ترکیه یک کشور با امکانات رفاهی فراوان، ترکیه کشوری در قلب اوراسیا، ترکیه، یک فرانسه نوظهور و ترکیه کشوری با آینده‌ای روشن … ، تمامی این جملات تنها تمجیداتی جزیی ولی حقیقی از کشور همسایه ما یعنی ترکیه است؛ ترکیه برای ایرانیان صرفا یک همسایه نیست و بیشتر یک سکوی پرش قلمداد می‌شود. از همین جهت همیشه سوالاتی مرتبط با ویزا، اقامت، مدت ویزای ترکیه و جزییات روادید این کشور مطرح است.
در این مقاله قصد داریم تا به سوالات مرتبط با مدت ویزای ترکیه پاسخ دهیم، اما با توجه به اینکه احتملا خیلی وقتی برای صرف کردن برای گرفتن پاسخ این سوال ندارید سعی می‌کنیم تا با کمترین حاشیه به اصل موضوع به پردازیم.

 

مدت ویزای ترکیه

 

ایرانیان دلایل فراوانی برای رفتن به کشور ترکیه دارند، از تفریح، کار، تحصیل، سرمایه گذاری، خرید ملک و حتی ازدواج که تمامی این موارد زیر چتر کلمه‌ای با عنوان آینده‌ای بهتر مخفی شده‌اند، اما نکته‌ی مهم این است که اخذ هر کدام از ویزا‌های مواردی که گفتیم یک پروسه مجزا و مدت زمان یا بهتر است بگوییم اعتبار متفاوتی دارند.
در این قسمت به معرفی مختصر هر کدام و سپس بیان اعتبار هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

مدت ویزای ترکیه در ویزای توریستی

ویزای توریستی یک اسم خیالی به حساب می‌آید، از این جهت که اصلا نیازی به اخذ کردن از سفارت خانه ندارد، با توجه به تفاهم نامه‌ای که در دوران پهلوی با اتاتورک منعقد شد ایرانیان برای ورود به خاک ترکیه نیاز به اخذ روادید ندارند و با داشتن یک پاسپورت با اعتبار حداقل شش ماه می‌توانند با تهیه یک بلیط به کشور ترکیه سفر کنند. اما نکته مهم در کسب پاسخ به سوال ویزای ترکیه چند روزه است، می‌باشد.
ویزای توریستی 90 روز اعتبار دارد و ایرانیان می‌توانند 90 روز را در خاک ترکیه بمانند> اما چند نکته در مورد ویزای توریستی ترکیه:
• پس از اتمام مدت 90 روز و برگشت به خاک ایران، نکته مهم این است که شما شش ماه اجازه ورود به خاک ترکیه را نخواهید داشت، در واقع نکته مهم این است که شما هر شش ماه یکبار اجازه سفر به ترکیه را به مدت 90 روز خواهید داشت.
راندوو: اگر در مدت زمانی که در ترکیه هستید کار یا اتفاقی برای شما پیش آمد که احساس کردید بیش از نود روز به اقامت در این کشور نیاز دارید می‌توانید با مراجعه به دفاتر خروجی قانونی درخواست راندوو کنید تا 10 روز اجازه اقامت بیشتر داشته باشید.
قانون V84: این قانون یک فرصت به ایرانیانی است که با پرداخت جریمه از ریپورت شدن خود جلوگیری کنند؛ در واقع اگر بدون راندوو بیش از 90 روز در ترکیه بمانید مستحق پرداخت جریمه برای جلوگیری از ریپورت شدن هستید.

ویزای ترکیه چند روز است

مدت ویزای ترکیه در ویزای کار

ویزای کار موارد مختلفی دارد اما پس از ثبت‌نام در سایت‌های کاریابی ترکیه می‌توانید به کشور ترکیه مراجعه و پس از طی مراحل منتظر تایید اطلاعات از جانب وزارت کار ترکیه باشید. اما مدت ویزای ترکیه برای این نوع از اقامت به ترتیب یک سال می‌باشد و پس از گذراندن این یک سال می‌توانید ویزای خود را تا 3 سال دیگر تمدید نمایید، و در انتها تمدید شش ساله خواهد بود که در صورت گذراندن این موارد برای شما ویزای دائم ترکیه صادر خواهد شد.

 

 

مدت ویزای ترکیه

 

مدت ویزای ترکیه در ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی ترکیه به دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه‌های ترکیه تعلق می‌گیرد، به گونه‌ای که پس از پذیرفته شدن در آزمون‌های دانشگاه‌های ترکیه که سالی دو بار برگزار می‌شود به آنها روادیدی تعلق می‌گیرد، این روادید دارای اعتباری 1 ‌ساله است، ولی تا یک ماه پس از ورود به خاک ترکیه، دانشجو باید به اداره امنیت ترکیه مراجعه و دفترچه اقامت خود را دریافت کند.
مدت زمان تحصیلی ترکیه در مقطع لیسانس در دانشگا‌های ترکیه 4 سال است، اما در رشته‌هایی مانند پزشکی طول این دوره 6 سال می باشد. همچنین دوره فوق لیسانس در کشور ترکیه همچون ایران 2 سال و مقطع دکتری نیز 4 سال خواهد بود.

 

 

مدت ویزای ترکیه

 

مدت ویزای ترکیه در ویزای خرید ملک

یکی از راه‌های اخذ اقامت ترکیه خرید ملک می‌باشد که مدت زمان اقامت در خاک ترکیه به واسطه خرید ملک یک سال می‌باشد که تا مدت زمانی که ملک در تملک صاحبش باشد این ویزا تمدید خواهد شد.

نکته: در تمامی مواردی که در بالا ذکر شد حداقل زمان برای اخذ اقامت دائم پنج سال حضور دائم در خاک ترکیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *