همه چیز در مورد ویزای تحصیلی استرالیا

استرالیا یکی از کشورهای توسعه یافته در نیمکره جنوبی است که به دلیل استاندارد بالای زندگی و امکاناتی که فراهم می آورد، یک کشور خوب برای تحصیل و زندگی است. در حال حاضر یکی از راه های خوب برای مهاجرت به این کشور، اخذ ویزای تحصیلی استرالیا است. این ویزا برای افرادی مناسب است که قصد دارند در یکی از مراکز معتبر آموزشی این کشور تحصیل کنند. از طریق ویزای تحصیلی استرالیا می توانید به صورت تمام وقت تحصیل کنید و افرادی که وابسته به او هستند هم می توانند به این کشور سفر کنند. قبل از این که درخواست اخذ ویزای تحصیلی استرالیا را بدهید، باید در یکی از مراکز تحصیلی و دانشگاه های استرالیا پذیرفته شوید. یکی از شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا این است که شرایط زندگی و تحصیل در استرالیا را داشته باشید.

امروزه افراد زیادی علاقه دارند تا در بهترین دانشگاه های جهان تحصیل کنند و استرالیا یکی از این کشورهاست که با داشتن دانشگاه های برتر و امکانات فراوانی که برای محصلان فراهم کرده است، به یکی از مقاصد خوب برای تحصیل تبدیل شده است. در تمام مقاطع تحصیلی شما می توانید درخواست ویزای تحصیلی استرالیا را بدهید یعنی از دبستان تا دکتری امکان ادامه تحصیل برای افراد خارجی امکان پذیر است.

ویزای تحصیلی استرالیا

برای این که درخواست ویزای تحصیلی استرالیا خود را ثبت کنید، باید برای تمام مقاطع تحصیلی به صورت آنلاین درخواست دهید. در این روش لازم است چند مرحله اطلاعات لازم را وارد کنید و در پایان به صفحه پرداخت می روید و باید هزینه را بپردازید. مدارک مورد نیاز را هم باید در هنگام ثبت درخواست تان به صورت آنلاین، آپلود کنید.

از سال 2012 به بعد، ویزاهای استرالیا از طریق سیستم الکترونیکی به صورت نامه کتبی به متقاضیان ارسال می شود و نیازی به درج لیبل ویزا در پاسپورت نیست.

یکی از مهم ترین شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا اثبات این موضوع است که بعد از این که تحصیل تان در استرالیا به پایان رسید، قصد واقعی داشته باشید که به کشور خود برگردید. در حال حاضر، با توجه به وضعیت اقتصادی نامساعد ایران، اثبات این مساله برای ایرانیان کمی دشوار است و شما باید تمکن مالی و وابستگی کافی داشته باشید تا بتوانید این موضوع را ثابت کنید. وابستگی می تواند وابستگی عاطفی، کاری، مالی و… باشد که به واسطه آن ها شما ملزم هستید بعد از اتمام تحصیل تان به ایران برگردید.

یکی از مهم ترین شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا اثبات این موضوع است که بعد از این که تحصیل تان در استرالیا به پایان رسید، قصد واقعی داشته باشید که به کشور خود برگردید.

شرایط ویزای دانشجویی استرالیا از نظر طول مدت ویزا

اگر دوره تحصیلی کمتر از 10 ماه طول بکشد، معمولا ویزا تا یک ماه بیشتر از زمان پایان تحصیل ادامه خواهد داشت.

اگر دوره تحصیلی بیشتر از 10 ماه باشد و زمان پایان آن در ماه هایی بین ژانویه تا اکتبر باشد، معمولا ویزا تا دو ماه بیشتر از زمان پایان تحصیل صادر می شود.

اگر مدت زمان تحصیل بیش از 10 ماه باشد و زمان پایان آن مثل پایان دوره تحصیلی در استرالیا یعنی در ماه های نوامبر و دسامبر باشد، ویزا تا مارچ سال بعد ادامه خواهد داشت.

نکات تکمیلی مربوط به طول مدت ویزای تحصیلی استرالیا

در هنگام و بعد از اخذ ویزای تحصیلی استرالیا حتما باید به موارد زیر دقت کنید:

حداکثر زمان اعتبار ویزای دانشجویی استرالیا 5 سال است که البته تحت شرایط خاصی این عدد ممکن است به بیشتر از 5 سال هم برسد برای مثال دانشجو در رشته هایی تحصیل کند که تمام شدن شان بیشتر از 6 سال طول بکشد. رشته هایی مانند پزشکی و معماری از این دست هستند یا در دوره تحصیلی ای که فرد می گذراند، یک پیشرفت منطقی وجود داشته باشد. برای مثال یک در درس نیاز باشد که درس دیگری پیش نیز باشد.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی استرالیا

معمولا 4 هفته طول می کشد که تکلیف پرونده شما به عنوان درخواست ویزای تحصیلی استرالیا مشخص شود. اما اگر تکلیف پرونده شما در بازه 4 هفته مشخص نشد، می تواند به یکی از دلایل زیر باشد:

 • نقص مدرک در پرونده داشته باشید.
 • آفیسر برای متقاعد شدن مدارک بیشتری از دانشجو درخواست کند.
 • آفیسر از متقاضی درخواست کند که انگشت نگاری یا آزمایشات پزشکی انجام دهد.‌

به صورت کلی اگر بخواهیم زمان بررسی پرونده اخذ ویزای تحصیلی استرالیا را بررسی کنیم برای هر مقطع به شرح زیر است:

 • برای دوره دکترا: حدود ۲ تا ۳ ماه
 • برای دوره لیسانس و فوق لیسانس: حدود ۲ تا ۶ هفته
 • برای دوره دبستان و دبیرستان: حدود ۲ تا ۴ ماه

هزینه ویزای تحصیلی استرالیا

برای این که بتوانید ویزای تحصیلی استرالیا را بگیرید باید هزینه ای را هنگام ارائه مدارک و پرونده بپردازید. هزینه صدور ویزای تحصیلی برای افراد مختلف به شرح زیر است:

 • متقاضی اصلی: ۵۵۰ دلار
 • همراه متقاضی که بالای ۱۸ سال سن دارد: ۴۱۰ دلار
 • همراه متقاضی که زیر ۱۸ سال سن دارد: 135 دلار

در صورتی که درخواست شما برای ویزای تحصیلی استرالیا ریجکت شود، هزینه پرداخت شده عودت داده نمی شود.

هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا

معمولا 4 هفته طول می کشد که تکلیف پرونده شما به عنوان درخواست ویزای تحصیلی استرالیا مشخص شود. اما اگر تکلیف پرونده شما در بازه 4 هفته مشخص نشد، می تواند به یکی از دلایل زیر باشد:

 • هزینه تحصیل در مقطع دبیرستان: معمولا  از ۶ هزار دلار در سال
 • هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع لیسانس: معمولا از ۱۵ هزار دلار در سال
 • هزینه تحصیل در مقطع فوق‌ لیسانس: معمولا از ۱۸ هزار دلار در سال
 • هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع دکترا: معمولا از ۲۰ هزار دلار در سال

هزینه زندگی در استرالیا متغیر است و بسته به شهر محل سکونت، نحوه زندگی و بسیاری عوامل دیگر، فرق می کند. اما اگر بخواهیم هزینه زندگی را به طور متوسط در کشور استرالیا تخمین بزنیم، از ۱۰۰۰ تا  ۲۵۰۰ دلار استرالیا به صورت ماهانه خواهد بود.

هزینه اجاره منزل از هفته ای۱۵۰ دلار تا ۶۰۰ دلار متغیر است.

هزینه رفت و آمد با وسیله نقلیه عمومی معمولا از هفته ای ۴۰ تا ۸۰ دلار متغیر است.

هزینه زندگی در استرالیا متغیر است و بسته به شهر محل سکونت، نحوه زندگی و بسیاری عوامل دیگر، فرق می کند. اما اگر بخواهیم هزینه زندگی را به طور متوسط در کشور استرالیا تخمین بزنیم، از ۱۰۰۰ تا  ۲۵۰۰ دلار استرالیا به صورت ماهانه خواهد بود.

اخذ ویزای تحصیلی استرالیا برای افراد زیر ۱۸ سال

یکی از شرایط اخذ ویزای تحصیلی استرالیا برای افرادی که سن زیر 18 سال دارند، این است که باید تمکن مالی کافی داشته باشند و هزینه کل دوره تحصیلی که قصد دارند بگذرانند را از قبل تامین کرده باشد. برای این کار لازم است که والدین شخص متقاضی یا کسی که او را همراهی می کند، باید از نظر مالی و مسکونی حمایت شود. این قضیه تا زمانی که شخص به بالای 18 سال برسد ادامه دارد و مرکز آموزشی ای که متقاضی را پذیرفته است، باید یک تعهدنامه مالی برای او صادر کند. این تعهدنامه حتی برای زمانی که شخص قبل از شروع ترم 18 ساله می شود ولی قبل از آن در استرالیا ساکن است هم صادر می شود. این تعهدنامه یا تا 7 روز بیشتر از اعتبار تاییدیه ثبت نام معتبر است یا تا زمانی که متقاضی به سن 18 سال برسد.

زبان انگلیسی جهت اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

برای این که بتوایند ویزای تحصیلی استرالیا را اخذ کنید، باید مدرک زبان ارائه کنید. اهمیت مدرک زبان آنقدر زیاد است که اگر شما تمام کارهای خود را انجام دهید ولی مدرک زبان ارائه نکنید، آفیسر پرونده شما را ریجکت خواهد کرد. در ادامه حداقل نمره لازم برای هر کدام از مدارک را ذکر کرده ایم.

نام آزمونحداقل نمرهحداقل نمره با ۱۰ هفته کلاسحداقل نمره با ۲۰ هفته کلاس
آیلتس  IELTS۵.۵۵۴.۵
تافل  paper based۵۲۷۵۰۰۴۵۰
تافل  iBT۴۶۳۵۳۲

Cambridge English

Advanced Certificate in Advanced English

۴۲۳۶۳۰
PTE423630
Occupational English Testنمره قبولی

 

 

شرایط ذکر شده برای کسب حداقل نمره است و طبیعی است هر چقدر امتیاز شما بالاتر باشد، احتمال این که ویزا برای تان صادر شود، بیشتر می شود.‌

برای این که بتوایند ویزای تحصیلی استرالیا را اخذ کنید، باید مدرک زبان ارائه کنید. اهمیت مدرک زبان آنقدر زیاد است که اگر شما تمام کارهای خود را انجام دهید ولی مدرک زبان ارائه نکنید، آفیسر پرونده شما را ریجکت خواهد کرد.

در موارد زیر لازم نیست مدرکی برای اثبات توانایی در زبان انگلیسی ارائه کنید:

اگر در برنامه تبادل دانشجو باشید، اگر دوره فشرده زبان انگلیسی که مخصوص افراد خارجی است و به ELICOS شهرت دارد را پشت سر گذاشته باشید، اگر در فرصت مطالعاتی پس از فارغ التحصیلی باشید یا در یک دوره تمام وقت به عنوان دوره‌ی اصلی ثبت نام کرده باشید، نیازی نیست مدرک زبان ارائه کنید.

اگر 5 سال در کشورهایی از جمله استرالیا، بریتانیا، آمریکا، کانادا، نیوزلند، آفریقای جنوبی و جمهوری ایرلند تحصیل کرده باشید.(یک یا چند مورد از کشورها)

اگر شهروند و دارنده پاسپورت یکی از کشورهای بریتانیا، آمریکا، کانادا، نیوزلند و جمهوری ایرلند باشید.

اگر دو سال قبل از این که درخواست ویزای تحصیلی استرالیا را داده باشید، در این کشور به زبان انگلیسی گواهینامه ارشد آموزش ثانویه دریافت کرده باشید یا قسمت قابل توجهی از یک دوره تحصیلی که منجر به کسب گواهینامه درجه‌ی IV و بالاتر می شود را گذرانده باشید.

ELICOS  یک دوره فشرده زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی است که درخواست ویزای تحصیلی برای استرالیا داده اند. اگر قصد دارید برای مدت زمانی بیش از 12 ماه در یکی از دوره های زبان انگلیسی تحصیل کنید، باید اطلاعات و مدارک زیادی ارائه کنید که یکی از آن ها مدرک زبان است و اگر نداشته باشید باید ELICOS را بگذرانید.

شرایط مالی لازم برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

 

متقاضی باید ثابت کند که منابع مالی برای پرداخت هزینه های دانشگاه، اسکان و زندگی را دارد. در صورتی که مدارک لازم برای این که متقاضی از تمکن مالی کافی برخوردار است ارائه نشود، درخواست وی ریجکت خواهد شد. هزینه های گفته شده باید شامل هزینه سفر به استرالیا، هزینه یک سال شهریه دانشگاه و زندگی اش در استرالیا باشد.

لازم است مدارکی ارائه کند که تشان دهد شخص به صورت سالانه حداقل 63 هزار دلار استرالیا درآمد دارد. در صورتی که شخص با همراه به استرالیا می رود، این مبلغ به 73 هزار دلار افزایش می یابد.

در صورتی که شخص متقاضی باید به مدرسه برود و در آن جا تحصیل کند، باید هزینه تحصیل را به صورت کامل داشته باشد و رقم آن در مدارکی که دارد، نشان داده شود. هزینه های تحصیل در مدرسه حداقل 8 هزار دلار در سال خواهد بود.

برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا لازم است مدارکی ارائه کنید که تشان دهد شما به صورت سالانه حداقل 63 هزار دلار استرالیا درآمد دارید. در صورتی که با همراه به استرالیا می روید، این مبلغ به 73 هزار دلار افزایش می یابد.

بیمه درمانی دانشجو

زمانی که شما برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا اقدام می کنید، باید بیمه درمانی بخرید. این بیمه باید به صورت مستقیم از شرکت هایی که بیمه ارائه می کنند، بخرید. خرید این بیمه برای همه دانشجوبان اجباری می باشد. ‌مبلغ بیمه بسته به مدت آن و وضعیت تاهل متفاوت است. برای مثال بیمه یک سال دانشجوی مجرد حدود 560 دلار استرالیاست ولی این عدد برای دانشجوی متاهل که فرزند ندارد به 2920 دلار استرالیا می رسد و برای دانشجویی که فرزند هم دارد 5120 دلار استرالیا است.

این بیمه باید از شرکت هایی خریداری شود که مورد تایید سفارت است. در صورتی که متقاضی درخواست کند، دانشگاه ها این بیمه را برای او خریداری می کنند.

آزمایشات پزشکی برای اخذ ویزای دانشجویی استرالیا

برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا باید یکسری آزمایشات پزشکی انجام دهید. پروسه انجام این آزمایش ها ممکن است چند هفته طول بکشد و بهتر است قبل از این که پرونده درخواست ویزا را ارسال کنید، آزمایشات پزشکی را انجام دهید. نتایج این آزمایش ها تا یک سال معتبر است. هزینه انجام این آزمایشات در کشورهای مختلف متفاوت است.

برای همراهان نیازی به انجام آزمایشات پزشکی نیست ولی اگر آفیسر در پرونده اعلام کند که همراهان باید آزمایشات پزشکی را انجام دهند، این کار باید صورت گیرد.

متقاضیانی که سن بالای 16 سال دارند، باید گواهی عدم سوء پیشینه دریافت کنند. در صورتی که در برخی از کشورها هم بیش از یک سال زندگی کرده باشید، باید این گواهی را دریافت کنید.

برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا باید یکسری آزمایشات پزشکی انجام دهید. پروسه انجام این آزمایش ها ممکن است چند هفته طول بکشد و بهتر است قبل از این که پرونده درخواست ویزا را ارسال کنید، آزمایشات پزشکی را انجام دهید. نتایج این آزمایش ها تا یک سال معتبر است.

ویزای تحصیلی برای تحصیل در مدارس استرالیا

اگر شما متقاضی تحصیل در مدارس استرالیا هستید، می توانید برای دوره های ابتدایی و دبیرستان در استرالیا اقدام کنید. مدت زمان اعتبار ویزای دانشجویی برای مدرسه 5 سال است. این ویزا برای دره ابتدایی، حداکثر برای 2 سال صادر می شود. فردی که می خواهد در مدارس استرالیا تحصیل کند، باید نسبت به دوره تحصیلی که می خواهد در آن تحصیل کند، شرایط زیر را برای اخذ ویزای تحصیلی داشته باشد.

شخص باید در زمان اپلای برای ویزا حداقل 6 سال سن داشته باشد.

اگر شخص می خواهد برای کلاس نهم درخواست ویزا دهد، باید سنش کمتر از 17 سال باشد.

اگر شخص می خواهد برای کلاس دهم درخواست ویزا دهد، باید سنش کمتر از 18 سال باشد.

اگر شخص می خواهد برای کلاس یازدهم درخواست ویزا دهد، باید سنش کمتر از 19 سال باشد.

اگر شخص می خواهد برای کلاس دوازدهم درخواست ویزا دهد، باید سنش کمتر از 20 سال باشد.

اگر شخص سنی کمتر از 6 سال داشته باشد، این امکان را دارد که سه ماه با ویزای توریستی استرالیا که از دسته ویزای ساب کلاس 600 است، تحصیل کند.

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
خطا ! لطفا دوباره تلاش نمایید.

انواع ویزاهای تحصیلی استرالیا

قبل از سال 2016 ویزای تحصیلی استرالیا انواع مختلفی داشت و بر اساس شرایط و هدفی که داشتید باید یک مورد را انتخاب می کردید و برای یکی از آن ها درخواست می دادید. این تقسیم بندی در گذشته به شکل زیر بود:

ویزای ساب کلاس ۵۷۳ و‌ ۵۷۴

به این ویزا که ویزای آموزش عالی هم گفته می شود، مناسب افرادی بود که دوست داشتند در سطح آموزش عالی تحقیق و تحصیل کنند و باید ویزای تحصیلی استرالیا را دریافت می کردند.

ویزای ساب کلاس ۵۷۲

این ویزا که به ویزای تحصیل و آموزش حرفه ای معروف است، مناسب افرادی بود که دوست داشتند در رشته های فنی و حرفه ای تحصیل کنند یا آموزش تمام وقت ببینند.

ویزای ساب کلاس ۵۷۰

این نوع ویزا برای افرادی مناسب بود که دوست داشتند به صورت تمام وقت و فشرده زبان انگلیسی را فراگیری کنند.

ویزای ساب کلاس ۵۷۱

این ویزا مخصوص افرادی بود که دوست داشتند در مدارس استرالیا به صورت تمام وقت تحصیل کنند.

ویزای ساب کلاس ۵۸۰

این ویزا که به ویزای سرپرستی محصل هم معروف است، برای افرادی‌ مناسب بود که می خواستند به عنوان سرپرست یک شخص زیر ۱۸سال که می خواست در یکی‌ از مدارس استرالیا  تحصیل کند، همراهی کند. محصل غیر استرالیایی در استرالیا یا در موارد خاص، یک شخص بالای ۱۸سال، برای نگهداری از او به استرالیا وارد می شود.

اما در حال حاضر تمام ویزاهای تحصیلی با عنوان ساب کلاس 500 شناخته می شوند. اگر هر یک از دوستان یا افراد خانواده شما از هر یک از ساب کلاس های بالا برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا استفاده کردند، الان شما باید ویزای ساب کلاس 500 را انتخاب کنید.

ملزومات اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

برای این که ویزای شما صادر شود، باید یکسری شرایط کلی را رعایت کرده باشید و مدارک آن را آماده داشته باشید.

 • اولین لازمه اخذ ویزای تحصیلی استرالیا این است که شما در یک دوره تحصیلی در استرالیا به طور قطع ثبت نام کرده باشید.
 • دوم این است که برای پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در استرالیا توانایی مالی کافی را داشته باشید.
 • باید مدرکی ارائه کنید که نشان دهد شما به زبان انگلیسی تسلط دارید.
 • باید در بازه زمانی ای که در استرالیا اقامت دارید، بیمه درمانی داشته باشید.
 • باید ثابت کنید که بعد از تمام شدن تحصیل تان، قصد دارید به کشورتان برگردید. (Genuine Temporary Entrant)

متقاضی باید در یکی از دوره های تحصیلی و در یکی از مراکز آموزشی معتبر که به صورت تمام وقت برگزار می شود، پذیرفته شده باشد.

در صورتی که سن متقاضی زیر 18 سال باشد، باید هزینه تمام دوره تحصیلی اش را از قبل تامین کرده باشد و با تمکن مالی کافی درخواست ویزای تحصیلی استرالیا را بدهد.

در صورتی که متقاضی از خارج از کشور استرالیا برای ویزای دانشجویی اقدام می کند، باید تاییدیه ثبت نام (CoE) را هم ارائه کند. تنها نامه پذیرش مرکز آموزشی کافی نخواهد بود.

در صورتی که سن متقاضی زیر 18 سال باشد، باید هزینه تمام دوره تحصیلی اش را از قبل تامین کرده باشد و با تمکن مالی کافی درخواست ویزای تحصیلی استرالیا را بدهد.

سوالات هنگام مصاحبه برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

آیا می توانید برای رشته تحصیلی ای که پذیرش گرفته اید، در کشور خود به تحصیل ادامه دهید؟ اگر می توانید چرا استرالیا را برای تحصیل انتخاب کرده اید؟

چقدر به کشورتان وابستگی دارید؟ چه انگیزه ای دارید که دوباره به ایران برگردید؟

وضعیت مالی شما به چه صورت است؟ آیا وضعیت مالی خوب شما می تواند انگیزه ای برای بازگشت تان به کشورتان باشد؟

آیا خدمت سربازی را در کشورتان گذرانده اید؟

وضعیت سیاسی و معیشتی در کشورتان به چه صورت است؟

چقدر در مورد دانشگاه و رشته تحصیلی ای که پذیرفته شده اید، اطلاعات دارید؟

آیا دوره تحصیلی ای که قرار است در استرالیا بگذرانید با تحصیلات قبلی و شغل شما مرتبط است؟ آیا تحصیل در دوره مورد نظر برای آینده شغلی شما سودمند است؟

آیا قبلا درخواست ویزا برای کشوری داده اید که رد شده باشد؟

آیا توانسته اید در کشورهایی که سخت ویزا می دهند، موفق به اخذ ویزا شوید؟

آیا قبلا در موعد مقرر، کشورهایی که به آن ها سفر کرده بودید را ترک کرده اید؟

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا باید مدارک زیر فراهم کنید. گاهی ممکن است آفیسر از شما درخواست مدارک دیگری هم داشته باشد که در این صورت باید مدرک خواسته شده را فراهم کنید و ارائه کنید.

 • پاسپورت متقاضی و همراهانش
 • شناسنامه متقاضی و همراهانش
 • کارت ملی متقاضی و همراهانش
 • در صورتی که شخص متاهل است، سند ازدواج لازم است.
 • گواهی عدم سوء پیشینه برای متقاضی و همراهانش
 • صورت حساب بانکی که در آن توانایی مالی متقاضی برای پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در استرالیا به اثبات رسیده باشد.
 • مدرک ثبت نام در دانشگاه (COE)
 • بیمه دانشجویی
 • مدرکی که ثابت کند متقاضی مسلط به زبان انگلیسی است.
 • GTE Statement

بررسی هدف واقعی متقاضی از تحصیل در استرالیا

چیزی که برای آفیسر و دولت استرالیا اهمیت دارد، این است که شما بعد از اتمام دوره تحصیل تان به کشور خودتان برگردید و در استرالیا نمانید. اگر آفیسر متوجه شود که قصد ماندن در کشور خودتان را ندارید، بدون تعلل درخواست شما را رد خواهد کرد. هدف متقاضی باید اقامت موقت برای تحصیل در استرالیا باشد. تمام پرونده هایی که برای درخواست ویزای تحصیلی استرالیا تشکیل می شوند، از این نظر مورد بررسی قرار می گیرند. بنابراین GTE هر دانشجو ارزیابی می شود تا مشخص شود هدف اصلی متقاضی تحصیل در این کشور است و نه اقامت.

تحصیل در استرالیا و اجازه کار

قبل از این که تحصیل شما در استرالیا شروع شود شما اجازه کار در این کشور را نخواهید داشت. پس از این که دوره تحصیلی تان شروع شد، بسته به این که دوره شما in session باشد یا not in session شرایط متفاوت خواهد بود. اگر دوره تحصیلی شما in session باشد، اجازه دارید به کاری مشغول شوید که حداکثر ساعت کاری آن 40 ساعت در دو هفته باشد. اما اگر دوره تحصیلی شما not in session باشد، شما اجازه دارید در ساعت های نا محدود به کاری اشتغال داشته باشید.

در دو صورت کارهای داوطلبانه و رایگان جزئی از محدودیت 40 ساعت در دو هفته محسوب نمی شوند:

 • اگر برای جامعه منفعت داشته باشد
 • برای یک سازمان غیر انتفاعی باشد

توجه کنید که این نوع کار باید کاملا داوطلبانه باشد یعنی شما به صورت نقدی و غیر نقدی نباید چیزی دریافت کنید اما اگر کاری که انجام می دهید در ازای غذا و محل زندگی است، اشکالی ندارد و مورد قبول است. اما اگر کار داوطلبانه ای که انجام می دهید، کاری باشد که توسط یک استرالیایی و در ازای دریافت حق الزحمه انجام شود، این کار جزئی از محدودیت 40 ساعته محاسبه خواهد شد.

قبل از این که تحصیل شما در استرالیا شروع شود شما اجازه کار در این کشور را نخواهید داشت. پس از این که دوره تحصیلی تان شروع شد، بسته به این که دوره شما in session باشد یا not in session شرایط متفاوت خواهد بود. اگر دوره تحصیلی شما in session باشد، اجازه حداکثر 20 ساعت در هفته کار کنید.

اگر شما در فرصت مطالعاتی پس از فارغ التحصیلی هستید، در زمان گذراندن دوره اولیه، می توانید 40 ساعت در دو هفته کار کنید. اگر در حال تحصیل در کارشناسی ارشد پژوهشی یا مقطع دکتری هستید، بدون محدودیت ساعت می توانید مشغول به کار باشید.
از مواردی که در بالا گفته شد نتیجه می شود که دانشجویان در مدت تحصیل در استرالیا اجازه دارند در هفته 20 ساعت را کار کنند و دانشجویان مقطع فوق لیسانس و دکترا هم می توانند کار تمام وقت داشته باشند. منظور از کار کردن، کاری است که مربوط به حرفه و تخصص دانشجو باشد. دستمزدها متفاوت است و می توانند هزینه زندگی و در بعضی موارد قسمتی یا همه شهریه دانشگاه را برای تحصیل در استرالیا پوشش دهد. استرالیا یکی از کشورهایی است که بالاترین سطح دستمزد و حقوق را دارد و بسته به تخصصی که دارید، می توانید حقوق خوبی دریافت کنید. برای مثال رشته های فنی و مهندسی در این کشور از حقوق و مزایای بالایی برخوردارند. اگر در این کشور به دنبال کار می گردید، مراکز کاریابی، مرکز کاریابی دانشگاه، روزنامه های محلی و شهری و سایت هایی مثل seek.com.au ابزارهایی هستند که به شما برای پیدا کردن کار کمک می کنند.
نکته: منظور از دوره in session این است که دوره به صورت ترمی باشد و شامل امتحانات پایان ترم شود.

پیگیری و مدیریت درخواست اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

زمانی که شما درخواست خود را به صورت آنلاین در سایت ثبت می کنید، یک شماره مرجع تراکنش که به آن TRN هم گفته می شود، اختصاص داده می شود و از این شماره می توانید برای کارهای زیر استفاده کنید:

 • درخواست اخذ ویزای خود را پیگیری و مدیریت کنید.
 • مراحل اخذ ویزای درخواستی خود را بررسی کنید.

شما در سایت سفارت یک حساب کاربری دارید که از آن باید برای ثبت درخواست استفاده کنید. برای رفتن به حساب کاربری باید آدرس زیر را کلیک کنید.

https://www.border.gov.au/immiaccount

از حساب کاربری خود می توانید برای امور زیر استفاده کنید:

 • درخواست ویزای تان اگر ناتمام مانده است، آن را تکمیل کنید.
 • مدارک خود را آپلود کنید و در سایت ارسال کنید.
 • اطلاعات پاسپورت خود را به روز رسانی کنید یا در صورت لزوم تغییراتی در آن ایجاد کنید.
 • ایمیل و آدرس خود را تغییر دهید.
 • می توانید مراحل پیشرفت فرآیند صدور ویزای خود را مشاهده کنید و آن را بررسی کنید.
 • ممکن است نیاز باشد کارهای دیگری انجام دهید یا مدارک جدیدی ارسال کنید.

پس از این که درخواست را ثبت کردید، ممکن است سفارت لازم ببیند یکی از موارد زیر را انجام دهید:

 • حضور برای مصاحبه
 • ارائه اطلاعات اضافی دیگر
 • ارائه اطلاعات هویتی به صورت انگشت نگاری
 • گواهینامه های مربوط به پلیس

صرف نظر کردن از درخواست اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

 

اگر قصد دارید از درخواست اخذ ویزای خود صرف نظر کنید، باید به حساب کاربری خود وارد شوید و از آن جا درخواست خود را لغو کنید.

مزایای تحصیل در استرالیا

یکی از مهم ترین مزایای تحصیل در استرالیا این است که شما در دانشگاه های برتر دنیا که رنکینگ زیر 100 دارند، تحصیل خواهید کرد.

یکی از مزایای ویزای تحصیلی استرالیا این است که شما اگر همسر داشته باشید، می توانید برای همسرتان هم ویزا بگیرید.

شما می توانید در حین تحصیل مجوز کار قانونی بگیرید و 20 ساعت در هفته کار کنید. با کار نیمه وقت در استرالیا می توانید بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین کنید.

اگر شما همسرتان را همراه خود ببرید، او این امکان را دارد که به صورت تمام وقت مشغول به کار شود.

دانشجویانی که در مقطع فوق لیسانس و دکترا تحصیل می کنند، می توانند مجوز کار تمام وقت دریافت کنند.

در صورتی که شرایط لازم را داشته باشید، می توانید برای اقامت دائم استرالیا درخواست دهید.

نکات مهم در راستای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

در سال های اخیر به دلیل شرایط مختلف سیاسی و اقتصادی، گرفتن ویزا توسط ایرانیان کمی مشکل تر شده است و چون افرادی که برای تحصیل مهاجرت کرده اند، به دلایل خاص در استرالیا مانده اند یا پناهنده شده اند، دولت و سفارت استرالیا نسبت به اخذ ویزای ایرانیان سخت گیر تر شده است. از این رو حتما به موارد زیر توجه کنید تا درخواست شما با ریجکتی مواجه نشود.

متقاضیانی که ایرانی هستند، تنها برای مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری شانس اخذ ویزا دارند.

شانس اخذ ویزا برای افرادی که موفق شده اند بورس بگیرند، بسیار بیشتر از افرادی است که می خواهند با هزینه های شخصی در استرالیا ادامه تحصیل دهند.

شانس اخذ ویزا برای افرادی که می خواهند تنها به این کشور سفر کنند، بیشتر از افرادی است که همراه با خانواده قصد رفتن دارند.

در انتخاب مقطع تحصیلی حتما دقت کنید تا درخواست ویزای شما با ریجکتی مواجه نشود. یعنی سن متقاضی باید با مقطع تحصیلی ای که درخواست داده است، همخوانی داشته باشد. مثلا یک فرد 25 ساله شانس کمی برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا در مقطع لیسانس دارد.

شانس اخذ ویزا برای افرادی که موفق شده اند بورس بگیرند، بسیار بیشتر از افرادی است که می خواهند با هزینه های شخصی در استرالیا ادامه تحصیل دهند.