اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک چطور ممکن است؟

یکی از راه هایی که به تازگی خیلی محبوب شده است و طرفداران زیادی پیدا کرده است، اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک است. کشور ترکیه برای جذب سرمایه گذاران و رونق سرمایه گذاری در کشورش، به این فکر افتاده است که از طریق خرید ملک، به سرمایه گذاران اقامت دهد. در این میان سرمایه گذاران ایرانی به فکر افتاده اند تا از این طریق بتوانند اقامت ترکیه را اخذ کنند. از دیرباز خرید ملک در کشورهای آسیایی بین سرمایه داران ایرانی رونق داشته است ولی در حال حاضر این موضوع به اوج خود رسیده است. 

اما سوالی که مطرح می شود این است که این سرمایه گذاری با چه شرایطی منجر به اخذ اقامت ترکیه می شود و چه موارد و مدارکی لازم است تا در نهایت شما به عنوان یک سرمایه گذار در ترکیه شناخته شوید. آیا سرمایه گذاری از طریق خرید ملک منجر به اخذ اقامت دائم ترکیه می شود یا می توانید تابعیت این کشور را هم دریافت کنید؟

اما سوالی که مطرح می شود این است که این سرمایه گذاری با چه شرایطی منجر به اخذ اقامت ترکیه می شود و چه موارد و مدارکی لازم است تا در نهایت شما به عنوان یک سرمایه گذار در ترکیه شناخته شوید. آیا سرمایه گذاری از طریق خرید ملک منجر به اخذ اقامت دائم ترکیه می شود یا می توانید تابعیت این کشور را هم دریافت کنید؟

قیمت خرید ملک در ترکیه

اگر قصد اخذ اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک را دارید، باید بدانید که گران ترین شهر ترکیه از نظر خرید ملک، پایتخت آن نیست بلکه شهر توریستی استانبول است. این شهر به دلیل پتانسیل بالایی که در جذب سرمایه گذار دارد، به یکی از گران ترین شهرها برای خرید ملک تبدیل شده است. نمودارها نشان می دهند که از سال 2012 که این قانون بنا شده است، خرید ملک در شهری مثل استانبول با افزایش چند برابری روبرو شده است و افراد به دنبال این هستند که از این طریق سرمایه گذاری کنند. بر اساس قیمت هایی که الان در دسترس است، قیمت خرید ملک در شهر گرانی مثل استانبول به شرح زیر است:

قیمت هر مترمربع آپارتمان در استانبول در حدود 10 میلیون تومان است. اگر بخواهید به سراغ گران ترین قسمت استانبول بروید، باید مبلغی در حدود 25 تا 30 میلیون بپردازید. در منطقه بشیکتاش استانبول برخی محله هایی وجود دارد که برای هر مترمربع باید مبلغی در حدود 120 میلیون تومان بپردازید. این محله ها در واقع قسمت اروپایی ترکیه هستند. به صورت کلی اگر می خواهید در یک منطقه ارزان استانبول که البته به یک منطقه ایرانی نشین هم معروف است، منطقه فاتح است که قیمت آپارتمان به ازای هر مترمربع در حدود 10 تا 12 میلیون تومان است. این منطقه به این دلیل قیمت پایینی دارد که یکی از مناطق قدیمی است و ساختمان هایی که شما پیدا خواهید کرد، چند سال ساخت هستند.

اگر قصد اخذ اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک را دارید، باید بدانید که گران ترین شهر ترکیه از نظر خرید ملک، پایتخت آن نیست بلکه شهر توریستی استانبول است. این شهر به دلیل پتانسیل بالایی که در جذب سرمایه گذار دارد، به یکی از گران ترین شهرها برای خرید ملک تبدیل شده است.

یکی دیگر از مناطق ترکیه که اتباع خارجی برای اخذ اقامت در ترکیه از طریق ملک در آن جا سرمایه گذاری می کنند، محله بیلیکدوزو در استانبول است. این منطقه شاید بهترین منطقه برای سرمایه گذاری باشد و قیمت آن در حدود 7 میلیون تومان است. نسبت به منطقه فاتح، این منطقه امکانات بیشتری دارد و زیباتر است و آن معماری قدیمی را ندارد.

اگر از شهر استانبول به سمت پایتخت برویم، به آنکارا می رسیم که دومین شهر پرطرفدار ترکیه برای سرمایه گذاری است. در این منطقه قیمت خرید ملک در حدود 6 میلیون تومان است. البته گران ترین منطقه آنکارا، محله کانکایا است که قیمت آن به ازای هر مترمربع بین 7 تا 9 میلیون تومان است.

پس از آنکارا به سراغ ازمیر می رویم که قیمت آن در گران ترین منطقه در حدود 17 میلیون تومان است. ولی مناطقی هم در این شهر وجود دارد که می توانید با حدود 8 تا 10 میلیون تومان یک ملک بخرید.

پس از آنکارا به سراغ ازمیر می رویم که قیمت آن در گران ترین منطقه در حدود 17 میلیون تومان است. ولی مناطقی هم در این شهر وجود دارد که می توانید با حدود 8 تا 10 میلیون تومان یک ملک بخرید.

آنتالیا هم یکی از شهرهای پرطرفدار برای اخذ اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک است. متوسط قیمت هر مترمربع در این شهر در حدود 6 تا 7 میلیون تومان است ولی مناطق لوکس تری هم در آنتالیا وجود دارد که برای هر متر مربع باید مبلغی در حدود 10 میلیون تومان بپردازید.

قیمت هایی که در بالا به آن ها اشاره شد، برای یک آپارتمان معمولی و نه نوساز با امکانات متوسط است. اگر به دنبال آپارتمان نوساز و با امکانات رفاهی کامل می گردید، باید قیمتی حدودا 50 درصد گران تر بپردازید.

برخی از خانه هایی که در مناطق گران واقع شده اند، امکانات زیر را خواهند داشت:

فضای سبز مجتمع، امکانات بازی مخصوص کودکان، دسترسی به مراکز خرید، دسترسی به مدارس و‌ بیمارستان ها، تیم امنیتی کامل، باشگاه های فیتنس، استخرهای سرپوشیده و باز. همچنین مزایای دیگری مثل سهولت و سرعت در تنظیم سند هم شامل حال این خانه می شود که معمولا این روند بین دو تا سه روز زمان خواهد برد.

قانون خرید ملک در ترکیه

بر اساس قانون املاک و اراضی ای که در سال 2012 در کشور ترکیه به تصویب رسیده است، هر فرد خارجی اجازه خرید ملک در ترکیه را ندارد. تنها کشورهای خاصی حق دارند در ترکیه خانه بخرند و لیست این کشورها توسط کنسولگری ترکیه منتشر می شود. برای این که از این لیست اطلاع پیدا کنید، می توانید با سفارت تماس بگیرید یا به سایت سفارت مراجعه کنید و از آن طریق اطلاع پیدا کنید که کشوری که تابعیت آن را دارید، در این لیست قرار دارد یا خیر.

شهروندان خارجی که می خواهند برای ساخت ملک زمین بخرند، باید در عرض دو سال پروژه ساخت ملک را به وزارت خانه اعلام کنند و تنها در این صورت است که می توانند برای اخذ اقامت ترکیه اقدام کنند.

بر اساس قانون املاک و اراضی ای که در سال 2012 در کشور ترکیه به تصویب رسیده است، هر فرد خارجی اجازه خرید ملک در ترکیه را ندارد. تنها کشورهای خاصی حق دارند در ترکیه خانه بخرند و لیست این کشورها توسط کنسولگری ترکیه منتشر می شود. برای این که از این لیست اطلاع پیدا کنید، می توانید با سفارت تماس بگیرید یا به سایت سفارت مراجعه کنید.

قرارداد لازم برای اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک

یکی از مواردی که در ترکیه و برای خرید ملک باید مورد توجه قرار دهید، بحث انتقال مالکیت در خرید ملک است. در ترکیه تنها از طریق اوراق رسمی و ثبت شده که به امضای طرفین رسیده باشد یا دو طرف وکیلی را معرفی کرده باشند که به امضای وکلای آن ها رسیده باشد، می توانند مالکیت را انتقال دهند. قولنامه هم باید در بنگاه و دفاتر مخصوص مشاوره انجام شود و این قولنامه حتما باید به صورت رسمی در سازمان ثبت اسناد و املاک به ثبت رسیده باشد در غیر این صورت هیچ تضمینی وجود نخواهد داشت که مالکیت صورت گرفته باشد.

فرآیند لازم برای خرید خانه در ترکیه چیست؟

مدارک لازم برای انتقال سند جمع آوری شده باشد.هزینه هایی که مربوط به خرید خانه در ترکیه و انتقال سند لازم است، تخمین زده شود.عوارض شهرداری برای خرید ملک در ترکیه برآورد شود.هر شخصی که در ترکیه حضور دارد و به دنبال خرید ملک در ترکیه است، باید به نزدیک ترین اداره رجوع کند و شماره شناسایی برای گرفتن اجازه اقامت را دریافت کند. با این که ممکن است در نهایت خرید ملک منجر به اخذ اقامت در ترکیه شود اما به خودی خود، خرید ملک در ترکیه باعث دریافت اجازه اقامت یا اجازه کار در ترکیه نمی شود. دریافت شماره شناسایی رایگان است. مالک یا وکیل قانونی او باید برای درخواست انتقال سند اقدام کنند. در غیر این صورت مراحل انتقال سند با تاخیر روبرو خواهد شد.

آیا خرید خانه ارزان در ترکیه امکان پذیر است؟

وقتی بحث سرمایه گذاری و اخذ اقامت از طریق خرید ملک به میان می آید، اولین سوالی که پیش می آید این است که میتوان با کمترین هزینه این اقامت را دریافت کرد؟ یا میتوان خانه ای ارزان در ترکیه خرید؟ این موضوع بحث مارکتینگی زیادی به میان آورده است و افراد زیادی از این طریق اقدام به کلاهبرداری کرده اند. شاید شعارهای تبلیغاتی زیادی مثل خرید خانه یا آپارتمان ارزان در ترکیه، خرید ملک ارزان در ترکیه و امثال این ها را دیده باشید، این ها قسمتی از عناوین تبلیغاتی ای هستند که در تبلیغات ها می بینید، ولی چقدر صحت دارند؟

بر اساس قیمت هایی که در بالا گفته شد، شما می توانید یک آپارتمان کوچک در حدود 300 میلیون تومان در ترکیه پیدا کنید ولی این آپارتمان ها در تاپ ترین مناطق شهرها و حتی در مجتمع های مسکونی نیستند. وقتی این خانه در مجتمع مسکونی نباشد، امکاناتی مثل نگهبانی و امنیت بالا، رستوران، استخر و… را نخواهند داشت. شما به یک منطقه بومی نشین هدایت خواهید شد و شاید از امکانات شهری هم دور باشید. پس زمانی که با شعارهایی مثل خرید خانه و آپارتمان ارزان در ترکیه مواجه شدید، حتما تمام شرایط آن را به درستی بررسی کنید تا سرتان کلاه نرود. قیمت پایین را ملاک خود قرار ندهید تا سرمایه گذاری ای منطقی داشته باشید.

نکته دیگری که حتما باید حواس تان باشد این است که روند گرفتن سند در خانه های ارزان ترکیه نیاز به دو ماه زمان دارد که بتوانید استعلام ملک را از آنکارا بگیرید. حتما دقت کنید که خانه در مناطق نظامی یا امنیتی نباشد.

زمانی که با شعارهایی مثل خرید خانه و آپارتمان ارزان در ترکیه مواجه شدید، حتما تمام شرایط آن را به درستی بررسی کنید تا سرتان کلاه نرود. قیمت پایین را ملاک خود قرار ندهید تا سرمایه گذاری ای منطقی داشته باشید.

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
خطا ! لطفا دوباره تلاش نمایید.

چه نکاتی برای اخذ اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک وجود دارد؟

خریداران خارجی برای خرید ملک در ترکیه باید به چند مورد توجه کنند که در ادامه به آن ها اشاره شده است.

بر اساس قانون ترکیه، هر شخص خارجی حداکثر می تواند 30 هکتار از زمین های ترکیه را خریداری کند و در نهایت مالک آن ها باشد. بر اساس قانونی که دولت ترکیه تصویب کرده است، اتباع خارجی نمی توانند در مناطقی که نظامی و امتیتی هستند، ملک خریداری کنند.

بر اساس موارد گفته شده در بالا، تنها 10 درصد ملک در ترکیه وجود دارد که اتباع خارجی می توانند آن ها را خریداری کنند و مالک آن ها باشند.

افراد خارجی یا اشخاص حقوقی می توانند از مالکان یا موسسه های معتبری که در ترکیه وجود دارد، اعتبار خریداری کنند و در این مورد دولت ترکیه هیج محدودیتی را در نظر نگرفته است.

اگر قراردادی صورت گرفته باشد که باعث نقض قانون شده باشد یا ارگان هایی که مربوط به این معامله هستند، قرارداد را تایید نکنند، قرارداد خرید ملک، بی اعتبار تلقی می شود. این قانون برای افرادی که در مهلت تعیین شده برای ثبت پروژه اقدام نکنند یا پروژه را بر اساس زمان بندی ای که انجام داده اند، تحویل ندهند، قرارداد خرید خانه آن ها بی اعتبار می شود.

قبل از هرگونه خرید، با یک فرد آگاه یا یک وکیل قانونی یا مشاور مشورت کنید تا دچار مشکل نشوید.

حتما قوانین مربوط به خرید ملک توسط اتباع خارجی را بررسی کنید و بندها و تبصره های آن را با دقت بخوانید. ممکن است این قوانین مورد تغییر قرار گیرد و اصلاحاتی در آن انجام گیرد به همین دلیل همیشه به آخرین نسخه آن دسترسی داشته باشید. برای دریافت آخرین نسخه آن، می توانید از سفارت درخواست کنید تا لیست قوانین خرید ملک را به شما بدهند.

بیش از سی هکتار اجازه خرید ملک نخواهید داشت. شما حق دارید قانونا سی هکتار ملک را در ترکیه مورد خرید و فروش قرار دهید. برخی مناطق هم هستند که در آن ها برای خارجیان ممنوعیت خرید ملک وجود دارد که باید حتما اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کنید.

اگر می خواهید وجهی پرداخت کنید، سعی کنید تا جایی که ممکن است از طریق سیستم های بانکی باشد. اگر مجبور شدید که که وجه را به صورت نقدی بپردازید، حتما رسید آن را به صورت مکتوب دریافت نمایید.

وجه حتما باید به دست مالک برسد و نه شخص واسطه یا به مشاور املاک. در قبال پرداخت وجه باید سند ملک را به نام خود انتقال دهید.

قبل از این که ملک را بخرید از بدهی های آن مطلع شوید. مطمئن شوید قبض های برق و گاز و تلفن و… همه پرداخت شده باشند و ملک هزینه دیگری نداشته باشد.

ملک در رهن بانک یا شخص دیگی نباشد تا هنگام انتقال سند آن دچار مشکل نشوید. این موضوع در قسمت توضیحات سند رسمی ملک آورده شده است.

حتما قوانین مربوط به خرید ملک توسط اتباع خارجی را بررسی کنید و بندها و تبصره های آن را با دقت بخوانید. ممکن است این قوانین مورد تغییر قرار گیرد و اصلاحاتی در آن انجام گیرد به همین دلیل همیشه به آخرین نسخه آن دسترسی داشته باشید. برای دریافت آخرین نسخه آن، می توانید از سفارت درخواست کنید تا لیست قوانین خرید ملک را به شما بدهند.

دقت کنید که ملکی که خریده اید، مشکل مجوز شهرداری نداشته باشد و اصول ایمنی در آن رعایت شده باشد.

آخرین نکته ای که حتما باید به آن توجه کنید این است که اقامت در ترکیه قانون خاصی دارد و شما باید اجازه اقامت دریافت کنید. یعنی در مدت زمانی که قصد دارید برای خرید ملک زمان صرف کنید و ملک خود را پیدا کنید و با مالک قرار بگذارید تا کارهای انتقال مالکیت را انجام دهید، باید از اداره مهاجرت اجازه بگیرید که می خواهید در این کشور بمانید. ایرانی هایی که قصد دارند بیشتر از سه ماه در این کشور بمانند، باید بعد از سه ماه از اداره مهاجرت ترکیه اجازه بگیرند تا بدون مشکل در این کشور اقامت داشته باشند.

مجوزهای لازم برای خرید خانه در ترکیه

برای این که بتوانید یک خانه در ترکیه بخرید، باید مجوزهای لازم آن را دریافت کنید. مجوزها از این جهت مهم هستند که شما باید بتوانید سند را به نام خودتان صادر کنید و شماره مالیاتی دریافت کنید تا در نهایت قبوض آب و برق و تلفن به نام شما صادر شود. پس انجام تمام این مراحل، شما می توانید شماره مالیاتی خود را دریافت کنید و در نهایت سند به نام شما صادر خواهد شد. مراحلی که باید طی کنید تا سند به نام شما صادر شود، به شرح زیر است:

درخواست ثبت سند

اولین چیزی که برای صادر شدن سند لازم است، این است که تمامی مشخصات توسط پلیس بررسی می شود. در صورتی که اطلاعات بررسی شده مشکلی نداشتند، پلیس ترکیه اجازه نامه ای می دهد که بر اساس آن سند صادر می شود. این مراحل حدود 3 تا 4 ماه به طول خواهد انجامید.

قرارداد فروش

زمانی که ملکی که می خواهید بخرید را انتخاب کردید، باید قرارداد کتبی به نام قرارداد فروش تنظیم شود که بر اساس آن شما بر اساس توافقی که با مالک کرده اید، مبلغی را بپردازید. بهتر است مبلغی که پرداخت می شود، بیعانه باشد تا زمانی که مجوزها دریافت شد و سند صادر شد، مابقی مبلغ را بپردازید. برای تنظیم قرارداد نیاز به مدارک زیر می باشد:

 • دو قطعه عکس
 • دو فقره کپی پاسپورت
 • آدرس محل اقامت به همراه نام، فامیلی و نام پدر
 • شماره مالیاتی
 • اجازه مخصوص ثبت سند برای اتباع خارجی

در این بین لازم است فروشنده هم مدارک زیر را به همراه داشته باشد:

 • یک عدد عکس
 • دو فقره کپی پاسپورت
 • شماره مالیاتی
 • آدرس محل اقامت

ثبت سند باید در دفاتر اسناد رسمی انجام شود و شخصی که در آن جا به عنوان مترجم حضور دارد، با شما شفاها اطلاعاتی مثل متراژ، منطقه ای که ملک در آن قرار دارد، امکانات و سایر جزئیات را مرور می کند و در صورت نداشتن مشکل، اصل سند به شما تحویل داده خواهد شد.

زمانی که ملکی که می خواهید بخرید را انتخاب کردید، باید قرارداد کتبی به نام قرارداد فروش تنظیم شود که بر اساس آن شما بر اساس توافقی که با مالک کرده اید، مبلغی را بپردازید. بهتر است مبلغی که پرداخت می شود، بیعانه باشد تا زمانی که مجوزها دریافت شد و سند صادر شد، مابقی مبلغ را بپردازید.

Tapu که به آن برگه انتقال مالکیت هم گفته می شود، مهم ترین مدرک مورد نیاز برای خریدار است. باید در هنگام اخذ این برگه به تمام جزییاتی که داخل آن نوشته شده است، دقت شود. در Tapu تمام موارد از جمله وضعیت مالکیت، تاریخ انتقال و نام مالک ذکر شده است و نشان می دهد از آن پس، خریدار مالک اصلی ملک است.

اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک برای چه افرادی مناسب است؟

 

اگر به دنبال اخذ اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک هستید، حتما این قسمت از مقاله را بخوانید.

در ترکیه مجتمع مسکونی های زیادی وجود دارند که امکانات رفاهی خوبی مثل استخر و سونا، باشگاه، رستوران و نگهبانی هایی با امنیت بالا دارند. قیمت مناسب این خانه نسبت به امکاناتی که دارند، باعث شده تا سرمایه داران این کشور را برای خرید ملک انتخاب کنند. شاید شبیه به این مجتمع های مسکونی در ایران نباشد اما فقط این ها نیستند که برای خرید ملک مهم هستند. شرایط خریداران مهم ترین چیز است و هر کسی نمی تواند در این مسیر موفق باشد. پیشنهاد می کنیم که تنها سه قشری که در ادامه مطلب گفته شده اند، اقدام به خرید ملک در ترکیه کنند:

 • گروه اول افرادی که تمکن مالی خوبی دارند و وقتی برای خرید ملک در ترکیه اقدام می کنند، تنها قسمت کمی از دارایی شان را صرف این کار کرده باشند. یعنی شما تمام دارایی تان را صرف خرید ملک در ترکیه نکنید.
 • گروه دومی که پیشنهاد می کنیم اقدام به خرید ملک در ترکیه کنند، افرادی هستند که از نظر کاری به یک ثبات خوبی رسیده باشند. پیدا کردن کار در ترکیه کار آسانی نیست و لازمه پیدا کردن بیشتر مشاغل آن، علاوه بر داشتن مهارت و تخصص لازم، مسلط بودن به زبان ترکی است. اگر شما شخصی هستید که توانسته اید در ترکیه کاری با درآمد مناسب پیدا کنید یا توانسته اید در این کشور یک شرکت ثبت کنید، می توانید برای خرید ملک در این کشور هم اقدام کنید.
 • گروه سومی که پیشنهاد می کنیم در ترکیه ملک بخرند، افرادی هستند که شامل تسهیلات خرید ملک در ترکیه می شوند. در این صورت که شرایط خاص خود را دارد، شما می توانید 20 تا 30 درصد از پول ملکی که مد نظر دارید را بپردازید سپس از طریق تسهیلاتی که شامل حالتان شده، مابقی پول را طی 10 سال بپردازید.

توصیه ما این است که تنها در صورتی که شامل سه موارد بالا هستید، اقدام به خرید ملک در ترکیه کنید در غیر این صورت، یعنی یا وضعیتی ثابتی ندارید یا شرایط مالی شما آن قدر خوب نیست که بخشی از سرمایه تان را در این راه سرمایه گذاری کنید و خرید ملک در این شرایط ریسک به حساب می آید چون ممکن است شرایطی برای تان ایجاد شود که تمام سرمایه تان را ناخواسته از دست بدهید.

پیدا کردن کار در ترکیه کار آسانی نیست و لازمه پیدا کردن بیشتر مشاغل آن، علاوه بر داشتن مهارت و تخصص لازم، مسلط بودن به زبان ترکی است. اگر شما شخصی هستید که توانسته اید در ترکیه کاری با درآمد مناسب پیدا کنید یا توانسته اید در این کشور یک شرکت ثبت کنید، می توانید برای خرید ملک در این کشور هم اقدام کنید.

 

روند خرید ملک در ترکیه

اگر شما تابعیت کشوری را دارید که مجاز به خرید ملک در ترکیه هستید، لازم است روند زیر را طی کنید. ایران جزء کشورهایی است که مجاز به خرید ملک در ترکیه است.

درخواست

اولین مرحله ای که باید انجام شود درخواست است. شخصی که مالک خانه است یا وکیل قانونی او، باید درخواست خود را برای انتقال سند ارائه کنند. این کار باید قبل از هرگونه بستن قراردادی در سازمان ثبت اسناد و املاک انجام شود. در صورتی که مالک در این زمینه کوتاهی کند و در زمانی که تعیین شده درخواست را ارائه نکند، انتقال سند هم با تاخیر مواجه خواهد شد.

جمع آوری مدارک مورد نیاز برای انتقال سند

برای انتقال سند لازم است که مدارک لازم جمع آوری شود:
سند ملکی که مد نظر است (یا یک نامه که توسط سازمان ثبت اسناد تایید شده باشد و اطلاعات ملک در آن قید شده باشد که معمولا شامل نام مالک و آدرس کامل او، متراژ، محل قرارگیری ملک است.)
پاسپورت با ترجمه رسمی که به زبان ترکی باشد.
برگه پایان کار و تسویه حساب ملک از نظر مالیاتی
برگه تسویه حساب عوارض شهرداری
ارائه بیمه نامه اجباری زلزله (قید شده باشد که مربوط به چه ملکی است. برای مثال مربوط به ویلا، خانه، آپارتمان و… است)
مالک یک قطعه عکس 6*4 داشته باشد.
خریدار دو قطعه عکس 6*4 داشته باشد که جدید باشد و حداکثر مربوط به یک ماه پیش باشد.
حضور مترجم رسمی همزمان که قسم خورده است.
در صورتی که دو طرف به زبان ترکی استانبولی صحبت نمی کنند، لازم است دو شاهد هم حضور داشته باشند.
در صورتی که مالک و خریدار حضور ندارند و وکیل طرفین در سازمان حضور دارد، باید اصل و کپی وکالت نامه را که ترجمه رسمی به زبان ترکی استانبولی شده باشد و به تایید وزارت خارجه و دادگستری کشور صادر کننده رسیده باشد هم ارائه شود.
لازم است در مورد وکالت نامه برخی نکات رعایت شود:
اگر هر یک از خریدار یا فروشنده شهروند ترکیه باشند و در کشور ترکیه اقامت نداشته باشند، وکالت نامه باید توسط سفارت ترکیه صادر و ثبت شده باشد.
اگر کشور صادر کننده وکالت نامه عضو معاهده لاهه در سال ۱۹۶۱ باشد (کشور ایران عضو این معاهده نیست)، نیازی به ارائه نامه رسمی ندارد.
اگر کشور صادر کننده وکالت نامه عضو معاهده لاهه در سال 1961 نباشد، باید تمامی مدارک به همراه وکالت نامه ترجمه رسمی شده باشد و همه آن ها به تایید وزارت امور خارجه و دادگستری و همین طور کنسولگری یا سفارت ترکیه رسیده باشد.

هزینه ها

چه هزینه هایی لازم است انجام شود؟ برای این که مراحل انتقال سند انجام شود و بر اساس قانون، خریدار و فروشنده باید دو درصد از مبلغ کل ملک را پرداخت کنند. این مبلغ نباید کمتر از مبلغی باشد که در برگه تسویه حساب عوارض صادر شده توسط شهرداری آمده است

باید مبلغی به عنوان مالیات سرمایه در گردش پرداخت شود که هر سال متفاوت است.

برای استعلام گرفتن ملک و عدم واقع شدن آن در مناطق امنیتی و نظامی، باید مبلغی پرداخت شود باید مبلغ پرداختی را از سفارت ترکیه بپرسید.

اخذ اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک

خرید ملک در ترکیه لزوما به این معنا نیست که شما می توانید اقامت در این کشور را اخذ کنید. این که شما بتوانید اقامت ترکیه را بگیرید، به تصمیم وزارت کشور برمی گردد. به همین دلیل باید قبل از خرید مطمئن شوید که از طریق خرید آن ملک می توانید به اقامت دائم یا تابعیت ترکیه دست پیدا کنید یا خیر. این موضوع را می توانید از وزارت کشور ترکیه یا سفارت ترکیه بپرسید و همین موضوع خط قرمزی روی برخی آگهی های تبلیغاتی است. طبق قوانینی که دولت ترکیه تصویب کرده است، اخذ اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک بر اساس آخرین تغییرات به شرح زیر می باشد:

 • ارزش ملک باید 250 هزار دلار باشد. گرچه قبلا یک میلیون دلار بوده است.
 • سرمایه ثابت باید 500 هزار دلار باشد.

​خرید ملک در ترکیه لزوما به این معنا نیست که شما می توانید اقامت در این کشور را اخذ کنید. این که شما بتوانید اقامت ترکیه را بگیرید، به تصمیم وزارت کشور برمی گردد. به همین دلیل باید قبل از خرید مطمئن شوید که از طریق خرید آن ملک می توانید به اقامت دائم یا تابعیت ترکیه دست پیدا کنید یا خیر.​

مطمئن ترین گزینه برای اخذ اقامت دائم و شهروندی ترکیه

یکی از مطمئن ترین و پرطرفدار ترین راه ها در سال های گذشته به خصوص برای ایرانیان، خرید ملک بوده است. همان طور که گفته شد خرید ملک شرایط مختص به خود را دارد و باید تمام نکات توصیه شده رعایت شود. پس از این که خریدار توانست ملک مورد نظر خود را بخرد و از طریق برگه انتقال مالکیت به نام خود ثبت کند، باید به اداره مهاجرت کشور ترکیه مراجعه کند و نوبت دریافت کند. پس از مراجعه به اداره باید مصاحبه شود و باید به یکسری سوالات پاسخ دهد. سوالات در زمینه هدف از خرید ملک و سرمایه گذاری، میزان تمکن، شرایط کاری و تحصیلی و… است. بعد از گذشت یک ماه هم کارت اقامت یکساله کشور ترکیه برای فرد ارسال خواهد شد. اگر شما در ترکیه اقامت داشته باشید و در آن جا زندگی کنید، به راحتی می توانید اقامت خود را تمدید کنید. این کار زمانی انجام می شود که خانه خود را نفروخته باشید یا سند آن به نام شما باشد و شما مالک آن باشید. پس از تمدید اقامت خود به صورت سالانه، می توانید بعداز گذشت 5 سال  برای اقامت دائم خود اقدام کنید.

یکی از مطمئن ترین و پرطرفدار ترین راه ها در سال های گذشته به خصوص برای ایرانیان، خرید ملک بوده است. همان طور که گفته شد خرید ملک شرایط مختص به خود را دارد و باید تمام نکات توصیه شده رعایت شود.

سوالات پر تکرار برای اخذ اقامت ترکیه

 

 • آیا اخذ اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک فقط به خودسرمایه گذار تعلق می گیرد یا افراد خانواده او را هم شامل می شود؟ اگر شخصی اقدام به سرمایه گذاری در کشور ترکیه بکند، تمام اعضای خانواده او هم (همسر و فرزندان) شامل اقامت خواهند شد.
 • آیا سرمایه گذار در طی این چند سال باید به صورت مستمر در کشور ترکیه حضور داشته باشد؟ خیر، لازم نیست سرمایه گذار حضور مستمر داشته باشد. البته برخی مواقع برای این که سرمایه گذار بتواند مدیریت برخی امور را انجام دهد، لازم است در کشور ترکیه باشد که در این صورت هم می تواند نماینده یا وکیل قانونی خود را به این کشور بفرستد.
 • هزینه زندگی ماهیانه در کشور ترکیه در شهرهای مختلف آن به چه صورت است؟ در شهرهای مختلف هزینه زندگی متفاوت است. ولی اگر بخواهیم بین دو کشور ایران و ترکیه مقایسه ای داشته باشیم، می توانیم بگوییم هزینه زندگی در شهر استانبول چیزی شبیه به تهران است.