امروز در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع «کشورهای شینگن» بپردازیم.

منظور از کشورهای شینگن ۲۶ کشور اروپایی هستند که مرزهای داخلی خود را برای تردد آزاد و نامحدود مردم، توان بخشی و تقویت کنترل مرزهای خارجی با استفاده از قانون های مشترک، کاهش جرم و جنایت و مبارزه با آن، تحکیم سیستم های حاکم در قوه ی قضایه و همکاری بیشتر با پلیس از میان برداشته اند.

در ادامه ضمن بررسی و توضیح بیشتر موضوع به پاسخ سوال هایی می پردازیم که ممکن است در ذهن شما به وجود بیایند.

 1. کشور های شینگن کدام اند و اگر بخواهیم لیست کشورهای شینگن را تهیه کنیم به چه صورت خواهد بود؟
 2. در کشورهای حوزه ی شینگن چه قوانین و شرایطی حاکم است؟
 3. آیا در کشورهای شینگن ویزایی در اختیار مردم قرار می دهند؟
 4. ویزای کشورهای شینگن چه نوع ویزایی است؟
 5. شرایط دریافت ویزای کشورهای جزو شینگن به چه صورت است؟
 6. راحت ترین کشور برای ویزای شینگن کدام کشور است؟
 7. هزینه ی دریافت ویزای شینگن چقدر است؟

کشور های شینگن کدامند و اگر بخواهیم لیست کشورهای شینگن را تهیه کنیم به چه صورت خواهد بود؟

همان طور که قبلا گفتیم ۲۶ کشور جزو لیست کشورهای شینگن محسوب می شوند که بیشتر این کشورها در اتحادیه ی اروپا واقع شده اند. این کشورها عبارتند از: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس.

بیشتر این کشورها در اروپا واقع شده اند اما نباید آن ها را با اتحادیه ی اروپا اشتباه گرفت در واقع تعدادی از کشورها که جزو منطقه ی شینگن محسوب می شوند اما عضو اتحادیه ی اروپا نیستند مثل: ایسلند، نروژ، سوئیس و لیختن اشتاین.

علاوه بر این کشورهای انگلستان، ایرلند، رومانی، بلغارستان، کراوسی و قبرس نیز تمایل خود را برای به عضویت در آمدن به عنوان کشورهای شینگن اعلام کرده اند.

تعدادی از کشورها نیز مانند: موناکو، سان مارینو و شهر واتیکان مرزهای خود را با کشورهای شینگن باز کرده و به آن ها اجازه ی تردد می دهند اما جزو کشورهای شینگن محسوب نمی شوند.

کشور های شینگن حتی خارج از قاره ی اروپا نیز واقع شده اند مانند کشورهای آزور، مادیرا و جزایر قناری که عضو ویژه ی اتحادیه اروپا هستند و به عنوان قسمتی از منطقه ی شینگن نیز محسوب خواهند شد.

مساحت منطقه ی شینگن برابر ۰۹۹/۳۱۲/۴ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۴۲۹/۳۹۲/۴۱۹ می باشد. مرزهای خارجی این منطقه دارای مسافتی به میزان ۰۰۰/۵۰ کیلومتر است که ۸۰ درصد آن از آب تشکیل شده و تنها ۲۰ درصد آن خشکی می باشد که این ۲۰ درصد شامل صدها بندر، فرودگاه و گذرگاه های زمینی است.

در کشورهای شینگن چه قوانین و شرایطی حاکم است؟

با به تصویب رسیدن قرارداد بین این ۲۶ کشور و تشکیل منطقه ای تحت عنوان شینگن، به اتباع هر کشور جهان این مجوز را می دهند تا زمانی که در این مناطق هستند به صورت آزادانه و هیچ چک کردنی از مرزهای داخلی عبور کنند . در مورد مرزهای خارجی نیز با استفاده از ویزای شینگن امکان تردد و رفت و آمد وجود دارد. که در خصوص صدور ویزای شینگن و شرایط اقامت موقت تمامی کشورهای جزو محدوده ی شینگن دارای استانداردهای مشترک و قوانین هماهنگ می باشند.

البته لازم به ذکر است اگر شخصی به دلایلی از امنیت کافی در این حوزه برخوردار نباشد ، پلیس می تواند تنها به مدت سی روز و نه بیشتر، بازرسی های مرزی خود را انجام دهد تا در امان بودن این شخص را تضمین کند.

هم چنین از لحاظ همکاری پلیس ها، امورات قضایی و رسیدگی به انواع جرایم مثلا: دستگیری مجرمان و نقل و انتقالات آن ها برای اجرای هرچه سریع احکام کیفری این قوانین در خصوص تشکیل منطقه ی شینگن بسیار مفید واقع شده است.

یک مرکز پیشرفته تحت عنوان SIS در خصوص تبادل اطلاعات مشترک در میان این کشورها وجود دارد که می توان در خصوص کالا و اشخاص هر اطلاعات مهم و ضروری در میان خود به تبادل و اشتراک بگذارند.

برای به عضویت درآمدن در کشورهای جزو منطقه ی شینگن معیارهایی لازم است که حتما باید رعایت شوند و اساساً هر کشوری فوراً نمی تواند این کار را انجام دهد در واقع پیش شرط هایی لازم است که حتما باید رعایت شوند و آمادگی خود را برای تمامی قوانین و شروط اعلام کرده و از ظرفیت لازم برخوردار باشد.

باید بتوانند به صورت توانمند با دیگر کشورهای شینگن در اجرای قانون ها همکاری کنند و در طی ارزیابی های دوره ای که توسط کشورهای شینگن انجام می شوند، به این موضوع برسند که صلاحیت لازم را برای کنترل مرزهای خارجی (شامل مرزهای زمینی، هوایی، و دریایی) و صدور ویزای شینگن را دارد. علاوه بر این باید آمادگی لازم برای پیوستن به پایگاه SIS را نیز داشته باشد.

 آیا در کشورهای شینگن ویزایی در اختیار مردم قرار می دهند؟

بله، این کشورها ویزایی تحت عنوان ویزای شینگن را برای اقامت افراد خارجی در اختیار آن ها قرار می دهد و در واقع می توان گفت کشورهای شینگن بزرگ ترین و وسیع ترین منطقه ی مسافرتی رایگان در جهان هستند. تمام اتباع کشورهایی که توافق نامه ای در خصوص آزاد سازی ویزا با کشورهای شینگن ندارند ، باید حتما قبل از ورود به این منطقه نسبت به تهیه ی ویزا اقدام نمایند.

کشورهای شینگن نیز لیستی از کشورها را در نظر گرفته اند که حتما اتباع این کشورها قبل از ورود به اروپا باید ویزا داشته باشند ، در غیر این صورت ورود آن ها غیرمجاز و قاچاق محسوب خواهد شد از میان این کشورها می توان به ایران، عراق، افغانستان، عمان، پاکستان و … اشاره کرد.

در کشورهای شینگن بدون نیاز به گذرنامه از سوی اتحادیه ی اروپا ، می توان از مرزهای داخلی آن رفت و آمد کرد اما در خصوص مرزهای خارجی حتما لازم است که نسبت به اخذ و گرفتن ویزای شینگن اقدام کرد. با استفاده از این ویزا به مدت ۹۰ روز می توان برای انجام امور خود که می تواند تفریحی، کاری، تجاری و… باشد در هر یک از کشورهای شینگن اقامت موقت داشته باشد.

ویزای شینگن رایج ترین و متداول ترین ویزای اروپا می باشد که با استفاده از این ویزا شخص می تواند آزادانه و بدون هیچ کنترل مرزی به طور موقت در کشورهای شینگن سفر کند. بنابراین می توان گفت که این ویزا تنها برای مدت زمانی مشخصی اجازه ی اقامت به فرد را می دهد و اگر قصد اقامت دائم را دارید بهتر است ویزای ملی کشور اروپایی مدنظر را دریافت کنید.

ویزای کشورهای شینگن چه نوع ویزایی است؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم با استفاده از ویزای کشورهای شینگن به اتباع خارجی این مجوز داده می شود تا در مدت زمان کوتاهی برای انجام امور خود که می تواند کاری، تفریحی و تجارت باشد بدون هیچ محدودیت و بازرسی مرزی در داخل کشورهای شینگن تردد و رفت و آمد داشته باشد.

 

ویزای شینگن انواع متفاوتی دارد که شخص با توجه به نیاز و کار خود باید یکی از آن ها را انتخاب نماید. انواع ویزای شینگن عبارتند از:

 1. ویزای توریستی یا گردشگری شینگن
 2. ویزای شینگن برای بازدید و دیدار با خانواده و دوستان
 3. ویزای شینگن برای اهداف تجاری
 4. ویزای شینگن برای تحصیل، مطالعه و تحقیق
 5. ویزای ترانزیت شینگن
 6. ویزای شینگن برای دلایل پزشکی

البته باید بگوییم با توجه به اینکه قانون کشورهای شینگن چند بار به شخص اجازه ی ورود دهد،  نوع ویزا متفاوت خواهد بود. مثلا ممکن است تنها یک بار یا دو بار به او اجازه ی وارد شدن به منطقه ی شینگن را دهند و در نوع دیگر بدون محدودیت هر چند بار که بخواهد می تواند به کشورهای شینگن سفر کند، که به آن ها اصطلاحا ویزای تک ورود، دو ورود و چند ورود می گویند.

در ویزای تک ورود، شخصی که قصد سفر به کشورهای شینگن را دارد حتما باید تعداد روزهایی که قصد ماندن دارد را ذکر کند و در نهایت باید به تایید کنسولگری که ویزای شینگن را صادر می کند، برسد. هم چنین ذکر این نکته نیز لازم است که ویزای چند ورود به مدت پنج سال اعتبار دارد و شخص نمی تواند در هر دوره که به کشورهای شینگن وارد می شود بیش از ۹۰ روز اقامت داشته باشد.

هم چنین لازم است حتما قبل از اخذ ویزا به این موضوع نیز اشاره کنید که قصد ماندن و سفر به کدام یک از کشورهای شینگن را دارید ، چون ممکن است بعد از ورود به منطقه ی شینگن به شما اجازه ندهند که به یکی از کشورها بروید و توصیه می کنیم در هنگام اخذ ویزای شینگن اسامی تمام کشورها را بنویسید تا مشکلی در این خصوص نداشته باشید.

شرایط دریافت ویزای کشورهای جزو شینگن به چه صورت است؟

برای درخواست ویزای کشورهای جزو شینگن در اولین قدم باید هدف خود را از سفر به اروپا مشخص کنید تا بتوانید یکی از انواع ویزاهای شینگن را برای انجام کار خود انتخاب نمایید. سپس در مرحله ی بعد باید تعداد روزهایی که قصد اقامت دارید را تعیین نماید و اینکه می خواهید از کدام یک از کشورها بازدید نمایید و این نکته را نیز در نظر داشته باشید که از کدام کشور می خواهید به اروپا وارد شده و از کدام کشور از این منطقه خارج شوید. لازم است حتما این موارد در درخواست شما ذکر شوند و جزئیات سفر نیز مشخص و بدون هیچ ابهامی باشد.

سپس باید مدارکی که در این خصوص کنسولگری از شما می خواهد را در زمان مقررتحویل دهید این مدارک عبارتند از:

۱- فرم درخواست ویزا که تکمیل و توسط شخص نیز امضا شده است.

۲- دو قطعه عکس رنگی که در روزهای اخیر گرفته شده باشند (حداقل در سه ماه گذشته).

۳- ارائه ی گذرنامه ی معتبر، به طوری که مدت زمان اعتبار آن حداقل سه ماه بیشتر از تاریخی باشد که قصد خروج از منطقه ی شینگن را دارید.

۴- مدارک شناسایی لازم

۵- تاریخ و شماره ی پرواز که ورود و خروج از منطقه ی شینگن را مشخص می کند به همراه گواهی تایید رزرو هتل یا قرارداد اجاره.

۶- بیمه نامه ی سفر، که با استفاده از این بیمه تمامی هزینه هایی که ممکن است در صورت بیماری و تصادف در کل کشورهای شینگن برای شما در نظر گرفته شود را پوشش می دهد. حتی اگر شخصی در این مناطق فوت شود ، هزینه های بازگشت به کشور خود، توسط این بیمه پرداخت خواهد شد.

۷- هم چنین باید مدارکی را ارائه دهید که به دولت کشورهای شینگن این اطمینان را می دهد در طول اقامت خود در این منطقه توانایی کافی در خصوص پرداخت و رفع نیاز های مالی خود را دارید. این مدارک می تواند شامل گردش مالی حساب شما در سه ماه اخیر یا نامه ی حمایت مالی باشد، که در این نامه شخص دیگری ضامن حمایت مالی از شما خواهد شد و برای اینکه این نامه از اعتبار کافی برخوردار باشد بهتر است که گردش حساب بانکی این شخص در سه ماه اخیر نیز ضمیمه ی آن شود.

۸- هم چنین بسته به موقعیت شغلی شما ممکن است که سفارت خانه های هر کشور شینگن از شما مدارک اضافه ای بخواهند مثلا  اجازه ی کارفرما برای خروج از کشور، گواهی مالیات و…

۹- در صورت متأهل بودن نیز لازم است که حتما گواهی ازدواج رسمی به سفارت خانه ارائه شود.

۱۰- هم چنین شخص باید به سن قانونی رسیده باشد در غیر این صورت لازم است که فرم درخواست توسط پدر و مادر امضا شود و این اجازه به فرد را داده باشند و اگر تحت حضانت یکی از آن ها باشد حکم دادگاه خانواده نیز الزامی است. هم چنین کپی مدارک شناسایی نیز باید به کنسولگری تحویل داده شود.

۱۱- ممکن است بسته به نوع ویزایی که انتخاب می کنید نیز مدارک اضافی از شما بخواهند. مثلا در هنگام اخذ ویزای ترانزیت شینگن ، لازم است ویزای معتبری از کشوری که نهایتا قصد سفر به آنجا را دارید ارائه دهید.

راحت ترین کشور برای ویزای شینگن کدام کشور است؟

تا این جا با کشورهای شینگن، ویزای شینگن و مدارکی که برای اخذ ویزای شینگن لازم است ارائه داده شود، آشنا شدیم. موضوع دیگری که در هنگام اخذ ویزای شینگن باید به آن دقت شود این است که کدام کشور را برای سفر خود انتخاب کنیم تا احتمال رد شدن درخواست را کمتر کنیم.

اگرچه قوانین صدور ویزا برای تمامی کشورهای شینگن یکسان است و همه به یک میزان سخت گیری می کنند اما تعدادی از کشورها ممکن است با توجه به شرایط شما نسبت به صدور ویزای شینگن سخت گیری کمتری به خرج دهند و شانس شما برای دریافت این ویزا به میزان قابل توجه ای بالا برود.

در این جا ما به بررسی ده کشور می پردازیم که نسبت به دیگر کشورها راحت ترین کشور برای ویزای شینگن محسوب می شوند و بیشترین نرخ صدور ویزا را دارند و احتمال رد درخواست ویزا در این کشورها به نسبت کمتر است.

لیتوانی

کشور لیتوانی آسان ترین کشور برای دریافت ویزا می باشد. طبق آمارهای منتشر شده تنها ۳/۱ درصد از درخواست ها برای اخذ ویزا از طریق این کشور در سال ۲۰۱۸ رد شده اند و ۷/۹۸ درصد از متقاضیان ویزای شینگن پاسخ مثبت دریافت کرده اند. علاوه بر این یکی دیگر از مزیت های این کشور این است که به نسبت کشورهایی مانند آلمان و فرانسه درخواست های کمتری برای دریافت ویزای شینگن از طریق این کشور وجود دارد و شما برای دریافت ویزا خیلی منتظر نمی شوید.

استونی

دومین کشور که به عنوان راحت ترین کشور در زمینه ی صادر کردن ویزای شینگن شناخته می شود کشور استونی می باشد. بر طبق آمارها در چند سال گذشته تنها ۶/۱ درصد از درخواست ها توسط این کشور رد شده اند و مابقی تقاضاها از سوی این کشور جواب مثبت دریافت کرده اند.

فنلاند

فنلاند که در شمال اروپا واقع شده است و هم چنین یکی از کشورهایی است که سالانه درخواست های بسیاری از کشورهای مختلف دنیا، برای صدور ویزای شینگن دریافت می کند. اما هم چنان یکی از کشورهایی است که به آسانی می توان از طریق آن ویزای شینگن را بدست آورد و بر طبق آمارها تنها ۷/۱ درصد از درخواست ها از سوی این کشور رد شده اند. بنابراین فنلاند می توان یک شانس و انتخاب بسیار خوب برای شما باشد.

ایسلند

ایسلند نیز یکی از کشورهایی است که به راحتی می توان ویزای شینگن را از طریق آن به دست آورد که با توجه به آمارها تنها ۷/۱ درصد از درخواست ها از سوی این کشور جواب منفی گرفته اند. اما یک نکته در خصوص ایسلند این است که سفارت خانه های بسیاری در دنیا ندارد و ممکن است برای اخذ ویزا از طریق این کشور مدت زمان زیادی منتظر بمانید.

لتونی

پنجمین کشور آسان برای دریافت ویزای شینگن کشور لتونی است که تنها با ۲/۱ درصد درخواست رد شده از سوی این کشور یک انتخاب بسیار خوب به حساب می آید.

جمهوری لهستان

کشور لهستان نیز با وجود اختلاف ۹/۰ درصدی با کشور لتونی یکی از بهترین گزینه ها برای دریافت ویزای شینگن است که می توان با ریسک و مدت زمان کمتری ویزای شینگن را از طریق این کشور بدست آورد.

لوکزامبورگ

این کشور کوچک نیز علاوه بر اینکه از سویی میزان درخواست های رد شده توسط آن درصد بسیار کمی است ، از سوی دیگر درخواست های بسیاری کمی برای صدور ویزای شینگن دارد. علاوه بر این به کشورهای فرانسه، آلمان و بلژیک نیز بسیار نزدیک بوده و فاصله ی کمی از یکدیگر دارند و شما می توانید در کمترین زمان به این کشورها سفر کنید.

اسلواکی

کشور اسلواکی نیز ۸/۹۵ درصد درخواست های تایید شده در جایگاه هشتم قرار دارد.

جمهوری چک

با اینکه جمهوری چک به نسبت دیگر کشورهای این لیست درصد بیشتری برای رد درخواست ها دارد، اما هنوز هم با ۳/۹۵ درصد یکی از کشورهایی است که می توان امید زیادی برای قبول درخواست از سوی آن را داشت.

یونان

یونان یکی از کشورهایی است که درخواست های بسیاری برای صدور ویزا از سراسر دنیا داشته و تنها ۹/۴ درصد از این درخواست ها را رد کرده است.

هزینه ی دریافت ویزای شینگن چقدر است؟

در هنگام درخواست برای ویزای شینگن هزینه هایی لازم است پرداخت شوند که بعضی از این هزینه ها باید حتما پرداخت شوند اما بعضی دیگر از آن ها به دلخواه و بسته به نظر فرد می باشند مثلا گرفتن وکیل برای دریافت ویزا حتما لازم نیست اما ممکن است شخصی بخواهد برای اطمینان بیشتر و وجود ریسک کمتری در کار از تجربه، مهارت و مشاوره های وکیل استفاده کند که قاعدتا بدون صرف هزینه نخواهد بود.

هم چنین با توجه به نوع ویزای که میخواهید دریافت کنید و سن شخص متقاضی هزینه های متفاوتی باید پرداخت کرد که می توان این هزینه ها را به صورت پول نقد یا کارت اعتباری پرداخت کرد. البته لازم به ذکر است که بسیاری از سفارت خانه ها امکان پرداخت به شکل کارت اعتباری را ندارند.

البته کسانی که دارای گذرنامه های دیپلماتیک می باشند و به دلایل رسمی به کشورهای شینگن سفر می کنند، محققانی که به قصد تحقیق در خصوص موضوعی علمی یا دانش آموزان و دانشجویانی که به همراه استاد خود به این کشورها وارد می شوند ، هیچ هزینه ای برای این سفر پرداخت نخواهند کرد.

باید بدانید درصورتی که درخواست شما از سوی کنسولگری با موافقت رو به رو نشود شما هیچ حقی برای پس گرفتن این هزینه ها نخواهید داشت.

این هزینه ها تقریبا ثابت هستند مگر اینکه طبق توافق کشورهای حوزه‌ی شینگن یا همان Schengen Area Countries ، تغییراتی در آن ها ایجاد شود و افرادی را از پرداخت آن ها معاف نمایند. شما می توانید با مراجعه ی حضوری به کنسولگری  هر کشوری که قصد دارید ویزای شینگن خود را از طریق آن کشور دریافت کنید، از میزان این هزینه ها به طور کامل آگاه شوید و اگر سوال دیگری در این خصوص دارید از آن ها بپرسید.

علاوه بر این سایت هایی مانند وبسایت مهاجران به صورت دقیق و آپدیت شده قیمت هرکدام از انواع ویزاهای شینگن با درنظر داشتن دیگر شرایط مؤثر در قیمت این ویزاها را محاسبه می کنند و شما می توانید خیلی راحت از مقدار این هزینه ها آگاه شده و درخواست برای مناسب ترین ویزا را با توجه به شرایط و بودجه ی مالی خود داشته باشید.

ضمن تشکر از شما بابت زمانی که به مطالعه مقاله اختصاص داده اید، امیدواریم مطالب برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *