قوانین و شرایط لازم برای ثبت شرکت در روسیه

در سال 2018 روسیه به عنوان یکی از 10 کشور برتر دنیا در زمینه اقتصاد شناخته شد و این موضوع باعث شد تا روسیه به عنوان یکی از با ثبات ترین کشورها برای سرمایه گذاری شناخته شود. اقتصاد خوب روسیه کمک کرد تا سرمایه گذاران خارجی علاقه مند به سرمایه گذاری در این کشور باشند و یکی از انواع سرمایه گذاری یعنی ثبت شرکت در روسیه به دلیل ساده تر بودن قوانین و شرایط نسبت به سایر کشورها، بسیار مورد توجه قرار گرفت. ثبت آسان شرکت در روسیه باعث شد تا بسیاری از افرادی که به دنبال سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی هستند، از این فرصت استفاده کنند و روسیه را به عنوان یکی از گزینه های مناسب در نظر بگیرند.

روابط خوب میان ایران و روسیه هم باعث شد تا سرمایه گذاران ایرانی ترغیب شوند از این فرصت استفاده کنند و دست به ثبت شرکت در روسیه بزنند. ایرانی ها از این کار دو هدف داشتند. اول این که می توانستند بسیار ساده تر از سایر کشورها اقامت یک کشور اروپایی را به دست بیاورند و دوم این که می توانستند سرمایه خود را از طریق ارتباط با سایر کشورهای اروپایی چندین برابر کنند.

ثبت آسان شرکت در روسیه باعث شد تا بسیاری از افرادی که به دنبال سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی هستند، از این فرصت استفاده کنند و روسیه را به عنوان یکی از گزینه های مناسب در نظر بگیرند.

برای گرفتن اقامت، ثبت شرکت در روسیه به تنهایی کافی نیست و شما باید شرایط نگهداری از آن را هم فراهم کنید. از نظر قانونی هم این موضوع اهمیت زیادی دارد چون به سیستم مالیاتی متصل است. به همین دلیل قبل از این که شرکت را تاسیس کنید، باید این موضوع را در نظر بگیرید که شرکت شما واقعا به کسب و کاری تبدیل شود که در آن کالا یا خدمتی عرضه کنید و از آن طریق بتوانید با کل دنیا ارتباط داشته باشید تا آن را گسترش دهید. با این که گفتیم ثبت شرکت در روسیه نسبت به سایر کشورها ساده تر است، اما هر کشوری قوانین و شرایط مخصوص به خود را دارد و تخطی از آن شما را دچار مشکل خواهد کرد. در این مقاله در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد تا با آگاهی کامل در این راه قدم بگذارید.

کشور روسیه قوانین مالیاتی جالبی دارد که با کشورهای اروپایی و آسیایی متفاوت است و همین موضوع هم باعث جذب سرمایه گذاران شده است. برای مثال شما زمانی که دست به ثبت شرکت در روسیه بزنید، با این که یک کارآفرین خارجی هستید، اما از امتیازاتی برخوردار می شوید که یک سرمایه گذار محلی در روسیه برخوردار است. ثبت شرکت در روسیه کار دشواری نیست و یکی از راه های مطمئن برای اخذ اقامت روسیه است. به طوری که شما به همراه خانواده تان می توانید به روسیه بروید و درخواست اقامت بدهید اما حتما باید یک مدل کسب و کاری ارائه کنید که منجر به رشد شما و اقتصاد روسیه شود.

company3

ثبت شرکت در روسیه

همان طور که گفتیم طی سال های اخیر سرمایه گذاران خارجی زیادی در تلاش هستند تا از طریق ثبت شرکت در روسیه به رونق کسب و کارشان کمک کنند. طی سال های اخیر کشورهای زیادی از جمله سوئیس، قبرس، انگلستان و هلند در روسیه سرمایه گذاری کرده اند و صنایع مورد علاقه آن ها هم نفت و گاز، چوب، ماشین آلات، مواد شیمیایی، فلز، کشاورزی در جهت تولید غذا، بافندگی، مبلمان و تولید انرژی بوده است. سرمایه گذاری کشورهای قدرتمند در روسیه باعث شد تا این کشور به عنوان یکی از کشورهای مهم در حوزه اروپا شناخته شود.

برای ثبت شرکت در روسیه لازم است چندین نکته را رعایت کنید. قبل از سروع ثبت شرکت در روسیه باید قیمت ملک و هزینه های زندگی در روسیه را برآورد کنید. قیمت ملک در شهرهای مختلف متفاوت است و بالطبع مسکو به دلیل پایتخت بودن از سایر شهرها گران تر است. سپس به سراغ هزینه های زندگی بروید. هزینه های زندگی در مسکو به مراتب از سایر شهرهای روسیه بیشتر است.

طی سال های اخیر سرمایه گذاران خارجی زیادی در تلاش هستند تا از طریق ثبت شرکت در روسیه به رونق کسب و کارشان کمک کنند. کشورهای زیادی از جمله سوئیس، قبرس، انگلستان و هلند در روسیه سرمایه گذاری کرده اند و صنایع مورد علاقه آن ها هم نفت و گاز، چوب، ماشین آلات، مواد شیمیایی، فلز، کشاورزی در جهت تولید غذا، بافندگی، مبلمان و تولید انرژی بوده است.

انواع ثبت شرکت در روسیه

بسته به هدفی که از ثبت شرکت در روسیه دارید و حتی شرایط و بودجه ای که دارید، می توانید یکی از انواع شرکت های زیر را برای ثبت انتخاب کنید. برای ایرانی هایی که قصد دارند در روسیه شرکت ثبت کنند، ثبت شرکت با مسئولیت محدود در روسیه می تواند بهترین انتخاب باشد. اما باز هم بسته به هدف و شرایطی که دارید، انتخاب نوع آن متفاوت خواهد بود.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در روسیه

یکی از رایج ترین انواع ثبت شرکت در روسیه ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود است. این نوع ثبت شرکت را که در روسیه با نام اختصاری OOO می شناسند، یکی از انواع محبوب ایرانی ها برای ثبت است چون مدت زمان کمتری طول می کشد تا شرکت ثبت شود. حداقل سرمایه ای که شما برای ثبت این شرکت در روسیه نیاز دارید، 10 هزار روبل است و می تواند بین 1 تا 50 سهامدار داشته باشد. در این نوع شرکت ها مدیر اصلی تمام تصمیم ها را اخذ می کند و در شرایط خاص، گرفتن تصمیم ها به عهده رییس هیئت مدیره خواهد بود. در شرکت با مسئولیت محدود، تعداد مدیرعامل می تواند بیش از یک نفر باشد و زمان لازم برای ثبت آن، دو هفته کاری است.

برای این که بتوانید یک شرکت با مسئولیت محدود در روسیه ثبت کنید، باید اول یک نام مناسب برای شرکت انتخاب کنید. نام شرکت هر چیزی که خودتان دوست داشته باشید می تواند باشد و حتی می تواند به زبان کشور خودتان باشد. سپس باید به دفترخانه بروید و مدارک لازم را هم برای اداره مالیات و هم اداره ثبت آماده کنید. در دفترخانه یک مترجم رسمی حضور دارد که به شما در انجام کارتان کمک می کند. پس از این که مدارک را آماده کردید، آن ها به اداره مالیات و اداره ثبت ببرید و نهایتا یک هفته زمان می برد تا اساسنامه شرکت و مدارک ثبتی شما آماده شود. در این فاصله می توانید مهر شرکت را سفارش دهید تا در معاملات از آن استفاده کنید. سپس باید به بانک بروید و برای افتتاح حساب اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در روسیه: اصل پاسپورت برای سهامداران حقیقی و کلیه مدارک ثبتی برای سهامداران حقوقی، میزان سرمایه اولیه، مشخص بودن نوع سیستم مالیاتی، مشخص بودن زمینه فعالیت شرکت.

ثبت شرکت سهامی خاص در روسیه

یکی دیگر از انواع ثبت شرکت در روسیه، ثبت شرکت سهامی خاص است. در این نوع ثبت شرکت در روسیه فرد سرمایه گذار می تواند تا هر تعداد فردی را که بخواهد به عنوان نیروی کار خود معرفی کند و در بازه زمانی دو ماهه شرکت مورد نظر خود را به ثبت برساند. در این نوع شرکت ها نیاز به 1000 روبل برای سرمایه گذاری خواهید داشت. سهام این شرکت قابل انتقال بین سهامداران شرکت است و تصمیم هایی که در شرکت گرفته می شود، بر عهده مدیر اصلی است ولی باید در حضور هیئت مدیران و سهامداران باشد. شركت سهامي خاص که در روسیه با نام اختصاری  AOشناخته می شود، محدودیتی در تعداد سهامدار ندارد و باید بیش از یک نفر باشد.

یکی دیگر از انواع ثبت شرکت در روسیه، ثبت شرکت سهامی خاص است. در این نوع ثبت شرکت در روسیه فرد سرمایه گذار می تواند تا هر تعداد فردی را که بخواهد به عنوان نیروی کار خود معرفی کند و در بازه زمانی دو ماهه شرکت مورد نظر خود را به ثبت برساند.

ثبت شرکت سهامی عام در روسیه

یکی دیگر از انواع ثبت شرکت در روسیه ، ثبت شركت سهامي عام است که در روسیه با نام اختصاری  ПАО شناخته می شود. در این نوع از شرکت ها تعداد سهامداران باید بیش از یک نفر باشد و محدودیتی در تعداد سهامداران ندارد و مدت زمان ثبت آن هم حداکثر 6 ماه به طول می انجامد. محدودیتی در رابطه با تعداد کارکنان وجود ندارد و می توانید به تعداد مورد نیاز نیرو استخدام کنید. ارائه مدارک مالی و حسابداری همراه با تمامی مدارک هویتی، از مهم ترین اسناد لازم برای ثبت این شرکت در روسیه است.

گرفتن نمایندگی در روسیه

یکی دیگر از انواع ثبت شرکت در روسیه گرفتن نمایندگی است که حداقل باید یک سهامدار و حداکثر باید 50 سهامدار داشته باشد. این نوع ثبت شرکت در روسیه به دلیل آن است که شرکت اصلی در کشور دیگری واقع شده است و نیاز به سرمایه اولیه ندارد و تنها باید از سوی شرکت مادر حمایت مالی شود. در این نوع ثبت شرکت در روسیه نیاز به داشتن شریک روسی ندارید و لازم است برای ثبت شرکت مدارکی مثل اصل پاسپورت، تمامی مدارک شرکت اصلی، صورت جلسه هیئت مدیره و وکالت نامه را داشته باشید. پروسه ثبت این شرکت در روسیه از 2 هفته تا 2 ماه زمان می برد. استخدام کارکنان هم تبعه یا روسی در این شرکت محدودیت دارد و نهایتا باید پنج نفر از تبعه خارجی را استخدام کنید.

در این شرکت ها، نمایندگی به تبلیغ و فروش محصولات شرکت مادر در روسیه می پردازد و طبق قرارداد سود مشخصی هم به دولت روسیه می رسد. تمامی فهرست کارکنان و جزئیات لازم در رابطه با شرکت مادر به همراه وکالت نامه باید به این کشور ارائه شود.

جواز کسب در روسیه

گرفتن جواز کسب در روسیه هم به نوعی ثبت شرکت در روسیه به حساب می آید. در این نوع ثبت شرکت، تنها یک نفر سهامدار خواهد بود و نوع مالکیت آن به یک شخص ۱۰۰% روسی یا شخصی که اقامت دائم VNZH داشته باشد، تعلق می گیرد. مدارک لازم برای گرفتن جواز کسب اصل پاسپورت و کارت اقامت دائم VNZH می باشد. مدت زمان اخذ جواز کسب یکساله حدودا ۴ ماه و مدت زمان لازم برای اخذ جواز کسب سه ساله حدودا ۲ ماه خواهد بود.

نوع شرکت

زمان لازم برای ثبت

حداقل سرمایه لازم

نحوه مالکیت

تعداد اعضای مورد نیاز

مدارک لازم

با مسئولیت محدود

2 هفته

10 هزار روبل

100 درصد

1 تا 50 نفر

پاسپورت

سهامی عام

6 ماه

100 هزار روبل

100 درصد

بیشتر از یک نفر

مدارک ثبتی و اسناد مالی شرکت

سهامی خاص

2 ماه

10 هزار روبل

100 درصد

بیشتر از یک نفر

پاسپورت

گرفتن نمایندگی

1 ماه

نیاز نیست

100 درصد

1 تا 50 نفر

مدارک شرکت مادر، صورتجلسه هیئت مدیره، وکالتنامه

جواز کسب

1 هفته

نیاز نیست

در صورت داشتن اقامت دائم 100 درصد

1 نفر

پاسپورت و مدرک اقامت دائم

اگر شما اجاره کار در روسیه داشته باشید، می توانید با اقامت یک ساله در این کشور مدیر عاملیت شرکت تان را دست بگیرید اما اگر اجازه کار ندارید، باید یک شخص روس را به عنوان مدیرعاملی انتخاب کنید و پس از اخذ جواز کار، درخواست تغییر مدیرعامل دهید.

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
خطا ! لطفا دوباره تلاش نمایید.

هزینه های لازم برای ثبت شرکت در روسیه

برای ثبت شرکت در روسیه باید هزینه های لازم را در نظر بگیرید تا در زمان اقامت در این کشور دچار مشکل نشوید. هزینه هایی که باید بپردازید شامل: هزينه دفتر خانه، هزینه لازم برای مترجم رسمي، مدارک لازم برای اداره ثبت و اداره مالیات، هزینه سفارش مهر شركت، ترانسفر فرودگاهي، افتتاح حساب بانكي، سفارش كارت اعتباري ويزا و مستر كارت، هزینه های مربوط به جواز کار یک ساله برای مدیر عامل ایرانی، هزینه های مربوط به ویزای کار یک ساله برای مدیر عامل ایرانی، ویزای تجاری سه ماهه با قابلیت دو بار ورود، هزینه‌ های آزمایش پزشکی و آزمون زبان، هزینه مربوط به کد بيمه شخصي، هزینه اخذ كد مالياتي و هزینه های مربوط به انجام امور حسابداري است. اگر خودتان نمی توانید در روسیه اقامت داشته باشید باید از یک وکیل قانونی استفاده کنید و بالطبع باید هزینه های مربوط به آن را هم بپردازید. این هزینه ها نسبت به نوع شرکت انتخابی شما برای ثبت متفاوت است اما بهتر است چجیزی حدود 2000 دلار را مدنظر داشته باشید. ممکن است مجبور شوید از این عدد مبلغی بیشتر یا کمتر بپردازید. اگر شما اجاره کار در روسیه داشته باشید، می توانید با اقامت یک ساله در این کشور مدیر عاملیت شرکت تان را دست بگیرید اما اگر اجازه کار ندارید، باید یک شخص روس را به عنوان مدیرعاملی انتخاب کنید و پس از اخذ جواز کار، درخواست تغییر مدیرعامل دهید. و آن زمان باید هزینه مربوط به استخدام یک مدیرعامل روس و هزینه درخواست تغییر مدیرعامل را به این عدد اضافه کنید.

سیستم مالیاتی لازم برای ثبت شرکت‌ در روسیه

در کشور روسیه سه مدل سیستم مالیاتی اصلی  وجود دارد و شرکت های ثبتی در روسیه باید یکی از سه سیستم مالیاتی را انتخاب کنند. هر کدام از این سیستم های مالیاتی خصوصیاتی دارند که بر اساس شرایط خود باید یک مورد را انتخاب کنید. در پایان سال می توانید سیستم مالیاتی خود را تغییر دهید و از یک سیستم جدید استفاده کنید.

سیستم مالیاتی OCH

سیستم مالیاتی OCH برای شرکت هایی مناسب است که قصد واردات و صادرات دارند و می خواهند کالاهای خود را به شرکت های بزرگ بفروشند. این سیستم مالیاتی یک سیستم قدیمی در روسیه است. شرکت های بزرگ ترجیح می دهند با شرکت هایی همکاری کنند که از سیستم مالیاتی قدیمی استفاده کنند و در صورتی که صادرات داشته باشید، ارزش افزوده برگشت داده می شود. یکی از مزایایی که سیستم مالیاتی OCH دارد این است که اگر شرکت زیان ده باشد، نیازی نیست مالیات بپردازد و زمانی که به سوددهی رسید، می تواند بدهکاری قبلی را با مالیات کمتر بپردازد.
این سیستم معایبی هم دارد برای مثال حسابداری در این نوع سیستم مالیاتی پیچیده تر و تخصصی تر است و لازم است یک حسابدار حرفه ای و مسلط استخدام کنید. اداره مالیات و پلیس، شرکت هایی که از این سیستم مالیاتی استفاده می کنند را زیر نظر دارند تا تخلف نکنند. در سیستم مالیاتی قدیمی علاوه بر این که شما هر سه ماه باید اظهارنامه خود را تسلیم کنید، باید ارزش افزوده را هم به اداره مالیات بپردازید.

سیستم مالیاتی OCH برای شرکت هایی مناسب است که قصد واردات و صادرات دارند و می خواهند کالاهای خود را به شرکت های بزرگ بفروشند.

سیستم مالیاتی YCH 6 درصدی

سیستم مالیاتی YCH که به سیستم مالیاتی آسان و سیستم مالیاتی 6 درصد هم معروف است، مزایایی مثل هزینه حسابداری کمتر دارد و هر سه ماه یک بار باید اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم کنید. این سیستم مالیاتی معایبی هم دارد که مثلا اگر گردش مالیاتی شرکت شما 60 میلیون روبل به بالا باشد. نمی تواند از این سیستم مالیاتی استفاده کند و باید اجبارا به سراغ سیستم مالیاتی OCH برود. همچنین برای اظهار هزینه های زیادی که مربوط به شرکت تان است، محدودیت دارید و بعضی از هزینه ها را نمی‌ توانید اظهار کنید. در صورتی که بخواهید صادرات انجام دهید، ارزش افزوده برگشت داده نمی شود. با وجود اين نوع سيستم مالياتي شما حق گرفتن نمايندگي و شعبه نخواهيد داشت.

سيستم مالياتي YCH 15 درصدی

این سیستم مالیاتی عینا شبیه سیستم مالیاتی YCH 6 درصدی است با این تفاوت كه بابت ماليات بايد ١٥% از سود پرداخت شود. در سیستم مالیات ۱۵ % ، فرد باید ماهیانه ۱۵ % از در آمد خود را به جز هزینه های جاری، به دولت روسیه بپردازد. در این نوع نظام مالیاتی شما باید ۳۰ % را هم به عنوان بیمه کنار بگذارید و به دولت روسیه بپردازید. این سیستم مالیاتی به درد مشاغلی مثل بانک و شرکت بیمه نمی خورد.

افتتاح حساب بانکی ثبت شرکت در روسیه

برای ثبت شرکت در روسیه لازم است در یکی از بانک های روسیه حساب باز کنید. در صورتی که قصد ثبت شرکت در روسیه را دارید باید با مراحل افتتاح حساب در بانک روسیه به طور کامل آشنایی داشته باشید. در ابتدا به مراحل افتتاح حساب در بانک می پردازیم و سپس افتتاح حساب در برخی از بانک های روسیه را بررسی می کنیم.

مراحل افتتاح حساب

 • مراجعه حضوری به بانک
 • بررسی مدارک توسط بانک (که شامل تمام مدارک ثبتی و تاییدیه امضا و… است)
 • اعلام شماره حساب (های) بانکی و دیگر مشخصات توسط بانک (پس از بررسی مدارک در صورتی که بانک با افتتاح حساب شما موافقت کند، این مرحله انجام می شود. در غیر این صورت باید نقص مدارک خود را رفع کنید.
 • ارسال فلش کارت سخت افزاری استفاده از اینترنت بانک توسط بانک

پس از انجام این مراحل شما توانسته اید حساب بانکی خود را افتتاح کنید و لازم است شماره حساب خود را به دارایی، بیمه بازنشستگی و بیمه تامین اجتماعی ارائه کنید.

افتتاح حساب در بانک های مختلف جهت ثبت شرکت در روسیه

افتتاح حساب در بانک میر بیزینس (این بانک فقط برای دو ارز روبل و یورو امکان افتتاح حساب به شما می دهد.)

افتتاح حساب در بانک فرست چک راشن (در این بانک می توانید با 5 ارز روبل، یورو، دلار، یوان و ین حساب باز کنید.)

از جمله مهم ترین بانک های دیگر روسیه میتوان به بانک VTB ، بانک گازپروم، بانک مسکو، آلفا بانک و سیتی بانک اشاره کرد.

استخدام کارمندان پس از ثبت شرکت در روسیه

شرکت های خارجی برای استخدام کارمند محدودیتی ندارند و شما می توانید هر شخصی را که فکر می کنید تحصیل کرده یا کار آزموده است، استخدام کنید. اما همان طور که در بالا هم ذکر شد، برای استخدام حسابدار کمی وسواس به خرج دهید چون سیستم مالیاتی روسیه کمی متفاوت است و یا یک حسابدار روس استخدام کنید و یا شخصی را به شرکت تان بیاورید که کاملا به سیستم مالیاتی روسیه مسلط باشد.

مزایای ثبت شرکت در روسیه

روسیه یکی از کشورهای ثروتمند است که به واسطه سرمایه گذاران خارجی ثروتمند تر هم شده است. بر اساس برآوردی که در سال 2018 ارائه شد، مسکو از نیویورک هم اوضاع بهتری دارد. از این رو قبت شرکت در روسیه مزایای زیادی دارد که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره کرده ایم.

 • با ثبت شرکت در روسیه می توانید به بازارهای بزرگ جهانی دسترسی پیدا کنید و در کشورهای اروپایی بتوانید حساب بانکی باز کنید.
 • در روسیه بازار مصرف گسترده ای وجود دارد و تنها لازم است بازار هدف را بشناسید تا به تجارتی موفق دست پیدا کنید.
 • تعداد زیادی از افرادی که در این کشور هستند، نیرو جوان، به دنبال کار، تحصیل کرده و متخصص هستند که استقبال می کنند در شرکت شما کار کنند.
 • سرمایه گذاری های خارجی در این کشور رو به بهبود هستند و هر روزه به تعداد آن ها اضافه می شود.
 • با ثبت شرکت در روسیه به راحتی می توانید با بازار کشورهای مشترک المنافع ارتباط برقرار کنید و معامله داشته باشید.
 • روسیه یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا در زمینه ذخایر طبیعی است که سرمایه گذاری در این حوزه می تواند سود شما را چندین برابر کند.
 • می توانید پس از گذشت یک سال درخواست ویزای بلند مدت یک ساله بدهید.
 • این امکان را خواهید داشت که برای برای خودتان و خانواده تان درخواست اقامت بدهید.
 • از قوانین تجاری و گمرکی آزاد در داخل اتحادیه اروپا بهره مند خواهید شد.

سرمایه گذاری های خارجی در این کشور رو به بهبود هستند و هر روزه به تعداد آن ها اضافه می شود چون با ثبت شرکت در روسیه به راحتی می توانید با بازار کشورهای مشترک المنافع ارتباط برقرار کنید و معامله داشته باشید.

ساختار مدیریتی در شرکت های روسی

در شرکت های روسی سه نوع ساختار مدیریتی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • مجمع عمومی سهامداران
 • صورت جلسه هیئت مدیره
 • صورت جلسه اجرایی

مجمع عمومی سهامداران بالاترین مرحله مدیریتی است و دست کم سالی 1 بار باید برگزار شود. هیئت مدیره هم باید از تصمیمات مجمع عمومی سهامداران پیروی کند و مدیران اجرایی که آخرین قسمت مدیریت هستند، باید بر اساس منشور قوانین سازمان عمل کنند.

نکات مهم در خصوص ثبت شرکت در روسیه

 

 • حتما یک فرد آگاه به سیستم مالیاتی روسیه یا یک حسابدار روس استخدام کنید که از سیستمی که در روسیه وجود دارد، آگاه باشد.
 • پیشنهاد می کنیم هنگام ثبت شرکت در روسیه برای تمام افرادی که مثل شما سهامدار هستند، در بانک حساب باز کنید. باز کردن حساب ارزی در روسیه کار سختی نیست و تنها نیاز است که مدارکی مثل پاسپورت، مدارک ثبت تجاری، اساسنامه شرکت و همچنین مدارکی که نشان دهد شما در روسیه ساکن هستید، فراهم کنید.
 • بازکردن حساب بانکی برای این است که سرمایه اولیه شرکت را در آن بریزید و پس از آن قادر خواهید بود برای خود درخواست جواز کار بدهید.
 • برای گرفتن جواز کار لازم است که 6 هفته بعد از اولین سفرتان، مجددا به روسیه سفر کنید تا آزمایش های پزشکی را انجام دهید و در آزمون زبان شرکت کنید. پس از آن به شما جواز کار داده خواهد شد.
 • پس از صادر شدن جواز کارتان باید درخواست تغییر مدیرعامل دهید و به بانک بروید تا امضای خود را ثبت کنید.
 • در صورتی که جواز کار یکساله گرفته اید، ثبت شرکت ۴ ماه و در صورتی که جواز کارتان سه ساله است، ثبت شرکت ۲ ماه زمان می برد.
 • بدون داشتن جواز کار، شرکت شما نمی تواند به هیچ عنوان فعالیت های اقتصادی داشته باشد و فعالیت آن تعلیق می شود.
 • اصطلاحاتی برای ثبت شرکت در روسیه استفاده می شود که لازم است بدانید: ویپیسکا (روزنامه رسمی)، اوستاف (اساسنامه)، داگاور آرندی (اجاره نامه آدرس حقوقی شرکت)، پریکاز (تصمیمات جلسه هیئت مدیره)
 • هر شخصی که به عنوان سهامدار شرکت معرفی می شود باید تمامی مدارکی که متعلق به ثبت شرکت است را امضا کند و در هنگام دریافت تاییدیه حضور داشته باشد.
 • توجه داشته باشيد که اداره ماليات در روسیه بسیار سخت گیر است و به محل شركت شما نظارت می کند پس حتما با حسابدار قرارداد ببندید. چون بدون حسابدار مشكلات حقوقي برای شرکت تان به وجود خواهد آمد.

توصیه ما این است که تنها در صورتی که شامل سه موارد بالا هستید، اقدام به خرید ملک در ترکیه کنید در غیر این صورت، یعنی یا وضعیتی ثابتی ندارید یا شرایط مالی شما آن قدر خوب نیست که بخشی از سرمایه تان را در این راه سرمایه گذاری کنید و خرید ملک در این شرایط ریسک به حساب می آید چون ممکن است شرایطی برای تان ایجاد شود که تمام سرمایه تان را ناخواسته از دست بدهید.

پیشنهاد می کنیم هنگام ثبت شرکت در روسیه برای تمام افرادی که مثل شما سهامدار هستند، در بانک حساب باز کنید. باز کردن حساب ارزی در روسیه کار سختی نیست و تنها نیاز است که مدارکی مثل پاسپورت، مدارک ثبت تجاری، اساسنامه شرکت و همچنین مدارکی که نشان دهد شما در روسیه ساکن هستید، فراهم کنید.

اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در روسیه

همان طور که پیش تر توضیح دادیم، زمانی که شما وارد روسیه می شوید، چون اقامت روسیه را ندارید، نمی توانید مدیرعامل شرکت تان باشید و یک شخص روسی را باید به عنوان مدیرعامل موقت انتخاب کنید. با اخذ اقامت روسیه دیگر نیازی به مدیر محلی نخواهید داشت و می توانید مدیر شرکت خود باشید. مدت زمان لازم برای اخذ اقامت روسیه از 30 الی 45 روز متغیر است. پس از ثبت شرکت در روسیه و گرفتن اقامت شما به عنوان یک شخص حقوقی اروپایی شناخته می شوید و پس از آن می توانید برای اخذ اقامت دائم روسیه درخواست دهید و پاسپورت روسی برای خود و اعضای خانواده تان دریافت کنید.

با اخذ اقامت روسیه دیگر نیازی به مدیر محلی نخواهید داشت و می توانید مدیر شرکت خود باشید و چون اخذ اقامت پس از ثبت شرکت در روسیه آسان است، پیشنهاد می کنیم حتما این کار را بکنید. مدت زمانی که لازم است برای اخذ اقامت روسیه منتظر بمانید، از 30 الی 45 روز متغیر است.

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت در روسیه

برای ثبت هر شرکتی در روسیه نیاز به مدارک زیر خواهید داشت.

اصل پاسپورت: اولین چیز و در واقع تنها چیزی که لازم است از ایران به عنوان مدرک ثبت شرکت در روسیه همراه خود بیاورید، پاسپورت تان است. شما باید اصل پاسپورت خود یا سایر سهامداران را همراه تان بیاورید. یکی از مزیت های ثبت شرکت در روسیه این است که لازم نیست ترجمه پاسپورت تان را در ایران انجام دهید و در خود روسیه این کار انجام می شود.

نام شرکت: دومین موردی که برای ثبت شرکت نیاز دارید، نام شرکت است. نام شرکت باید تک سیلابی باشد و نیازی نیست حتما به زبان روسی باشد. می توانید نام شرکت را به هر زبانی که دوست دارید انتخاب کنید و حتی می تواند تکراری هم باشد.

موضوع فعالیت شرکت: سومین عامل مورد نیاز، موضوع فعالیت شرکت است. ثبت موضوع فعالیت شرکت ها در روسیه با استفاده از کدهای خاصی به نام ОКВЭД طبقه بندی می شوند. بر همین اساس لازم است که شما شرح فعالیت شرکت تان را بنویسید و کد لازم برای موضوع فعالیت را استخراج کنید. 

نشانی شرکت: لازم است از قبل محلی را به عنوان نشانی شرکت در نظر گرفته باشید.

نوع سیستم مالیاتی: آخرین مورد هم انتخاب نوع سیستم مالیاتی است که بر اساس توضیحاتی که در بالا ارائه شد، باید سیستم مالیاتی شرکت تان را انتخاب کنید. توجه کنید که اگر شرکت شما نمایندگی یک کشور مادر است، باید از سیستم مالیاتی قدیمی استفاده کنید.

بعد از ثبت شرکت باید در ویپیسکا که به معنی روزنامه رسمی روسیه است، منتشر کنید.

برای اخذ جواز کار هم که بعد از ثبت شرکت در روسیه و افتتاح حساب بانکی لازم است، باید ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی که با تاییدیه سفارت روسیه باشد را ارائه کنید.