سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

یکی از پر طرفدارترین راه های مهاجرت به ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک است. کشور ترکیه برای جذب سرمایه گذاران و رونق سرمایه گذاری در کشورش، به این فکر افتاده است که از طریق خرید ملک، به سرمایه گذاران اقامت دهد. از همین رو سرمایه گذاران ایرانی هم به فکر افتاده اند تا از این طریق بتوانند اقامت ترکیه را اخذ کنند. این سرمایه گذاری با چه شرایطی منجر به اخذ اقامت ترکیه می شود؟ چه مدارکی لازم است تا در نهایت شما به عنوان یک سرمایه گذار در ترکیه شناخته شوید؟ آیا سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک منجر به اخذ اقامت دائم این کشور می شود؟ حداقل مبلغ لازم برای سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک چقدر است؟ چه شهرهایی بهترین مکان ها برای خرید و فروش ملک در ترکیه به شمار می روند؟ در این مقاله سعی کرده ایم در مورد همه این ها صحبت کنیم تا با سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک به سود خوبی دست پیدا کنید.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک و مستغلات

یکی از انواع سرمایه گذاری در ترکیه، خرید ملک و مستغلات است که در سال های اخیر با استقبال زیادی روبرو شده است. در این نوع سرمایه گذاری شرایط خاصی حاکم شده است که در ادامه در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد. در گذشته، مبلغ سرمایه اولیه برای خرید ملک در ترکیه، 1.000.000$ (دلار) تعیین شده بود اما در سپتامبر سال 2018 میلادی اتفاق خوشایندی رقم خورد و آن هم این بود که مبلغ سرمایه اولیه برای خرید ملک در ترکیه، فقط برای سرمایه گذاران ایرانی، به عدد 250.000$ (دلار) کاهش پیدا کرد. در صورتی که شخص متقاضی بتواند این نوع سرمایه گذاری را با موفقیت به ثبت برساند، می تواند بسته به شرایط خاصی از اقامت ترکیه و سپس تابعیت این کشور بهره مند شود. در صورتی که سرمایه گذار برای مدت دست کم سه سال ملک خود را نفروشد، یا سرمایه خود را برای 3 سال مستمر در ترکیه ادامه دهد، می تواند اقامت بلند مدت در ترکیه دریافت کند. برای هر فرد خارجی حدود 3 الی 6 ماه طول می کشد تا اقامت ترکیه صادر شود و هر 6 ماه یک بار هم می تواند آن را تمدید کند. این روش که در حال حاضر راحت ترین روش سرمایه گذاری در ترکیه است، می تواند در انواع مختلفی باشد. یعنی فرقی نمی کند شما خانه بخرید، زمین بخرید، آپارتمان بخرید یا یک باغ ویلایی، در هر صورت زمانی که ارزش آن حداقل 250 هزار دلار باشد، می توانید برای اقامت ترکیه اقدام کنید.

در گذشته، مبلغ سرمایه اولیه برای خرید ملک در ترکیه، 1.000.000$ (دلار) تعیین شده بود اما در سپتامبر سال 2018 میلادی اتفاق خوشایندی رقم خورد و آن هم این بود که مبلغ سرمایه اولیه برای خرید ملک در ترکیه، فقط برای سرمایه گذاران ایرانی، به عدد 250.000$ (دلار) کاهش پیدا کرد.

از زماني كه قانون خرید ملک در تركيه برای سرمایه گذاران خارجی به اجرا درآمد، مهلت اقامت قانوني اتباع خارجي در تركيه از سه ماه به شش ماه افزايش پیدا کرد و شما بر اساس اين قانون در تركيه، يك اقامت موقت خواهید داشت و در صورتي كه ملك خريداري شده بعد از گذشت يك سال به نام شما باشد، مي‌توانيد براي يك سال ديگر هم در خواست اقامت بدهید.

حداقل مبلغ لازم برای سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

در گذشته حداقل مبلغ سرمایه گذاری در ترکیه از خرید ملک یک میلیون دلار آمریکا بود که در سال 2011 و بر اساس تغییراتی که در قانون اساسی این کشور به وجود آمد، در اولين مرحله حذف ماده حقوقی موسوم به «اصل متقابليت» به مجلس تركيه ارائه و تصويب شد. این اصل به این معنا بود که اگر کشوری اجازه خرید ملک به اتباع ترک در کشور خود بدهد، متقابلا اتباع آن کشور می توانستند در ترکیه اقدام به خرید ملک کنند. همچنین دولت ترکیه تصمیم گرفت قانونی را تصویب کند که به موجب آن سرمایه گذاران بیشتری ترغیب شوند در این کشور سرمایه گذاری کنند. از همین رو حداقل مبلغ سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک به 250 هزار دلار کانادا کاهش پیدا کرد. با حذف ماده اصل متقابلیت، یک تحول عظیم در خرید ملک و ساخت و ساز در ترکیه به وجود آمد که البته در نهایت باعث رشد و رونق این بخش شد و هدف آن هم جذب سرمايه های خارجی بود. دارندگان پاسپورت ايرانی مي توانند با خريد ملکی که مد نظرشان است، سند مالکيت رسمی ترکیه که به آن تاپو گفته می شود را دريافت کنند.البته یک روش دیگر برای سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک و املاک وجود دارد که غیر مستقیم است و آن هم این است که شما در شرکت های فعال در زمینه املاک و مستغلات سرمایه گذاری کنید و به موجب آن بتوانید اقامت دائم ترکیه و در نهایت پاسپورت این کشور را اخذ کنید. در این روش شما باید حداقل مبلغ 500 هزار دلار آمریکا در یکی از این شرکت هایی که در زمینه ملک و املاک فعالیت می کنند، سرمایه گذاری کنید.

شرایط سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

یکی از شرایط سرمایه گذاری در این روش این است که به مدت سه سال ملک خریداری شده را نباید بفروشید.

هر سرمایه گذار خارجی نهایتا می تواند تا ۳۰ هکتار از اراضی ترکیه را خریداری کند و همچنین نمی توانند اراضی و املاکی که در مناطق نظامی و امنیتی و کشاورزی ترکیه واقع شده اند را بخرند.

سرمایه گذار خارجی یا اشخاص حقوقی می توانند درخواست خرید اعتباری از مالکین یا موسسات معتبر ترکیه داشته باشد و دولت ترکیه در مورد این موضوع هیچ گونه محدودیتی اعمال نمی کند.

اگر قراردادی که منعقد شده است باعث نقض قانون شود یا ارگان مربوطه معامله را تایید نکند، یا سرمایه گذار در مهلت مقرر برای ثبت پروژه اقدام نکند، قرارداد باطل اعلام می شود.

هر سرمایه گذار خارجی نهایتا می تواند تا ۳۰ هکتار از اراضی ترکیه را خریداری کند و همچنین نمی توانند اراضی و املاکی که در مناطق نظامی و امنیتی و کشاورزی ترکیه واقع شده اند را بخرند.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

در حال حاضر به دلیل حذف قانون متقابلیت، شرایط بازار ملک در ترکیه زیر و رو شد و حضور سرمایه گذاران خارجی در این منطقه باعث شد سرمایه گذاری برای خرید ملک، یک امر سود آور تلقی شود. در حال حاضر خرید ملک در ترکیه مزایای زیادی دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

فراهم شدن دریافت مجوز کار برای خود سرمایه گذار و خانواده اش

فراهم شدن مسیر دریافت اقامت دائم ترکیه

دریافت پاسپورت و تابعیت ترکیه برای سرمایه گذار و خانواده اش

خرید ملک توسط سرمایه گذار در هر مکان و شهری که دوست دارد (مشروط به این که در مناطق نظامی و کشاورزی نباشد)

داشتن یک سرمایه مفید و مطمئن در یک کشوری که امنیت سرمایه گذاری دارد. (منظور از امنیت سرمایه گذاری چیست؟ امنیت در سرمایه گذاری را میتوان از چند بعد بررسی کرد. اولین مورد به معنای این است که شما مالک چیزی که در آن سرمایه گذاری کرده اید باشید و به هر دلیلی از شما گرفته نشود. یکی دیگر از عوامل مهم در امنیت سرمایه گذاری این است که شما در کشوری سرمایه گذاری کنید که ارزش پول تان چند برابر شود و مجبور نباشید بعد از چند ماه به خاطر شرایط اقتصادی بد ضرر کنید.)

زمان سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

برای هر سرمایه گذاری مهم است که بداند چه زمانی برای برای سرمایه گذاری انتخاب کند تا بعد ها متضرر نشود. وقتی می خواهید در ترکیه سرمایه گذاری کنید و ملکی را بخرید، باید در اولین قدم به شرایط مالی خودتان و برنامه ریزی ای که در دراز مدت دارید، توجه کنید. سپس به شرایط بازار نگاه کنید. قیمت ملک مانند خیلی امور دیگر در برخی مواقع بالا و در برخی مواقع پایین است. مثلا می تواند اتفاقی جهانی بیفتد (مثلا برگزاری المپیک) و بعد از آن قیمت ملک چندین برابر شود چون افراد زیادی که سرمایه گذاران بالقوه بوده اند، وارد آن کشور شده اند و پس از المپیک تصمیم به سرمایه گذاری در آن کشور گرفتند. اگر قصد شما از خرید خانه این است که در طولانی مدت آن را نگهدارید، کمی بالا و پایین شدن قیمت برای تان مهم نخواهد بود اما زمانی که می خواهید ملک خریداری شده را در فاصله تا سال آینده بفروشید، احتمالا تغییرات قیمت ملک برای تان مهم است چون دوست ندارید چند سال بعد خانه خود را ارزان تر از چیزی که خریده اید بفروشید.

وقتی می خواهید در ترکیه سرمایه گذاری کنید و ملکی را بخرید، باید در اولین قدم به شرایط مالی خودتان و برنامه ریزی ای که در دراز مدت دارید، توجه کنید.

 

از سال 2010 بود که قیمت خانه در ترکیه رو به افزایش رفت و در سال 2012 با اصلاح قانون اساسی این کشور، علاقه مندی به سرمایه گذاری در این کشور بالا گرفت. معمولا از زمانی که قیمت ملک در یک کشور افزایش پیدا می کند، تا یک بازه 18 ساله ادامه خواهد داشت (مگر این که شرایط اقتصادی ناگهانی پیش بیاید و اقتصاد را تکان دهد). سود تسهیلات هم یکی از عوامل مهم در این زمینه است که نرخ سود توسط دولت تعیین می شود و بازپرداخت وام شما را تعیین می کند. وقتی یک کشور اقتصاد قوی و در حال رشدی در زمینه ملک داشته باشد، سخت تر وام داده می شود. اما زمانی که اقتصاد در مرحله ضعیفی قرار دارد، نرخ سود سپرده ها کاهش می یابد و به همین دلیل افراد تصمیم می گیرند به جای سپرده گذاری، به سمت خرید ملک بروند.

مهم ترین عامل سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

مهم ترین عاملی که در سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک باید مورد توجه قرار دهید، عامل زمان است. خرید در زمان مناسب و درست می تواند سود شما از سرمایه گذاری را چندین برابر کند و برعکس سرمایه گذاری در زمان اشتباهی می تواند شما را با ضرر و زیان مواجه کند. عواملی مانند تحولات سیاسی و اقتصادی از عوامل تاثیرگذار روی قیمت ملک هستند و موجب ناآرامی و نوسانات قیمت در بازارهای مختلف می شوند. در ترکیه بازار مسکن تقریبا از بازارهایی بوده است که امنیت خوبی داشته است و ریسک زیادی در بازگشت سرمایه نداشته است. به همین دلیل بیشتر سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه دارند، از طریق خرید ملک اقدام می کنند چون استرس کمتری خواهند داشت و مبلغ کمتری برای سرمایه گذاری خواهند پرداخت. در ترکیه بین 250 تا 500 هزار دلار برای سرمایه گذاری نیاز دارید که با 250 هزار دلار می توانید ملک بخرید.

مهم ترین عاملی که در سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک باید مورد توجه قرار دهید، عامل زمان است. خرید در زمان مناسب و درست می تواند سود شما از سرمایه گذاری را چندین برابر کند و برعکس سرمایه گذاری در زمان اشتباهی می تواند شما را با ضرر و زیان مواجه کند.

بهترین شهرها برای سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

با این که هر شهر ترکیه مزایا و معایب خود را دارد اما برای خرید ملک چند شهر آن به عنوان بهترین شهرها برای خرید شناخته می شوند. در ادامه با این شهرها و ویژگی های آن ها آشنا می شویم.

مزایای خرید ملک در ازمیر

اگر می خواهید در اروپایی ترین شهرهای ترکیه ملک بخرید به سراغ ازمیر بروید. ازمیر در زمینه سرمایه گذاری سرآمد شهرهای دیگر ترکیه است و به دلیل موقعیت جغرافیایی خوبی که دارد، مورد توجه سرمایه گذاران خارجی قرار گرفته است. مزایای زندگی در ازمیر فقط به موقعیت جغرافیایی خوب آن ختم نمی شود، خیابان های پهن، ساختمان های شیشه ای بلند و مراکز تجاری فراوان آن را به یکی از توریستی ترین شهرهای جهان و داشتن فرهنگ اروپایی در میان شهرهای ترکیه تبدیل کرده است. در ازمیر در کنار حفظ اصالت تاریخی شهر می توانید طراحی های مدرن و جدید را ببینید که تلفیقی از فرهنگ سنتی و مدرن را در کنار هم به نمایش گذاشته اند. در طرف دیگر ازمیر می توانید خانه های سنتی با شیشه های کوچک رنگی و سقف های قرمز رنگ ببینید و دقیقا در کنار آن می توانید آسمان خراش های زیبا و شیشه ای ببینید و تلفیق فرهنگ سنتی و مدرن این شهر را خاص کرده است. با تمام این صحبت ها چرا باید به ازمیر به عنوان یک شهر سرمایه گذاری فکر کرد؟ از آن جایی که سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک یک امر مهم تلقی می شود و یک سرمایه گذار خارجی باید تمام تلاش خود را بکند که بهترین مکان را به عنوان سرمایه گذاری انتخاب کند، پیشنهاد می کنیم بر اساس عوامل مهمی که در ادامه به آن ها پرداخته ایم، به ازمیر به عنوان یک شهر مهم در سرمایه گذاری ملک فکر کنید.

عواملی مانند امنیت قرارداد خانه در ازمیر، وجود بیمه برای خانه، فراهم بودن امکان تحصیل در مدارس و دانشگاه های ازمیر برای سرمایه گذاران خارجی و فرزندان شان، امکان دریافت اقامت دائم ترکیه با خرید ملک در ازمیر، منطقه آزاد بودن ازمیر و فواید آن برای تجارت، هزینه مناسب زندگی در ازمیر نسبت به سایر شهرهای ترکیه، برخورداری از بیمه درمانی و هزینه های پایین درمان در این شهر، وجود قانون حمایت از سرمایه گذاران خارجی و… شرایط ایده آلی را برای خرید خانه و زندگی در این شهر فراهم می کنند و باعث می شوند به سادگی از سرمایه گذاری در ین شهر نگذرید.

صنعت گردشگری در ازمیر همواره در حال رشد است و به نظر می آید با وجود شرایط خوبی که در این شهر برای سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک فراهم شده است، این شهر به یکی پر طرفدارترین شهرها تبدیل شده است.

 

گردشگری و تاثیر آن بر اقتصاد ازمیر

بر اساس داده هایی که هرساله توسط رییس هتل داران ترکیه منتشر می شود، صنعت گردشگری در ازمیر همواره در حال رشد است و به نظر می آید با وجود شرایط خوبی که در این شهر برای سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک فراهم شده است، این شهر به یکی پر طرفدارترین شهرها تبدیل شده است. هر ساله هزاران نفر به این شهر سفر می کنند تا شرایط سرمایه گذاری را بسنجند و بر اساس آن تصمیم بگیرند که در چه صنعتی می توانند در این شهر سرمایه گذاری کنند. این استقبال از شهر ازمیر باعث شد اقتصاد این شهر و بالطبع اقتصاد ترکیه رشد فوق العاده ای داشته باشد.

ساخت و ساز در ازمیر

ساخت و ساز در هر شهری نقش مهمی در رشد اقتصادی آن شهر و در بازار ملک و مستغلات دارد. در واقع بخش مستغلات در ترکیه به عنوان یکی نیروی محرک عمل می کند که رشد اقتصادی آن را افزایش می دهد. ساخت و سازهایی که در چند سال اخیر در ازمیر اتفاق افتاد، باعث شد بخش زیادی از نیروهای کار تحصیل کرده ساغل شوند و به موجب آن نرخ بیکاری به شدت کاهش یافت. همچنین عاملی شد تا اقتصاد شهر ازمیر در ترکیه رشد قابل توجهی پیدا کند و تلفیق سنت و مدرنیته به زیبایی هر چه بیشتر این شهر کمک کرد. در حال حاضر هم در ازمیر پروژه های زیادی در حال انجام است که توانسته توجه سرمایه گذاران داخلی و خارجی را به خود جلب کند. همچنین دولت ترکیه هم پروژه های جدید مسکن سازی را در شهر ازمیر در نظر گرفته است که موجب افزایش روز افزون تعداد ساختمان های مسکونی و دفاتر کاری در این شهر شده است. اگر به فکر سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک هستید، شهر ازمیر می تواند بهترین گزینه باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
خطا ! لطفا دوباره تلاش نمایید.

خرید ملک در استانبول

استانبول پایتخت اقتصادی و توریستی کشور ترکیه است که افرادی زیادی برای زندگی در محیطی خوش آب و هوا، تصمیم می گیرند در این منطقه اقدام به خرید ملک کنند. استانبول از نظر آب و هوایی حرف اول را در ترکیه می زند. استانبول بهترین گزینه برای سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک با بازگشت مالی به شمار می رود. سرمایه گذاران ایرانی معمولا ترجیح می دهند در استانبول اقدام به خرید ملک کنند چون برخی از مناطق استانبول ایرانی نشین هستند. کشورهای مختلفی در استانبول اقدام به خرید ملک کرده اند تا از این طریق بتوانند سرمایه گذاری بلند مدتی داشته باشند. افراد زیادی برای سرمایه گذاری بلند مدت و سودآور وارد بازار ملک استانبول شده اند ولی به سودآوری نرسیده اند چون نکات مهمی را در مد نظر نداشتند. اولین نکته ای که در خرید خانه در استانبول باید توجه کنید این است که نوع ملک را مورد بررسی قرار دهید. کاربری ملک و قیمت آن را از کارشناسان بپرسید و سپس اقدام به خرید کنید. درباره ملک اطلاعات کافی به دست آورید. از مالیاتی که به ملک های اطراف تعلق می گیرد با خبر شوید. حتما ملک هایی را انتخاب کنید که مالیات پایین تری دارند. پرداخت مالیات کمتر باعث می شود هزینه کمتری را برای خرید ملک بپردازید.

استانبول بهترین گزینه برای سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک با بازگشت مالی به شمار می رود و سرمایه گذاران ایرانی معمولا ترجیح می دهند در استانبول اقدام به خرید ملک کنند چون برخی از مناطق استانبول، ایرانی نشین هستند.

همیشه ریسک ها و پاداش ها را در سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک ببینید. همیشه فقط به ریسک خرید ملک در استانبول اکتفا نکنید یا فقط پاداش خرید ملک در این شهر نبینید. برخی سرمایه گذاری ها ریسک های زیادی در پی دارند و در مقابل مزایایی که دارند قابل مقایسه نیستند و بر عکس بسیاری از املاک هستند که سرمایه گذاری روی آن ها ریسک نسبتا کمی دارد و در عین حال مزایای زیادی دارند که باعث سود آوری می شوند. محله ای که ملک در آن جا واقع شده است را در نظر بگیرید. متراژ خانه، امکانات آن، برخوردار بودن یا نبودن از نگهبان، تعداد اتاق خواب ها، همسایه ها و… را در نظر بگیرید.

هزینه خرید ملک در استانبول

استانبول یک شهر توریستی است و سالانه هزاران نفر گردشگر دارد که برای امور مختلف به این شهر می روند. از همین رو خرید ملک در شهری مثل استانبول با افزایش چند برابری روبرو شده است و افراد به دنبال سرمایه گذاری در استانبول ترکیه از طریق خرید ملک هستند. با این که قیمت خرید ملک در این شهر متفاوت است ولی بر اساس قیمت هایی که الان در دسترس است، قیمت خرید ملک در شهر گرانی مثل استانبول به شرح زیر است:

قیمت هر مترمربع آپارتمان در استانبول در ارزان ترین حالت آن حدود 7 میلیون تومان است. اگر بخواهید به سراغ گران ترین قسمت استانبول بروید، باید مبلغی در حدود 25 تا 30 میلیون به ازای هر متر مربع بپردازید. در منطقه بشیکتاش استانبول برخی محله هایی وجود دارد که برای هر مترمربع باید مبلغی در حدود 120 میلیون تومان بپردازید. این محله ها در واقع قسمت اروپایی ترکیه هستند و به همین دلیل قیمت آن ها خیلی زیاد است. به صورت کلی اگر می خواهید در یک منطقه ارزان استانبول که البته به یک منطقه ایرانی نشین هم معروف است، منطقه فاتح است که قیمت آپارتمان به ازای هر مترمربع در حدود 10 تا 12 میلیون تومان است. این منطقه به این دلیل قیمت پایینی دارد که یکی از مناطق قدیمی است و ساختمان هایی که شما پیدا خواهید کرد، چند سال ساخت هستند و معمولا خانه های نوساز کم و البته گران تر هستند. یکی دیگر از مناطق ترکیه که اتباع خارجی برای سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک به آن جا می روند، محله بیلیکدوزو در استانبول است. این منطقه شاید بهترین منطقه برای سرمایه گذاری باشد و قیمت آن در حدود 7 میلیون تومان است. نسبت به منطقه فاتح، این منطقه امکانات بیشتری دارد و زیباتر است و آن معماری قدیمی را ندارد.

استانبول یک شهر توریستی است و سالانه هزاران نفر گردشگر دارد که برای امور مختلف به این شهر می روند. از همین رو خرید ملک در شهری مثل استانبول با افزایش چند برابری روبرو شده است و افراد به دنبال سرمایه گذاری در استانبول ترکیه از طریق خرید ملک هستند.

سرمایه گذاری ارزان در ترکیه از طریق خرید ملک

همه افراد هنگامی که می خواهند در هر منطقه ای و با هر روشی سرمایه گذاری کنند، به دنبال سرمایه گذاری ارزان هستند. در ترکیه هم همین امر صادق است و سوالی که بیشتر سرمایه گذاران می کنند این است که آیا سرمایه گذاری ارزان در ترکیه از طریق خرید ملک میسر است؟ برای پاسخ به این سوال بیایید کمی واقع بینانه به قضیه نگاه کنیم.

ممکن است شخصی به دلیل مهاجرت یا شروع کسب و کار دیگر یا به هر دلیل دیگری بخواهد ملک خود را پایین تر از چیزی که قیمت آن است، برای فروش بگذارد اما بیایید از دید دیگری به این قضیه نگاه کنیم. افراد زیادی از این طریق قصد کلاهبرداری دارند و شاید شعارهای تبلیغاتی زیادی مثل خرید خانه یا آپارتمان ارزان در ترکیه، خرید ملک ارزان در ترکیه و امثال این ها را منتشر می کنند تا سرمایه گذاران را جذب کنند و از این راه سو استفاده کرده و کلاهبرداری کنند. شما می توانید یک آپارتمان کوچک در حدود 300 میلیون تومان در ترکیه پیدا کنید ولی این آپارتمان ها در تاپ ترین مناطق شهرها و حتی در مجتمع های مسکونی نیستند. پس زمانی که با شعارهایی مثل خرید خانه و آپارتمان ارزان مواجه شدید، تمام شرایط آن را به درستی بررسی کنید تا سرتان کلاه نرود. قیمت ارزان را ملاک خود قرار ندهید تا در دام کلاهبرداران نیفتید. نکته دیگری که حتما باید حواس تان باشد این است که روند گرفتن سند در خانه های ترکیه به دو ماه زمان نیاز دارد. حتما دقت کنید که خانه در مناطق نظامی یا امنیتی نباشد چون سرمایه گذاران خارجی مجاز نیستند در این مناطق خانه بخرند.

فرآیند سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

برای این که بتوانید سرمایه گذاری در کشور ترکیه از طریق خرید ملک انجام دهید، لازم است مراحل زیر را انجام دهید:

 • مدارک لازم برای انتقال سند جمع آوری شده باشد.
 • هزینه های مربوط به خرید خانه در ترکیه و انتقال سند تخمین زده شود.
 • عوارض شهرداری برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه از طریق خرید ملک برآورد شود.
 • پس از آن باید به نزدیک ترین اداره مراجعه کنید و برای اجازه اقامت شماره شناسایی دریافت کنید. دریافت این شماره رایگان است.
 • سپس مالک یا وکیل قانونی باید برای درخواست انتقال سند اقدام کند

جمع آوری مدارک مورد نیاز برای انتقال سند

برای انتقال سند لازم است که مدارک زیر جمع آوری شود:

 • سند ملکی که می خواهید بخرید (یا یک نامه که توسط سازمان ثبت اسناد تایید شده باشد و اطلاعات ملک در آن قید شده باشد)
 • پاسپورت سرمایه گذار با ترجمه رسمی که به زبان ترکی باشد.
 • برگه تسویه حساب ملک از نظر مالیاتی و سایر موارد مانند قبض برق و آب و گاز و تلفن
 • برگه تسویه حساب عوارض شهرداری
 • ارائه بیمه نامه اجباری که مربوط به زلزله است (قید شده باشد که مربوط به چه ملکی است. برای مثال مربوط به ویلا، خانه، آپارتمان و… است)
 • مالک باید یک قطعه عکس 6*4 داشته باشد.
 • سرمایه گذار باید دو قطعه عکس 6*4 داشته باشد که هم جدید باشد و حداکثر مربوط به یک ماه پیش باشد.
 • حضور مترجم رسمی همزمان که قسم خورده است.
 • در صورتی که دو طرف به زبان ترکی استانبولی صحبت نمی کنند، لازم است دو شاهد هم حضور داشته باشند.
 • در صورتی که فروشنده یا خریدار حضور ندارند، باید وکیل طرفین در سازمان حضور پیدا کند، باید اصل و کپی وکالت نامه را که ترجمه رسمی به زبان ترکی استانبولی است و به تایید وزارت خارجه و دادگستری کشور صادر کننده رسیده باشد هم ارائه شود.

لازم است در مورد وکالت نامه برخی نکات رعایت شود:

اگر هر یک از خریدار یا فروشنده شهروند ترکیه باشند و در کشور ترکیه اقامت نداشته باشند، باید یک وکالت نامه تنظیم کنند که باید توسط سفارت ترکیه صادر و ثبت شده باشد.

اگر کشوری که وکالت نامه را صادر می کند، عضو معاهده لاهه در سال ۱۹۶۱ باشد (کشور ایران عضو این معاهده نیست)، نیازی به ارائه نامه رسمی ندارد.

اگر کشوری که وکالت نامه را صادر می کند، عضو معاهده لاهه در سال 1961 نباشد، باید تمام مدارک به همراه وکالت نامه ترجمه رسمی باشد و تمام آن ها به تایید وزارت امور خارجه و دادگستری و همین طور کنسولگری یا سفارت ترکیه رسیده باشد.

اگر هر یک از خریدار یا فروشنده شهروند ترکیه باشند و در کشور ترکیه اقامت نداشته باشند، باید یک وکالت نامه تنظیم کنند که باید توسط سفارت ترکیه صادر و ثبت شده باشد.

آیا مجوز اقامت مشکل اصلی سرمایه گذاران خارجی است؟

شاید این طور به نظر برسد که گرفتن مجوز اقامت اصلی ترین مشکل سرمایه گذاران خارجی است. بیایید نگاهی به این مشکل بیندازیم. شما می توانید با ویزای توریستی حداکثر سه ماه در ترکیه بمانید. زمانی که به این کشور رفتید باید برای ملکی که می خواهید بخرید جستجوهای لازم را انجام دهید. شهرهای ترکیه را بررسی کنید، مناطق شهر انتخابی را بررسی کنید و سپس به جستجوی ملک بپردازید. اما ممکن است در طول مدت سه ماه موفق به انتخاب ملک شوید (در صورتی که حداکثر میزان اعتبار ویزای توریستی را دریافت کرده باشید.) سپس باید مجدد به کشور خود بازگردید و برای سه ماه دیگر ویزا بگیرید تا بتوانید برای انجام کارها مجددا به ترکیه بروید. پس واقعا اجازه اقامت به عنوان یک مشکل بر سر راه سرمایه گذاران خارجی است. اما با این کار شما به اخد اقامت طولانی مدت ترکیه نزدیک تر می شوید و زمانی که ملک خود را خریداری کنید، این مسیر را هموار کنید تا بدون هیچ مشکلی برای اقامت دائم و تابعیت ترکیه درخواست دهید. زمانی که می خواهید برای اقامت ترکیه درخواست دهید باید ثابت کنید که از نظر مالی مشکلی ندارید. متقاضیان باید ثابت کنند که درآمد و دارایی کافی دارند و همچنین باید دعوت نامه ها، قرار داد ها یا اسناد دیگر را برای حمایت از درخواست خود برای اقامت ارائه کنند.