امروز در این مقاله قصد داریم شرایط ویزای بشر دوستانه کانادا را بررسی کنیم.

کشور کانادا یکی از کشورهای پیشرفته و امن در اروپا است که هر ساله مورد توجه بسیاری از مهاجرین می‌باشد. با توجه به درخواست‌های بسیاری که برای اقامت و پناهندگی در این کشور از سوی مهاجران صورت می‌گیرد، این کشور قوانین خاصی در این رابطه و برای پذیرش مهاجران دارد. صدور ویزای بشر دوستانه یکی از راه‌های پذیرش مهاجرین برای اقامت در این کشور است. دریافت این ویزا دارای قوانین و ضوابط خاصی است که در صورت دارا بودن این شرایط، شخص متقاضی می‌تواند اقامت این کشور را به دست آورد.

در ادامه‌ی مقاله، ضمن بررسی موضوع به صورت کامل، به سوالاتی که ممکن است درباره این موضوع برای شما پیش بیاید پاسخ می‌دهیم.

 • منظور از ویزای بشر دوستانه کانادا چیست؟
 • شرایط ویزای بشر دوستانه کانادا برای اخذ آن، شامل چه مواردی می‌باشد؟
 • چه افرادی واجد شرایط دریافت ویزای بشردوستانه کانادا می‌باشند؟
 • مراحل بررسی تقاضای اقامت دائمی از طریق ویزای بشر دوستانه کانادا به چه صورت می‌باشد؟
 • چه عواملی می‌توانند به پذیرش درخواست ویزای بشر دوستانه کانادا کمک کنند؟
 • چه عواملی می توانند بر روند بررسی تقاضای ویزای بشر دوستانه کانادا، توسط اداره مهاجرت تاثیر منفی داشته باشند؟

مهاجران استفاده کننده از ویزای پناهندگی در راه کانادا

منظور از ویزای بشر دوستانه کانادا چیست؟

هر ساله از کشورهای مختلف به خصوص کشورهای خاورمیانه، مهاجرانی به صورت غیرقانونی سعی در ورود به خاک اروپا را دارند به امید داشتن یک زندگی بهتر و سرشار از امنیت و آرامش.

مردم این کشورها عموما به دلیل هایی مانند: جنگ داخلی، مشکلات مالی و معیشتی، فساد و ضعف حکومت در زمینه های اقتصادی و سیاسی، فرار از دست گروه های تندرو که برای رسیدن به اهداف خود، جان انسان های بسیار زیادی را گرفته اند به سمت کشورهای اروپایی سرازیر می شوند.

این مهاجران معمولا از راه های غیر قانونی و خطرناک سعی در رسیدن به خاک اروپا را دارند و بسیاری از آن ها قبل از آن که به مقصد برسند جان خود را از دست می دهند.

کودک سوری کشته شده در راه مهاجرت

علاوه بر این هزینه های بسیار سنگینی را نیز برای دولت های اروپایی رقم می زند. دولت این کشورها برای محافظت از مرزهای خود در جهت مانع شدن از ورود غیرقانونی مهاجران هزینه های زیادی را متحمل می شود. هم چنین قاچاقچیانی که این مهاجران را منتقل می کنند ، یکی از دیگر از معضل هایی است که کشورهای اروپایی هر ساله با آن درگیر بوده و هزینه های بسیار زیادی را در این زمینه برای دولت تراشیده است.

ویزای بشر دوستانه

از طرفی به دلایل بشر دوستانه و حقوق بین المللی نمی توان نسبت به وضعیت این مهاجران بی تفاوت بود، به همین دلیل بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله کانادا با صدور ویزایی تحت عنوان ویزای بشردوستانه کانادا سعی در مهار این مشکل دارند.

بنابراین می توان گفت که، ویزای بشر دوستانه یکی از اقسام ویزای کشور کانادا است که برای اقامت در برخی از کشورهای اروپایی به کار می‌رود و به عبارتی می‌توان گفت که نام رسمی آن ویزای پناهندگی است. در کشور کانادا سازمان مهاجرت این کشور، برای پذیرش مهاجرینی که درخواست اقامت در کانادا را خارج از مرزهای این کشور را دارند، دارای قوانین و شرایطی می باشد که درصورت دارا بودن این شرایط با صدور ویزا، مجوز اقامت دائمی در این کشور را به مهاجران می دهد.
اما سازمان مهاجرت کشور کانادا برای برخی موارد استثنا قائل می باشد. بر طبق قانون حمایت از مهاجرین و پناهندگان که برای موارد استثنایی به کار می رود، وزیر وظیفه دارد تا درباره اتباع خارجی که تقاضای اقامت دائم را دارند ولی با تقاضای آنان مخالفت شده است یا مشمول قوانین اخذ اقامت نیستند، به صورت استثنایی برخورد کند.
به عبارت دیگر با بررسی وضعیت این متقاضیان و تاثیر رد شدن تقاضای اقامت بر زندگی آن ها، به خصوص کودکان، سعی در گرفتن بهترین تصمیم خواهند داشت. ( ممکن است رد درخواست اقامت بر کیفیت زندگی کودک تاثیرگذار باشد و با توجه به اینکه در کشورهای اروپایی کودکان در اولویت قرار دارند، تلاش می شود که تمامی اقدامات و تصمیمات در راستای کیفیت زندگی کودکان انجام گیرند.) لذا با صدور ویزای بشر دوستانه می تواند به متقاضیان اجازه اقامت در کانادا را بدهند.

شرایط ویزای بشر دوستانه کانادا، برای اخذ آن شامل چه مواردی می باشد؟

با توجه به قانون اخذ ویزای بشر دوستانه در کشور کانادا برای دریافت این ویزا باید فرد متقاضی دارای شرایطی باشد تا مشمول دریافت ویزای بشر دوستانه شود. بنابراین افرادی که در این کشور هستند و ممکن است با ترک کشور کانادا دچار مشکلاتی شوند، می توانند با درخواست به اداره مهاجرت کشور و عنوان کردن دلایل خود، تقاضای اخذ ویزای بشر دوستانه را داشته باشند. از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف- مشقت (hardship): مشقت به این معنا که اگر فردی در کشور کانادا ساکن باشد و مجبور به ترک این کشور شده و با ترک کشور دچار گرفتاری های جدی شود، می تواند از طریق قانون صدور ویزای بشر دوستانه، تقاضای اقامت به صورت دائم در کشور کانادا را بدهد. از جمله دلایل مشقت با ترک کشور کانادا می توان به مشقت پزشکی اشاره کرد. یعنی اینکه فرد با ارائه مدرک به اداره مهاجرت ثابت کند که به دلیل کمبود امکانات پزشکی و درمانی مناسب برای درمان بیماری در کشور خود، ممکن است خود یا یکی از اعضای خانواده اش با خطر مرگ رو به رو شوند.

ب- مخاطره (risk): یکی از شرایط دریافت ویزای بشر دوستانه می تواند مخاطره باشد. به این معنا که فرد با ترک کانادا با خطراتی از قبیل موارد زیر مواجه شود:

ممکن است فرد به دلیل باورهای سیاسی و یا مذهبی که دارد در کشور خود دچار اذیت و آزار یا تنبیه و مجازات شود.

 • فرد با بازگشت به کشور خود دچار شکنجه شود
 • به خطر افتادن جان فرد با بازگشت به وطن خود
 • تنبیه غیر عادی و به دور از عدالت

ج- داشتن فرزند در کانادا: با توجه به اینکه در یکی از بندهای قانون ویزای بشر دوستانه خیر و صلاح کودک در اولویت می باشد، فرد می تواند با کمک از مشاوران و مددکاران اثرات روانی بازگشت به وطن برروی کودک را بررسی کند و ضمن درخواست خود برای اقامت به اداره مهاجرت بفرستد. اگر چنانچه کودک متولد کشور کانادا باشد و یا در مدارس این کشور به تحصیل مشغول باشد نیز می تواند جزو شرایط اخذ ویزای بشر دوستانه باشد.

پاسپورت کانادا

ویزای بشر دوستانه کانادا شامل افراد خاص و محدودی می شود و هرکسی نمی تواند از این طریق اقامت کانادا را بدست آورد اولین شرط برای اخذ این ویزا قبول این شرط می باشد که حق بازگشت به کشور خود را ندارد.

سپس دولت کانادا با همکاری سازمان ملل درخواست شخص پناهنده به همراه خانواده اش را مورد ارزیابی قرار می دهد.

در این میان افراد متقاضی باید آزمایش های پزشکی برای تأیید سلامت جسمی و روانی انجام دهند و دولت مطمئن باشد بیماری خاصی ندارند. هم چنین سابقه ی کیفری این افراد باید مشخص و روشن بوده و سوء پیشینه ای که برای کشور، مردم و دولت مضر باشد را در سابقه ی خود نداشته باشند. برای تأیید درخواست ویزای بشردوستانه کانادا گذر از این دو مرحله با موفقیت، الزامی می باشد.

بعد از بازرسی درخواست اگر دلایل به اندازه ی کافی قانع کننده و منطقی باشند و آزمایشات پزشکی و عدم سوء پیشنیه نیز با نظر مثبت همراه باشند حال دولت موظف است که پناهندگان را برای زندگی در کانادا آماده کند و به آن ها آموزش های لازم را ارائه دهد.

سپس از طریق هواپیما و پروازی که تمامی هزینه های آن بر عهده ی دولت می باشد پناهندگان به کانادا وارد می شوند. هنگام ورود به کانادا با استقبال افرادی از سوی دولت مواجه شده که پناهندگان را به محل اقامتشان راهنمایی کرده و برای چند روز در کنار آن ها خواهند بود. هم چنین از طرف دولت به مدت یک سال کمک مالی برای رفع نیازهای خود دریافت می کنند تا زمانی که بتوانند روی پای خود ایستاده و از طریق انجام شغلی، کسب درآمد کنند.

لازم به ذکر است اگر از طریق سازمان ملل درخواست و تقاضای شخص برای پناهندگی رد شود از چند راه دیگر می توان ویزای بشر دوستانه ی کانادا را بدست آورد. یکی از این راه ها استفاده از اسپانسر و حمایت تعدادی از کلیساها در کانادا می باشد.

این کلیساها نیز درخواست شخص را به عنوان پناهنده مورد بررسی قرار می دهد و اگر او را واجد شرایط تشخیص دهند به عنوان حامی این شخص، از دولت می خواهند اجازه ی ورود و اقامت او را صادر نماید.

یکی دیگر از راه ها برای اخذ ویزای بشر دوستانه کانادا این است که یکی از اعضای درجه ی یک خانواده به عنوان حامی پناهنده ظاهر شود. شخصی که به عنوان حامی خواهد بود، اولا خود تابعیت این کشور را داشته باشد، حتما ۱۸ سال به بالا باشد، تنها می تواند از پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ، فرزندان خود و همسر دعوت نماید، باید به دولت این تضمین را دهد که تمامی مخارج این افراد به عهده ی شخص خود او خواهد بود و دولت هیچ وظیفه ای در این قبال ندارد. سپس قراردادی بین هر دو طرف امضا خواهد شد تا بدانند چه وظایف و مسئولیت هایی به گردن آن ها می باشد.

اگر شخص حامی قبلا تعهد و تضمینی به دولت کانادا داده اما آن را عملی نکرده است ، دیگر حق این کار را نخواهد داشت، سوء پیشینه داشته و بدهکار دولت باشد.

چه افرادی واجد شرایط دریافت ویزای بشر دوستانه کانادا می باشند؟

این ویزا هم برای افرادی که در خارج از خاک کانادا می باشند مناسب است و هم برای افرادی که به طور موقت در کشور کانادا اسکان دارند. در هر دو مورد اشخاص تحت عنوان پناهنده، در تلاش برای دریافت اقامت دائم این کشور هستند.
و همان طور که قبلا ذکر کردیم این ویزا برای پناهندگان مناسب است و نام پناهنده به شخصی اطلاق می شود که به چند دلیل از ماندن یا بازگشت به کشور خود هراس داشته باشد. از جمله: افکار سیاسی که دارد برخلاف سیاست های دولت بوده و عضو حزب ها و گروه های مخالف دولت نیز باشد، دلایل مذهبی (بسیاری از ادیان و فرقه های مذهبی در بعضی از کشورها حق فعالیت و عضوگیری ندارند)، نسل کشی و دلایل نژادی و…

مراحل بررسی تقاضای اقامت دائمی توسط ویزای بشر دوستانه در کانادا به چه صورت می باشد؟

بر طبق قانون صدور ویزای بشردوستانه، ماموران اداره ی مهاجرت موظف به بررسی پرونده ی متقاضیان می باشند. این ماموران وظیفه دارند ضمن رعایت انصاف و عدالت، به بررسی تقاضای مهاجرین از جنبه های مختلف بپردازند. پس از بررسی کامل اقدام به اخذ معقولانه ترین تصمیم در رابطه با پذیرش یا رد درخواست اقامت کنند.
بنابراین لازم است که دلایل متقاضیان اقامت دائمی به حد کافی قوی باشند تا ماموران را قانع کند که شرایط مورد نیاز برای اخذ اقامت از طریق دریافت ویزای بشر دوستانه را دارا هستند. معمولا درخواست اقامت با ویزای بشر دوستانه آخرین راهکار متقاضیان اقامت دائمی می باشد. توجه داشته باشید که با این درخواست خطر اخراج را رفع نکرده اید و درصورت رد شدن درخواست اقامت، ممکن است با اتمام مدت اقامت موقت، فرد از کشور اخراج شود. معمولا شانس پذیرش در این درخواست کم می باشد، به همین دلیل باید دلایل فرد به خوبی بیان شوند.

چه عواملی می توانند به پذیرش درخواست ویزای بشر دوستانه کانادا کمک کنند؟

در زمانی که فرد دارای اقامت موقت در کانادا می باشد و سپس اقدام به درخواست اقامت دائم از طریق ویزای بشر دوستانه را دارد، مامورین اداره مهاجرت ضمن بررسی دلایل او برای اخذ مهاجرت به روند زندگی فرد مهاجر در طول اقامت در کانادا توجه می کنند. به همین دلیل اگر فرد در طول دوره اقامت خود موارد زیر را انجام داده باشد، این موارد می توانند به پذیرش درخواست او کمک کنند:

 • هر چه مدت زمان اقامت در کانادا بیشتر باشد، به عنوان یک امتیاز برای مهاجرین به منظور پذیرش درخواست اقامت دائم از طریق ویزای بشر دوستانه به شمار می رود.
  هر چه قدر فرد در تسلط به زبان های انگلیسی و فرانسه قوی باشد، به عنوان امتیاز مثبت به شمار می رود.
 • اگر فرد در طول دوره اقامت خود در جهت ارتقا تحصیلات دانشگاهی و علمی خود تلاش کرده باشد نیز به عنوان امتیازی برای پذیرش اقامت دائم به شمار می رود.
 • از طرفی هر چه قدر تعداد بستگان و اعضای خانواده که در کانادا اقامت داشته باشند، بیشتر باشند به عنوان امتیاز برای پذیرش اقامت دائم می باشد.
 • تنها اینکه اعضای خانواده و یا نزدیکان در کانادا باشد کافی نیست و به هر میزان ارتباط فرد با اعضای خانواده خود در کانادا بیشتر باشد نیز یک امتیاز به حساب می آید.
 • اگر فرد متقاضی فرزندی متولد کشور کانادا داشته باشد به عنوان یکی از موارد مثبت برای پذیرش درخواست اقامت از طریق ویزای بشر دوستانه می باشد.
 • یکی از موارد قابل توجه به منظور بررسی توسط مامورین اداره مهاجرت شغل فرد می باشد، هر چه قدر در آمد فردی که متقاضی اقامت باشد بیشتر باشد و میزان مالیاتی که پرداخت می کند بیشتر باشد یک امتیاز مثبت محسوب می شود.
 • هر چه قدر املاک فرد از جمله خانه و منزل و میزان حقوق و موجودی حساب بانکی در کانادا بیشتر باشد، بهتر است.
 • اگر فرد در طول اقامت خود دارای فعالیت های اجتماعی مثبت و کار داوطلبانه باشد نیز امتیاز محسوب می شود.
 • معرفی نامه هایی که از محل تحصیل و یا کار به فرد داده می شود و در آن ویژگی های مثبت و کارآمدی فرد ذکر شده باشند نیز برای پذیرش اقامت بسیار خوب است.
 • اگر فرد با برگشت به وطن دچار مشکلاتی شود نیز به عنوان امتیاز می باشد و در این موارد اولویت با افراد مونث و کودکان می باشد.

توجه داشته باشید که این عوامل ذکر شده به عنوان امتیاز در روند پذیرش درخواست می باشند اما این دلایل به تنهایی کافی نمی باشند. پس شما ابتدا باید دارای شرایط دریافت ویزای بشر دوستانه را داشته باشید.

 

چه عواملی می توانند بر روند بررسی پرونده توسط اداره مهاجرت تاثیر منفی داشته باشند؟

همانگونه که در بخش قبل ذکر شد، پس از دارا بودن شرایط اخذ این نوع از ویزا و بیان دلایل خود، اداره مهاجرت کانادا به بررسی دلایل فرد می پردازند و روند زندگی او را بررسی می کنند و موارد زیر می تواند امتیاز منفی به شمار آید:

 • هر چه قدر فرد در زمان اقامت خود از دولت بیشتر کمک مالی بگیرد به عنوان امتیاز منفی برای پرونده اقامت او به حساب می آید.
 • دارا بودن سابقه کیفری در طول زمان اقامت نیز از موارد منفی می باشد.
 • اگر فرد متقاضی در ارائه ی اطلاعات خود به اداره ی مهاجرت دارای صداقت لازم نباشد نیز یکی از موارد منفی در پرونده ی او محسوب می شود. این اطلاعات شامل اطلاعات پزشکی، کیفری و مالی می باشد.
 • اگر تعداد بستگان فرد در وطن خود بیشتر باشد ، به این معناست که فرد با بازگشت به وطن دچار مشقت کمتری می باشد.
 • اگر فرزندی متولد کشور دیگری غیر از کانادا داشته باشد به عنوان امتیاز منفی نسبت به کسی که فرزندی ندارد یا فرزندش متولد کانادا می باشد، به حساب خواهد آمد.

همانگونه که گفته شد این عوامل تنها به عنوان امتیاز منفی برای اقامت در کانادا در نظر گرفته می شوند و به تنهایی موجب رد یا پذیرش درخواست نمی باشند.

ضمن تشکر از شما بابت زمانی که به مطالعه مقاله اختصاص داده اید، امیدواریم مطالب برای شما کاربردی بوده باشند.

یک پاسخ به “شرایط ویزای بشر دوستانه کانادا”

 1. علی گفت:

  دوستان کسی اطلاعی داره که برای شرایط ما ایرانی ها این ویزا امکان صدور و اخذ داره یا نه؟و اینکه بنظر شما من با ویزای تحصیلی راحت تر میتونم به کانادا مهاجرت کنم و یا با ویزای بشردوستانه کانادا؟ ممنون میشم اگر کسی اطلاعات کاملی داره به من خبر بده. متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *