امروز در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع مهاجرت به کانادا از طریق سازمان ملل بپردازیم.
کانادا یکی از کشورهای توسعه یافته در جهان می باشد که در قاره ی آمریکا و درست در قسمت بالایی و شمال ایالات متحده واقع شده است. هرساله بسیاری از مردم تقاضای اخذ ویزای کانادا برای شهروندی در این کشور را دارند و کانادا نیز این امکان را فراهم کرده و تحت شرایط و راه های مختلفی پذیرای مهاجران از سراسر دنیا می باشد که ما در این مقاله به بررسی ویزای کانادا از طریق سازمان ملل می پردازیم و در ادامه به سؤال هایی که ممکن است در این خصوص داشته باشید پاسخ می‌دهیم:

 1. چه دلایلی باعث شده اند که مهاجران کشور کانادا را به عنوان مقصدی برای مهاجرت انتخاب کنند؟
 2. مهاجرت به کانادا از طریق سازمان ملل و اخذ ویزای این کشور به چه شکل می باشد؟
 3. چه شرایطی برای قبول درخواست مهاجرت به کانادا از طریق سازمان ملل حاکم است؟
 4. برای مهاجرت به کانادا از طریق سازمان ملل چه مدارکی را باید تحویل داد؟
 5. استفاده از ویزای کانادا از طریق سازمان ملل چه مزایایی را شامل می شود؟
 6. آیا برای اخذ ویزای کانادا از طریق سازمان ملل لازم است هزینه ای صرف شود؟

پیشنهاد میکنیم پیش از مطالعه این مقاله حتما نوشته کامل ما با موضوع “برای مهاجرت به کانادا از کجا شروع کنم؟” مطالعه بفرمایید.

چه دلایلی باعث شده اند که مهاجران کشور کانادا را به عنوان مقصدی برای مهاجرت انتخاب کنند؟

آمریکا قوانین بسیار سختی در خصوص پذیرش مهاجران دارد و با به روی کار آمدن دونالد ترامپ این قوانین با جدیت و سختگیری بیشتری دنبال می شوند لذا بسیاری از مردم کانادا را که کشوری بسیار نزدیک به ایالات متحده است برای مهاجرت و شروع زندگی تازه انتخاب می کنند و کانادا نیز همیشه پذیرای این مهاجران می باشد.
مهم ترین دلیلی که اکثریت مهاجران کشور کانادا را مقصدی برای مهاجرت خود انتخاب می کنند این است که کانادا کشوری چند فرهنگی است و تقریبا پذیرای هر فرهنگی از هر نقطه ی جهان بوده و حتی در سال ۱۹۷۰ سیاستی برای ترویج چند فرهنگی اتخا‌‌ذ کرد و بر طبق آمارها در سال ۲۰۱۸ این کشور بیش از ۳۱۰۰۰۰ مهاجر را به عنوان شهروند خود انتخاب کرده است.

از دیگر دلایل استقبال مردم برای مهاجرت به کانادا حق و حقوقی است که این کشور برای مردم خود با هر جنسیت، فکر و گرایشی قائل است از مدت ها قبل در کانادا زنان از حق رأی، کنترل تولد و سقط جنین برخوردارند، هم جنس گرایان به راحتی می توانند در این کشور زندگی و ازدواج کنند. بر طبق آمارهای منتشر شده در کشور کانادا زنان بیشترین مشارکت به عنوان نیروی کاری را دارند و این کشور به دنبال حمایت و حفاظت بیشتری از زنان و حتی رسیدن آن ها به مقام های رهبری و مدیریتی است.
اقتصاد کانادا به عنوان دهمین اقتصاد برتر جهان شناخته می شود که حتی با وجود جمعیت بسیاری که دارد هم چنان یکی از برترین ها در دنیای اقتصاد است علاوه بر منابع طبیعی غنی، کانادا در ارائه ی خدمات و تولید کالا به شدت قوی عمل کرده و همین امر سبب پیشرفت اقتصاد آن در جهان شده است و بسیاری از نیروهای کاری مهاجر برای کار و کسب درآمد به این کشور مهاجرت می کنند.
سیستم های آموزشی بسیار پیشرفته و اهمیت بالای تحصیل در این کشور، کانادا را به تحصیل کرده ترین کشور تبدیل نموده و دانشگاه های آن در لیست چند دانشگاه برتر دنیا می باشند و به نسبت دیگر کشورهای صنعتی بودجه و سرانه ی کلانی را برای سیستم آموزش و پرورش خود در نظر گرفته است و یکی از برترین و بهترین سیستم ها را در این زمینه دارا می باشد حتی برای افراد کم درآمد ممکن است هزینه ی بسیار ناچیزی در قبال این خدمات تحصیلی دریافت کند به همین دلیل بسیاری از افراد برای ادامه ی تحصیل خود یا فرزندانشان در خارج، ویزای تحصیلی کانادا را انتخاب می کنند.

از دیگر دلایل مهاجران برای مهاجرت به کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • پشتیبانی و سرمایه گذاری دولت در خصوص ایده های نوین و به روز افرادی که در حوزه های مختلفی در حال فعالیت می باشند.
 • امکان دسترسی به پیشرفته ترین امکانات و مراقبت های بهداشتی و پزشکی به راحتی و با صرف هزینه ی بسیار کم یا رایگان وجود دارد.
 • دستمزدهای بالا، بیمه ی اشتغال، تعطیلات و مرخصی با حقوق، امنیت سالمندی و بازنشستگی و دیگر مزایای کاری که برای حفاظت از نیروی کار خود در نظر گرفته است.
 • امنیت بالا، ثبات سیاسی، پایین بودن نرخ تروریسم، قتل و حبس، کنترل اسلحه، روابط دیپلماتیک و… کانادا را به یکی از صلح آمیز ترین کشورها تبدیل نموده است.
 • پایین بودن نرخ تورم

مهاجرت به کانادا از طریق سازمان ملل و اخذ ویزای این کشور به چه شکل می‌باشد؟

کشور کانادا ویزاهای مختلفی تحت شرایط متفاوتی را برای مهاجران در نظر گرفته است که یکی از آن ها مهاجرت به کانادا از طریق سازمان ملل و اخذ ویزای این کشور است.
هر ساله از سراسر جهان افراد بسیاری به دلیل جنگ، نسل کشی، گرایشات فکری و مذهبی، حمایت و هواداری از گروه ها و حزب های مخالف دولت خود، اعتقادات سیاسی و… از کشور خود ترد شده و امنیت جانی ندارند سازمان ملل برای حفاظت از جان این افراد با همکاری چند کشور از جمله کانادا اقدام به صدور ویزا برای این افراد تحت عنوان پناهنده نموده است تا به این شکل بر طبق ادعای قوانین بین الملل و حقوق بشر از آن ها حفاظت و حمایت به عمل آید.
اما ذکر چند نکته در خصوص صدور این نوع ویزا بسیار حائز اهمیت است اولاً اینکه این ویزا یک راه میانبر برای مهاجرت به کانادا نمی باشد و قوانین روال خاص خود را دارد، دولت کانادا باید این اطمینان را داشته باشد که شخص مهاجر در خصوص ادعای خود برای پناهندگی دلایل موجهی دارد و دوماً درخواست های پناهندگی به دلیل وضعیت اضطراری که دارند معمولاً برای بررسی و رسیدگی به درخواست، در اولویت خواهند بود اما این به معنای پر کردن جای مهاجران دیگر که با اخذ ویزاهای دیگر قصد اقامت در این کشور را دارند، نمی باشد.
کشور کانادا از طریق دو مرکز کنترل مرزی یعنی CBSA و RCMP از مرزهای خود محافظت می کند تا از ورود قاچاقی و غیرقانونی به داخل کشور جلوگیری کند و از متقاضیان می خواهد که با مراجعه به دفتر CBSA یا اداره ی مهاجرت کانادا (IRCC) درخواست خود را به مقامات مربوطه اعلام کنند و بشدت از ورود قاچاق به این کشور به دلایل قانونی و شخصی خودداری کنند و تنها از پورت ها و بنادر ورودی این کشور که دفتر مرکز CBSA در آن جا واقع شده است اقدام به ورود نمایند حتی افرادی که به صورت غیرقانونی به کانادا وارد می شوند تحت تعقیب نیروهای محلی و RCMP قرار می گیرند و به نزدیک ترین دفتر CBSA یا اداره مهاجرت تحویل داده می شوند.
پس از غربالگری های لازم در خصوص موارد پزشکی و امنیتی اگر مشکل خاصی در میان نباشد موقتاً این مهاجران را تحت نظر نیروهای دولت و شرایط و ضوابط مشخصی آزاد می کنند تا بعدا دادگاهی مستقل درخصوص درخواست آن ها تشکیل شود و در این مدت به بررسی و تحقیق درمورد درخواست این شخص و واجد شرایط بودن وی می پردازند (معمولا به زمانی در حدود ۴ ماه نیاز می باشد) و در جلسه ای که با حضور شخص مهاجر برگزار می شود اظهارات این شخص را دوباره مورد ارزیابی قرار داده و با توجه شواهد و استدلال های ارائه شده در نهایت حکم به ماندن یا اخراج از کشور صادر خواهد شد.

این دادگاه توسط مرکز IRB کانادا برگزار می شود و با در نظر گرفتن کنوانسیون سازمان ملل متحد در خصوص تعریف از پناهنده، درخواست شخص متقاضی را مورد ارزیابی قرار می دهد بر طبق تعریف سازمان ملل به شخصی پناهنده گفته می شود که با بازگشت به کشور خود به دلیل مشکلات قومی و نژادی، مذهبی، ملیت، اعتقاد و گرایشات سیاسی، گرایش جنسی خاص، عضویت در گروه ها و حزب های خاص و …. با ترس از آزار و اذیت، شکنجه، رفتار بی رحمانه، مجازات و احتمال کشته شدن و مرگ روبه رو است.
اگر دادگاه در نهایت پس از بررسی های لازم حکم به تأیید ادعای شخص مهاجر صادر کند این شخص به عنوان شهروند دائمی کانادا شناخته می شود و از تمامی خدمات آموزشی، اجتماعی، درمانی و مسکن برخوردار می شود و حتی می تواند درخواست مجوز کار نیز داشته باشد.
معمولاً جلسات دادگاه IRB در استانی که شخص پناهنده تقاضای خود را اعلام کرده برگزار خواهد شد و اگر در طی دوره ی آزادی مشروط خود به استان دیگری رفته و در آن جا اقامت دارد باید به اطلاع مراکز IRCC، IRB و CBSA برساند تا علاوه بر بهره مندی از خدمات مقصد جدید، جلسه ی دادگاه نیز در آن جا تشکیل شود.

چه شرایطی برای قبول درخواست مهاجرت به کانادا از طریق سازمان ملل حاکم است؟

طبق قانون مهاجرت و حمایت از پناهندگان، هر شخصی لازم است قبل از ورود به کانادا از طریق آژانس های خدمات مرزی کانادا یعنی CBSA و RCMP درخواست خود را اعلام کند و این مرکز با در نظر داشتن شرایط و تحقیق درخصوص ادعای شخص متقاضی مشخص می کند که آیا این فرد اجازه ی ورود و ماندن در کشور کانادا را دارد یا خیر؟ که در ادامه به توضیح هر یک از این شرایط می پردازیم.

 • تمامی متقاضیان پناهندگی در کانادا مورد معاینات و آزمایشات پزشکی و بهداشتی قرار می گیرند و نباید از نظر بیوگرافیک و بیومتریک مشکلی داشته باشند تا به آن ها مجوز ورود به کانادا داده شود.
 • هم چنین نباید سابقه ی کیفری، امنیتی، جرم و جنایت داشته باشند و در این خصوص دولت کانادا تحقیقات ویژه ای را به عمل می آورد تا امنیت کشور و مردم در خطر نباشد.
 • باید این تعهد را به دولت کانادا بدهند که هرگز به کشور خود بازنمی گردند مگر اینکه ثابت شود دیگر جان آن ها در خطر نیست.
 • بر طبق توافق نامه و تعریف سازمان ملل شخص متقاضی به عنوان پناهنده شناخته شود.
 • شخص متقاضی نباید از طرف کشور دیگری به عنوان پناهنده شناخته شده و مورد حمایت آن کشور باشد.
 • فرقی نمی کند که از چه راهی به کانادا وارد شده اند (هوایی، زمینی یا دریایی) در نهایت لازم است حتما درخواست خود را برای پناهندگی به اداره ی مهاجرت یا CBSA اعلام کنند.
 • برای تحویل مدارک و شواهد لازم به دادگاه تنها ۱۵ روز فرصت داشته و باید در این مدت تمامی مدارک لازم را به IRB ارسال نمایند این مدارک می تواند شامل گواهینامه ی رانندگی، پاسپورت و مدارک شناسایی باشد که هویت و ادعای شخص را اثبات کند.
 • تمامی فرم های لازم را تکمیل و تحویل دهند که معمولا در این فرم ها در خصوص پیشینه ی خانوادگی و دلایل درخواست برای پناهندگی سوال خواهد شد.
 • اگر یکبار درخواست پناهندگی از طرف IRB رد شود یا اگر شخص ادعای پناهندگی خود را پس بگیرد، امکان درخواست مجدد وجود ندارد.

هم چنین ذکر این نکته نیز الزامی است که شخص با توجه به اینکه درخواست خود را از طریق اداره ی مهاجرت یا مرکز CBSA به ثبت رسانده باشد، نحوه ی رسیدگی به تقاضا کمی متفاوت است.
در مرکز CBSA یک افسر با مهاجر مصاحبه می کند و درصورت صلاح دید و موافقت وی، شخص متقاضی را به مرکز IRB هدایت می کند سپس فرم هایی شامل: BOC، تقاضای عمومی برای اقامت در کانادا، اضافه نمودن خانواده، سابقه و… را پرکرده و در صورت وجود نقصان در مدارک ارائه شده ۱۵ روز زمان برای تکمیل این مدارک به شخص داده می شود سپس زمان تشکیل دادگاه به او اعلام شده و می تواند در این جلسه وکیل و مترجم نیز به همراه خود داشته باشد.
اما اگر از طریق اداره ی مهاجرت تقاضا برای پناهندگی داشته باشید تا زمانی که فرم ها را تکمیل نکنید نمی توانید مصاحبه ای با افسر داشته باشید و برای این کار حداکثر ۷ روز فرصت به شما داده می شود پس از تکمیل مدارک با یک افسر در زمینه ی مهاجرت و پناهندگی ملاقات کرده و در صورت تایید افسر به مرکز IRB تحویل داده خواهید شد.

برای مهاجرت به کانادا از طریق سازمان ملل چه مدارکی را باید تحویل داد؟

اگر شخصی متقاضی اخد ویزای کانادا از طریق سازمان ملل باشد لازم است مدارکی را تحویل دهد که در این قسمت از مقاله به توضیح و معرفی مدارکی می پردازیم که باید به مراجع مربوطه تحویل داد.

 • در اولین گام لازم است اصل مدارک شناسایی خود و اعضای خانواده که متقاضی برنامه ی حمایت از پناهندگان می باشند را تحویل داد این مدارک می توانند شامل شناسنامه، کارت های شناسایی، گذرنامه، گواهی ازدواج و… باشد.
  در صورت در دسترس نبودن هریک از این مدارک می توانید سوابق مدرسه، گواهی و مدارک تحصیلی، سابقه ی کار و تجاری، گزارش پلیس یا پزشک، کارت عضویت در حزب های سیاسی یا هر اتحادیه ی دیگر و… را تحویل دهید که این مدارک می توانند در قالب نمونه ی اصلی یا فتوکپی آن باشند.تحویل دو قطعه عکس که در پشت آن ها نام و تاریخ تولد فرد ذکر شده باشد.
 • مدارکی تحویلی حتما باید به زبان انگلیسی یا فرانسه بوده و اگر به زبانی غیر از این دو باشند لازم است که ترجمه ی آن ها به همراه مدارک اصلی به مراجع مربوطه تحویل داده شوند.
 • تحویل مدارک پزشکی و تأیید سلامت جسمی و روانی و گواهی نداشتن سابقه ی کیفری
 • تکمیل فرم های لازم و تحویل آن ها، نکته ی مهم در خصوص پر کردن فرم ها این است که از نوشتن اطلاعات غلط بشدت پرهیز کنید چون با این کار امکان رد درخواست بسیار بیشتر خواهد بود و اگر کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشید این اطلاعات باید توسط پدر یا مادر تکمیل شوند.

استفاده از ویزای کانادا از طریق سازمان ملل چه مزایایی را شامل می شود؟

یکی از مهم ترین مزایای استفاده از ویزای کانادا از طریق سازمان ملل، کم هزینه بودن آن به نسبت دیگر راه هایی است که برای اخذ اقامت کانادا وجود دارد در واقع در این روش بسیاری از هزینه ها برعهده ی دولت کانادا بوده و حتی وام ها و حمایت های مالی برای پناهندگان در نظر گرفته شده است که خیلی راحت بتوانند امورات زندگی خود را پیش ببرند.
علاوه بر این پناهندگان از هر نظر( اجتماعی، تحصیلی، پزشکی و…) تحت حمایت دولت کانادا بوده و تنها هزینه ی بسیار کمی در قبال این خدمات پرداخت خواهند نمود.
از دیگر مزایای این ویزا اولویت در بررسی وضعیت پناهندگان به نسبت دیگر مهاجران می باشد و با اعلام درخواست پناهندگی، دولت کانادا در کمترین زمان ممکن سعی در رسیدگی به این تقاضا را خواهد داشت.

آیا برای اخذ ویزای کانادا از طریق سازمان ملل لازم است هزینه ای صرف شود؟

همان طور که قبلا گفتیم ویزای کانادا از طریق سازمان ملل هزینه های بسیار کمی را شامل می شود و حتی در بعضی از موارد هزینه ی سفر به کانادا نیز از طرف دولت پرداخت خواهد شد و حتی در هنگام رسیدگی به پرونده هزینه ی آزمایشات پزشکی و بهداشتی بر عهده ی دولت خواهد بود بنابراین شاید بتوان گفت شما تنها در صورت نیاز هزینه های رسیدن به خاک کانادا را لازم است پرداخت کنید.
با تشکر از زمانی که به مطالعه مقاله اختصاص داده اید، امیدواریم مطالب مقاله برای شما کاربردی باشد. شما همچنین می‌توانید مقاله دیگر ما با عنوان مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *