ملبورن (به انگلیسی: Melbourne) با حدود ۵ میلیون جمعیت پایتخت ایالت ویکتوریا در استرالیا می باشد.
ملبورن اولین پایتخت کشور استرالیا قبل از شهر کانبرا و مهم‌ترین شهر فرهنگی استرالیا است. ملبورن به لحاظ جمعیت نیز دومین شهر کشور استرالیا می باشد.
گرچه کانبرا پایتخت استرالیاست اما این شهر به عنوان مرکز مهم آموزش عالی و تحقیقات ، ورزش ، هنر وفرهنگ ، مد ، تفریح ، جهانگردی ، سرمایه گذاری ، فعالیت‌های تجاری و صنعتی استرالیا از اهمیت زیادی برخوردار است و به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر و مد و ورزش استرالیا شناخته می شود.
ملبورن از سوی مجلهٔ اکونومیست و مرکز مرسر در ده سال اخیر چندین بار به عنوان بهترین شهر دنیا برای زندگی معرفی شده‌است. ملبورن همچنین در میان شهرهای استرالیا لقب «بوستانشهر» “Australia’s garden city” گرفته است.

نقطه ای زیبا در کنار رودخانه ای در ملبورن با نمای برج ها و آسمان زیبای این شهر

موقعیت جغرافیایی

ملبورن در قسمت جنوب شرقی استرالیا ، بر کرانه‌ خلیج «پورت فیلیپ» “Port Phillip Bay” و در امتداد رودخانه معروف یارا قرار گرفته‌است. این شهر که پایتخت ایالت ویکتوریا محسوب می شود محل سکونت بیش از ۷۰٪ ساکنین این ایالت است.

آب و هوا

آب و هوای ملبورن بسیار خوب و معتدل است. در این شهر بهار دلچسب و بهاری ، تابستان گرم ، پاییز معتدل و زمستان خنک است. در اکثر روزها ملبورن با هوایی صاف و دور از آلودگی است. کیفیت هوا در اغلب شهرهای استرالیا از جمله ملبورن بالاست. آب و هوای ملبورن در عین حال که چهار فصل است در طی یک روز ممکن بارانی خنک و سپس آفتابی گرم شود برای همین مردم استرالیا معمولا برای تنوع آب و هوا لباس مناسب به همراه دارند.

زبان رسمی

مردم با زبان ها و فرهنگ های گوناگون در حال عبور از خیابانی در شهر ملبورن

ملبورن به عنوان شهری مهاجر پذیر دارای جمعیتی آمیخته از مردم کشورهای مختلف و نژاد های متنوع است که به بیش از ۲۰۰ زبان گوناگون صحبت می کنند اما زبان رسمی مردم ملبورن انگلیسی می باشد .

ملبورن شهری مدرن با شبکه تراموای رتبه نخست دنیا

شبکهٔ تراموای ملبورن به لحاظ گستردگی و موفقیت در رتبهٔ نخست جهان قرار گرفته است. این شهر به لحاظ داشتن برج ها و بناهای خاص و مراکز بزرگ دیدنی در ردیف شهرهای مدرن و زیبای دنیا قرار دارد. بلندترین برج مسکونی جهان برج «یوریکا» (تا سال ۲۰۰۹) ، پنج برج از شش آسمان خراش بلند استرالیا ، بزرگترین مرکز خرید استرالیا و نیمکرهٔ جنوبی زمین ، بزرگترین مجموعه نمایشگاهی و مرکز همایش استرالیا ، بزرگ‌ترین کازینو و مجموعهٔ سرگرمی ، قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین گالری هنری استرالیا در ملبورن قرار دارند. از این جهت ملبورن یکی از شهرهای بسیار دیدنی جهان و از بهترین مقاصد سرمایه‌گذاری و توریستی دنیاست که سالانه میلیون ها توریست از سراسر دنیا از آن دیدن می کنند.

برج های دیدنی و سرفراز در ملبورن استرالیا

ملبورن پایتخت فرهنگی ، هنری استرالیا

ملبورن مرکز شبکه های بزرگ تلویزیونی ، کنسرواتوار رقص باله و سبک های مختلف رقص مانند مرکز ملبورن شافل ، صنعت فیلمسازی و سینما ، هنر نقاشی و مرکز مهم موسیقی کلاسیک و پاپ در استرالیا است.

ملبورن پایتخت ورزشی استرالیا

ملبورن به عنوان پایتخت ورزشی استرالیا «شهر ورزشی دنیا» لقب گرفته است. این شهر هرسال میزبان بسیاری از رویدادهای مهم ورزشی جهان است. از این رویدادها می توان به این مسابقات اشاره کرد: مسابقات ماشین رانی جام بزرگ «فورمول وان» “Australian F1 Grand Prix” ، جام اسب سواری معروف «ملبورن کاپ» ، مسابقات جهانی «تنیس اوپن استرالیا». همچنین المپیک تابستانی سال ۱۹۵۶ میلادی و بازی‌های مشترک‌المنافع سال ۲۰۰۶ میلادی در ملبورن برگزار شد. منطقه ورزشی ” Melbourne Sports and Entertainment Precinct” در شرق شهر ملبورن ، مجموعه‌ای بزرگ و مهم‌ترین مرکز ورزشی کشور استرالیا محسوب می شود. این منطقه وسیع شامل ملبورن پارک و یاررا پارک است. استادیوم کریکت ملبورن ، ورزشگاه کریکت ملبورن ، استادیوم المپیک پارک و موزهٔ ملی ورزش استرالیا در آن واقع است. جالب است بدانید که نوعی فوتبال استرالیایی نیز در ملبورن ابداع شده‌است.

دانشگاه‌های برتر دنیا در ملبورن

ملبورن دارای معروف ترین و معتبر ترین مراکز آموزش عالی و دانشگاهی دنیا است. ملبورن پس از لندن ، بوستون و توکیو در رتبه برترین شهرهای دانشگاهی جهان در سال ۲۰۰۸ میلادی قرار گرفته است. دانشگاه ملبورن بر اساس آخرین رتبه‌بندی‌ تایمز و رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان ، در جایگاه برترین دانشگاه‌های استرالیا و بالاتر از دانشگاه ملی استرالیا محسوب می شود.
بنابراین این شهر به عنوان یکی از شهرهای دانشگاهی و تحقیقاتی مطرح در دنیا شناخته شده و مقصد بسیاری از افراد از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل می باشد.

ملبورن شهری با تنوع زبان و فرهنگ

تنوع فرهنگی در ملبورن؛ اسب و کالسکه در برابر اتوبوس برقی در خیابان فلیندرز

حدود ۶۶ درصد از جمعیت ملبورن مهاجر خارجی هستند. این شهر دارای فرهنگی متنوع و تشکیل شده از مردم ۲۹۹ کشور دنیا و با تنوعزبان های گوناگون می باشد. مهاجران انگلیسی ، یونانی ، چینی‌ و ایتالیایی بخش زیادی از جمعیت ملبورن را تشکیل می‌دهند . به همین دلیل انواع رستوران ها با غذاهای ملل مختلف در این شهر وجود دارد از جاذبه های آن محسوب می شود.

امنیت در ملبورن و اقتدار دولت مرکزی

ایالت ویکتوریا که ملبورن در آن قرار دارد دارای ۷۹ کنسول محلی است که بر قوانین نظارت می کنند. به همین دلیل در شهر ملبورن علی رغم سکونت جمعیت قابل توجهی از افراد با زبان و فرهنگ مختلف و از کشور ها و نژاد های گوناگون، مردم به راحتی در کنار هم زندگی می کنند و از رفاه و امنیت اجتماعی برخوردارند.

کتابخانه ای در ایالت ویکتوریا شهر ملبورن استرالیا

مزایای زندگی در ملبورن

 • برخورداری از برخی خدمات دولتی و اجتماعی رایگان برای کسانی که اقامت دائم یا شهروندی استرالیا دارند.
 • سیستم درمانی و پزشکی پیشرفته و بیمه درمانی مناسب برای کسانی که اقامت دائم یا شهروندی استرالیا دارند.
 • سیستم آموزشی پیشرفته و سطح بالا در مقاطع تحصیلی مختلف
 • رونق اقتصادی و صنعت رو به رشد
 • مهد صنعت مد ، مراکز هنری ، فرهنگی و ورزشی در استرالیا
 • علی رغم هزینه زندگی بالا کاریابی در این شهر مطلوب است.
 • شبکه حمل و نقل و ترابری شهری گسترده که بیشتر تراموای شهری می باشد که موجب پاکی هوای شهر است.
 • مراکز تفریحی و توریستی فوق العاده
 • مراکز و استادیوم های ورزشی مجهز و معروف دنیا
 • آب و هوای پاکیزه و معتدل
 • امنیت و رفاه اجتماعی بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *