همه چیز در مورد اقامت در فرانسه از طریق ثبت شرکت

فرانسه صاحب یک پنجم از مساحت کل اتحادیه اروپا است و از همین رو یکی از پهناورترین کشورهای اروپای غربی به شمار می رود. این کشور به دلیل داشتن 4 دریا در اطرافش، یکی از بهترین کشورها در زمینه تجارت است. فرانسه سومین کشوری است که در اتحادیه اروپا بافت جنگلی فراوان دارد. از نظر اقتصادی هم دومین کشور برتر دنیا در اتحادیه اروپا در زمینه اقتصاد است و از نظر تولید ناخالص داخلی، ششمین قدرت اقتصادی جهان است. اخذ اقامت در فرانسه از طریق ثبت شرکت یکی از راه های مهاجرت است. فرانسه از آن دسته کشورهایی است که اگر می خواهید در آن کسب و کاری راه بیندازید، حتما باید از قبل با یک فرد آگاه یا وکیل مهاجرتی مشورت کنید تا مطمئن شوید کاری که می خواهید انجام دهید در چارچوب قانون است. 

ثبت شرکت در فرانسه باعث می شود شما مالیات پرداخت کنید و مبلغی را به عنوان سهم امنیت اجتماعی بپردازید و در عوض از مزایایی بهره مند شوید. این مزایا شامل حقوق بازنشستگی، کمک هزینه مخارج خانواده، بیمه بهداشت و درمان و… می شوید. بعد از این که شما در فرانسه ثبت شرکت انجام دادید، باید مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده را به طور کامل پرداخت کنید و حتما توجه کنید که تا زمانی که شرکت تان را ثبت نکرده اید، به هیچ عنوان کسب و کارتان را آغاز نکنید چون جریمه های سنگینی برای این کار در این کشور در نظر گرفته شده است. برای مثال می توانند ماشین آلات و ابزاری که با آن ها کار می کنید را مصادره کنند، می توانند مبلغ هنگفتی از شما به عنوان جریمه بگیرند، می توانند شما را از فرانسه بیرون کنند یا ممنوعیت ورود برای شما قرار دهند که تا سه سال حق نداشته باشید به این کشور وارد شوید.

فرانسه از آن دسته کشورهایی است که اگر می خواهید در آن کسب و کاری راه بیندازید، حتما باید از قبل با یک فرد آگاه یا وکیل مهاجرتی مشورت کنید تا مطمئن شوید کاری که می خواهید انجام دهید در چارچوب قانون است.

مراحل ثبت شرکت در فرانسه

برای این که یک شرکت در فرانسه ثبت کنید، باید مراحل زیر را طی کنید:
برای این که بتوانید فرآیند ثبت شرکت در فرانسه را آغاز کنید، باید به یکی از موسسات Centres de Formalites des entreprises در کشور فرانسه مراجعه کنید. در کشور فرانسه در هر ناحیه مراکزی با نام Centres de Formalites des entreprises وجود دارند که وقتی شما در فرانسه ثبت شرکت‌ انجام دادید، می توانند اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار دهند و در واقع مانند یک راهنما در این زمینه هستند. سپس باید به فکر انتخاب اسم برای شرکت تان باشید. قبل از این که برای شرکت تان اسمی انتخاب‌ کنید، باید متوجه شوید که نام‌ انتخابی شما قبلا وجود داشته است ‌یا خیر. نامی که انتخاب می کنید نباید قبلا ثبت شده باشد. سایت زیر هم به شما کمک می کند یک بررسی اجمالی در این زمینه داشته باشید. www.icimarques.com
ولی اگر بخواهید بررسی دقیق تری داشته باشید باید به انستیتو ملی de la propriete industrielle (inpi.fr) مراجعه کنید. برای این که بتوانید اقامت در فرانسه از طریق ثبت شرکت بگیرید، باید اول شرکت تان را ثبت کنید. برای این منظور لازم است فرم هایی را تهیه کنید و آن ها را پر کنید. حداقل میزان سرمایه ای که برای شروع یک تجارت و ثبت شرکت در فرانسه نیاز دارید، صد هزار یورو است. پس از این که مبلغ لازم را تامین کردید، باید یک طرح توجیهی از تجارت مورد نظر خود آماده و به دولت فرانسه ارائه کنید. طرح توجیهی در قالب یک فرم به نام MO باید آماده سازی شود پس باید از طریق مراکز محلی که در بالا به آن اشاره شد، درخواست خود را ثبت کنید و بیزنس پلن را به آن ها ارائه کنید و آن ها هم به بررسی درخواست می پردازند. در این فرم باید لیست کارهایی که قرار است انجام دهید، سمت های شغلی ای که قرار است به هر شخص اختصاص دهید و موضوع کار شرکت را بیان می کنید. می توانید برای این که کار خود را بدون نقص انجام دهید، یک مشاور یا یک حسابدار استخدام کنید تا شما را بهتر راهنمایی کند. در صورتی که طرح توجیه اقتصادی داشته باشد، با آن موافقت می‌شود ولی در غیر این صورت متقاضی مجوز ثبت شرکت را دریافت نخواهد کرد.

در کشور فرانسه در هر ناحیه مراکزی با نام Centres de Formalites des entreprises وجود دارند که وقتی شما در فرانسه ثبت شرکت‌ انجام دادید، می توانند اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار دهند و در واقع مانند یک راهنما در این زمینه هستند.

مدارک لازم برای شروع یک سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشور فرانسه

برای شروع یک سرمایه گذاری آن هم از طریق ثبت یک شرکت در کشور فرانسه باید مدارکی را آماده داشته باشید که لیست این مدارک به شرح زیر است:

 • فرم انتخاب اسم شرکت که همراه با مدارک ثبت تجاری پیوست شده است.
 • زمینه کاری شرکت مد نظر باید شرح داده شود.
 • اسامی سهام داران شرکت به همراه پاسپورت های شان و آدرس محل سکونت شان باید ارائه شود.
 • اسامی مدیران و کپی پاسپورت شان و سایر مدارک شناسایی لازم باید ارائه شود.
 • اطلاعات مربوط به تقسیم سهام های شرکت باید ارائه شود که سهم هرکس چقدر است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در فرانسه

برای این که بتوانید ثبت شرکت در فرانسه انجام دهید، باید مدارک زیر را آماده کنید.
بعد از این که شرکت را تشکیل دادید و آن را ثبت کردید، باید یک کپی از روزنامه ای که در آن اعلامیه تشکیل شرکت را منتشر کردید و یک کپی از درخواست انتشار آن به همراه تاییدیه پذیرش آن ارائه کنید.
اگر شرکت با مسئولیت محدود تاسیس کرده اید، باید دو نسخه از اساسنامه شرکت به زبان فرانسه ارائه کنید.
در اساسنامه باید یک ‌نفر را به عنوان مدیرعامل مشخص کرده باشید.
مدیرعامل نباید هیچ سابقه محکومیت کیفری داشته باشد و باید آن را به صورت یک اعلامیه امضا شده ارائه کند.
کپی کارت هویت یا پاسپورت مدیرعامل
در صورتی که افراد بخواهند خارج از اتحادیه اروپا در کشور فرانسه شرکت ثبت انجام دهند، باید کارت دکامرسانت داشته باشند.
ثبت آدرس شرکت (میتوان یک کپی از اجاره نامه یا قبض برق شرکت که به تازگی پرداخت شده را ارائه کرد.)
در مرحله بعد که شما فرم MO را پر کردید و تحویل دادید، به شما یک رسید داده می شود. با داشتن این رسید شما می توانید به نام خودتان در بانک حساب باز کنید و هنوز شرکت شما نمی تواند فعالیتی داشته باشد.

انواع ثبت شرکت در فرانسه

ثبت شرکت در فرانسه کار سختی نیست. با توجه به انواع مختلفی که شرکت ها دارند، می توانید فعالیت خود را بر اساس هدفی که دارید تعیین کنید. در جدول رده بندی اقتصاد جهانی، فرانسه در رده پنجم بهترین اقتصادهای دنیا ایستاده است و دلیل این که در رتبه های اول تا سوم نیست، این است که کمی سخت گیرانه نسبت به فرهنگ کسب و کار در کشورش رفتار می کند. فرانسه از جمله کشورهایی است که در جذب سرمایه گذاران خارجی سفت و سخت عمل می کند. در سال های اخیر فرانسه تلاش کرده است تا در زمینه جذب سرمایه گذار موفق تر عمل کند و با تأکید بر ضرورت مقررات مالی و حقوقی این کشور، راه های بهتری را برای ثبت شرکت در نظر گرفته است.

در جدول رده بندی اقتصاد جهانی، فرانسه در رده پنجم بهترین اقتصادهای دنیا ایستاده است و دلیل این که در رتبه های اول تا سوم نیست، این است که کمی سخت گیرانه نسبت به فرهنگ کسب و کار در کشورش رفتار می کند.

قبل از این که شرکت تان را ثبت کنید و کسب و کار خود را راه بیندازید، لازم است ساختار و نوع شرکت تان را مشخص کرده باشید. در این جا بهتر است از یک مشاور حرفه ای و کسی که با قوانین کسب و کار در فرانسه آشناست، صحبت کنید. در فرانسه ۱۳ نوع شرکت برای کسب و کار وجود دارد که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

اولین مورد از ثبت شرکت در فرانسه که بسیار محبوب هم هست، شرکت با مسئولیت محدود یا SARL است. کاهش میزان هزینه سرمایه به یک یورو یکی از مزیت های این نوع سرمایه گذاری است. تعداد سهام داران برای ثبت این نوع شرکت حداقل باید یک نفر باشد. تعهد کامل سهام داران شرکت به میزان سرمایه خود از دیگر ملزومات قبت شرکت SARL می باشد. حسابرسی از تمامی حساب ها البته از طریق ملزومات و شرایط قانونی انجام می شود. در این نوع ثبت شرکت مدیران سطح بالا با قوانین به نسبت سخت تری روبرو هستند. در این مدل از ثبت شرکت شما می توانید بین دو تا ۵۰ عضو سهام دار داشته باشید که یک نفر مدیرعامل است. هر مقدار سرمایه ای که برای این کار انتخاب کردید، باید در اسناد شرکت، مدارک رسمی، فاکتورها و سفارشات لحاظ شود. مدیرعامل شرکت با مسئولیت محدود می تواند از شرکت حقوق بگیرد. شرایط لازم برای ثبت شرکت SARL در فرانسه در ادامه آمده است:

 • سرمایه اولیه برای ایجاد شرکت یک یورو می باشد.
 • تعداد سهام دارن برای تشکیل این نوع شرکت یک نفر می باشد.
 • بررسی حساب های شرکت طبق قوانین کشور فرانسه انجام می شود.
 • هر شخص با توجه به میزان سرمایه خود نسبت به تعهدات شرکت متعهد می شود.
 • قوانین تامین اجتماعی و مالیات برای مدیران رده بالای این شرکت ها نسبت به مدیران شرکت های تجاری سخت تر می باشد.

یکی از انواع ثبت شرکت در فرانسه که بسیار محبوب هم هست، شرکت با مسئولیت محدود یا SARL است. کاهش میزان هزینه سرمایه به یک یورو یکی از مزیت های این نوع سرمایه گذاری است.

شرکت تک سهام دار با مسئولیت محدود

این شرکت مخصوص تاجرانی است که به تنهایی کار می کنند و سهام دار آن فقط یک نفر است. این نوع شرکت ها محدودیتی در تعداد کارمندان ندارند ولی تصمیمات و مدیریت شرکت توسط سهام دار اصلی انجام می شود.

ثبت شرکت با فعالیت تجاری

نوعی از ثبت شرکت در فرانسه با نام اختصاری SA شناخته می شود. یکی از مهم ترین ملزومات در این نوع ثبت شرکت، میزان سرمایه ای است که باید به صورت مشارکتی در نظر گرفته شود. حداقل سرمایه لازم برای این نوع سرمایه گذاری یک یورو است که بعدا مبالغ دیگری توسط بانک ها دریافت می شود. حسابرسی به تمام حساب ها با ملزومات مشخص قانونی انجام می شود و با مدیران همان طوری رفتار می شود که با باقی کارکنان رفتار می شود. این ها از دیگر مواردی است که در این نوع از ثبت شرکت در فرانسه باید مورد توجه قرار داد. برای ثبت این نوع شرکت در فرانسه باید حداقل 7 سهام دار داشته باشید. محدودیتی برای حداکثر تعداد سهامداران وجود ندارد. در این شرکت ها یک هیئت مدیره وجود دارد که از مدیرعامل، مدیر اجرایی و ناظر تشکیل شده است. برای شروع کار در این نوع شرکت باید حداقل 37 هزار یورو داشته باشید. هیئت مدیره هر زمانی که بخواهد می تواند مدیرعامل این شرکت را اخراج کند. این نوع از شرکت ها به صورت مشترک بین فرانسه و یک کشور خارجی انجام می شود و این به این معناست که سرمایه گذاری در آن به صورت مشارکتی انجام می شود. در حال حاضر ثبت چنین شرکت هایی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. شرایط لازم برای ثبت این نوع شرکت در فرانسه در ادامه آمده است:

 • برای ثبت این شرکت ها سرمایه اولیه 37000 یورو است که در ابتدای تاسیس باید نصف آن پرداخت شود.
 • هر کدام از افراد با توجه به مقدار سهامی که دارند، نسبت به شرکت متعهد می شوند.
 • حداقل افرادی که برای تشکیل این نوع شرکت لازم است، هفت نفر است.
 • حساب های شرکت باید با توجه به قوانین کشور فرانسه بررسی شود.
 • در زمینه مالیات و تامین اجتماعی، قوانین برای مدیران و کارکنان برابر می باشد.

برای ثبت شرکت با فعالیت تجاری در فرانسه باید حداقل 7 سهام دار داشته باشید. محدودیتی برای حداکثر تعداد سهامداران وجود ندارد و در این شرکت ها یک هیئت مدیره وجود دارد که از مدیرعامل، مدیر اجرایی و ناظر تشکیل شده است.

شرکت سهامی ساده

از کسب و کارهای جدیدی که در فرانسه به وجود آمده است، میتوان به ثبت شرکت سهامی ساده که با نام اختصاری SAS شناخته می شود، اشاره کرد. این نوع ثبت شرکت در فرانسه یک فرصت مناسب و ایده آل برای سرمایه گذاری در فرانسه است. این نوع از ثبت شرکت برای مدت های طولانی بسیار سخت و دشوار انجام می شد چون قوانین زیادی در این باره در کشور فرانسه وجود داشت اما امروزه به یکی از پرطرفدارترین انواع ثبت شرکت در فرانسه تبدیل شده است. از ملزومات این نوع ثبت شرکت در فرانسه میتوان به سرمایه اولیه ۳۷۰۰۰ یورویی اشاره کرد که پرداخت نیمی از این مبلغ الزامی است. یکی دیگر از لازمه های این نوع ثبت شرکت در فرانسه ، داشتن یک فرد به عنوان رئیس و دو نفر سهام دار است. عدم نیاز به هیئت مدیره و همچنین تعهد سهام داران به میزان سرمایه اولیه شان از دیگر مواردی است که در این نوع ثبت شرکت باید به آن توجه کرد. این شرکت ها حداقل دو سهام دار دارند و نسبت به شرکت های با مسئولیت محدود، بسیار انعطاف پذیرتر هستند. برای مثال می توانید از مجمع عمومی عادی برای هر زمان که لازم باشد، استفاده کنید.

ثبت شرکت مدنی و مشاغل حرفه ای

برخی حرفه ها هستند که حرفه های خاص هستند و خدمات مختلفی ارائه می کنند. از جمله حرفه های خاص میتوان به پزشکی، پرستاری، فیزیوتراپی و… اشاره کرد که یک مشارکت عمومی به حساب می آید. یکی دیگر از رایج ترین انواع ثبت شرکت در فرانسه ثبت شرکت مدنی و مشاغل حرفه ای است که به آن معاملات شهری یا به اختصار SCI گفته می شود. اگر بخواهیم این نوع ثبت شرکت را به گزینه مشابه نسبت دهیم می توانیم از نام شرکت محدود خصوصی استفاده کنیم. تفاوت این ثبت با شرکت محدود خصوصی در نوع استفاده از دفتر یا ملک ثبت شده در فرانسه برای کارکنان است. در این نوع ثبت شرکت در فرانسه نیاز است که حداقل دو شریک داشته باشید و همه شرکا هم باید به میزان مساوی در سود و زیانی که شرکت می کند، سهیم باشند. هر تغییراتی که در سهام اتفاق بیفتد، باید به تصویب کل شرکا برسد و همه تصیمیات هم به صورت جمعی اتخاذ می شود. در واقع آن چه در اساسنامه شرکت در رابطه با میزان سهام این افراد ذکر شده است باعث شده آن ها بتوانند مالک یا صاحب ملک مورد نظر باشند. مسئولیت بدهکاری های شرکت های معاملات شهری هم بر عهده این سهام داران است. این نوع شرکت‌ها برای افرادی مناسب است که دارای یک تخصص حرفه ای هستند. این شرکت‌ها توسط هیئت مدیره متشکل از سهام داران اداره می‌شود و هر گونه تصمیم در مورد شرکت باید به تصویب حداکثر آراء برسد.

یکی دیگر از رایج ترین انواع ثبت شرکت در فرانسه ثبت شرکت مدنی و مشاغل حرفه ای است که به آن معاملات شهری یا به اختصار SCI گفته می شود. اگر بخواهیم این نوع ثبت شرکت را به گزینه مشابه نسبت دهیم می توانیم از نام شرکت محدود خصوصی استفاده کنیم.

کمک های مالی برای ثبت شرکت در فرانسه

یکی از راه های اخذ اقامت در فرانسه از طریق ثبت شرکت ، کمک های مالی است. در فرانسه 250 مدل کمک مالی وجود دارد که شما می توانید برای راه اندازی یک کسب و کار از آن استفاده کنید. این کمک های مالی زمانی تعلق می گیرد که شما بخواهید کسب و کار خود را در یک منطقه محروم و روستایی راه اندازی کنید.

اخذ اقامت در فرانسه از طریق ثبت شرکت

برای این که بتوانید در یکی از کشورهای اروپایی اقامت موقت یا دائم داشته باشید، باید برخی از شرایط و راه حل های ممکن را با تمامی ضوابط قانونی بررسی کنید. کشور فرانسه هم یکی از کشورهای اروپایی است که مهاجران زیادی علاقه دارند تا اقامت دائم این کشور را اخذ کنند. برای این که در فرانسه اقامت داشته باشید، می توانید راهکارهای موثری را انجام دهید. یکی از این موارد سرمایه گذاری و تجارت در این کشور است. یکی از راه های سرمایه گذاری هم ثبت شرکت است و بهترین فرصت است تا شما بتوانید اقامت فرانسه را اخذ کنید. ثبت شرکت در فرانسه کار سختی نیست و علاوه بر سرمایه، تنها نیاز به کمی تلاش و پشتکار و دانش دارد.

پس از گذشت یک سال باید گزارش کاری شرکت تان را ارائه کنید و نشان دهید که فعالیت تجاری ای که انجام می دادید، برای اقتصاد فرانسه و آن کشور مفید است. پس از آن اقامت شما تمدید خواهد شد.

مراحل لازم برای اخذ اقامت در فرانسه از طریق ثبت شرکت

مراحلی که یک شخص برای اخذ اقامت در فرانسه از طریق ثبت شرکت باید طی کند به شرح زیر است:

 • ارائه یک بیزنس پلن یا به عبارتی یک طرح توجیه اقتصادی
 • اولین مرحله این است که یک بیزنس پلن تهیه و تدوین کنید. بیزنس پلن در واقع طرحی است که شما برای کسب و کاری که می خواهید شروع کنید می نویسید و در آن همه چیز‌ از ‌جمله بودجه، هدف و بسیاری موارد دیگر نوشته شده است. در بیزنس پلن باید مطرح کنید که قصد دارید چه بیزنسی راه بیندازید یا چه مقدار سرمایه برای این کار لازم است. سرمایه اولیه معمولا برای یک سال اول باید چیزی در حدود ۱۰۰ هزار یورو باشد.
 • بعد از این که با بیزنس پلنی که به سفارت دادید موافقت شود و مورد تایید قرار گیرد، می توانید برای ویزای کوتاه مدت درخواست دهید تا بتوانید به خاک فرانسه وارد شوید و اولین قدم های ثبت شرکت در فرانسه را بردارید.
 • بعد از این که با ویزای فرانسه وارد این کشور شدید و کارهای اولیه مربوط به آن را انجام دادید، می توانید به ایران برگردید و درخواست ویزای بلند مدت دهید. وقتی ویزای شما صادر شد، می توانید مجددا به فرانسه وارد شوید و کسب و کار خود را راه اندازی کنید و فعالیت تان را شروع کنید. پس از انجام کارها و تاسیس شرکت و شروع بیزنسی که داشتید، کارت اقامت یک ساله فرانسه برای شما صادر می شود که تا زمانی که کسب و کار شما در فرانسه فعال باشد، می توانید کارت اقامت خود را تمدید کنید.
 • کارت اقامت را تا زمانی که اقامت دائم در فرانسه را از طریق ثبت شرکت دریافت کنید، ادامه خواهد داشت و بعد از 5 سال در نهایت می توانید اقامت 10 ساله و دائم را بگیرید. بعد از آن می توانید برای تابعیت فرانسه درخواست دهید و می توانید از مزایای شهروند فرانسه بودن بهره مند شوید.

بیزنس پلن در واقع طرحی است که شما برای کسب و کاری که می خواهید شروع کنید می نویسید و در آن همه چیز‌ از ‌جمله بودجه، هدف و بسیاری موارد دیگر نوشته شده است. در بیزنس پلن باید مطرح کنید که قصد دارید چه بیزنسی راه بیندازید یا چه مقدار سرمایه برای این کار لازم است.

می توانید خودتان یا وکیل تان در فرانسه مراجعه کند و با وزارت بازرگانی و وزارت امور خارجه هماهنگی های لازم را انجام دهید و از آن ها تاییدیه دریافت کنید و اگر دولت فرانسه با بیزنس پلنی که ارائه کرده بودید، موافقت کند شما اجازه خواهید داشت که فعالیت تجاری خود را آغاز کنید. قبل از گرفتن تاییدیه لازم به هیج عنوان فعالیت تجاری شروع نکنید.

در سفارت برای شما وقت مصاحبه تعیین می شود و می توانید برای خودتان و خانواده تان ویزای D دریافت کنید و برای حضور در فرانسه اقامت یک ساله دریافت کنید و مراحل لازم برای ثبت شرکت را انجام دهید.

پس از گذشت یک سال باید گزارش کاری شرکت تان را ارائه کنید و نشان دهید که فعالیت تجاری ای که انجام می دادید، برای اقتصاد فرانسه و آن کشور مفید است. پس از آن اقامت شما تمدید خواهد شد.

بعد از این که سه سال ویزای یک ساله خود را تمدید کردید، در صورتی که همچنان فعالیت تجاری شما در جهت مثبت باشد، می توانید برای خودتان و خانواده تان حق اقامت دائم در فرانسه را درخواست دهید.

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
خطا ! لطفا دوباره تلاش نمایید.

ثبت شرکت در فرانسه و محیط موجود در اطراف آن

از آن جایی که فرانسه جزء اتحادیه اروپاست و سیستم نظارتی ای که روی کسب و کارهای آن قرار دارد، یک سیستم بی نظیر است. تنها بخش هایی که می توانند باعث شوند ثبت شرکت در فرانسه با مشکل روبرو شود، بخش های بیمه و بانکداری هستند. در واقع ثبت شرکت در فرانسه کار سخت و دشواری نیست. در فرانسه محدودیت های قانونی مختلفی روی واردات و صادرات وجود ندارد و در اقتصاد فرانسه شکل مالکیت از ویژگی های بارزی است که بیشتر در صنایع مرتبط زیر ساختی قابل رؤیت است. اما یکی از چیزهایی که باید به آن توجه کنید این است که سیستم نظارتی حقوقی بسیار کند عمل می کند و هزینه لازم برای پرداخت آن هم بسیار بالاست.

مزایای ثبت شرکت در فرانسه

ثبت شرکت در فرانسه نتایج زیادی برای متقاضی به دنبال خواهد داشت و این در حالی است که سایر روش هایی که برای اخذ اقامت در فرانسه وجود دارند، مانند این روش نیستند. درست است که در روش ثبت شرکت در فرانسه باید مالیات پرداخت شود اما در عوض از مزایایی مثل خدمات بهداشت و درمان، حقوق بازنشستگی، کمک هزینه برای خانواده و مزایای مختلف دیگری برخوردار خواهد شد. بعد از این که ثبت شرکت را انجام دادید، هزینه هایی باید برای سهم امنیت اجتماعی، بیمه حقوق بازنشستگی، بیمه بهداشت و درمان، مالیات بر درآمد و همچنین مالیات بر ارزش افزوده بپردازد ولی نتایجی که از آن میتوان گرفت بسیار بیشتر از هزینه هایی است که پرداخت می شود.

درست است که در روش ثبت شرکت در فرانسه باید مالیات پرداخت شود اما در عوض از مزایایی مثل خدمات بهداشت و درمان، حقوق بازنشستگی، کمک هزینه برای خانواده و مزایای مختلف دیگری برخوردار خواهد شد.

شرایط سرمایه گذاری و اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در فرانسه

تمامی شرکت هایی که در فرانسه وجود دارند، باید در مراکزی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، به ثبت برسند و یکی از مواردی که می تواند به شما کمک کند، وکیل های مهاجرتی، وکیل های فرانسوی و مشاوران و متخصصان در این زمینه هستند که کل فرآیند ثبت تجارت در فرانسه را می توانند برای تان راحت تر کنند. شرایطی که لازم است برای ثبت شرکت در فرانسه فراهم کنید را در ادامه آورده ایم:

شخص سرمایه گذار باید شرکتی که تاسیس می کند مطابق با هدفی که دارد و در آن زمینه تخصص دارد باشد. یعنی بر اساس هدفی که دارد باید نوع شرکت خود را انتخاب کند.

مدارک مربوط به ثبت شرکت باید جمع آوری شود و تمام این مدارک باید مورد تایید دفتر اسناد رسمی قرار بگیرند.

همراه با ثبت شرکت، باید اطلاعات و مدارکی که مربوط به سهام داران شرکت است، جمع آوری و تحویل داده شود.

لازم است که شرکت برای مالیات بر درآمد، مالیات بر ارزش افزوده و سهم مشارکت اجتماعی ثبت نام کند.

شرکت باید پروانه های ثبت را دریافت کند و پس از آن فعالیت های تجاری خود را شروع کند.

استخدام در فرانسه

استخدام در این کشور مانند کشورهایی مثل ایران نیست. استخدام در فرانسه برای یک مدت مشخص و به صورت محدود انجام می گیرد. برای این که شما بتوانید در بخش های صنعتی و تجاری استخدام انجام دهید، باید در سطح ملی مذاکره شود و توافق هایی به صورت جمعی صورت گیرد. اما اگر بخواهید در بخش های دیگر استخدام انجام دهید، فقط نیاز به موافقت کارفرماست. یعنی اگر کارفرما رضایت دهد که یک شخص می تواند استخدام شود، این امر قابل اجرا می باشد. در فرانسه برای بستن هر نوع قراردادی باید توصیه نامه حقوقی ارائه شود.

استخدام در فرانسه برای یک مدت مشخص و به صورت محدود انجام می گیرد. برای این که شما بتوانید در بخش های صنعتی و تجاری استخدام انجام دهید، باید در سطح ملی مذاکره شود و توافق هایی به صورت جمعی صورت گیرد.

نکات مهم در مورد ثبت شرکت در فرانسه

برای ثبت شرکت و واردات و سرمایه گذاری از خارج از این کشور، محدودیتی وجود ندارد ولی نظام حقوقی ای که در این کشور کار می کند، بسیار کند و دارای هزینه زیادی است.

ثبت شرکت در فرانسه کار سختی نیست اما کار و شرایط مربوط به آن طبق قوانین خاصی در این کشور صورت می گیرد که حتما باید قبل از سرمایه گذاری تمام این موارد را مطالعه کنید یا با یک مشاور مشورت کنید.

در فرانسه نرخ بیکاری بسیار بالاست و به دلیل قوانین خاصی که برای استخدام وجود دارد، تنها در مواقع و شرایط خاص قراردادهای استخدامی ای که در شرکت های معتبر به انجام می رسد، استخدام صورت می گیرد.

سرمایه گذاری در کشور فرانسه می تواند از طریق ETF ها، ADR ها یا به صورت سرمایه گذاری مستقیم باشد اما در این بین یک چیز اهمیت زیادی دارد و آن هم این است که به یاد داشته باشید بسیاری از تجارت هایی که توسط  ADR ها انجام می شود، در زمینه بازارهای شرکت های ثبت نشده فعالیت می کنند و همان طور که گفته شد، این موضوع ریسک بالایی دارد و زمانی که دولت فرانسه متوجه این موضوع شود، می تواند تبعات جبران ناپذیری داشته باشد چون کار کردن در این زمینه ها تا حدودی نامشخص و نامعلوم است.

ثبت شرکت در فرانسه تحت نظارت سازمانی به نام “مرکز فرانسوی تشریفات تجاری” یا Cente de Formalites des Entreprised – CFE صورت می گیرد که مسئولیت بررسی تمام درخواست هایی که برای ثبت شرکت در فرانسه می آید، بر عهده این سازمان است.

برای این که بتوانید قراردادهای استخدامی انجام دهید، باید توصیه نامه هایی را که از ملزومات حقوقی است، دریافت کنید.
ثبت شرکت در فرانسه تحت نظارت سازمانی به نام “مرکز فرانسوی تشریفات تجاری” یا Cente de Formalites des Entreprised – CFE صورت می گیرد. مسئولیت بررسی تمام درخواست هایی که برای ثبت شرکت در فرانسه می آید، بر عهده این سازمان است و آن ها به تمام درخواست ها رسیدگی می کنند و کل فرآیند مربوط به آن را مدیریت می کنند. یکی دیگر از وظایف CFE این است که می تواند نام نویسی برای ثبت شرکت و بازرگانی را مدیریت کند.
وقتی می خواهید در کشوری مثل فرانسه سرمایه گذاری انجام دهید، باید بدانید که در این مسیر ریسک های متعددی وجود دارد که شما به عنوان یک سرمایه گذار باید از آن ها اطلاع داشته باشید. این ریسک ها می تواند شامل قراردادها و توافقات کشور فرانسه با اتحادیه اروپا، تمایلات سوسیالیستی ای که در کشور فرانسه در ارتباط با کشورهایی مثل انگلیس و آمریکا وجود دارد، باشد.