اخذ انواع ویزای کار استرالیا

کشور زیبای استرالیا در قاره اقیانوسیه قرار گرفته است و جزء کشورهای همسود یا commonwealth تحت نظر انگلستان و دومین کشور از نظر وسعت در این مجموعه است. استرالیا ششمین کشور پهناور جهان محسوب می شود که به دلیل سطح زندگی بالا و شرایط کاری و اقتصادی خوب و بالا بودن حقوق و دستمزد سالیانه، یکی از کشورهای محبوب برای مسافرت است. یکی از متداول ترین راه هایی که در حال حاضر شما را به سمت اخذ اقامت دائم استرالیا هدایت می کند، ویزای کار استرالیا است که در چند سال اخیر به دلیل سیاست هایی که دولت استرالیا اندیشیده است، مورد استقبال مهاجران قرار گفته است. دولت استرالیا شرایطی فراهم کرده است که خلاء نبود نیروی کار را در کشورش جبران کند.

این کشور با جذب نیروهای متخصص توانسته یک عملکرد برد برد داشته باشد یعنی هم برای فرصت های شغلی ای که در کشورش وجود دارد، نیروی کار متخصص جذب می کند و هم شرایط زندگی خوبی را برای مهاجران فراهم می کند. با این کار نرخ بیکاری در کشور استرالیا کاهش پیدا می کند و به دلیل رشد کسب و کارها، امنیت اقتصادی این کشور بالا می رود و همین موضوع یکی از مهم ترین عوامل برای مهاجرت افراد متخصص است. در حال حاضر یکی از بهترین و کم هزینه ترین راه ها برای مهاجرت به استرالیا ، گرفتن ویزای کار این کشور است.

انواع ویزای کار در استرالیا

ویزای کار استرالیا مدل های مختلفی دارد که بسته به نوع هدف و شرایطی که دارید، می توانید برای اخذ هر کدام از آن ها اقدام کنید. برای این که بتوانید به استرالیا مهاجرت کنید، می توانید از طریق 8 ویزای کار استرالیا اقدام کنید. این 8 مدل ویزا در اداره مهاجرت استرالیا با نام Working and Skilled Visas شناخته می شوند. 8 مدل ویزای کار در استرالیا شرایط، مدت زمان اخذ، هزینه و امتیاز مختلفی دارند. در جدول زیر سعی کرده ایم هر کدام از ویزاها را با شماره آن و نوع اقامتی که دارند، لیست کنیم.

نام ویزانوع اقامتشماره ویزا
ویزای کار استرالیا با اسپانسر شغلیدائمویزای 186 استرالیا
ویزای کار استرالیا با حمایت کارفرما (مختص مناطق کم جمعیت)دائمویزای 187 استرالیا
ویزای مهارت استرالیا به صورت مستقلدائمویزای 189 استرالیا
ویزای مهارت استرالیا با اسپانسر ایالتیدائمویزای 190 استرالیا
ویزای تخصص استرالیا (موقت)موقتویزای 400 استرالیا
ویزای فارغ التحصیلان در دانشگاه های خاصموقتویزای 476 استرالیا
ویزای فارغ التحصیلان دانشگاه های استرالیاموقتویزای 485 استرالیا
ویزای تخصص استرالیا با اسپانسری مناطق کم جمعیت و اسپانسر فامیلیموقتویزای 491 استرالیا

 

در ادامه به معرفی هر کدام از این ویزاها و شرایط و مزایای آن می پردازیم.

متداول ترین نوع ویزای کار استرالیا که در حال حاضر استفاده می شود، ویزاهای ۱۸۹، ۱۹۰ و ۴۹۱ هستند.

ویزای کار استرالیا مدل های مختلفی دارد که بسته به نوع هدف و شرایطی که دارید، می توانید برای اخذ هر کدام از آن ها اقدام کنید. برای این که بتوانید به استرالیا مهاجرت کنید، می توانید از طریق 8 ویزای کار استرالیا اقدام کنید. این 8 مدل ویزا در اداره مهاجرت استرالیا با نام Working and Skilled Visas شناخته می شوند.

ویزای کار ۱۸۹ استرالیا

ویزای کار 189 استرالیا به دلیل این که یک ویزای دائم است، یکی از ویزاهای پر طرفدار برای افرادی است که می خواهند به استرالیا مهاجرت کنند. اخذ ویزای 189 استرالیا نیازی به اسپانسرشیپ ندارد و فقط این که در رشته مورد نظر امتیاز لازم را کسب کنید، برای اخذ ویزای کار استرالیا کفایت می کند. ویزای کار 189 استرالیا مخصوص افرادی است که شغل مورد نظرشان در لیست اول مشاغل این کشور قرار گرفته است. به این لیست MTLSSL گفته می شود و باید توجه کنید که وقتی یک شخص برای ویزای 189 استرالیا درخواست می دهد، فقط این امکان را دارد که از رشته های MLTSSL استفاده کند. ظرفیت لازم برای اخذ این ویزا در سال 2019 و 2020 عدد 18652 نفر تعیین شد و این یعنی فقط همین تعداد افراد می توانند از رشته های موجود در MTLSSL استفاده کنند و ویزای کار 189 استرالیا را دریافت کنند.
برای این که بتوانید این ویزا را اخذ کنید، لازم است امتیاز بالای 80 داشته باشید که البته این عدد به صورت متوسط است و برای رشته های مختلف متفاوت است. ظرفیت کم این ویزا باعث شده تا رقابت برای اخذ آن بالا رود و بالطبع امتیاز آن هم بالاتر می رود. اگر فکر می کنید که ممکن است امتیاز کافی برای اخذ این ویزا نداشته باشید، می توانید به سراغ ویزاهای کار 190 و 491 استرالیا بروید. شرط لازم برای اخذ ویزای ۱۸۹ کسب امتیاز لازم (بالای ۸۰ امتیاز) برای رشته کاری متقاضی است که حتما در لیست MLTSSL وجود داشته باشد.
امتیاز لازم برای برای اخذ ویزای 189 استرالیا به صورت ماهانه توسط اداره مهاجرت استرالیا منتشر می شود و اگر اطلاعاتی در این باره می خواهید، می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

https://www.australia.gov.au/information-and-services/immigration-and-visas

مزایای ویزای کار ۱۸۹ استرالیا

 • اولین و مهم ترین مزیت آن، اخذ اقامت دائم استرالیا است.
 • دومیت مزیت آن این است که اگر شما ویزای 189 استرالیا را داشته باشید و در استرالیا بچه دار شوید، فرزند شما به صورت خودکار جزء شهروند استرالیا محسوب می شود.
 • می توانید از بیمه در مانی استرالیا استفاده کنید.

ویزای کار 189 استرالیا به دلیل این که یک ویزای دائم است، یکی از ویزاهای پر طرفدار برای افرادی است که می خواهند به استرالیا مهاجرت کنند. اخذ ویزای 189 استرالیا نیازی به اسپانسرشیپ ندارد و فقط این که در رشته مورد نظر امتیاز لازم را کسب کنید، برای اخذ ویزای کار استرالیا کفایت می کند.

 

ویزای کار ۱۹۰ استرالیا

اخذ ویزای 190 استرالیا مشابه ویزای 189 است با این تفاوت که شما برای اخذ این ویزا نیاز به اسپانسرشیپ ایالتی دارید. دولت استرالیا برای این که بتواند کمبود نیروی کار محلی را جبران کند، تصمیم گرفت ایالت های 6 گانه استرالیا را اسپانسر افرادی کند که می خواهند از طریق ویزای مهارت استرالیا به این کشور بروند. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که شما در صورتی می توانید ویزای کار 190 استرالیا را اخذ کنید که یکی از 6 ایالت استرالیا به حرفه ای که تخصص شماست، نیاز داشته باشد. یک شرط کلی برای این اخذ ویزای کار 190 استرالیا وجود دارد و آن هم این است که باید تعهد دهید که دو سال در آن ایالت اقامت داشته باشید. برای این که بتوانید ویزای کار 190 استرالیا را اخذ کنید، باید حداقل 60 امتیاز داشته باشید و یکی از 6 ایالت هم اسپانسر شما برای رفتن به آن ایالت شود. کمتر بودن امتیاز این ویزا نسبت به ویزای کار 189 استرالیا باعث شده تا تعداد افراد بیشتری این ویزا را ترجیح دهند و تلاششان را بکنند تا از این طریق به استرالیا مهاجرت کنند.
یکی از مزایای اصلی ویزای 190 استرالیا نسبت به ویزای 189 این است که شما می توانید شغل مورد نظر خود را از هر دو لیست MLTSSL و STSOL انتخاب کنید. در حالی که برای ویزای 189 باید تنها به لیست MLTSSL اکتفا کنید.
همان طور که گفته شد، حداقل امتیاز لازم برای اخذ این ویزا 60 امتیاز است و شما از طریق اسپانسرشیپ ایالتی می توانید تا 65 امتیاز کمبود امتیاز خود را جبران کنید. ظرفیت این ویزا برای سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ عدد ۲۴۹۶۸ نفر تعیین شده است که تقریبا 1 و نیم برابر ویزای 189 است.

مزایای ویزای ۱۹۰

 • اصلی ترین و مهم ترین مزیت این ویزا، اخذ اقامت دائم استرالیا می باشد.
 • دومیت مزیت آن این است که اگر شما ویزای 189 استرالیا را داشته باشید و در استرالیا بچه دار شوید، فرزند شما به صورت خودکار جزء شهروند استرالیا محسوب می شود.
 • می توانید از بیمه در مانی استرالیا استفاده کنید.

ویزای کار ۴۹۱ استرالیا

یکی دیگر از ویزاهای کار استرالیا ویزای 491 است که اعتباری 5 ساله دارد. این ویزا هم مانند ویزای 190 نیاز به اسپانسرشیپ ایالتی دارد. برای اخذ ویزای کار 491 استرالیا می توانید از امتیاز اقامت خویشاندان تان در این کشور استفاده کنید و برای اخذ این ویزا درخواست دهید.
حداقل امتیاز لازم برای اخذ این ویزا 50 امتیاز است و زمانی که شما بتوانید اسپانسرشیپ ایالتی دریافت کنید، 15 امتیاز به مجموع امتیازتان اضافه می شود. برای این که ویزای کار موقت 491 استرالیا را دریافت کنید باید به مدت سه سال در هر منطقه کم جمعیت استرالیا که می خواهید اقامت داشته باشید. یکی از شرایط اخذ این ویزا این است که حداقل حقوق سالیانه شما مبلغ 53900 دلار استرالیا باشد. فرقی نمی کند کاری که می کنید تمام وقت باشد یا پاره وقت و فرقی هم نمی کند در کدام رشته کار می کنید فقط حداقل دستمزد شما باید 53900 دلار استرالیا باشد. این عدد حداقل مقدار حقوق قانونی در کشور استرالیا است.
اما سوالی که شاید بپرسید این است که چه شهرهایی جزء مناطق کم جمعیت محسوب می شوند؟ باید بگوییم به جز سیدنی، ملبورن و شهر بریزین بقیه شهرهای استرالیا در دسته شهرهای کم جمعیت قرار می گیرند. پس دست شما باز است.
برای اخذ ویزای کار 491 استرالیا شما می توانید رشته شغلی مورد نظر خود را از میان لیست های MLTSSL، STSOL یا Regional انتخاب کنید. همان طور که گفته شد، شرط اصلی برای اخذ ویزای کار ۴۹۱ استرالیا داشتن حداقل ۵۰ امتیاز و همچنین موافقت یک ایالت در استرالیا برای اسپانسر کردن شما می باشد. تعداد افرادی که می توانند در سال از طریق این ویزا به استرالیا مهاجرت کنند، حداکثر ۱۵۰۰۰ نفر است.

مزایای ویزای کار ۴۹۱ استرالیا

 • شما می توانید بعد از سه سال کار کردن و زندگی در یکی از مناطق کم جمعیت استرالیا، اقامت دائم این کشور را اخذ کنید.
 • می توانید از بیمه درمانی استرالیا استفاده کنید.
 • می توانید از شهر کم جمعیتی که در آن سکونت دارید، به شهرهای صنعتی و معروف سیدنی، ملبورن یا بریزین بروید.

محدودیت های ویزای کار ۴۹۱ استرالیا

افرادی که موفق به اخذ ویزای 491 استرالیا شده اند، نمی توانند در بازه سه ساله اول برای اخذ ویزاهای زیر اقدام کنند:

 • ویزای ازدواج (برای افرادی که هنگام درخواست ویزا در استرالیا هستند)
 • ویزای استعدادهای درخشان (برای افرادی که هنگام درخواست ویزا در استرالیا هستند)
 • ویزای سرمایه گذاری استرالیا (ساب کلاس های 188 و 132)
 • ویزای مهارت استرالیا (ساب کلاس های 189 و 190 و 186)

حداقل امتیاز لازم برای اخذ ویزای کار 491 استرالیا 50 امتیاز است و زمانی که شما بتوانید اسپانسرشیپ ایالتی دریافت کنید، 15 امتیاز به مجموع امتیازتان اضافه می شود.

ویزای کار 476 استرالیا

ویزای کار 476 استرالیا که آن را با نام ویزای فارغ التحصیلان دانشگاه های خاص می شناسند، یکی از ویزاهایی است که دولت استرالیا برای جذب افراد با استعداد و متخصص فراهم کرده است. اداره مهاجرت استرالیا یک لیست منتشر کرد که در آن نام 36 دانشگاه را مورد تایید در جهان اعلام کرد و دو مورد از این 36 مورد، مربوط به ایران و مربوط به دانشگاه های تهران و امیرکبیر بوده است. افرادی که در این دو دانشگاه در ایران تحصیل کرده اند می توانند در رشته های مهندسی برای ویزای کار 476 استرالیا درخواست دهند و اقامت موقت استرالیا را اخذ کنند. ویزای کار 476 استرالیا جزء ویزاهای با اقامت موقت استرالیا محسوب می شود که به افرادی که این ویزا را اخذ کرده اند، این اجازه را می دهد تا در استرالیا به صورت موقت و به مدت 18 ماه کار و زندگی کنند.

شرایط ویزای کار 476 استرالیا

شرط اول آن این است که فرد متقاضی باید سن زیر 31 سال داشته باشد.

متقاضی باید حتما فارغ التحصیل از دو دانشگاه تهران و امیرکبیر باشد که مورد تایید اداره مهاجرت استرالیا قرار گرفته است.

باید دارای مدرک زبان و نمره آیلتس اورال حداقل 6 باشید. (می توانید معادل این نمره را در آزمون های دیگر زبان انگلیسی دریافت کنید ولی آن آزمون باید مورد تایید اداره مهاجرت استرالیا باشد.)

حداکثر دو سال از فارغ التحصیلی متقاضی در این دو دانشگاه گذشته باشد.

مزایایی ویزای کار 476 استرالیا

اخذ ویزای کار 476 استرالیا مزایایی دارد که اصلی ترین مزیت آن این است که شما پس از گذشت 18 ماه می توانید اقامت استرالیا را اخذ کنید. این اقامت موقت است و بعد از آن با داشتن شرایط لازم می توانید برای اقامت دائم استرالیا درخواست دهید.

همان طور که گفته شد این ویزا برای فارغ التحصیلان دانشگاه های خاص تدارک دیده شده است و زمانی که شما با این ویزا به استرالیا مهاجرت می کنید، شما را به چشم یک فرد متخصص می بینند. البته در ایران فقط فارغ التحصیلان رشته های مهندسی در دانشکاه تهران و امیرکبیر می توانند ویزای کار 476 استرالیا را اخذ کنند.

ویزای کار 476 استرالیا که آن را با نام ویزای فارغ التحصیلان دانشگاه های خاص می شناسند، یکی از ویزاهایی است که دولت استرالیا برای جذب افراد با استعداد و متخصص فراهم کرده است.

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
خطا ! لطفا دوباره تلاش نمایید.

ویزای کار 186 استرالیا

ویزای کار 186 استرالیا یکی از ویزاهایی است که افرادی که تخصص خاصی دارند، می توانند از یک کارفرما در استرالیا که مورد تایید اداره مهاجرت استرالیا است، اسپانسری بگیرند. اگر موفق به اخذ این ویزا شوید، در واقع اقامت دائم استرالیا را به دست آورده اید. برای اخذ این ویزا باید عنوان شغلی ای که انتخاب می کنید با مدرک تحصیلی تان مرتبط باشد و رشته شغلی ای که انتخاب کرده اید، باید در لیست MLTSSL وجود داشته باشد. اخذ این ویزا نسبت به سایر ویزاهای کاری استرالیا سخت تر است چون یک شرکت استرالیایی باید به شما اعتماد کند و اسپانسر شما شود و حتی حقوق شما را مشخص کند.

شرایط ویزای کار 186 استرالیا

 • باید سن متقاضی کمتر از ۴۵ سال باشد.
 • از طرف یک کارفمایی استرالیایی برای کار در این کشور انتخاب شوید و این موضوع باید 6 ماه قبل از این که شما درخواست ویزا بدهید، تایید شود.
 • در زمان درخواست ویزا، تمام شرایط لازم و مهارت هایی که برای شغل تان در استرالیا لازم است را داشته باشید.
 • تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشید.

مزایای ویزای 186 استرالیا

 • اولین و مهم ترین مزیتی که ویزای کار 186 استرالیا دارد، اقامت دائم در این کشور است.
 • می توانید همزمان با کار کردن، درس هم بخوانید.
 • می توانید از بیمه درمانی رایگان استرالیا استفاده کنید.
 • می توانید برای این که خانواده تان را با خود به استرالیا بیاورید، اسپانسر آن ها شوید.
 • در صورتی که شرایط لازم را داشته باشید، می توانید برای شهروندی استرالیا درخواست دهید.

ویزای کار 187 استرالیا

یکی دیگر از ویزا های کار استرالیا ، ویزای 187 است که اقامت دائم استرالیا را به شما می دهد. برای دریافت این ویزا باید کارفرمای استرالیایی به شما درخواست کار رسمی بدهد تا از آن طریق بتوانید این ویزا را اخذ کنید. یکی از نکات مهم این ویزا این است که باید مربوط به مناطق کم جمعیت باشد یعنی در شهرهای ملبورن، سیدنی و بریزین نباشد. باید طی شش ماه بعد از تایید انتخاب، شما درخواست ویزای خود را به اداره مهاجرت استرالیا بدهید و حتما هم باید درخواست شما در همان سطح و شغلی که کارفرما انتخاب کرده باشد چون در غیر این صورت احتمال ریجکت شدن ویزای شما وجود دارد.

شرایط اخذ ویزای کار 187 استرالیا

 • مهم ترین شرط اخذ ویزای کار 187 استرالیا داشتن درخواست کار از یک کارفرمای استرالیایی در مناطق کم جمعیت است.
 • متقاضی حداکثر باید ۵۰ سال سن داشته باشد. البته اگر شخص درخواست دهنده ویزا محقق یا دانشمند باشد قضیه متفاوت است و بیشتر از این سن هم می تواند درخواست دهد.
 • حداقل نمره 6 در هر مهارت آیلتس داشته باشد.
 • کارفرمای استرالیایی که به شما درخواست کار می دهد، باید تست های Training benchmark را انجام داده باشد.
 • کارفرما باید تمام موارد کاری شامل حقوق و مزایا را معادل با شهروند یا مقیم استرالیا پرداخت کند.

مزایای ویزای کار 187 استرالیا

 • می توانید در منطقه مشخصی از استرالیا اقامت داشته باشید و کار کنید.
 • می توانید همزمان با کار کردن، درس بخوانید.
 • می توانید از بیمه درمانی رایگان استرالیا استفاده کنید.
 • می توانید برای این که خانواده تان را با خود به استرالیا بیاورید، اسپانسر آن ها شوید.
 • در صورتی که شرایط لازم را داشته باشید، می توانید برای شهروندی استرالیا درخواست دهید.

یکی دیگر از ویزا های کار استرالیا ، ویزای 187 است که اقامت دائم استرالیا را به شما می دهد. برای دریافت این ویزا باید کارفرمای استرالیایی به شما درخواست کار رسمی بدهد تا از آن طریق بتوانید این ویزا را اخذ کنید. یکی از نکات مهم این ویزا این است که باید مربوط به مناطق کم جمعیت باشد یعنی در شهرهای ملبورن، سیدنی و بریزین نباشد.

ویزای کار 400 استرالیا

یکی دیگر از ویزاهایی که برای مهاجرت به استرالیا می توانید درخواست دهید، ویزای کار 400 استرالیا است که شخص متقاضی پس از ورود به استرالیا تا سه ماه باید مشغول کاری بسیار تخصصی شود یا به دعوت یکی از سازمان های استرالیایی در یک فعالیت فرهنگی یا اجتماعی شرکت کند. این ویزا که به ویزای کاری کوتاه مدت معروف است، برای حداکثر سه ماه صادر می شود. اما بسته به کار یا فعالیتی که دارید، ممکن است بتوانید این ویزا را تا 6 ماه هم تمدید کنید.

شرایط اخذ ویزای کار 400 استرالیا

 • دارای تخصص یا دانش خاصی باشد که باعث رشد تجارت استرالیا شود.
 • کاری که می خواهید انجام دهید، کوتاه مدت باشد.
 • لازم باشد که متقاضی به صورت فیزیکی برای انجام کار در استرالیا حضور داشته باشد.
 • تمکن مالی کافی داشته باشد.

مزایای اخذ ویزای 400 استرالیا

 • تا زمانی که ویزا معتبر است می توانید در استرالیا اقامت داشته باشید. (حداکثر سه ماه اما در برخی موارد می تواند تا 6 ماه هم طول بکشد.)
 • می توانید بسته به شرایط، اعضای خانواده خود را با خودتان به استرالیا ببرید.
 • به عنوان شخصی متخصص شناخته می شوید که برای انجام کاری خاص به استرالیا رفته است.

ویزای کار 485 استرالیا

افرادی که از یک موسسه آموزشی استرالیایی فارغ التحصیل شده اند، می توانند ویزای کار 485 استرالیا را اخذ کنند. این ویزا به شما این امکان را می دهد که بعد از این که درس تان تمام شد، در استرالیا بمانید و کار کنید. البته این ویزا یک ویزای موقت است و دانشجویان تنها یک بار فرصت دارند که از این ویزا استفاده کنند. در واقع میتوان این ویزا را یک ویزای اقامت موقت برای دانشجویان بین المللی که فارغ التحصیل شده اند دانست. برای اخذ ویزای کار 485 استرالیا باید یک دانشجوی موفق و با مهارت و تخصص باشید که شغلی که می خواهید در آن کار کنید، در لیست MLTSSL آمده باشد. مدت زمان اعتبار این ویزا 18 ماه است. در این مورد ویزای استرالیا کار شما را تضمین نمی کند و خودتان باید دنبال کار بگردید.

شرایط اخذ ویزای کار 485 استرالیا

 • شخص متقاضی باید کمتر از ۵۰ سال سن داشته باشد.
 • به تازگی مدرکی گرفته باشد که در CRICOS ثبت شده باشد.
 • حداقل برای مدت دو سال در استرالیا تحصیل کرده باشد.
 • بعد از فارغ التحصیلی حداکثر تا 6 ماه زمان دارد که برای اخذ ویزای 485 اقدام کند.
 • تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشد.
 • بیمه درمانی استرالیا را داشته باشد و از نظر سلامتی در شرایط خوبی باشد.
 • داخل خاک استرالیا باشد.

مزایای ویزای کار 485 استرالیا

 • می توانید در این کشور هم درس بخوانید هم کار پیدا کنید و هم سفر کنید.
 • 18 ماه فرصت دارید تا برای خود یک شغل مناسب پیدا کنید و ویزای خود را تبدیل کنید تا اقامت دائم استرالیا را به دست آورید.

امتیاز بندی ویزای کار استرالیا

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، شما برای اخذ ویزای کار استرالیا نیاز به کسب حداقل امتیازهایی دارید. در ادامه در مورد هر کدام از مدارک و امتیاز آن ها صحبت کرده ایم.

میزان سوابق کاری خارج از استرالیاامتیاز
سابقه کاری زیر 3 سال0 امتیاز
سابقه کاری بین 3 تا 4 سال5 امتیاز
سابقه کاری بین 5 تا 7 سال10 امتیاز
سابقه کاری بین 8 تا 10 سال15 امتیاز

 

مدرک تحصیلی

امتیاز

مدارک پایان دوره ارزیابی شده مرتبط با تخصص

10 امتیاز

مدارک ارزیابی شده معادل فوق دیپلم استرالیا

10 امتیاز

مدارک ارزیابی شده معادل لیسانس استرالیا

15 امتیاز

مدارک ارزیابی شده معادل دکترای استرالیا

20 امتیاز

تحصیل در استرالیا

امتیاز

تحصیل در مناطق کم‌جمعیت استرالیا

5 امتیاز

تحصیل حداقل در یک مقطع تحصیلی در استرالیا

5 امتیاز

تسلط به زبان انگلیسی

امتیاز

معمولی

0 امتیاز

خوب

10 امتیاز

عالی

20 امتیاز

صلاحیت تحصیلات تخصصی

امتیاز

مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا از موسسات تحصیلی استرالیا

5 امتیاز

امتیاز داشتن اسپانسر ایالتی یا فامیلی (میزان دقیق امتیاز به نوع ویزا بستگی دارد)

5 یا 15 امتیاز

سن

امتیاز

18 تا 24 سال

25 امتیاز

25 تا 32 سال

30 امتیاز

33 تا 39 سال

25 امتیاز

40 تا 44 سال

15 امتیاز

سابقه کاری مرتبط در کشور استرالیا (10 سال گذشته)

امتیاز

کمتر از یک سال

0 امتیاز

1 تا 2 سال

5 امتیاز

3 تا 4 سال

10 امتیاز

5 تا 7 سال

15 امتیاز

8 تا 10 سال

20 امتیاز

متاهل یا مجرد بودن

امتیاز

متاهل

5 یا 10 امتیاز

مجرد

10 امتیاز

بر اساس جدول امتیاز بندی ویزای کار استرالیا شما می توانید امتیاز خود را محاسبه کنید و هر کدام از ویزاهایی که توضیح داده شد را بر اساس امتیاز و شرایطی که دارید انتخاب کنید.

فرایند اخذ ویزای کاری استرالیا

 

یکی از سوالاتی که ممکن است برای تان پیش بیاید این است که چگونه ویزای کار استرالیا بگیریم یا بهتر بگوییم فرایند اخذ ویزای کاری استرالیا به چه صورت است؟

در مرحله اول متقاضی باید امتیازات خود را بر اساس شرایطی که دارد و جدول هایی که در بالا آمده است، محاسبه کند. بعد از این که امتیازات محاسبه شد، می تواند نوع ویزای مورد نظر را انتخاب کند و می تواند مدارک خود را به صورت آنلاین بارگذاری کند. این مدارک توسط ارگان های مربوطه بررسی می شود و به تاییدیه نهایی می رسد. بعد از انجام این مراحل باید فرم EOI را تکمیل کنید و برای سفارت ارسال کنید. بعد از این که فرم را ارسال کردید، باید منتظر بمانید تا همه کسانی که برای اخذ ویزای مورد نظر شما درخواست داده اند، شرایط شان بررسی شود. متقاضی باید هزینه ای را بابت ارائه خدمات پرداخت کند که این هزینه به صورت تقریبی 3.755 دلار استرالیا می باشد. اگر ویزای شما نیاز به اسپانسرشیپ ایالتی دارد، باید در این مرحله شما را جذب کند. بعد از این مرحله و دریافت دعوت نامه،60 روز زمان دارید تا برای اخذ ویزای کار استرالیا اقدام کنید. پس از آن متقاضی باید به همراه مدارک خود به سفارت استرالیا برای مصاحبه ویزا مراجعه کند.

مدت زمانی که طول می کشد پروسه اخذ ویزا انجام شود، به عوامل زیادی مثل رشته شغلی، نمره زبان، امتیاز و… وابسته است و نمی توان عدد دقیقی را بیان کرد و هر پرونده با پرونده دیگر متفاوت است ولی اگر به صورت تقریبی بخواهیم زمان پروسه مهاجرت از طریق ویزای کار استرالیا را تخمین بزنیم، بین 3 ماه تا 16 ماه زمان لازم است. اگر این پروسه به موفقیت بینجامد و شما ویزای خود را اخذ کنید، می توانید به استرالیا بروید و در آن جا کار کنید، تحصیل کنید و زندگی کنید و اگر ویزای شما شامل اقامت دائم باشد، می توانید از خدماتی که دولت استرالیا در اختیارتان قرار می دهد، مثل بیمه خدمات درمانی استفاده کنید.

مدت زمانی که طول می کشد پروسه اخذ ویزا انجام شود، به عوامل زیادی مثل رشته شغلی، نمره زبان، امتیاز و… وابسته است و نمی توان عدد دقیقی را بیان کرد و هر پرونده با پرونده دیگر متفاوت است ولی اگر به صورت تقریبی بخواهیم زمان پروسه مهاجرت از طریق ویزای کار استرالیا را تخمین بزنیم، بین 3 ماه تا 16 ماه زمان لازم است.

ویزای کار استرالیا بدون مدرک زبان

یکی از شرایط گرفتن ویزای کار استرالیا داشتن مدرک زبان است. ولی این موضوع به یکی از موانع برای ایرانیان تبدیل شده است چون بسیاری از افراد توانایی لازم برای شرکت در آزمون زبانی مثل آیلتس را ندارند و راه مهاجرت به استرالیا برای شان دشوار می شود. اما آیا اخذ ویزای کار استرالیا بدون مدرک زبان میسر است؟ فقط برای برخی مشاغل خیلی خاص و آن هم به صورت محدود شما می توانید مدرک زبان نداشته باشید ولی پیشنهاد ما این است که اگر نمی توانید آزمون آیلتس بدهید، آزمون های زبان دیگر که مورد تایید اداره مهاجرت استرالیا هستند را انتخاب کنید. یکی از این آزمون ها، آزمون PTE است که راحت تر از آزمون آیلتس است و شرکت های زیادی با ارائه مدرک PTE اسپانسر شما خواهند شد.

ویزای کار استرالیا و بررسی ویزای همراه

بردن همراه به نوع ویزای کار شما بستگی دارد. اما در حالت کلی، متقاضی می تواند بعد از ورود به خاک استرالیا درخواست ویزای همراه دهد و اداره مهاجرت استرالیا بعد از بررسی شرایط، ویزای همراه را صادر خواهد کرد. البته در صورتی که متقاضی بتواند در همان ابتدا برای اقامت دائم استرالیا اقدام کند، می تواند درخواست ویزای همراه را هم اعلام کند و این موضوع کاملا بستگی به نوع ویزایی که شخص درخواست می دهد دارد. در صورتی که با ویزای همراه موافقت شود، همراه شخص متقاضی هم می تواند اجازه تحصیل و کار در استرالیا را داشته باشد و حتی به صورت تمام وقت در این کشور مشغول به کار شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار استرالیا

مدارک مربوط به ویزای کار استرالیا با توجه به نوعی که انتخاب می کنید، متفاوت است اما به طور کلی مدارک زیر برای اخذ ویزای کار استرالیا لازم است:

 • پاسپورت معتبر
 • 2 قطعه عکس از متقاضی و اشخاصی که می خواهند او را همراهی کنند.
 • گواهی پیشنهاد کاری از سمت کارفرمای استرالیایی (در صورت وجود)
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی که برای اداره مهاجرت استرالیا معتبر باشد.
 • ارائه مدارک تحصیلی و ترجمه آن ها به زبان انگلیسی
 • اگر متاهل هستید، ارائه سند ازدواج و ترجمه آن به زبان انگلیسی
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

میزان حقوق در استرالیا

یکی از مواردی که استرالیا را به یک کشور محبوب برای مهاجرت تبدیل کرده است، میزان حقوق آن است. میانگین حقوق و دستمزد در استرالیا برای برخی رشته ها به شرح زیر است:

مهندسین معمار به صورت متوسط 60 هزار دلار استرالیا

معلمین به صورت متوسط 76 هزار دلار استرالیا

پرستاران به صورت متوسط 80 هزار دلار استرالیا

مهندسین به صورت متوسط 82 هزار دلار استرالیا

پزشکان به صورت متوسط 110 هزار دلار استرالیا

مشاغل مورد نیاز در استرالیا

دولت استرالیا هر ساله لیست شغل های مورد نیاز خود را منتشر می کند و از این طریق اعلام می کند تا نیروهای متخصص و ماهر در سراسر دنیا، این کشور را برای مهاجرت انتخاب کنند. در زیر لیست برخی شغل های پرطرفدار و مورد نیاز این کشور را آورده ایم که بیشترین تقاضا را برای اخذ ویزای کار استرالیا دارند.

جراحان فک و صورت، متخصصین IT، معماران، مدیران پروژه، متخصصین زنان و زایمان، مهندسین عمران، مدیران مالی، تکنسین آزمایشگاهی، متخصصین اطفال، حسابدران، پرستاران، مهندسین پزشکی، کارگزاران بیمه، متخصصین بیهوشی، دستیاران اجرایی و پزشکان معالج.

دولت استرالیا هر ساله لیست شغل های مورد نیاز خود را منتشر می کند و از این طریق اعلام می کند تا نیروهای متخصص و ماهر در سراسر دنیا، این کشور را برای مهاجرت انتخاب کنند.

نحوه کاریابی در استرالیا

همان طور که گفتیم در برخی از ویزای کار استرالیا شما باید خودتان به دنبال کار بگردید و اسپانسر ندارید. در این موارد می توانید از سایت های کاریابی استفاده کنید. برای پیدا کردن کار در سایت های کاریابی استرالیا، شما باید از سطح زبان قابل قبولی برخوردار باشید و با ارسال رزومه تحصیلی و رزومه کاری خود و ارائه مدارک مربوطه درخواست خود را برای پیدا کردن کار ثبت کنید. در پایان و در صورتی که کارفرمایان استرالیایی یا شرکت های موجود در این کشور به شما دعوت نامه بدهند، شما می توانید ویزای کار استرالیا را دریافت کنید. پیدا کردن کار در این سایت ها کار سختی نیست و فقط نیاز به سطح خوبی از زبان دارد. برخی از این سایت های کاریابی در استرالیا در ادامه آمده است:

نکاتی که لازم است بدانید

MLTSSL مخفف عبارت Medium and Long Term Strategic Skill List و به معنی لیست مشاغلی است که دولت استرالیا اعلام کرده است به آن ها به صورت بلند مدت نیاز دارد.
STSOL مخفف عبارت Short Term Skilled Occupation List است و به معنی مشاغلی است که دولت استرالیا اعلام کرده است در کوتاه مدت به آن ها نیاز دارد.
ROL مخفف عبارت Regional Occupation List و به معنی مشاغلی است که کشور استرالیا صرفا در مناطق کم جمعیت به آن ها نیاز دارد.
CRICOS مخفف Schools With Overseas Students یک پایگاه اطلاعاتی است که شامل بیش از 120 موسسه آموزشی استرالیا است.