شرایط گرفتن ویزای کار استرالیا چیست ؟ شاید این سوال خیلی از بازدیدکنندگان مهاجران باشد، وبسایت مهاجران قصد دارد تا در مقاله امروز خود درباره ویزای کار استرالیا و شرایط گرفتن آن صحبت کند. همراه ما باشید

هر ساله تعداد زیادی از مردم از سراسر جهان، با هدف پیدا کردن کار و رسیدن به درآمد بیشتر به استرالیا مهاجرت می کنند. علاوه بر قوانین سخت گیرانه ای که دولت استرالیا برای پذیرش مهاجران در نظر گرفته است، قوانین و شرایطی را نیز برای مهاجران کار در نظر دارد تا طبق این قوانین، علاوه بر پیشبرد سیاست های دولت استرالیا در زمینه های مختلف، مهاجران به حق و حقوق خود در خصوص کار و درآمد برسند.

در ادامه با بررسی هرچه بیشتر موضوع به سوال هایی که ممکن است برای شما پیش بیاید پاسخ می دهیم.

وضعیت کار در استرالیا چگونه است؟

منظور از ویزای کار یا مهارت استرالیا چیست؟

شرایط گرفتن ویزای کار استرالیا ، شامل چه مواردی می شود؟

با اولین سوال مقاله را آغاز می کنیم:

وضعیت کار در استرالیا چگونه است؟

کشور استرالیا یک کشور نوپا با اقتصاد پویا می باشد، که ابتدا به دلیل کمبود جمعیت و نداشتن قانون های منظم و محکم در خصوص مهاجرت و مرز های کشور، پذیرای افراد بسیاری از سراسر جهان بدون در نظر گرفتن سابقه و مهارت آن ها بوده است.

اما بعدها به حدی قوانینی جدی در این خصوص حاکم کرد که امروزه کمپ های نگه داری از مهاجران غیرقانونی استرالیا، به یکی از زندان های هولناک در دنیا تبدیل شده است. اما این کشور بشدت با کمبود نیروهای متخصص و ماهر رو به رو است، بنابراین اگر قصد مهاجرت به استرالیا را دارید برای گرفتن اقامت این کشور می توانید از ویزاهای مهارت یا کار استفاده کنید و اقامت دائم  در استرالیا را بدست بیاورید.

قبل از مهاجرت به استرالیا بهتر است با کمی مطالعه و تحقیق در خصوص بازار کار این کشور با شغل ها و مهارت هایی که بیشتر به آن ها نیاز دارد، آشنا شوید. چون در بعضی از موارد ممکن است تخصص شما مناسب زمینه های کاری در استرالیا نبوده و براساس تعدادی قانون کار در استرالیا، مجوز داشتن  یا اجازه ی کار کردن در بعضی از مشاغل تنها برای افراد بومی این کشور وجود دارد. به همین دلیل است که گاهی اوقات بعضی از افراد با درجات علمی و مدارک بالا در پست ها و مشاغلی بسیار پایین تر از شأن علمی خود، مشغول به کار هستند.

می توانید علاوه بر استفاده از وب سایت ها که اطلاعات مفیدی را درباره مهاجرت به استرالیا در اختیار علاقه مندان قرار می دهند، به آژانس های مهاجرتی یا وکیل هایی که در این خصوص فعالیت می کنند مراجعه کرده و از آنها بخواهید تا درباره شرایط گرفتن ویزای کار استرالیا به شما توضیح دهند  و از راهنمایی و مشاوره ی آن ها بهره مند شده و با اطمینان بیشتری در خصوص مهاجرت به استرالیا گام دارید.

حتی دولت کشور استرالیا نیز، اقدام به ساخت سایت هایی کرده است که در این سایت ها اطلاعاتی از قبیل مشاغل و تخصص های مورد نیاز کشور، در اختیار کاربران قرار می گیرد.

تعدادی از مشاغل مورد نیاز این کشور عبارت اند از : جوشکاری ، مهندسی عمران ، لوله کشی ، حسابداری ، مهندسی برق ، پزشک ، کارگر ساختمان ، فوتبالیست و….

منظور از ویزای کار یا مهارت استرالیا چیست؟

در واقع اخذ ویزای کار تنها یکی از راه ها برای اقامت در این کشور می باشد، اما به دلیل نیاز مبرم دولت استرالیا به نیروی کاری متخصص به یکی از راه های رایج و معمول برای اخذ اقامت این کشور، تبدیل شده است.

ویزای کار استرالیا به دو نوع تقسیم می شود که هرکدام از آن ها زیرمجموعه هایی دارند:

ویزای کار دائم استرالیا

ویزای کار موقت استرالیا

در ویزای کار دائم چهار نوع ویزا وجود دارد، که با شماره های ۱۸۶، ۱۸۷، ۱۸۹ و ۱۹۰ شناخته می شوند و ویزای کار موقت نیز به چهار نوع ویزای کاری تقسیم می شود و با شماره های ۴۰۰، ۴۷۶، ۴۸۵ و ۴۹۱ از یکدیگر تمییز داده می شوند. که هرکدام از این ویزاهای کار، شرایط مختلفی دارند و افراد متقاضی ویزای کار استرالیا، نسبت به اخذ هرکدام از آن ها، با توجه به شرایط و توانایی های خود می توانند اقدام نمایند. در ادامه به معرفی و توضیح هرکدام از این ویزاهای کار استرالیا می پردازیم.

 

درخواست مشاوره رایگان

ویزای کار ۱۸۶ استرالیا

این ویزا برای اقامت همیشگی در استرالیا می باشد که توسط حمایت و سرمایه گذاری شخص کارفرما درخصوص فرد متقاضی اخذ خواهد شد. شرایط لازم برای اخذ این ویزا عبارت است از:

  • سن فرد متقاضی کمتر از ۴۵ سال سن باشد.
  • تبحر در زبان انگلیسی
  • از طرف صاحبکار برای یک عنوان شغلی انتخاب شده باشد و ۶ ماه از شروع به کار او گذشته باشد.
  • با تمام قوانین و شرایط کشور استرالیا موافقت خود را اعلام کرده باشد.
  • از نظر جسمی و روحی سالم بوده و هیچ سوء پیشینه ای نداشته باشد.
  • حتما در همان زمینه ای که صاحب کار شخص را مورد حمایت خود قرار داده است، درخواست اخذ ویزا نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد مهاجرت استرالیا از طریق کار و ویزا کارآفرینی استرالیا پیشنهاد می‌گردد تا با مراجعه به بلاگ مهاجران اطلاعاتی کافی در این حوزه کسب کنید.

البته برای اخذ این نوع ویزا سه راه وجود دارد:

کسانی که ویزای موقت استرالیا را دارند و دو سال نیز در این کشور کار کرده اند. حال می خواهند اقامت آن ها از موقت به دائم تغییر کند و کارفرما به عنوان حامی و تضمین کننده ی آن ها ظاهر می شود، که به آن تغییر اقامت موقت می گویند.

افرادی که اصلا در  استرالیا نبوده اند اما اکنون درخواست اقامت دائم آن را دارند یا شرایط مورد بالا را ندارند، که به آن ورود مستقیم گفته می شود.

اگر صاحب کاری که می خواهد حامی شود، با دولت کشور استرالیا قرارداد و توافق خاصی داشته باشد، در این صورت توافق کاری ویژه ی صاحبکارهای مخصوص ، نام خواهد داشت.

ویزای کار ۱۸۷ استرالیا

در این ویزا نیز شخص تقاضای تبدیل اقامت موقت خود به دائم را دارد که در این نوع ویزای کاری استرالیا ، شخص باید حتما تعهد دهد که در یک منطقه ی خاص که عموما منطقه ای کم جمعیت است ، تحت حمایت یک کارفرما مشغول به کار شود . شرایط اخذ این اقامت نیز همانند مورد بالا می باشد .

ویزای کار ۱۸۹ استرالیا

درخواست اخذ این ویزا از طرف کسانی خواهد بود که بدون نیاز به حمایت و تضمین کارفرما می خواهند به اقامت همیشگی در استرالیا برسند. در شرایط اخذ این نوع ویزا باید حتما مدرک تحصیلی با عنوان شغلی مرتبط بوده، دولت استرالیا خواستار این دانش و مهارت باشد و در آخر فرد متقاضی طبق استاندارد های استرالیا حداقل ۶۵ امتیاز بدست آورد تا از طرف دولت این کشور برای اقامت او دعوت به عمل آید.

ویزای کار ۱۹۰ استرالیا

کشور استرالیا دارای ۸ ایالت می باشد، که در هر ایالت عنوان شغلی های متفاوتی مورد نیاز است، اگر یکی از ایالت های استرالیا از شخص برای کار کردن در آن استان دعوت کند، ویزای کاری از نوع، ویزای دائم کاری ۱۹۰ استرالیا می باشد.این تقریبا یکی از شرایط گرفتن ویزای کار استرالیا با سادگی بیشتر نسبت به دیگر شرایط است.

ویزای کار ۴۰۰ استرالیا

از این جا به بعد به توضیح ویزاهای کاری موقت استرالیا می پردازیم. در ویزای ۴۰۰ استرالیا شخص حداکثر ۳ ماه می تواند در استرالیا بماند و در این مدت باید از نظر مالی بتواند خود را تأمین کند و دولت مسئولیتی قبال این شخص ندارد. برای این سه ماه اقامت باید بتواند دولت را قانع کند که برای انجام کاری تخصصی یا به دعوت یکی از سازمان ها به استرالیا آمده است و در انجام این کار حضور او الزامی است.

ویزای کار ۴۷۶ استرالیا

ویزای ۴۷۶ برای مهندس هایی می باشد که از دانشگاه های مورد قبول استرالیا فارغ التحصیل و مدرک تحصیلی خود را دریافت کرده اند. از دانشگاه های مورد قبول استرالیا در ایران، می توان به دانشگاه امیر کبیر و تهران اشاره کرد.

با اخذ این ویزا دولت استرالیا اجازه می دهد تا مدت زمان یک سال و نیم در این کشور اقامت داشت. از دیگر شرایط لازم برای اخذ این ویزا این است که سن این مهندسان باید کمتر از ۳۱ سال بوده و مدت زمان ۲ سال از دریافت مدرک تحصیلی آن ها گذشته باشد و قبلا ویزاهای کاری ۴۷۶ و ۴۸۵ استرالیا را از این کشور دریافت نکرده باشند.

ویزای کاری ۴۸۵ استرالیا

این ویزا برای افرادی می باشد که ۲ سال در این کشور درس خوانده اند و حال دولت برای ادامه تحصیل یا کار به آن ها اجازه ی اقامت بیشتر می دهد. در شرایط لازم برای اخذ این نوع ویزا فرد باید حداکثر پس از ۶ ماه از پایان  دوره ی تحصیلی خود در استرالیا، درخواست این ویزا را به دولت ارسال کند، دارای سنی کمتر از ۵۰ سال، حتما در کشور استرالیا باشد و بدهکاری به این دولت نداشته باشد. این ویزا خود دو نوع است:

۱- Graduate work stream      

۲- post-study work stream

در مورد اول ۱۸ ماه به دانشجویان از ملت های مختلف، که به تازگی از دانشگاه های استرالیا فارغ التحصیل شده اند و مدرک و تخصص آن ها مورد نیاز کشور استرالیا می باشد اجازه ی اقامت داده می شود.

در مورد دوم نیز بدون در نظر گرفتن رشته ای که از آن در یکی از مراکز آموزشی استرالیا فارغ التحصیل شده اند، به آن ها اجازه ی اقامت داده می شود. با توجه به درجه ی مدرک مدت زمان اقامت متفاوت است؛ برای کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب ۲ سال، ۳ سال و ۴ سال اجازه ی اقامت وجود دارد.

ویزای کار ۴۹۱ استرالیا

مدت اقامت با استفاده از این ویزا ۵ سال می باشد و افرادی که متقاضی این ویزا هستند باید در استان ها و شهر های کم جمعیت استرالیا مشغول به کار شوند و اگر با کمترین حقوق به مدت 36 ماه در این کشور کار کنند بعدا بلافاصله و بدون هیچ شرطی می توانند برای اقامت دائم از دولت استرالیا درخواست کنند. برای دریافت دعوت نامه می توانید از یکی از فامیل های درجه یک یا یکی از ایالت های کم جمعیت بخواهید برای شما دعوت نامه ارسال کنند. البته لازم به ذکر است هیچ محدودیتی در رفت و آمد به دیگر مناطق و شهرهای استرالیا وجود ندارد.

شرایط گرفتن ویزای کار استرالیا، شامل چه مواردی می شود؟

اولین شرط برای گرفتن ویزای کار استرالیا این است که صاحبکاری که درخواست نیرو دارد، اگر نیروی لازم خود را در کشور پیدا نکند، یعنی کسی در مدت زمان مقرر برای این درخواست به صاحبکار مراجعه نکند یا از مهارت کافی و مورد نظر کارفرما برخوردار نباشد، در این صورت کارفرما اجازه دارد تا از میان کسانی که قصد مهاجرت کاری به کشور استرالیا را دارند، نیروی مورد نیاز خود را جذب نماید.

در این هنگام شخص متقاضی باید رزومه ی خود را که شامل مدارک تحصیلی و مهارت های خود می باشد به اداره ی مهاجرت کار استرالیا ارسال نماید. سپس کارفرما با مطالعه ی این مدارک و گزارشات درصورتی که با استاندارد های مدنظر او تناسب داشته باشند، از شخص متقاضی برای کار در استرالیا دعوت می شود.

یکی دیگر از شرایط گرفتن ویزای کار استرالیا ، داشتن مهارت و دانش کافی در خصوص زبان انگلیسی می باشد و شاید بتوان گفت اگر قصد رفتن به استرالیا را دارید قبل از هر کاری زبان انگلیسی خود را تقویت نمایید. علاوه بر اینکه در ارتباط با دیگران در محیط کاری یا محیط های خارج از آن راحت تر خواهید امکان اینکه کسی بتواند از شما سوء استفاده کند بسیار کمتر خواهد شد.

مثلا فرض کنید در متن قرار داد آمده است که صاحبکار یا کارفرما هر زمان که بخواهند می تواند شخص را از مجموعه ی کاری خارج نماید اگر شما به درستی نتوانید متن قرارداد را بخوانید بعدها به مشکل برخواهید خورد.

بنابراین می توان از جمله شرایط گرفتن ویزای کار استرالیا به داشتن مدارک زبان اشاره کرد لذا باید حتما در یکی از آزمون های زبان انگلیسی مانند TOEFL یا IELTS نمره ی لازم را کسب نمایید.

بعد از اینکه مدارک خود را برای اداره ی مهاجرت پست کردید این مدارک باید استانداردهای کشور استرالیا که در خصوص مدارک تحصیلی در نظر دارند، تناسب و سنخیت داشته باشد. معمولا در اولین مرحله موفق به ویزای دائم نخواهید شد و تنها برای مدت زمان مشخصی می توانید در استرالیا بمانید، معمولا در این شرایط توصیه می شود که حتما سعی کنید مدرک تحصیلی در استرالیا دریافت نمایید چون این کار تأثیری مستقیم در دریافت ویزای کاری دائم، خواهد داشت.

سازمان مهاجرت استرالیا (Australia Immigration and citizenship) برای اینکه شخص مهاجر به یکی از شهروندهای قانونی استرالیا تبدیل شود، در واقع شرایط او را امتیاز بندی می کند و هر شخص باید در کمترین حالت ممکن ۶۵ امتیاز را کسب کند تا بتواند ویزای این کشور را بدست آورد. پس می توان گفت از دیگر شرایط گرفتن ویزای کار استرالیا بدست آوردن حداقل ۶۵ امتیاز می باشد.

در خصوص کسب این امتیازها چندین مورد بسیار موثر می باشند از جمله:

به افراد مجرد به نسبت افراد متأهل امتیاز بیشتری تعلق خواهد گرفت. اگر کسی همسر و فرزندی نداشته باشد ده امتیاز به او تعلق خواهد گرفت.

سیاست دولت در این خصوص این است که از ورود افراد غیر متخصص به کشور جلوگیری کند. یعنی فردی تنها به دلیل اینکه همسر فرد متخصص و دارای مهارتی می باشد نمی تواند به استرالیا وارد شود چرا که در پیشبرد سیاست های دولت استرالیا نقش چندانی نمی تواند ایفا کند.

درخواست مشاوره رایگان

اما اگر او نیز همانند همسر خود دارای مدرک تحصیلی معتبر و مهارت باشد، می تواند ویزای کار استرالیا را داشته و حتی به میزان یک فرد مجرد امتیاز بگیرند. یعنی ده امتیاز!

هم چنین مدرک تحصیلی نیز در اخذ مدرک مؤثر است؛ که با توجه به درجه ی مدرک و اینکه شخص از چه دانشگاهی فارغ التحصیل شده است، میزان امتیاز ها متفاوت است. مدرک دکتری، فوق لیسانس و لیسانس، فوق دیپلم به ترتیب ۲۰، ۱۵ و ۱۰ امتیاز خواهند داشت.

لازم به ذکر است درجه یک و درجه دو بودن دانشگاه نیز در میزان امتیاز دریافتی مؤثر می باشد. مثلاً دانشگاه های برتر تهران، درجه یک و دانشگاه آزاد کرمانشاه درجه دو محسوب می شود و اگر شخصی با درجه ی لیسانس از یک دانشگاه درجه دو فارغ التحصیل شود، در استرالیا به هنگام معادل سازی، ارزش مدرک به فوق دیپلم کاسته خواهد شد.

نکته ی مهم دیگری که در این خصوص باید بگوییم این است که، حتما باید مدرک با عنوان شغلی که درخواست آن را دارید یکی باشد، مگر درخصوص رشته ی کامپیوتر که اگر مهارت و تجربه ی شخص به تایید برسد، نیازی به مدرک تحصیلی که حتما در این زمینه باشد نیست.

شرایط سنی نیز بسیار مهم است، همان طور که در توضیحات بالا به آن اشاره کردیم برای اخذ هر یک از انواع ویزاهای کاری شرایط سنی متفاوت است.

عدم سوء پیشینه، سلامت جسمی و روحی از دیگر شرایط گرفتن ویزای کار استرالیا می باشد.

با تشکر از زمانی که برای مطالعه این مقاله صرف نموده اید ، مجموعه مهاجران امیدوار است تا مقاله فوق کاربردی بوده باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *