موضوع بررسی شده در این مقاله ویزای دانش آموزی کانادا می باشد. خانواده ها همواره برای تحصیل فرزندان خود نگرانی هایی را دارند، در صورتی که فرزند قصد داشته باشد در کشور دیگری به تحصیل بپردازد این نگرانی ها بیشتر می شود. اگر قصد مهاجرت و تحصیل در کانادا را دارید با مطالعه این مقاله اطلاعاتی در این زمینه کسب خواهید کرد. در پایان مقاله پاسخ پرسش های زیر را خواهید یافت.

 • سیستم آموزشی در کانادا چه شرایطی را دارد؟
 • آیا از مزایای تحصیل در مدارس کانادا آگاه هستید؟
 • شرایط برای تحصیل در کشور کانادا شامل چه مواردی می باشد؟
 • برای انتخاب مدرسه در کانادا به چه نکاتی باید توجه داشت؟
 • میزان شهریه در مدارس کانادا تحت تاثیر چه عواملی می باشد؟
 • انواع ویزای تحصیلی در کانادا چه نوع ویزاهایی می باشد؟
 • ویزای دانش آموزی کانادا چه نوع ویزایی می باشد؟
 • شرایط ویزای دانش آموزی کانادا به چه صورت می باشد؟
 • مراحل دریافت ویزای دانش آموزی کانادا به چه صورت است؟
 • چه عواملی بر هزینه ویزای تحصیلی کانادا تاثیر می گذارد؟
 • مدت زمان بررسی درخواست ویزای دانش آموزی کانادا چه میزان می باشد؟
 • به چه دلایلی درخواست ویزای تحصیلی کانادا رد می شود؟
 • شرایط اخذ ویزای همراه دانش آموزی کانادا به چه صورت می باشد؟
 • شرایط درخواست ویزای همراه دانش آموزی شامل چه مواردی است؟

سیستم آموزشی در کانادا چه شرایطی را دارد؟

کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان می باشد که شرایط تحصیل در آن وضعیت بسیار مناسبی را دارد. جمعیت این کشور چیزی بالغ بر 36 میلیون نفر طبق آمار ارائه شده در سال 2015 می باشد. از مزایای زندگی در کشور کانادا تحصیل در مراکز آموزشی معتبر، ارائه مدرک معتبر جهانی و دیگر شرایط اجتماعی و امنیتی مناسب می باشد، که باعث شده کانادا در فهرست بهترین کشورهای جهان قرار گیرد.

کشور کانادا یکی از کشورهایی است که سیستم آموزشی برجسته ای را در دنیا دارد و سالانه دانش آموزان و دانشجویان بسیاری درخواست تحصیل در مدارس و دانشگاه های این کشور را دارند. با توجه به فرهنگ های متنوع و نژادهای مختلفی که در این کشور مشاهده می شود و همچنین وجود معلم های خارجی در مدارس دولتی کانادا ، امکان آشنا شدن دانش آموزان با فرهنگ های مختلف وجود دارد. در کشور کانادا در مقطع دبستان، از سال تحصیلی اول لغایت هفتم وجود دارد و در این مقطع کتاب خاصی تدریس نمی شود، لذا با توجه به استعداد دانش آموز معلمان مطالبی را به آنها آموزش می دهند. مقطع دبیرستان نیز از سال هشت تا دوازده دایر می باشد.
سال تحصیلی در کشور کانادا ده ماه می باشد که در دو ترم برگزار می شود، برای اخذ ویزای دانش آموزی باید برای یکی از ترم های تحصیلی درخواست پذیرش دهید:

ترم اول سال تحصیلی: که در مدارس کانادا از سپتامبر (اواسط شهریور) آغاز می گردد و تا اواسط ژانویه (اواخر دی ماه) ادامه پیدا می کند.
ترم دوم سال تحصیلی: که در مدارس کانادا: از فوریه (اواسط بهمن ماه) آغاز می گردد و تا آخرین جمعه ژوئن (اوایل تیر) ادامه پیدا می کند.
خاطر نشان می سازد اگر به هر دلیلی دانش آموز از ترم اول تحصیلی جا بماند، می تواند شهریه را پرداخت کند و از نیمسال دوم شروع به تحصیل نماید.

از شرایطی که برای ثبت نام در مدارس دولتی کانادا الزامی است، موارد زیر می باشد:

 • محل سکونت نزدیک به مدرسه باشد.
 • دانش آموز باید کارت واکسیناسیون گرفته باشد.
 • دانش آموز حداقل پنج سال سن داشته باشد.
 • والدین از شرایط مالی مناسب برخوردار باشند.
 • دانش آموز مربوطه در کانادا یک قیم (سرپرست) داشته باشد.

آیا از مزایای تحصیل در مدارس کانادا آگاه هستید؟

از مزایای تحصیل در مدارس کانادا، ورود و زندگی در کشور کانادا می باشد که یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه سیستم آموزشی می باشد. برخی دیگر از مزایا را در زیر برای شما آورده ایم:

 • عدم نیاز به مدرک زبان برای ورود به مدرسه
 • امکان اخذ ویزای همراه دانش آموز
 • فراگرفتن زبان دوم
 • ورود آسان به دانشگاه های کانادا بدون داشتن مدرک آیلتس
 • دریافت ویزای کار بعد از اتمام تحصیلات آکادمیک
 • این امکان نیز وجود دارد که اقامت دائم کانادا را بعد از اتمام دانشگاه دریافت نمایند.

شرایط برای تحصیل در کشور کانادا شامل چه مواردی می باشد؟

سن مدرسه رفتن درکانادا از 6 تا 18 سال می باشد و قابل ذکر است که سال تحصیلی در کانادا از ماه سپتامبر آغاز می گردد. درشهرهایی مانند تورنتو دانش آموزان فرهنگ های مختلف را یاد می گیرند و با نوع نگرشی تازه به زندگی وارد جامعه می شوند. برخی از شرایط که برای افراد خارجی جهت تحصیل درکشور کانادا الزامی است را در زیر برای شما لیست کرده ایم:

دانش آموز حداقل سن پنج سال را باید داشته باشد.

هزینه های لازم برای تحصیل و زندگی توسط والدین دانش آموز باید فراهم شود.

سابقه تحصیلی دانش آموز باید به مدرسه جدید داده شود.

دانش آموز در کشور کانادا باید قیم داشته باشد.

الزاماً دانش آموز باید ویزا داشته باشد.

در صورتی که ویزای دانش آموزی برای دانش آموز گرفته نشده باشد، حتماً باید برای اخذ آن اقدام کرد.

برای انتخاب مدرسه در کانادا به چه نکاتی باید توجه داشت؟

مدارس خصوصی و دولتی در کشور کانادا وجود دارد. مسلم است که مدارس خصوصی شهریه بالایی را دارند که خدمات شایسته ای را نیز به دانش آموزان ارائه می دهند. برخی مدارس دولتی نیز کیفیت بالایی دارند و شما هزینه کمتری را برای ثبت در این مدارس پرداخت خواهید کرد. در صورتی که برای مدارس دولتی پذیرش گرفته باشید، در برخی از شهرهای کانادا کمک هزینه تحصیل به شما داده می شود.

میزان شهریه در مدارس کانادا تحت تاثیر چه عواملی می باشد؟

برای تحصیل در مدارس کشور کانادا ملزم به پرداخت شهریه های تعیین شده از سوی این مدارس می باشید. هزینه مشخص شده در مدارس دولتی، خصوصی و شبانه متفاوت می باشد. همچنین مقاطع تحصیل مختلف شهریه های متفاوتی را دارند. هزینه تحصیل برای افراد مقیم کانادا در مدارس دولتی در مقاطع مختلف رایگان می باشد، اما افراد غیر کانادایی که ویزای تحصیلی دارند باید این هزینه ها را پرداخت نمایند. هزینه مدارس شبانه که عموماً خصوصی هستند مقداری بیشتر می باشد. قابل ذکر است در صورتی که بخواهید دوره های آموزشی فوق برنامه مانند کلاس های ورزشی و موسیقی را شرکت کنید، باید هزینه آن را به طور مجزا پرداخت نمایید .

شهریه مدارس دولتی کانادا در تمام استان ها یکسان می باشد که این مبلغ سالانه اعلام می شود. شهریه مدارس شامل موارد دیگری مانند هزینه های خوابگاه، کتاب، بیمه درمانی، یونیفرم، سرویس رفت و برگشت و … می باشد. بعضی از مدارس هزینه ای تحت عنوان Fee Registration دریافت می کنند که برای ثبت نام بار اول در مدارس می باشد، از این رو این مبلغ در سالهای بعدی دریافت نمی شود. برخی هزینه های دیگر که شامل خدمات و فعالیت های اضافه مدارس می باشد به طور سالانه از دانش آموزان اخذ می گردد.

انواع ویزای تحصیلی در کانادا چه نوع ویزاهایی می باشد؟

برای تحصیل در کانادا اخذ ویزای تحصیلی الزامی می باشد. دوره های آموزشی که کمتر از شش ماه به طول می انجامند، نیازی به ویزا ندارند، اما بهتر است برای این دوره ها نیز ویزا دریافت شود، چون اگر بخواهید دوره دیگری را شرکت نمایید برای گرفتن ویزا باید خاک این کشور را ترک کنید. اما اگر ویزای تحصیلی داشته باشید در این شرایط فقط نیاز به تمدید آن دارید.
انواع ویزای تحصیلی در کانادا شامل دو مورد می باشد که برای اخذ هر کدام باید شرایط خاصی را داشته باشید:

 • ویزای دانش‌آموزی کانادا: برای تحصیل افراد زیر 18 سال در مدارس کانادا تعریف شده است.
 • ویزای دانشجویی کانادا: برای تحصیل افراد بالای ۱۸ سال در مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه ها و موسسات آموزشی معتبر تعریف شده است.

ویزای دانش آموزی کانادا چه نوع ویزایی می باشد؟

یکی از راه هایی که دانش آموزان و کودکان می توانند در کانادا زندگی و تحصیل کنند، داشتن ویزای دانش آموزی کانادا می باشد. از مزایایی که خانواده ها تمایل دارند فرزندانشان در کانادا تحصیل کنند؛ ارائه مدرک تحصیلی معتبر، فراگرفتن زبان های فرانسه یا انگلیسی، جامعه متفاوت و پویا می باشد. با وجود امکانات و شرایط عالی و داشتن سیستم آموزشی هدفمند، تقاضاها برای دریافت ویزای دانش آموزی کانادا طی سالهای اخیر افزایش چشمگیری داشته است. اولین قدم برای اخذ ویزای دانش آموزی کانادا، انتخاب مدرسه معتبر در این کشور می باشد که متناسب با مقطع تحصیلی فرزند شما پذیرش داشته باشد.

شرایط ویزای دانش آموزی کانادا به چه صورت می باشد؟

کودکانی که زیر سن قانونی هستند ( زیر 18 سال و در برخی از ایالات زیر 19 سال) بدون همراهی حداقل یکی از والدین یا سرپرست قانونی اجازه تحصیل در کانادا را ندارند. قابل ذکر است که والدین و یا قیم دانش آموز باید توانایی پرداخت مخارج زندگی و تحصیل وی را داشته باشند. از دیگر شرایط ویزای دانش آموزی کانادا داشتن پذیرش از مدارس معتبر در کشور کانادا می باشد، البته همه مدارس کانادا معتبر و مورد تائید می باشند.

مراحل دریافت ویزای دانش آموزی کانادا به چه صورت است؟

اولین مرحله برای دریافت ویزای دانش آموزی کانادا پر کردن فرم های رایگان ارزیابی می باشد. پس از تکمیل فرم های ارزیابی، فرد باید برای مصاحبه حضوری یا تصویری و یا تلفنی به موسسه مربوطه مراجعه نماید. در این مصاحبه اطلاعات زیر باید مشخص گردد.

میزان دانش زبان انگلیسی و یا فرانسه مختص مقطع دبیرستان، دانش آموز

تمکن مالی و میزان هزینه ای که خانواده قادر به پرداخت برای تحصیل و زندگی دانش آموز می باشد.

انتخاب کردن شهر و استان مورد نظر

تعیین امکانات و مکان شهر انتخاب شده

بررسی سوابق تحصیلی و نمرات دانش آموز در سال های قبل

انتخاب قیم و یا سرپرست قانونی

همراه بودن حداقل یکی از والدین در طول تحصیل

تعیین مدرسه و برنامه های خاص توسط دانش آموز

داشتن شرایط اخذ ویزا

تعیین کردن زمان ورود به مدرسه کشور مبدا (بسیاری از دانش آموزان ایرانی از دیگر کشورها مثل ترکیه، گرجستان، مالزی و … وارد کانادا می شوند)

بررسی خدمات درخواست شده توسط دانش آموز

 

گام بعدی ارائه کردن مدارک به موسسه جهت پذیرش در مدارس کانادا می باشد:

 • کپی صفحه اول پاسپورت متقاضی
 • ترجمه ریز نمرات
 • فرم توصیه نامه که باید از مدرسه قبلی تکمیل شود
 • ترجمه کارت واکسیناسیون
 • پر کردن فرم سرپرست قانونی و گواھی امضای آن
 • تکمیل فرم Application مدرسه انتخابی.

برخی از مدارس خصوصی در کانادا و دیگر کشورها پس از دریافت مدارک، یک مصاحبه تصویری را در زمان مشخصی را برگزار می کنند. مدارسی که کیفیت بالاتری دارند مدت زمان دو تا چهار هفته را برای بررسی موقعیت متقاضی در نظر می گیرند.
مدت زمان معمول برای بررسی وضعیت متقاضی یک هفته می باشد و طی این مدت نامه پذیرش اولیه را صادر می کنند، اما این پروسه در مورد برخی مدارس خاص و مشهور ممکن است مدت زمان یک سال به طول انجامد. روش ثبت نام در مدارس دولتی از طریق وب سایت رسمی آموزش و پرورش شهر می باشد. ادارات نیز مدت زمان دو تا سه هفته را برای هماهنگی با مدرسه انتخابی در نظر می گیرند ، البته مدرسه انتخابی در مدت زمان تعیین شده ممکن است دانش آموز بین المللی را پذیرش نکند.

 

مرحله صدور نامه پذیرش که توسط مدرسه انتخابی جهت اخذ ویزای دانش آموزی کانادا انجام می شود . غالباً به همراه نامه پذیرش اولیه، نامه دیگری به نام invoice صادر می شود که هزینه های جاری از جمله هزینه ثبت نام در آن اعلام شده است همچنین شماره حساب مدرسه و نحوه واریز مبلغ در آن ذکر شده است . متقاضی ملزم به پرداخت هزینه ها می باشد و پس از گذشت چند روز نامه پذیرش را دریافت می کند. در نامه پذیرش زمان شروع کلاس ها، تعداد واحدهای درسی و زمان پایان کلاس ها ذکر شده است.

 

مرحله آخر درخواست برای ویزای دانش آموزی می باشد و همچنین ویزای همراه برای سرپرست و یا والدین می باشد.

چه عواملی بر هزینه ویزای تحصیلی کانادا تاثیر می گذارد؟

در برآورد کردن هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا هزینه های زیر محاسبه می شود:

هزینه درخواست ویزای تحصیلی: این هزینه شامل هزینه های درخواست اجازه نامه تحصیلی و یا ویزای تحصیلی می باشد که برای هر نفر مقداری مشخصی را دارد. این هزینه برحسب دلار کانادا است. در صورتی که بخواهید ویزای تحصیلی را تمدید کنید، مقدار هزینه متفاوت می باشد.

هزینه ارائه مشخصات هویتی (بیومتریک): قابل ذکر می باشد که دفاتر بیومتریک در ایران وجود ندارد، لذا جهت این کار هزینه سفر به کشورهای همسایه برای مراجعه به این دفاتر را باید در نظر داشت. جهت تلف نشدن وقت خود مطمئن شوید که ارائه این تست برای شما الزامی باشد. در حال حاضر برای ایرانیان که در ده سال اخیر تست بیومتریک ارائه نداده اند و گرین کارت آمریکا را ندارند، انجام این تست اجباری می باشد.

هزینه درخواست پذیرش (Application Fee) از مؤسسات آموزشی معتبر: این هزینه به نوع مرکز آموزشی بستگی دارد و همچنین ملیت درخواست کننده در تعیین این هزینه تاثیرگذار می باشد.

هزینه بیمه : متقاضی ملزم به خرید بیمه سلامت برای طول دوره تحصیل خود می باشد که این امر اجباری است.

هزینه معاینه پزشکی: چنانچه مدت زمان تحصیل شما بیشتر از شش ماه باشد، باتوجه به اینکه قبل از اقامت در کانادا در چه کشورهایی بوده اید، باید تحت معاینه پزشکی قرار گیرید. در صورتی که تا یک سال قبل از کشور ایران خارج نشده باشید، نیازی به این معاینه پزشکی ندارید. هزینه معاینه ، هزینه معمول ویزیت پزشک و آزمایش مشخص می باشد.

این نکته را فراموش نکنید که هزینه ویزا تنها بخش کوچکی از هزینه های شما برای تحصیل و زندگی در کشور کانادا می باشد.

مدت زمان بررسی درخواست ویزای دانش آموزی کانادا چه میزان می باشد؟

هنگامی که درخواست برای ویزا به ثبت رسید، ابتدا بررسی می شود که همه فرم ها کامل باشد، سپس هزینه پرداخت شده و مدارک مورد ارزیابی قرار می گیرد. در صورت وجود نقص در هر یک از این موارد، درخواست شما برگشت داده می شود و تا زمان کامل شدن مدارک اقدامی روی درخواست شما انجام نمی شود.
مدت زمان بررسی درخواست بسته به شرایط مختلفی است ازجمله: کامل بودن مدارک، ارائه همزمان بیومترکس و … . اگر فرم ها کامل باشد، مدت زمان بررسی درخواست ویزای تحصیلی در حال حاضر 15 هفته می باشد . البته باید زمان ارائه بیومتریکس و زمان ارسال پرونده شما از کنسولگری یا مرکز ارائه ویزا را نیز در نظر داشته باشید، که باعث طولانی تر شدن روند می شود.

به چه دلایلی درخواست ویزای تحصیلی کانادا رد می شود؟

به طور معمول جزئیات ردشدن ویزا به متقاضی توضیح داده نمی شود، اما دلیل ریجکت شدن درخواست طی نامه ای به شما ابلاغ می شود. پس باید در نظر داشته باشید که مدارک را بر طبق ساختار مشخص شده که مورد تایید اداره مهاجرت می باشد، ارائه دهید تا احتمال رد شدن درخواست شما به صفر برسد. در ادامه برخی از دلایل ریجکت شدن ویزا تحصیلی را برای شما آورده ایم:

 • فاصله داشتن بین مقاطع تحصیلی
 • عدم توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی
 • اهداف تحصیلی قانع کننده نباشد
 • مطمئن نبودن از بازگشت به کشور خود پس از اتمام تحصیل
 • نداشتن مدرک زبان
 • عدم تطبیق رشته تحصیلی در مقطع قبلی و فعلی
 • نقص پرونده و مدارک

شما می توانید به نتیجه ویزا اعتراض کنید، اما معمولاً در نتیجه تاثیری ندارد. پس توصیه می شود ایرادات وارده را رفع کنید و درخواست خود را مجدداً ارسال نمایید. مواردی که امکان تغییر وجود دارد از جمله زیر است:

 • مدارک خواسته شده را کامل، خوانا و بدون ایراد ارائه کنید.
 • دلایل قانع کننده برای تحصیل خود ارائه دهید و برنامه های خود را مشخص کنید و تاثیر آن را در رسیدن به اهداف خود واضح بیان کنید.
 • اطمینان حاصل کنید موسسه‌ای که پذیرش گرفتید در لیست مراکز آموزشی معتبر کانادا باشد.

در صورتی که تجربه کافی در این زمینه ندارید، از افراد با تجربه ومتخصص در این زمینه راهنمایی بخواهید تا با اطمینان درخواست خود را ارائه دهید و از رد شدن درخواست خود جلوگیری کنید.

 

شرایط اخذ ویزای همراه دانش آموزی کانادا به چه صورت می باشد؟

در دنیای امروز خانواده ها ترجیح می دهند فرزندانشان در مدارس بین المللی در کشورهای پیشرفته تحصیل نمایند. برای محقق کردن چنین تصمیمی خانواده ها ملزم به اخذ ویزای همراه دانش آموزی کانادا هستند. به این صورت کودکان زیر 18 سال می توانند برای تحصیل به کانادا مهاجرت کنند. والدین نیز می توانند با داشتن این ویزا به هنگام تحصیل فرزندان در کنار آنها باشند. اقداماتی که باید برای اخذ ویزای همراه دانش آموزی کانادا انجام شود شامل این موارد می باشد: شما می بایست به یکی از موسسات معتبر که با مدارس برجسته کانادا قرارداد دارند، مراجعه کنید و درخواست پذیرش برای فرزند خود را ثبت کنید. در مرحله درخواست ویزای دانش آموزی، برای پدر یا مادر و یا هر دو، درخواست اخذ ویزای همراه دانش آموزی ارائه نمایید.

شرایط درخواست ویزای همراه دانش آموزی شامل چه مواردی است؟

از طریق یکی از دو روش زیر برای اخذ ویزای همراه دانش آموزی برای والدین، همسر و یا فرزندان می توان اقدام کرد:

 • درخواست ویزای توریستی: چنانچه به همراه ویزای تحصیلی برای ویزای توریستی کانادا اقدام کنید، می توانید این ویزا را که با عنوان ویزای مولتی یا 5 ساله معرفی می شود، داشته باشید.
 • درخواست ویزای کار: در صورتی که فرد ویزای تحصیلی داشته باشد و در موسسات آموزش معتبر در کانادا مشغول تحصیل باشد، همسر وی برای اخذ این ویزا می تواند اقدام کند. برای دریافت این ویزا همزمان با درخواست ویزای تحصیلی اقدام کنید، هرچند پس از گرفتن ویزای تحصیل و ساکن شدن در کانادا نیز می توانید برای اخذ ویزای کار اقدام کنید.

فرزند زیر 18 سال که والدینش ویزای تحصیلی دارند و در موسسات معتبر تحصیل می کنند، بدون داشتن ویزای تحصیلی در کانادا ادامه تحصیل دهد.

همراهان گرامی از توجه شما به این مقاله کمال تشکر را داریم، امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعاتی را درباره ویزای دانش آموزی کانادا کسب کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *