همه چیز درباره اخذ ویزای مولتیپل کانادا

کشور کانادا به دلیل داشتن مناظر طبیعی فوق العاده، مردم مهربان، آب و هوای مختلف و… یکی از کشورهای پرطرفدار برای مسافرت است. این کشور تنوع جغرافیایی گسترده ای دارد و آب و هوای آن همیشه آن چیزی که تصور می کنیم نیست. در کانادا گاهی دمای یک شهر منفی 20 درجه و دمای یک شهر دیگر مثبت 20 درجه بوده است. مردم مهربانی که از نژاد پرستی چیزی نمی دانند و اگر کمکی از دست شان بر بیاید، با آغوش باز برای تان انجام می دهند. به همین دلیل است که کانادا را کشوری برای تمام سلیقه ها می دانند. همه این ها باعث شده تا کانادا یک کشور محبوب برای مسافرت باشد.

 

 در این مقاله سعی کرده ایم همه چیز را درباره اخذ ویزای مولتیپل کانادا بیان کنیم تا با داشتن اطلاعاتی جامع اقدام به درخواست ویزای کانادا کنید.قبل از این که درباره اخذ ویزای مولتیپل کانادا و مزایای آن و تبدیل آن به سایر ویزاها صحبت کنیم، می خواهیم در مورد تعریف چند واژه صحبت کنیم تا فهم ادامه مطالب راحت تر شود.

توریست کیست؟

توریست شخصی است که تابعیت یک کشور را ندارد ولی می خواهد به صورت قانونی از کشور دیگری دیدن کند. سالیانه کشور کانادا میزبان بیش از 35 میلیون بازدید کننده است که با ویزاهای غیر اقامتی وارد این کشور می شوند. تنها افرادی که دارای اقامت کانادا هستند یا شهروند کانادا هستند، برای سفر کردن به این کشور نیازی به اخذ ویزا ندارند در غیر این صورت باید ویزا بگیرند.

توریست شخصی است که تابعیت یک کشور را ندارد ولی می خواهد به صورت قانونی از کشور دیگری دیدن کند. سالیانه کشور کانادا میزبان بیش از 35 میلیون بازدید کننده است که با ویزاهای غیر اقامتی وارد این کشور می شوند.

انواع ویزای کانادا

کانادا ویزهای مختلفی دارد که هر شخصی بسته به نیاز خودش، به دریافت هر یک از آن ها اقدام می کند. در ادامه در مورد هریک از ویزاهای کانادا توضیح مختصری خواهیم داد و در نهایت به سراغ ویزای 5 ساله کانادا که به آن ویزای مولتیپل کانادا گفته می شود، می رویم و به صورت کامل در مورد آن صحبت می کنیم.

به طور کلی انواع ویزای کانادا به دو دسته کلی تقسیم می‌شود: 1. ویزای موقت کانادا 2. ویزای اقامت دائم کانادا

برای این که هر یک از این ویزاها را دریافت کنید دو راه دارید: یا به صورت آنلاین اقدام کنید یا به صورت حضوری به سفارت کانادا مراجعه کنید و مدارک لازم را به صورت دستی پر کنید و موارد لازم را ارائه کنید.

در ایران سفارت کانادا وجود ندارد به همین دلیل افرادی که متقاضی اخذ ویزای کانادا هستند، برای ثبت اطلاعات بیومتریک باید به کشورهایی که دفاتر  VFS هستند بروند.

ویزای موقت کانادا

ویزای موقت کانادا نوعی از ویزای این کشور است که در آن فرد حق دارد طی مدت زمان مشخصی به خاک کانادا وارد شود و بعد از تمام شدن آن مدت زمان مشخص، مجددا باید ویزای کانادا را دریافت کند. ویزای موقت کانادا شامل موارد زیر است:

ویزای توریستی کانادا: که به آن ویزای ویزیتوری هم گفته می وشد و با اهداف توریستی انجام می شود. در حال حاضر این ویزا که به آن ویزا کانادا مولتی گفته می شود در ایران به ویزای 5 ساله کانادا معروف است و شخص به عنوان توریست می تواند با اخذ این ویزا به کانادا ورود کند. چیزی که در گرفتن ویزای مولتیپل کانادا مرسوم است، دعوت نامه است. یعنی شخصی که در کانادا اقامت دارد برای شما دعوت نامه می فرستد و از شما دعوت می کند به عنوان توریست به این کشور بیایید.

ویزای توریستی کانادا که به آن ویزای ویزیتوری هم گفته می شود و با اهداف توریستی انجام می شود. در حال حاضر این ویزا که به آن ویزا کانادا مولتی گفته می شود در ایران به ویزای 5 ساله کانادا معروف است و شخص به عنوان توریست می تواند با اخذ این ویزا به کانادا ورود کند.

ویزای تحصیلی کانادا: ویزای تحصیلی کانادا نوعی دیگر از ویزای موقت است که شامل دوره ابتدایی، دوره متوسطه، تحصیلات تکمیلی و دانشگاهی می شود. اولین قدم برای دریافت این ویزا این است که فرم ارزیابی تحصیلی کانادا تکمیل شود و پس از آن اقدام به درخواست اخذ ویزای تحصیلی کانادا کنند.

ویزای همراه کانادا: ویزای همراه کانادا شامل افرادی می شود که فرزند یا همسرشان در حال تحصیل در کانادا هستند و با ارائه مدارک لازم می توانند ویزای همراه دریافت کنند و مدت زمان مشخصی را در این کشور بمانند.

سوپر ویزای کانادا: نوعی از ویزای کانادا است که برای والدین و یا پدر بزرگ و مادربزرگ فردی است که در کانادا اقامت دائم دارد. یعنی دعوت کننده باید فرزند و یا نوه متقاضی باشد. نکته مهم در مورد این ویزا این است که دعوت کننده نباید حقوقی کمتر از 24 هزار دلار در سال داشته باشد و مدارک ارزشیابی مالی و مالیاتی شخص دعوت کننده، ضمیمه پرونده شخص متقاضی می شود. اعتبار اعلام شده برای سوپر ویزای کانادا تا ده سال است اما گذرنامه‌های ایرانی حداکثر تا پنج سال اعتبار دارند و به همین دلیل این ویزای کانادا به ایرانیان تنها به مدت 5 سال تعلق می گیرد.

ویزای دانش آموزی کانادا: بر اساس قوانین آموزشی کانادا که توسط دولت فدرال این کشور به تصویب رسیده است، دانش آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا باید سالانه چیزی در حدود ۱۰ تا ۱۴ هزار دلار کانادا بپردازند. که فرد متقاضی باید تمکن مالی را دارا باشد و پس از آن اقدام به اخذ ویزای دانش آموزی کانادا کند.

ویزای دانشجویی کانادا: یکی دیگر از ویزاهای موقت، ویزای دانشجویی کانادا است که به کمک آن دانشجویان می توانند در کانادا تحصیل کنند. برای این کار باید از یکی از دانشگاه های معتبر کانادا پذیرش داشته باشند. داشتن نمرات بالا و مدرک زبان انگلیسی و توان مالی کافی برای تامین مخارج در اخذ ویزای دانشجویی شما موثر است.

ویزای فرصت مطالعاتی کانادا: یکی دیگر از ویزاهای موقت کانادا ، ویزای فرصت مطالعاتی است که متقاضیان تنها در صورتی می توانند برای اخذ این ویزا اقدام کنند که از دانشگاه، موسسه علمی یا مراکز هنری کانادا پذیرش بگیرند. متقاضیان ویزای فرصت مطالعاتی کانادا معمولا از شرایط علمی، پژوهشی یا فرهنگی خاصی برخوردار هستند.

اخذ ویزای مولتیپل کانادا

یکی از راه هایی که می توانید به کانادا بروید، اخذ ویزای مولتیپل کانادا است. برای گرفتن ویزای مولتی کانادا می توانید از طریق دعوت نامه یا با ارائه مدارک مناسب، درخواست ویزا کنید. ویزای مولتیپل کانادا یکی از انواع ویزای توریستی کانادا است که به شما امکان سفر کردن به این کشور را می دهد. در واقع باید این طور بیان کنیم که ویزای توریستی کانادا به دو شکل ویزای تک ورود و ویزای مولتیپل وجود دارد.
single entry visa : ویزای تک ورود به این معناست که در صورت داشتن این ویزا تنها می توانید یک بار به کانادا سفر کنید.
multiple entry visa : ویزای مولتیپل کانادا به این معناست که در صورت داشتن این ویزا می توانید تا زمانی که ویزای شما اعتبار دارد، هر چند بار که بخواهید به کانادا سفر کنید.

یکی از راه هایی که می توانید به کانادا بروید، اخذ ویزای مولتیپل کانادا است. برای گرفتن ویزای مولتی کانادا می توانید از طریق دعوت نامه یا با ارائه مدارک مناسب، درخواست ویزا کنید.

 

اعتبار انواع ویزای کانادا

افرادی که به صورت توریستی یا به اصطلاح ویزیتوری به این کشور مراجعه می کنند، نهایت تا 6 ماه می توانند در این کشور اقامت داشته باشند اما اگر ویزا به صورت مولتیپل صادر شده باشد، فرد دارنده ویزا می تواند تا پایان اعتبار ویزا، هر بار به مدت 6 ماه در این کشور اقامت داشته باشد. نکته جالب این است که اگر مدت زمان 6 ماهه شما در حال تمام شدن است، کافی است یک بار ولو به مدت ۶ ساعت از کانادا خارج شوید و مجددا به این کشور بازگردید تا اقامت تان در کانادا برای ۶ ماه دیگر تمدید شود. 

مزایای ویزای مولتی کانادا (5 ساله)

در صورتی که توانستید ویزای مولتیپل کانادا را دریافت کنید، در واقع مزایای زیر شامل حال تان شده است:
اولین و شاید مهم ترین مزیت آن این است که به دارنده ویزا اجازه می دهد هر چند باری که می خواهد به کانادا سفر کند. پس به دفعات و از کلیه مرزها می توانید وارد خاک کانادا شوید.
به یکی از ویزاهای مهم و طلایی جهان دست پیدا کرده اید که به شما کمک می کند به راحتی و بدون اخذ ویزا به بیش از 20 کشور دنیا سفر کنید چون در پاسپورت شما یکی از معتبرترین ویزاهای جهان ثبت شده است.
شانس بالاتری برای دریافت ویزای ویزای دانشجویی کانادا خواهید داشت.
اگر دوست دارید در این کشور تحصیل کنید و مدرک زبان معتبر ندارید، به کمک این ویزا می توانید به راحتی در امتحان تعیین سطح زبان شرکت کنید.
اما در این بین باید به چند نکته توجه کنید:
اول این که ویزای مولتیپل کانادا تا یک ماه قبل از این که تاریخ اعتبار گذرنامه فرد تمام شود، اعتبار دارد و به این دلیل ویزای مولتیپل را 5 ساله صادر می کنند چون گذرنامه اشخاص ایرانی، تا 5 سال معتبر است.
دومین نکته ای که باید مورد توجه قرار دهید، این است که سفارت کانادا مصاحبه حضوری با افرادی که در خواست ویزای کانادا دارند نخواهد داشت. بنابراین تصمیم گیری این که ویزا صادر شود یا خیر، تنها به مدارکی که شخص ارسال می کند بستگی دارد. به همین دلیل خیلی مهم است که مدارکی که ارسال می شود، همگی درست باشند و پرونده نقص نداشته باشد. توجه کنید که مدارکی که ارسال می کنید حتما دقیق، واضح، به روز و گویای وضعیت شخصی باشد که درخواست اخذ ویزا دارد چون همه این ها باید افسر را متقاعد کند که شخص درخواست دهنده صلاحیت گرفتن ویزای کانادا را دارد و واجد شرایط است.

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
خطا ! لطفا دوباره تلاش نمایید.

انگشت نگاری

سیستم بیومتریکی وجود دارد که افرادی که قصد دارند ویزای کار، تحصیلی و ویزیتوری دریافت کنند، باید داده های بیومتریک خود را که شامل اثر انگشت و عکس است، ارائه کنند. این الزام برای افراد در بازه سنی 14 تا 79 سال وجود دارد و شامل تمام افرادی می شود که قصد دارند ویزای موقت توریستی، کاری و تحصیلی دریافت کنند.

متقاضیانی که در ایران زندگی می کنند می توانند به تمام کشورهای همسایه که مرکز VFS GLOBAL در آن ها وجود دارد، مراجعه کنند و اقدام به انگشت نگاری کنند. معمولا افراد کشورهای ترکیه یا آذربایجان را انتخاب می کنند چون هزینه رفتن به آن جا برای شان کمتر است اما شما می توانید به هر کشوری که مرکز فوق را داراست مراجعه کنید و داده های بیومتریک خود را ثبت کنید. شهرهایی که این مرکز در آن ها وجود دارد به شرح زیر است:

 • ترکیه (آنکارا/استانبول)
 • ارمنستان (ایروان)
 • آذر بایجان (باکو)
 • گرجستان (تفلیس)
 • امارات (دبی)

مدارک که برای گرفتن ویزای مولتیپل کانادا نیاز دارید

 اصل پاسپورت شخصی که می خواهد برایش ویزا صادر شود که باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد، به انضمام تمام پاسپورت های قدیمی که در آن ها ویزا درج شده است.
دعوت نامه یا مدارک معتبری که نشان دهنده برنامه سفر شما باشد.
ترجمه شناسنامه هر یک از افرادی که در خواست اخذ ویزا دارند.
در صورتی که همسر شما در این سفر شما را همراهی می کند، باید ترجمه سند ازدواج را هم ارائه کنید.
در صورتی که فرزندتان در این سفر شما را همراهی می کند، حتما باید گواهی اشتغال به تحصیل او ترجمه شود.
فرم اطلاعات فردی و فرم اطلاعات خانوادگی برای هر شخصی که می خواهد ویزا بگیرد، باید به صورت جداگانه پر شود.
مدارک مالی که شامل نامه تمکن بانک، گردش سه ماهه حساب که نشان دهنده میزان درآمد ماهیانه شخص درخواست دهنده است، در صورت داشتن گواهی سپرده بلند مدت، گواهی خرید اوراق بهادار یا سهام، سند ماشین، اجاره نامه که تمام این ها باید به زبان انگلیسی باشد، ارائه کنید. مدت زمان اعتبار نامه ای که بانک به عنوان تمکن مالی به شما می دهد و ریز پرینت گردش حساب تنها یک ماه است.

ترجمه اسناد ملکی

افرادی که شاغل هستند حتما باید گواهی اشتغال به کارشان را هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فارسی روی سربرگ شرکتی که کار می کنند، ارائه کنند. در این گواهی باید تاریخ شروع به کار، عنوان شغلی، درآمد ماهیانه، نام مدیر، نام سوپروایزر، مدت زمانی که با مرخصی وی موافقت شده است ذکر شود. علاوه بر این ها باید فیش حقوقی سه ماه آخری که دریافت کرده اید، ترجمه شود. ترجمه حکم کارگزینی هم باید موجود باشد و در آخر باید ترجمه لیست بیمه سه ماه آخر ارائه شود.

افرادی که خود کارفرما هستند و شرکتی دارند باید ترجمه موارد زیر را ارائه کنند:

 • آگهی تاسیس که در روزنامه رسمی منتشر شده است.
 • آگهی تغییرات که در روزنامه رسمی منتشر شده است.
 • آگهی تصمیمات که در روزنامه رسمی منتشر شده است.

افرادی که تاجر هستند باید ترجمه کارت بازرگانی، گواهی اتاق بازرگانی، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده و ترجمه لیست پرداخت بیمه را ارائه کنند.

افرادی که مهندس هستند باید ترجمه پروانه نظام مهندسی یا جواز ساخت را برای اخذ ویزای مولتیپل کانادا ارائه کنند.

افرادی که کارخانه دار هستند یا صاحب مشاغل آزاد هستند، باید ترجمه پروانه بهره برداری، ترجمه جواز کسب، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده و ترجمه لیست بیمه پرداخت شده را ارئه کنند.

افرادی که بازنشسته هستند، باید ترجمه حکم بازنشستگی و ترجمه فیش حقوقی سه ماه آخر بازنشستگی خود در صورتی که افزایش حقوق داشتند به همراه ترجمه حکم افزایش حقوق بازنشستگی ارائه کنند.

اگر فرزندی قصد دارد بدون والدین خود به کانادا سفر کند و ویزای مالتیپل کانادا را دریافت کند باید رضایت نامه محضری از کسی که او را همراهی نمی کند بگیرد و ترجمه آن را ارائه کند.

دوقطعه عکس 4،5*3،5 رنگی با زمینه سفید باید ارائه شود.

توجه کنید که تمامی مدارکی که فارسی هستند، باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند و بهتر است که به تایید دادگستری برسند.

افرادی که شاغل هستند برای دریافت ویزای مولتیپل کانادا ، حتما باید گواهی اشتغال به کارشان را هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فارسی روی سربرگ شرکتی که کار می کنند، ارائه کنند.

درخواست ویزای توریستی کانادا

برای درخواست ویزای توریستی کانادا باید به دو صورت آنلاین یا On Paper اقدام کنید. اگر به صورت آنلاین برای اخذ ویزا اقدام کنید، سریع تر روند بررسی پرونده انجام خواهد شد و اگر اطلاعات شما کامل نباشد، به شما پیغام داده می شود که مدارک لازم را آپلود کنید و دوباره درخواست دهید یا اگر نیاز است اطلاعاتی را وارد کنید و در نهایت اطلاعات به روز شده را در اختیار سفارت قرار دهید. ویزای توریستی کانادا به پاسپورت شما ضمیمه می شود و نشانگر این است که شما اجازه دارید وارد خاک کانادا شوید.

چه کسانی می توانند ویزای مولتیپل کانادا را دریافت کنند؟

علاوه بر این که شما مدارک لازم از جمله پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار دارید، باید در سلامت جسمانی کامل باشید و سابقه محکومیت کیفری هم نداشته باشید. در این صورت می توانید با مدارکی که دارید، پلیس مهاجرت را قانع کنید که در کشور خودتان وابستگی شغلی، فامیلی و کاری دارید و به همین دلایل نیازمند بازگشت به کشور خودتان هستید. پلیس مهاجرت تنها در صورتی برای شما ویزا صادر خواهد کرد که متقاعد شود بعد از تمام شدن زمان اقامت در کانادا به کشورتان باز خواهید گشت. باید پول کافی برای اقامت داشته باشید که این پول بسته به محل اقامت تان که در هتل، خانه یا منزل خویشاوندان تان است، متغیر است. ممکن است به تست پزشکی یا دعوتنامه هم نیاز داشته باشید که در این صورت باید آن ها فراهم کنید.

چه افرادی نمی توانند ویزای مولتیپل کانادا را دریافت کنند؟

اگر شخصی درگیری جنایی داشته باشد یا هر فعالیتی انجام داده باشد که حقوق بشر را نقض کرده باشد، یا حتی به دلایل پزشکی و امنیتی ممکن است اجازه ورود به خاک کانادا را پیدا نکند.

آیا میتوان بیشتر از 6 ماه در کانادا ماند؟

سوالی که شاید خیلی از افرادی که ویزای توریستی کانادا را گرفته اند، برای شان پیش می آید این است که می توانند بیشتر از ۶ ماه در کانادا بمانند یا خیر؟ در صورتی که افسر مهاجرت هنگام ورود به خاک کانادا در پاسپورت شما مهر نزده باشد، می توانید بیشتر از ۶ ماه بمانید. اگر تاریخ خروج در پاسپورت شما توسط افسر مهاجرت زده شود، تنها تا پایان تاریخ خروج می توانید در این کشور بمانید. اما اگر در حالت کلی دوست دارید بیشتر از ۶ ماه در کانادا بمانید، باید درخواستextension بدهید تا مدت زمان حضورتان را تمدید کنید. این تقاضا فقط به صورت آنلاین و در سایت سفارت کانادا انجام می گیرد و حتن ا باید قبل از تاریخ خروج تان این درخواست را بدهید. اگر اداره مهاجرت با درخواست شما موافقت کند، می توانید تا مدت زمانی که به شما اجازه داده شده است، در خاک این کشور بمانید. معمولا و بر اساس چیزی که تا به حال اتفاق افتاده است، برای بار اول که درخواست می دهید، با درخواست شما موافقت می شود ولی به هر حال تضمینی هم وجود ندارد که حتما اینطور باشد. همچنین اگر لز تاریخ خروج شما بگذرد و متوجه شوید که با درخواست تمدید حضور شما موافقت نشده است، می توانید در یک فاصله ۹۰ روزه تقاضای احیای وضعیت کنید که اصطلاحا به آنRestoration of status گفته می شود.

در صورتی که افسر مهاجرت هنگام ورود به خاک کانادا در پاسپورت شما مهر نزده باشد، می توانید بیشتر از ۶ ماه بمانید. اگر تاریخ خروج در پاسپورت شما توسط افسر مهاجرت زده شود، تنها تا پایان تاریخ خروج می توانید در این کشور بمانید.

اگر ویزای مولتیپل کانادا را داشته باشید، با چند ساعت خروج از این کشور می توانید مجددا به کانادا برگردید و ۶ ماه دیگر بمانید. البته به هر دلیلی ممکن است از ورود مجدد شما به کانادا جلوگیری شود که در این صورت باید از افسر مرزی بخواهید تا با مشاور یا وکیل مهاجرتی شما تماس بگیرد و مشکل را برطرف کند. معمولا چه شما بازداشت شوید و چه نشوید، افسر مرزی با تقاضای شما موافقت می کند و با وکیل یا مشاور شما تماس می گیرد.

آیا با ویزای مولتی کانادا میتوان کار کرد؟

یکی از سوالاتی که همیشه پیش می آید این است که آیا با ویزای مولتی کانادا میتوان کار کرد و شغلی داشت؟ به دلیل توریستی بودن ویزای مولتیپل کانادا ، به صورت رسمی شما امکان کار کردن در این کشور را نخواهید داشت و حتی در جایی نمی توانید استخدام شوید. اما بسیاری از افرادی که به این کشور مهاجرت کرده اند، به صورت غیر رسمی در بازار کار این کشور مشغول به کار هستند. در حالت کلی به این نوع اشتغال کار سیاه گفته می شود و در کشور کانادا این نوع کار کردن به کار نقدی (cash)  معروف است و این به این دلیل است که حقوق این افراد به صورت پول نقد پرداخت می شود و معمولا هم به صورت روزانه دستمزد آن ها پرداخت می شود.

 

تبدیل ویزای مولتی کانادا به ویزای کار

 

همان طور که گفته شد امکان کار کردن برای شخصی که ویزای توریستی دارد وجود ندارد و حتی اگر شما ویزای مولتی کانادا را داشته باشید و افسر مستقر در فرودگاه حس کند شما برای اقامت طولانی قرار است در این کشور بمانید، می تواند مدت زمان ماندن شما در کانادا را کمتر کند یا حتی از ورودتان ممانعت به عمل آورد. مگر این که:

همسر شخص درخواست دهنده با ویزای کار یا ویزای تحصیلی در کانادا باشد.

نوع کار و حرفه ای که دارید، از نظر قانون کانادا نیازمند مجوز نباشد.

متقاضی از طریق روش هایی که وجود دارد، بتواند اقامت کانادا را دریافت کند و این تصمیم را داشته باشد که قبل از این که مراحل اداری اخذ اقامت دائم او طی شود، در این کشور شروع به کار کند.

در غیر این صورت شخصی که ویزای مولتیپل کانادا را دارد، به صورت رسمی و قانونی اجازه کار کردن در این کشور را نخواهد داشت و در صورتی که کار سیاه انجام دهد، سفارت کانادا می تواند ویزای او را باطل اعلام کند و او را به کشورش برگرداند.

امکان کار کردن برای شخصی که ویزای توریستی دارد وجود ندارد و حتی اگر شما ویزای مولتی کانادا را داشته باشید و افسر مستقر در فرودگاه حس کند شما برای اقامت طولانی قرار است در این کشور بمانید، می تواند مدت زمان ماندن شما در کانادا را کمتر کند یا حتی از ورودتان ممانعت به عمل آورد.

banner

آیا امکان تبدیل ویزای مولتی کانادا به اقامت وجود دارد؟

 

برای این که بتوانید اقامت کشور کانادا را از طریق ویزای مولتی دریافت کنید، دو راه وجود دارد:

اول این که شخص مسافر می تواند یک سوئیت اجاره کند و از طریق کار سیاهی که پیدا می کند، درآمد لازم را کسب کند و از این طریق دست کم دو سال از 5 سالی که می تواند در این کشور باشد را بگذراند. در صورتی که در این 2 سال زندگی ای که کرده است، هیچ تخلفی برای او ثبت نشده باشد و کار سیاهی که انجام می داده هم لو نرفته باشد، می تواند درخواست اقامت دائم کانادا را کند. سپس زمان بررسی آغاز می شود. در کمسیون ویژه بررسی های لازم انجام می شود و در صورتی که مسافر از امتیازاتی که مد نظر کمسیون است، بهره مند باشد، می تواند اقامت کانادا را دریافت کند.

منظور از تخلفات چیست؟

تخلفاتی مانند رانندگی در هنگام مستی یا تخلفات راهنمایی و رانندگی و حتی هنجار شکنی های اجتماعی می توانند باعث شوند که شخص درخواست دهنده، اقامت دریافت نکند. حتی می تواند در لیست سیاه قرار گیرد و دیگر اجازه ورود به این کشور را نداشته باشد. تخلفات دیگری هم می تواند گریبان گیر باشد برای مثال داد زدن سر شهروند دیگر یا کتک زدن فرزند و… می تواند باعث شود شخص دیگری به پلیس اطلاع دهد و تخلف برای فرد ثبت شود. این تخلفات حتی با پرداخت جریمه هم از بین نمی روند. پس در درجه اول احترام به قوانین کانادا را فراموش نکنید.

راه دومی که هر شخصی که ویزای مولتیپل دارد می تواند انجام دهد، استفاده از رابطه میان ویزای مولتی کانادا و پناهندگی است. یعنی مسافر به محض ورود به خاک این کشور تقاضای پناهندگی کند. البته تقاضای پناهندگی کانادا حتما باید با دلایل کافی همراه باشد. در این صورت دولت کانادا حمایت های مالی و آموزشی نسبت به شخص درخواست دهنده انجام می دهد تا در نهایت وضعیت پناهنده مشخص شود.

نکته ای لازم است بدانید این است که اعتبار ویزای 5 ساله کانادا تنها تا پایان تاریخ اعتبار گذرنامه شما خواهد بود یعنی اگر تنها دو سال از تاریخ انقضای گذرنامه شما مانده است، فقط تا پایان دو سال به شما ویزا داده خواهد شد. بنابراین اگر مدت زیادی از اعتبار گذرنامه تان نمانده است، آن را تمدید یا تعویض کنید.

مدت زمان دریافت ویزای مولتیپل کانادا

مدت زمان لازم برای دریافت ویزای مولتیپل کانادا از زمانی که اقدام کرده اید تا زمان ورود به سفارت برای انگشت نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک، بسته به میزان کاری که باید روی پرونده انجام شود و در صورت بروز مشکل، نواقص آن رفع شود، بین 2 تا 3 ماه متغیر است.
معمولا از زمان انگشت نگاری هم بین یک هفته تا یک ماه زمان لازم است تا جواب نهایی را دریافت کنید. اما مشاهده شده که برخی موارد تا 3 ماه هم جواب تقاضا طول کشیده باشد.

مدت زمان لازم برای دریافت ویزای مولتیپل کانادا از زمانی که اقدام کرده اید تا زمان ورود به سفارت برای انگشت نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک، بسته به میزان کاری که باید روی پرونده انجام شود و در صورت بروز مشکل، نواقص آن رفع شود، بین 2 تا 3 ماه متغیر است.

نکات مهم برای اخذ ویزای مولتیپل کانادا

لازم است چه مواردی را مدنظر قرار دهیم تا ویزای مولتیپل کانادا را راحت تر اخذ کنیم؟

کانادا برای صدور این نوع ویزا، وضعیت مالی متقاضی را بررسی می کند. پس بهتر است از زمانی که تصمیم گرفته اید برای اخذ ویزا اقدام کنید، روی حساب بانکی تان کار کنید و تراکنش های بالایی در گردش 3 ماهه حساب تان داشته باشید.

لازم است شما نامه تمکن مالی داشته باشید بنابراین باید بیشترین تلاش تان را بکنید تا مانده حساب بالایی داشته باشید. چون معمولا افرادی که نشان دهند پولدار تر هستند، راحت تر ویزای مولتیپل کانادا را دریافت خواهند کرد.
نکته مهم دیگری که باید مورد توجه قرار دهید این است که افرادی که متقاضی ویزای مولتیپل کانادا هستند، باید در پاسپورت شان چندین سفر داشته باشند چون افرادی که در پاسپورت شان سفری نداشته اند یا سفرهای کمی داشته اند، به سختی ویزا دریافت خواهند کرد.

اگر نتوانستید ویزای مولتیپل کانادا را دریافت کنید، نگران نباشید. روی نواقص و مشکلات کار کنید تا در نهایت شانس اخذ ویزا را پیدا کنید.

چرا ممکن است ویزای مولتیپل کانادا ریجکت شود؟

چیزی که برای افسر مهاجرت هنگام صدور ویزای شما مهم است این است که اطلاعات متقاضی از نظر مالی و زمانی تامین باشد. یعنی افسر مهاجرت نسبت به انگیزه متقاضی از سفر به کانادا تردید نکند و از بازگشت او پس از پایان مهلت ویزا مطمئن شود. یکی دیگر از عواملی که ممکن است باعث ریجکت شدن ویزای شما شود، ضعیف بودن سابقه سفرهای خارجی متقاضی است. اگر به کشورهایی که در حوزه شینگن قرار دارند سفر کرده باشید، احتمال صدور ویزای شما بالا می رود. سومین عاملی که در ریجکت شدن ویزای شما موثر است، کافی نبودن مدارک مالی و دارایی های متقاضی در کشور مبدا است و در صورتی که افسر مهاجرت تشخیص دهد حساب مالی شما تامین نیست، اجازه صدور ویزا را نخواهد داد. آخرین عامل هم به پیوند‌های خانوادگی ضعیف متقاضی در کشور مبدا برمی گردد.

چیزی که برای افسر مهاجرت هنگام صدور ویزای شما مهم است این است که اطلاعات متقاضی از نظر مالی و زمانی تامین باشد. یعنی افسر مهاجرت نسبت به انگیزه متقاضی از سفر به کانادا تردید نکند و از بازگشت او پس از پایان مهلت ویزا مطمئن شود.

اعتراض به رد ویزای مولتیپل کانادا

سفارت کانادا به تازگی قوانین جدیدی برای ایرانیان تصویب کرده است و آن هم این است که اگر صدور ویزای شما رد شد، حق اعتراض نخواهید داشت و باید مجددا درخواست خود را ثبت کنید. 

هزینه ویزای مولتیپل کانادا

قیمت ویزای مولتیپل کانادا بر اساس شرایط و مدارکی که ارائه می شود، متفاوت است. مثلا اگر قبلا ویزای کانادا را دریافت کرده باشید، در شرایط بهتری برای اخذ مجدد ویزا قرار دارید. همان طور که می دانید سفارت کانادا در ایران وجود ندارد و شما برای درخواست های خود باید به یکی از شهرهای استانبول، ایروان، آنکارا یا دبی بروید. عموما هزینه دریافت این ویزا برای هر فرد بزرگسالی که بالای 14 سال سن دارد، حدود 900 دلار آمریکا محاسبه می‌شود.

 

نگاه گلی به ویزای مولتیپل کانادا

در پایان اگر بخواهیم به ویزای مولتیپل کانادا یک نگاه کلی بیندازیم:

 • مدت زمان ویزا: حداکثر ۵ ساله برای ایرانیان
 • امکان اخذ ویزای همراه: باید جداگانه اقدام شود
 • امکان اخذ ویزای کار پس از ورود: در صورت یافتن شغل دارای تائیدیه، وجود دارد ولی باید مجددا از کانادا خارج شود و با ویزای کاری به این کشور ورود کند.
 • مدت زمان: به صورت میانگین 2 تا 3 ماه