مدت اقامت در ترکیه بدون ویزا

یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از مسافران ایرانی که قصد سفر به ترکیه را دارند، مشغول خود کرده، سوال؛ چه مدت در ترکیه بدون ویزا می‌توان اقامت داشت؟ می‌باشد؛ پاسخ کوتاه ما به شما، سه ماه می‌باشد، (البته ایرانیان می‌توانند بدون اخذ ویزا به 42 کشور جهان سفر کنند) اما در این مقاله ما اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم که پاسخ سوال بسیاری از بزرگوارانی که قصد سفر کوتاه مدت به ترکیه را داشته‌اند می‌باشد. پس با صرف حدود 7 دقیقه از زمان گران بهای خود، یک سفر مطمئن به ترکیه داشته باشید؛ سپاس.
سفر یکی از بخش های جدا ناشدنی زندگی ما ایرانی‌ها بوده و است، البته منظور ما از سفر صرفا سفر‌های داخل ایران نیست، سفر به خارج از مرزهای این کشور، موضوعی بسیار مهم است، که دانستن قوانین آن خارج از لطف نیست؛ ترکیه؛ کشور همسایه ایران که یکی از کشورهای توریستی در قاره آسیا و اروپا به حساب می‌آید، در نیمه ابتدایی سال 2018 میلادی میزبان یک هشتم جمعیت ایران بوده است، شاید بیشتر از اصفهان، شیراز، تبریز، و یا شاید حتی بیشتر از مشهد.
بله مدت زمان اقامت در ترکیه بدون ویزا برای شهروندان ایرانی 90 روز می‌باشد، این قانون که میان آتاتورک رییس جمهور ترکیه و رضا شاه پهلوی به امضا رسید اذعان می‌دارد که شهروندان ایرانی می‌توانند در هر 180 روز؛ نود را بدون ویزا در خاک ترکیه سپری کنند( البته باید شش ماه میان هر نود روز فاصله وجود داشته باشد) و موظف است مابقی را در کشور خود باشد، مگر اینکه بتوانند ویزای ترکیه را دیافت نمایند، که در مقالات گذشته در مورد آنها توضیحاتی کامل ارائه نمودیم. ما همچنین در مقالات گذشته به معرفی کامل کشورهایی که با پاسپورت ترکیه بدون ویزا می‌توان رفت ، پرداختیم.
در این بخش اشاره‌ای بسیار جزیی به مدت اقامت در کشور ترکیه بدون ویزا خواهیم داشت.

اقامت در ترکیه بدون ویزا

انواع ویزا در ترکیه

• ویزای کار در ترکیه
• ویزای تحصیل در ترکیه
• ویزای خرید ملک
• ویزای ازدواج با شهروند ترکیه

ناگفته نماند برای تبدیل این ویزا‌های بلند مدت به ویزای دائم ترکیه( شهروند ترکیه) عموما باید پنج سال بی وقفه در خاک ترکیه حضور داشته باشید.

نکته اول: البته این قانون که در مورد آن صحبت کردیم کاملا دو طرفه بوده، یعنی ترک‌ها هم می‌توانند بدون اخذ ویزا نود روز در خاک این کشور حضور داشته باشند.

طبق این قانون یک ایرانی برای سفر به کشور ترکیه برای کمتر از نود روز فقط لازم است که یک پاسپورت با اعتبار شش ماه، یک بلیط هواپیما، و یک چمدان داشته باشد تا بتواند در کمترین زمان ممکن، کمتر از دوازده ساعت به ترکیه سفری بی دغدغه داشته باشد.
البته نا‌گفته نماند که در این سه ماه محدودیت‌هایی وجود دارد، به عنوان مثال؛ در این مدت اقامت در ترکیه بدون ویزا، نمی‌توانید معاملات خرید فروش داشته باشید و اجازه کار هم در این مدت دولت ترکیه به شما نخواهد داد؛ و نکته‌ای دیگر، اجازه تحصیل برای شما که ویزای توریستی در دست دارید، امکان پذیر نخواهد بود.

نکته دوم: اگر در این مدت یک منزل اجاره کنید، در صورتی که مدت اجاره این ملک یک سال باشد، می‌توانید اقامت خود را تا یک سال تمدید نمایید.

مدت اقامت در ترکیه بدون ویزا

قوانین مدت اقامت در ترکیه بدون ویزا

اگر مدت زمان اقامت در ترکیه بدون ویزا برای شما بیش از 90 روز باشد؛ تکلیف چیست؟ آیا مشکل بزرگی گریبان شما را خواهد گرفت؟

این دو سوال، از سوالاتی است که بسیاری از بزرگواران از مشاورین مهاجران پرسیده‌اند، جواب بلی است، شاید این پاسخ در نگاه اول برای شما نگران کننده باشد ولی اگر قوانین و ضوابط را بدانید، یقیین پیدا خواهید کرد که در صورت افزایش اقامت شما در ترکیه بیش از نود روز، مشکلات بزرگی برای شما پیش نمی‌آید.

راندوو

اگر در کشور ترکیه هستید، و طی شرایطی نیاز به اقامت بیش از 90 روز در خاک این کشور را دارید، لازم است تا به مبادی خروجی این کشور مراجعه و با درخواست،اجازه اقامت بیشتر در خاک ترکیه، امکان حضور 10 روز مازاد برای شما صادر شود، البته این موضوع زمانی اتفاق خواهد افتاد که درخواست شما کاملا رسمی باشد؛ به این درخواست و مراحل آن راندوو گویند.
اما نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید، راندوو فقط یک بار برای شما تمدید می‌شود، یعنی بر اساس راندوو و با ارائه درخواست رسمی، فقط در مجموع 100 (90+10) روز می‌توانید در ترکیه حضور داشته باشید.

شرایط بعد از اخذ راندوو

کسانی که راندوو را دریافت می‌کنند ، اگر تا به آن لحظه، مدت ۹۰ روز اقامت آنها در ترکیه فرانرسیده باشد، با وجود در دست داشتن راندوو خود می‌توانند، کشور ترکیه را ترک نموده و تا سر رسید زمان ۹۰ روز خارج از ترکیه باشند. اما در زمان راندوو(10 روز) لازم و ضروری است که به اداره مهاجرت ترکیه به صورت حضوری مراجعه و در آنجا اعلام حضور نمایند؛ تا جریمه اقامت بیش از سه ماه در ترکیه به آنها تعلق نگیرد.
کسانی که راندوو را دریافت نموده‌اند و ۹۰ روز اقامت آن‌ها فرا رسیده، نمی‌توانند ترکیه را ترک کنند؛ و اگر در زمان راندوو ترکیه را ترک نمایند، علاوه بر جریمه، راندوو آنها باطل می‌گردد.
اما افرادی که راندوو را دریافت نموده‌اند، هیچ نگرانی در رابطه با اقامت بیشتر تا پایان مهلت راندوو خود نداشته باشند. این افراد زمان راندوو خود را با اطمینان خاطر سپری و از سفر خود نهایت استفاده را ببرند.

در زمان راندوو حضور شما در اداره مهاجرت الزامی است

نکته مهم که باید به آن توجه داشته باشید؛ در زمان راندوو حضور فیزیکی شخص شما در ترکیه الزامی می‌باشد. در آن زمان به هیچ وجه نمی‌توانید ترکیه را به هیچ مقصد دیگری ترک کنید. در زمان راندوو اگر حتی یک روز از ترکیه خارج شوید؛ علاوه بر جریمه؛ راندوو احتمالی بعدی شما نیز باطل می‌شود.

مدت اقامت در ترکیه بدون ویزا

قانون V84

قانون V84 برای مدت زمان اقامت در ترکیه بدون ویزا برای افرادی که بیش از 90 روز در خاک این کشور باشند به شرح زیر خواهد بود.
اگر مدت زمان اقامت در ترکیه بدون ویزا برای شما از 90 روز گذشت، و در این مدت موفق به دریافت راندوو نشدید، در هنگام خروج می‌توانید از قانون V84 استفاده کنند، طبق این قانون و با پیروی از قانون 6458 شما با پرداخت مبلغ جریمه‌ای که به آن اشاره خواهیم نمود، می‌توانید بدون دیپورت شدن از ترکیه خارج شوید، ولی این نکته را به یاد داشته باشید که 6 ماه اجازه ورود به ترکیه را نخواهید داشت.

نکته: اگر به هر دلیلی، خواه عمدی یا سهوی جریمه خود را پرداخت ننمایید، به مدت 1 الی 5 سال از کشور ترکیه دیپورت خواهید شد. ولی اگر طبق قانون 6458 ترکیه جریمه خود را قبل از خروج در خاک ترکیه پرداخت نمایید، دیپورت نخواهید شد.

مبلغ جریمه قانون V84

مبلغ این قانون برای اتباع هر کشوری که مدت اقامت در ترکیه بدون ویزا آنها بیش از 90 روز باشد متفاوت بوده، ولی طبق قوانینی که بین ایران و ترکیه به صورت دو طرفه وضع گردیده میزان جریمه برای هر ایرانی به شرح زیر می‌باشد.

افراد +18
ماه اول 50$ + 72LIRA و به ازای هر ماه +10$ به آن اضافه خواهد شد.

افراد +18
ماه اول 25$ + 72LIRA و به ازای هر ماه +10$ به آن اضافه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *