همراهان گرامی، امروز قصد داریم با بررسی موضوع « اعزام دانشجو به روسیه » به شما کمک کنیم تا بتوانید بهترین تصمیم را در خصوص آینده ی تحصیلی خود بگیرید. همانطور که می دانید روسیه یکی از بزرگ ترین کشورهای جهان است که دارای آب و هوایی سرد بوده و زبان رسمی آن، زبان روسی است. در روسیه به دلیل داشتن امنیت بالا و مراکز عالی آموزشی، تقاضای مهاجرت و تحصیل در آن بالاست. در ادامه با بررسی عناوین زیر با ما همراه باشید.

 • در رابطه با کشور روسیه و شرایط زندگی در آن چه می دانید؟
 • اعزام دانشجو به روسیهبه چه روش هایی انجام می شود؟
 • موسسه اعزام دانشجو به روسیهچه کارهایی را برای شما انجام می دهد؟
 • برای اعزام دانشجو به روسیه پزشکی چه اقداماتی نیاز دارد؟
 • موسسات مجاز اعزام دانشجو به روسیه چه ویژگی هایی دارند؟
 • شرایط استفاده از بورسیه تحصیلی در روسیه چیست؟
 • چگونه می توان پس از تحصیل در روسیه برای اقامت در این کشور اقدام کرد؟
 • برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه چگونه می توانیم اقدام کنیم؟
 • آیا در رابطه با دانشگاه های روسیه اطلاعات کافی دارید؟
 • تحصیل در روسیه چه مزایایی دارد؟
 • بهترین موسسه اعزام دانشجو به روسیه چه خدماتی را ارائه می دهد؟

در رابطه با کشور روسیه و شرایط زندگی در آن چه می دانید؟

روسیه را بزرگ ترین و پهناورترین کشور دنیا می نامند. این کشور به دلیل امنیت زیادی که دارد از کشورهایی محسوب می شود که آمار گردشگری بالایی دارد و در شورای سازمان ملل عضوی ثابت است. پایتخت کشور روسیه، شهر مسکو بوده و شروع آن از شمال آسیا و انتهای آن در اروپاست.
زبان رسمی کشور روسیه، زبان روسی و مذهب رسمی آنان مسیحیت به شمار می رود اما در کنار این ها می توان ادیان و زبان های دیگر را هم مشاهده کرد. در این کشور معاملات و خرید و فروش محصولات با ارز روبل و کوپک است اما از سایر ارزهای خارجی دیگر نیز استفاده می شود.
از آن جا که روسیه بخش زیادی از عرض های جغرافیایی نیمکره شمالی زمین را شامل می شود، می توان گفت دارای آب و هوایی سرد و زمستانی بوده و تابستان های کوتاهی دارد. به همین دلیل انجام کار کشاورزی در این منطقه ممکن نیست.

ما در مقاله ای جداگانه به بررسی شرایط جدید گرفتن ویزای روسیه پرداخته ایم و پیشنهاد میکنیم برای آشنایی با جدیدترین شرایط ویزای روسیه این مقاله را مطالعه بفرمایید.

اعزام دانشجو به روسیه به چه روش هایی انجام می شود؟

شما در صورتی که بخواهید به عنوان دانشجو و برای تحصیل به روسیه مهاجرت کنید، باید بدانید که در ابتدا باید از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگیرید. برای این کار می توانید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کرده و در رابطه با دوره ها و هزینه های آن ها اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید. در تمامی این سایت ها مدارک مورد نیاز برای بررسی سوابق و پذیرش شما درج شده که شما موظفید پس از آماده سازی آن ها برای ارسال اقدام کنید. این مدارک به ترتیب زیر خواهند بود:

 • فرمی که شامل درخواست شما می شود.
 • شما باید پاسپورت بین المللی داشته باشید که حداقل تا دو سال دارای اعتبار باشد. کپی این پاسپورت باید در مدارک ارسالی شما وجود داشته باشد.
 • از مدارک 12 سال تحصیل خود همراه با مدرک دیپلم کپی تهیه کرده به همراه ریز نمرات و ترجمه شده به زبان روسی و یا زبان انگلیسی قرار دهید.
 • پاسپورت شما باید به زبان روسی ترجمه و اسکن شود.
 • داشتن مدرک زبان واجب و برای شما یک امتیاز محسوب خواهد شد.
 • در صورتی برای مقاطع کارشناسی ارشد و PHD مراجعه می کنید، به توصیه نامه نیاز خواهید داشت.
 • داشتن پروپوزال در زمینه های تحقیقاتی شما و لیست مقالات برای مقطع دکترا اجباری است.

پس از ارسال مدارک به دانشگاه مورد نظر و بررسی آن ها توسط فدراسیون دانشگاه، در صورتی که پذیرفته شده باشید، نامه ای با مضمون تأیید درخواست پذیرش برای شما صادر شده سپس توسط دانشگاه برای شما دعوتنامه ارسال خواهد شد.
این مراحل را شما می توانید خودتان انجام داده و یا برای اطمینان بیشتر کاراهای خود را به مؤسسات مجاز بسپارید.

موسسه اعزام دانشجو به روسیه چه کارهایی را برای شما انجام می دهد؟

در صورتی که می خواهید به مؤسسه های مربوط به اعزام دانشجو مراجعه کرده و انجام مراحل و پیگیری کارهای مهاجرت خود را به آن ها بسپارید، باید در جریان شرحی از وظایف آنان باشید. در این بخش می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم.
مؤسسه های اعزام دانشجو وظیفه دارند لیستی از بهترین دانشگاه های دنیا را در اختیار متقاضی قرار داده و در انتخاب دانشگاه مناسب به فرد کمک کنند.
این مؤسسات موظفند در ازای وکالت و اعتماد شما به آن ها تمامی کارهای ترجمه مدارک، درخواست برای دعوتنامه، پیگیری مراحل ویزا، پیدا کردن خوابگاه مناسب، خدمات استقبال در فرودگاه و… را برای شما به بهترین نحو انجام دهند.

برای اعزام دانشجو به روسیه پزشکی چه اقداماتی نیاز دارد؟

از آن جا که روسیه یکی از مهم ترین و بهترین مراکز آموزش علم پزشکی در اروپا شناخته شده، تقاضای تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی برای این کشور بالاست. این کشور به دلیل به کار گیری شیوه های نوین در آموزش پزشکی مدارک معتبری را به دانشجویان خود اعطا می کند.
در صورتی که شما برای ادامه دادن تحصیلات خود در رشته های پزشکی و دندان پزشکی به روسیه می روید، حتی در صورت نداشتن مدرک زبان می توانید ابتدا برای گذراندن دوره های آموزشی زبان وارد روسیه شده و پس از گذراندن دوره های مربوطه، برای تحصیل در رشته ی مورد علاقه خود اقدام کنید.
مدارک لازم برای دانشجوهای پزشکی همانند دیگر رشته ها بوده و شما می توانید با پر کردن فرم مخصوص به رشته های پزشکی و ارائه گواهی دیپلم که در آن بهترین نمرات برای درس های فیزیک، شیمی و زیست شناسی کسب شده، برای دریافت دعوتنامه و ویزا اقدام کنید. در طول دوره تحصیل به سه زبان انگلیسی، فرانسه و روسی می توانید تحصیلات خود را ادامه دهید.
طول دوره تحصیل در رشته های پزشکی برخلاف ایران که تنها دوره پزشکی عمومی 7 سال است، در روسیه 6 سال و دارو سازی و دندان پزشکی 5 سال خواهد بود. در صورتی که بخواهید تحصیلات بیشتری را کسب کنید، می توانید طی ده سال به تخصص برسید.

موسسات مجاز اعزام دانشجو به روسیه چه ویژگی هایی دارند؟

از آن جا که امروزه تقاضا برای مهاجرت تحصیلی به روسیه از طریق مؤسسات افزایش داشته، شما باید نکاتی را در رابطه با مؤسسه های مجاز دانسته و ویژگی های آن ها را بشناسید.
مؤسسه های اعزام دانشجو به روسیه دارای مجوز قانونی بوده و وزارت علوم این مجوزها را به طور دائمی صادر نخواهد نکرد. پس هنگام مراجعه حتما به قانونی بودن آن توجه ویژه داشته باشید.
یک مؤسسه مجاز و معتبر همیشه فعال بوده و عملکرد بالا و بهتری نسبت به سایر مؤسسات خواهند داشت. امروزه این امکان وجود دارد که شما بتوانید قانونی بودن و میزان فعالیت مؤسسه مورد نظر خود را از طریق سایت های مخصوص پیگیری کنید. همچنین می توانید از دانشجویانی که از طریق همین مؤسسات برای پذیرش اقدام کرده اند پرس و جو کنید.

بعضی از دانشگاه ها در کشورهای مختلف وجود دارند که مجوزهای مورد نیاز برای اعزام دانشجو را نمی دهند. به همین دلیل مؤسسات مجاز موظفند اطلاعاتی در این زمینه در اختیار شما گذاشته تا شما بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. از آن جا که بعضی مؤسسات اعزام دانشجو تنها برای چند کشور مجوز دارند، شما باید توجه کنید که بهترین مؤسسه اعزام دانشجو به روسیه را شناسایی و به آن مراجعه کنید.
لازم به ذکر است که در این میان مؤسساتی وجود دارند که از تمامی کشورهایی که مایل به پذیرش دانشجویان ایرانی در رشته های مختلف هستند، مجوز لازم را کسب کرده و به آن ها بیشتر می توان اعتماد کرد.
در تمامی مؤسسات اعزام دانشجو هزینه ها براساس مصوبه و تعرفه های از پیش تعیین شده و براساس یورو محاسبه می گردد. لذا باید به این نکته توجه داشته باشید که مؤسساتی که تعرفه های بسیار بالایی دارند، قابل اطمینان نخواهند بود. هزینه ها تنها برای دانشگاه ها متغیر بوده و ممکن است یک دانشگاه شهریه ای کمتر از دانشگاه دیگر داشته باشد.

شرایط استفاده از بورسیه تحصیلی در روسیه چیست؟

بورسیه تحصیلی به کسانی تعلق می گیرد که در مراحلی قبلی تحصیل امتیاز و نمرات خوبی را کسب کرده باشند. این بورسیه به دو صورت ارائه خواهد شد:

 • بورسیه تحصیل دولتی در روسیه
 • بورسیه تحصیل غیر دولتی در روسیه
 • بورسیه تحصیلی برای دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند
 • بورسیه دانشگاه های خاص برای دانشجویانی که به صورت بین المللی تحصیل می کنند
 • بورسیه پزشکی روسیه

هر کدام از این موارد توضیحات خاص خود را دارند که در ادامه به توضیح برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

بورسیه تحصیل دولتی در روسیه

هر فرد متقاضی برای بورسیه تحصیلی در روسیه تنها یک بار در هر مقطع تحصیلی مجاز به استفاده از بورسیه می باشد که آن هم مشروط به قبولی در آزمون ایالتی خواهد بود. این بورسیه شامل تحصیل رایگان در کل دوره های است که دانشجو در آن مشغول به تحصیل است. تعلق گرفتن مقداری پول به صورت ماهیانه به فرد در طول دوره تحصیل و در صورتی که در دانشگاه مربوطه خوابگاه وجود داشته باشد به صورت رایگان در اختیار دانشجو قرار خواهد گرفت.
این بورسیه برای افرادی که می خواهند هزینه سفر خود به دانشگاه را پرداخت کنند و برای پرداختن هزینه های زندگی در روسیه قابل استفاده نخواهد بود.

بورسیه تحصیل غیر دولتی در روسیه

این نوع از بورسیه شامل 6 نوع است:

 1. انجمن جهانی
 2. Universities بورسیه مسابقات المپیاد
 3. بورسیه بین المللی بنجامین گیلمن
 4. دانشکده های روسیه ای و آسیایی
 5. بورسیه برای کارهای پژوهشی
 6. بورسیه شوراهای آمریکا.

در این قسمت به توضیح تعدادی از این بورسیه ها خواهیم پرداخت:

انجمن جهانی Universities

وزارت علوم و آموزش و پرورش روسیه به دانشجویانی که بر سر مقطع فوق لیسانس با یکدیگر رقابت می کنند، بورسیه اعطا می کنند.

بورسیه مسابقات المپیاد

در صورتی که شما دانشجویی ممتاز باشید و یا در مسابقات جهانی و المپیاد مقامی کسب کرده باشید، این بورسیه به شما تعلق خواهد گرفت.

بورسیه برای کارهای پژوهشی

این نوع از بورسیه تنها برای انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی ارائه خواهد شد و نمی توان از آن برای تحصیل در دانشگاه استفاده کرد.

چگونه می توان پس از تحصیل در روسیه برای اقامت در این کشور اقدام کرد؟

از آن جایی که افراد بسیاری با تحصیل در روسیه می خواهند که برای اقامت در این کشور اقدام کنند، می توانند هم زمان با تحصیل در روسیه اقدام به شروع کار مختص با رشته ی تحصیلی خود کنند.
از راه های دیگری هم می توان برای اقامت روسیه اقدام کرد. از جمله این روش ها می توان به ایجاد کسب و کار و ثبت شرکت های معتبر در روسیه، ازدواج با فردی که تابعیت این کشور را دارد و اقدام به تحصیل مجدد در مقاطع بالاتر برای گرفتن اقامت اشاره کرد.
با توجه به این نکات، در صورتی که بخواهید برای اقامت در روسیه اقدام کنید، می توانید بهترین روش را انتخاب کرده و از همان ابتدای مهاجرت آن را پیگیری کنید.

برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه چگونه می توانیم اقدام کنیم؟

همان گونه که اشاره کردیم هر ساله افراد بسیار زیادی برای ادامه تحصیل در کشور روسیه اقدام می کنند. زیرا نسبت به کشورهای دیگر هزینه ی تحصیلات در آن پایین تر و گرفتن ویزای آن راحت تر است. در صورتی که می خواهید ویزای تحصیلی روسیه را اخذ کنید، ابتدا باید درخواست خود را برای ویزای کوتاه مدت تحصیلی که مدت آن تنها 3 ماه است تنظیم کرده و پس از پایان اعتبار از دولت روسیه درخواست ویزای مجدد کنید.
دولت روسیه موظف است برای شما یک ویزا که مدت اعتبار آن یک سال است صادر کند. شما با استفاده از این ویزا می توانید تا پایان اعتبار در روسیه مشغول به تحصیل شوید و پس از پایان اعتبار، مجددا درخواست تمدید ویزا را داشته باشید. این کار تا زمانی که تحصیلات شما تمام شود ادامه دار خواهد بود.

برای این که بتوانید برای گرفتن ویزای تحصیلی روسیه اقدام کنید نیاز است که مدارک مورد نیاز جهت تحویل به سفارت روسیه را آماده کنید. این مدارک عبارتند از:

 1. داشتن پاسپورت بین المللی و ارائه ی آن همراه با کپی تهیه شده از آن.
 2. تحویل دادن اصل دعوتنامه ای که از طرف دانشگاه مورد نظر در روسیه برای شما فرستاده شده است.
 3. همراه با مدارک شما باید دو قطعه عکس در سایز پاسپورتی ارائه شود.
 4. شما موظف هستید طبق قانون روسیه برای گرفتن ویزا ابتدا آزمایشی انجام داده و نبودن ویروس ایدز در بدنتان تأیید شود. به زبان ساده تر، موظف خواهید بود گواهی که تأیید می کند شما سالم هستید ارائه کنید.
 5. در صورتی که سن شما کم تر از 18 سال است، برای گرفتن رضایت نامه پدر و مادر باید به دفاتر اسناد رسمی معتبر مراجعه کنید و آن را ضمیمه مدارک خود کنید.
 6. شما باید دارای یک پاسپورت باشید که مهر و امضا داشته و حداقل دو صفحه آن خالی باشد.
 7. از دیگر مدارک مهم جهت اخذ ویزای تحصیلی روسیه، می توان به مدرک دیپلم و سایر مدارک 12 سال تحصیل اشاره کرد.
 8. شما باید یک نفر را داشته باشید که تأیید کند شما توان مالی برای زندگی و تحصیل در روسیه را دارید.
 9. در آخر شما باید یک متن با عنوان انگیزه نامه تهیه کرده و در آن هدف خود را از ترک کشورتان و اقدام به گرفتن ویزای تحصیلی کشور روسیه، به طور کامل شرح داده و ضمیمه دیگر مدارک خود کنید.

پس از بررسی مدارک توسط کنسولگری روسیه، در صورتی که صلاحیت شما تأیید شود، ویزای تحصیلی شما صادر شده و به راحتی می توانید برای اخذ آن اقدام کنید.

آیا در رابطه با دانشگاه های روسیه اطلاعات کافی دارید؟

به طور کلی می توان گفت که کشور روسیه دارای 22 دانشگاه مختلف بوده که 8 دانشگاه آن در رتبه بندی 400 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. در رابطه با هر کدام از این دانشگاه اطلاعات مختصری در اختیار شما خواهیم گذاشت.

 • دانشگاه دولتی مسکو: به عنوان یکی از بهترین و معروف ترین دانشگاه ها می توان به دانشگاه دولتی روسیه اشاره کرد که تا به امروز افراد مشهور بسیاری از آن فارغ التحصیل شده اند. در این دانشگاه می توان در رشته های مرتبط با علوم طبیعی و دانش های فضای فیزیک، بهترین شرایط تحصیلی را تجربه کرد. علاوه بر تحصیل، دانشجویان این مرکز آموزشی می توانند تمامی کارهای پژوهشی مربوط به تحصیلاتشان را خارج از محیط دانشگاه انجام دهند.
 • دانشگاه دولتی لومونسف: این دانشگاه در میدان سرخ شهر مسکو قرار داشته و دارای کتابخانه ای معروف است. این دانشگاه بهترین مرکز برای تحصیل در رشته های علوم انسانی و علوم طبیعی می باشد که در محیط آن 39 دانشکده و 15 مرکز تحقیقاتی وجود دارد.
 • دانشگاه دولتی نووسیبیرک: این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه های روسیه بوده که قدمت آن به صد سال نمی رسد. یکی از نکاتی این دانشگاه را مشهور کرده تعداد کم دانشجویان آن است.

 • دانشگاه دولتی سن پترزبورگ: این دانشگاه در شهر سن پترزبورگ قرار داشته و دارای 25 دانشکده ی مختلف و 400 ساختمان در سراسر این شهر است که تعداد کل دانشجویان آن به 30000 نفر می رسد.
 • دانشگاه دولتی تومسک: می توان گفت که دانشگاه دولتی تومسک یکی از مراکز علمی معتبر با قدمتی بسیار قدیمی است که 23 ساختمان در آن قرار گرفته و 23000 دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند. رشته هایی که در این دانشگاه تدریس می شود، شامل زبان های مدرن، علوم فیزیک و نجوم است.
 • دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای مفی: این دانشگاه یکی از برترین و پر طرفدارترین دانشگاه های روسیه است که همان گونه که از نامش پیداست، در آن صنعت هسته ای، علوم فیزیک، رشته های مهندسی و ریاضیات بیشتر تدریس می شود. این مؤسسه توانسته برندگان نوبل زیادی را در بین افرادی که فارق التحصیل شده اند داشته باشد.

دانشگاه های زیادی در رتبه بندی های مختلف جهانی در روسیه وجود دارد که شما می توانید بر اساس بودجه ای که در اختیار دارید و همچنین رشته تحصیلی مورد علاقه برای پذیرش در یکی از این دانشگاه ها اقدام کرده و مشغول به تحصیل شوید.

تحصیل در روسیه چه مزایایی دارد؟

تحصیل در روسیه مزایای فراوانی دارد که از جمله آن می توان به مهاجرت به روسیه اشاره کرد. از دیگر مزایای تحصیل در روسیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با انتخاب این کشور برای تحصیل می توان در دانشگاه های معتبر که رتبه های جهانی دارند تحصیل کرد.
 • مدارکی که در پایان تحصیل صادر می شوند اعتباری جهانی خواهند داشت.
 • دانشگاه های روسیه دارای پیشرفته ترین سیستم های آموزشی می باشند.
 • در بعضی از دانشگاه های این کشور می توان در رشته هایی با زبان انگلیسی تحصیل کرد.
 • خوابگاه های این کشور دارای امنیت بالا و به روز ترین امکانات هستند.
 • می توان گفت: یکی از کشورهایی است که دانشجویان ایرانی بسیاری متقاضی تحصیل در دانشگاه های آن هستند.
 • برخی از دانشگاه های روسیه تأیید شده از طرف وزارت علوم و برخی دیگر تأیید شده از طرف وزارت بهداشت ایران هستند.
 • افرادی که مشتاق به تحصیل در دانشگاه های روسیه هستند، می توانند به راحتی برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر و اخذ ویزا اقدام کرده وبه آسانی برای تحصیل مهاجرت کنند.
 • وجود قوانین برای ایجاد نظم و همچنین فرهنگ بالای شهروندان این کشور، شرایط را برای تحصیل، کار و زندگی راحت فراهم کرده است.
 • می توانید در بسیاری از فروشگاه های این کشور، فرهنگ حق با مشتری را مشاهده کرد.
 • در صورتی که بخواهید در مقطع دکترا تحصیل کنید، می توانید از مزایای بورسیه ی تحصیلی روسیه استفاده کنید.
 • تحصیل در دانشگاه های روسیه بسیار مقرون به صرفه تر از دانشگاه های دیگر در اروپا می باشد.
 • به دلیل فاصله کم این کشور از ایران، متقاضیان زیادی از ایران برای تحصیل به روسیه رفته اند.

از معایب تحصیل در روسیه می توان به سرد بودن بیش از اندازه آب و هوای آن اشاره کرد که دمای هوا در بعضی شهرهای این کشور حتی در تابستان به منفی 30 درجه هم خواهد رسید. یکی دیگر از معایب این کشور، نداشتن حق کار و اشتغال برای دانشجویانی است که تابعیت روسیه را نداشته و بین المللی محسوب می شوند.

بهترین موسسه اعزام دانشجو به روسیه چه خدماتی را ارائه می دهد؟

همان طور که در قسمت های قبل اشاره کردیم، بهترین مؤسسات اعزام دانشجو می توانند خدمات زیادی را به متقاضیان خود ارائه دهند. خدمات و ویژگی های این مؤسسه ها را می توان به صورت زیر جمع بندی کرد:

 • بهترین مؤسسات اعزام دانشجو، دارای مجوزهای قانونی بوده و همیشه سعی دارند بهترین خدمات را ارائه دهند.
 • این مؤسسات در صورت قانونی بودن، هزینه ها را بر اساس مصوبه ها حساب می کنند.
 • بهترین مؤسسه های اعزام دانشجو به روسیه، همواره به مشتریان و متقاضیان لیستی از دانشگاه های مورد نظر در روسیه را تحویل می دهند و با مشاوره دادن به متقاضی کمک می کنند تا بهترین انتخاب را داشته باشد.
 • بهترین مؤسسات، همواره پیگیر کارهای تحصیل شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *