اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری

در چند سال اخیر کشور ترکیه برای افزایش نقدینگی و کمک به اقتصاد، تصمیم گرفته است راه هایی برای افزایش سرمایه گذاری در این کشور ایجاد کند. اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری یکی از روش های مهاجرت به این کشور است که به تازگی مورد توجه مهاجران قرار گرفته است. اگر علاقه مند به سرمایه گذاری در ترکیه هستید، حتما این مقاله را بخوانید چون در آن در مورد نکات مهم و اصلی در رابطه با سرمایه گذاری در کشور ترکیه ، شرایط و قوانین موجود برای سرمایه گذاری در ترکیه ، مزایای سرمایه گذاری در این کشور و انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه توضیح داده ایم.

شرایط عمومی سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در هر کشوری منافع و معایب خاص خودش را دارد. سرمایه گذاری در یک کشور خارجی امری مهم است که باید ابتدا تمام جنبه های مثبت و منفی آن را در نظر بگیرید و سپس اقدام به سرمایه گذاری در یک کشور کنید. در گذشته قوانین خاصی برای اخذ اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری وجود داشت که در حال حاضر آن قوانین تغییر کردند. براساس قوانینی که در گذشته وجود داشت، سرمایه گذاران برای اخذ اقامت ترکیه باید مبلغی بین 1 تا 3 میلیون دلار آمریکا را به روش های مختلف در ترکیه سرمایه گذاری می کردند اما در حال حاضر و در سال 2019 این مبلغ سرمایه گذاری تغییر کرده است و صد البته کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر شما برای این که بتوانید شهروندی ترکیه را اخذ کنید، باید مبلغی بین 250 هزار تا 500 هزار دلار آمریکا داشته باشید و در حال حاضر یکی از روش های محبوب هنگام مهاجرت، اخذ اقامت در ترکیه از طریق از طریق سرمایه گذاری است. شما با سرمایه گذاری در ترکیه می توانید هم برای خودتان و هم برای خانواده تان، تابعیت ترکیه را اخذ کنید. در ادامه در مورد روش های مختلف سرمایه گذاری و مبلغی که لازم است در هر نوع سرمایه گذاری بپردازید، صحبت کرده ایم.

براساس قوانینی که در گذشته وجود داشت، سرمایه گذاران برای اخذ اقامت ترکیه باید مبلغی بین 1 تا 3 میلیون دلار آمریکا را به روش های مختلف در ترکیه سرمایه گذاری می کردند اما در حال حاضر و در سال 2019 این مبلغ سرمایه گذاری تغییر کرده است و برای این که بتوانید شهروندی ترکیه را اخذ کنید، باید مبلغی بین 250 هزار تا 500 هزار دلار آمریکا داشته باشید.

انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه برای این که بتواند سرمایه گذاران خارجی را مجاب کند که در این کشور سرمایه گذاری کنند، قوانین مربوط به اخذ اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری را اصلاح کرده و در واقع باید گفت بسیار راحت تر کرده است. در سال های قبل شما باید هزینه زیادی متحمل می شدید و به قوانین زیادی توجه می کردید تا بتوانید اقامت ترکیه را دریافت کنید. اما فرصتی که در حال حاضر پیش آمده، باعث شده تا شما طی مدت زمان کوتاهی و با سرمایه گذاری کمتری، پاسپورت این کشور را دریافت کنید. اصلاح این قوانین باعث شده تا سرمایه گذاران زیادی از سراسر دنیا به این کشور برای سرمایه گذاری بیایند و در نهایت از مزیت اقامت ترکیه و شهروندی آن استفاده کنند. روش های مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد. در ادامه در مورد انواع روش های اخذ اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری و شرایط آن ها صحبت کرده ایم.

اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری (با خرید ملک)

یکی از راه هایی که به تازگی خیلی محبوب شده و طرفداران زیادی پیدا کرده است، اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک است. کشور ترکیه برای جذب سرمایه گذاران و رونق سرمایه گذاری در کشورش، به این فکر افتاده است که از طریق خرید ملک، به سرمایه گذاران اقامت دهد. اگر قصد سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک را دارید، باید بدانید گران ترین شهر ترکیه از نظر خرید ملک، پایتخت آن نیست بلکه شهر توریستی استانبول است. اگر دنبال سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک هستید، باید بدانید که مبلغی که باید سرمایه گذاری کنید، بستگی به شهری که انتخاب می کنید، نوع ملکی که انتخاب می کنید (زمین باشد، تجاری باشد، مسکونی باشد) و متراژی که انتخاب می کنید دارد. در صورتی که تمکن مالی خوبی دارید، در ترکیه کسب و کاری راه انداخته اید و درآمد ثابت دارید یا شامل تسهیلات خرید ملک در ترکیه می شوید، اقدام به سرمایه گذاری در ترکیه از این روش کنید. البته خرید ملک در این کشور لزوما به این معنا نیست که شما می توانید اقامت در ترکیه را اخذ کنید. این که شما بتوانید اقامت ترکیه را بگیرید، به تصمیم وزارت کشور برمی گردد ولی سرمایه گذاری از طریق خرید ملک می تواند راه را برای شما ساده تر کند. شما می توانید اقامت یک ماهه ترکیه را دریافت کنید سپس برای سرمایه گذاری از طریق خرید ملک به این کشور بروید و پس از آن کارت اقامت یکساله کشور ترکیه را دریافت کنید. اگر شما در ترکیه اقامت داشته باشید و در آن جا زندگی کنید، به راحتی می توانید اقامت خود را تمدید کنید. این کار زمانی انجام می شود که خانه خود را نفروخته باشید یا سند آن به نام شما باشد و شما مالک باشید. شما تا 5 سال می توانید هر سال برای تمدید کارت اقامت یک ساله خود مراجعه کنید و بعد از گذشت 5 سال برای اقامت دائم خود اقدام کنید. یکی از شرایط سرمایه گذاری در این روش این است که به مدت سه سال ملک خریداری شده را نفروشید.

اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری (ثبت شرکت)

در چند سال گذشته به دلیل افزایش تحریم ها برای کشور ایران، خیلی از سرمایه داران تصمیم گرفته اند تا به اخذ اقامت در ترکیه از طریق ثبت شرکت اقدام کنند تا از این طریق مشکلی برای صادر کردن محصولات شان نداشته باشند و حتی با کمک بانک های موجود در کشور ترکیه، می توانند مشکل نقل و انتقال پول به دلیل تحریم ها را حل کنند. اگر می خواهید در این کشور ثبت شرکت انجام دهید، باید بگوییم قوانین ثبت شرکت در ترکیه شبیه به ایران است و تنها چند تفاوت کوچک دارد. در ترکیه اتباع خارجی می توانند بدون این که با افراد ترک زندگی کنند مشارکت کنند و ثبت شرکت در ترکیه انجام دهند. برای گرفتن اقامت در ترکیه از طریق ثبت شرکت باید به این نکته توجه کنید این که اگر قصد شما فقط گرفتن اقامت و تابعیت ترکیه است، این روش سخت ترین و البته گران ترین راه است. بنابراین پیشنهاد می کنیم راه های دیگر را امتحان کنید. اگر در ترکیه ثبت شرکت انجام دهید و فعالیت اقتصادی خودتان را نشان دهید و به دولت ترکیه نشان دهید که شرکت شما سودآوری مناسبی دارد و این تجارت برای این کشور مفید است، پس از گذشت یک سال می توانید از بانک کردیت کارت دریافت کنید و از تسهیلات بانک بهره ببرید. با ثبت شرکت در ترکیه و فعال نشان دادن آن در ۵ سال می توانید اقامت ترکیه را بگیرید. شما باید حداقل ۵ نیروی کادر ترک استخدام کنید و برای آن ها بیمه رد کنید و مالیات را به درستی پرداخت کنید تا شهروندی و در نهایت پاسپورت کشور ترکیه را دریافت کنید. فعال بودن شرکت در مدت ۵ سال برای تمدید اقامت کاری و اخذ شهروندی الزامی می باشد. به تازگی دولت ترکیه تلاش کرده است تا با ارائه امتیازاتی به سرمایه گذار او را جذب کند که سرمایه خود را در ترکیه نگه دارد. از جمله این امتیازات میتوان به ارائه تورکواز کارت یا همان گرین کارت ۵ ساله ترکیه به سرمایه گذار و خانواده ایشان اشاره کرد.

با ثبت شرکت در ترکیه و فعال نشان دادن آن در ۵ سال می توانید اقامت ترکیه را بگیرید. شما باید حداقل ۵ نیروی کادر ترک استخدام کنید و برای آن ها بیمه رد کنید و مالیات را به درستی پرداخت کنید تا شهروندی و در نهایت پاسپورت کشور ترکیه را دریافت کنید.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی

سپرده بانکی یکی از راه های اخذ اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری است. شما می توانید با سپرده گذاری در بانک های ترکیه، تابعیت این کشور را بگیرید. با این کار شما نیاز ندارید در هیچ زمینه دیگری سرمایه گذاری کنید. در روش سپرده بانکی باید حداقل مبلغ 500 هزار دلار آمریکا را در یکی از بانک های ترکیه سپرده گذاری کنید. البته در سال های گذشته مبلغی که باید در بانک قرار می دادید، 3 میلیون دلار آمریکا بود ولی به تازگی برای افزایش نقدینگی و بالا بردن تعداد سرمایه گذاران، این مبلغ به 500 هزار دلار آمریکا کاهش یافته است. پول شما باید حداقل به مدت سه سال در بانک ترکیه باقی بماند و پس از آن می توانید اقامت ترکیه را اخذ کنید.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام

یکی دیگر از روش هایی که می توانید با آن موفق به اخذ اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری شوید، خرید سهام است. در این روش شما باید حداقل مبلغ 500 هزار دلار آمریکا سهام خریداری کنید که البته در گذشته این مبلغ 2 میلیون دلار آمریکا بود و بر اساس طرح جدیدی که ترکیه راه اندازی کرد، این عدد به 500 هزار دلار آمریکا کاهش یافت. یکی از شرایط دریافت اقامت در ترکیه از طریق این نوع سرمایه گذاری این است که خرید سهام شما باید توسط وزارت صنایع و فناوری ترکیه مورد تایید واقع شود.

یکی دیگر از روش هایی که می توانید با آن موفق به اخذ اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری شوید، خرید سهام است. در این روش شما باید حداقل مبلغ 500 هزار دلار آمریکا سهام خریداری کنید که البته در گذشته این مبلغ 2 میلیون دلار آمریکا بود.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

شما می توانید از طریق خرید اوراق قرضه دولتی هم تابعیت ترکیه را به دست آورید یکی از شرایط اخذ اقامت در ترکیه از طریق این روش این است که اوراق قرضه دولتی ای که برای سرمایه گذاری در ترکیه خریده اید، را نباید حداقل به مدت سه سال بفروشید. همچنین سرمایه گذاری شما باید توسط وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه مورد تایید واقع شود.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق شرکت های سرمایه گذار در املاک

یکی دیگر از روش های اخذ اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری این است که شما در شرکت هایی که در زمینه املاک و مستغلات فعال هستند، سرمایه گذاری کنید. یکی از شرایط این نوع سرمایه گذاری این است که شما باید حداقل مبلغ 500 هزار دلار آمریکا را در یکی از این شرکت ها سرمایه گذاری کنید.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کارآفرینی

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در ترکیه این است که شما به عنوان یک کارفرما در ترکیه فعالیت کنید. در سال های گذشته برای این که موفق شوید اقامت در ترکیه از این طریق را اخذ کنید، باید 100 شهروند ترکیه ای را استخدام می کردید اما بر اساس تغییرات جدیدی که در سال 2019 در قوانین ترکیه به وجود آمد، کارفرمایان می توانند با استخدام 50 شهروند ترکیه ای تابعیت ترکیه را اخذ کنند.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه هم برای شما و هم برای خانواده تان می تواند مفید باشد. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره کرده ایم:

 • اخذ پاسپورت و اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری فقط 3 تا 6 ماه به طول می انجامد.
 • می توانید بدون ویزا به بیش از 100 کشور جهان سفر کنید.
 • لازم نیست حتما در کشور ترکیه حضور داشته باشید.
 • پاسپورت ترکیه جزء 30 پاسپورت برتر دنیاست.
 • پاسپورت ترکیه تا 10 سال اعتبار دارد و به صورت مادام العمر می توانید آن را تمدید کنید.
 • همه اعضای خانواده کسی که در ترکیه سرمایه گذاری کرده است، می توانند از خدمات درمانی رایگان بهره ببرند.
 • می توانید تابعیت قبلی خود را هم حفظ کنید.
 • کسانی که موفق به اخذ اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری شده باشند، خدمت سربازی برای آن ها اجباری نیست.
 • با سرمایه گذاری در ترکیه امکان تحصیلات رایگان خواهید داشت.
 • اخذ ویزای شینگن برای شما بسیار راحت تر خواهد شد.
 • ترکیه یک کشور مسلمان است که محیط دموکراتیک و امنی را برای خانواده ها فراهم کرده است.
 • کیفیت زندگی در این کشور بالاست.
 • پس از اخذ اقامت ترکیه می توانید از آموزش رایگان و برنامه صندوق رفاه دانشجویی بهره مند شوید.

استاندارد های سرمایه گذاری در ترکیه

وقتی یکی از اتباع خارجی می خواهد در کشوری سرمایه گذاری کند، یکی از نگرانی هایی که دارد این است که آیا در آن کشور امنیت سرمایه گذاری وجود دارد؟ امنیت در سرمایه گذاری را میتوان از چند بعد بررسی کرد. اولین مورد به معنای این است که شما مالک چیزی که در آن سرمایه گذاری کرده اید باشید و به هر دلیلی از شما گرفته نشود. یکی دیگر از عوامل مهم در امنیت سرمایه گذاری این است که شما در کشوری سرمایه گذاری کنید که ارزش پول تان چند برابر شود و مجبور نباشید بعد از چند ماه ضرر کنید صرفا به خاطر این که اقتصاد کشوری که در آن سرمایه گذاری کرده اید، در شرایط خوبی نیست. بنانبراین کسب سود هم از عوامل مهم است.یکی دیگر از استانداردهای سرمایه گذاری دوری از فساد است. اگر بخواهیم واقع باشیم سازمان های دولتی و خصوصی در ترکیه از فساد بالایی رنج می برند و دریافت رشوه یکی از عوامل این فساد است. امنیت سرمایه گذاری در یک کشور را میتوان از سیستم قضایی آن هم تشخیص داد. این که سیستم قضایی یک کشور دور از فساد باشد، ارزش بالایی دارد اما میزان فساد در سیستم قضایی ترکیه هم بالاست ولی با این حال ایران و ترکیه برخی توافق نامه های دو جانبه تجاری امضا کرده اند که باعث شده تا زمانی که شما به عنوان سرمایه گذار در این کشور، سرمایه گذاری می کنید، امنیت سرمایه گذاری شما تا حدودی حفظ شود. برخی از این توافق نامه ها را در ادامه بیان کرده ایم.

توافق نامه ارتقاء و حفاظت از سرمایه گذاری

یکی از این توافق نامه ها استانداردهای تجاری را مشخص می کند و تضمین می کند که کشور ترکیه یک محیط مناسب اقتصادی برای سرمایه گذاران فراهم کند. همچنین این قرارداد تضمین می کند که اموالی که سرمایه گذار دارد، مصادره نشود مگر این که شخص خطایی بکند که یک مورد استثنایی باشد و در آن حالت پس از این که مراحل قانونی طی شد، اموال سرمایه گذار برای منافع عمومی مصادره می شود.

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
خطا ! لطفا دوباره تلاش نمایید.

توافق نامه پیشگیری دوگانه مالیاتی

این توافق نامه تضمین می کند که مالیاتی که شخص سرمایه گذار باید پرداخت کند، فقط در یکی از دو کشور باشد و لازم نباشد که سرمایه گذار در هر دو کشور ترکیه و ایران مالیات بپردازد.

یکی از اصلی ترین بخش های سرمایه گذاری دولتی و خصوصی در ترکیه ساخت و ساز است. در ترکیه شرکت های ساختمانی زیادی وجود دارند اما چیزی که می توانید روی آن مانور دهید، زیرساخت های ساختمان هاست.

بهترین فرصت های سرمایه گذاری در ترکیه

وقتی می خواهید در یک کشور سرمایه گذاری کنید، شناخت بهترین فرصت سرمایه گذاری در آن کشور باعث می شود شما در زمان کمتری به بیشترین سود دست پیدا کنید. در این قسمت از مقاله به معرفی بهترین زمینه های سرمایه گذاری در کشور ترکیه پرداخته ایم.

یکی از اصلی ترین بخش های سرمایه گذاری دولتی و خصوصی در ترکیه ساخت و ساز است. در ترکیه شرکت های ساختمانی زیادی وجود دارند اما چیزی که می توانید روی آن مانور دهید، زیرساخت های ساختمان هاست. به همین دلیل فرصت های زیادی در زمینه ساخت و ساز برای سرمایه گذاران وجود دارد. اگر در زمینه ساخت و ساز دانش و تخصص خوبی دارید، به راحتی می توانید در این زمینه وارد سرمایه گذاری شوید و در مدت زمان کوتاهی به سود برسید. برای شروع هم می توانید مواد اولیه مورد استفاده برای ساخت و ساز را به فروش برسانید.

متخصصان آی تی در این کشور می توانند به راحتی به سود خوبی برسند. اپراتورهای مخابراتی کمی در کشور ترکیه وجود دارند چون دولت ترکیه موانع زیادی را در سر راه آن ها قرار می دهد. این بخش سرمایه زیادی برای شروع می خواهد هم سود بالایی هم دارد. اگر شما یک متخصص آی تی هستید، می توانید با ورود به حوزه های مربوط به این رشته هم از دانش و تخصصی که دارید استفاده کنید و هم به سود بالایی در این نوع کسب و کار دست پیدا کنید.

افرادی که در حال حاضر در کشور ترکیه در صنعت خودرو و قطعات یدکی ماشین فعالیت می کنند، دانش کمی دارند و اگر شما قصد راه اندازی کسب و کار در زمینه صنعت خودرو را دارید، فروش خودرو و قطعات یدکی مربوط به آن در ترکیه می تواند شغل بسیار پول سازی باشد. نسبت به چند سال اخیر هم قدرت خرید مردم ترکیه در زمینه خودرو افزایش یافته و همین عامل می تواند به شما کمک کند وارد صنعتی شوید که سود خوبی در آن نهفته است.

سرمایه گذاری در زمینه انرژی یکی دیگر از زمینه های پر سود در کشور ترکیه است. در دو سال گذشته دولت ترکیه اقدامات مختلفی انجام داده است و برای به دست آوردن خصوصی سازی همراه با استراتژی های افزایش تقاضای داخلی در زمینه انرژی، این کشور را به یک جای خوب برای سرمایه گذاری انرژی تبدیل کرده است.

مهندسی یکی دیگر از زمینه های پر سود در ترکیه است. بخش مهندسی انرژی در ترکیه یکی از بخش هایی است که دولت ترکیه به راحتی از سرمایه گذارانی که در این بخش سرمایه گذاری می کنند، قدردانی می کند چون دولت ترکیه اعلام کرده است این بخش تا سال 2020 نیاز به حدود 130 میلیارد دلار برای سرمایه گذاری دارد.

افرادی که در حال حاضر در کشور ترکیه در صنعت خودرو و قطعات یدکی ماشین فعالیت می کنند، دانش کمی دارند و اگر شما قصد راه اندازی کسب و کار در زمینه صنعت خودرو را دارید، فروش خودرو و قطعات یدکی مربوط به آن در ترکیه می تواند شغل بسیار پول سازی باشد.

در ترکیه تقاضا برای غذاهای بسته بندی شده و یخ زده افزایش پیدا کرده است و صنایع غذایی هم در ترکیه طی سال های اخیر رشد زیادی داشته است. یکی از دلایلی که باعث شده است غذاهای بسته بندی شده در این کشور مورد توجه قرار گیرد و طرفداران زیادی پیدا کند، تغییرات در روند مصرف است.

صنعت نساجی هم یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین صنایع در سرمایه گذاری است. ترکیه هم به عنوان تولید کننده اصلی نساجی شناخته شده است و همین موضوع باعث شده است به یکی از صنایع مهم برای سرمایه گذاری توسط سرمایه گذاران خارجی تبدیل شده است. در ترکیه برای محصولات صنعت نساجی متقاضیان زیادی وجود دارد. اگر دانش بالا و تخصص در زمینه نساجی دارید، به ترکیه برای سرمایه گذاری بروید چون مطمئنا به سود بالایی دست پیدا خواهید کرد. اگر قصد دارید به عنوان یک سرمایه گذار بزرگ در ترکیه شناخته شوید، شرکت خود را در زمینه نساجی تاسیس کنید. بازار پارچه در ترکیه طرفداران زیادی دارد و یک صنعت بزرگ قابل رشد است.

اخذ اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری

شما می توانید برای خود و خانواده تان اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری دریافت کنید. منظور از خانواده، همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشد. برای این که سرمایه گذاری شما در ترکیه به اخذ تابعیت این کشور منجر شود، باید در یکی از زمینه های سرمایه گذاری که توسط دولت اعلام شده و در بالا به آن ها اشاره کردیم، سرمایه گذاری کنید. لازمه اخذ اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری باید حداقل مبلغ اعلام شده در هر زمینه را بپردازید. معمولا پروسه اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه برای سرمایه گذار بین 3 تا 6 ماه طول می کشد. البته با تغییراتی که در زمینه سرمایه گذاری در این کشور صورت گرفت، در صورتی که تمام مدارک به درستی آماده شده باشند و کارهای قبل و بعد سرمایه گذاری دقیق انجام شده باشد، اخذ تابعیت ترکیه برای خانواده تا 2 ماه به طول می انجامد. یکی از مزایای اخذ اقامت در ترکیه این است دولت ترکیه اجازه دو تابعیتی را می دهد بنابراین شما نیازی نخواهید داشت که تابعیت فعلی خود را سلب کنید. متقاضیان باید هنگام درخواست شهروندی مجوز اجازه اقامت معتبر داشته باشند. با این وجود، صاحبان اجازه اقامت این اجازه را دارند تا زمانی که می‌خواهند، در خارج از ترکیه زندگی کنند. برای اخذ اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری ، متقاضی باید به اداره مهاجرت کشور ترکیه مراجعه کند و نوبت دریافت کند و بعد از حضور در این اداره، به سوالاتی که هنگام مصاحبه از شخص پرسیده می شود، پاسخ دهد. بعد از گذشت یک ماه هم کارت اقامت یک ساله کشور ترکیه برای فرد ارسال خواهد شد.

یکی از مزایای اخذ اقامت در ترکیه این است دولت ترکیه اجازه دو تابعیتی را می دهد بنابراین شما نیازی نخواهید داشت که تابعیت فعلی خود را سلب کنید.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در ترکیه

هر سرمایه گذاری ای مزایا و معایت خاص خود را دارد. در این قسمت از مقاله به مزایا و معایب سرمایه گذاری در ترکیه پرداخته ایم.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

منطقه جغرافیایی منحصر به فرد ترکیه که میان اروپا و آسیا قرار گرفته است.

دسترسی به تمام منابع طبیعی از جمله نفت از طریق مدیترانه شرقی و منطقه خزر و منابع گاز در مرکز آسیا

نیروی کار تحصیل کرده و با ضریب هوشی بالا و حقوق به نسبت کم (نیروی کار ترکیه 25 درصد کم تر از نیروی کار در اروپا پول دریافت می کند.)

دارا بودن یک سیستم ارتباطی قوی و مدرن

شرایط برابر میان سرمایه گذران خارجی و سرمایه گذاران داخلی

سرمایه گذاران خارجی می توانند آزادانه درآمدها و مخارج خود را که داخل ترکیه اتفاق افتاده است، به خارج از کشور منتقل کنند.

علاوه بر تمام موارد ذکر شده در بالا، سرمایه گذاران خارجی از مزایای کسری مالیات، محل سرمایه گذاری، بیمه و دیگر مزایای دولتی بهره مند می شوند.

سرمایه گذاران خارجی می توانند آزادانه درآمدها و مخارج خود را که داخل ترکیه اتفاق افتاده است، به خارج از کشور منتقل کنند.

معایب سرمایه گذاری در ترکیه

نمی توانید پولی که سرمایه گذاری کرده اید، در کوتاه مدت خارج کنید.

سرمایه گذاری کردن تنها در یک منطقه ریسک بزرگی است. برای مثال خرید ملک ارزان نیست و می تواند تمام سرمایه تان را از دست بدهید.

هزینه های اضافی، همچون هزینه های نگه داری وجود دارند که این ها در طولانی مدت به پولی که باید بپردازید، اضافه می کند.

سوالات پر تکرار در زمینه سرمایه گذاری در ترکیه

 • حداقل میزان سرمایه گذاری جهت اخد اقامت در ترکیه چه مبلغی می باشد؟ طی سال های مختلفی که از تصمیم دولت ترکیه برای صدور ویزای سرمایه گذاری می گذرد، ماموران اداره مهاجرت، بسته به شرایط تصمیمات مختلفی در مورد متقاضیان از طریق سرمایه گذاری اخذ نموده اند. اما در حال حاضر به صورت میانگین و تجربی باید مبلغی در حدود 250 هزار دلار داشته باشید تا بتوانید کسب و کار و شرکتی را ثبت کنید و اقامت ترکیه را دریافت کنید. قاعدتا هرچه مبلغی که برای سرمایه گذاری می گذارید (اگر عاقلانه و در راه درست باشد) به سود بیشتری هم دست پیدا خواهید کرد.
 • حداقل چند نفر نیروی کار ترک در یک شرکت که توسط سرمایه گذار خارجی تاسیس می شود، باید مشغول به کار باشند؟ در حال حاضر 50 نفر اما در سال های گذشته این عدد 100 نفر بود.
 • آیا اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری فقط به خودسرمایه گذار تعلق می گیرد یا افراد خانواده هم شامل این اقامت خواهند شد؟ چند نفر؟ اگر شخصی اقدام به سرمایه گذاری در کشور ترکیه کند، می تواند برای تمامی اعضای خانواده اش که شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال هستند، اقامت دریافت کند.
 • آیا حضور مستمر سرمایه گذار در طی این چند سال در کشور ترکیه الزامی است؟ خیر، نیاز نیست سرمایه گذار حضور مستمر داشته باشد. البته در برخی مواقع لازم است که شخص سرمایه گذار برای مدیریت برخی امور در کشور حضور داشته باشد ولی می تواند از نماینده یا وکیل قانونی هم کمک بگیرد تا او برای انجام کارها به ترکیه برود.
 • چه کسب و کارهایی را میتوان در ترکیه راه اندازی کرد؟ نوع کسب و کار و شرکتی که می خواهید راه اندازی کنید، به مهارت های قبلی شما و مبلغی که می خواهید سرمایه گذاری کنید، بستگی دارد. صنایع پر سود را در این مقاله بررسی کردیم و علاوه بر آن ها داشتن رستوران و سوپر مارکت ها هم کارهای پر سودی هستند.
 • آیا به سودبخش بودن کسب و کار میتوان امیدوار بود یا صرفا یک روش برای اخد اقامت به شمار می رود؟ با سرمایه گذاری مناسب و با تحلیل های مختلف و انتخاب بهترین فرصت سرمایه گذاری، میتوان به درآمد خوبی دست پیدا کرد.
 • هزینه زندگی ماهیانه در کشور ترکیه و شهرهای مختلف آن چگونه است؟ اجاره ماهیانه خانه با چه متراژی و چند اتاق؟ هزینه ماهیانه آب و برق و گاز به چه صورت است؟ هزینه ها به طور کلی بستگی به شهری که برای سرمایه گذاری انتخاب می کنید دارند ولی در کل در مقایسه با شهرهای ایران تفاوت چندانی ندارد. مثلا میتوان هزینه زندگی و خورد و خوراک در استانبول را با تهران مقایسه کرد. اجاره یک خانه مبله در جای متوسط استانبول ماهانه در حدود یک میلیون تومان است و هزینه خدمات ماهانه در حدود 700 هزارتومان است.
 • مدارک لازم برای اخذ اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری چیست؟ اصل و کپی پاسپورت اول،4 قطعه عکس در ابعاد عکس پاسپورت، گواهی پزشکی، گواهی عدم سوء پیشینه پلیس، اصل یا کپی برابر اصل شناسنامه، اصل یا کپی برابر اصل سند ازدواج (در صورتی که متقاضی ازدواج کرده است)، عنوان دارایی های مالی خریداری شده، صورت حساب بانکی، اصل نامه معرفی بانک (حداکثر 6 ماه)، اظهارنامه منبع مالی