مدت اعتبار ویزای شینگن

ما در محموعه مهاجران و در این مقاله سعی داریم شما را با مدت اعتبار ویزای شینگن آشنا سازیم. در قاره اروپا 26 کشور وجود دارد که اتباع برای رفت و آمد در این کشورها نیازی به داشتن ویزا و پاسپورت ندارند، در واقع می توان گفت که یک کشور واحد تلقی می شوند. این منطقه از اروپا شینگن نامیده می شود و به دلیل عضویت کشورهای اروپایی زیادی در این منطقه ویزای آن ارزش فراوانی دارد.

کدام کشورها عضو اتحادیه شینگن می‌باشند؟

شنگن تلفظ درست این منطقه است، کشورهای عضو این اتحادیه شنگن شامل سوئیس، اسپانیا، اسلواکی، لهستان، هلند، لوکزامبورگ، لتونی، ایسلند، یونان، فرانسه، استونی، جمهوری چک، اتریش، لیختن اشتان، سوئد، اسلوونی، پرتغال، نروژ، مالت، لیتوانی، ایتالیا، مجارستان، آلمال، فنلاند، دانمارک، بلژیک می باشند.

چه زمانی اتحادیه شینگن به وجود آمد؟

بزرگترین منطقه بدون نیاز به پاسپورت نامی است که وب سایت رسمی این اتحادیه برای خود انتخاب کرده، سال 1985 قراردادی در کشور لوکزامبورگ بسته شد و بر طبق این قرارداد کشورهایی که عضو آن می باشند می بایست مانند یک کشور واحد عمل کنند. مساحت این منطقه 4300000km و جمعیت آن 420 میلیون نفر است، که شامل 22 کشور عضو اتحادیه و 4 کشور عضو انجمن آزاد می باشد.

بهتر است بدانید که این نام برگرفته شده از یک دهکده ی مرزی در کشور لوکزامبورگ است که مرز مشترک با آلمال و فرانسه دارد و به جرئت می توان گفت که تنها از اروپا سالانه 1.25 میلیارد نفر به بازدید این منطقه می آیند.

ویزای شینگن چه نوع ویزایی است؟

بدیهی است برای ورود به منطقه شینگن نیاز به ویزای شینگن خواهید داشت و مدت اعتبار ویزای شینگن برای شما مقوله ای مهم می بایست تلقی شود زیرا با داشتن این ویزا می توانید به هر کدام از کشورهای عضو این اتحادیه به مدت زمان مشخص سفر کنید. هدف سفر معمولا تعیین کننده مدت زمان ویزای شما خواهد بود و بر همین اساس نیز نوع آن مشخص می شود به بیان ساده تر ویزای شخصی که تنها با تور گردشگری به این منطقه سفر می کند با شخصی که می خواهد در این منطقه به فعالیت تجاری مشغول شود تفاوت دارد.

بدیهی است که هر کدام از کشورهای عضو اتحادیه شینگن می توانند ویزا صادر کنند و دارنده ویزا با رعایت یک سری قوانین اجازه دارد به هر کدام از کشورهای عضو این محدوده تردد کند.

انواع ویزای شینگن

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم با توجه به هدف سفر نوع ویزا متفاوت می باشد بر همین اساس نیز شرایط و نحوه ی ورود شما به این منطقه و کشورهای عضو آن مشخص می شود. به طور کلی ویزای شینگن به سه دسته زیر تقسیم می شود:

 1. ویزای اتحادیه شینگن یا Uniform Schengen Visa (USV)
 2. ویزای اعتبار محدود منطقه ‌ای یا Limited territorial validity visa (LTV)
 3. ویزای ملی یا National Visa

ویزای اتحادیه شینگن:

مدت اعتبار ویزای شینگن

مدت اعتبار ویزای شینگن

این ویزا در واقع همان ویزای گردشگری اروپا می باشد که با داشتن آن می توانید هر 6 ماه یکبار به مدت 90 روز به منطقه شینگن سفر کنید. با توجه به هدف سفر شما این نوع ویزا به سه دسته زیر تقسیم می شود:

ویزای شینگن نوع A: با داشتن این نوع ویزا تنها می توانید از فرودگاه های موجود در این منطقه بهره ببرید و پرواز خود را برای رفتن به کشوری خارج از این منطقه تعویض کنید، در واقع اجازه ندارید از فرودگاه خارج شوید.

در صورتی که شما جزو یکی از افراد زیر باشید نیازی به داشتن ویزای ترانزیت یا نوع A  ندارید.

دارندگان ویزای مدت دار کانادا، ژاپن، مناطق اقتصادی اروپا و اتحادیه اروپا، منطقه شینگن و یا آمریکا

دارندگان اقامت در کانادا، ژاپن، ایلات متحده آمریکا، مناطق اقتصادی اروپا از جمله EU و EEA، منطقه شینگن، جمهوری سن مارینو و شهرداری آندورا

دارندگان پاسپورت دیپلماتیک

شهروندان سوئیس و اعضای یک خانواده در مناطق اقتصادی اروپا

پرسنل پرواز هواپیمای بین المللی تحت قرارداد کنوانسیون شیکاگو

ویزای شینگن نوع B: تفاوت این نوع ویزا با نوع A دراین است که با داشتن این ویزا شما می توانید تا 5 روز خود را با قطار یا خودرو از منطقه شینگن خارج کنید. همچنین اگر برای تعویض پرواز نیازمند استراحت و اقامت در یک هتل هستید و یا پروازتان با تاخیر انجام می شود می توانید از این نوع ویزا استفاده کنید.

ویزای شینگن نوع C: از این نوع ویزا را برای سفر های کوتاه مدت به شینگن می توانید استفاده کنید، کسانی می توانند از این ویزا بهره ببرند که برای سفر به شینگن اهدافی مانند شرکت در یک رویداد فرهنگی یا ورزشی، بازدید از اقوام و گردش داشته باشند و بنا به هدف این ویزا نیز به 3 دسته زیر تقسیم می شود:

 • ویزای سینگل شینگن یا ویزای یک بار ورود: این نوع ویزا تنها برای یک بار ورود به منطقه شینگن اعتبار دارد.
 • ویزای دوبار ورود شینگن: تنها تفاوتی که با ویزای سینگل دارد این است که فرد در طی 180 روز بعد از ورود به شینگن با استفاده از این ویزا می توانند مجددا به این محدوده سفر کند.
 • ویزای مولتیپل شینگن یا ویزای چند بار ورود: با داشتن این ویزا می توانید به طور مکرر هر 6 ماه یکبار به مدت 90 روز در منطقه شینگن اقامت داشته باشید.

ویزای اعتبار محدوده منطقه ای شینگن:

این نوع ویزا نیز یک نوع ویزای موقت است که در موارد اضطرای برای یک فرد صادر می شود و فرد با داشتن آن می تواند در همان کشور صادر کنند ویزا یا کشورهایی که در ویزا ذکر شده تردد نماید نه کل منطقه شینگن. معمولا این نوع ویزا برای پناهندگان کشورهای عضو این اتحادیه صادر می شود.

ویزای ملی :

این ویزا برای کسانی صادر می شود که به قصد تحصیل یا تجارت به یکی از کشورهای عضو اتحادیه شینگن سفر می کنند و باید مدت زیادی در آن منطقه اقامت داشته باشند. توجه کنید پس از پایان اعتبار آن شخص باید به کشور خود بازگردد. ویزای ملی یا نوع D به دو دسته زیر تقسیم می شود:

ویزای نوع D شینگن سینگل: این نوع ویزا معمولا برای افرادی صادر می شود که به قصد معالجه بیماری به یکی از کشورهای عضو اتحادیه شینگن سفر می کنند، این ویزا تنها اجازه یکبار ورود به منطقه شینگن را به شما می دهد.

ویزای نوع D شینگن مولتی: با داشتن این نوع ویزا بدون محدودیت می توان در تمام کشورهای عضو اتحادیه شینگن تردد کرد، افرادی که واجد شرایط برای گرفتن این نوع ویزا می باشند شامل

دانشجویان بین المللی: برای افرادی که قصد تحصیل در یکی از کشورهای عضو این اتحادیه را دارند معمولا ویزای یکساله صادر می شود و می توان آنرا تمدید کرد.

دانشجویان خارجی: برخی افراد برای ادامه یا تکمیل پروزه های تحقیقاتی خود باید به یک کشور در منطقه شینگن سفر کنند.

انجام پروژه های تحقیقاتی در یک موسسه یا مرکز تحقیقاتی معتبر در یکی از کشورهای این منطقه

افراد متخصص: برای اشتراک گذاری دانسته های فرد در یکی از کشورهای عضو این اتحادیه

موارد اضطرای: این مورد شامل حال بیمارانی که برای معالجه به یکی از کشورهای منطقه شینگن سفر کرده اند و مدت ویزای درمانیشان به پایان رسیده می شود.

توجه کنید هنگام گرفتن ویزا بهتر است از طریق سفارت کشوری اقدام به این کار کنید که قصد دارید مدت زمان بیشتری در آن کشور اقامت داشته باشید.

چه شرایطی برای اخذ ویزای شینگن وجود دارد؟مدت اعتبار ویزای شینگن چقدر موثر است؟

در این مرحله بررسی می شود آیا متقاضی برای گرفتن ویزا واجد شرایط می باشد یا خیر، اکثر سفارت خانه های عضو این اتحادیه شرایط مشترکی برای صدور ویزا دارند که شامل موراد زیر می شود:

مدارک متقاضی

شرایط سنی (افراد مجرد زیر 30 سال شرایط سخت تری برای گرفتن ویزا دارند )

مدت اعتبار ویزای شینگنسابقه سفر

البته توجه داشته باشید این بررسی ها برای بالا بردن شانس گرفتن ویزا انجام می شود چرا که در خیلی از موارد منعی برای گرفتن ویزا وجود ندارد اما شانس فرد در این زمینه بسیار کم است.

افرادی که قصد گرفتن مولتی ویزا دارند باید شرایط زیر را دارا باشند

هدف از سفر های مکرر یا چند وقت یکبار شما کاملا مشخص باشد

سوابق شما در زمینه استفاده از ویزای قبلی بررسی شده و بدون مشکل باشد

از وضعیت اقتصادی قابل قبولی در کشور مبدا برخودار باشد

قبل از تمام شدن اعتبار ویزا در صورت خروج از محدوده شینگن هدف شما باید قابل قبول و مشخص باشد.

مراحل درخواست ویزای شینگن به چه صورت است؟

مراحلی که برای صدور ویزا توسط سفارت انجام می شود به شرح ذیل است:

تایید شرایط متقاضی برای گرفتن ویزا با توجه به پرونده

پرکردن فرم های مربوطه

عقد قرارداد با هلدینگ نیلگام

تقاضای وقت سفارت توسط کارشناسان اجرایی نیلگام

بررسی مدارک بعد از ترجمه آنها

فرستادن مدارک به سفارت توسط کارشناسان اجرایی نیلگام

انجام انگشت نگاری توسط متقاضی

زمان درخواست ویزای شینگن چقدر است؟

برای این منظور بر طبق کمیسیون اروپایی حداقل 15 روز قبل از سفر می بایست درخواست ویزای خود را به سفارت مربوطه ارسال کنید. البته توجه داشته باشید گاهی ممکن است مدارک بیشتری از شما در خواست شود و مدت زمان بیشتری صدور ویزا طول بکشد به همین دلیل بهتر است حدود 30 الی 60 روز برای گرفتن ویزا زمان بگذارید.

برای گرفتن ویزای شینگن چه مدارکی مورد نیاز است؟

 • پرکردن درخواست فرم ویزا برای هر فرد
 • دو قطعه عکس رنگی
 • شناسنامه
 • داشتن گذر نامه با حداقل 3 ماه اعتبار بعد از زمان خروج از شینگن و حداقل 2 صفحه خالی
 • مدارک بیمه و مدارک شغلی و استخدام
 • پرینت گردش حساب مالی در 3 ماه گذشته
 • نامه تمکن مالی
 • مدارک ملکی مانند سند خانه
 • سند ازدواج (یا به عبارتی مدارکی که نشان دهند فرد در کشور مبدا خانواده ایی دارد )
 • مدارکی مبنی بر توجیه هدف سفر
 • بلیط رفت و برگشت
 • رزرو هتل (درصورتی که قصد اقامت در منزل یکی از دوستان خود را دارید باید دعوت نامه و مدارک شناسایی میزبان را نیز تحویل دهید)
 • دارا بودن بیمه مسافرتی بین المللی که حداقل پوشش درمانی 30000 یورو برای کشورهای عضو شینگن
 • 60 تا 120 هزار یورو پول نقد برای هزینه های صدور ویزا

مدارکی که برای افراد زیر 18 سال لازم است عبارت اند از:

 • گواهی تولد
 • در صورت سفر شخص با یکی از والدین رضایت نامه دیگری لازم است
 • اگر فرد با قیم یا به تنهایی قصد سفر دارد حتما باید رضایت محضری پدر و مادر را در مدارکش قید کند.

فردی که قصد دارد برای تجارت ویزا بگیرید باید مدارک زیر را نیز در پرونده اش قرار دهد

 • دعوت نامه از یک شرکت معتبر در این منطقه برای حضور در جلسه یا کار در آن شرکت
 • قرارد داد های کاری یا مدارکی که نشان دهد فرد با شرکت همکاری می کند
 • گزارشی از اقدامات سالانه شرکت مبنی بر فعالیت فرد در آن مکان
 • بیمه نامه و مدارکی که نشان دهند فرد در شرکت استخدام شده
 • بلیط شرکت در سمیناری که فرد برای شرکت در آن اقدام به گرفتن ویزا کرده است

مدارکی که دانشجویان باید تحویل دهند شامل موارد زیر می باشد:

 • مدارک مربوط به ثبت نام در یک موسسه
 • اثبات ثبت نام در کلاسها

مدت اعتبار ویزای شینگن چقدراست؟

معمولا برای محاسبه مدت اعتبار ویزای شینگن اشتباهی که صورت میگیرد این است که متقاضی نمیداند مدت اعتبار ویزا از چه زمانی شروع می شود و مورد دیگر آن است که فرد نمیداند چه مدت زمانی می تواند در این منطقه اقامت داشته باشد. این مدت برای افراد بین 3 تا 6 ماه متغییر است.

بنابر این متقاضیان بهتر است بدانند که اگر یک فرد اولین روز سپتامبر ویزای خود را دریافت کند می تواند تا اواخر فوریه سال بعد به کشورهای اتحادیه شینگن سفر کند یعنی 180 روز، اما تنها 90 روز می تواند در این منطقه اقامت داشه باشد چرا که تاریخ اعتبار ویزای شنگین فرد 180 روز است و در طی این مدت فرد می تواند به مدت 90  روز در این منطقه اقامت کند.

البته توجه داشته باشید اگر فردی سابقه اقامت در منطقه شینگن را نداشته باشد و کد درج شده بر روی ویزای شخص 1 باشد تنها می تواند 15 روز در این منطقه تردد کند.

برای اطلاعات بیشتر از شما درخواست می کنیم تا به صفحه Visa policy of the Schengen Area مراجعه فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *