دوستان گرامی امروز با بررسی موضوع « نمونه فرم و دعوتنامه برای ویزای کانادا » در خدمت شما خواهیم بود. همانطور که می دانید راه های بسیاری برای سفر و اخذ ویزا و اقامت کانادا وجود دارد که هر فرد می تواند بسته به شرایطی که در آن قرار دارد، راهی که برایش مناسب است را انتخاب کند. لطفا با ما همراه باشید تا به سؤالات شما پاسخ دهیم.
در این مقاله سعی داریم موضوعات زیر را همراه با شما بررسی کنیم:

 • تا چه اندازه در رابطه با دعوتنامه کانادا اطلاعات دارید؟
 • شرایط لازم برای دعوتنامه کانادا چیست؟
 • آیا با انواع دعوتنامه برای ویزای کانادا آشنایی دارید ؟
 • چگونه برای اخذ ویزای کانادا اقدام کنیم؟
 • دلایلی که سبب ریجکت ویزای کانادا خواهد شد؟
 • چه اطلاعاتی نیاز است در دعوتنامه کانادا به آن ها اشاره شود؟
 • مدارک مورد نیاز و عکس ویزای کانادا چگونه است؟
 • آیا نمونه فرم پر شده ویزای کانادا را مشاهده نموده اید و با نحوه پر کردن آن آشنایی دارید؟
 • چه تصوری از نمونه دعوتنامه برای ویزای کانادا دارید؟

تا چه اندازه در رابطه با دعوتنامه کانادا اطلاعات دارید؟

افرادی که در کانادا دارای اقامت بوده و زندگی می کنند، برای دیدار با خانواده و یا دوستان خود اقدام به ارسال دعوتنامه می کند و با این کار در حقیقت از سفارت کانادا می خواهد که اجازه ورود شخص مورد نظرش صادر شود. برای گرفتن ویزای کانادا اجباری به بودن دعوتنامه نیست اما بودن آن برای شما یک امتیاز محسوب خواهد شد.
دعوتنامه ها شامل دو گروه هستند. گروه اول دعوتنامه برای افراد حقیقی و گروه دوم دعوتنامه برای افراد حقوقی.
اگر یک فرد زنده برای شما دعوتنامه ارسال کند به آن دعوتنامه افراد حقیقی و اگر توسط یک شرکت و یا سازمان فرستاده شده باشد به آن دعوتنامه افراد حقوقی گفته می شود.

شرایط لازم برای دعوتنامه کانادا چیست؟

همانند دیگر کشورها، کانادا نیز برای دادن دعوتنامه شرایطی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

داشتن اقامت دائم و یا شهروند کانادا بودن برای فردی که اقدام به ارسال دعوتنامه می کند، اجباری است.

داشتن حداقل سن 18 سال برای تقاضا کننده واجب است.

در صورتی که فرد دعوت کننده برگه مالیاتی داشته باشد و آن را ضمیمه دعوتنامه کند، یک امتیاز محسوب شده و اعتبار آن را بالا خواهد برد.

در دعوتنامه باید تمامی اطلاعات شخص دعوت شده و فردی که برای دعوت اقدام کرده به طور کامل ذکر شود.

فرد میزبان باید دارای شغل مناسب و درآمد باشد.

حتی اگر مسئولیت فرد مهمان یا دعوت شده بر عهده دعوت کننده نباشد، با این حال ضمانت کردن و قبول مسئولیت از سمت میزبان اعتبار دعوتنامه را افزایش می دهد.

 

آیا با انواع دعوتنامه برای ویزای کانادا آشنایی دارید ؟

دعوتنامه برای ویزا انواع مختلفی دارد که اعتبار آن ها به طور معمول 6 ماه بوده و با توجه به نیاز متقاضی صادر شده و قابل استفاده است. انواع دعوتنامه ها عبارتند از:

 1. دعوتنامه خویشاوندی
  رایج ترین ویزای کانادا، ویزای خویشاوندی نامیده می شود که فرد متقاضی از آن برای دعوت خویشاوندان درجه یک و یا دوکه شامل پدر و مادر، همسر و فرزندان، خواهر و برادر و… می شود استفاده می کند. در صورتی که ویزا برای پدر، مادر، پدر بزرگ و یا مادر بزرگتان باشد می توانید از ویزای مخصوص والدین و یا همان سوپر ویزا استفاده کنید.
 2. دعوتنامه مخصوص شرکت در کنفرانس
  در صورتی که در کانادا همایشی برگزار شده و شما قصد دارید که در آن شرکت کنید، باید با مراجعه به سفارت در خواست ویزای توریستی کرده و دعوتنامه ای که از طرف شرکت برگزار کننده همایش برای شما ارسال شده، در قسمت مدارک ضمیمه شود.
 3. دعوتنامه مخصوص دیدار کاری
  با گسترش تجارت و شرکت های بازرگانی، افراد برای بازدیدهای تجاری به کشورهای مختلفی از جمله کانادا سفر می کنند. به همین منظور برای آن ها نیز باید دعوت نامه تنظیم شود. این وظیفه بر عهده شرکتی است که می خواهد کارکنانش در این بازدیدها شرکت داشته باشند. پیش از سفر باید نامه درخواست دعوتنامه را که شامل اطلاعاتی در رابطه با شرکت و تاریخ تأسیس آن، ارتباط شرکت با فردی که درخواست دعوت کرده، هزینه ها و… می شود را تکمیل کند.
 4. دعوتنامه مخصوص دوره های آموزشی
  با برگزاری دوره های مختلف آموزشی در کانادا، در صورتی که متقاضی شرکت در آن هستید باید برای دریافت ویزای توریستی که مدت آن کمتر از 6 ماه است اقدام کنید. این نوع دعوتنامه از طرف مؤسسه و یا شرکت برگزار کننده فرستاده می شود که شامل اطلاعاتی از جمله نام مؤسسه، هزینه قابل پرداخت، نام دوره آموزشی و تاریخ آغاز و اتمام دوره آموزشی می باشد.

چگونه برای اخذ ویزای کانادا اقدام کنیم؟

همان گونه که اشاره کردیم شما موظف هستید به هر دلیلی که می خواهید به کانادا سفر کنید، برای دریافت ویزا اقدام کنید. سفرهای بدون ویزا عملا غیرقانونی محسوب شده و از طرف دولت کانادا پیگیری خواهد شد.
به طور کلی می توان گفت ویزای کانادا به گروه تقسیم می شود: 1) ویزای موقت کانادا 2) ویزای اقامت دائم کانادا.
شما می توانید برای ثبت درخواست خود در جهت دریافت ویزا، یا به صورت آنلاین برای پر کردن فرم های مربوطه اقدام کنید و یا با مراجعه به سفارت کانادا به صورت حضوری فرم ها را دریافت کرده، تکمیل کنید و سپس همراه با مدارک مربوطه تحویل دهید. با این حال بهترین و آسان ترین روش برای ثبت درخواست ما ایرانیان، همان ثبت نام آنلاین در سایت رسمی مربوط سفارت این کشور است. زیرا سفارت کانادا در ایران تعطیل است.
در ابتدا نیاز است که شما برای خود یک حساب کاربری ایجاد کنید. زیرا تمامی افرادی که برای پر کردن فرم و ثبت نام اقدام می کنند یک کد پیگیری دریافت کرده که می توان از طریق آن پیگیری کرد جواب ویزای کانادا ی شما در چه مرحله ای قرار دارد. به این نکته توجه داشته باشید که تکمیل فرم های مربوط به اخذ ویزای کانادا باید با دقت کامل پر شوند به همین منظور نیاز است از یک مشاور و یا وکیل رسمی بهره بگیرید.
پس از ایجاد حساب کاربری و تکمیل کردن فرم های مربوطه، شما باید هزینه های ویزا و انگشت نگاری را به صورت آنلاین پرداخت کرده، سپس برگه ای که شامل اطلاعات و درخواست تأیید شده ی شما و شماره پیگیری است را دریافت کنید. نامه ای که نیاز است آن را انگشت نگاری کنید برای شما ارسال شده و شما باید با مراجعه به یکی از سفارت خانه های کانادا در کشورهای همسایه در حضور آنان انگشت نگاری های لازم را انجام داده و مدارک ترجمه شده ی خود را تحویل دهید.
در این مرحله درخواست و مدارک شما بررسی شده و در صورت پذیرفته شدن، به شما اطلاع داده می شود. در آن صورت می توانید مجددا به سفارت مورد نظر مراجعه کرده، و با تحویل دادن پاسپورت، ویزای خود را اخذ کنید.

دلایلی که سبب ریجکت ویزای کانادا خواهد شد؟

هنگامی که شما برای اخذ ویزا اقدام کرده و برنامه ریزی های لازم را انجام داده اید، بدترین اتفاق ممکن برای شما ریجکت و یا رد شدن درخواست ویزایتان است چرا که شما گذشته از صرف انرژی و زمان بسیار، هزینه های زیادی را در این مسیر تقبل کرده اید.
ریجکت ویزا دلایل مختلفی دارد که اصلی ترین آن را می توان متقاعد نشدن افسر مخصوص مهاجرت در رابطه با انگیزه سفر و یا برگشت متقاضی از کانادا دانست. در ادامه به چند عامل که سبب ریجکت شدن ویزای شما می شوند اشاره می کنیم:

 • نداشتن سابقه سفرهای خارجی می تواند موجب رد شدن ویزای شما شود. برای این منظور می توانید در ابتدا از کشورهای نزدیک مانند ترکیه شروع کرده و سپس به کشورهای اطراف شینگن بروید. هرچه سابقه ی سفرهای شما بیشتر باشد، احتمال ریجکت شدن ویزای شما کمتر است.
 • بودن افرادی در کشور کانادا زندگی می کنند و وابستگی نزدیک با شما دارند، می تواند احتمال رد شدن ویزای شما را کم کند.
 • شما می توانید برای آن که شانس دریافت ویزای خود را بالا ببرید، برنامه ای دقیق از سفر خود را ارائه دهید. در صورتی که ویزای شما توریستی باشد، سفر شما بیشتر از یک ماه طول نمی کشد. پس بهتر از که برنامه ریزی های خود را برای یک ماه انجام دهید. به یاد داشته باشید که تاریخ بلیط و هتلی که قصد اقامت در آن را دارید باید باهم هم خوانی داشته باشند.
 • شما برای سفر به کانادا باید مدارک را به طور کامل ارائه داده باشید. وجود نقص در هر یک از مدارک ارائه شده به سفارت می تواند از دلایل ریجکت ویزای شما باشد. همچنین داشتن دعوتنامه از کسی که اقامت کانادا را دارد و توسط پلیس یا شهرداری تأیید شده می تواند درصد رد شدن را تا حد زیادی پایین بیاورد.
 • شما با پاسپورت هر کشوری که برای اخذ ویزا اقدام می کنید، باید اقامتتان توسط آن کشور تأیید شود در غیر این صورت درخواست ویزای شما رد خواهد شد.
 • در بین مدارک خواسته شده برای اخذ ویزا باید پرینت حساب بانکی خود را هم تحویل دهید تا اثبات شود شما می توانید در مدت سفر خود مارج را تقبل کنید. نداشتن توان مالی می تواند از دلایل ریجکت ویزا باشد.
 • ثبت سوء سابقه برای شما در کانادا می تواند از دلایل ریجکت شدن درخواستتان باشد.
 • میزبان شما که اقدام به ارسال دعوتنامه می کند باید از تمکن مالی برخوردار باشد و بتواند از میهمان خود در مدت اقامت حمایت مالی لازم را به عمل آورد.
 • اگر شما اقدامی انجام داده باشید که سبب شده باشد نام شما در بین افرادی باشد که که منجر به نقض قوانین حقوق بشر شده باشد، درخواست ویزای شما ریجکت خواهد شد.

چه اطلاعاتی نیاز است در دعوتنامه کانادا به آن ها اشاره شود؟

شخصی که برای ارسال دعوتنامه اقدام می کند باید اطلاعاتی را در آن ذکر کند که وجود نقص در هر قسمتش موجبات ریجکت شدن ویزا را فراهم می کند. مواردی که لازم است به طور کامل ذکر شوند عبارتند از:

 1. اطلاعات کامل شخصی که دعوتنامه برایش ارسال می شود
 2. اطلاعات کامل فردی که اقدام به ارسال دعوتنامه می کند
 3. اطلاعاتی خاص که قید شدن آن الزامی است و در مبحث های قبل به آن ها اشاره کردیم.

 

مدارک مورد نیاز و عکس ویزای کانادا چگونه است؟

همان طور که اشاره کردیم ویزای کانادا دارای انواع مختلفی است که با توجه به این موضوع هر کدام به مدارک مختلفی نیاز دارند. باید این نکته را در نظر داشته باشید که شما برای هرنوع از ویزای کانادا با هر زمان اعتبار اقدام می کنید بهتر آن است که مدت اعتبار پاسپورت شما حداقل 6ماه بیشتر از زمان درخواستی برای ویزا اعتبار داشته باشد. در صورتی که پاسپورت های قبلی خود را دارید، بهتر است به سفارت تحویل داده تا سوابق سفر شما بررسی شوند.
ازجمله مدارکی که برای دریافت ویزای توریستی کانادا نیاز است می توان به موارد زیر اشاره کرد:
مدارک شناسایی شامل اصل پاسپورت مورد نظر که دارای اعتبار کافی باشد همچین پاسپورت های قدیمی که مهر ورود و خروج دارند، یک قطعه عکس جدید با اندازه 5/3 در 5/4 که رنگی بوده و زمینه سفید داشته باشد، ترجمه شناسنامه تمامی کسانی که می خواهند در این سفر حضور داشته باشند، در صورتی که می خواهید با همسر خود سفر کنید ترجمه ی سند ازدواج شما باید در مدارک وجود داشته باشد و در صورت همراهی فرزندانتان با شما باید گواهی اشتغال به تحصیل هرکدام به صورت جداگانه ضمیمه شود، پر کردن فرم اطلاعات شخصی و خانوادگی برای هرکدام از افرادی که قصد سفر دارند به صورت مجزا.
مدارک مالی شامل نامه ایست که در آن صورت حساب درآمد و گردش 4 ماهه متقاضی به زبان انگلیسی ذکر شده و توسط امور بین المللی بانک مورد نظر مهر شده باشد.
مدارک اسناد ملکی: اگر شما بدون دعوتنامه می خواهید برای اخذ ویزا اقدام کنید، موظف هستید برنامه ی سفر خود را به طور کامل شرح داده و بلیط رزرو شده رفت و برگشت و هتلی که برای مدت اقامت در کانادا رزرو کرده اید را در مدارک خود ضمیمه کنید. بهتر است این مورد را یاد آور شوید که تأیید کردن بلیط را هنگامی که ویزای شما آماده شود انجام خواهید داد.
مدارک شغلی: که برای کارفرمایان و کارمندان متفاوت است. برای کارمندان نیاز است گواهی اشتغال به کار آنان به زبان انگلیسی، فیش حقوقی و لیست بیمه ترجمه شده آنان که مربوط به دو ماه آخر می شود، همچنین حکم کارگزینی ترجمه شده، باید ضمیمه مدارک شوند.
اما برای کارفرمایان این مدارک از آگهی تأسیس شرکت، تغییرات و تصمیمات در یکی از روزنامه های رسمی کشور، فیش حقوقی دو ماه آخر تمامی کارمندان و لیست بیمه آن ها، همچنین آخرین لیست مالیاتی که به صورت کامل پرداخت شده باشد، تشکیل می شود. دقت داشته باشید که تمامی این مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند.
مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا شامل نامه پذیرش شما از دانشگاه و یا مدرسه مورد نظر بوده و شما باید نامه اصلی را همراه با فرم هایی که نشان می دهند شما مجاز به تحصیل هستید به سفارت تحویل دهید.
همچنین در قسمت مدارک شناسایی پاسپورت شما و کسانی که می خواهند همراه شما باشند و دو قطعه جدید 5/3 در 5/4 رنگی با زمینه سفید هر یک از افرادی که همراه شما هستند، باید تحویل داده شوند. توجه داشته باشید که پشت هر عکس نام و تاریخ تولد هر شخص باید ذکر شود.
در قسمت مدارک مالی نیز موظف هستید در صورتی که پول هایتان را به بانکی در کانادا فرستاده اید نامه ی آن بانک را تحویل دهید، اگر از یک مؤسسه مالی وام دانشجویی دریافت کرده اید باید نامه آن را ضمیمه کنید، نامه ای که نشان می دهد شما دارای تمکن مالی هستید و یا نشان می دهد که شخص و یا مؤسسه ای شما را ساپورت می کند، همچنین فیش واریزی در رابطه با مدرسه و یا دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید، باید ضمیمه شود.
به این ترتیب شما با توجه به نیاز خود باید برای هر نوع ویزا مدارک خاص آن را تهیه کنید.

آیا نمونه فرم پر شده ویزای کانادا را مشاهده نموده اید و با نحوه پر کردن آن آشنایی دارید؟

شما به هر صورتی که برای اخذ ویزای کانادا اقدام کنید، وظیفه دارید که فرم های مشخص و مربوط به هر نوع ویزا را تکمیل کنید. وجود دقت بالا در پر کردن این فرم ها ضروری است.

در این قسمت قصد داریم این فرم ها را به شما معرفی کرده و هرکدام را ب طور جداگانه مورد بررسی قرار دهیم.

 • فرم پرسونال سفارت کانادا که با عنوان Application form شناخته می شوند و دارای کد IMM5257e می باشد.
 • فرم که باید در آن اطلاعات خانوادگی ثبت شود و با عنوان Family information شناخت شده و دارای کد IMM5654 است.
 • فرمی که مخصوص افرادیست که به عنوان همراه با شما در این مسیر همسفر هستند که با عنوان
 • Use of a family member representative for online application نام گذاری شده و دارای کد مخصوص IMM5713 است.
 • فرمی با نام Schedule 1 که به فرم شماره IMM5257 B موسوم است.

فرم پرسونال

این فرم مربوط به اطلاعات شخصی شماست که متقاضی درخواست ویزا هستید. شما در این فرم باید به اطلاعاتی از جمله نام و نام خانوادگی، جنسیت، محل تولد و همچنین محل اقامت فعلی اشاره کنید. همچنین در این فرم قسمتی وجود دارد که در آن باید اطلاعات مربوط به همسر فعلی و یا قبلی شما همراه با آدرس فعلی آن ذکر شود.

فرم اطلاعات خانوادگی

فرم اطلاعات خانوادگی از 4بخش تشکیل شده که هر قسمت باید با اطلاعات مربوط به هر شخص با دقت و شفافیت کامل پر شود. این بخش ها عبارتند از: بخش مربوط به همسر تقاضا کننده، پدر و مادر، فرزندان، خواهران و برادران شخص متقاضی.
در پایان هر بخش سؤالی با این عنوان از پر کننده فرم پرسیده می شود که آیا تا به حال ازدواج نکرده است؟ این سؤال باید با ذکر تاریخ و امضا در هر بخش پاخ داده شود.

فرم همراه برای اعضای خانواده

اگر اعضای خانواده شما بخواهند با شما برای سفر اقدام کنند و برای ویزا درخواست داده باشند، این فرم باید توسط هر کدام از افراد متقاضی تکمیل شود. در این فرم بخشی وجود دارد که هر فرد در صورتی که توانایی پیگیری و رفت و آمد به سفارت کانادا را ندارد میتواند شخصی از اعضای خانواده خود را به عنوان نماینده از طرف خود معرفی کند.

فرم Schedule 1

این فرم یکی از ضمیمه های فرم پرسونال است که در آن به اطلاعاتی از جمله سفرهای شما و این مسئله که آیا در پست های دولتی و یا نظامی سابقه داشته اید یا خیر اشاره شده و در اختیار افسران مخصوص مهاجرت قرار می گیرد.
در این فرم سؤالاتی وجود دارد از قبیل: آیا قبل از سفر به کانادا سابقه ی خدمت در نهادهای نظامی را داشته اید؟ در صورتی جواب شما مثبت باشد باید تاریخ دقیق و اطلاعاتی از مکان خدمت و وظایفتان را به طور کامل شرح دهید.
در بخش آخر این فرم شما باید سوابق سفر خود از 18 سالگی به بعد را توضیح دهید.

فرم های مربوط به ویزای تحصیلی

در فرم مخصوص به ویزای تحصیلی، شما باید علاوه بر مدارک یاد شده در خصوص ویزای توریستی، مدارک تحصیلی و نامه پذیرش از طرف دانشگاه، کالج و یا مؤسسه مربوطه باید تکمیل شده و به سفارت تحویل داده شود. شما باید در این فرم به اطلاعاتی که شامل نام مدرسه و یا دانشگاه مورد نظر در کانادا که قصد دارید در آن تحصیل کنید و … را تکمیل کنید.
شما در این فرم باید اطلاعاتی را در خصوص سوابق کاری در کشور محل زندگی، وجود سابقه بیماری و همچنین سوابق کیفری خود عنوان کنید.

در آخر لازم است این نکته را یادآور شویم که اگر سن شما کمتر از 18 سال است، علاوه بر فرم های مربوطه باید فرمی با عنوان اعلامیه نگهداری که در واقع نوعی رضایت نامه قانونی است پر شده و تحویل داده شود. این فرم شامل اطلاعات فردی است که سرپرستی شما را بر عهده دارد. در صورتی که شخص سرپرست فردی غیر از پدر و مادر شما باشد، اجازه نامه قانونی برای نگهداری در کانادا صادر می شود.

چه تصوری از نمونه دعوتنامه برای ویزای کانادا دارید؟

در ادامه برای شما دو نمونه از تصاویر دعوت نامه کانادا قرار می دهیم تا با ظاهر این نوع دعوت نامه آشنا شوید.

نمونه فرم پر شده ویزای کانادا

 

 

نمونه دعوتنامه برای ویزای کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *