دراین مقاله به بررسی شرایط تحصیل در روسیه خواهیم پرداخت
در این قسمت مختصری از اطلاعات مربوط به کشور روسیه به شما ارائه می کنیم.
کشور روسیه بعنوان بزرگترین کشور در دنیا معرفی شده است، طی بررسی هایی که انجام گرفته این کشور 9 نقطه زمانی دارد. روسیه مالک زیبا ترین فلات هاو مراتع و همچنین کوه های بسیارعظیم از نظر ارتفاع در جهان است،روسیه آب و هوایی سرد دارد و از نظر مالی، کشوری ثروتمند می باشد، به طوری که بهترین و شیک ترینکاخ های دنیا در آن ساخته شده، از نظر فرهنگی و علمی و ادبی روسیه در میان سایر کشورها از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
از افراد معروف این کشور که دستی در قلم داشته و به نویسندگی مشغول بوده اند می توان داستایوفسکی، بولگاکوف، ناباکوف و… را نام برد.
کشور روسیه از نظر اقتصادی کشوری موفق بوده و از این روست که تلاش دارد تا ساختار و نظام آموزشی موفقی همانند اقتصادش داشته باشد.

در ادامه به سوالات شما عزیزان در رابطه با شرایط تحصیل در روسیه پاسخ می دهیم .

 1. چرا افراد زیادی تحصیل در روسیه را انتخاب می کنند و هزینه تحصیل روسیه چگونه است؟
 2. تحصیل در روسیه چه مزایایی دارد؟
 3. منظور از تحصیلات بصورت گسترده درکشور روسیه چیست؟
 4. به وجود آمدن زمان برای یادگیری زبان روسی به چه صورتی است؟
 5. خوابگاه های مربوط به دانشگاه های روسیه چگونه اند؟
 6. مدرک دوگانه در کشور روسیه چگونه است؟
 7. نحوه سازگار شدن دانشجویان بین المللی در روسیه چگونه است؟
 8. نحوه زندگی دانشجویان در روسیه به چه شکلی است؟
 9. در حین تحصیل از چه مکان هایی میتوان بازدید کرد؟
 10. رتبه و جایگاه دانشگاه های روسیه کجاست؟
 11. دانشگاه های دولتی در روسیه چگونه هستند؟
 12. تحصیل پزشکی در روسیه نیازمند چه شرایطی است؟
 13. نظام آموزشی روسیه بر چه اساسی استوار است؟
 14. چه مدارکی برای گرفتن ویزا جهت تحصیل و زندگی در روسیه نیاز است؟
 15. دانشگاه سنت پترزبورگ در روسیه چگونه دانشگاهی است؟
 16. چه مقدار هزینه تحصیل در روسیه باید در نظر گرفت؟
 17. شرط معدل برای تحصیل در روسیه، حداقل معدلبرای تحصیل در روسیه و معدل لازم برای تحصیل در روسیه به چه صورتی است؟

چرا افراد زیادی تحصیل در روسیه را انتخاب می کنند و هزینه تحصیل روسیه چگونه است؟

روسیه کشوریست که اغلب شهروندان و افرادی که در آن زندگی می کنند صاحب مدارک دانشگاهی هستند. علم و دانش و آموختن از گذشته تاکنون بین افراد روسی رایج بوده است و این کشور سعی در جذب دانشجویان از کشور خود و سایر کشورها دارد و شرایط زندگی و تحصیل مناسبی را برای افراد فراهم می آورد.
رشته های تحصیلی که در روسیه آموزش داده می شود شامل رشته های علوم انسانی و علوم مهندسی هستند. افرادی که برای تحصیلات به کشوری مانند روسیه می روند هزینه های کمتری نسبت به کشورهای امریکا و انگلیس متحمل می شوند .
کشور روسیه همه ساله پذیرای دانشجویان زیادی از سایر کشور هاست و تعداد این کشورها به 170 مورد هم می رسد.
این دلایل کافیست تا توجه افراد زیادی برای رفتن به این کشور جلب شود .

تحصیل در روسیه چه مزایایی دارد؟

براساس اطلاعات به دست آمده از سازمان OECD بیشترین افراد در سراسر دنیا که تحصیلات دانشگاهی کسب کرده اند، از دانشگاه های روسیه فارغ التحصیل شده اند. این کشور در صورت مقایسه با کشورهایی مانند ژاپن و امریکا و سایر کشورها اولویت بیشتری دارد.
آمارها نشان داده تعداد افرادی که به روسیه سفر می کنند تا مدرک دانشگاهی کسب کنند، به دویست هزار نفر هم می رسد. از مزایای تحصیل در روسیه می توان به این موارد که در ذیل آورده شده اشاره کرد :
_ داشتن تحصیلات بصورت گسترده
_ یادگیری زبان روسی
_ دستیابی به امکانات رفاهی مانند خوابگاه ها
_ بدست آوردن یک مدرک که معادل دو مدرک است
_ بدست اوردن یک زندگی جذاب دانشجویی

منظور از تحصیلات بصورت گسترده در کشور روسیه چیست؟

افرادی که در دانشگاه های روسیه درس می خوانند نسبت به دانشجویانی که در نقاط دیگر هستند به علوم بیشتری دسترسی پیدا می کنند. این علوم شامل ریاضی و فیزیک و همچنین علوم دیگری است. اگر چه در تمام دانشگاه ها این علوم تدریس می شود، اما تدریس در دانشگاه های روسیه بسیار کاربردی تر انجام می گیرد.
کشور روسیه را رهبر علوم در دنیا می نامند و علت کسب این شهرت پرورش افراد بسیاری نظیر شیمی دانان، فیزیک دانان، پزشکان و مهندسین می باشد.

به وجود آمدن زمان برای یادگیری زبان روسی به چه صورتی است؟

حدود دویست و شصت میلیون نفر در سراسر دنیا از زبان روسی استفاده می کنند و حدود ده و نیم میلیون نفر از افرادی که خارجی هستند هم خواهان یادگیری این زبان می باشند. از این رو در دانشگاه های روسیه این زبان آموزش داده می شود .
دوره های آموزشی زبان روسی به 3 صورت می باشد که در زیر شرح داده شده :
_ ارائه کلاس های آموزشی
_ ارائه کلاس های تابستانی
_ ارائه کلاس هایی در فضای مجازی
این کلاس ها بصورت کوتاه یا بلند مدت به افراد ارائه می شود و در یک سری مکان ها که از قبل تحت نظر و پوشش است، آموزش بدون هیچ هزینه ای صورت می گیرد.

خوابگاه های مربوط به دانشگاه های روسیه چگونه اند؟

خوابگاه ها و خدماتی که به دانشجویان در کشور روسیه ارائه می شود از نظر کیفیت و رتبه از جایگاه بالا و ویژه ای برخوردار است و می توان گفت که دانشگاه های روسیه در مقایسه با دانشگاه هایی که در غرب می باشند در یک سطح هستند .
اکثر دانشجویان دانشگاه های روسیه امکان استفاده از خوابگاه با هزینه اندک را دارند .

مدرک دوگانه در کشور روسیه چگونه است؟

مدارک تحصیلی که توسط دانشگاه های روسیه به دانشجویان ارائه می شود، مورد تایید اکثرا مراکز آموزشی است، اما در سال 2013 کشور روسیه تصمیم به یک اقدام گرفت که در سال 2015 به وقوع پیوست و بجز خود این کشور 60 کشور دیگر هم مانند چین، اسپانیا، کوباو هند و ویتنام و… در آن حضور داشتندکه نتیجه آن به این صورت درآمده که افراد فارغ التحصیل از این دانشگاه مدرکی داشته باشند معادل دو مدرک که آنرا مدرک دوگانه هم می گویند. این مدرک به این صورت است که دانشجویانی که در روسیه تحصیلات خود را به اتمام می رسانند، علاوه بر یک مدرک ازدانشگاه روسیه یک مدرک هم از دانشگاه های اروپایی دریافت می کنند .

نحوه سازگار شدن دانشجویان بین المللی در روسیه چگونه است؟

زندگی در کشور روسیه به آسانی صورت می گیرد، زیرا این کشور از اقوام و ملت های مختلفی تشکیل شده یا به عبارت دیگر این کشور، کشوریست با چندین ملیت.
کشور روسیه شامل200 قوم با100 نوع زبان متفاوت از هم است و کشور روسیه هیچ گونه مشکلی برای باورها و فرهنگ و عقاید این افراد به وجود نیاورده و برای آن ها ارزش، آزادی و احترام قائل است. در این کشور ادیان مختلفی از جمله بودایی هاو مسیحیان و یهودی ها حضور داشته و بدون هیچ مشکلی در کنار هم هستند و مشغول زندگی می باشند .
کشور روسیه به علت حضور اقوام و مذاهب و گروه های مختلفی از افراد دارای همه نوع آداب و رسوم و فرهنگ است، همچنین دانشگاه های این کشور دوره های زیاد با مدت زمان طولانی برای سازگارسازی افراد با محیط و شرایط برگزار می کند.

نحوه زندگی دانشجویان در روسیه به چه شکلی است؟

دانشجویانی که بصورت بین المللی در روسیه مشغول تحصیل هستند، زندگی و تحصیلات جذاب و لذت بخشی دارند، زیرا برای آن ها آف (تخفیف) های زیادی توسط این کشور در نظر گرفته شده است. این تخفیفات شامل استفاده از فضاهایی مانند پارک ها، موزه ها، کتابخانه ها، باغ ها، سینما، حمل و نقل و … می باشد .
برخلاف سایر کشور ها که دانشجویان بعد از پایان تحصیلات خود بیکار و یادر شغل هایی غیر مرتبط با رشته تحصیلی و یا مشاغلی کاذب مشغول می شوند، در روسیه این اتفاق کاملا عکس است، زیرا دانشجویان بلافاصله پس از پایان درس در اموراتی مانند مسابقات فرهنگی یا ورزشی و … مشغول می شوند. در واقع روسیه کشوریست که علاوه بر تحصیلات دانشجویان به فکر مشاغل آنان بعد از تحصیلات نیز هست .

در حین تحصیل از چه مکان هایی میتوان بازدید کرد؟

افرادی که برای تحصیل به روسیه می روند، علاوه بر تحصیل می توانند از مراکز و محل های دیدنی این شهر هم بازدید و استفاده نمایند. این مراکز عبارتند از کلیساها، موزه ها، نمایشات بالشوی و… که این موارد جزء مشهورترین آثار روسیه محسوب می شوند و هر ساله بازدید کنندگان فراوانی از این اماکن دیدن می کنند. سازمان یونسکو مواردی چون میدان سرخ، سوز دال، دریاچه بایکال، مجموعه کوه های طلایی آلتایی و … را به ثبت جهانی رسانده است که این امکان به 29 موردثبت شده رسیده است .

رتبه و جایگاه دانشگاه های روسیه کجاست؟

اسامی دانشگاه های روسیه و رتبه بندی آن ها به شرح ذیل می باشد:
لومونوسوف84
نووسیبیرسک231
سنت پترزبورگ234
تومسک268
باومان284
مسکو302
روسیه322
تحقیقات هسته ای329
فدرال اورال364
روابط بین الملل مسکو366

دانشگاه های دولتی در روسیه چگونه است؟

در کشور روسیه بیست و پنج دانشگاه هست که از نظر رتبه دارای رتبه جهانی QS هستند، همچنین از این 25دانشگاه 13 مورد آن جزء بهترین دانشگاه ها در مقایسه با 400 دانشگاه در سطح دنیا می باشد . سهم روسیه برای داشتن دانشگاه های عالی و برتر در سطح دنیا 95 دانشگاه است و205دانشگاه دیگر در کشورهای اروپا و آسیا قرار دارند.
کشور روسیه در سال 2003 تعهد کرد که نظام و ساختار آموزشی اش را باسایر کشورهای دیگر یکسان سازی کند و این به معنای آن است که این کشور قصد دارد تا نظام آموزشی اشیا بصورت 4 ساله برای گرفتن لیسانس باشد یا بصورت 5 ساله برای اخذ مدرک تخصصی، از این رو است که کشور روسیه از لحاظ نظام آموزشی صاحب رتبه 26جهانی شده است.

تحصیل پزشکی در روسیه نیازمند چه شرایطی است؟

گذراندن مقاطع تحصیلی پزشک یدر کشور روسیه توسط دانشجویان غیر روسی در این کشور بسیار مرسوم شده است و کسب تجربه دراین دوره های آموزشی در بیمارستان ها انجام می گیرد .
علت اینکه کشور روسیه برای تحصیل خصوصا تحصیلات پزشکی انتخاب می شود آن است که گذران این مراحل هزینه پایینی نسبت به تحصیل در کشور های دیگر دارد . از طرفی هم این دوره ها بصورت پیشرفته و کیفیت بالایی برگزار می شوند و همین موارد دلایل خوب و قانع کننده ای برای گذراندن تحصیلات در کشور روسیه است .
تحصیلات در روسیه به نحویست که دانشجو پس از اتمام تحصیلاتش می تواند در شغل های مناسب از نظر ارتباط با رشته تحصیلی خود و درآمد دست پیدا کند.
علاوه برموارد فوق، برای تحصیل در رشته های پزشکی بالینی برای دانشجویانی که بصورت بین المللی در کشور روسیه تحصیل می کنند، شرایطی در نظر گرفته شده که این شرایط به شرح زیر می باشند :

 • 4 سال زمان لازم است تا فرد مقطع کارشناسی رشته پرستاری را به پایان برساند .
 • بین 5 تا 6سال زمان لازم است تا فرد دوره های آموزشی برای رشته های داروسازی و روانشناسی و دندانپزشکی را به اتمام رساند.
 • مقطع کارشناسی ارشد هم نیازمند گذر 3سال زمان است .
 • تحصیل در رشته پزشکی و دستیابی به تخصص هایی مانند زنان، گوارش، و… ممکن است 2 الی 4 سال به طول انجامد .

همچنین تحصیل در کشور روسیه از مزایایی هم برخوردار است که این مزایا در ذیل ذکر شده است :
_هزینه ها و مخارج برای گذران دوره های تحصیلی در روسیه مقرون و به صرفه تر از کشورهای دیگر ( کشورهای اروپایی) است .
_ از نظر مکانی، شما این امکان را داریدکه دانشگاهی را برگزینید که مسافت کمتری با شما دارد .
_ اگر به نوشتن پایان نامه علاقه دارید، می توانید از دوره ها و کلاس هایی که نقش کمکی داشته و آموزش بیشتری برای شما فراهم می کنند استفاده کنید .

نظام آموزشی روسیه بر چه اساسی استوار است؟

نظام آموزشی کشور روسیه بر اساس 5سطح استوار استکه عبارتند از :

 • مقطع کارشناسی
 • مقطع تخصصی
 • مقطع کارشناسی ارشد
 • مقطع تحصیلات تکمیلی
 • مقطع دوره های کار آموزی بالینی

مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور روسیه بعد از اتمام دوره متوسطه بوده و علومی که در این 4 سال دوره ( کارشناسی) به دانشجویان ارائه می شود، علوم پایه هستند .
دانشجویان پس از اتمام این مقطع، یا می توانند وارد بازار کار شوند و یا می توانند در مقطع بالاتر به تحصیل بپردازند .

مقطع تخصصی

کشور روسیه دوره های تخصصی خود را با آموزش در زمینه آنچه که افراد انتخاب کرده اند انجام می دهد. افرادی که از این مقطع فارغ التحصیل می شوند، می توانند در زمینه امورات صنعتی بکار مشغول شوند.

مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد در روسیه به آموزش علوم بصورت خیلی کاربردی تر می پردازد. برای اخذ این مدرک 2 سال زمان نیاز است و کارهایی که دانشجویان در این مدت انجام می دهند، حالت تحقیقات داشته و پایان نامه می نویسند و از آن دفاع می کنند و اگر دفاع موفقی داشته باشند، مدرک کارشناسی ارشد دریافت می کنند .
مقطع تحصیلات تکمیلی : تحصیلات تکمیلی در روسیه شامل یک مجموعه آموزشی است، که برای دانشجویانی که از لحاظ علم و دانش در سطح بالایی قرار دارند برگزار می گردد. دانشجو اگر این مجموعه را بصورت منظم دنبال کندحدود 3 سال و اگر بطور نامنظم دنبال کند 4 سال طول می کشد .
مقطع دوره های کار آموزی بالینی : در مقطع کارآموزی هم دانشجو به کسب مهارت های و افزایش تجربیات خود می پردازد تا در نهایت بتواند این مدرک را کسب کند .

چه مدارکی برای گرفتن ویزا جهت تحصیل و زندگی در روسیه نیاز است؟

 • داشتن پاسپورت بین المللی و داشتن یک کپی از آن .
 • داشتن گذر نامه همراه باامضا و باید دست کم 2 صفحه از گذرنامه خالی باشد .
 • فردی که قصد رفتن به روسیه رادارد، باید از این کشور دعوت نامه داشته باشد و همچنین لازم است که اصل این دعوت نامه ارائه شود .
 • ارائه 3قطعه عکس در اندازه 3.5 یا 4.5
 • انجام آزمایشاتی نظیر HIVو ارائه نتیجه آن مبنی بر سالم بودن فرد .
 • اگر سن فردی که قصد رفتن داشته باشد بالای 18سال باشد، منعی ندارد اما اگر زیر 18 سال باشد باید نامه کتبی رضایت والدین خود را از دفترخانه های اسناد تهیه و ارائه نماید .
 • فردی که برای تحصیل به روسیه می رود، باید مدارک تحصیلی قبل خود نظیر دیپلم را همراه خود داشته باشد .
 • داشتن یک نفر ضامن که تایید کند این فرد توانایی پرداخت هزینه ها را در کشور روسیه دارد .

دانشگاه سنت پترزبورگ در روسیه چگونه دانشگاهی است؟

یکی از دانشگاه های روسیه که بسیار مورد توجه است، دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ می باشد . این دانشگاه از نظر قدمت بعنوان قدیمی ترین دانشگاه روسیه بشمار می رود و توانسته در سال 2018 مقام چهارم را به خود اختصاص دهد.
نام این دانشگاه برگرفته از نام موسس آن یعنیپتر کبیر می باشد که او توانست این دانشگاه را در سال1724تاسیس کند. تعداد دانشجویان این دانشگاه به 30000هم می رسد و از این تعداد 3 هزار آن ها را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند .
تعداد ساختمان هایی که در این دانشگاه وجود دارد به عدد 400و یا بیشتر هم می رسد، طوری که دانشجویان در این دانشگاه به کتابخانه های بزرگ و آثار هنری و موزه ها به راحتی دسترسی پیدا می کنند.

چه مقدار هزینه تحصیل در روسیه باید در نظر گرفت؟

از عوامل مهمی که برای تحصیل در روسیه باید به آن توجه داشت هزینه هاست، البته در کشور روسیه هزینه های مربوط به تحصیل و خوابگاه در مقایسه با کشور های دیگر کمتر است، اما با این وجود لازم است افرادی که برای تحصیل خارج از کشور و کشوری مانند روسیه را انتخاب می کنند، وضعیت مالی مناسبی داشته باشد تا برای پرداخت هزینه ها دچار مشکل نشوند، چون در کشور روسیه تحصیل بدون هیچ هزینه ای وجود ندارد و رایگان بودن زمانی به کار می رود که افراد از بورسیه بهره مند باشند.

برای آشنایی با هزینه های ویزای کشور روسیه میتوانید مقاله ای که در این رابطه نوشته ایم را مطالعه فرمایید.

شرط معدل برای تحصیل در روسیه ، حداقل معدل برای تحصیل در روسیه و معدل لازم برای تحصیل در روسیه به چه صورتی است؟

افرادی که برای ادامه تحصیلات به کشوری مانند روسیه می روند، اگر دارای معدل بالا باشند در دانشگاه هایی که از لحاظ رتبه جزء بهترین های روسیه هستند می توانند تحصیل کنند، اما همه افراد از معدل بالا برخوردار نیستند. البته شرایط تحصیل در این کشور به گونه ای است که با معدل های پایین یا به عبارت بهتر با حداقل معدل هم امکان ادامه تحصیل وجود دارد.
در واقع در کشور روسیه تنها معیار پذیرفته شدن در دانشگاه ها شرط معدل و داشتن نمرات بالا نیست.
باتشکر از حُسن انتخاب همراهان گرامی، امیدواریم این مقاله تا حدودی توانسته باشد اطلاعات کافی در اختیار شما خوبان قرار داده و سوالات پیش آمده برای مخاطبان در جهت رفتن به روسیه برای تحصیل را رفع کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *