پناهندگی را می‌توان از جمله طرق مهاجرت و اخذ اقامت نام برد؛ لازم به ذکر است که قوانین و ضوابط پناهندگی در کنوانسین پناهندگی ژنو نام برده شده است؛ در واقع فردی که در کشورش مورد آزار و اذیت قرار بگیرد و از نظر جانی در خطر محاکمه باشد پناهنده خطاب می‌شود؛ بسیاری از این افراد که به ترکیه پناهنده می‌شوند در واقع به چند دسته تقسیم می‌شوند:
• افرادی که به دنبال ادامه سفر به سمت اروپا یا امریکا هستند.
• افرادی که به دنبال تبدیل پناهندگی به اقامت ترکیه هستند.

 

تبدیل پناهندگی به اقامت ترکیه

با توجه به توضیحات مختصر بالا شخصی که به دنبال پناهندگی ترکیه است ابتدا باید بررسی کند آیا شرایط ذکر شده در کنوانسیون ژنو با او هم‌پوشانی دارد یا خیر؟ کلمه پناهندگی (asylum ) زمانی بر سر زبان‌ها افتاد که 3 و نیم میلیون پناهنده سوری پس از جنگ زدگی به ترکیه پناه بردند و در حال حاضر در این کشور اقامت دارند و به دلیل قوانین نامناسب پناهندگی روز به روز بیشتر آشوب و تشویش زندگی آن‌ها را فرا می‌گیرد و همین چندی پیش به دلیل اعلام گشایش مرزهای کشور یونان و مشکلات پیرامون آن بسیاری از آن‌ها جان خود را از دست دادند.
کشور ترکیه پس از شروع جنگ سوریه و تاثیراتی که بر این کشور داشت در سال 2013 اولین قوانین مرتبط با پناهدگی را به تصویب رساند و پس از گذشت یک سال و در اواسط سال 2014 این قوانین را اجرایی کرد.

شرایط عمومی پناهندگی ترکیه

طبق ماده 61 قانون پناهندگی، پناهنده به شخصی گفته می‌شود که به عللی نظیر نژاد، دین، ملیت، تعلق به عقیده یا گروه اجتماعی خاص، از خاک سرزمین خود به دور باشد و به علت ترس از محاکمه قادر به بازگشت به کشور خود نمی‌باشد.

پناهندگان در ترکیه به موارد زیر تقسیم می‌شوند:

پناهنده

شخص اروپایی که به دلایل بالا توانایی بازگشت به کشور خود را ندارد.

پناهنده مشروط

شخصی غیر اروپایی که به علت حراس از محاکمه در کشور خود امکان بازگشت به این کشور را ندارد و به صورت موقت در ترکیه ساکن می‌شوند تا پس از آن به کشور ثالثی منتقل شوند.

حفاظت جانبی

یک فرد خارجی که دو شرط پناهندگی یا شرایط پناهندگی مشروط را ندارد، به این افراد حفاظت جانبی اهدا می‌شود، حفاظت جانبی در صورتی به شخص اهدا می‌شود که در صورت بازگشت به کشورش با موارد و تهدیدات زیر رو به رو شود.

• پس از بازگشت به مجازات اعدام محکوم شود
• شکنجه‌های سخت و اعمال غیر انسانی در انتظارش باشد.
• با تهدیدی شدید به جان خود به علتی مثل جنگ رو به رو شود.

 

تبدیل پناهندگی به اقامت ترکیه

 

قوانینی که در سال 2013 در ترکیه به تصویب رسید، تقریبا یک رو نوشت از قوانین کنوانسیون ژنو در سال 1951 بود؛ در واقع ترکیه عضو کنوانسیون ژنو می‌باشد و به همین جهت قوانین مهاجرتی ترکیه روز به روز در جهت بهبود رفاه مهاجرین می‌باشد.

پناهندگی در ترکیه که مسیر آن پرپیچ و خم، و با خطرات محتمل است به گونه‌ای خواهد بود که فرد پناهنده باید مدارک خود را به استانداری نزدیک خود ارسال کند و منتظر ثبت پرونده خود در GDMM باشد، اگر بنا بر تشخیص عوامل پرونده حالت اضطراری داشته باشد طی 8 روز به وی پاسخ داده خواهد شد و در غیر این صورت مدت زمان بیشتری را باید به انتظار پاسخ نشست تا مشخص شود در کدام یک از 3 دسته قرار خواهید داشت.

 

تبدیل پناهندگی به اقامت ترکیه

برای تبدیل پناهندگی به اقامت ترکیه فرد پناه‌جو اگر با پاسپورت قانونی خود که شش ماه اعتبار دارد وارد ترکیه شود، باید در سه ماهی که در ترکیه اجازه اقامت دارد، در سازمان ملل و اداره Göç ثبت نام و کیملیک دریافت کرده باشد، می‌تواند برای اخذ اقامت اقدام نماید، همچنین طبق این روال هیچ نیازی به ورود و خروج نخواهد بود و مراحل زیر طی خواهد شد.
اداره Göç نامه ای تحت عنوان Tebliğ (به فارسی ابلاغیه) در عرض یک یا دو روز کاری به فرد تحویل می‌دهد. اگر مرحله اول با نامه نگاری صحیح به طور کامل انجام شده باشد در مضمون ابلاغیه اینگونه درج خواهد شد : (به دلیل اخذ اقامت پیرو درخواست فرد، پرونده پناهجویی بسته شده)
• ارائه برگه درخواست بستن پرونده پناهجویی با استناد اقدامات و یا درخواست پناهجو برای اخذ اقامت پس از تنظیم شدن به اداره Göç ترکیه
• پس از یک یا دو روز کاری نامه‌ای تحت عنوان Tebliğ که به فارسی ابلاغیه نام دارد به فرد تحویل داده خواهد شد که اگر مرحله اول با نامه نگاری صحیح انجام شده باشد متن ابلاغیه با محتوای زیر خواهد بود:
به دلیل اخذ اقامت پیرو درخواست فرد، پرونده پناهجویی بسته شده است.
• پس از دریافت ابلاغیه و داشتن متن ذکر شده، فرد باید در همان روز برای اخذ راندوو از طریق سیستم اقدام کرده تا تاریخ شروع اقامت در همان روز برای وی صادر گردد.
البته پیشنهاد می‌شود تا چند روز قبل از بستن پرونده پناهجویی؛ مراحل اخذ اقامت تکمیل و در سیستم ثبت شود.

 

تبدیل پناهندگی به اقامت ترکیه

 

مدارک تبدیل پناهندگی به اقامت ترکیه

با در دست داشتن مدارک زیر در روز مصاحبه به اداره مهاجرت واحد صدور اقامت مراجعه شود.

• ابلاغیه
• پرینت فرم ثبت نام
• اصل پاسپورت به شرط اینکه تاریخ انقضای پاسپورت دو ماه بیشتر از تاریخ اتمام مدت اقامت درخواست شده باشد.
• ترجمه و نوترایز پاسپورت به زبان ترکی
• اصل برگه نفوس و برای بقیه اعضای خانواده در صورت وجود، فتوکپی برگه نفوس
• بیمه سلامت یکساله
• درخواست کتبی جامع
• دو قطعه عکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *