در این مقاله قصد داریم شما را با موضوع « تابعیت کانادا » آشنا نماییم.
کانادا از بهترین کشورهای جهان برای زندگی می باشد، امکانات و شرایط خوب زندگی در کانادا باعث شده افراد بسیاری تمایل به زندگی در کانادا داشته باشند، در ادامه مقاله درباره تابعیت کانادا اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.
ممکن است سوالات زیر را درباره تابعیت کانادا داشته باشید که به آن ها پاسخ خواهیم داد:

 1. قانون تابعیت کانادا چه تاریخچه ای دارد؟
 2. چه مواردی باعث افزایش تقاضا برای گرفتن تابعیت کانادا شده است؟
 3. شرایط تابعیت کانادا به چه صورتی است؟
 4. چه مراحلی برای اخذ شهروندی کانادا وجود دارد؟
 5. برای اخذ اقامت دائم کانادا چه روش هایی وجود دارد؟
 6. چه مواردی مانع از گرفتن گذرنامه کانادا می شود؟

قانون تابعیت کانادا چه تاریخچه ای دارد؟

قانون تابعیت کانادا در سال 1910 میلادی گذاشته شد، براساس آن به انگلیسی هایی که در کانادا ساکن شده بودند تابعیت داده شد و سایر انگلیسی ها نیز باید برای وارد شدن به کانادا اجازه ورود داشته باشند، قانون اصلی تابعیت کانادا در سال 1947 شکل گرفت و طبق این قانون کشورهای دوست کانادا شامل تابعیت کانادا شدند و می توانند به راحتی وارد خاک کانادا شوند ولی دیگر کشورها باید مراحلی را برای وارد شدن به کانادا و گرفتن تابعیت این کشور بگذرانند.

چه مواردی باعث افزایش تقاضا برای اخذ شهروندی کانادا شده است؟

زندگی در کانادا و اخذ شهروندی کانادا مزایا بسیار زیادی دارد که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره شده است:

بالا بودن کیفیت زندگی

همه افراد سعی در بالا بردن کیفیت زندگی خود دارند، راه هایی برای بالا رفتن کیفیت زندگی وجود دارد و اخذ شهروندی کانادا یکی از این راه ها است، طبق آماری که سازمان OECD منتشر کرده است بیشتر شهروندان کانادایی از شرایط خود راضی هستند و زندگی آن ها کیفیت بسیار بالایی دارد، طبق آمار این سازمان کانادا از نظر کیفیت زندگی در رتبه 10 جهان قرار دارد.

صحبت به زبان انگلیسی

زبان های انگلیسی و فرانسوی در کشور کانادا بکار می رود و بیشتر از 60 درصد مردم کانادا به زبان انگلیسی صحبت می کنند، از آنجایی که یادگیری زبان انگلیسی به نسبت سایر زبان ها راحت می باشد و شما می توانید به راحتی با مردم کانادا ارتباط برقرار کنید، صحبت به زبان انگلیسی باعث شده این کشور از کشورهای محبوب برای زندگی تبدیل شود.

اقتصاد عالی

اقتصاد کشور کانادا به حدی خوب است که در جهان در رتبه نهم و در قاره آمریکا در رتبه اول قرار دارد، فساد مالی در این کشور بسیار پایین است و دارای سیستم قضایی فوق العاده ای می باشد و همینطور سیستم عالی در دولت کانادا وجود دارد، این اقتصاد عالی سبب شده افراد بسیاری از سراسر جهان خواهان زندگی در کانادا باشند.

امنیت بالا در سیستم بانکداری

برخی از افراد تصور می کنند که سیستم بانکداری در کشور آمریکا امن ترین سیستم بانکداری در جهان است که این تصور کاملا اشتباه می باشد چرا که کشور آمریکا حتی جز 50 سیستم بانکداری امن نیز قرار ندارد ولی کانادا با داشتن امنیت بسیار بالا در سیستم بانکداری موفق شده است به بهترین کشور در قاره آمریکا تبدیل شود و همینطور در جهان نیز در رتبه 19 قرار گرفته است، وجود این امنیت در بانکداری کانادا سبب آرامش خیال برای شهروندان کانادایی شده است و نشان دهنده ثبات مالی در این کشور ثروتمند است.

سیستم آموزشی عالی

بیشتر افرادی که قصد اخذ شهروندی یک کشور را دارند به سیستم آموزشی آن کشور دقت می کنند به خصوص اگر فرزند داشته یا قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را داشته باشند، کانادا در جهان در زمینه سیستم آموزشی در رتبه اول قرار گرفته است.
بهتر از سیستم آموزشی کانادا در جهان کشوری را پیدا نخواهید کرد، این سیستم آموزشی هر فردی را برای اخذ شهروندی کانادا وسوسه می کند، از طرفی اهمیت بسیار به سیستم آموزشی در کانادا نشان دهنده فرهنگ بسیار بالا این کشور است، سازمان اقتصادی و توسعه اجازه دخالت دولت را در امور آموزشی نمی دهد و درواقع در هر منطقه کانادا یک سیستم آموزشی حکم فرما است و همگی آن ها از بهترین ها در جهان هستند.

خدمات درمانی

سیستم خدمات درمانی در کانادا به اسم مدیکر شناخته می شود، کانادا جز برترین کشورها در زمینه خدمات درمانی می باشد، تمام شهروندان کانادایی از این خدمات درمانی بهره مند هستند و در بیشتر مواقع هزینه ای از شما دریافت نخواهد شد.

مسافرت بدون ویزا

یکی دیگر از مواردی که افراد بسیاری را علاقه مند به اخذ شهروندی کانادا کرده است مسافرت به کشورهای دیگر بدون ویزا می باشد، پاسپورت کانادا پنجمین پاسپورت معتبر و قوی در جهان به حساب می آید و با کشورهایی نظیر سوئیس و ایرلند هم تراز است، شما اگر پاسپورت کانادایی داشته باشید می توانید به 185 کشور جهان بدون داشتن ویزا سفر کنید، کانادا پس از کشورهای ژاپن، سنگاپور، آمریکا و انگلیس قرار دارد و تفاوت زیادی با آن ها ندارد برای مثال افرادی که پاسپورت آمریکا یا انگلیس را دارند می توانند به 186 کشور در جهان سفر کنند.

شرایط تابعیت کانادا به چه صورتی است؟

 • اگر شخصی در کانادا متولد شود از اتباع کانادا محسوب می شود و می تواند هر وقت که بخواهد به کشور کانادا برود یا در این کشور زندگی کند.
 • اگر شخصی در کشور کانادا متولد نشده باشد می تواند با کمک قوانین مهاجرتی تابعیت کانادا را کسب کند.
 • اگر شخصی در کشوری دیگر متولد شده باشد ولی پدر یا مادرش شهروند کانادا باشند او نیز دارای تابعیت کانادا خواهد بود.

چه مراحلی برای اخذ شهروندی کانادا وجود دارد؟

برای اینکه موفق به اخذ شهروندی کانادا شوید باید 5 مرحله را بگذرانید:

مرحله 1) اخذ اقامت دائم

اولین مرحله برای اخذ شهروندی کانادا این است که اقامت دائم داشته باشید، گرفتن اقامت دائم کار مشکلی است و سخت ترین مرحله برای اخذ شهروندی کانادا می باشد و روش های مختلفی برای گرفتن اقامت دائم وجود دارد که در ادامه مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد.

مرحله 2) پیگیری وضعیت فرد متقاضی

وضعیت شما مورد بررسی قرار می گیرد، شما موظفید 5 سال پیش از تقاضا، مدت 1095 روز تجربه زندگی در کانادا را داشته باشید، حتی زمانی که به صورت موقت یا برای مسافرت یا تحصیل در کانادا هستید برای شما حساب می شود و حضور موقت شما در کانادا به صورت نیم روز در نظر گرفته می شود که با این حساب قادر هستید 365 روز را به دست آورید، موضوع دیگری که مورد پیگیری قرار می گیرد این است که مالیات های شما را بررسی می کنند و شما باید همه مالیات های خود در کانادا را بپردازید.

مرحله 3) تقاضا برای شهروندی کانادا

در مرحله سوم تقاضا خود را برای اخذ شهروندی کانادا باید به صورت رسمی ارائه کنید و برای این کار فرم مخصوص درخواست برای شهروندی کانادا را تهیه کنید که این فرم را می توانید از سفارت بگیرید یا برخی مراکز معتبر که شما را در زمینه مهاجرت به کانادا و شرایطش یاری می کنند این فرم را در اختیار شما قرار می دهند، فرم را تکمیل کنید و دیگر مدارک موردنیاز و همینطور میزان هزینه ای که باید پرداخت کنید را آماده کنید، شما باید حضورا درخواست خود را به مرکز موردنظر ارائه دهید و حدود یک سال زمان می برد تا تقاضا شما پیگیری شود.
در صورتی که قبول شوید از شما به همراه یک فرد که مقام مهاجرتی دارد دعوت می کنند و میزان مهارت شما در زبان مورد ارزیابی قرار می گیرد بنابراین باید خود را در زبان انگلیسی تقویت کرده و کاملا برای مصاحبه آماده باشید.

مرحله 4) برگزاری آزمون

در مرحله چهارم از شما یک آزمون می گیرند که در این آزمون میزان آشنایی شما با کشور کانادا ارزیابی خواهد شد برای مثال شما باید به سوالاتی در زمینه های مربوط به جغرافیا، تاریخ، فرهنگ، دولت و … کانادا را پاسخ دهید، اگر در این آزمون رد شوید می توانید دوباره برای آن تقاضا دهید، پیش از پاسخ به سوالات آزمون درباره کشور کانادا در تمام زمینه ها آگاهی کامل پیدا کنید.

مرحله 5) برگزاری مراسم شهروندی

پس از اینکه در آزمون موفق شوید، شما دعوت به مراسم شهروندی می شوید که تاریخ برگزاری این مراسم را اطلاع می دهند، شما باید در این مراسم سوگند شهروندی یاد کنید و همینطور سرود ملی کانادا را بخوانید سپس به شما گواهی شهروندی می دهند و از آن روز به بعد یک شهروند کانادایی محسوب می شوید.

برای اخذ اقامت دائم کانادا چه روش هایی وجود دارد؟

اولین مرحله برای اخذ شهروندی کانادا گرفتن اقامت دائم این کشور می باشد، دولت کانادا اجازه اقامت دائم در این کشور را سالانه برای 300.000 نفر در کل جهان صادر می کند که اگر درباره اقامت دائم اطلاعات کافی داشته باشید شما هم می توانید یکی از این 300.000 نفر باشید.

اقامت دائم کانادا از راه کار

Skilled Worker نامی است که برای اقامت دائم کانادا از راه کار در نظر گرفته اند، اقامت دائم کانادا از راه کار جز راه های بسیار سریع می باشد که سرمایه بسیار کمی نیاز دارد، در این روش شما باید در حرفه و رشته ای تخصص داشته باشید که کشور کانادا به آن نیاز داشته باشد، برای اینکه بتوانید اقامت دائم کانادا از راه کار را به دست آورید باید 2 مرحله را بگذرانید، در مرحله اول از 100 به شما امتیاز می دهند که نباید امتیاز شما از 67 کم تر شود، این امتیاز بندی باتوجه به سن، مدرک زبان انگلیسی، مدرک تحصیلی و سابقه کار شما با توجه به رشته تحصیلی و … داده می شود.
معمولا بیشتر متقاضیان از مرحله اول عبور می کنند سپس در مرحله دوم که به Pool معروف است شرکت خواهید کرد، در این مرحله با حساسیت بسیار بالایی شروع به امتیاز به شرایط شما می دهند و امتیازها از 1200 است که شما موظف هستید بالای 440 الی 460 امتیاز بگیرید، ضمن اینکه این امتیازها در هر سال ممکن است تغییر کند که شما قبل از سنجیده شدن باید از میزان امتیاز ها آگاهی پیدا کنید و خود را کاملا آماده کنید.
نوع مدرک زبان انگلیسی تاثیر بسیار زیادی در امتیاز بندی ها دارد و اگر مدرک زبان شما بالای 7 باشد از رقبای خود در کشورهای دیگر پیشی خواهید گرفت، به طور کلی مرحله دوم زمان بیشتری می برد و معمولا بین 6 الی 18 ماه به طول خواهد کشید.

اقامت دائم کانادا از راه تحصیل

اقامت دائم کانادا از راه تحصیل جز رایج ترین روش ها برای اخذ اقامت دائم می باشد که به دلیل تقاضاهای بسیار در سال های اخیر کمی سختگیرانه این روش مورد قبول قرار می گیرد، برای تحصیل در مدارس و دانشگاه های مختلف کانادا نیاز به سرمایه دارید.
اگر قصد تحصیل در دانشگاه های کانادا را دارید نیاز به مدارکی نظیر دیپلم 12 ساله و مدرک آیلتس با نمره 6 خواهید داشت، برای اخذ لیسانس در کانادا نیز همانند ایران 4 سال زمان می برد و ارشد نیز 2 سال زمان نیاز دارد که با توجه به توانایی خود می توانید زمان تحصیل را کاهش دهید، شما برای تحصیل در مقطع ارشد باید مدرک لیسانس و مدرک آیلتس با نمره 6.5 داشته باشید.
برای تحصیل در مدرک دکترا نیز نیاز به استاد راهنما خواهید داشت که با شما مصاحبه می کند و در یک پروژه علمی شرکت داده می شوید، شما برای اینکه در مقطع دکتری پذیرفته شوید باید بار علمی بسیار بالایی داشته باشد و همینطور دارای مقاله های با اعتبار بین المللی باشید و مدرک آیلتس شما نمره بسیار خوبی داشته باشد، اگر در رشته دکتری پذیرفته شوید با فعالیت در زمینه های علمی به شما حقوق مناسبی می دهند.
اگر هم شما مدرک آیلتس ندارید یا نمره مدرک شما زیر 6 است می توانید با شرکت در کلاس های کانادا مدرک آیلتس را دریافت کنید، دانشجویان مقاطع لیسانس و فوق لیسانس شامل این شرایط می شوند، شما پس از اینکه در دانشگاه های کانادا تحصیل کردید و موفق به دریافت مدرک شدید می توانید با انجام کار اقامت دائم در کشور کانادا را کسب کنید.

اقامت دائم کانادا از راه سرمایه گذاری

اقامت دائم کانادا از راه سرمایه گذاری نیاز به سرمایه بسیار زیادی دارد و شما باید برای دریافت اقامت دائم به میزانی که دولت کانادا تعیین کرده است سرمایه گذاری کنید و داشتن تمکن مالی خود را به دولت کانادا اثبات کنید، این روش جز روش های محبوب است و اگر سرمایه زیادی داشته باشید دریافت اقامت دائم دردسر کم تری خواهد داشت.

اقامت دائم کانادا از راه تولد

از روش های پرطرفدار کسب اقامت دائم کانادا که در چند سال اخیر در ایران محبوب شده است کسب اقامت دائم کانادا با تولد است، براساس این روش اگر شما فرزندتان را در کانادا به دنیا آورید فرزند شما قادر به اخذ اقامت دائم کانادا است و حتی جز شهروندان کانادا نیز محسوب می شود.

اقامت دائم کانادا از راه ازدواج

برای اینکه بتوانید اقامت دائم کانادا از راه ازدواج را بگیرید باید با شهروند کانادا یا شخصی که اقامت دائم کانادا را دارد ازدواج کنید ، به علت سواستفاده های زیادی که از این روش شده است قوانین سختگیرانه ای برای آن وضع کرده اند، نباید به افرادی که از شما بابت ازدواج با خود پول دریافت می کنند اطمینان کنید چرا که معمولا نتیجه ای به همراه ندارد، توجه کنید که اگر مشخص شود شما قصد فریب دولت کانادا را داشته اید به عنوان مجرم محکوم شده و دیگر اجازه وارد شدن به خاک کانادا را نخواهید داشت بنابراین اگر ازدواج شما واقعی است برای اخذ اقامت دائم از این روش اقدام کنید.
ضمن اینکه باید مکان زندگی شما مشخص شود و اثبات شود که همسر شما توانایی مالی لازم را برای پشتیبانی مالی از شما دارد، شما باید حدود 2 سال از ازدواجتان بگذرد و با ارائه مدارکی ازدواج خود را ثابت کنید، یکی از شما دو نفر نیز باید سنش بالای 18 سال باشد تا مورد قبول واقع شود.

اقامت دائم کانادا از راه پناهندگی

اقامت دائم کانادا با پناهندگی از روش هایی است که هرگز توصیه نمی شود، با این روش آینده شما نامعلوم خواهد بود و بسیار به ندرت این نوع اقامت داده می شود، اگر درخواست پناهندگی شما مورد قبول واقع شود معمولا سازمان های بشر دوستانه به مدت یک سال به شما کمک می کنند، پناهندگی به کسانی تعلق می گیرد که به علت هایی نظیر سیاسی، اجتماعی، مذهبی و …جانشان در خطر افتاده باشد که در این صورت با برگزاری دادگاهی باید دادگاه را قانع کرده و ثابت کند که نمی تواند به کشور خودش بازگردد، ضمن اینکه قانع کردن آن ها بسیار مشکل است و معمولا کم تر اتفاق می افتد.

اقامت دائم کانادا برای افراد بسیار موفق

افرادی که در زمینه های مختلف نظیر هنر، ورزش و … بسیار موفق هستند با گرفتن ویزایی به نام ویزا خود اشتغالی می توانند اقامت دائم در کانادا را کسب کنند، ویزا خود اشتغالی در 3 زمینه ورزشی، فرهنگی و کشاورزی ارائه می شود که حتما باید در این رشته ها فعالیت و تخصص کافی را داشته باشید.

چه مواردی مانع از گرفتن گذرنامه کانادا می شود؟

 • در صورتی که مدارک مورد نظر اشتباه تکمیل شده باشند.
 • اگر در مدارک نقصی وجود داشته باشد.
 • فردی که برای گرفتن گذرنامه کانادا اقدام کرده است جرمی انجام داده باشد و تحت تعقیب قرار گرفته باشد.
 • فرد تقاضاکننده گذرنامه کانادا به حبس محکوم شده باشد.

ممنون بابت زمانی که برای مطالعه مقاله تابعیت کانادا گذاشتید امیدوارم مطالبی که ذکر شد مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *