اخذ ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا یکی از انواع ویزای موقت کانادا است که به شما اجازه می دهد از این طریق به کانادا مهاجرت کنید و در این کشور ادامه تحصیل دهید. ویزای تحصیلی کانادا به دو دسته ویزای دانش آموزی کانادا و ویزای دانشجویی کانادا تقسیم می شود. با ویزای تحصیلی کانادا شما می توانید همراه داشته باشید و می توانید همراه والدین یا همسرتان به کانادا مهاجرت کنید و به سادگی بتوانید در این کشور مشغول تحصیل شوید.مهم ترین شرطی که باید در ویزای تحصیلی کانادا داشته باشید، این است که از مدرسه یا کالج یا دانشگاه یا یک موسسه آموزش عالی در کانادا، پذیرش تحصیلی بگیرید. در این صورت می توانید برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا

بر اساس چیزی که سایت رسمی سفارت کانادا اعلام کرده است، مدت زمان لازم برای صدور ویزای تحصیلی کانادا برای متقاضیانی که از ایران درخواست می دهند، 11 هفته است. البته این زمان بدون زمان لازم برای انگشت نگاری اعلام شده است. 11 هفته برابر با دو ماه و سه هفته است و اگر زمان لازم برای انگشت نگاری و کارهای بیومتریک را محاسبه کنیم، چیزی در حدود سه ماه خواهد بود. در صورتی که مدارک متقاضی آماده نباشد و نامه استادی یا پذیرش تحصیلی نداشته باشد، پرونده ناقصی دارد و تکمیل نیست و قاعدتا این زمان طولانی تر خواهد شد. هرچقدر که قبلا برای اخذ ویزاهای کانادا حساسیت به خرج دادید، برای ویزای تحصیلی کانادا باید حساسیت بیشتری به خرج دهید و مدارک را به صورت کامل فراهم کنید. در این صورت مدت زمان انتظار شما برای صدور ویزای تحصیلی تان کمتر خواهد شد و شانس بیشتری خواهید داشت تا این ویزا را اخذ کنید.

مدت زمان لازم برای صدور ویزای تحصیلی کانادا برای متقاضیانی که از ایران درخواست می دهند، 11 هفته است. البته این زمان بدون زمان لازم برای انگشت نگاری اعلام شده است و اگر زمان لازم برای انگشت نگاری و کارهای بیومتریک را محاسبه کنیم، چیزی در حدود سه ماه خواهد بود.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا

پس از این که اداره مهاجرت کانادا با درخواست شما موافقت کرد، در ابتدا برای شما یک ویزای موقت صادر می شود و به محض این که فرد وارد خاک کانادا شد، برای او ویزای تحصیلی صادر می شود. مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا بسته به مقطع و رشته تحصیلی متقاضی متفاوت است و معمولا اداره مهاجرت تاریخ اعتبار ویزا را تا پایان زمان دوره تحصیلی شما صادر می کند. برای مثال اگر بخواهید در مقطع کارشناسی تحصیل کنید، ویزای تحصیلی شما برای مدت 4 سال صادر می شود. گاهی ممکن است به دلیل شرایط سیاسی این زمان تغییر کند اما اگر برای تمدید ویزا اقدام کنید، ویزای شما تمدید خواهد شد. شما می توانید از روش های تغییر ویزا استفاده کنید و ویزای تحصیلی کانادا را به ویزای کار تبدیل کنید که به شرایط خاصی وابسته است و هر کسی این شرایط را ندارد.

مدارک ویزای تحصیلی کانادا

برای این که بتوانید هر نوع ویزایی چه ویزای موقت و چه ویزای دائم بگیرید باید مدارک خاصی را ارائه کنید. ویزای تحصیلی کانادا هم مدارک مخصوص به خود را دارد و در واقع باید بگوییم حساسیت اداره مهاجرت کانادا نسبت به ویزای تحصیلی کانادا بیشتر است چون این ویزا تاریخ اعتبار طولانی تری دارد و نسبت به ویزای توریستی کانادا، سخت گیری های بیشتری خواهد داشت. از همین رو باید مدارکی که برای ویزای تحصیلی کانادا آماده می کنید، منظم و مرتب و کامل باشد. مهم ترین مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید به سفارت کانادا بدهید، در ادامه آمده است. همیشه به یاد داشته باشید که تمکن مالی متقاضی مهم ترین مدرکی است که باید فراهم کنید چون اداره مهاجرت کانادا باید مطمئن باشد که شما شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا را دارید.

حساسیت اداره مهاجرت کانادا نسبت به ویزای تحصیلی کانادا بیشتر است چون این ویزا تاریخ اعتبار طولانی تری دارد و نسبت به ویزای توریستی کانادا، سخت گیری های بیشتری خواهد داشت.

نامه ادمیشن که در واقع همان پذیرش تحصیلی است و باید از مدرسه، کالج، دانشگاه یا یکی از مراکز معتبر آموزشی آن را تهیه کنید.

باید study plan داشته باشید. Study plan در واقع همان برنامه تحصیلی است که باید به سفارت کانادا توضیح دهید هدف شما از اخذ ویزای تحصیلی کانادا چیست.

فرم های مربوط به اخذ ویزا را باید تکمیل کنید. این فرم ها شامل فرم های ویزای تحصیلی، فرم اطلاعات خانوادگی، و فرم اسکجول هستند.

نامه تمکن مالی مربوط به ۴ ماه اخیر را باید ارائه کنید.

باید صفحه اول جدیدترین پاسپورتی که دارید و تمام صفحاتی که مهر ویزا خورده است را اسکن کنید.

باید اصل شناسنامه و یک ترجمه از آن را اسکن کنید.

در صورتی که همراه دارید، باید اصل شناسنامه و ترجمه آن را هم باید اسکن کنید.

باید دو قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵ داشته باشید.

باید سند و مدارک مربوط به تمام دارایی هایی که دارید را ارائه کنید. داشتن مدارک دارایی های تان نشان دهنده میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا است و ویزای شما راحت تر صادر می شود.

در صورتی که سابقه کاری و بیمه دارید، مدارک مربوط به آن ها را ارائه کنید.

باید شهریه ترم اول تحصیل تان را واریز کنید و فیش آن را در سایت سفارت اسکن کنید.

تمامی مدارک ذکر شده در بالا باید در قالب فایل ارائه شود و در حساب کاربری تان در سایت رسمی سفارت کانادا آپلود شود.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای این که بتوانید ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید، باید شرایطی را داشته باشید در غیر این صورت درخواست شما برای ویزای تحصیلی شما ریجکت می شود یا به سختی می توانید آن را اخذ کنید. شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

اخذ پذیرش از یکی از موسسات آموزش عالی کشور کانادا (برگه پذیرش باید مورد تایید اداره مهاجرت قرار گیرد)

تمکن مالی شما باید دست کم هزینه های مربوط به یک سال زندگی شما در کانادا را بدهد. این مخارج شامل هزینه زندگی و تحصیل شما در مدت یک سال است.

باید گواهی عدم سوء پیشینه ارائه کنید.

پاسپورت شما باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.

شما باید مدارکی ارائه کنید که در آن نشان دهد شما بعد از این که تحصیل تان تمام شد، قصد ماندن در کانادا ندارید. این مدارک می تواند شامل گواهی از شرکتی باشد که در آن کار می کنید و به شما نامه می دهند که شما پس از تحصیل باید به این شرکت برای کار کردن برگردید.

باید برنامه تحصیلی (Study Plan) دقیق و قانع کننده ارائه کنید که نشان دهد شما برای هدف خاصی برای تحصیل به کانادا مهاجرت می کنید. مثلا شما می خواهید در رشته ای تحصیل کنید که در کشوری که اقامت دارید وجود ندارد.

واضح است که اگر هر کدام از این شرایط وجود نداشته باشد، درخواست ویزای تحصیلی کانادا موافقت نخواهد شد. البته در برخی موارد پذیرش تحصیلی مشروط برای متقاضی صادر می شود که در زمان مصاحبه، متقاضی باید افسر ویزا را قانع کند که شروطی که در ادمیشن ذکر شده را برطرف خواهد کرد. یکی از شروطی که معمولا ذکر می شود، یادگیری زبان است که باید در ادمیشن آمده باشد و متقاضی باید برنامه ای برای یادگیری زبان داشته باشد.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا به دو نوع ویزای دانش آموزی و ویزای دانشجویی کانادا تقسیم می شود.

اخذ ویزای تحصیلی برای مدارس در کانادا

آموزش به کودکان در مدارس کانادا از سن 5 سالگی آغاز می شود و تا 17 یا 18 سالگی طول می کشد. سیستم آموزشی کانادا در مدارس سطح بندی شده است و در استان های مختلف این کشور، متفاوت است. اخذ ویزای تحصیلی کودکان در کانادا از همان سن پیش دبستانی ممکن است.

مدارس ابتدایی کانادا که سطوح 1 (یا پیش دبستانی) تا 4، 5، 6 و گاهی هم سطح 7 را شامل می شود.

مدارس راهنمایی کانادا سطوح 5، 6، 7 و 8 را شامل می شوند. البته سطوحی که مطرح می شود به منطقه و مدرسه هم بستگی دارد.
مدارسی که در دوره دبیرستان کانادا هستند شامل دو سطح مقدماتی و پیشرفته می شوند که سطح مقدماتی شامل سطوح 7، 8 و گاهی 9 می شود و این مرحله دانش آموزان را آماده می کند تا برای انتقال به دبیرستان مشکلی نداشته باشند.

سطح پیشرفته دبیرستان کانادا شامل سطوح 8، 9 یا 10 تا 12 می شود. در کبک شرایط کمی متفاوت است و در این استان سطوح تحصیلی در مقطع دبیرستان در سطوح 7 تا 11 است.

در مدارس کانادا معمولا ساعات بین 5 تا 6 ساعت است. پیش دبستانی متفاوت است و تقریبا نیمی از ساعات روز است. سال تحصیلی مدارس از ماه سپتامبر که همان مهر ماه است آغاز می شوند و تا ماه ژوئن که همان خرداد ماه است، ادامه پیدا می کنند. البته گاهی برخی از مدارس هستند که کل سال را برنامه تحصیلی دارند. بر اساس چیزی که سیستم آموزشی کانادا مشخص کرده است، افرادی که در مدارس دولتی کانادا تحصیل می کنند؛ باید سالانه مبلغی در حدود 10 تا 14 هزار دلار بپردازند. قاعدتا اگر در مدارس خصوصی کانادا تحصیل کنید، این هزینه بیشتر خواهد بود.

اخذ ویزای تحصیلی در دبیرستان های کانادا

برای ورود به دانشگاه و برای تحصیل در مقطع لیسانس، لازم است که دوره دبیرستان را گذرانده باشید. افرادی که معدل دیپلم آن ها پایین است، ابتدا باید در مقطع دبیرستان تحصیل کنند و سپس برای دانشگاه اقدام کنند. مدت تحصیل در دبیرستان به سابقه تحصیلی شخص و نمراتی که می گذراند بستگی دارد و معمولا این دوره تحصیلی بین 1 تا دو سال طول می کشد. بعد از پایان دبیرستان می توانید وارد دانشگاه شوید اما امروزه بسیاری افراد ترجیح می دهند وارد کالج یا موسسات فنی شوند و دوره های کوتاه مدت کاری را بگذرانند تا وارد بازار کار شوند. این افراد با کسب مهارت های مرتبط سعی می کنند در این زمینه موفق تر عمل کنند. به هر حال اگر قصد ادامه تحصیل دارید، پس از این که دوره دبیرستان در کانادا به اتمام رسید، می توانید به ترتیب در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا تحصیل کنید.

برای ورود به دانشگاه و برای تحصیل در مقطع لیسانس، لازم است که دوره دبیرستان را گذرانده باشید. افرادی که معدل دیپلم آن ها پایین است، ابتدا باید در مقطع دبیرستان تحصیل کنند و سپس برای دانشگاه اقدام کنند.

تحصیل در کانادا

آموزش پس از دوره‌ی متوسطه

کانادا یکی از بهترین کالج ها و دانشگاه های دنیا را دارد که در برخی زمینه های تحصیلی در مقاطع مختلف دانشگاهی فعالیت می کند. در سراسر این کشور دانشگاه های بین المللی زیادی وجود دارد که ترم تحصیلی آن ها از سپتامبر آغار می شود و تا اپریل ادامه می یابد. به طور کلی مدرک تحصیلی ای که از دانشگاه های کانادا اخذ می شود، در سایر دانشگاه های جهان به رسمیت شناخته می شود و معادل سازی می شود. بسیاری از موسسات دانشگاهی در ماه های تابستان هم نیم سال سوم دارند که دانشجویان می توانند یک دوره درسی را در آن جا بگذرانند. کلاس های کالج معمولا در تمام طول سال برگزار می شود و دانشجویان باید بتوانند هر زمان از سال که آمادگی دارند، شروع به تحصیل در رشته تحصیلی مورد نظرشان کنند.

اخذ ویزای تحصیلی در کالج های کانادا

افرادی که می خواهند در دوره های فنی مهندسی، کاربردی و هنری تحصیل کنند، باید از یک کالج کانادایی پذیرش بگیرند. مدت تحصیل در کالج های کانادا بین دو سال تا 4 سال است. افرادی که مدرک زبان انگلیسی ندارند، باید اول در دوره های زبان کالج شرکت کنند و سپس برای پذیرش در رشته تحصیلی مورد نظر اقدام کنند. گرچه حتی در صورت داشتن پذیرش از کالج های معتبر کشور کانادا باز هم در سال های اخیر شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا در دوره های کالج، برای متقاضیان ایرانی بالا نیست.

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
خطا ! لطفا دوباره تلاش نمایید.

اخذ ویزای تحصیلی در مقطع لیسانس در کانادا

افرادی که قصد دارند در مقطع لیسانس در کانادا مشغول به تحصیل شوند، باید نمره زبان بالا و معدل خوبی در دیپلم داشته باشند. این که شما بتوانید در مقطع لیسانس پذیرش بگیرید، بستگی به سابقه تحصیلی تان و معدل تان دارد. پذیرش لیسانس در تمام رشته ها و دانشگاه های کانادا انجام می شود. در صورتی که متقاضی نمره بالایی در زبان نداشته باشد، باید در دوره زبان دانشگاه شرکت کند. دوره لیسانس در کانادا اگر تمامم وقت باشد، بین 3 تا 4 سال طول خواهد کشید و باید متقاضی حتما مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشد. در برخی از استان ها این امکان فراهم است که متقاضی دوره پیش دانشگاهی را هم در کشور کانادا سپری کند و این دوره معمولا دو سال طول خواهد کشید.

اخذ ویزای تحصیلی در مقطع فوق لیسانس و دکتری در کانادا

متقاضیانی که می خواهند در دوره های کارشناسی ارشد شرکت کنند، باید دارای معدل بالای 13 در مقطع کارشناسی و نمره آیلتس حداقل 6 باشند. افرادی که می خواهند در دوره دکترا شرکت کنند، باید دارای معدل حداقل 14 در مقطع کارشناسی ارشد و نمره آیلتس حداقل 7 باشند. گاهی هم برای برخی از رشته ها لازم است که مدرک GRE و GMAT داشته باشید. پذیرش فوق لیسانس و دکتری در تمامی رشته ها ممکن است.

تحصیل به زبان های انگلیسی و فرانسه

دانشجویان بین المللی می توانند به یکی از دو زبان های کانادا که انگلیسی و فرانسه هستند، تحصیل کنند. برخی موسسات آموزشی هستند که به هر دو زبان تدریس می کنند. با این که در بیشتر مدارس کانادا تحصیل به زبان انگلیسی است، اما زبان فرانسه هم به صورت گسترده در این شهر وجود دارد. معمولا در کبک دانش آموزان باید تا پایان دوره‌ی دبیرستان به زبان فرانسه درس بخوانند. کودکانی که والدین آن ها به دلایلی مثل مجوزهای تحصیلی یا کاری موقتا در کبک حضور دارند، می‌توانند در مدارس انگلیسی زبان حاضر شوند. با این حال زمانی که افراد تازه به کشور کانادا وارد می شوند و باید در کبک اقامت داشته باشند، فرزندان شان باید در مدارس فرانسه زبان حضور پیدا کنند.

سیستم ترانسفر واحد های درسی در کانادا

بسیاری از کالج ها بر اساس توافقنامه ای که با دانشگاه های کانادا دارند، به متقاضیان امکان می دهند که واحدهای درسی پاس شده در کالج را به دانشگاه منتقل کنند و به عبارتی ترنسفر واحد درسی انجام دهند. این روش در کانادا خیلی رایج است و متقاضیانی که ابتدا وارد کالج می شوند، می توانند واحدهای پاس شده را به دانشگاه ترنسفر کنند. این روش بین دانشجوهای بین المللی امری رایج است.

متقاضیانی که می خواهند در دوره های کارشناسی ارشد شرکت کنند، باید دارای معدل بالای 13 در مقطع کارشناسی و نمره آیلتس حداقل 6 باشند. افرادی که می خواهند در دوره دکترا شرکت کنند، باید دارای معدل حداقل 14 در مقطع کارشناسی ارشد و نمره آیلتس حداقل 7 باشند.

مدارک مورد نیاز پیش از ورود به کانادا

مدارکی که برای سفر به کانادا از طریق مهاجرت تحصیلی نیاز دارید، به شرح زیر هستند:

 • پاسپورت با بیش از ۶ ماه اعتبار
 • نامه استادی پرمیت
 • بیمه مسافرتی
 • رزرو بلیط و هتل محل قامت
 • ویزای کوتاه مدت کانادا برای ورود به این کشور
 • نامه پذیرش تحصیلی
 • نامه REFRENCE سفارت
 • ارز لازم برای سفر به کانادا
 • اسنادی که نشان دهد شما از توانایی لازم برای تامین مخارج زندگی و تحصیل در کانادا برخوردارید.

گاهی ممکن است به جز این مدارک، افسر ویزا از شما درخواست مدارک مربوط به معاینه پزشکی بکند که این کار و اخذ مدرک آن، سه ماه به روند بررسی پرونده شما اضافه خواهد کرد. شما یا اعضای خانواده تان که در این سفر شما را همراه خواهند کرد و بالای ۱۸ سال هستند، باید گواهی عدم سوء پیشینه دریافت کنند.

اخذ ویزای دانش آموزی کانادا

مهم ترین شرط اخذ ویزای دانش آموزی کانادا تمکن مالی است. شما باید به سفارت کانادا ثابت کنید که توانایی پرداخت هزینه های خود را دارید. برای گرفتن پذیرش و ثبت نام در مدارس کانادا، نیازی به مدرک آیلتس نیست چون می‌توانید دوره های آموزش زبان را در مدرسه انتخابی خود بگذرانید. سن متقاضی برای اخذ ویزای دانش اموزی کانادا مهم است و معدل ۳ سال آخر هم نباید کمتر از ۱۶ باشد. متقاضیان ویزای دانش آموزی کانادا که کمتر از ۱۸ سال سن دارند، باید شخصی که در کانادا اقامت دارد به عنوان سرپرست معرفی کنند.

اخذ ویزای دانشجویی کانادا

قبل از این که شما برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید، باید مطمئن شوید که شرایط لازم برای تحصیل در کانادا را دارید یا به عبارتی دیگر اجازه تحصیل در این کشور را خواهید داشت. بر اساس شرایطی که ذکر شد، می توانید پی ببرید که شرایط اخذ ویزا را دارید یا خیر. شما باید فرم ارزیابی تحصیلی را پر کنید و پس از آن برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید. در لینک زیر می توانید فهرست تمام مدارس، کالج ها و دانشگاه های کانادا که مورد تایید وزارت آموزش پرورش این کشور قرار گرفته است، آمده است.

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/study-canada/study-permit/prepare/designated-learning-institutions-list.html

دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا

بنا به هر دلیلی ممکن است با درخواست ویزای تحصیلی کانادا موافقت نشود و آن را ریجکت کنند. در صورتی که درخواست صدور ویزای شما با ریجکتی مواجه شود، نامه ای رسمی از طرف سفارت به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد و در آن دلایل ریجکتی شما به تفکیک مشخص می شود. مهمترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

نداشتن تمکن مالی کافی که نشان دهد شما از پس هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا بر می آیید.

قانع شدن افسر ویزا که هدف شما از تحصیل در کانادا چیست و شما دلایل کافی ارائه نکردید که بعد از اتمام تحصیل تان به ایران برخواهید گشت.

رشته تحصیلی مورد نظر چیزی نباشد که در دانشگاه های کانادا تدریس می شود.

وجود اشکال یا تناقض هنگام تکمیل فرم های درخواست ویزا یا این که مشکلی در فایل درخواست ویزا وجود داشته باشد.

برنامه تحصیلی نامناسب ارائه کنید و هدف شما از تحصیل در کانادا مشخص نباشد.

دلایلی که در بالا به آن ها اشاره شد، از مهم ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا هستند که به سادگی می توانید از بروز هر کدام از آن ها جلوگیری کنید.

شرایط کار حین تحصیل و بعد از تحصیل در کانادا

برای این که بتوانید همزمان با تحصیل در کانادا ، کار هم بکنید، می توانید از دو گزینه استفاده کنید:

 • On campus که به آن کار در محیط دانشگاه هم گفته می شود.
 • Off campus که به آن کار در خارج از محیط دانشگاه گفته می شود.

کار حین تحصیل در محیط دانشگاه  (On campus)

بر اساس قوانینی که وجود دارد، تمام دانشجویانی که به واسطه ویزای تحصیلی کانادا به خاک این کشور وارد شده اند، می توانند بدون این که مجوز کار دریافت کنند، در زمان های بیکاری خود در همان دانشگاه مشغول به کار شوند. به این نوع کار دانشجویی در کانادا اصطلاحا On campus گفته می شود. البته هر فردی که بخواهد در کانادا کار کند، باید SIN یا شماره بیمه اجتماعی داشته باشد. دریافت این شماره برای همه رایگان است ولی باید توجه کنید که از زمان شروع به کار با ویزای تحصیلی کانادا فقط ۳ روز زمان خواهید داشت تا این شماره را دریافت کنید. SIN در واقع شبیه به یک کد ملی است که 9 رقمی است و تمام افرادی که اقامت دارند، باید این کد را دریافت کنند.

کار حین تحصیل خارج از محیط دانشگاه  (Off campus)

از سال ۲۰۱۴ تاکنون قانونی در کشور کانادا به اجرا درآمده است که بر اساس آن تمامی دانشجویان تمام وقت که ویزای تحصیلی کانادا را دارند و در این کشور زندگی می کنند، می توانند تا سقف 20 ساعت در هفته و در زمان های بیکاری خود در خارج از محیط دانشگاه کار کنند. البته برای این که بتوانند همزمان با تحصیل در کانادا (کار بدون مجوز کار) کار هم بکنند، حتما باید یکی از دو عبارت زیر، روی ویزای تحصیلی دانشجو قید شده باشد:
May accept employment on or off campus if meeting eligibility criteria as per R186 (f), (v) or (w). Must cease working if no longer meeting these criteria
May work 20 hrs. Per week off-campus or full-time during regular breaks if meeting criteria outlined in section186 (v)of IRPR
و اگر روی ویزای شما همچین عبارتی نوشته شده باشد، به هیچ وجه اجازه کار همزمان با تحصیل در کانادا نخواهید داشت:
This permit does not permit the holder to engage in off campus employment in Canada

هر فردی که بخواهد در کانادا کار کند، باید SIN یا شماره بیمه اجتماعی داشته باشد. دریافت این شماره برای همه رایگان است ولی باید توجه کنید که از زمان شروع به کار با ویزای تحصیلی کانادا فقط ۳ روز زمان خواهید داشت تا این شماره را دریافت کنید.

شرایط لازم برای اخذ ویزای همراه تحصیلی کانادا

زمانی که فرزندان شما برای تحصیل به کشور دیگری سفر می کنند، تمام دغدغه شما این است که شرایط تحصیلی آن ها و خورد و خوراک شان به چه صورت است. چه نظارتی روی آن ها وجود دارد و کیفیت زندگی در آن جا چگونه است. زمانی که فرزند شما برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام می کند و برای تحصیل در کانادا به این کشور مهاجرت می کند، شما می توانید با اخذ ویزای همراه تحصیلی کانادا در دوره تحصیلی ای که فرزندتان سپری می کند، کنار فرزندان خود باشید و از طرفی دیگر این نگرانی در مقاطع بالاتر تحصیل هم وجود دارد و بسیاری تاکید دارند که همسر یا فرزندانشان در دوران تحصیل در کنارشان باشند. دریافت ویزای همراه تحصیلی کانادا برای والدین، همسر و فرزندان افرادی که در کانادا مشغول به تحصیل هستند، راحت است و فقط باید شرایط لازم را داشته باشید.

از دو راه میتوان برای اخذ ویزای همراه تحصیلی کانادا اقدام کرد:

ویزای توریستی یا  Temporary Resident Visa: در ویزای توریستی کانادا که همزمان با درخواست ویزای تحصیلی محصل در دانشگاه یا مدرسه در کانادا ارسال می‌شود، والدین دانش آموز یا همراه دانشجو می توانند ویزای همراه تحصیلی کانادا دریافت کنند که تاریخ اعتبار آن ۶ ماهه است. در این ویزا که به آن ویزای TRV هم گفته می شود، در صورتی که یکی از والدین، برای ویزای کار یا ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرده باشند، نیازی نیست نامه قبولی از مدرسه ارائه کنند و می توانند بدون هیچ مشکلی درخواست ویزا بدهند.

ویزای اجازه کار یا OPEN WORK PERMIT : اگر متقاضی در یکی از دانشگاه ها یا کالج های معتبر کانادا پذیرفته شده باشد و با ویزای تحصیلی کانادا در این کشور مشغول به تحصیل باشد، همسر او می تواند از طریق ویزای کار کانادا، او را همراهی کند. این ویزا به همراه متقاضی اجازه می دهد که به صورت تمام وقت و بدون این که نیاز به اخذ مجوز در کانادا باشد، در این کشور تحصیل کند. برای اخذ ویزای کار می توانید همزمان این که برای ویزای تحصیلی کانادا درخواست می دهید، اقدام کنید یا این که پذیرش تحصیلی را بگیرید و پس از این که در کانادا مستقر شدید، همراه برای اخذ ویزای اجازه کار درخواست دهد.

 

هزینه تحصیل در کانادا

کانادا یکی از قدرتمندترین سیستم های آموزشی دنیا را دارد و در سال های اخیر هم به دلیل افزایش تعداد مهاجر که با اخذ ویزای تحصیلی کانادا به این کشور می آیند، هزینه های تحصیل در کانادا بیشتر می شود. در واقع توانایی در پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا از جمله مواردی است که حتما برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید فراهم کنید. در صورتی که تمکن مالی خوبی نداشته باشید، قادر به اخذ ویزای تحصیلی کانادا نخواهید شد. هزینه تحصیل در این کشور به نوع مدرسه و دانشگاهی که انتخاب کرده اید، مقطع تحصیلی و شهری که برای تحصیل انتخاب کرده اید، بستگی دارد. در ادامه بیشتر در مورد هزینه های مربوط به تحصیل در کانادا صحبت کرده ایم.

شهریه مقاطع مختلف تحصیلی کانادا

مدارس

در صورتی که می خواهید در مدارس کانادا مشغول به تحصیل شوید، باید هزینه ای را به عنوان شهریه هر سال بپردازید که این هزینه بستگی به نوع مدرسه ای که انتخاب می کنید دارد. مدارس در کانادا دولتی، خصوصی و شبانه روزی هستند که هزینه مدارس دولتی کمتر است. هزینه تحصیل برای شهروندان کانادایی (افرادی که مقیم کانادا هستند) در سه مقطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان در مدارس دولتی رایگان است. این در حالی است که افراد با دریافت ویزای تحصیلی کانادا  Study Permit لازم است هزینه ای را برای شهریه مدارس پرداخت کنند.

هزینه ها برای مدارس کانادا به شکل زیر خواهد بود:

 • هزینه تحصیلی در مدارس دولتی در مقاطع ابتدایی و راهنمایی: ۴ الی ۱۵ هزار دلار در سال
 • هزینه تحصیلی در مدارس دولتی در مقطع دبیرستان: ۸ الی ۱۵ هزار دلار در سال
 • هزینه تحصیلی در مدارس خصوصی در مقاطع ابتدایی و راهنمایی: ۱۰ الی ۵۰ هزار دلار در سال
 • هزینه تحصیلی در مدارس خصوصی در مقطع دبیرستان: ۱۰ الی ۵۰ هزار دلار در سال

هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا که معمولا به صورت مدارس خصوصی هستند، مبلغی بالغ بر ۳۰ هزار دلار در سال خواهد بود.

اگر بخواهید در دوره های آموزشی و کلاس های ورزشی و موسیقی شرکت کنید، باید هزینه ای بین ۵ الی ۱۰۰ دلار (در طول در دوره) بپردازید.

مدارس در کانادا دولتی، خصوصی و شبانه روزی هستند که هزینه مدارس دولتی کمتر است البته هزینه تحصیل برای شهروندان کانادایی (افرادی که مقیم کانادا هستند) در سه مقطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان در مدارس دولتی رایگان است.

 

دانشگاه ها

در صورتی که می خواهید در دانشگاه های کانادا ادامه تحصیل دهید، باید هزینه شهریه هر سال که بین 12 هزار تا 30 هزار دلار است را در نظر بگیرید و علاوه بر آن، ماهانه مبلغی به عنوان هزینه مسکن و اقامت، خورد و خوراک و پوشاک را در نظر داشته باشید. همچنین هزینه تحصیل در کانادا بسته به نوع دانشگاهی که انتخاب می کنید، مقطع تحصیلی و شهر و استان انتخابی، متفاوت است. به این صورت که هزینه دانشگاه در شهرهای کوچک، از مبلغ کمتری برخوردار است.

شهریه دانشگاه های کانادا در مقاطع مختلف

 • شهریه دانشگاه در مقاطع کاردانی و کارشناسی: هزینه ای بین ۱۸۰۰ – ۲۰۰۰ هزار دلار در سال
 • شهریه دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد: هزینه ای بین ۲۵۰۰ – ۱۸۰۰۰ هزار دلار در سال
 • شهریه دانشگاه در مقطع دکترا: هزینه ای بین ۲۵۰۰ – ۱۷۰۰۰ هزار دلار در سال

در صورتی که افراد بخواهند در دوره های آموزشی موسسه فنی حرفه ای کانادا شرکت کنند، بسته به دوره تحصیلی و شهر انتخابی، لازم است که هزینه ای بالغ بر ۲ الی ۱۸ هزار دلار پرداخت کنند. همچنین برای حضور در موسسات آموزش زبان هم باید هزینه ای بپدازید که بستگی به طول دوره آموزشی و شهر انتخابی دارد و معمولا بین ۳۰۰۰ الی ۴۰۰۰ دلار است.

در حال حاضر دولت کانادا با فراهم کردن شرایط و بورسیه های مختلف، تا حدودی توانسته است هزینه های زندگی دانشجویی را کم کند.

هزینه مسکن و اقامت برای دانشجویان

متقاضیان پس از دریافت ویزای تحصیلی کانادا  Study Permit لازم است تا علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه های زندگی و اقامت هم در نظر بگیرند. این هزینه ها برای اجاره مسکن بسته به متراژ خانه، موقعیت مکانی، امکانات و شهر انتخابی متفاوت است اما با این حال لازم است تا برای اجاره یک خانه حدودا مبلغی بین ۸۰۰ الی ۲۸۰۰ دلار در ماه پرداخت کنید. البته اگر در خوابگاه حضور داشته باشید، این هزینه ها به 250 الی 700 دلار در ماه کاهش می یابد. هزینه های خورد و خوراک برای افراد هم مبلغی بالغ بر ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ دلار در ماه خواهد بود.

متقاضیان پس از دریافت ویزای تحصیلی کانادا  Study Permit لازم است تا علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه های زندگی و اقامت هم در نظر بگیرند. این هزینه ها برای اجاره مسکن بسته به متراژ خانه، موقعیت مکانی، امکانات و شهر انتخابی متفاوت است اما با این حال لازم است تا برای اجاره یک خانه حدودا مبلغی بین ۸۰۰ الی ۲۸۰۰ دلار در ماه پرداخت کنید.

نکات مهم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

کانادا دارای ۵ دانشگاه معتبر جهانی به نام های تورنتو، مک گیل، بریتیش کلمبیا، مونترال و دانشگاه آلبرتا می باشد. و برای این که بتوانید در دوره های آموزشی بیشتر از 6 ماه شرکت کنید، باید ویزای تحصیلی کانادا را بگیرید.

داشتن معدل بالا (در همه مقاطع)، نمره بالای زبان، تمکن مالی برای زندگی و تحصیل به مدت یک سال، معرفی نامه قوی از ۲ استاد یا بیشتر، مقالات ثبت شده و معتبر و همچنین نداشتن گپ تحصیلی بالا باعث می شود شما راحت تر ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان ممکن است اما باید سایر شرایط شما در حد عالی باشد و در نهایت می توانید پذیرش مشروط بگیرید.

استادی پرمیت مجوزی است که معمولا هنگام ورود دانشجو به کانادا برای او صادر می شود. با داشتن استادی پرمیت کانادا، متقاضی مجاز به اقامت و تحصیل در کانادا می باشد.

پذیرش یا فاند به منزله اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیست. ممکن است از مدرسه یا دانشگاهی در کانادا پذیرش گرفته باشید اما به شما ویزا داده نشود.