ترکیه کشوری مستطیل شکل در قلب اوراسیا با تفکرات مدرنیته یا بهتر است تا بگوییم؛ مابین جهان اولی و جهان دومی ، این کشور در همسایگی ایران، ارمنستان، گرجستان، عراق، سوریه، یونان، و بلغارستان واقع شده، داشتن مرز زمینی ما وترکیه باعث شده تا ترکیه به یکی از سکوهای پرتاب ایرانیان به سمت موفقیت‌های بیشتر باشد، و از همین جهت همیشه سوالات فراوانی در مورد انواع ویزا ترکیه، شرایط اخذ ویزای ترکیه و شرایط اخذ شهروندی ترکیه مطرح است.
پایتخت این کشور آنکارا می‌باشد و از شهرهای پرجمعیت و پر‌رونق ترکیه می‌توانیم به استانبول، ازمیر، آنتالیا، کوش آداسی قونیه اشاره نمود، از نظر داشتن پتانسیل‌های توریستی می‌توانیم به آنتالیا، کوش آداسی و از نظر تجارتی و رفاه به شهر استانبول و ازمیر اشاره کنیم.
واحد کشور ترکیه لیر می‌باشد که هر یک لیر ترکیه برابر با 2500 الی 3000 تومان واحد پولی ایران می‌باشد، ترکیه در سال‌های اخیر و با توجه یه تحولات منطقه تبدیل به یکی از کشورهای در حال توسعه با شیب تند در نمودار خود است، با توجه با رونمایی اولین خودرو ملی ترکیه با نام توگو می‌توان حدس زد ترکیه اینده‌ای بسیار روشن مانند کشورهای قدرت‌مند اروپایی را خواهد داشت و اخذ انواع ویزای ترکیه، می‌تواند برای ایرانییان یک فرصت قلمداد شود.
انواع ویزا در ترکیه به موارد مختلفی تقسیم می‌شود؛ از ویزای توریستی یا گردشگری تا ویزای تحصیلی، ویزای کار، و ویزای خرید ملک همه موارد و راهکارهایی هستند که برای اخذ اقامت می‌تواند گزینه روی میز تمام ایرانیان که قصد ادامه زندگی خود به نحو دیگر را دارند باشند.

درخواست مشاوره رایگان

انواع ویزا ترکیه

ویزای توریستی
ویزای کار
ویزای تحصیلی
ویزای خرید ملک

البته مواردی دیگر مانند ویزای ازدواج با همسر ترکیه‌ای و … هم موجود است که در این مقاله الزامی به بیان آن نمی‌بینیم؛ اما آنچه برای ایرانیان بسیار رایج و محبوب است در این چهار مورد خلاصه می‌شود.

شرایط اخذ ویزای ترکیه

شرایط اخذ ویزای ترکیه

ویزای توریستی ترکیه

ویزای توریستی ترکیه از جهات مختلفی برای تمام توریست‌های جهان به خصوص ایرانیان می‌تواند سبب رقم خوردن لحظات به یاد ماندنی شود؛ مال‌ها، کنسرت‌ها، هتل‌های پنج ستاره، مراکز خرید بسیار مدرن، تفرج‌گاه‌های زیبا و … همه در کنار هم ترکیه را به یکی از برترین نقاط توریسی جهان تبدیل کرده است، حتی در ترکیه بسیاری از زمین‌های گلف بیمن المللی قرار دارد تا بتواند خود یک پتانسیل قوی برای بالاتر بردن سطح صنعت گردشگری ترکیه باشد.

به طور کلی با توجه به مواردی که ذکر شد ترکیه علاوه بر توان گردشگری بسیار قدرت مند، صنعت مدرن و رو به جلویی دارد، به گونه‌ای که در تولیدات مانند کشورهای صنعتی بزرگ همچون چین، قدم‌های محکمی را برمی‌دارد.

با توجه به رشد چشمگیر میزان سفرهای توریستی به ترکیه، داشتن اطلاعات دقیق از شرایط ویزای ترکیه و شرایط ویزای ترکیه برای ایرانیان می‌تواند نکته‌ای بسیار مهم برای مسافران ایرانی باشد که قصد دارند تا از تعطیلات خود لذت کافی و وافی را از لحظه به لحظه سفر خود ببرند.

با توجه به شرایط اقتصادی ترکیه به ویژه پتانسیل توریستی می‌توانیم به این اشاره کنیم که ترکیه برای هیچ کشوری به اندازه ایرانیان قابل اهمیت نیست، شاید جالب باشد ولی دانستن آن خالی از لطف نیست که در سال گذشته حدود یک میلیون پانصد گردشگر از کشور ما به صورت هوایی و زمینی وارد ترکیه شدند، که این میزان توریست فقط از ایران عدد بسیار چشمگیری می‌باشد.

شرایط اخذ ویزای ترکیه

با توجه به روابط دیپلماتیک ایران و ترکیه، و تفاوم نامه‌ای که با سران سیاسی این کشور در زمان پهلوی به امضا رسید، سفر به ترکیه نیاز به اخذ ویزا ندارد و شهروندان می‌توانند با داشتن یک پاسپورت با حداقل اعتبار شش ماهه و تهیه بلیط هواپیما بدون هیچ دغدغه و اخذ ویزا وارد خاک این کشور شوند. مدت زمانی که ایرانیان می‌توانند بدون هر گونه ایرادی در خاک این کشور حضور داشته باشند، نهایتا سه ما می‌باشد، البته به یاد داشته باشید که بعد از اتمام این سه ماه به هیچ وجه امکان سفر به ترکیه تا شش ماه را نخواهند داشت. یعنی هر شش ماه یک بار ایرانیان اجازه اقامت در ترکیه به مدت سه ماه را دارند.

برای اطلاع از مدت ویزاهای ترکیه مقاله ما در این زمینه را مطالعه کنید. در این نوشته ما مدت ویزاهای کار، تحصیلی و ویزای کار را به طور مفصل توضیح داده‌ایم.

درخواست مشاوره رایگان

البته در مورد قانون عدم دریافت ویزا از جانب ترکیه برای گردشگران ایرانی باید به دو نکته توجه داشته باشید:

  • این قانون دو طرفه بوده و اتباع ترکیه هم برای ورود به خاک ایران نیاز به ویزا ندارند.
  • کشورهای کمی از جمله کشورهای شنگن برای ورود به ترکیه نیاز به دریافت ویزا ندارند؛ و کشورهای زیادی نیاز به اخذ ویزا برای ورود به کشور ترکیه دارند، تا قبل از سال 2015 برای این کشورها ویزا در فرودگاه‌ها به صورت حضوری صادر می‌گردید، اما با گذشت زمان ویزای ترکیه در فرودگاه‌ها به صورت الکترونیکی صادر می‌شود.

این افراد برای اخذ ویزا توریستی باید مدارک زیر را ارائه دهند:

  • ارائه یک پاسپورت دارای اعتبار
  • ارائه فرم درخواست ویزای توریستی ترکیه (از طریق وزارت امور خارجه کشور خود)
  • ارائه دو قطعه عکس رنگی پاسپورتی
  • ارائه بیمه‌ درمانی
  • ارائه تمکن مالی مناسب
  • پرداخت هزینه های مورد نیاز ویزا

شرایط اخذ ویزای ترکیه

اخذ ویزای توریست ترکیه را می‌توانیم به جرات از آسان ترین موارد اخذ ویزا برای ایرانیان دانست که واقعا هیچ پروسه سختی در آن وجود ندارد، همانطور که گفته شد برای شهروندانی که قصد سفر به ترکیه را دارند نیازی به اخذ ویزا نیست؛ علاوه بر شهروندان ایرانی، شهروندان کشورهای دیگر از جمله کشورهای اروپایی و عضو شنگن و چندی دیگر از کشورهایی که اسم آن‌ها را نام خواهیم برد برای سفر به ترکیه نیاز به اخذ ویزا نخواهند داشت؛ اسامی این کشورها از قرار زیر است:
کشورهای مغولستان، جمهوری آذربایجان، اوکراین، کشور ازبکستان، کشور کوزوو، کشور قرقیزستان، کشور اکوادور، کشور مراکش، کشور قطر، کشور تاجیکستان، کشور تونس، کشور ترکمنستان، کشور بلاروس، کشور بولیوی، کشور بلیز، کشور اردن، کشور لبنان، کشور روسیه، کشور تایلند و کشورگرجستان می باشد. اتباع کشور لتونی نیز می‌توانند به مدت 30 روزبدون ویزا در کشور ترکیه بمانند.
اما کشورهای دیگری که اسامی آنها ذکر نشد می‌توانند با مراجعه به سفارت ترکیه در شهر یا کشور محل سکونتشان برای اخذ ویزا اقدام نماییند، بدیهی است که با ارئه مدارکی که در بالا ذکر کردیم می‌توانند به محض ورود به فرودگاه ترکیه برای اخذ ویزای خود اقدام نماییند(آنلاین و دستی).

همانطور که گفتیم تهیه ویزا توریستی بسیار آسان بوده و شما فقط نیاز به داشتن یک پاسپورت با حداقل اعتبار شش ماهه دارید، اما چند شرط وجود دارد که باید آن را بدانید تا به مشکل برنخورید.

  • بر اساس قوانین ایران مشمول خدمت نباشید
  • در سفر قبلی خود اگر بیش از سه ماه در ترکیه مانده‌اید، در شرایطی که راندوو یا جریمه خود را پرداخت نکرده‌اید، ریپورت شده‌اید و از یک تا پنج سال حق ورود به خاک ترکیه را نخواهید داشت.

ویزای کار ترکیه

بازار کار و سرمایه گذاری ترکیه امروزه به دلیل رشد صعودی و پر شیب صنعت کشور و مجاورت با قاره اروپا و همچنینی نزدیکی با ایران، جزو اولین گزینه‌ مهاجرت ایرانیان به حساب می‌آید؛ این کشور به دلیل فراوانی و تنوع کاری بسیار و همچنین امکان سرمایه گذاری بسیار پر سود از مقاصد کاری ایرانیان به حساب می‌آید.
هزینه زندگی در ترکیه بسیار به نسبت کشورهای دیگر پایین است، از این جهت که شما با حدود 400 میلیون تومان می‌توانید یک واحد مسکونی معقول تهیه کنید، که این عد نسبت به قیمت ملک در ایران نسبتا مناسب است. همچنین هزینه خرید خودرو و خورد و خوراک در ترکیه نیز مناسب‌تر از ایران می‌باشد اما به یاد داشته باشید که هزینه بنزین در ترکیه بسیار نسبت به ایران بالاتر می‌باشد، یعنی با توجه به قیمت بنزین 3 هزار تومانی شما در خاک ترکیه باید حدود کمتر از 2 و نیم برابر هزینه بنزین پرداخت کنید.

درخواست مشاوره رایگان

هر فرد غیر ترک برای اشتغال به کار در ترکیه نیاز به اخذ یک مجوز کار خوب خواهد داشت، باید بدانید بعد از پذیرفته شدن و یا پیدا کردن شغل مورد نظرتان از هر طریقی باید از MLSS یا همان وزارت کار ترکیه برای خود مجوز رسمی اخذ نمایید. اما این نکته را باید بدانید که اخذ ویزای کار با اخذ مجوز کار در اکثر کشورها در یک زمان انجام خواهد شد، این امر به این شکل است که شما ویزای کار مورد درخواستی خود را به سفارت ترکیه و یا نزدیکترین کنسولگری یا سرکنسولگری آن در کشور محل سکونتتان تحویل دهید. و این همزمان با این است که کارفرمای شما باید مدارک لازم شمار را به MLSS تحویل دهد، به این ترتیب موجوز کار شما در کشور ترکیه صادر می‌گردد، مهاجرین واجد شرایط برای اجازه کار در ترکیه که قصد در خواست این نوع ویزا را دارند، باید حداقل۶ ماه از مهلت اعتبار پاسپورت آنها باقی مانده باشد تا بتوانند درخواست صدور ویزا را داشته باشند.

نکته: تمام اتباع خارجی که به کشور ترکیه به عنوان توریست وارد ترکیه شده‌اند، واجد شرایط برای اجازه کار به هیچ وجه نیستند.

شرایط اخذ ویزای ترکیه

شرایط ویزا ترکیه

انواع و شرایط اخذ ویزای ترکیه برای کار

ویزای کار موقت یکساله
ویژه ورود اولیه به بازار کار ترکیه پس از عقد قرارداد با کارفرمای ترک به منظور آغاز به کار> این ویزا ویژه ورود اولیه به بازار کار و پس از عقد قرار داد با کارفرمای ترک می‌باشد.
ویزای کار دائم
این ویزا ویژه افرادی است که 8 سال سابقه کار و زندگی در کشور ترکیه از طریق ویزای کار موقت یکساله را دارند، یعنی افرادی که قبلا اجازه اخذ ویزای دائم ترکیه را دارند.
ویزای کار مستقل
این ویزا ویژه افرادی که سابقه 5 سال کار و زندگی در ترکیه را دارند و قصد راه‌اندازی یک کسب و کار کوچک مانند اجازه مغازه و کارگاه دارند.
ویزای کارت فیروزه ای
ویژه دارندگان اجازه کار دائم و افراد دارای سابقه کاری روشن، تحصیلات عالی و صاحبان مشاغلی که منجر به ایجاد تاثیرات مثبت در اقتصاد ترکیه شده‌اند. این کارت ابتدا با اعتبار 3 ساله و پس از آن با اعتبار دائم صادر خواهد شد.
ویزای کار ویژه
این ویزا ویژه کارشناسان خبره و دارای تحصیلات بالا، سرمایه گذاران در حوزه علم و فناوری، ساکنین قبرس شمالی، افراد دارای اجداد ترک، شهروندان اتحادیه اروپا، پناهجویان دارای پذیرش اولیه و افرادی که با شهروندان ترک ازدواج کرده اند می‌باشد.
ویزای کار موقت ویژه
این ویزا مناسب افرادی است که بنابر دلایلی نیاز به حضور کوتاه مدت در تکیه را دارند، مانند عوامل فیلم سازی یا باستانشناسان یا …

جدای از تمامی این موارد و پروسه‌هایی که با هم بررسی کردیم، شما نیاز به یک قرارداد کار و یا پیشنهاد کاری خواهید داشت، لازم به ذکر است زمانی که پرونده کاری شما توسط کارفرما به MLSS خواهد رسید، مدت زمان و پروسه پرونده کاری شما 90 روز به طول خواهد انجامید.
پس از تایید باید به صورت حضوری به کشور ترکیه مراجعه نمایید، و ویزای کار و مجوز اجازه خود را دریافت کنید.
اجازه کار برای شما در ابتدا یک ساله بوده، سپس دو سال و در انتها با پشت سر گذاشتن این سه سال، مرحله تمدید با گذاندن سه سال انتهایی و شرط حضور بی وقفه در ترکیه برای شما ویزای دائمی این کشور صادر می‌شود.

شرایط اخذ ویزای ترکیه

در این قسمت به بررسی اجمالی هزینه ویزای ترکیه خواهیم پرداخت:

هزینه درخواست ویزای کار ترکیه از قرار زیر می باشد:
• ویزای کار موقت یکساله با هزینه 615.20 LIRA
• ویزای کار دائم با هزینه 615.70 LIRA
• ویزای کار مستقل با هزینه 6152.70 LIRA
• ویزای کار مستقل با هزینه 6152.70 LIRA
• هزینه کارت اقامت برای کلیه ویزا های کاری 72 LIRA می باشد.

برای اخذ ویزای ترکیه مدارکی به شرح زیر لازم است که حتما باید آنها را در دست داشته باشید.

شرایط اخذ ویزای ترکیه و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری ترکیه به شرح زیر می باشد:
• دفترچه اقامت
• ارائه برگه اقامت و پاسپورت
• یک قطعه عکس
• کد ملی جمهوری ترکیه که از سوی اداره امنیت ترکیه صادر شده و مخصوص اتباع خارجی(متقاضی) می باشد
• برگه درخواست کار + پیشنهاد کاری از کارفرما
• مدارک تأیید صحت پیشنهاد کاری
• برگه در خواست الکترونیکی
• تایید مدارک شرکتی درخواست کار شما را تأیید نموده از طرف وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه
• آدرس ایمیل کارفرما
• کد رمز دولتی کارفرمای خود
• حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
• مدارک لازم جهت اخذ ویزای همراه ترکیه:
• پرداخت هزینه کارت اقامت به مبلغ 72 LIRA(برای کودکان زیر 18 سال 36 LIRA)
• اصل و کپی مدارک هویتی
• اثبات تمکن مالی برای سرپرستی اعضای خانواده در طول مدت اقامت
• بیمه درمانی اعضای خانواده
• گواهی عدم سوء پیشینه
• اخذ شماره مالیاتی برای کلیه اعضای خانواده

نکاتی در مورد مدارس در ترکیه:
• دانش آموزان باید ۴ سال ابتدایی ۴ سال متوسطه و ۴ سال دبیرستان را حتما پشت سر بگذارند.
• تحصیل مقاطع متوسطه و ابتدایی رایگان است.
• تحصیل در مقطع متوسطه در دو شاخه دبیرستان و هنرستان نیز در ترکیه امکان پذیر است. تحصیل تا سن ۱۸ سالگی ادامه داشته و اجباری است.

تحصیل در مدارس ایران به نسبت ترکیه تفاوت‌های زیادی دارد، اما آنچه شباهتی به نظام آموزشی ایران دارد شکل دوره‌های متوسطه و ابتدایی است که تا حدودی شبیه به ایران است.
تحصیل به مدت 12 سال در ترکیه اجباری است که شامل 4 سال تحصیلی در مقطع دبیرستان، چهار سال در مقاطع سطح دوم و چهار سال هم در مقاطع سطح ابتدایی است، زبان ترکی زبان قالب تحصیلی در این 12 سال است و با پایان سطح دوم، یعنی در 14 سالگی به دانش‌آموزان دیپلم دوره ابتدایی اهدا می‌شود، و در نهایت در پایان دوره دبیرستان یک لیز دیپلماتی (دیپلم) اهدا می‌شود؛ که پس از اخذ این مدرک می‌توانند در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند.

نکاتی در مورد مدارس در ترکیه:
• دانش آموزان باید ۴ سال ابتدایی ۴ سال متوسطه و ۴ سال دبیرستان را حتما پشت سر بگذارند.
• تحصیل مقاطع متوسطه و ابتدایی رایگان است.
• تحصیل در مقطع متوسطه در دو شاخه دبیرستان و هنرستان نیز در ترکیه امکان پذیر است. تحصیل تا سن ۱۸ سالگی ادامه داشته و اجباری است.

درخواست مشاوره رایگان

تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه همان پیشنهادی است که به ایرانیانی که قصد دارند تا فرزندان رد ترکیه دوران مدرسه را بگذرانند است، زبان این مدارس انگلیسی است و برنامه آموزشی ذر این مدارس مانند سیستم آموزشس مدارس انگلیس و آمریکا است، پذیرش این مدارس بسیار دشوار و اولویت با ملیت‌های غیر ترک است.
لازم به ذکر است که این مدارس دارای شهریه‌های بالایی هستند و سطح قابل قبولی از آموزش را در اختیار قرار می‌دهند.

شرایط اخذ ویزای ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه

تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به زبان ترکی بوده، اما در برخی از این دانشگاه‌ها منابعی به زبان اگلیسی هم ارائه می‌شود، دانشگاه‌هایی که به زبان انگلیسی در ترکیه کار می‌کنند با نمره 5.5 ایلتس هم دانشجو می‌پذیرند، و خیلی بحث مصاحبه سختی نخواهند داشت.
اما در رشته‌های پزشکی دانشجویان باید حتما آزمون‌هایی را برای رقابت پشت سر بگزارند، این ازمون‌ها به ترتیب US که آزمون ریاضی و SAT که آزمون زبان است می‌باشند و در صورت پذیرفته شدن می‌توانند در این رشته‌ها مقاطع تحصیلی را سپری کنند.

شرایط اخذ ویزای ترکیه (تحصیلی)

در شرایط اخذ ویزای ترکیه از مواردی که کشور ترکیه در آن سختگیری دارد، دریافت مدارک در بحث ارائه ویزا است، لازم به ذکر است اگر مدارکی که در این قسمت آنها را ذکر می‌کنیم دچار نقض یا کم و کاستی باشد؛ بی شک در دریافت ویزا با مشکل رو به رو خواهید شد.

• مدرک دیپلم دبیرستان یا لیسانس ( آخرین مدرک تحصیلی)
• ریز نمرات دوره های تحصیلی
• پاسپورت و مدارک هویتی معتبر همراه با انقضا
• رزومه ی شخص اعم از داشتن هرگونه فعالیت علمی پژوهشی و فنی(CV )
• نامه ی قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
• پرینت حساب مبنی بر داشتن تمکن مالی مورد نیاز
• توصیه نامه از دانشگاه یا مدرسه (SOP)

دانشجویان پذیرفته شده باید مدارکی را به اداره ی مهاجرت ارائه دهند تا امکان این را داشته باشند تا بتوانند سه ماه اقامت مازاد دریافت کنند.
• 4 عدد عکس پرسونالی
• پرینت حساب برای نشان دادن تمکن مالی
• نامه ی پذیرش از سوی دانشگاه
• فیش پرداختی هزینه ی اقامت ( خوابگاه یا منزل )
• بیمه درمانی

پس از ورود به خاک ترکیه با استفاده از ویزای تحصیلی، 30 روز فرصت دارید تا جهت اقامت بیش از ۳ ماه، نسبت به اخذ اقامت دانشجویی در ترکیه اقدام نمایید. مدارک لازم جهت اقامت تحصیلی در ترکیه به این شرح است.
• ارائه پاسپورت و کپی آن
• عکس با مشخصات پاسپورت، ۴ عدد
• مدارک لازم جهت اثبات تمکن مالی
• نامه پذیرش از دانشگاه
• فیش پرداختی هزینه های اقامتی
• گواهی تولد و سایر مدارک مربوطه
• بیمه سلامت

ویزای خرید ملک

براساس ایین نامه‌ای که اخیرا به تصویب رسیده سرمایه گذاران می‌توانند با پرداخت 250000 دلار در ترکیه صاحب امکاک و مستغلات شوند و سپس بعد از آن طبق قوانین قادر خواهند بود تا طبق قوانین درخواست اخذ تابعیت ترکیه داشته باشند.
آنتالیا، فتحیه، دالیان، کالکان و استانبول؛ از شهرهایی هستند که به شما پیشنهاد می‌کنیم تا برای خرید ملک در آنها سرمایه گذاری کنید؛ البته شهر وان ایرانیان زیادی را در خود جای داده که ما آن را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم.

شرایط ویزا ترکیه، ویزای خرید ملک

شرایط ویزای ایرانیان برای ایرانیان به شرح زیر است:

• خرید ملک به ارزش حداقل 250،000 دلار آمریکا
• حفظ ملک خریداری شده به مدت 3 سال
• پر کردن فرم و در خواست خود مبنی بر سرمایه گذاری و اخذ اقامت
• 2 قطعه عکس 5*6
• ارائه گذرنامه و یا سندی بر وضعیت تابعیت متقاضی
• ارائه گواهی و وضعیت مدنی
• ارائه رسید واریز مالیات و پرداخت هزینه ها به وزارت دارایی ترکیه

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *