در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع پاسپورت انگلیس بپردازیم. همان گونه که می‌دانید انگلستان جزو یکی از عظیم‌­ترین کشورها در سطح جهان می‌­باشد که در قسمت جنوبی بریتانیا قرار گرفته و پایتخت آن شهر دیدنی و جذاب لندن است. این کشور از نظر اقتصاد و آموزش در صدر بسیاری از کشورهای دیگر بوده که همین مسئله موجب شده تا افراد زیادی نسبت به اخذ پاسپورت انگلیس اقدام نمایند. با مهاجران همراه باشید

در طول این مقاله به سوالات زیر پاسخ می‌دهیم:

 • شرایط گرفتن پاسپورت انگلستان کدامند؟
 • ارزش پاسپورت انگلستان چقدر است؟
 • از چه روش‌­هایی می‌­توان برای اخذ پاسپورت انگلیس اقدام کرد؟
 • کشورهای بدون ویزا با پاسپورت انگلستان را عنوان کنید؟
 • هزینه دریافت پاسپورت انگلستان چقدر است؟

برای رفاه مخاطبین که قصد اخذ پاسپورت انگلیس را دارند یک مقاله با محوریت سفر به انگلیس، لندن شهر شیران غران گردآوری کردیم به پیشنهاد می‌شود تا با صرف زمانی کمتر از ده دقیقه اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید.

شرایط گرفتن پاسپورت کشور انگلیس

بریتانیا متشکل از چندین کشور متفاوت است، که انگلستان یکی از این کشورها بوده و بین افراد مختلف جزو یکی از محبوب‌­ترین مکان­ها از نظر مهاجرت به حساب می‌­آید. طبق آمار و بررسی­‌ها تاکنون جمعیت این کشور چیزی حدود 55 میلیون نفر است و مساحت آن بالغ بر 243.610 کیلومتر مربع می‌­باشد.

به این دلیل که کشور انگلستان دارای شرایط بسیار خوبی از نظر اقتصاد ، فرهنگ ، آموزش و گردشگری است باعث شده تا اکثر افرادی که تصمیم به مهاجرت دارند، این کشور را برای ادامه زندگی خود انتخاب نمایند . مقامات انگلستان، شرایطی را برای دریافت پاسپورت در نظر گرفته‌­اند که عبارتند از :

 • تسلط کامل بر زبان
 • دریافت رتبه قبولی در آزمون شهروندی
 • نداشتن سوء پیشینه
 • تأییدیه مالیات و حق و حقوق شهروندی
 • اسکان موقت در خاک انگلستان ( میزان این اقامت معادل 5 سال است که شخص مهاجر در طی این مدت نباید بیش از 450 روز خارج از خاک انگلیس باشد )
 • دوره دوم اقامت موقت در ششمین سال ( میزان این اقامت برابر با 12 ماه است که شخص نباید بیش از 90 روز از خاک انگلیس خارج شود )

ارزش پاسپورت انگلستان چقدر است ؟

اخذ پاسپورت انگلیس از ارزش بسیار بالایی برخوردار است؛ به این دلیل که تبعه این کشور بدون داشتن ویزا قادرند به کشورهای مختلفی سفر کنند. اگر از نظر رتبه بندی به آن نگاه کنیم پاسپورت کشور انگلستان در درجه 4 جهان قرار گرفته که جزو یکی از بهترین رتبه‌­ها است و همین مسئله، می‌­تواند نشان‌دهنده میزان قدرت پاسپورت این کشور باشد.

روند دریافت پاسپورت انگلستان برای افراد متقاضی 6 سال به طول می‌­انجامد. به این صورت که بعد از 5 سال اسکان موقت شخص به اقامت دائم در این کشور دست پیدا می­‌کند، اما بعد از گذشت یک سال از این مدت باید برای اخذ پاسپورت و دریافت تابعیت آن اقدام نماید .

از چه روش‌­هایی می‌­توان برای اخذ پاسپورت انگلستان اقدام کرد ؟

همان‌گونه که می‌­دانید برای دریافت اقامت انگلستان به صورت دائم در چنین کشورهایی راه‌­های متفاوتی وجود دارد که هر شخص بر اساس شرایطی که دارد می‌­تواند یکی از این راه­‌ها را انتخاب کند. اما بر این اساس که کشور قدرتمندی همچون انگلیس دارای شرایط بسیار دشواری برای اقامت دائم است، موجب شده تا دریافت پاسپورت این کشور جزو یکی از معتبرترین گزینه‌­ها در سطح جهان شناخته شود.

اخذ پاسپورت انگلیس از روش کار

در این کشور افرادی که قصد دارند به کار و سرمایه گذاری بپردازند، شرایط خاصی اتخاذ شده که می­‌تواند موجب شود، تا افراد بتوانند با استفاده از آن اقامت دائم خود را در این کشور دریافت نمایند.

چنانچه شخصی قصد ورود به بازار کار کشور انگلیس را داشته باشد، باید کارفرمای انگلیسی که دارای مجوز استخدام تبعه مختلف را از اداره کار انگلستان دارد، به وی پیشنهاد شغلی داده، تا بتواند از این راه در انگلیس فعالیت کند. کارفرمای انگلیسی باید این موضوع را به اثبات برساند که می­‌تواند از شخص متقاضی به صورت کامل حمایت مالی کند. به نوعی می‌­توان گفت که کارفرما باید اسپانسر متقاضی باشد.

میزان اعتبار اقامتی که افرادی به واسطه این روش می‌­توانند آن را دریافت کنند، برابر با 3 سال است، که پس از اتمام آن، امکان تمدید دوباره 3 تا 5 ساله برای وی میسر می­‌باشد. چنانچه متقاضی در این مدت تمامی قوانین و مقررات مربوط به این کشور را رعایت کرده باشد و نسبت به پرداخت مالیات کوتاهی نکند، می­تواند برای دریافت اقامت دائم نیز اقدام نماید.

چنانچه این شخص پس از اقامت دائم در این کشور حضور مستمری را داشته باشد می­‌تواند در صورت رعایت تمامی قوانین و مقررات وضع شده نسبت به اخذ پاسپورت این کشور اقدام نماید. در حالت کلی دریافت ویزا از این روش را با اسم TIER 2 و TIER 5 می­‌شناسند که به صورت مختصر آن را شرح خواهیم داد:

ویزای TIER 2

کارفرمای انگلیسی که به فرد متقاضی پیشنهاد کار در این کشور را می­دهد باید تمامی شرایطی که مختص به کار در انگلیس است را به صورت کامل رعایت کرده باشد و معادل 10 درصد یا برابر  با 159.600 پوند از سهام مختص به خود را برای استخدام این فرد مسدود کند .

بعد از این که تمامی مراحل معیین شده به صورت کاملاً قانونی انجام شد کارفرما باید یک کد را به متقاضی ارائه کند تا این فرد بتواند با استفاده از آن ویزای کار کشور انگلیس را دریافت نماید. شایان ذکر است که با استفاده از این کد تنها یک بار می­توان برای اخذ ویزا اقدام کرد و فرد مورد نظر تنها به میزان 3 ماه بعد از دریافت کد این فرصت را دارد تا ویزای خود را دریافت کند.

فردی که قصد دریافت اقامت در این کشور را دارد باید ماهیانه حداقل 3000 پوند به عنوان حقوق دریافت نماید. بیشترین اعتباری که این ویزا می‌­تواند برای متقاضی به همراه داشته باشد معادل 5 سال و 14 روز است و فرد مورد نظر می­‌تواند ویزای خود را به مدت 5 سال دیگر تمدید کند و پس از گذشت 5 سال دوم در صورت رعایت تمامی قوانین، فرد می‌­تواند درخواست اقامت دائم کند.

ویزای  TIER 5

انگلیس نیز همچون دیگر کشورها برای افرادی که متقاضی دریافت اقامت در این کشور هستند ویزای جستجوی کار را در نظر گرفته است که عموماً با اسم TIER 5 شناخته می‌­شود. شایان ذکر است که انگلیس چنین ویزایی را برای کشورهای خاصی در نظر گرفته است که ایران شامل آن نمی‌­باشد.

دریافت این ویزا به این صورت است که فرد متقاضی چیزی حدود 6 ماه زمان دارد، تا وارد این کشور شده و پس از برقراری ارتباط با شرکت و کارفرمای انگلیسی که مجوز استخدام متقاضیان مختلف را از اداره کار داشته باشد، در صورت جلب رضایت و دریافت پیشنهاد کار می­‌تواند در این کشور فعالیت خود را از سر گیرد.

نرخ بیکاری انگلستان در سال­های اخیر

طبق بررسی­‌ها و آماری که تا کنون به دست آمده است، در کشور انگلیس میزان بیکاری برابر با 4.2 درصد است، که این نرخ به نسبت سال گذشته چیزی حدود 0.4 درصد کمتر شده است. این میزان کاهش می­‌تواند، نشان‌دهنده تغییرات خوبی که در زمینه بازار کار و سرانه تولید صورت گرفته باشد و موقعیت‌­های خوبی را برای اشتغال تبعه انگلیس و دیگر کشورها ایجاد نماید.

اخذ پاسپورت انگلستان از روش تحصیل

همه کسانی که متقاضی دریافت پاسپورت و مهاجرت به این کشور هستند، می­‌توانند از طریق ادامه تحصیل در انگلستان اقدام نمایند. این کشور نیز همانند بسیاری از کشورها پذیرای متقاضیان در تمامی مقاطع تحصیلی از دوره دبستان گرفته تا دکترا است.

شایان ذکر است که دریافت اقامت تحصیلی در کشور انگلستان در دسته اقامت­‌های کوتاه مدت قرار گرفته، و بر اساس مدت دوره‌ه­ایی است که تحصیل متقاضی به طول می‌­انجامد. اما باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید که برای دریافت اقامت دائم تحصیل در این کشور به تنهایی کافی نیست، و تنها با استناد به این موضوع نمی‌­توان برای دریافت پاسپورت اقدام کرد .

در اصل می‌­توان گفت که این شیوه یک راه کسب تجربه است، که فرد متقاضی می‌­تواند با ورود به خاک انگلیس و اقامت کوتاه مدت در این کشور، بهتر با شرایط مورد نیاز جهت اقامت دائم و مهاجرت به انگلیس آشنا شود، تا بتواند در یک فرصت مناسب نسبت به دیگر روش­ های موجود جهت اقامت دائم در کشور انگلیس، اقدام به عمل بیاورد. در حالت کلی ویزای تحصیلی انگلیس با نام TIER 4  شناخته می‌­شود که خود شامل دو دسته مختلف است .

TIER 4 CHILD:

این نوع از ویزای تحصیلی مختص به افرادی است که شرایط سنی پایین‌­تر از 17 سال دارند و متقاضی ادامه تحصیل در این کشور هستند. به دلیل پایین بودن رنج سنی این افراد کشور انگلیس شرط دارا بودن مدرک زبان انگلیسی را برای آن­ها در نظر خواهد گرفت. اما برای این که بتوان راحت­‌تر به ادامه تحصیل در این کشور پرداخت، بهتر است که متقاضی بتواند در حد برقراری ارتباط با دیگران نسبت به زبان انگلیسی علم داشته باشد.

برای اینکه بتوان نسبت به دریافت ویزای تحصیلی TIER 4 CHILD اقدام کرد باید مدارک خاصی را در اختیار داشت که عبارتند از :

 • به همراه داشتن پاسپورت معتبری که بیش از 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • عرضه ریز نمرات تحصیلی که مربوط به 2 تا 3 سال آخر تحصیل متقاضی باشد.
 • عرضه مدارک تحصیلی و ریز نمراتی که ترجمه شده باشد.
 • دریافت نامه تاییدیه تحصیلی که به CAS Letter  شناخته می­‌شود.
 • عرضه تمامی مدارکی که مختص به پرداخت کامل همه هزینه ­های مورد نیاز جهت ادامه تحصیل و کالج می­‌باشد.
 • دریافت نامه تمکن مالی جهت پرداخت تمامی هزینه­‌های زندگی در مدت یک سال ( این مبلغ می­تواند در حساب مختص به والدین متقاضی باشد )
 • پرداخت تمامی هزینه­‌هایی که مربوط به سفارت است.

شایان ذکر است که به جهت پایین بودن این رده سنی متقاضی دریافت پاسپورت و اقامت کشور انگلیس باید حتماً قیم داشته باشد و یا در مدارس شبانه روزی نسبت به ادامه تحصیل ثبت نام نماید . سالیانه چیزی حدود 25 هزار پوند نیاز است تا بتوان در مدارس کشور انگلیس ثبت نام کرد. شایان ذکر است که این میزان از هزینه برای تمامی مخارج تحصیل، خورد و خوراک، خوابگاه و زندگی در طی این مدت می‌­باشد.

TIER 4 GENERAL:

این ویزای تحصیلی مخصوص به اشخاصی است که دارای سنی بیشتر از 17 سال می­‌باشند. بر اساس قوانین وضع شده کشور انگلیس در این باره باید فرد متقاضی حدود یک هفته قبل از شروع دوره تحصیلی در این کشور حضور داشته باشد. چنین افرادی اجازه دارند که ماهیانه 40 ساعت را به کار در این کشور پرداخته و در تعطیلات این میزان به صورت تمام وقت خواهد بود.

در این نوع از ویزا نیز میزان اعتبار اقامت بسته به زمان دوره تحصیل و مقطع مورد نظر بوده و معمولا شروع این دوره در مدت 2 ترم سپتامبر و ژانویه است. مقاطعی که برای ادامه تحصیل در آن می­‌شود از راه این ویزا اقدام کرد شامل لیسانس، فوق لیسانس و دکترا است، که مدرک زبان مورد نیاز برای مقطع لیسانس حداقل آیلتس 6، فوق لیسانس 5 و 6، دکترا نیز آیلتس 7 خواهد بود.

دریافت پذیرش در ویزای TIER 4 GENERAL نیز همچون ویزای TIER 4 CHILD نیاز به مدارک خاصی است که برای اقامت در انگلیس جزو یکی از واجبات دریافت ویزا می­باشد با این تفاوت که متقاضی باید در مقطع فوق لیسانس حتما مدارک پیش دانشگاهی و دیپلم خود را به علاوه ریز نمرات ترجمه شده به همراه داشته باشد. در این مقطع از تحصیل حداقل میزان هزینه­های لازم برای اقامت سالیانه برابر با 10 تا 15 هزار پوند است.

چنانچه متقاضی دریافت ویزا در مقاطع فوق لیسانس و دکترا اقدام به مهاجرت کند باید حتما توصیه نامه­ای را از سمت اساتید دریافت کرده باشد تا اجازه اقامت برای وی صدور گردد . در مقطع لیسانس دوره تحصیل برابر با 3 سال و فوق لیسانس برابر با 1 سال است . اشخاصی که در این کشور تحصیل می­کنند ، می­توانند خانواده خود را نیز که شامل همسر و فرزند زیر 18 سال است به همراه داشته باشند .

بر این اساس که دریافت ویزای تحصیلی کشور انگلیس بر طبق امتیازات محاسبه می­شود ، فرد متقاضی باید برای دریافت آن پایین ترین امتیاز را دریافت کرده باشد ، که این میزان برابر با موارد زیر می­‌باشد:

 • پوشش هزینه­های یک سال زندگی که برابر با 10 امتیاز است (متقاضی باید این میزان هزینه را در یکی از بانک­های پاسارگاد و یا پارسیان به حساب خود ریخته و پرینت حساب را به همراه داشته باشد.
 • به همراه داشتن نامه CAS Letter که برابر با 20 امتیاز است.
 • داشتن مدرک زبان مورد نیاز که معادل 10 امتیاز خواهد بود.

اخذ پاسپورت انگلستان از روش سرمایه گذاری

سرمایه گذاری می­تواند یکی از بهترین و ساده­ترین راه­های دریافت اقامت دائم کشور انگلیس باشد ، که لازمه آن تمکن مالی متقاضی بوده و در طرح‌­های مختلفی تعریف شده است که عبارتند از :

سرمایه گذاری 20000 پوندی در انگلیس

در این دسته از سرمایه گذاری باید فرد متقاضی دریافت اقامت حتما 90 روز قبل از دریافت ویزا، پرونده­ای که مختص به سرمایه گذاری وی می­باشد  را تشکیل داده و تمامی مدارک مورد نیاز که دال بر این موضوع است را تکمیل کند. بعد از این که ویزای این افراد صادر شد حدود 3 هفته زمان دارند ، تا وارد خاک انگلستان شده ، که مدت زمان اقامت بر طبق نوع ویزای دریافتی خواهد بود .

سرمایه گذاری 50000 پوندی در انگلیس

در این دسته از سرمایه گذاری باید متقاضی دوره فوق لیسانس خود را در این کشور به اتمام رسانده باشد ، تا بتواند بر طبق آن نسبت به سرمایه گذاری اقدام نماید . شایان ذکر است که فرد باید این موضوع را به اثبات برساند که مبلغ سرمایه گذاری شده طی مدتی که در این کشور حضور داشته به دست آورده است.

سرمایه گذاری 2000000 پوندی در انگلیس

در این روش از سرمایه گذاری فرد با ورود این مبلغ نیازی به عرضه طرح تجاری نخواهد داشت و می­تواند با استفاده از این روش اقامتی 5 ساله را دریافت نماید.

اخذ پاسپورت انگلستان از روش تولد

در سال 1983 قوانین تابعیت توسط این روش تغییر یافت و بر این اساس که کشور انگلیس اصل خون را قبول کرده است ، پس جهت دریافت اقامت و سکونت دائم و گرفتن پاسپورت تنها تولد فرزند کافی نمی­باشد و تحقق چنین امری بسته به شرایط والدین خواهد بود. چنانچه یکی از والدین تابعیت انگلیسی را داشته باشند ، می­توانند برای فرزند متولد شده تابعیت انگلیسی دریافت کنند.

در چنین شرایطی حتی اگر فرد در جایی به غیر از خاک انگلیس نیز متولد شود ، کماکان به عنوان یکی از شهروندان انگلیس شناخته خواهد شد . به همین دلیل می­توان گفت که سیستم اعطای تابعیت در این کشور بر اساس خاک نیست بلکه بر طبق خون است . چنانچه شخصی به مدت 10 سال بعد از تولد نیز به صورت مستمر در این کشور زندگی کند ، می­تواند از حق و حقوق طول عمر استفاده کند و تابعیت انگلیسی را دریافت نماید.

اخذ پاسپورت انگلستان از روش ازدواج

ازدواج با شهروند قانونی انگلیس یکی دیگر از راه­های دریافت تابعیت این کشور است که بر اساس قوانین و مقررات خاصی اجرا خواهد شد .

اولین قانون مربوط به این مورد این است که فرد باید اثبات کند که می­تواند تمامی هزینه­های مختص به همسر خود را بپردازد. که برای اثبات این کار شرایطی همچون شغل و درآمد ثابت سالیانه حدود 18600 پوند نیاز است . بعد از این که چنین شرایطی به طور دقیق از سوی افراد ذیربط تایید شد وی می­تواند به سفارت مراجعه کرده و برای درخواست ویزای ازدواج اقدام نماید .

اخذ پاسپورت انگلستان از روش پناهندگی

یکی دیگر از روش­های دریافت پاسپورت انگلیس پناهندگی است که دارای خطرات بسیار زیادی بوده و شرایط بسیار نا مطلوبی را در پی خواهد داشت. بر اساس قوانین کنوانسیون ژنو این کشور به افرادی که بنا به دلایل مختلفی از جمله دین، نژاد، سیاست و … مورد تهدید جانی و مالی قرار گرفته یا بنا به دلایل ذکر شده وی را آزار دهند می­تواند در صورت اثبات مدارک اقامت خواهد داد .

شخص پناهنده پس از گذشت چند سال می­توانند برای دریافت پاسپورت این کشور اقدام نماید. به این دلیل که افراد بسیار زیادی با استفاده از این روش قصد مهاجرت به انگلیس را دارند و به دروغ سعی بر دریافت پناهندگی چنین کشوری را دارند این پروسه تا حدودی به نسبت دیگر روش­ها سخت­تر است. چنانچه شرایط دریافت اقامت از دیگر روش­ها را دارید توصیه می­شود که از این روش استفاده نکنید.

کشورهای بدون ویزا با پاسپورت انگلستان را عنوان کنید؟

همان گونه که می­دانید انگلیس جزو یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان از نظر گذرنامه است که افراد دارای تابعیت آن می­توانند بدون دریافت ویزا به 120 کشور مختلف جهان سفر کنند.

بر اساس بررسی­ها و تفحصی که دولت و تعدادی از نماینده­های پارلمان این کشور انجام داده­اند، برنامه خروج کشور انگلیس از اتحادیه اروپا برای دریافت تایید پایانی به مجلس این کشور ارائه شده است. شایان ذکر است که در صورت تایید از سوی مجلس نسبت به این امر هیچ گونه تاثیری بر اعتبار پاسپورت انگلیس نخواهد گذاشت و این کشور همچنان در رتبه بهترین و قوی­ترین کشورهای جهان شناخته خواهد شد.

با این اوصاف برنامه خروج کشور نیز چندان بی تاثیر نبوده و نمایندگان اعلام نموده­اند که از این پس بعد از خروج از اتحادیه جلد گذرنامه­های مختص به این کشور تغییر پیدا کرده و بجای قرمز آبی تیره خواهد شد.

هزینه دریافت پاسپورت انگلستان چقدر است؟

هزینه­ای که برای دریافت ویزای انگلستان باید پرداخت کرد بر اساس شرایط می­تواند متفاوت باشد. در حال حاضر سفارت انگلستان در ایران فعالیت نمی­کند، به همین منظور افرادی که قصد مهاجرت به انگلیس را دارند باید به سفارت بریتانیا مراجعه کرده و نسبت به دریافت ویزا اقدام نماید.

امیدوارم مقاله فوق توانسته باشد به سوال های شما پاسخ دهد و در حل مشکلات شما مفید واقع شده باشد. پیشنهاد می‌گردد تا برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون شرایط اخذ اقامت انگلیس مقالات مرتبط با این موضوع را مطالعه نموده تا با اطلاعات کامل‌تر اقدام به اخذ اقامت انگلیس نمایید.

برای دسترسی راحت تر آدرس British Embassy In Tehran را نیز در انتهای این مقاله برای شما قرار داده ایم. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *