زندگی در ترکیه

ترکیه یا بهتر است بگوییم قلب اوراسیا، این کشور که از توسعه یافته‌ترین کشور‌های اداره شده بر اساس نظام جمهوری است؛ در حال پشت سر گذاشتن آخرین موانع برای رهانیده شدن از لقب جهان سومی می‌باشد، حکومت فعلی ترکیه در سال 1923 توسط آتاتورک فقید بنا گردید، موقعیت جغرافیایی ترکیه بگونه‌ای است که از سه طرف به دریا راه دارد؛ از شمال به دریای سیاه، از جنوب به دریای مدیترانه و از غرب به دریای اژه؛ همسایگان این کشور مستطیلی از شرق؛ ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان، از شمال غربی؛ یونان و بلغارستان و از جنوب شرقی؛ سوریه و عراق تشکیل می‌دهند ، شرایط زندگی در ترکیه با توجه به پیشرفت‌هایی که روز به روز در حال افزایش است برای اتباع ایرانی روی به بهتر شدن است، اما با این حال یکی از سوالات پر تکرار ایرانیان ترکیه برای زندگی بهتره یا ایران می‌باشد.
ترکیه یک کشور بزرگ است که آب و هوای آن از هر منطقه به منطقه دیگر و از هر فصل به فصل دیگر متفاوت خواهد بود. بهترین فصل‌ها برای زندگی در ترکیه فصل بهار (ماه آپریل و می) و فصل پاییز (ماه اکتبر و اوایل نوامبر) می‌باشد که روزها درعین گرم و آفتابی بودن داغ و سوزاننده نیستند. اما عموما ترکیه را با آب و هوای کوهستانی می‌شناسند و مناطق شرقی و شمالی این کشور به نسبت داری هوای سرد‌تری به نسبت دیگر مناطق ترکیه هستند.

شرایط زندگی در ترکیه

بزرگترین شهر ترکیه استانبول می‌باشد، اما پایتخت این کشور آنکارا نام دارد و شهر‌های همچون وان، ازمیر، آنتالیا، کوش آداسی، بدروم، آلانیا، ترابزون، ایغدیر؛ قونیه، بورسا، غازی عینتاب از شهر‌های مهم و توریستی و تجاری در ترکیه است که در این قسمت به توضیح مختصر شرایط زندگی‌در ترکیه به ویژه در شهر‌هایی که نام بردیم خواهیم پرداخت.

به طور قطع بسیاری از افراد که قصد مهاجرت و یا سفر بلند مدت به ترکیه را دارند به دنبال پاسخ دو سوال اساسی شرایط زندگی در ترکیه و ترکیه برای زندگی بهتره یا تهران می‌باشند. در این مقاله قصد داریم تا جزئی ترین اطلاعات در مورد این دو سوال را در اختیار شما قرار دهیم.

پیش از مطالعه این مقاله به شما توصیه میکنیم اگر به دنبال هزینه های زندگی در ترکیه و شهرهایی مثل استانبول، ازمیر، قونیه و … هستید، مقاله‌ی کامل ما با عنوان هزینه های زندگی در ترکیه ، که شامل جزئی‌ترین اطلاعات در مورد هزینه‌های زندگی در این کشور است را مطالعه بفرمایید.

شرایط کار و زندگی در ترکیه

آنکارا

آنکارا پایتخت ترکیه با جمعیت 4 میلیونی خود یکی از بزرگترین و زیباترین‌ شهر‌های ترکیه برای اقامت محسوب می‌گردد و نماد این شهر مقبره آتاتورک به حساب می‌آید، علاوه بر این که تمام ادارات اصلی ترکیه همچون وزارتخانه ها، شرکت های دفاعی و نظامی، سازمان هوافضا، کارخانه ها، ادارات دولتی و خصوصی همه در این شهر قرار دارند بلکه بهترین دانشگاه‌ها و مراکز علمی ترکیه در این شهر قرار دارند.
آنکارا مرکز تجارت و صنعت ترکیه قلمداد می‌شود و معمولا افرادی که برای اقامت این شهر را انتخاب می‌کنند اهداف تجاری، تحصیلی و یا صنعتی در سر دارند، همانطور که به تجاری بودن آنکارا اشاره کردیم، این شهر قطب صادرات و واردات در ترکیه است که معمولا از محصولات تولیدی در صنعت مد و پوشاک تا کشاورزی، دامداری و غیره در این شهر جای دارد.

شرایط زندگی در ترکیه

استانبول

استانبول با جمعیت 12 میلیونی خود یکی از توریستی‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود، از کنسرت‌های با شکوه تا نماد این شهر که مسجد آبی قسطنطنیه است همه و همه بیان می‌دارد که استانبول یکی از مناسب‌ترین و البته گران‌ترین شهرها برای اقامت در ترکیه است. در واقع استانبول پر جمعیت‌ترین شهر در کشور ترکیه بوده و با توجه به جایگاه جغرافیایی دقیقا همان نقطه عطف اروپا و آسیا به حساب می‌آید، بهترین منطقه استانبول برای زندگی ببک می‌باشد.
استانبول هم از لحاظ شغلی و سرمایه گذاری خوب است و هم از لحاظ زندگی عالی می باشد. تمام کسانی که می خواهند شغلی را داشته باشند و یا سهام دار هستند، شهر استانبول را برای زندگی انتخاب می کنند. و از همین جهت زندگی در استانبول برای ایرانیان شرایط متفاوتی دارد.

نوشته ما در مورد کنسولگری ایران در شهر استانبول ترکیه کاملترین مقاله در مورد این کنسولگری برای کسانی است که قصد انجام کارهای اداری مربوط به فرآیند اخذ ویزا و اقامت در ترکیه را دارند؛ پیشنهاد میکنیم که اگر به دنبال اطلاعات راجع به این کنسولگری دارید، مقالهما را دنبال کنید.

ترکیه برای زندگی بهتره یا ایران

ازمیر

زندگی در ازمیر ترکیه تا حدودی شبیه به زندگی در ایران است، البته نه از نظر امکانات و رفاه بلکه از نظر چهار فصل بودن آب و هوا، ازمیر یکی از اولین گزینه‌های اقامت ایرانیان به حساب می‌آید، به این دلیل که از هیاهوی استانبول و دیگر شهرهای ترکیه بدور است و دوم از این جهت که دارای پیشرفته ترین شبکه ریلی درون شهری در ترکیه است ازمیر برای زندگی بسیار مناسب است، لازم به ذکر است که شهر ساحلی ازمیر حدود 3 و نیم میلیون جمعیت را در خود جای داده است.
در مورد زندگی در ازمیر ترکیه جلوتر بسیار سخن خواهیم گفت تا برای انتخاب بهترین مقصد برای زندگی دچار دل مشغولی نشوید، بهترین منطقه ازمیر برای زندگی مناطق ساحلی این شهر است.

ترکیه برای زندگی بهتره یا ایران

آنتالیا

استان آنتالیا با جمعیتی بالغ 1 میلیون نفر از شهرهای توریستی ترکیه به حساب می‌آید، البته شهر آنالیا در این استان با فروش و اجاره ملک به اتباع خارجی از رکورد داران در این زمینه به حساب می‌آید. بگونه‌ای که با توجه با پتانسیل‌های بسیار زیاد در این شهر می‌توانیم این شهر را یکی از توریستی‌ترین و در عین حال از گران ترین شهر‌های ترکیه بدانیم.

ترکیه برای زندگی بهتره یا ایران

قونیه

قونیه یک شهر در جنوب غربی ترکیه با جمعیتی بالغ بر 2 و نیم میلیون نفر است که هفتمین شهر پر جمعیت ترکیه به حساب می‌آید، قطعا ایرانیان قونیه را با حضرت مولانا می‌شناسد ولی در واقع قونیه هم مانند دیگر شهرهایی که نام بردیم دارای پتانسیل زندگی و اقامت است البته به مراتب کمتر .

ترکیه برای زندگی بهتره یا ایران

فرهنگ مردم ترکیه

کشور 85 میلیونی ترکیه با جمعیتی که دارد و البته طبق محاسبات تا بیست سال دیگر 100 میلیونی یک کشور تقریبا مسلمان به حساب می‌آید که از همین جهت بسیاری از آداب و سنن آنها با ایرانیان یکسان است، از این جهت شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان مساعد است.
ترک‌ها اغلب مردمانی پایبند به سنن و رسوم هستند که از همین جهت برای ایرانیان کاملا قابل لمس می‌باشند، البته با توج به ورود نگرش غربی در ترکیه این ارتباط تا حدودی دست‌خوش تغییرات قرار گرفته که نه می‌توان گفت این ارتباط را دور و یا نزدیک کرده؛ دانستن فرهنگ هر کشور از سفرهای چند روزه گرفته تا اقامت دائم از ضروری‌ترین اطلاعاتی است که باید بدانید.

ترکیه برای زندگی بهتره یا ایران

برقراری ارتباط اولیه

از دیگر شرایط زندگی در ترکیه برقراری ارتباط اولیه است، عموما ترک‌ها انسان‌هایی خون گرم هستند که این خصوصیت را از اجداد خود به ارث برده‌اند، ترک‌ها هم مانند ایرانیان معمولا فقط یک زبان بلدند و آن هم ترکی‌است، پس در قدم اول اگر زبان ترکی بلد نیستسد حداقل جملات روزمره‌ای همچون سلام، خدافظ، و احوال پرسی‌های روزمره را یاد بگیرید تا در ذهن مخاطب ترک ایگونه قلمداد شود که شما با اینکه این زبان را بلد نیستید ولی برای ادای احترام تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اید.
ترک‌ها بر خلاف ایرانیان که علاقه زیادی به صحبت در مورد سیاست دارند به این موضوع بی میل بوده و بیشتر علاقه به صحبت در مورد آداب و رسوم خود دارند؛ شاید برخلاف تصور فکر کنید که پوشش در ترکیه خیلی باز و راحت باشد ولی در واقع اینطور نیست و مواردی که در ماهواره مشاهده می‌کنید مربوط به مناطق توریستی و تفریحی یا فرهنگ غرب پنداری ترکیه است، عموم مردم این کشور پوششی آراسته و پوشیده دارند.

میهمان پذیری در ترکیه

این خصلت شایسته در وجود تمامی مردمان ترکیه به شدت به چشم می‌خورد، اصولا حتی در خود ایران هم ما قشر محبوب و دوست داشتنی آذری زبان را نژاد پرست می‌دانیم ولی واقع این گونه نیست، عموما این دسته از افراد به دلیل اینکه به زبان فارسی تسلط ندارند نمی‌توانند آنگونه که شایسته است با افراد غیر هم زبان ارتباط بگیرند، و به همین جهت این برداشت اشتباه به وجود می‌آید که آذری زبان‌ها نژاد پرست هستند. ترکیه هم به همین شکل، به دلیل تفاوت میان زبان‌ها عموما این گونه تلقی می‌شود که مردم ترکیه میهمان پذیر نیستند، که این تصور همانند تصوری که در ایران به نسبت آذری زبان‌ها وجود دارد، کاملا از اساس اشتباه است.
دوستی در ترکیه مانند قالی کرمان هر چه از عمرش بگذرد قیمتی‌تر می‌شود، برای مثال عمق دوستی در ترکیه در سال دوم به نسبت سال اول اصلا قابل قیاس تخواهد بود، یکی دیگر از ارکان اصلی شرایط زندگی در ترکیه که باید به آن واقف باشید، آداب معاشرت در میهمانی‌ها و قرارهای کاری خواهد بود، عموما ترک‌ها برای میهمانان خود ارزش خاصی قائل هستند و باید بهترین شرایط را برای میهمان خود فراهم کنند. هزینه قرار‌ها چه کاری و چه دوستانه بر عهده میزبان خواهد بود و چیزی در ترکیه به اسم پرداخت دونگی وجود ندارد.

ترکیه برای زندگی بهتره یا ایران

هدیه دادن در ترکیه

از جمله مهم ترین شرایط زندگی در ترکیه که باید بدانید در موارد به جز قرار‌های کاری هدیه دان می‌تواند طرف ترک شما را به شدت خوشحال کند، برای هدیه دادن با توجه به دلیل این کار می‌توانید نوع هدیه را حدس بزنید ولی عموما سلایق مردم ترکیه به گونه‌ای است که به سمت صنایع دستی و لوکس علاقه بیشتری نشان می‌دهند.
اما اگر در انتخاب هدیه با مشکل مواجه شدید پیشنهاد ما به شما باقلوای ترکی است که در میان مردم ترکیه از جایگاه خاصی برخوردار است، باقلوای ترکی از دید مردم ترکیه به یکی از بندهای شناسنامه فرهنگی و آیینی ترکیه گره خورده است.

ازدواج در ترکیه

در در مدت زمان زندگی در ترکیه عاشق شدید باید بگوییم که از اصولی‌ترین شرایط زندگی در ترکیه نحوه ازدواج خواهد بود، در ترکیه مانند ایران پس از آشنایی مراسم خواستگاری برگزار خواهد شد. نظام خانواده در قوانین ترکیه کاملا مردسالانه است به گونه‌ای که پس از ازدواج فامیلی همسر(زن) تبدیل به فامیلی همسر (شوهر) می‌شود. اما با توجه به این نظام مردسالانه بر خلاف ایران، چندهمسری و صیغه از نظر قانونی مجاز نیست.

اخلاقیات کاری در ترکیه

ترک‌ها معمولا ترجیح می‌دهند برای کار با افرادی معامله کنند که از دوستان و آشنایان هستند. بنابراین برای برقراری ارتباط کاری با آن‌ها، در ابتدا باید اعتمادشان را در دوستی و آشنایی جلب کنید. اهیمت صمیمیت در روابط کاری چنان بالاست که جلسات کاری و اداری آن‌ها اغلب در ضیافت‌های طولانی ناهار، شام و دورهمی ها شکل می‌گیرد. خوش‌رویی و صمیمیت در کار برای ترک‌ها از هر چیزی واجب‌تر است. از خصوصیات عجیب مردم ترکیه کاهش فاصله به میزان مشهود برای صحبت و هم کلامی با طرف مقابل خود است که پیشنهاد می‌کنیم اصلا خود را عقب نکشید زیرا از این حرکت شما برخورد بدی خواهند داشت، اما عجیب‌تر از این مورد خصوصیت چانه‌زنی ترک‌ها در هر معامله‌ای است.

تغذیه در ترکیه

عموما در ترکیه غذاها با گوشت درست می‌شوند و انواع کباب به ویژه کباب ترکی از از مهمترین غذا‌هایی است که ترک‌ها در وعده غذایی خود سرو می‌کنند؛ شام وعده اصلی غذایی در ترکیه است و معمولا در کنار شام سیگار هم استعمال می‌شود.

ترکیه برای زندگی بهتره یا ایران

روابط عمومی در ترکیه

رفتار مردم تکیه

روابط عمومی در مردمان ترکیه تقریبا شبیه به ایران است با این تفاوت که ترک‌ها برخلاف ایرانیان اصلا اهل تعارف بازی نیستند و در انجام امور به صورت کاملا منطقی رفتار می‌کنند. به طور مثال اگر از یک فرد ترک دعوت کنید که شام را در خانه شما صرف کند اگر شرایط مساعد باشد حتما دعوت شما را خواهد پذیرفت.

شرایط زندگی در ترکیه

دین و پوشش در ترکیه

با اینکه تقریبا نیمی از مردم ترکیه اهل تسنن هستند ولی آنچه که بسیار مهم است تفکر آزادانه در این کشور با خط مرز عدم لطمه رسانی به عزت جامعه است، پوشش در ترکیه تقریبا آزادانه ولی معقول است و در مناطق توریستی معمولا افراد با لباس‌های بازتر بیشتر از شهر به چشم می‌خورند.
البته در ترکیه این فرهنگ بسییار نهادینه است که هر تفکری برای خود قابل احترام بوده و ممکن است دو دوست یکی با پوشش کامل و دیگری با لباس نسبتا باز ببینید.

امنیت بانوان

با توجه به فرهنگ بالای مردم ترکیه که از رسانه‌ها و دانشگاه‌ها به ارث رسیده، بانوان امنیت قابل قبولی در ترکیه دارند و تا پاسی از شب در خیابن‌ها بدون ترس از هر گونه مزاحمت و بی‌حرمتی آزادانه می‌توانند آزادانه به گشت و گذار به پردازند، این امنیت هر چه که به سمت مناطق توریستی‌تر برود می‌تواند خود را بیشتر نمایان کند.

کلاب شبانه

کلاب‌های شبانه در ترکیه برای تخلیه بار منفی انرژی در ترکیه به کرات وجود دارد، البته در مناطق توریستی بیشتر؛ این کلاب‌های شبانه عموما در حوزه موسیقی و رقص خلاصه می‌شوند و ورودی برای بانوان رایگان و بای آقایان بین 30 الی 50 لیر می‌باشد، لازم به ذکر است که هزینه مواد غذای و مشروبات الکی در این کلاب‌ها از نظر قیمتی چند بابر با فروشگاه‌های شهر است.

ساده زیستی بانوان ترکیه

آرایش زیاد در ترکیه نا معقول بوده و معمولا بازار لوازم آرایش و جراحی‌های زیبایی در ترکیه کساد می‌باشد، البته نا گفته نماند که اگر شهروندان ترکیه قصد انجام جراحی‌های زیبایی را داشته باشند به ایران و شهر تبریز سفر می‌کنند تا با هزینه‌های کمتر بتوانند جراحی زیبایی داشته باشند.
این نکته را به یاد داشته باشید که بانوان ترک به جای هزینه برای لوازم آرایش تمام هزینه‌های خود را صرف خرید طلا و پوشاک لوکس به ویژه پوشاک چرمی می‌کنند.

ترکیه برای زندگی بهتره یا ایران

قوانین رانندگی در ترکیه

یکی دیگر از اصول شرایط زندگی در ترکیه نحوه رانندگی در این کشور است؛ در این قسمت به مواردی که در ترکیه برای رانندگی بسیار مهم است می‌پردازیم.

 • عابرین پیاده هنگام گردش به راست، حق تقدم دارند
 • کاهش سرعت در نزدیکی خطوط عابر پیاده
 • رعایت فاصله قانونی با ماشین ها
 • ضرورت دقت به علایم راهنمایی و چراغ ها
 • عدم اشغال باند چپ در مواقع غیر ضروری

مدارک همراه حین رانندگی

 • کارت ماشین
 • گواهینامه
 • تمدید سالانه بیمه اجباری
 • تمبردار بودن کارت معاینه اگزوز (برای گازهای آلاینده)
 • کارت معاینه فنی (که اعتبار آن برای خودروهای شخصی ۲ ساله می باشد)
 • پرداخت مالیات وسایل نقلیه که در سال ۲ بار صورت می گیرد (صرف پرداخت هزینه کافی بوده و نیازی به ارائه و وجود رسید در خودرو نیست)
 • کارت بیمه خودرو (در صورت وجود)
ترکیه برای زندگی بهتره یا ایران

وضعیت ملک، اصول و شرایط ملک در در ترکیه

از مهمترین موارد که در ترکیه باید به آن آگاهی داشته باشید شرایط کار و زندگی در ترکیه دانش از وضعیت ملک است به گونه‌ای که بدانید بعد از اجاره یا خرید ملک در ترکیه با چه مواردی رو به رو خواهید شد.
در مورد پول پیش باید بگوییم که هزینه آن در ترکیه بر خلاف ایران بسیار کم خواهد بود، به گونه‌ای که از نظر قانونی پول پیش یک واحد در ترکیه دو برابر اجاره یک ماه می‌باشد، درست بر خلاف ایران که پول پیش چندین برابر اجاره خواهد بود لازم به ذکر است که هزینه ودیعه در ترکیه یکساله بود و اگر زودتر از مورد مقرر نیاز به فسخ داشتید هزینه ملک به شما تا یک سال باز نمی‌گردد. در مورد متراژ در خانه‌های ترکیه باید بگوییم که متراژ خانه بر خلاف ایران عموما برای اقشار ضعیف تا متوسط نسبتا کوچک خواهد بود، مگر اینکه شما یک فرد مرفع باشید تا بتوانید منازل بزرگ و دوبلکس خریداری کنید.
عموما در تمامی نقشه‌های منازل ترکیه یک اتاق حدود شش متری برای اتاق کودک تدارک دیده شده است؛ اما نقشه منازل در ترکیه معمولا ساده بوده تا از فضا بهترین استفاده برده شود.
معمولا در شهر‌هایی نظیر استانبول و ازمیر که بیشتر حالت مسکونی دارد و ایرانیان عموما دراین دو شهر ملک خریداری می‌کنند، اکثر ملک‌ها به صورت دوبلکس برج‌های بلند ولی با طراحی ساده بوده و سعی شده تا امکانات مشاع بیشتر باشد، مانند استخر و سونا و …
در مرد هزینه‌های خرید و اجاره در ترکیه باید بگوییم که معمولابرج‌ها به دلیل امکانات فراوان اندکی از واحد‌های مسکونی گران‌تر خواهند بود که با این اوصاف به نسبت ایران ارزان‌تر می‌باشد.بر خلاف ایران که قبوض به نام مالک ساختمان خواهد بود در ترکیه هر فردی حتی اگر مستاجر باشد، قبوض به نان او صادر می‌گردد.

ترکیه برای زندگی بهتره یا ایران

برق در ترکیه

برق در ترکیه توسط یک شرکت محلی انحصاری تامین می‌گردد که از زیر مجموعه‌های دولت می‌باشند، بیشتر برق بواسطه گاز (روسی) و دستگاه های توان حرارتی زغال سنگ تولید می شود. همچنین دستگاه های تولید برق بواسطه آب نیز رایج می باشد؛ قیمت برق در ترکیه به میزان مصرف شما بستگی دارد. میانگین برای یک آپارتمان دوخوابه همراه با دستگاه تهویه که ازدستگاه گرمایشی گازی استفاده می‌کند، هزینه برق حدود 150 لیر خواهد بود و درصورت استفاده از دستگاه گرمایشی برقی درزمستان میزان برق در ماه حدود 500 لیر در ماه می‌باشد و در تابستان حدود 300 لیر.
قبوض برق شما ماهیانه پرداخت می شوند. زمانی که برق برای شما وصل می‌شود پیش پرداخت وجود ندارد.

آب در ترکیه

منبع آب لوله کشی به غیر لز مناطق بسیار دور افتاده کل کشور را پوشش می‌دهد. آب لوله کشی برای آشامیدن سالم می‌باشد اما گاهی به علت مزه شیمیایی مرد ترکیه از آب معدنی استفاده می‌کنند. آب تصفیه شده و آب معدنی در بیشتر اغذیه فروشی ها و سوپرمارکت ها قابل دسترس می باشد. شاید جالب باشد که بدانید در ترکیه روش رایج برای گرفتن آب سفارش تلفنی می باشد : بطری های آب آشامیدنی ۱۹ لیتری در بیشتر شهرها و روستاها قابل دسترس می باشد. لازم به ذکر است که هزینه آب در ترکیه در ماه حدود 40 لیر می‌‌باشد.

گاز در ترکیه

در ترکیه برای 81 استان گاز لوله کشی وجود دارد و برای مناطق محروم و گرمسیر دولت سیلندر گاز را تدارک دیده است که در فروشگاه‌ها و هایپرمارکت‌ها به چشم می‌خورد. لازم به ذکر است که هزینه هر سیلندر 12 لیر می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *