شاید شما هم مانند بسیاری از افراد، تفاوت کنسولگری و سفارت را ندانید. ولی اگر از اتباع ایرانی مقیم کشوری مانند ترکیه باشید، شاید شرایط طوری رقم بخورد که قدم‌های شما به کنسولگری ایران در استانبول باز شود. اما این شرایط چیست؟ آیا نیاز است به سفارت بروم یا کنسولگری و یا سرکنسولگری؟

در این مقاله به طور مفصل اطلاعات دقیقی از کنسولگری، و به صورت تخصصی‌تر یعنی کنسولگری ترکیه خواهیم پرداخت،. از اقدامات، آدرس و سایت آنها برای شما خواهیم گفت، تا اگر شرایطی پیش آمد که نیاز به مراجعه به این مکان را داشتید، سوالی ذهن شما را مشغول نکند.

با توجه به نیاز شما بزرگواران ما مقاله را به دو بخش تقسیم می‌کنیم:

 • قسمت اول: اطلاعات عمومی از کنسولگری و سفارت‌ها
 • قسمت دوم: اطلاعات اختصاصی از کنسولگری ایران در استانبول

اطلاعات عمومی از کنسولگری و سفارت‌ها

کنسولگری چیست؟

کنسولگری‌ها دفاتر نمایندگان سیاسی کشورهای مختلف در کشوری دیگر هستند و معمولا هر کشور چندین یک سفارت، یک کنسولگری و چندین سرکنسولگری در کشور میزبان دارد و دفتر اصلی آن واقع در پایتخت سیاسی، همان سفارت کشور اول است (گاهی همان ساختمان سفارت) و سرکنسولگری‌ها در حقیقت مراکزی هستند که در سایر شهرهای اصلی کشور دوم قرار دارند.

خوب است بدانید خدماتی که دفاتر Consul مختلف به مردم کشور خود و یا شهروندان کشوری که در آن اقامت دارند، ارائه می‌دهند با خدماتی که در سفارت ارائه می‌شود، متفاوت است و بیشتر در زمینه‌های تجاری و بیزینس فعالیت می‌کنند و کارهای سیاسی انجام نمی‌دهند. که در قسمت بعد به تعریف و شرح وظایف سفارت و کنسولگری خواهیم پرداخت.

کنسولگری ایران در استانبول

شرح وظایف کنسولگری‌ها به صورت کلی

از بزرگترین وظایف کنسولگری‌ها محافظت از منافع شهروندان کشورش است که در خاک کشور میزبان کنسولگری حضور دارند، که به طور موقت یا دائم ساکن کشور میزبان هستند.
همچنین صدور و تمدید گذرنامه برای شهروندان کشور خود، صدور ویزا برای خارجی‌ها و دیپلماسی عمومی است، با این حال نقش اصلی کنسولگری به طور سنتی ریشه در ترویج تجارت دو کشور دارد و بیشتر روابط آنها با شرکت‌‌های سرمایه گذاری و واردات و صادرات کالا و خدمات چه از داخل به کشور خود و چه خارج از کشور میزبان می‌باشد.

لازم به ذکر است که دفاتر کنسول مانند سفارتخانه‌ها ممکن است به جمع آوری اطلاعاتی از کشور تعیین شده نیز بپردازند که این مورد خیلی در شرح وظایف کنسول‌ها نیست و تنها با دستور شخص سفیر به کنسولگری خاصی در کشور میزبان اتفاق می‌افتد. برخلاف تصور عامه، بسیاری از کارکنان کنسولگری‌ها ممکن است دیپلمات باشند.

نکته: اگر حمله ای به دفاتر کنسول‌های مختلف یک کشور شود، به منزله حمله به خاک آن کشور است و حق دفاع از خود را به طور تمام و کمال دارد.

همانطور که بیان کردیم مهم‌ترین وظیفه کنسولگری‌ها، ایجاد ارتباط تجاری و جذب سرمایه گذاری خارجی است؛ و از همین جهت مقر کنسولگری‌ها بیشتر در شهرهای اصلی و به خصوص شهرهای پرجمعیت، توریستی و مراکز فعالیت اقتصادی قرار دارد، به عنوان مثال کنسولگری ایران در استانبول قرار دارد، و کنسولگری آذربایجان علاوه بر تهران در تبریز نیز واقع است یا حتی کنسولگری و سر کنسولگری روسیه در اصفهان و رشت قرار دارد؛ همچنین بسیاری از کشورها دفاتر کنسولی متعددی در کشورهایی مانند آلمان، روسیه، کانادا، برزیل و استرالیا دارند. ایران نیز در بسیاری از کشورها دارای دفتر کنسولی است و کنسولگری مونیخ و کنسولگری فرانکفورت، شلوغ‌ترین و پرمراجعه‌ترین کنسولگری ایران در المان هستند ولی پرکاربرد ترین کنسولگری برای ایرانیان کنسولگری ایران استانبول است.
کنسولگری‌ها معمولا دستور و وظایف خود را از کنسولگری اصلی یعنی سفارت کشور خود می‌گیرند و در حقیقت کارمندان کنسولگری، پست‌های فرعی ماموریت دیپلماتیک کشورشان را در اختیار دارند.

تفاوت کنسولگری با سرکنسولگری چیست؟

دفتر نمایندگان کنسولی اگر در پایتخت کشور میزبان باشد به آن کنسولگری و در صورتی که در شهرهای دیگر غیر از پایتخت باشد، سرکنسولگری می گویند؛ البته ممکن است که کنکولگری و سفارت با هم یک ساختمان واحد داشته باشد.

عالی‌ترین مقامی که در کنسولگری فعالیت می‌کند سرکنسول نامیده می‌شود. کشورها برای اعزام ماموران کنسولی باید اسامی آنها را به دولت میزبان ارائه دهند. پس از موافقت دولت میزبان ماموران کنسولی عازم محل ماموریت خود می‌شوند. پس از سركنسول از نظر سلسله مراتب اداری، به ترتیب از بالا به پایین کنسول، کنسول‌یار و نمایندگان کنسولی نامیده می‌شوند.

سرکنسولگری‌ها دارای ‌حوزه ماموریت مشخص در جغرافیای مشخصی می‌باشند. در صورتی که کشور میزبان اجازه بدهد کنسولگری می تواند خدماتی به کشور دیگر (ثالث) هم ارائه کند. مثلا در زمان قطع روابط ایران و بریتانیا، کنسولگری‌های جمهوری اسلامی در کشورهای فرانسه، آلمان و بلژیک خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم بریتانیا ارائه می‌کردند و یا می‌تواند نقش حافظان منافع را ایفا کنند که در قسمت سفارت‌ها به آنها می‌پردازیم.

مرز اختیارات کنسولگری‌ها

کنسولگری‌های مختلف یک کشور در تمامی رده‌ها ممکن است از نظر حقوقی خاص برای فعالیت‌های خاص، مانند اسناد محضری ایجاد شوند، از همین روی، کارکنان دیپلماتیک با مسئولیت‌های دیگری که دارند ممکن است حق ثبت نامه‌های کنسولی را نیز داشته باشند.

گذشته از موارد مندرج در کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک، تعداد کمی از قوانین رسمی وجود دارد که مشخص می‌کند یک مقام کنسولی چه اختیاراتی دارد و باید چه کاری انجام دهد، برای مثال، در برخی از کشورها، مقامات کنسولی ممکن است تنها مسئولیت صدور ویزا را بر عهده داشته باشند و در برخی دیگر ممکن است خدمات کنسولی شامل ارائه کمک به همیهنان، تایید و قانونی کردن اسناد باشد.

با این وجود اختیارات کنسولگری‌های مختلف با توجه به وظیفه و فعالیت اصلی که به آنها از طرف سفارت و دولت کشورشان محول شده، متفاوت است، به عبارتی کنسولگری‌های یک کشور در شهرهای مختلف کشور میزبان دارای اختیارات متفاوت با یکدیگر هستند.

سرکنسولی ایران در استانبول

تفاوت کنسولگری با سفارت

تفاوت کنسولگری با سفارتخانه را ابتدا در یک خط برای شما خلاصه می‌کنیم، و سپس به توضیح کلی آن می‌پردازیم.

سفارتخانه نماینده دیپلماتیک و سیاسی کشور میهمان در خاک کشور میزبان است، یعنی رابط دولت‌ها، اما کنسولگری نماینده امور دیپلملتیک شهروندان کشور میهمان در خاک کشور میزبان می‌باشند.

اغلب زمانی که اصطلاح سفارتخانه يا كنسولگري مورد استفاده قرار مي‌گيرد، بار معنايي متفاوتي را به گوش مخاطب می‌رساند. اغلب استفاده کردن از اصطلاح سفارت خانه و یا کنسولگری به دلیل بیان موضوعات مختلف می‌باشد؛ سفارتخانه‌ها بار سیاسی بیشتری را نسبت به کنسولگری به دوش خود می‌کشند. سفارتخانه‌ دارای وظایف دیپلماتیک دائمی می‌باشند و معمولا در پايتخت كشورها قرار دارند . براي مثال سفارت ترکیه در تهران و سفارت ایران در ترکیه در انکارا می‌باشد، اما در مورد کنسولگری موضوع متفاوت است، کنسولگری ایران در استانبول و کنسولگری ترکیه در ارومیه قرار دارد.

عمده‌ترین تفاوت سفارت و کنسولگری در عملکرد آنها خلاصه می‌شود، سفارت در حقیقت نماینده دولت یک کشور اول(میهمان) در کشور دوم یا میزبان است ولی کنسولگری به هیچ وجه نماینده کشور خود در کشوری دیگر نیست. اساساَ سفارتخانه‌ها مکانیزم‌ها و ضوابطی دارند که به دولت‌ها این امکان را می‌دهند روابط خود را با یکدیگر برقرار کنند؛جالب است بدانید معمولا سفارتخانه‌ها می‌تواند تمامی وظایف یک دفتر کنسول را نیز انجام دهد، اما نقش اصلی آن‌ها، مذاکره و تعامل با دولت میزبان است.

اما کنسولگری‌ها وظایف عمومی‌تری به نسبت سفارتخانه‌ها بر عهده دارند و می‌تواند نماینده دولت برای شهروندان یا جامعه تجاری کشور میزبان خود باشد؛ در واقع کنسولگری‌ها از جنس مردم هستند و این در حالی است که یک کنسولگری می‌تواند برای مسافرت به قلمرو کشورش برای شهروندان کشور میزبان ، ویزا صادر کند، همچنین به شهروندان خود که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، فارغ از هر رابطه‌ای که با دولت خود دارند، خدماتی از قبیل گرفتن گذرنامه‌های جدید یا اسناد دیگر، پرداخت مالیات، رای دادن و موارد دیگر را ارائه دهد، حتی می‌تواند برای دفاع از شهروندان خود در دادگاه‌های کشور میزبان، اقدام و کمک کند.

بر خلاف سفارتخانه‌ها ، کنسولگری‌ها دایره وظایف کوچکتری دارند و نه تنها در پایتخت بلکه در شهرهای تجاری و پرجمعیت توریستی دفتر دارند. علاوه بر اين كنسولگری‌ها در برخي از شهرهايی كه برای كشورها از نظر نزديكی مرزی يا ساير موارد مهم می‌باشند، جای می‌گيرند. برای مثال كنسولگری ايران در شهر هرات به دلایل وجود فراوان ایرانیان و نزدیکی به مرز قرار دارد. كنسولگری افغانستان در مشهد، كنسولگری تركيه در اروميه، كنسولگري جمهوري آذربايجان در تبريز، كنسولگري روسيه در اصفهان و رشت همه این دلایل تبعیت می‌کنند. كنسولگری‌ها و در راس آن كنسول مسئول هدايت مسايل كمتر مهم ديپلماتيک مانند صدور ويزا، كمک به روابط تجاري طرفين، حل مسائل مهاجران، توريست‌ها و تبعيد شدگان می‌باشند .

اما سفارتخانه‌ها مسئول روابط ديپلماتيک با كشور ميزبان و حافظ منافع شهروندان خود در كشور ميزبان می‌باشد؛ و سفير بالاترين مقام را در سفارتخانه و همچنین ديپلمات ارشد و سخنگوي دولت خود در كشور ميزبان‌ به حساب می‌آید. نکته: معمولا وجود سفارتخانه در يك كشور نشانه به رسميت شناخته شدن كشور ميزبان توسط كشور داراي سفارتخانه است .

اما گاهی مواقع پیش می‌آید که برخی از كشورها دارای روابط رسمی ديپلماتيک نيستند. مثل ايران و آمريكا. در اين موارد كشور سومی نقش ميانجی را ميان دو كشور ايفا می‌كند و در درون سفارتخانه خود دفتری بنام، دفتر حافظ منافع براي كشور ثالث ايجاد می‌كند. مانند دفتر حافظ منافع آمريكا مستقر در سفارت سوئيس در تهران يا دفتر حافظ منافع ايران در سفارت پاكستان در واشنگتن .

وظایف کنسولگری

لازم به ذکر است، مطالبی که در زیر مطالعه می‌نمایید، چکیده‌ای از سایت کنسولگری ایران در استانبول است.
در بخش ابتدایی اول از تفاوت کنسولگری و سفارتخانه گفتیم و متوجه شدید که اگر یک شهروند عادی در کشور میزبان هستید، تمامی ارتباط شما با کشورتان از طریق کنسولگری باید صورت گیرد. اما در این بخش قصد داریم تا اطلاعات کلی‌تر از شرح وظایف کنسولگری‌ها در اختیار شما قرار دهیم.

دایره امور کنسولگری و سرکنسولگری‌ها

• صدورشناسنامه
• گذرنامه
• امور دانشجویی (تاییدیه سامانه تاک)
• گواهی نامه (تبدیل، تعویض و تمدید)
• تابعیت و مفاد آن
• تایید اسناد
• انواع روادید و شرایط صدور آن
• ثبت درخواست‌های ازدواج
• ثبت طلاق
• ثبت و صدور گواهی فوت
• ایرانیان کانادا
• امور اجتماعی

کنسولگری ایران استانبول

1. صدور شناسنامه

در این قسمت به بررسی تمامی موارد مربوط به صدور شناسنامه خواهیم پرداخت و بسیار جزیی از ابتدایی ترین مفاد و مواردی که لازم است بدانید می‌گوییم.

صدور شناسنامه برای افراد زیر 15 سال

فرزندانی که پدر آنها ایرانی بوده و در خارج از ایران متولد می‌شوند، تبعه کشور ایران قمداد خواهند شد؛ و برای آنها شناسنامه صادر می‌گردد، اخذ نوبت قبلی و تاییدیه اسم از ثبت احوال ایران از عوامل کلیدی هستند.

صدور شناسنامه برای افراد 15 تا 18 سال

براساس بند 2 ماده 976 قانون مدنی برای فرزاندانی که پدر ایرانی یا پدر و مادر ایرانی داشته باشند شناسنامه صادر می‌شود.

صدور شناسنامه بالای افراد 18 سال

طبق قانونی که در بالا بیان کردیم و بند و ماده آن را مشخص کردیم، می‌توان برای فرزندان شناسنامه تهیه کرد با این تفاوت که در مورد فرزندان بالای 18 سال خود آنها باید اقدامات را انجام دهند.

صدور شناسنامه خانم خارجی مزدوج با مرد ایرانی

بر اساس بند 6 ماده 976 قانون مدنی مردان ایرانی می‌توانند برای همسران خود شناسنامه ایرانی دریافت کنند.

تغییر نام و نام خانوادگی

طبق ماده 40 قانون ثبت احوال کشور، تغيير نام و نام خانوادگي با تصويب سازمان ثبت احوال کشور انجام خواهد شد، اما این نکته را به یاد داشته باشید که مصطلح بودن آن باید قابل تایید باشد.

عکس دار کردن شناسنامه

پس از 15 سالگی این اقدام ضروریست و از طریق کنسولگری کشور میزبان صورت می‌گیرد.

اضافه کردن نام همسر و فرزندان به شناسنامه
در صورت درج نشدن نام آنها تا به این زمان می‌توانید با مراجعه به کنسولگری برای این امر، اقدامات لازم را انجام دهید.
صدور شناسنامه المثني

ایرانیان مقیم خارج از کشور در صورت مفقود شدن شناسنامه ایرانی خود مي‌توانند از طريق نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در کشور محل اقامت خود نسبت به ارائه درخواست صدور المثني شناسنامه اقدام نمایند.

تعويض شناسنامه
ترجمه شناسنامه
اضافه کردن نام فرزند و يا فرزندان از پدرخارجي در شناسنامه مادر

بانوان ايرانی که با مردان خارجي ازدواج نموده و ازدواج آنان نزد مقامات مسئول ایرانی ثبت گردیده، درصورت تمايل مي توانند با ارائه مدارک مورد نیاز نام فرزندان و يا فرزندانشان را در شناسنامه خويش درج نمايند.

گواهی عدم سوء پیشینه
عابرین غیرمجاز

با هماهنگی‌های انجام شده بين وزارت امور خارجه و قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران؛ هموطناني که به صورت غیر مجاز از ایران خارج شده‌اند مي‌تواننداز طریق نمايندگي هاي جمهوري اسلامي ايران در کشور محل اقامت خود نسبت به ارائه درخواست رسیدگی به وضعیت عبور غیر مجاز خود اقدام نماید.

ترجمه و تائید گواهی ولادت
ترجمه و تائید گواهی وفات

2. گذرنامه

درخواست تغییر محل اقامت

طیق قوانین ایران، اقامتگاه هر شخص همان محلی است که شخص در آنجا سکونت داشته باشد. افرادی که خارج از کشور زندگی می‌کنند و دارای اقامت معتبر و يا گذرنامه خارجي هستند، تا آن زمانی که درخواست تغییر برای محل اقامت خود ارائه کرده باشند، شهروند ایرانی محسوب و محل اقامت آنها ايران تلقي خواهد شد. ناگفته نماند که اقامت بانوی شوهردار همان محل اقامت همسرش تلقی می‌شود.

مهر خروج مکرر در گذرنامه

در گذرنامه های جدید صادره با تغییر محل اقامت، به کشور محل اقامت مهری بعنوان مهر خروج مکرر در گذرنامه درج نگردیده و قید کشور محل اقامت، در محل اقامت گذرنامه به منزله مهر خروج مکرر تلقی خواهد گردید. افرادی که محل اقامت آنها ايران می باشد، بايد مهر خروج از کشور را از اداره گذرنامه نيروی انتظامي جمهوری اسلامی ایران (داخل کشور) دريافت کنند. آقاياني که مشمول قانون نظام وظيفه عمومی می‌باشند، بايد از مقررات ویژه خروج مشمولين استفاده نمايند

درج مهر خروج ویژه مشمولین مقیم خارج از کشور
استعلام آخرین خروج از کشور

جهت دریافت آخرين خروج از کشور و ارسال آن با ساير مدارک درخواست گذرنامه، ابتدا نسبت به استعلام تاريخ خروج خود اقدام نمايید.

درخواست برگ عبور
ایرانیان دارای تابعیت خارجی – دو تابعیتی
ایرانیان دارای اقامت قانونی
ایرانیان دارای اقامت پناهندگی
گذرنامه مخدوشه

گذرنامه مخدوشه به گذرنامه‌هایی گفته می‌شود که بر اثر یک اتفاق سهواً آب ديده، سوخته، فرسوده، خط خورده و يا به نوعی خدشه‌دار شده باشد.

شهروندان ترکیه بدون ویزا

گذرنامه مفقوده

افرادی که گذرنامه معتبر آنها به سرقت رفته و يا مفقود شده باشد، می‌توانند با مراجعه به کنسولگری درخواست صدور گذرنامه جديد نمايند. افرادی که سالهای قبل گذرنامه آنان به دلايلی مفقود و يا درحال حاضر در دسترس آنان نمی‌باشد، بايد با توجه به وضعيت اقامتی خود (پناهنده و يا تابعيت مضاعف) درخواست گذرنامه نمايند حضور شخص همراه مدارک زیر الزامی است

تفکیک گذرنامه برای همراهان

صدور گذرنانه جداگانه برای همسر و فرزندانتان پس از درخواست مرد، و با ارائه مدارک زیر ممکن خواهد بود. صدور گذرنامه براي افراد زير 18 سال با اجازه کتبی پدر و يا ولی قهری او صادر می‌گردد. پدر يا ولی بايد برای درخواست و اعلام رضايت يکبار درنمایندگی حاضر شود.

اجازه خروج همسر و فرزندان

3. امور دانشجویی

تشکیل پرونده در سامانه تاک

کلیه مدارک و گواهی‌هایی که توسط دانشجویان ایرانی تابع کشور میزبان اخذ شده است (از قبیل مدارک دریافتی از دانشگاه‌ها و موسسات اموزش عالی و بیمارستان‌ها و مراکز درمانی) باید با ارائه مدارک مورد نظر در سامانه تاک ثبت شود.

تسهیلات غیر ارزی دانشجویی

پس از ارائه مدارک و ثبت در سامانه تاک به دانشجویان زیر تصحیلات غیر ارزی تعلف می‌گیرد.

 • دانشجویان بورسیه: این دسته از دانشجویان که با حکم بورس یکی از وزارتین برای تحصیل معمولا در دروه دکتری تخصصی به خارج از کشور عزیمت می‌نمایند، چنانچه حکم بورسیه آن قبلا از طریق وزارت امور خارجه به نمایندگی ابلاغ شده باشد.
 • دانشجویان دختر در دوره های کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی رشته های غیرعلوم پزشکی دانشگاه های معتبر
 • دانشجویان پسر در دوره های کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی رشته های غیرعلوم پزشکی دانشگاه های معتبر که دارای کارت پایان خدمت، معافیت دائم و یا کفالت هستند.
معافیت تحصیلی

دانشجویان مرد که اطلاعات خود را در سامانه تاک ثبت کرده‌اند از طریق بستگان خود از ایران باید اقدامات سازمان ویظیفه را انجام دهند و در سامانه پاسخ حاصله را ثبت کنند.

انتقال دانشجویان به داخل کشور

با توجه به افزایش ظرفیت‌های تحصیلی در تمامی مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور، فرصت‌های فراوانی برای ورود متقاضیان ادامه تحصیل به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی جمهوری اسلامی ایران فراهم نموده از همین روی تمهیداتی برای امکان انتقال دانشجویان ایرانی خارج از کشور ایجاد شده است.

از همین جهت دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های خارجی ابتدا از طریق سامانه های پایگاه اطلاع رسانی شورای انتقال وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به آدرس: http://www.msrt.ir و یا مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به آدرس: http://behdasht.gov.ir درخواست خود را بصورت اینترنتی ارسال نموده و سپس شخصا یا وکالتا به شورای انتقال مستقر در اداره کل دانشجویان داخل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت و یا مستقیما به دانشگاههای مورد نظر خود در داخل کشور مراجعه و با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل و ریز نمرات گذرانده شده خود که قبلا به تائید بخش کنسولی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در محل تحصیل از طریق سامانه تاک رسانده باشند، درخواست انتقال خود به دانشگاههای داخل کشور را طرح و پیگیری نمایند.

این نکته را به یاد داشته باشید که درخواست‌هایی که در بازه زمانی بهمن لغایت خرداد ماه هر سال ثبت شود، در صورت تکمیل بودن مدارک، برای نیمسال اول سال تحصیلی قابل رسیدگی بوده و درخواستهای ثبت شده پس از تاریخ فوق صرفا برای نیمسال دوم سال تحصیلی قابل بررسی خواهد بود. ضمنا متقاضیان قبل از اقدام به ثبت نام الزاما باید نسبت به تائید صحت صدور مدارک خود از طریق سامانه تاک توسط نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در محل تحصیل اقدام نموده و سپس توسط دارالترجمه رسمی در داخل کشور ترجمه گردد. همچنین مدارک تحصیلی مربوط به دوره‌های دیپلم و پیش دانشگاهی که در خارج از کشور اخذ شده باید به تائید وزارت آموزش و پرورش رسیده باشد.

توسعه جذب دانشجوی غیر ایرانی(educationiran.ir)

در راستای بين المللي سازی آموزش عالی جمهوری اسلامی ايران و بهره برداری از ظرفيت های ايجاد شده در كشور برای توسعه همكاریهای بين المللی و دسترسی ساير ملل به دانش، برنامه جامعي تدوين شده است. به اين منظور سامانه مركزی به نشانی اينترنتی زير در دسترس می باشد.

4. گواهینامه

 • مدارک مورد نیاز برای تبدیل گواهینامه خارجی به ایرانی
 • مدارک تعویض وکالتی گواهینامه ایرانیان مقیم خارج از کشور
 • مدارک مورد نیاز برای تبدیل گواهینامه خارجیان به ایرانی
 • استعلام و ترجمه گواهینامه رانندگی
 • تمدید یا المثنی گواهینامه رانندگی

کنسول گری ایران استانبول

5. تابعیت

انواع فرمهای تابعیتی
فرزندان تا 19 سال از ازدواج اتباع خارجی با زنان ایرانی
بازگشت به تابعیت اصلی

طبق قانون ماده 990 افرادی که افرادی که بر اساس ماده 988 تابعیت خود را تغییر داده بودند‌، می‌توانند به تابعیت ایرانی خود بازگردند.

درخواست خروج از تابعیت

بزرگوارانی که دارای حداقل 25 سال سن هستند می‌توانند با ارائه مدارک مورد نظر اقدام به ترک تابعیت نمایند، که این اقدام با مراجعه حضوری به کنسولگری‌ها میسر خواهد بود، مثلا ایرانیان مقیم ترکیه به کنسولگری ایران در استانبول یا انکارا مراجعه نمایند.

صدور سند بقاء به تابعیت پدر
موافقت رجوع به تابعیت اصلی ایرانی

بانوان غیر ایرانی که به استناد بند 6 از ماده 976 قانون مدنی پس از ازدولج با مرد ایرانی تابعيت جمهوری اسلامی ايران را کسب کرده‌اند، می‌توانند بعد از طلاق و يا فوت شوهر ايرانی خود به تابعيت اوليه خويش رجوع نمايند.

موافقت با قبول تابعیت زوج
درخواست تحصیل تابعیت جمهوری اسلامی ایران

6. تایید اسناد

گواهی امضاء

اولین مرحله ورود به سامانه، تایید اسناد کنسولی و دانشجویی می‌باشد، متقاضيان گواهی امضاء، می‌توانند با در دست داشتن اصل شناسنامه و يا گذرنامه ايرانی معتبر و فتوکپی آن‌ها می‌توانند شخصاً به کنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از ایران مراجعه و اقدامات لازم برای تایید اسناد را انجام دهند.

تأیید مدارک پزشکی

اجازه خروج و صدور گذرنامه جداگانه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال

7. روادید

 • شرایط صدور روادید
 • روادید تجاری
 • روادید عبور- ویزای ترانزیت
 • روادید جهانگردی- ویزای توریستی
 • روادید فرودگاهی
 • روادید برای ایرانیان ترک تابعیت کرده
 • روادید اتباع ،مردان خارجی دارای همسر ایرانی
 • روادید اتباع خارجی دارای مادر ایرانی
 • سایر روادید

8. ازدواج

 • درخواست ثبت ازدواج برای خانم ايرانی و آقای ايرانی
 • ثبت ازدواج خانم ايرانی و آقای خارجی
 • ثبت ازدواج خانم خارجی و آقای ايرانی
 • صدور گواهي تجرد

9. طلاق

10. فوت

 • درخواست ثبت رسمی فوت
 • صدور قيم نامه موقت

11. اموراجتماعی

 • اعزام بیماران
 • زندانیان ایرانی در خارج از کشور
 • زندانیان خارجی در ایران
 • نحوه پرداخت جریمه غیبت خدمت سربازی
 • درج مهر خروج ویژه مشمولین غایب مقیم خارج از کشور
 • تعویض یا المثنی کارت معافيت یا پايان خدمت
 • معافیت عفو رهبری
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • عابرین غیرمجاز
 • رسیدگی به اختلافات مالی
 • کسب خبر از ایرانیان مفقود
 • نحوه خروج دانش آموزان مشمول
 • ایرانیان در راه مانده

کنسولگری ایران استانبول

اطلاعات اختصاصی از کنسولگری ایران در استانبول

کنسولگری ایران در استانبول

با توجه به مواردی که در اختیار شما قرار دادیم؛ اگر ایرانی هستید که مدتی را در خاک ترکیه می‌گذرانید، احتمالا پای شما به کنسولگری ایران در استانبول باز خواهد شد. البته امیدواریم این مراجعت‌ها برای طلاق یا فوت نباشد. اما برای مراجعت به ادارات یک سری موارد است که باید آنها را بدانید.

از کنسولگری‌ و سرکنسولگری‌ها، آدرس کنسولگری ایران در استانبول، ساعت کاری کنسولگری ایران در استانبول، شماره تلفن کنسولگری ایران در استانبول و سایت کنسولگری ایران در استانبول، از مواردی است که باید پاسخ آنها را بدانید.

آدرس کنسولگری ایران در استانبول

با توجه به توضیحاتی که در بالا ارائه نمودیم، آنچه سرکنسولگری ایران در استانبول است و کنسولگری ایران در پایتخت، یعنی انکارا قرار دارد؛ اما با توجه عدم شناخت شما بزرگواران به تفاوت سرکنسولگری و کنسولگری (در صورتی که از ابتدا ما را در این مقاله همراهی نکرده باشید)، ما می‌گوییم کنسولگری ایران در استانبول.

آدرس کنسولگری ایران در استانبول به شرح زیر می‌باشد.
NO. 1/2 ANKARA CAD. CAGALOGLOU ISTANBUL
در این قسمت برای دسترسی بهتر شما، لینک نقشه گوگل را در اختیارتان قرار می‌دهیم.
https://www.google.com/maps/place/Consulate+General+of+The+Islamic+Republic+of+Iran/@41.0107006,28.9713852,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x320be3edccd0296!8m2!3d41.0113971!4d28.9747561

آدرس کنسولگری ایران در استانبول

و همچنین می‌توانید با استفاده از لینک زیر به نقشه هوایی سرکنسولگری ایران در استانبول دسترسی داشته باشید.
https://www.google.com/maps/place/Consulate+General+of+The+Islamic+Republic+of+Iran/@41.0107006,28.9713852,2600m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x320be3edccd0296!8m2!3d41.0113971!4d28.9747561

شماره تماس کنسولگری ایران در استانبول

ساعت کاری کنسولگری ایران در استانبول

با توجه به ساعت کاری اعلام شده توسط کنسولگری ایران استانبول، برنامه ساعت کاری کنسولگری ایران در استانبول به شرح زیر است.

شنبه…………………………………………………………………….. تعطیل
یک‌شنبه………………………………………………………………… تعطیل
دوشنبه…………………………………………………………………. 8 و نیم الی 5 بعد از ظهر
سه‌شنبه………………………………………………………………… 8 و نیم الی 5 بعد از ظهر
چهارشنبه………………………………………………………………. 8 و نیم الی 5 بعد از ظهر
پنج‌شنبه………………………………………………………………… 8 و نیم الی 5 بعد از ظهر
جمعه……………………………………………………………………. 8 و نیم الی 5 بعد از ظهر

شماره تلفن کنسولگری ایران در استانبول

یکی از مواردی که بسیار برای ایرانیان مقیم ترکیه پرکاربرد است، شماره تماس کنسولگری ایران در استانبول است. شهروندان ایرانی مقیم ترکیه برای پیگیری امور معمولا به دلیل مسافت زیاد از طریق برقراری تماس با کنسولگری ایران در استانبول؛ پیگیر امور خواهند بود.

تلفن کنسولگری ایران در استانبول به شرح زیر می‌باشد.
+90 212 513 82 30

سایت کنسولگری ایران در استانبول

سایت کنسولگری ایران در استانبول

شهروندان ایرانی مقیم ترکیه برای کسب اطلاعات دقیق‌تر نیاز به یک مرجع دارند که سایت کنسولگری ترکیه از بهترین مراجع برای کسب اطلاعات دقیق و کامل در این رابطه است.
آدرس سایت کنسولگری ایران در استانبول به شرح زیر است.
www.istanbul.mfa.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *