همان‌طور که اسم راندوو برای مهاجرین ترکیه یک اسم ناشناخته ولی پرکاربرد است، ویزامتریک هم به همین ترتیب یک اسم ناشناخته برای مهاجرین به آلمان یا افرادی که به دنبال اخذ ویزا شنگن هستند می‌باشد، با این تفاوت که راندوو در خاک ترکیه و در ازمیر و استانبول است ولی ویزامتریک یا بهتر است بگوییم ویزامتریک سفارت آلمان خیابان سفارت آلمان.
به این دلیل می‌گوییم ویزامتریک سفارت آلمان، که اکثر افراد و متقاضیان مهاجرت و مراجعه کنندگان برای اخذ ویزا شینگن آلمان برای انجام امور به ویزامتریک آلمان مراجعه می‌کنند؛ اگر در سال‌های گذشته مسیر شما به سمت چهارراه استانبول و کوچه برلن خورده باشد یک صف طولانی توجه شما را جلب کرده بود، البته این صف طولانی از پاسخگوی نامناسب افسران سفارت آلمان سرچشمه نمی‌گیرد، حتی خود سفیر هم در تسریع امور مراجعه کنندگان همپا افسران خدمت رسانی می‌کند ولی مشکل از کجاست؟ خب طبیعی است در طول یک سال 60 هزار ایرانی متقاضی اخذ ویزا آلمان خواهند بود و با یک ضرب و تقسیم به این نتیجه خواهیم رسید که در یک روز سفارت آلمان 200 وقت انگشت نگاری خواهد داشت؛ پس با این تعداد مراجعه کننده این حجم از صف کاملا طبیعی است.
اما از سال 1397 سفارت آلمان با یک شرکت بین‌المللی به اسم VISAMETRIC به توافق رسید و انجام امور انگشت نگاری و خدمات کنسولی اخذ ویزا را به این کارگزار معتبر واگذار کرد.

ویزا متریک آلمان

ویزا متریک یک شرکت کارگزان بین المللی در حوزه خدمات مهاجرت است که نمایندگی ویزا متریک سفارت آلمان در ایران بر عهده شرکت رهیاب گذر آرتا می‌باشد، البته این شرکت جز ایفا نقش به عنوان یک شرکت واسط در انجام امور کنسولی و اخذ مدارک ویزا شنگن وظیفه‌ دیگری ندارد.

چرا می‌گوییم ویزا متریک آلمان؟


این شرکت، یعنی ویزامتریک نه تنها در ایران بلکه در جهان به انجام خدمات دیپلماتیک آلمان در کشورهای دیگر و همچنین ارائه دیگر خدمات کنسولی آلمان را بر عهده دارد، از خدمات مهم این شرکت می‌توانیم به واسطه گری در امر ارائه خدمات و دریافت مدارک مرتبط با ویزا شنگن را مثال بزنیم تا مراجعین به‌جای مراجعه به سفارت به دفتر ویزامتریک آلمان مراجعه و از این طریق با سفارت آلمان در ارتباط باشند.


مهاجرت می تواند شامل مهاجرت به صورت دائم یا مهاجرت موقت باشد، مهاجرت موقت برای افراد تا مدت خاصی اعتبار دارد و نیاز است اگر به دریافت مهاجرت از طریق موقت اقدام کرده است بعد از گذشت مدت کوتاهی، قبل از اینکه مدت مهاجرت در این کشور به اتمام برسد فرد بتواند به فکر دریافت اقامت دائم در این کشور باشد و از این طریق کارهای قانونی را انجام دهد.


متقاضیان از طریق سیستم دریافت وقت ملاقات سفارت آلمان در سایت ویزامتریک می‌توانند وقت وسفارت آلمان را که در مقاله گذشته بررسی کردیم را رزرو کرده اما برای تحویل مدارک درخواست اخذ ویزا، به جای سفارت آلمان به دفتر ویزامتریک مراجعه کنند.


نکته: باید توجه داشته باشید که آلمان وقت سفارت فوری ندارد.


مراحل رزرو وقت ملاقات ویزامتریکمتقاضیان از طریق سیستم دریافت وقت ملاقات در سایت ویزامتریک آلمان می‌توانند وقت سفارت آلمان را رزرو کرده، اما به خاطر داشته باشید که بریا تحویل مدارک درخواست اخذ ویزا، به جای سفارت آلمان به دفتر ویزا متریک آلمان مراجعه کنند.

نکته مهم: لازم به ذکر است که به دلیل شیوع ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی اقدامات کنسولی و ویزا توسط ویزا متریک آلمان انجام نمی‌شود؛ مگر شرایط خواص که از طریق ایمیل موجود در سایت بررسی می‌گردد.

ویزا متریک آلمان

مراحل رزرو وقت ملاقات ویزا متریک سفارت آلمان

واریز مبلغ وقت ملاقات ویزامتریک آلمان
برای هر نفر مبلغ 1900000 ریال به حساب ذکرشده در زیر واریز کنید. می‌توان برای حداکثر 10 نفر یک وقت گروهی یا خانوادگی ثبت کرد. لطفا توجه داشته باشید که مبلغ مربوط به گروه یا خانواده باید یکجا و طی یک فیش واریز گردد.

 • نام شرکت : رهیاب گذرآرتا
 • نام بانک : سامان
 • شماره حساب : 80981027883031
 • شماره کارت : 6219867000010435

روند اداری ملاقات ویزا متریک سفارت المان


یک روز کاری پس از واریز وجه، شما می‌توانید برای وقت ملاقات ثبت نام کنید.

 • برای فیشهای نقدی با انتخاب آیتم تراکنش و وارد کردن شماره قرمز مندرج در فیش و تاریخ پرداخت میتوانید ثبت نام کنید.
 • برای ای تی ام یا پرداخت باموبایل ، با واردکردن شماره کارت و تاریخ پرداخت در سایت می‌توانید ثبت نام کنید.

ثبت اطلاعات و دریافت ایمیل تایید در سایت ویزا متریک آلمان


با وارد کردن نام، نام خانوادگی، شماره کارت شناسایی، تاریخ تولد، شماره پاسپورت، ادرس ایمیل و شماره تلفن را وارد کنید، پس از تاییدیه مشخصات فردی شما می‌توانید با بررسی یک قرار تقویمی یک روز و ساعت مشخص را برای خود انتخاب کنید.

ویزا متریک آلمان

نکته: باید توجه داشته باشید که تاریخ قرار ملاقات شما تا آغاز سفرتان، کمتر از ۱۸۰ روز فاصله داشته باشد.

لازم به ذکر است پس از انجام امور می‌توانید تاریخ و ساعت مراجعه خود به سفارت را از طریق سایت ویزامتریک مشاهده کنید، لازم است در مورد لغو زمان ملاقات سفارت تا 72 ساعت از آن تاریخ اگر در سایت ویزا متریک آلمان فرم عودت وجه را پر کنید مبلغ 190 هراز تومان به حساب شما عودت داده می‌شود، البته می‌توانید با اعلام تغییر زمان ملاقات تا قبل از 72 ساعت بدون پرداخت هیچ هزینه اضافه‌ای زمان ملاقات خود را تغییر دهید.

رزرو وقت سفارت آلمان از طریق سایت ویزا متریک آلمان

 • عکس بیومتریک: برای جلوگیری از اتفاقات پیش آمده در مورد نادرست نبودن و ایرادات احتمالی عکس پیشنهاد می‌گردد تا عکس بیومتریک را در دفتر ویزا متریک آلمان بگیرید، البته برای این عکس مبلغ 8 یورو بپردازید.
 • ارسال پاسپورت با پست: با تهیه این سرویس، وقتی پاسپورت شما از سفارت به ویزامتریک عودت داده شد، پاسپورت شما به آدرس ارائه شده ازطرف شما ارسال می‌گردد.
 • فتوکپی، فاکس و پرینت: حتما قبل از ورود به سفارت پرینت، کپی و هر چه لازم است را تهیه کرده باشید زیرا در سفارت برای انجام این امور باید 30 سنت پرداخت کنید.
 • سرویس اطلاع رسانی: بعد از انجام کلیه امور نتیجه حاصله به شما ایمیل خواهد شد، البته در صورت تمایل این اطلاع رسانی می‌تواند به صورت تماس تلفنی یا پیامک باشد.
 • بیمه سلامت سفر: اخذ ویزای شینگن بدون پوشش بیمه مسافرتی امکان‌پذیر نیست، حداقل این پوشش ۳۰ هزار یورو و در بعضی موارد بالاتر است و یکی دیگر از خدمات ویزامتریک ارائه همین بیمه مسافرتی است.
ویزا متریک آلمان

هزینه ویزا متریک آلمان

طبق قانون باید مبلغ 190 هزار تومان پس از مراجعه به ویزا متریک سفارت آلمان به شما عودت داده شود ولی یک ضرب و المثل است که می‌گوید بشنوید و باور نکنید… .
بگذریم، در دفتر ویزامتریک آلمان شما باید هزینه‌های ویزا و سرویس ویزامتریک را به صورت نقدی و با ارز یورو بپردازید که در جدول زیر ریز این نکات را بیان کرده‌ایم.

هزینه های ویزا متریک آلمان6-0 سال12-6 سالبالای 12 سال
هزینه ویزارایگان40 یورو 80 یورو
هزینه سرویس ویزا متریک سفارت آلمان25 یورو 25 یورو 25 یورو
هزینه سرویس VIP75 یورو 75 یورو 75 یورو

بیومتریک در ویزا متریک آلمان


فرآیند بیومتریک شامل اخذ اطلاعات اثر انگشت و عکس چهره شما برای ثبت در سیستم VIS ، SIS و AZR است.

VIS یا سیستم اطلاعاتی ویزا


پایگاه VIS مرکز ثبت اطلاعات مربوط به درخواست‌های اخذ ویزای تمامی کشور‌های حوزه شینگن است؛ در همین مورد متقاضیان دریافت اخذ ویزا شینگن باید با حضور در دفتر ویزا متریک سفارت آلمان اقدام به انگشت نگاری ده انگشتی کنند؛ اطلاعات بیومتریک در این پایگاه داده‌ها، برای پنج سال قابل دسترسی خواهد بود و این بدین معنی است که طی این پنج سال متقاضی می‌تواند خودش برای ارائه مدارک مراجعه نکند. در این صورت شما باید یک نماینده قانونی، برای مراجعه به دفتر ویزامتریک و تحویل مدارکتان مشخص کنید.

AZR و SIS در ویزا متریک آلمان


AZR مخفف Ausländerzentralregister است (مرکز ثبت اطلاعات خارجی) که توسط اداره امنیت فدرال کلن مدیریت می‌شود؛ این تقریبا همان گواهی سوپیشینه خودمان در آلمان است و اگر موردی داشته باشید تا مدتی اجازه سفر به این کشور را نخواهید داشت؛ SIS هم مانند AZR اما با این تفاوت که SIS قابلیت گسترده‌تری دارد و مختص حوزه شینگن می‌شود.

ویزا متریک آلمان

روند کار ویزا متریک آلمان

روال کار در دفتر ویزامتریک بر این منوال است که شما پس از پرداخت هزینه‌ها و تحویل مدارک، انگشت نگاری شده و از شما عکس گرفته می‌شود تا اطلاعات بیومتریک شما ثبت شود. این تمام کاری است که شما در این دفتر انجام خواهید.
پس از آن مدارک شما به همراه پاسپورتتان به کنسولگری آلمان در ایران فراستاده خواهد شد تا سفارت درمورد موافقت با درخواست شما تصمیم‌گیری کند. بعد از مشخص شدن جواب درخواست ویزا (۲ الی ۳ هفته)، پاسپورت شما به دفتر ویزامتریک عودت داده خواهد شد. بعد از آن ویزامتریک از طریق ایمیل شما را از عودت ویزا باخبر کرده تا در مراجعه به ویزامتریک آن را تحویل بگیرید و یا با پیک به آدرسی که از قبل مشخص کرده‌اید ارسال شود.
تصمیم پذیرش و یا رد درخواست ویزای شما توسط افسر سفارت آلمان گرفته می‌شود و ویزامتریک هیچ دخالتی در این تصمیم گیری ندارد.
در مرحله اول با پرداخت هزینه و تحویل مدارک، مراحل بیومتریک طی می‌شود و سپس کار شما به پایان می‌رسد، پس از آن مدارک شما به کنسولگری آلمان ارسال می‌شود تا تصمیمات لازم برای شما اتخاذ شود، این رویه دو الی سه هفته به طول می‌انجامد، سپس در صورتی که خود شما برای اخذ مدارک به ویزا متریک آلمان مراجعه نکنید مدارک برای شما پست خواهد شد.

ساعت کاری و آدرس ویزا متریک آلمان

آدرس: خیابان بهشتی – خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) – نبش خیابان بیست و یکم – ساختمان شیراز – شماره ۱۳۷ – طبقه اول.
کد پستی: ۱۵۱۳۹۳۳۱۳۴
تلفن: ۸۸۷۰۰۳۴۳-۰۲۱
ساعات ارسال درخواست ویزا: ۸ صبح تا ۱۶:۳۰ عصر.
ساعات تحویل پاسپورت: ۸ صبح تا ۱۷ عصر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *