ثابت شود، به بیان دیگر شخص باید از پس هزینه های تمام افراد خانواده برآید.
حضور در جلسه ی مصاحبه برای شخص متقاضی الزامی است، زمانی که دانشجو در این جلسه حضور می یابد علاوه بر پاسخ دادن به یکسری از سوالات باید مدارک لازم را نیز ارائه کند که سوابق تحصیلی و تمکن مالی دو مورد از مهم ترین آن هاست. لازم به ذکر است که گاهی مدارک دیگری نیز باید ارائه شوند و تنها مدارک فوق کفایت نمی کند. از جمله آن ها می توان به مدارک زیر اشاره کرد:

 • رونوشت ها، دیپلم ها، مدارک یا گواهینامه ها از مدارس و مراکزی که قبلا در آن تحصیل کرده اید.
 • نمرات آزمون هایی مثل GMAT, SAT, GRE و…
 • انگیزه دانشجو پس از اتمام دوره ی تحصیلی و بازگشنت به وطن خود
 • نحوه ی پرداخت هزینه های مرتبط با رفت و آمدها، آموزش و زندگی

آیا می توان با مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل مشغول به کار شد؟

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل یکی از معضلاتی است که متقاضیان به آن فکر م می کنند. دانشجویان بین المللی برای این که بتوانند حین ادامه تحصیل به کار نیز مشغول شوند باید در یکی از دانشگاه های معتبر کانادا به صورت تمام وقت ثبت نام کرده باشند تا مجوز تحصیلی به آن ها تعلق بگیرد.
کار دانشجویی به صورت تمام وقت نیست و شخص موظف است تا در هفته 20 ساعت انجام وظیفه کند، اما بر اساس این که شهریه ی اکثر رشته ها به غیر از علوم اجتماعی و هنر بسیار زیاد است، عموما دانشجویان با در نظر داشتن شهریه و سایر هزینه های زندگی مثل مسکن، خوراک، پوشاک و… از مزیت کار حین تحصیل بهره می برند تا بتوانند از این طریق بخشی از مخارج زندگی خود را تامین کنند. درست است که با دریافت مجوز کار و انجام کارهای دانشجویی تمامی هزینه های زندگی تامین نمی شوند، اما تجارب زیادی در این راه به دست می آید که ممکن است در آینده برای دانشجو مزیت هایی داشته باشد و به یک سابقه کار تبدیل شود.
طبق آمارهای برآورد شده از کشورهایی مثل انگلیس، استرالیا و آمریکا برای هزینه زندگی و تحصیل در این میان کانادا بهترین و منطقی ترین وضعیت را داشته است، به نحوی که یک فرد هم می تواند در طول روز کار کند و هزینه های روزمره را تامین کند و هم این که به کسب و کار مشغول شود.

انواع کار دانشجویی در کانادا

کار کردن حین ادامه تحصیل در دانشگاه های کانادا به دو دسته تقسیم می شود که یکی در داخل دانشگاه یا On-Campus و دیگری خارج از دانشگاه یا Off-Campus است در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم.

کار دانشجویی داخل دانشگاه (On-Campus)

در صورتی که یک دانشجوی بین المللی علاوه بر ثبت نام کردن در یکی از دانشگاهای این کشور مجوز تحصیلی معتبر نیز داشته باشد، به مجوز کار یا Work permit نیازی نخواهد داشت و می تواند به راحتی مشغول به کار شود. از تسمیه ی نام کار داخل دانشگاه می توان تشخیص داد که تمامی کارها مربوط به دانشگاه است و داخل دانشگاه انجام می گیرد. عموم دانشگاه ها و مراکز آموزشی تابلو اعلانات یا وب سایتی دارند که فرصت های کاری داخل دانشگاه را در آن قرار می دهند.
کارفرمای On-Campus یا کار داخل دانشگاه، خود دانشگاه است بنابراین تمامی کارها به کتابخانه، فروشگاه کتاب، دپارتمان تحصیلی، دفتر ثبت نام، مرکز ورزشی، اقامتی و موارد این چنینی ختم می شود. البته گاهی می توان به کارهای خصوصی که در محوطه دانشگاه وجود دارند مثل کافی شاپ، رستوران یا خدمات پیمان کاری روی آورد.
طبق مقرراتی که برای مهاجران کانادا وجود دارد یک دانشجوی بین المللی که جز مهمان، انتقالی یا دوره های زبان ELS باشد، اجازه ی انجام کار در زمان تحصیل را دارند، لازم به ذکر است که دانشجویان بین المللی که به کار دانشجویی مشغولند باید از شرایط زیر برخوردار باشند:

 1. از مجوز تحصیلی معتبر برخوردار باشند یا همان study permit را داشته باشند.
 2. به صورت تمام وقت در دانشگاه نام نویسی کرده باشند.
 3. sin یا شماره بیمه اجتماعی معتبر داشته باشند.

در صورتی که دانشجویان از شرایط فوق برخوردار باشند مجازند تا بدون محدودیت زمانی به کار مشغول شوند.

کار دانشجویی خارج از دانشگاه (Off-Campus)

برخلاف نوع قبلی که کارهای مربوط به داخل دانشگاه بود، این نوع از کارها مربوط به خارج از دانشگاه است، کارفرمایان نیز به محیط دانشگاه هیچ ارتباطی ندارند. در صورتی که یک دانشجوی بین المللی قصد انجام کار در کانادا را داشته باشد اگر واجد شرایط زیر باشد می تواند بدون مجوز کار به کار خارج دانشگاهی مشغول شود:

 • از مجوز تحصیلی معتبر برخوردار باشند یا همان study permit را داشته باشند.
 • در یکی از دانشگاه های معتبر به صورت تمام وقت ثبت نام کرده باشند، چنانچه شخص دانشجوی ترم آخر باشد می تواند از آخرین سال تحصیلی باشد مجاز است تا در کنار درس پاره وقت به انجام کار مشغول شوند.
 • برنامه تحصیلی فرد 6 ماه یا بیش از 6 ماه به طول بیانجامد، تا در پایان این زمان بتوانند مدرک معتبر تحصیلی مثل گواهی نامه، دیپلم و… را دریافت کنند.
 • sin یا شماره بیمه اجتماعی معتبر داشته باشند.

اما چنانچه دانشجویان هر یک از مواردی که در ادامه گفته شده است را نداشته باشند مجاز به انجام کار در خارج از دانشگاه نخواهند شد موارد فوق به شرح زیر است:

 • در صورتی که دانشجوی انتقالی یا مهمان باشند
 • چنانچه در ورکشاپ یا دوره آموزشی عمومی که فاقد اعتبار است شرکت کرده باشند.
 • اگر به عنوان زبان دوم در یکی از دوره های ESL/FSL زبان فرانسوی یا انگلیسی نام نویسی کرده باشند.

دانشجویان بین المللی که قصد کار در خارج از دانشگاه را دارند میتوانند با ارائه مدارک ذکر شده در کنار ادامه تحصیل در هفته 20 ساعت کار کنند.

مهاجرت به کانادا تحصیلی به چه معناست؟

مهاجرت به کانادا تحصیلی یا مهاجرت تحصیلی بدین معناست که شخص متقاضی قصد دارد از طریق ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های سایر کشورها مثل کانادا، مهاجرت کند البته گرفتن ویزای تحصیلی به اندازه ی گفتن آن راحت نیست و شرایط خاصی را می پذیرد، علاوه بر آن هر یک از کشورها نیز ممکن است قوانین مختص به خود را داشته باشند که ما در این میان به قوانین حاکم بر کشور کانادا می پردازیم.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا در مقطع لیسانس

همانطور که می دانید دوره ی لیسانس 4 سال طول می کشد این مدت زمان برای کشور کانادا نیز صدق می کند، برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس لازم است تا مدرک دیپلم در دست داشته باشید. تمامی دانشجویان می توانند در این مقطع به کار مشغول شوند یعنی در هفته می توانند 20 ساعت کار کنند که البته در قسمت های قبلی مفصلا در این باره صحبت کردیم. متوسط سن افراد برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی بین 18 تا 23 سال است، چنانچه سن فرد متقاضی بیش از این بازه باشد برای دریافت ویزا به مشکل بر خواهد خورد. از دیگر شرایطی که برای دانشجویان این مقطع وجود دارد ارائه مدرک آیلتس با کسب نمره ی 6.5 می باشد. در خصوص هزینه ها نیز نمی توان اعداد و ارقام دقیقی گفت زیرا هر رشته ای شهریه ی متفاوتی با سایر رشته ها دارد. مهم ترین مدارکی که متقاضیان باید برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارائه کنند شامل موارد زیر است:

ارائه مدرک دیپلم

ارائه ریز نمرات تمامی سال های تحصیلی

ارائه مدرک زبان آیلتس با کسب نمره ی 6.5

ارائه تمکن مالی مورد پذیرش

شرایط ویزای تحصیلی کانادا در مقطع فوق لیسانس

دانشجویان اکثر کشورها مجازند تا در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا به ادامه تحصیل بپردازند، پروسه ی زمانی که طول می کشد تا این دوره ی تحصیلی به پایان برسد بین 1.5 تا 2 سال متغییر است. همانند مقطع کارشناسی که داشنجویان اجازه کار کردن در کنار ادامه تحصیل داشتند در این مقطع نیز می توانند به کار مشغول شوند البته مدت زمان آن از 20 ساعت به 30 ساعت تغییر کرده است، دانشجویان می توانند در مقطع کارشناسی هم به صورت پژوهشی و هم به صورت عادی به ادامه تحصیل بپردازند. ممکن است برخی در خصوص تحصیل پژوهشی دچار ابهام شوند که ما در این جا اندک اشاره ای به آن داریم، تحصیل پژوهشی بدین معناست که با استاد راهنما به تحصیل می پردازند. مهم ترین مدارکی که باید برای گرفتن ویزا جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ارائه کرد شامل مواردیست که در ادامه آورده شده است:

 • ارائه ی مدرک دیپلم و لیسانس با حداقل معدل 13
 • در دست داشتن مدرک زبان آیلتس با کسب نمره ی 6.5
 • داشتن رزومه ی تحصیلی مناسب

اشخاصی که متقاضی این ویزا هستند نباید بیش از 32 سال سن داشته باشند، در صورتی که سن آن ها بیش از این رنج باشد برای کار ریسک بیشتری نسبت به سایرین می کنند.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا در مقطع دکترا

برخلاف دو مقطع قبلی که شباهت های بسیاری با هم داشتند، مقطع دکترا این چنین نیست و تفاوت هایی شامل می شود. افراد متقاضی در این دوره ی تحصیلی موظفند تا مدارک و شرایط تحصیلی خود را از قبل آماده کنند و در زمان مناسب به دانشگاه ارائه دهند. از اصلی ترین مدارکی که برای این دوره ی تحصیلی نیاز است تا به دانشگاه ارائه شود شامل موارد زیر است:

 • ارائه ی مدارک لیسانس و فوق لیسانس با نمرات ممتاز
 • ارائه ی مدرک زبان انگلیسی آیلتس با کسب نمره ی 7
 • داشتن رزومه ی تحصیلی مناسب و قوی
 • داشتن استاد راهنما یا همان سوپروایزر در طول دوره ی تحصیلی

مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا چیزی در حدود 3 تا 5 سال است و معمولا به صورت تحصیل پژوهشی پیش می رود. عموم تحقیقات و پژوهش هایی که دانشجویان انجام می دهند مورد حمایت موسسات و شرکت های مختلف قرار می گیرند، علاوه بر آن خود دانشگاه نیز به عنوان کمک هزینه برای تامین مخارج زندگی و مخارج تحصیلی مبالغی را پرداخت می کند. افرادی که در مقطع دکترا مشغول به تحصیل هستند در صورتی که مایل باشند در کنار درس به انجام کاری نیز مشغول شوند می توانند در هفته به صورت پاره وقت تا 40 ساعت کار کنند، لازم به ذکر است که چنانچه افراد از بورسیه ی تحصیلی خود استفاده کرده باشند دیگر مجاز به کار کردن نخواهند بود. مواردی وجود دارند که می توانند به شخص کمک کنند تا در گرفتن ویزای تحصیلی درمقطع دکترا برای آن ها مثل یک امتیاز محسوب شود، از جمله این موارد می توان به داشتن تحقیقات معتبر و علمی، مقالات معتبر آی اس آی به شکل ترجمه شده یا ژورنالی، تحلیف کتاب و ارائه ی آن ها به جای روزمه و… اشاره کرد.

بورسیه ی تحصیلی کانادا چه شرایطی را شامل می شود؟

تمامی اشخاصی که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارند به منظور تامین بخشی از هزینه های زندگی خود به دنبال دریافت بورسیه ی تحصیلی هستند. به طور کلی می توان بورسیه ها را به دو دسته تقسیم کرد که شامل فاند و اسکولارشیپ می‌باشند. در ادامه هر یک را به صورت مختصر تشریح می کنیم.

بورسیه ی فاند

بورسیه ی فاند به این معناس که دانشگاه تنها بخشی از هزینه هایی که مربوط به تحصیل و زندگی دانشجو است را تامین می کند.

بورسیه‌ی اسکولارشیپ

برخلاف بورسیه ی فاند که تنها قسمتی از مخارج زندگی دانشجو را تامین می کرد، بورسیه ی اسکولارشیپ تمامی هزینه های زندگی و تحصیل شخص را می پردازد.
می توان گفت که گرفتن بورسیه ی کانادا هدف هر دانشجویی است اما این بورسیه ها به همه تعلق نمی گیرد و تنها افراد واجد شرایط و آن هایی که سابقه علمی و رزومه ی خوبی در مقاطع تحصیلی پیشین خود داشته باشند می توانند آن را دریافت کنند. مهم ترین نکاتی که برای دریافت بورسیه مد نظر قرار می گیرند شامل موارد زیر است:

 • شرایط سنی
 • مقالات معتبر و سابقه علمی پژوهشی
 • سطح زبان خوب
 • نمرات تحصیلی بالا در مقاطع قبلی

یکی از نکاتی که برای بورسیه گرفتن بسیار مهم است و باید حتما لحاظ شود ارائه توصیه نامه از جانب اساتید دانشگاه مقطع قبلی است.

ادامه تحصیل در کانادا چه مزیت هایی دارد؟

ادامه تحصیل در هر کشوری مزیت های خاص خود را دارد که ممکن است سایر کشورها از آن بی نصیب باشند. در این قسمت می خواهیم مهم ترین مزیت های تحصیل در کانادا را برای شما برشمریم.

 • اولین و مهم ترین مزیتی که در تحصیل در کانادا به چشم می خورد بحث هزینه است که به نسبت کشورهای هم رده ای مثل آمریکا، آلمان، استرالیا و انگلستان بسیار کمتر است.
 • پس از اتمام دوره ی تحصیلی در صورت تمایل می توان اقامت دائم را دریافت کرد.
 • می توان همزمان با ادامه تحصیل به یادگیری زبان انگلیسی و فرانسوی پرداخت.
 • با تحصیل در کانادا می توان برترین و معتبر ترین مدرک را دریافت کرد.
 • امکان اخذ ویزای کار و شانس بالا برای استخدام شدن پس از فارغ التحصیل شدن.
 • دانشجو می تواند 20 ساعت در هفته را مشغول به کار باشد.
 • همسر فرد متقاضی می تواند درخواست ویزای باز و فول تایم کاری داشته باشد.
 • متقاضی می تواند بدون داشتن مدرک زبان درخواست ویزای تحصیلی داشته باشد البته بعد از این که در کانادا مستقر شد باید آموزش زبان را شروع کند.
 • در صورتی که دانشجو فرزند داشته باشد، فرزند او می تواند در هر یک از مدارس کانادا به صورت رایگان ادامه تحصیل دهد.
 • شخص متقاضی مجاز است تا در هر نقطه ای از کانادا زندگی کند.
 • ویزای تحصیلی کانادا را در کوتاه ترین زمان می توان به دست آورد، احتمال این که پس از اتمام تحصیلات فرد استخدام شود بسیار زیاد است.

چه مواردی باعث می شود که ویزای تحصیلی کانادا را راحت به دست آورد؟

همانطور که گفته شد کانادا به لحاظ آموزشی در رتبه ی برترین ها قرار دارد از جمله دانشگاه های معروف این کشور می توان به تورنتو، مک گیل، بریتیش کلمبیا، مونترال و آلبرتا اشاره کرد، مدت زمان آموزش در هر یک از این دانشگاه ها بیش از 6 ماه است. مواردی وجود دارند که می توان بر اساس آن ها سریع تر به ویزای تحصیلی کانادا دسترسی پیدا کرد موارد فوق به شرح زیر می باشد:

 • برخورداری از معدل بالا در تمامی مقاطع
 • تسلط کامل به زبان و برخورداری از نمره بالا
 • ارائه مدارک کافی مبنی بر این که فرد توانایی اداره ی زندگی و تحصیل را تا مدت سال دارد
 • در دست داشتن معرفی نامه ی قوی از دو یا بیش از دو استاد
 • ارائه مقالات ثبت شده و معتبر
 • پذیرش گرفتن از یکی از دانشگاه ها یا موسسات برتر کشور کانادا که مورد تایید اداره مهاجرت است
 • نداشتن هیچ نوع سو پیشینه ای
 • برخورداری از پاسپورتی که حداقل 6 ماه اعتبار دارد
 • ارائه ی سندی معتبر از جمله سند ازدواج یا املاک که ثابت می کند شخص پس از اتمام دوره ی تحصیلی به کشور خود بر می گردد
 • ارائه برنامه ی تحصیلی دقیق و قانع کننده

آیا می توان ویزای توریستی کانادا را به ویزای تحصیلی یا اقامتی تغییر داد؟

در گذشته چنین قوانینی برای مهاجرین وجود نداشت اما مدتی است که برخی قوانین جدید به قوانین قبلی اضافه شده است که یکی از آن ها در همین خصوص است. در مقرارت تازه تصویب شده ی کانادا آمده است که اگر یک توریست در یکی از مراکز آموزشی که مورد تایید اداره ی مهاجرت است برای ادامه ی تحصیل ثبت نام کند، شخص مجاز به تحصیل خواهد شد که در این صورت باید ویزای خود را از حالت توریستی به ویزای تحصیلی تغییر دهد. برای پیش برد درست اهداف می توان از یک وکیل حقوقی کمک گرفت البته بعضی موسسات نیز نمایندگی برخی کالج ها دانشگاه ها را عهده دار هستند، کار اصلی این موسسات ارائه ی انواع ویزاهای توریستی، ثبت نام دانشجو در مراکز آموزشی، دریافت ویزای تحصیلی، اخذ اقامت دائم و موارد این چنینی است.
لازم به ذکر است که هر یک از موارد گفته شده از مراحل و جزئیات خاصی برخوردارند که به دانش اولیه و شناخت کافی نیاز دارند تا به غایت برسند، پس اگر می خواهید با استفاده از ویزای توریستی خود به ادامه تحصیل در یکی از مراکز کانادا بپردازید پیشنهاد می شود با وکیلی مجرب در این باره صحبت کنید و تمامی شرایط خود را توضیح دهید تا راهنمایی های لازم را به شما داشته باشد.

ویزاهای تحصیلی به چند دسته تقسیم می شوند؟

طبق مقرراتی که اداره ی مهاجرت کانادا برای متقاضیان ادامه تحصیل در نظر گرفته است دو نوع ویزای تحصیلی وجود دارد که هر یک شرایط خاص خود را دارند.

ویزای دانش آموزی کانادا

این نوع از ویزا برای کسانی که زیر 18 سال سن دارند مناسب است، که البته باید بدون همراهی والدین در این کشور مشغول به تحصیل شوند. لازم به ذکر است که در زمان ارائه مدارک والدین باید ثابت کنند که توانایی پرداخت هزینه تحصیل و زندگی متقاضی را دارند، اخذ پذیرش نامه از طرف یکی از موسسات آموزشی از واجبات کار است.

ویزای دانشجویی کانادا

این که مدت زمان تحصیل در کانادا چه قدر طول می کشد به مقطعی که در آن تحصیل می کند بستگی دارد، به طور مثال برای مقاطع کارشناسی 3 تا 4 سال و برای کارشناسی ارشد به بعد چیزی در حدود 1 تا 3 سال متغییر خواهد بود.

از صبوری شما صمیمانه سپاسگذاریم. هدف از گردآوری مطالب فوق آشنایی بیشتر شما با موضوع مربوطه بود امیدواریم رضایت مند بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *