در این مقاله قصد داریم در رابطه با موضوع شرایط اقامت در کانادا بحث کنیم و اطلاعات مفیدی به شما عزیزان ارائه دهیم. همان طور که می دانید برای اقامت در کانادا روش های مختلفی وجود دارد، اما به شما توصیه می کنیم طبق برنامه ی خود ویزای لازم را گرفته و برای اقامت در کانادا اقدام کنید. به طور مثال اگر شما قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید، ویزای تحصیلی گرفته و در صورتی هم که قصد کار یا تجارت در کانادا را دارید، می توانید با کسب مهارت لازم در آن زمینه برای گرفتن ویزای کاری اقدام کنید.

در ادامه این مقاله قصد داریم نکاتی در رابطه با شرایط اقامت کاری کانادا بیان کنیم، ما را همراهی کنید. در این مقاله به سوال های زیر پاسخ داده می شود:

 • شرایط اقامت در کانادا به چه شکلی است؟
 • برای سفر به کانادا از چه ویزاهایی می توان استفاده کرد؟
 • برای اقامت تحصیلی در کانادا چه شرایطی باید داشت؟
 • آیا شرایط اقامت دائم در کانادا را می دانید؟
 • آیا با شرایط اقامت کاری در کانادا آشنا هستید؟
 • آیا با ویزای توریستی می توان در کانادا کار کرد؟
 • برای تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم چه شرایطی باید داشت؟

شرایط اقامت در کانادا به چه شکلی است؟

همان طور که در مقدمه هم گفته شد، برای اقامت در کانادا روش های مختلفی وجود دارد، در این قسمت قصد داریم چند روش ساده را برای شما عزیزان شرح دهیم. به طور مثال می توان به اقامت از راه گرفتن پیشنهاد کار، اقامت از طریق داشتن مهارت در حرفه ای خاص، اقامت به دلیل راه اندازی استارت آپ، اقامت در کانادا از روش سرمایه گذاری، اقامت در کانادا از طریق دعوت خویشاوندی و …. اشاره داشت.

برای اقامت از طریق هر یک از روش های ذکر شده در سطر بالا می توانید شرایط لازم را فراهم کرده و برای اخد ویزا اقدام کنید. به شما توصیه می کنیم در صورتی که برای هدف خاصی قصد سفر به کانادا را دارید، باتوجه به هدف خود برای ویزای آن اقدام کنید. به طور مثال اگر قصد راه اندازی کسب و کار در کانادا را دارید، اصلا برای ویزای تحصیلی اقدام نکنید؛ به طبع اگر قصد تحصیل دارید، برای ویزای تحصلی اقدام کرده و به سمت ویزاهای دیگر نروید.

در این بخش لازم به ذکر است، که شما برای هر هدفی که قصد سفر به کانادا را دارید، می توانید با دریافت دعوت نامه از طرف آشنایان خود به راحتی در کانادا اقامت کنید و به تحصیل، کار و همچنین زندگی مشغول شوید. شرایط اقامت در کانادا با توجه به نوع ویزای شما در قسمت های بعدی بیان خواهد شد.

برای سفر به کانادا از چه ویزاهایی می توان استفاده کرد؟

در این قسمت از مقاله قصد داریم انواع ویزاهای کانادا را نام برده و در رابطه با هر از آن ها اطلاعات مفیدی را به شما عزیزان ارائه دهیم. ویزاهای کانادا دارای انواع مختلفی است، که افراد باید باتوجه به شرایط فعلی و هدف خود برای یکی از آن ها اقدام کرد. اگر بخواهیم انواع ویزاهای کانادا را نام ببریم، می توانیم به ویزای والدین، ویزای چند بار ورود کانادا، ویزای تک ورودی، ویزای ترانزیت و …. اشاره کرد.

در رابطه با ویزای ترانزیت لازم است بدانید برای کسانی می باشد، که قصد اقامت یا خرید نداشته و فقط برای مدتی حدود 48 ساعت در کشور کانادا هستند، مناسب است. ویزای ترانزیت کانادا کاملا رایگان می باشد. ویزای تک ورودی به کانادا به شکلی است، که شما می توانید فقط یک بار به آن کشور سفر کرده و بعد از خروج، اعتبار ویزای شما به طور کامل از بین خواهد رفت. ویژگی ویزای چند بار ورود یا همان ویزای 5 ساله به این شکل است، که فرد دارنده می تواند هر زمانی به کانادا سفر کرده یا از آن کشور خارج شود. اما نکته مهم در رابطه با ویزای چند بار ورود این است، که فرد باید در هر سفر اقامتی کم تر از 6 ماه داشته باشد.

ویزای چندبار ورودی یا همان ویزای مولتی کانادا دارای چند نوع ویزا است، که شامل ویزای کاری، ویزای تحصیلی و ویزای توریستی می باشد. شما می توانید با دریافت هر یک از انواع ویزاهای مولتی کانادا به مدت 10 سال در این کشور اقامت کنید؛ البته باتوجه به این که اعتبار تمامی پاسپورت های ایرانی 5 سال است، پس به ناچار ویزای مولتی کانادای شما فقط 5 سال اعتبار خواهد داشت.

اگر میخواهید بدانید با ویزای کانادا به کدام کشورها می‌توان سفر کرد حتما نوشته‌ی مهاجرات در این رابطه را مطالعه فرمایید.

برای اقامت تحصیلی در کانادا چه شرایطی باید داشت؟

اقامت تحصیلی در کانادا یکی از روش های اخذ ویزا بوده و شما می توانید برای آن اقدام کنید. نکته لازم به ذکر این است، که اگر قصد ادامه تحصیل در مدارس کانادا را دارید، باید از راه اخذ ویزای دانش آموزی اقدام کنید. در حالت کلی شما می توانید بعد از دریافت دعوت نامه ی هر یک از دانشگاه های کشور کانادا، برای اقامت تحصیلی و اخذ ویزای اقدام کنید. در این بخش از مقاله لازم است به مدت زمان اقامت تحصیلی در کانادا اشاره کنیم.

اگر شما ویزای تحصیلی دریافت کرده اید، اجازه دارید تا اتمام اعتبار آن در کانادا باقی مانده یا مجدد به آن کشور سفر کنید. مدت اعتبار ویزای تحصیلی معمولا به مدت تحصیل شما بستگی داشته و تا اتمام آن بدون هیچ محدودیتی می توانید به کانادا سفر داشته باشید. نحوه دریافت ویزای کانادا برای اقامت تحصیلی به این شکل است، که به شما ویزای موقتی داده شده و بعد از رسیدن به داخل کانادا سریعا برای شما ویزای تحصیلی با میزان اعتبار لازم صادر خواهد شد.

دقت کنید در زمان سفر به کانادا قبل از این که ویزای اصلی خود را دریافت کنید، نامه تحصیلی را به همراه داشته باشید. لازم به ذکر است میزان موافقت با درخواست ویزا برای اقامت تحصیلی در کانادا 90 درصد می باشد، یا به عبارتی دیگر از هر 10 تقاضای ویزای تحصیلی با 9 مورد آن ها برای بار اول موافقت خواهد شد. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که قصد اخذ ویزای تحصیلی دارید، لازم است بدانید باید مدارک ذکر شده در زیر را فراهم آورید.

 1. نامه تمکن مالی
 2. نامه مورد نیاز یکی از مراکز آموزشی
 3. نامه تحصیلی
 4. اسکن شناسنامه
 5. اسکن پاسپورت جدید
 6. اسکن پاسپورت قدیم
 7. چند قطعه عکس با سایز خواسته شده
 8. نامه های مربوط به سابقه کاری فرد

موارد ذکر شده بخشی از مدارک مورد نیاز برای اقامت تحصیلی در کانادا است. به شما توصیه می کنیم قبل از این که به سفارت بروید، تمامی مدارک مورد نیاز را فراهم و به زبان خواسته شده ترجمه کنید، با این اقدام سریع تر ویزای شما صادر خواهد شد؛ در غیر این صورت مدت های طولانی باید صرف تکمیل مدارک کنید.

آیا شرایط اقامت دائم در کانادا را می دانید؟

همان طور که در سطرهای بالاتر هم بیان شد، روش های مختلفی برای گرفتن اقامت دائم کانادا وجود دارد و شما می توانید باتوجه به شرایط خود برای دریافت ویزای به یکی از آن روش ها اقدام کنید. در این بخش لازم به ذکر است، که باتوجه به افزایش درخواست اقامت در کانادا، قوانین آن در حال تغییر می باشد؛ به همین دلیل باید قبل از درخواست قوانین جدید را بررسی کرده و طبق آن مدارک خود را جمع آوری کنید.

این روزها تب و تاب مهاجرت به شدت افزایش پیدا کرده است و تعداد زیادی از ایرانیان قصد اقامت در کشورهایی مانند کانادا را دارند. جالب است بدانید طبق آمار دقیقی که کشور کانادا ارائه داده است، میزان درخواست اقامت در این کشور نسبت به 5 سال قبل چیزی حدود 60 درصد افزایش داشته و بیش تر این مقدار درخواست اقامت دائم است، به هر حال باید بتوانیم شرایط اقامت دائم در کانادا را فراهم کنیم، در غیر این صورت با اقامت ما موافقت نخواهد شد.

یکی از شرایط بسیار مهمی که برای اقامت دائم در کانادا باید داشته باشید این است، که از طرف کارفرمای خود پیشنهاد کاری دریافت کنید؛ در این صورت می توانید به راحتی امتیاز لازم برای اقامت دائم در کانادا را دریافت کرده و با صدور ویزای شما موافقت خواهد شد. در ادامه قصد داریم شرایط اقامت دائم در کانادا را بررسی کنیم، با ما همراه باشید. یکی از روش های ذکر شده برای اقامت کانادا این است، که از طریق سرمایه گذاری اقدام کنید.

لازم است بدانید کانادا از افراد سرمایه گذار استقبال کرده و شما می توانید از این طریق اقامت در کانادا را دریافت کنید. هر فردی می تواند با داشتن سرمایه اولیه برای دریافت اقامت دائم اقدام کرده و دیگرنیازی به جمع آوری مدارک تحصیلی نیست. در جدیدترین قوانین ثبت شده برنامه هایی برای متقاضیان ارائه شده که بتوانند از طریق آن برای مهاجرت خود اقدام کنند؛ از جمله ی این برنامه ها می توان به برنامه استانی، اکسپرس اینتری و ….. اشاره کرد. از روش های دیگری که برای دریافت اقامت دائم کانادا وجود دارد، می توان اقامت برای والدین، اقامت از طریق تحصیل، اقامت برای کسب و کار و ….. را نام برد.

آیا با شرایط اقامت کاری در کانادا آشنا هستید؟

همان طور که می دانید، یکی از روش های اقامت در کانادا از طریق ایجاد کسب و کار بوده و حتی می توانید با داشتن دعوت نامه از طرف کارفرمای خود به آسانی اقامت کانادا را به دست آورید. اکنون قصد داریم اطلاعات بیش تری در رابطه با شرایط اقامت کاری در کانادا برای شما عزیزان ارائه دهیم. در ابتدا لازم است بدانید، اقامت کاری در کانادا یکی از بهترین روش های اقامت بوده و همیشه هم پرطرفدار است.

همان طور که می دانید یک معیار بسیار مهم برای افرادی که قصد اقامت کاری در کانادا دارند این است، که نرخ بیکاری و وضعیت اشتغال در این کشور را بدانند؛ در ادامه ی این جمله باید بدانید نرخ بیکاری کانادا چیزی حدود 6 درصد در سال بوده و باتوجه به این که مردم آن جا ثروتمند هستند، شما به آسانی قادر به راه اندازی کسب و کاری جدید خواهید بود. اگر در زمانی که قصد دریافت ویزای کانادا را دارید، نرخ بیکاری همین حدود است، اطمینان داشته باشید شرایط به نفع شما خواهد بود و می توانید با خیالی آسوده برای اخذ ویزای کاری اقدام کنید.

در این بخش لازم به ذکر است، که طبق آمار هر ساله نرخ بیکاری کاهش پیدا می کند، به همین دلیل به شما توصیه می کنیم هر چه سریع تر برای اخذ ویزای کاری اقدام کرده و این امر را به عقب نیندازید. از شرایط اقامت کاری در کانادا می توان به میزان سرمایه اولیه، پشتوانه مالی شما، سابقه ی کاری، میزان تحصیلات، سن و ….. اشاره کرد، که همگی امتیاز شخص را مشخص می کنند. هر یک از موارد نام برده شده باید در نظر گرفته شده و داشتن فقط یکی از آن ها برای دریافت ویزا کافی نخواهد بود.
البته لازم به ذکر است، که شما می توانید ضعف یکی از موردهای ذکر شده را در دیگر موارد جبران کرده و به آسانی برای دریافت اقامت در کانادا اقدام کنید. در موارد سطر بالا به امتیاز شما اشاره شد، اگر در رابطه نحوه دریافت امتیاز کنجکاو شده اید، لازم به ذکر است، که یکی از معیارهایی که امتیاز شما را افزایش می دهد این است، که سنی بین 18 تا 35 سال داشته باشید. دقت کنید که سن 36 سالگی هم دارای امتیاز 11 بوده ولی با افزایش سن، امتیاز شما هم کاهش پیدا می کند. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم برای دریافت ویزای کاری کانادا هر چه زودتر قبل از آن که سن شما بالا برود اقدام کنید.

یکی دیگر از شرایط اقامت کاری در کانادا داشتن مهارت تسلط به زبان است و به میزان توانایی خود امتیاز دریافت می کنید. به طور مثال تسلط کامل به زبان امتیاز 6 و در موارد دیگر امتیازهای کم تری به شما تعلق می گیرد. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم در تقویت زبان انگلیسی خود جدیت به خرج داده و از آن غافل نشوید. یکی دیگر از شرایط اقامت کاری در کانادا داشتن مدارک تحصیلی است، که براساس آن هم به شما امتیاز داده می شود.

نحوه امتیاز دهی براساس مدرک تحصیلی شما به این شکل است، که مدرک دکتری امتیاز 25، مدرک فوق لیسانس امتیاز 23 و همچنین مدرک لیسانس امتیاز 21 داشته و هرچقدر مدرک شما کمتر شود، طبیعتا میزان امتیاز شما هم کم تر خواهد شد. توصیه می کنیم مدرک تحصیلی خود را تا دکتری یا فوق لیسانس افزایش دهید و از این طریق امتیازات خود را تا حد قابل قبولی بیش تر کنید.

در این قسمت لازم به ذکر است، که مدرک دیپلم دارای امتیاز 5 بوده و در این صورت شما باید دیگر شرایط لازم را تا حد چشم گیری افزایش دهید، تا امتیاز شما به حد نصاب رسیده تا با درخواست اقامت شما موافقت شود. عامل دیگری که در افزایش امتیاز شما بسیار مفید است، میزان سابقه کار شما می باشد. نحوه افزایش امتیاز شما به شکلی است، که یک سال سابقه کار 9 امتیاز، 2 تا 3 سال سابقه کار امتیاز 11 و همچنین سابقه کاری 6 سال به بالا دارای امتیاز 15 می باشد.

[ps2id id=’sec3′ target=”/]

آیا با ویزای توریستی می توان در کانادا کار کرد؟

همان طور که می دانید یکی از روش های اقامت موقت در کانادا اخذ ویزای توریستی بوده و شرایط دریافت این نوع ویزا به مراتب راحت تر از دیگر ویزاها است؛ به همین دلیل افراد بسیاری برای اخذ ویزای توریستی اقدام کرده و بعد از موافقت و سفر به کانادا در پی انجام کار و کسب درآمد برمی ایند.

البته توجه داشته باشید، که راه اندازی کسب و کاری جدید یا انجام شغلی خاص در کانادا با ویزای توریستی غیر قانونی بوده و پیگرد قانونی دارد. لازم به ذکر است، که در این حالت شخص به ندرت موفق به یافتن کار می شود، اگر کاری هم پیدا کند به دلیل آن که هیچ قانونی از وی پشتیبانی نمی کند، پس کارفرما می تواند با توجه به میل شخصی خود با او رفتار کند و طبیعتا حقوقش کمتر از میزان عادی خواهد بود.

برای تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم چه شرایطی باید داشت؟

شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید، که تمایل تبدیل ویزای توریستی خود به اقامت دائم در کانادا، ویزای کاری، ویزای تحصیلی و … را دارید. البته لازم به ذکر است، که تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم یکی از پرطرفدارترین مواردی می باشد، که بسیاری از افراد برای آن اقدام می کنند. در ابتدا و قبل از بیان هر نکته ای لازم است بدانید تبدیل ویزای توریستی به هر یک از موارد ذکر شده در سطرهای بالا تقریبا غیرممکن بوده و اصلا اجرا نخواهد شد.

اما در موارد بسیار نادر این تبدیل ویزا ممکن بوده و انجام پذیر است. همان طور که می دانید ویزای توریستی دارای مدت زمان خاصی بوده و در بیش ترین زمان دارای اعتبار 6 ماه خواهد بود. به همین دلیل است، که تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم بسیار سخت است و با آن مخالفت خواهد شد. این در حالی است، که اقامت دائم به این معنی می باشد، که می توانید در هر جایی از کانادا زندگی کرده و به هر کاری مشغول شد.

در این قسمت قصد داریم در رابطه با این که آیا می توان با ویزای توریستی در کانادا کار کرد، بحث کرده و شرایط لازم برای این امر را بیان کنیم. تغییر ویزای توریستی به ویزای کاری امر دشوار بوده و در اکثر موراد اصلا ممکن نخواهد بود؛ اما در بعضی از موارد این امر ممکن است. در ادامه مواردی که می توانید ویزای توریستی را به کاری تغییر دهید، برای شما بیان خواهد شد.

 • در صورتی که همسر یا یکی از والدین شما ویزای کاری در کانادا را داشته باشد.
 • در صورتی که ویزای کاری برای یک شغل خاصی را دارید و می خواهید ویزای کاری برای شغل دیگری را اخذ کنید.
 • فرد متقاضی شرایط پذیرش از طرف یک مرکز آموزشی یعنی گذراندن یک درس در خاک کانادا را برای خود فراهم کرده باشد.

در این 3 مورد فرد متقاضی می تواند با گذارندن مراحل لازم ویزای توریستی خود را به اقامت کامل تبدیل کرده و تا زمان دلخواه در کانادا بماند. البته لازم به ذکر است، که موارد دیگری هم برای تبدیل ویزای توریستی به اقامت کامل وجود دارد، از دیگر مواردی که برای تبدیل ویزای توریستی کانادا به اقامت دائم مورد توجه قرار می گیرد، می توان به حضور همسر فرد متقاضی در تیم ورزشی کانادا اشاره کرد.

البته موارد دیگری برای تبدیل ویزای توریستی کانادا به اقامت دائم وجود دارد، اما در این مقاله فضای کافی برای بیان آن ها وجود نداشته و از طرفی احتمال به وقوع پیوستن آن موارد بسیار کم است.

در نهایت تمامی مطالب ذکر شده در بالا را می توان به این شکل بیان کرد، برای اقامت در کانادا می توان از روش های مختلفی اقدام کرد. انواع ویزاهای کانادا شامل ویزای چند بار ورود یا همان ویزای مولتی، ویزای یک بار ورود، ویزای ترانزیت و …. می شود. متقاضی ها می توانند باتوجه به شرایط خود و هدفی که دارند، برای اخذ هر یک از انواع ویزاها اقدام کرده و به میزان اعتبار آن در کشور کانادا بمانند.

شاید برای شما سوال شده باشد که ویزای توریستی که یکی از زیر مجموعه های ویزای مولتی کانادا است را، چگونه می توان به ویزای کاری تبدیل کرد؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم: در موارد بسیار نادر این تبدیل ویزا صورت گرفته و تقریبا غیرممکن است؛ اما شما می توانید با داشتن شرایط ذکر شده در سطرهای بالاتر برای تبدیل ویزای خود اقدام کنید. یکی دیگر از مطالبی که در این مقاله به آن پرداخته شد، بررسی شرایط اقامت دائم است. همان طور که می دانید بسیاری از افراد تمایل به داشتن اقامت دائم در کانادا دارند و برای این که بتوانند ویزای دائم را دریافت کنند، باید مدارک و شرایط خاصی داشته باشند.

در حالت کلی فرد متقاضی باید بتواند امتیاز خود برای دریافت ویزای دائم را افزایش داده و تا حد نصاب 67 از 100 برسد. از روش های افزایش امتیاز افراد می توان به داشتن مدارک تحصیلی، تسلط به زبان انگلیسی، سن کم تر از 35 سالگی، سابقه کاری بیش تر از 6 سال و …. اشاره کرد.

از این که این مقاله را مطالعه کردید، ممنونم و امیدوارم برای شما عزیزان مفید و کاربردی بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *