در سال 2020 قوانین اقامتی، به ویژه قوانین اقامت توریستی دگرگونی‌های فراوانی را بر خود دید، طبق ماده 31 قانون 6458 بند E که به دریافت اقامت توریستی ترکیه اشاره می‌کند بیان می‌دارد که قوانین جدید اداره مهاجرت ترکیه به گونه‌ای خواهد بود که اتباع خارجی بسیاری از کشورها از جمله ایران، تنها در صورتی که یک سال از پایان مهلت اقامت ایشان گذشته باشد، می‌توانند اقدام به دریافت دوباره‌ی اقامت کنند.
از تاریخ 1/1/2020 کلیه قوانین توریستی به گونه‌ای که به آن اشاره خواهیم داشت، البته به غیر از اتباع اروپایی و کشورهای عضو سازمان همکاری توسعه اقتصادی، اتحادیه اروپا، فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چینبه اجرا در خواهد آمد، و حتی این خبر در ایران از تاریخ 5 آذر در خبر گذاری‌های حوزه مهاجرت انتشار پیدا کرد.
بر اساس این طرح هر تبعه خارجی فقط یکسال می‌تواند از طریق اقامت توریستی برای اقامت ترکیه اقدام کند و اگر در این تاریخ موفق به اخذ اقامت ترکیه نشد و تمایل به حضور بیشتر در ترکیه داشت باید از روش‌های دیگر اقدام کند.
با توجه به اقدامات و قوانینی که در مجلس ترکیه به تصویب رسیده پیش بینی می‌شود که ارائه اقامت کوتاه مدت در سال‌های آینده کمی دشوارتر شده و همچنین احتمال ارائه اقامت بلند مدت برای ایرانیان دشوارتر شود، البته با توجه به سیاست‌های احتمالی که کشور ترکیه در ذهن دارد و به دنبال هدف تبدیل ترکیه به یک کشور برای سرمایه گذاری و تجارت است، اخذ اقامت به واسطه خرید ملک دچار تغییرات کمتری شده است.

موارد قوانین توریستی ترکیه در 2020

بر اساس این قوانین افراد که به دنبال تمدید اقامت توریستی ترکیه در سال 2020 هستند می‌توانند پس از گذشت یک سال از پایان انقضا ویزا یک‌ساله خود می‌توانند مجدد برای دریافت اقامت مراجعه کنند؛ بنابر اظهارات مسئولین اداره مهاجرت ترکیه ؛ این طرح شامل تمامی افراد از جمله ‌آن دسته از افرادی که تاریخ رجوع مراجعه کنندگان قبل از اول ژانویه 2020 باشد اما تاریخ مراجعه آنها به بعد از تاریخ مذکور موکول شده باشد نیز شامل شرایط جدید تصویب شده قرار خواهند گرفت.

قوانین جدید اداره مهاجرت ترکیه

• بر اساس قوانین جدید اداره مهاجرت ترکیه، تمامی اتباع خارجی(از جمله اتباع ایرانی) این امکان را خواهند داشت که پس از اتمام مهلت اقامت توریستی خود در ترکیه، بر اساس تفاهم نامه‌های امضا شده میان کشور خود (کشور مطبوع یا همان کشوری که فرد تابع آن است) و ترکیه، امکان این را خواهد داشت که به ترکیه ورود و خروج داشته باشد.
• طبق تغییراتی که در قانون ایجاد گردیده، از اول ژانویه 2020 متقاضیان اقامت گردشگری در ترکیه پس از اتمام انقضا اقامت یکساله خود، اگر شرایط را دارا باشند می‌بایست از راه‌های دیگر همچون تحصیل در ترکیه، مالکیت اموال غیر منقول یا اخذ مجوز کار در ترکیه و یا سرمایه گذاری اقدام به اخذ اقامت ترکیه داشته باشند.
• بر اساس قوانین گذشته، تا قبل از این تاریخ اتباع خارجی در ترکیه، تا دو ماه قبل از پایان مهلت اقامت کوتاه مدت خود فرصت دارند تا برای تمدید اقامت اقدام کنند، اما با تغییر شرایط اقامت، از سال 2020 این امکان وجود دارد که یکبار اقدام به دریافت اقامت کوتاه مدت گرشگری کنند و برای اقدام دوباره می‌توانند حداقل یک سال پس از اتمام انقضا اقامت یک ساله توریستی مراجعه کنند. در این صورت افراد حائز شرایط می توانند از طرق دیگر اقدام به دریافت اقامت کنند.

راهکارهای جایگزین

بر اساس قوانین جدید از تاریخ 1/1/2020، امکان تمدید ویزای کوتاه مدت گردشگری برای متقاضیان وجود نخواهد داشت، دانش کافی از راهکار‌های جایگزین البته به صورت قانونی برای اخذ اقامت و تمدید خالی از لطف نخواهد بود. بر اساس بندهای 31-33 قانون شماره 6458 اتباع خارجی و حفاظت بین الملل اتباع خارجی(که در مقاله گذشته به ان اشاره داشتیم) از طریق راهکار‌هایی که به آن اشاره خواهیم کرد اقدام به اخذ ویزای کوتاه مدت کند.

قوانین جدید اداره مهاجرت ترکیه

اقامت برای تحقیق و پژوهش

افرادی همچون دانشمندان، محققین، باستان شناسان می‌توانند با مراجعه به سفارت ترکیه در کشور متبوع اقدام به تشریح موضوع تحقیقاتی خود کنند تا از وزارتخانه‌های مرتبط در ترکیه مانند وزارت فرهنگ و گردشگری، وزارت نیرو، مراکز آموزش عالی و… مجوز مربوطه را اخذ کنند تا بتوانند اقامت کوتاه مدت تحقیقاتی اخذ کنند، البته ممکن است که براساس مذاکرات با ماکز علمی و یا شرکت‌ها این مجوز در خاک ترکیه برای شما صادر گردد.

قوانین جدید اداره مهاجرت ترکیه برای خرید ملک

اتباع خارجی که در خاک ترکیه دارای هر گونه اموال ملکی غیر منقول هستند؛ در صورت مسکونی بودن اموال نا منقول می‌توانند برای دریافت اقامت اقدام کنند، در صورتی که هر یک از اعضای خانواده به جز فرزندان بالای 18 سال سهمی از ملک داشته باشند می‌توانند برای دریافت اقامت اقدام کنند. مشاوره گرفتن و کسب دانش کافی از این مورد که کدام یک از شهرها برای خرید ملک توسط اتباع خارجی مجاز است می‌تواند کمک بزرگی برای شما باشد، در واقع اخذ اقامت به واسطه خرید ملک یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای اخذ ویزا به حساب می‌آید.

اقامت تجاری و قوانین اقامت در ترکیه

اتباع خارجی که در ترکیه فعالیت تجاری( بازرگانی، کاری و تجارت) دارند در صورتی که متقاضی درخواست اقامت بالای سه ماه باشند، باید مدارک لازمه را تهیه و در صورت نیاز در اختیار مسئولین MLSS یا وزارت کار ترکیه قرار دهند.

قوانین جدید اداره مهاجرت ترکیه

قوانین اقامت کارآموزی ترکیه

اتباع خارجی که به منظور طی کردن دوره کارآموزی خود به ترکیه سفر می‌کنند؛ اقامت‌هایی که به این منظور داده می شود براساس مدارک و داده هایی که حاوی مواد آموزشی دوره برگزار شده توسط نهاد یا موسسه، مدت زمان آموزش و محل برگزاری دوره کار آموزی مورد ارزیابی قرار گرفته و صادر می‌شود.

قوانین اقامت ترکیه برای دانشجویان

اتباع خارجی که برای تحصیل در مقاطع عالی در دانشگاه‌های ترکیه قصد تحصیل و اخذ مدرک را دارند، باید مدارک و اطلاعات مربوط به موسسه آموزشی ذیربط را دراختیار مسئولین قرار دهند، نکته مهم این خواهد بود که انقضای اقامت دانشجویی تا زمان اتمام دوره تحصیلی خواهد بود، مگر اینکه این فرد بتواند در جایی استخدام شود

قوانین اقامت در ترکیه به واسطه اقامت درمانی

اتباع خارجی که برای معالجه و گذراندن دوره درمانی به ترکیه سفر می‌کنند. (مشروط بر این که ناقل بیماری‌هایی که برای عموم افراد خطرناک است نباشد) در مورد اتباعی که از این طریق اقدام به دریافت اقامت می‌کنند، باید این نکته را به خاطر داشته باشند که به همراه داشتن مدرک پذیرش بیمار از طرف یک بیمارستان دولتی یا خصوصی الزامی بوده و اگر این مدرک که عموما برگه پذیرش از جانب بیمارستان است را به همراه نداشته باشند امکان اقامت را نخواهند داشت. از مراجعه کنندگان این گروه، بیمه‌ی سلامت به منظور اثبات پرداخت تمام و کمال هزینه‌های درمانی، مطالبه نخواهد شد و این مورد لازمه مراجعه برای دریافت اقامت درمانی نیست. مدت زمان اقامت متناسب با مدت زمان و روند درمان تعیین می شود.

اقامت به واسطه همکاری با ادارات یا مقامات قضایی

یکی دیگر از راهکارهای اقامت به واسطه قوانین اداره مهاجرت ترکیه همکاری با ادارات و ارگان‌های دولتی ترکیه، به ویژه ارگان‌های علمی مهندسی و یا مقامات قضایی خواهد بود که داشتن مجوز برای ارائه به ادارات مربوطه بسیار ضروری خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *