در این مقاله قصد داریم کالج ها و دانشگاه های کانادا را از لحاظ اعتبار، شرایط پذیرش و… بررسی کنیم.
شاید شما هم تصمیم به تحصیل در یکی از دانشگاه های کانادا را داشته باشید، اما در انتخاب دانشگاه مردد شوید، پس اگر مزایا و معایب هر یک از دانشگاه های کانادا را بدانید، به راحتی می توانید نسبت به انتخاب دانشگاه اقدام کنید.
به عنوان مثال در بین دانشگاه های کانادا، شهرت دانشگاه واترلو در ریاضی و رشته های مهندسی است یا علاقه مندان به هنر می توانند در کالج هنر نوا اسکوشیا تحصیل کنند. رتبه بندی دانشگاه های کانادا بر اساس معیارهایی مانند زندگی اجتماعی، استاد و دانشجو و…انجام شده است، بنابراین عوامل مختلفی در انتخاب دانشگاه های کشور کانادا نقش دارند.

در ادامه به سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید، پاسخ می دهیم:

 • شرایط تحصیل در دانشگاه کانادا چیست؟
 • شرایط تحصیل در کالج کانادا چیست؟
 • معتبر ترین دانشگاه ها و کالج های کانادا کدام اند؟
 • رویداد دانشجویی کانادا به چه صورت برگزار می شود؟
 • استادی پرمیت(study permit) کانادا چیست؟
 • چه شرایطی جهت دریافت استادی پرمیت کانادا لازم است؟
 • پذیرش تحصیلی در کانادا چه شرایطی دارد؟
 • شرایط پذیرش دانشگاه کانادا برای مقطع کارشناسی چیست؟
 • شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا برای مقطع کارشناسی ارشد چیست؟
 • مراحل دریافت پذیرش دانشگاه های کانادا به چه صورت است؟

دانشجویان کانادا

شرایط تحصیل در دانشگاه کانادا چیست؟

متقاضیان تحصیل در کانادا می توانند در سه مقطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم و همچنین دانشگاه مشغول به تحصیل شوند. تحصیل در مقطع ابتدایی و متوسطه رایگان است، اما لازم است هزینه کلاس های فوق برنامه پرداخت شود. سال تحصیلی در کانادا به مدت 10 ماه (از سپتامبر تا ژوئن) برگزار می شود و کلاس های درسی کانادا در روز های شنبه و یکشنبه دایر نیستند. لازم به ذکر است که متقاضی جهت تحصیل در دانشگاه کانادا، باید به زبان انگلیسی مسلط باشد.

شرایط تحصیل در کالج کانادا چیست؟

تحصیل در کانادا

تنها موسسه‌های وابسته به DLI می توانند مجوز های معتبر برای تحصیل در کانادا را صادر کنند. DLI یک نماد برای دانشگاه است که دانشگاه در صورت داشتن آن، دانشجویان بین المللی را پذیرش می کند. بنابراین، ثبت نام شما در یک موسسه DLI جهت بهره وری از مزایای SPP امری ضروری است. پس DLI نماد شناسایی اکثر کالج ها و دانشگاه های معتبر کشور کانادا است.
اگر قصد تحصیل در کالج های معتبر کشور کانادا را دارید، لازم است در کالج های SPP ثبت نام کنید. در برنامه SPP پذیرش دانشجویان بر اساس شایستگی آن ها انجام می شود.SPP توسط انجمن کالج های محلی کانادایی یا ACCC و شهروندی و مهاجرت کانادا یا CIC طراحی می‌شود. همچنین میتوانید از مطالب جامعی که پیش از این پیرامون ویزای تحصیلی کانادا نوشته ایم بهره بگیرید.

 

معتبر ترین دانشگاه ها و کالج های کانادا کدام اند؟

در ادامه چند نمونه از معتبر ترین دانشگاه ها و کالج های کانادا را معرفی می کنیم:

دانشگاه آلبرتا در ادمونتون

دانشگاه های تحقیقاتی فراوانی در کشور کانادا دایر شده است. دانشگاه آلبرتا واقع در شهر ادمونتون، یکی از گران ترین دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی می باشد، اما هزینه آن در مقطع کارشناسی ارشد بسیار مناسب تر از مقطع کارشناسی است. شهر ادمونتون جزو بزرگ ترین شهرهای کانادا محسوب می شود که امکانات ویژه ای دارد، اما جزو یکی از سرد ترین شهرهای کانادا نیز به شمار می آید.

دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال یکی از بزرگ ‌ترین دانشگاه‌های فرانسوی‌زبان محسوب می‌شود که خارج از کشور فرانسه قرار دارد. مطرح ترین رشته های دانشگاه مونترال رشته های مهندسی و اقتصاد هستند که به زبان فرانسه ارائه می شوند. این دانشگاه شهریه نسبتاً مناسبی دارد و برای کسانی که به زبان فرانسه مسلط هستند گزینه خوبی به نظر می‌رسد.

دانشگاه دال هوزی در هالیفاکس

دانشگاه دال هوزی یکی از بزرگ ‌ترین دانشگاه‌های کشور کانادا است که در بندر هالیفاکس واقع شده و شهریه نسبتا مناسبی دارد. رشته های مطرح در این دانشگاه شامل رشته حقوق، رشته های هنر های آزاد و خبرنگاری می باشد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا واقع در ونکوور

دانشگاه بریتیش کلمبیا جزو کم هزینه ترین دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد محسوب می شود. رشته های مطرح در این دانشگاه شامل رشته های زیست شناسی دریایی و داستان‌نویسی است. این دانشگاه از دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، شهریه ای کمی بیشتر از شهریه سایر دانشگاه های کانادا دریافت می کند.
عواملی چون طبیعت بکر و خیره‌کننده، آب و هوای مناسب و تنوع شهری و مردمی باعث شده است که شمار زیادی از دانشجویان خارجی این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کنند.

دانشگاه یورک در تورنتو

دانشگاه یورک یکی از پیشرفته ترین دانشگاه کشور کانادا است. این دانشگاه از میزان شهریه نسبتا مناسبی دارد، پس اگر قصد تحصیل در شهر تورنتو را دارید، دانشگاه یورک گزینه مناسبی به نظر می رسد.

دانشگاه ساسکچوان در ساکچوان

دانشگاه ساسکچوان جزو یکی از بزرگ ترین دانشگاه های تحقیقاتی در کشور کانادا به شمار می آید. رشته های مطرح در این دانشگاه شامل رشته تاریخ و کشاورزی بوده و هزینه تحصیل در این دانشگاه نسبتاً پایین است.

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو جزو یکی از بزرگ ترین و پیشرفته ترین دانشگاه های کشور کانادا محسوب شده و شهریه نسبتاً بالایی دارد. برای کسانی که علاقه مند به تحصیل در دانشگاه هایی با سطح علمی بالا و امکانات مناسب هستند، دانشگاه تورنتو گزینه خوبی به نظر می رسد. در واقع دانشگاه تورنتو گران ترین دانشگاه در کشور کانادا محسوب می شود و همچنین در گران ترین شهر کانادا قرار دارد.

دانشگاه کویین در کینگ استون

دانشگاه کوئین نیز جزو گران ترین و پیشرفته ترین دانشگاه های کانادا محسوب می شود. دانشگاه کویین واقع در شهر کینگ استون (که در بین شهرهای تورنتو و مونترال قرار دارد) واقع شده است. شهر کویین وسعت زیادی ندارد و جزو خلوت ترین شهرهای کانادا محسوب می شود، اما به شهرهای بزرگ نزدیک است.

دانشگاه مموریال کانادا در نیوفاندلند

این دانشگاه در منطقه کوهستانی نیوفاندلند واقع شده و قدمتی ۶۰ ساله دارد. دانشگاه مموریال از طریق درآمدهای نفتی اداره شده و شهریه نسبتا پایینی دارد، در واقع این دانشگاه جزو یکی از ارزان ترین دانشگاه های کشور کانادا محسوب می شود. رشته های مطرح در دانشگاه مموریال شامل رشته هایی مانند معماری دریایی، علوم انسانی و مهندسی دریایی است. رشته فولکلور در مقطع کارشناسی ارشد نیز در این دانشگاه ارائه می شود که این امر جزو یکی از بزرگ ترین مزایای این دانشگاه محسوب می گردد.

 

معتبرترین کالج های کشور کانادا

یکی از دانشگاه های کانادا

اگر قصد تحصیل در یک کالج SPP در کشور کانادا را دارید، لازم است در یک موضوع خاص دوره ای را گذرانده باشید. به علت انگلیسی زبان بودن کشور کانادا، باید IELTS / PTE / TOEFLرا با نمره 5.5 بگذرانید. برای تحصیل در کالج های معتبر کانادا لازم است دارای یک گذرنامه معتبر و چند قطعه عکس جدید و همچنین نمره IELTS / PTE / TOEFL باشید.
از جمله معتبر ترین کالج های کانادا می توان به کالج بای وای، کالج جامعه آسینیبون، کالج کانادور، کالج کانستوگا، کالج کالدونیای جدید، کالج دورام و کالج جورج براون اشاره کرد.

رویداد دانشجویی کانادا به چه صورت برگزار می شود؟

هرساله رویداد های دانشجویی زیادی در کانادا برگزار می شود. در صورت برگزاری رویداد دانشجویی کانادا، فرصت مناسبی برای دانشجویان جهت ارائه مقاله و اثبات دانش آن ها ایجاد خواهد شد. در صورت اثبات شایستگی ها در این رویدادها، متقاضی شانس بیشتری برای دریافت اقامت دائم خواهد داشت.

استادی پرمیت(study permit) کانادا چیست؟

استادی پرمیت

استادی پرمیت یا اجازه تحصیل، جزو مهم ترین مجوزهای مورد نیاز برای دانشجویانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، می باشد.چنانچه شخصی قصد داشته باشد مدتی بیش از شش ماه در یکی از دانشگاه ها یا کالج های کشور کانادا تحصیل کند، لازم است استادی پرمیت را دریافت نماید. قبل از ارائه درخواست جهت استادی پرمیت، باید در یکی از دانشگاه های کانادا پذیرش تحصیلی گرفته باشید. استادی پرمیت با ویزای کانادا متفاوت است، برگه استادی پرمیت، نشان دهنده این است که فرد متقاضی دارای مجوز تحصیل در کانادا بوده و به ویزای کشور کانادا نیاز دارد.

چه شرایطی جهت دریافت استادی پرمیت کانادا لازم است؟

 • متقاضی جهت دریافت استادی پرمیت کانادا لازم است شرایطی را داشته باشد که آن شرایط عبارت اند از:
 • ثبت نام در یک موسسه آموزشی معتبر
 • متقاضی توان مالی پرداخت شهریه دانشگاه، هزینه زندگی در کانادا به همراه یکی از اعضای خانواده و هزینه بازگشت به کشور را داشته باشد
 • عدم سابقه کیفری و تبعیت از قانون
 • سلامت کامل جسمی
 • متقاضی متعهد شود که بعد از اتمام تحصیلات، از کشور کانادا خارج شود

 

متقاضی در صورت داشتن استادی پرمیت تا چه مدت قادر خواهد بود در کانادا اقامت داشته باشد؟

در مورد استادی پرمیت

معمولا استادی پرمیت ۹۰ روز مازاد بر مدت زمان تحصیل فرد متقاضی در کشور کانادا اعتبار دارد که این زمان جهت مهیا شدن متقاضی برای ترک کشور کانادا در نظر گرفته شده است. اگر فرد متقاضی، تحصیلات خود را در زمان تعیین شده به پایان نرساند، موظف است نسبت به تمدید اقامت اقدام نماید.
اگر متقاضی مکلف باشد دروسی را قبل از دروس اصلی بگذراند، مجوز اقامت برای گذراندن این دروس صادر خواهد شد. در صورت پذیرش نهایی، متقاضی می تواند نسبت به تمدید اقامت تحصیلی اقدام نماید.

استادی پرمیت چه مسئولیت هایی را به همراه دارد؟

مسئولیت های دارندگان استادی پرمیت به شرح زیر است:

 • تحصیل در یک موسسه آموزشی معتبر
 • فعالیت تحصیلی شامل ثبت نام در هر ترم، پیشرفت تحصیلی، عدم استفاده از مرخصی بیش از 150 روز و …
  در صورتی که دارنده استادی پرمیت قصد داشته باشد محل تحصیل خود را عوض کند، لازم است این موضوع را به دولت کانادا اعلام نماید
 • در صورت نداشتن شرایط دانشجویی، نسبت به توقف تحصیلات اقدام کند
 • در صورت رد شدن تاریخ انقضای استادی پرمیت از کشور کانادا خارج شود

 

استادی پرمیت دانشگاه های کانادا چه مزایایی برای همراه یا خانواده متقاضی دارد؟

استادی پرمیت و خانواده

شخصی که استادی پرمیت داشته باشد، می‌تواند خانواده خود را همراه با خود به کشور کانادا برده و همسر او نیز در کشور کانادا کار کند، همچنین فرزندان او می توانند در مدارس کانادا به صورت رایگان مشغول به تحصیل شوند. خانواده کسانی که اجازه کار بعد از اتمام تحصیلات در کانادا را داشته باشند، می توانند در کنار او در کانادا اقامت داشته و به کار یا تحصیل مشغول گردند.

پذیرش تحصیلی در کانادا چه شرایطی دارد؟

پذیرش تحصیلی در کانادا

شرایط پذیرش تحصیلی دانشگاه های کانادا بر اساس شرایط متقاضی متفاوت است. ممکن است برای پذیرش در برخی از رشته‌ها، متقاضی مکلف باشد دروسی را تحت عنوان دروس پیش نیاز بگذراند. اخذ نمره قابل قبول در دروس اختصاصی می‌تواند در اقامت فرد متقاضی در کشور کانادا نقش مهمی داشته باشد.

ما همچنین در مقاله‌ای مرتبط با این مقاله به بررسی کلیه مراحل و شرایط اعزام دانشجو به کانادا پرداخته ایم و پیشنهاد میکنیم آن را مطالعه فرمایید.

شرایط پذیرش دانشگاه کانادا برای مقطع کارشناسی چیست؟

شرایط پذیرش دانشگاه کانادا برای مقطع کارشناسی عبارت اند از:

 • داشتن مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی
 • داشتن مدرک زبان
 • آماده بودن ریز نمرات تحصیلی به همراه ترجمه رسمی آن

شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا برای مقطع کارشناسی ارشد چیست؟

شرایط پذیرش دانشگاه کانادا برای مقطع کارشناسی ارشد عبارت اند از:

 • دارا بودن یکی از مدارک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس
 • داشتن معدل مد نظر دانشگاه های کشور کانادا
 • داشتن دانش نامه و ترجمه رسمی آن
 • آماده بودن ریز نمرات تحصیلی همراه با ترجمه رسمی آن
 • پروپوزال
 • داشتن مدرک GMAT برای رشته های بازرگانی و تجارتی همچنین داشتن مدرک GRT برای رشته های ساینس و فنی مهندسی
 • داشتن رزومه
 • توصیه نامه اساتید
 • داشتن مقالات علمی و کتاب به همراه ترجمه آن
  متقاضیان در صورت دریافت پذیرش تحصیلی از سوی یکی از دانشگاه های کانادا، باید نسبت به دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند.

مراحل دریافت پذیرش دانشگاه های کانادا به چه صورت است؟

نمایی زیبا از دانشگاه در کانادا

مراحل دریافت پذیرش دانشگاه های کانادا به صورت زیر است:

1. انتخاب دانشگاه و انتخاب رشته تحصیلی
هر یک از دانشگاه های کانادا قوانین خاصی را جهت پذیرش دانشجویان خارجی دارند، پس قبل از انتخاب دانشگاه باید راجع به قوانین دانشگاه های کشور کانادا اطلاعات کافی را داشته باشید. برای تحصیل در کشور کانادا باید دانشگاهی را انتخاب کنید که در لیست موسسه آموزشی منتخب وجود داشته باشد.

2. داشتن مدارک مورد نیاز
برای تحصیل در هر کدام از دانشگاه های کانادا باید مدارک خاصی را از قبل آماده کرده باشید. برای اطلاع از این مدارک می توانید به وب سایت مربوط به آن دانشگاه مراجعه کنید.

به صورت کلی مدارک مورد نیاز برای همه دانشگاه های کانادا شامل:

 • فرم تکمیل شده درخواست
 • گذرنامه
 • مدرک زبان
 • مدارک اثبات کننده توان مالی متقاضی جهت پرداخت شهریه، پرداخت هزینه زندگی و تحصیل در کانادا
 • انگیزه نامه
 • رزومه
 • توصیه نامه از جانب مشاور تحصیلی یا معلم
 • مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات

نکته: لازم است تمامی مدارک فوق به همراه ترجمه انگلیسی یا فرانسوی آن ارسال شوند.

3. ارائه درخواست برای دانشگاه مورد نظر
می‌توانید برای ارسال درخواست به دو روش کاغذی یا آنلاین اقدام نمایید. اگر قصد دارید با استفاده از روش آنلاین درخواست خود را ارسال کنید، لازم است فرم های مربوط به دانشگاه را در وب سایت آن تکمیل نمایید، سپس این فرم ها را به همراه مدارک مورد نیاز به صورت آنلاین برای دانشگاه ارسال کنید.
اگر قصد دارید از روش کاغذی اقدام کنید، باید ابتدا با دانشگاه مورد نظر تماس بگیرید. سپس دانشگاه مورد نظر، بسته درخواست را برای شما می فرستد و شما پس از پر کردن فرم، آن را همراه با مدارک مورد نیاز برای دانشگاه پست می کنید. در صورت پذیرش شما از جانب دانشگاه مورد نظر در کانادا، یک نامه رسمی پذیرش برای شما ارسال می شود و اگر درخواست شما پذیرفته نشود، دلایل آن برای شما ایمیل خواهد شد.

4. انتظار جهت پذیرش
در صورت ارسال درخواست، نتیجه درخواست در پایان فصل بهار اعلام خواهد شد.

5. درخواست استادی پرمیت
در صورت پذیرش شما از جانب دانشگاه کانادا، باید نسبت به دریافت استادی پرمیت اقدام کنید. درخواست استادی پرمیت به دو روش آنلاین و کاغذی انجام می شود.

6. درخواست ویزا
در صورت پذیرش از سوی دانشگاه مورد نظر در کشور کانادا، لازم است نسبت به درخواست ویزا اقدام نمایید. برای دریافت ویزای کانادا باید مدارک خود را از قبل آماده کرده باشید. امکان دارد برای دریافت ویزای کانادا نیاز به مدارک بیومتریک شامل عکس و اثر انگشت باشد و یا اینکه به یک مصاحبه دعوت شوید.

7. برنامه ریزی برای سفر
در صورت پذیرش تحصیلی از جانب یکی از دانشگاه های کانادا، یک مجوز تحصیلی برای شما صادر می شود که شامل یک تاریخ برای شروع تحصیل است که قبل از آن تاریخ نمی توانید به کشور کانادا وارد شوید. برخی از دانشگاه های کانادا خوابگاه هایی را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته اند که در صورت پر شدن ظرفیت آن ها، لازم است نسبت به اجاره یک مکان برای اقامت خود اقدام کنید.

8. سفر به کانادا جهت شروع تحصیل
قبل از ورود شما به کشور کانادا، مدارک و مجوز تحصیلی تان توسط یک افسر در فرودگاه بررسی خواهد شد. لازم است مدارک خود را به افسر فرودگاه نشان دهید و هدف خود را از سفر به کشور کانادا بیان کنید. همچنین لازم است افسر را متقاعد کنید که بعد از اتمام تحصیلات، از کشور کانادا خارج خواهید شد.

 

اگر شما شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی را ندارید نگران نباشید. شما میتوانید با مطالعه مقاله ما پیرامون انواع ویزای کانادا به اطلاعات کاملی در مورد دیگر ویزاها و نحوه اقدام برای دریافت آنها دست یابید.

از توجه شما سپاس گزاریم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *