ویزای اکسپرس انتری کانادا

روش مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم در کشور کانادا از ابتدای سال 2015 تغییر کرد و به روش اکسپرس انتری تغییر پیدا کرد. این روش باعث شد تا سیستم مهاجرت به کانادا به طور کامل تغییر کند و بعد از این که این سیستم راه اندازی شد، بسیاری از افرادی که دوست داشتند به کانادا مهاجرت کنند، و از روش قدیم که مهاجرت کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال انجام می شد و خیلی ها پشت در بسته می ماندند و نمی توانستند به کانادا بروند، بتوانند از این راه خیلی سریع تر موفق به مهاجرت به کانادا شوند. با استفاده از ویزای اکسپرس انتری ، اداره مهاجرت کانادا هر ماه یک حداقل امتیازی را برای فرد جهت اخذ اقامت دائم کانادا اعلام می کند. سیستم اکسپرس اینتری یک برنامه مهاجرتی نیست بلکه یک ‌روش جدید است که با آن پرونده ها را اخذ کنند.

. در گذشته دولت فدرال کانادا تمام پرونده ها را بررسی می کرد اما در حال حاضر و به کمک روش اکسپرس انتری از میان پرونده هایی که دریافت می شود، ورود سریع متقاضیان دارای تخصص اتفاق می افتد. وزارت مهاجرت و شهروندی کانادا برنامه جذب مهاجر در گروه نیروی متخصص فدرال را تغییر داد تا از این طریق بتواند نیازهای بازار کار را تامین کند و افراد بهتری در سمت های شغلی قرار گیرند تا از این راه بتواند برای بهبود شرایط اقتصادی کشورش تلاش کند.

سیستم اکسپرس اینتری یک برنامه مهاجرتی نیست بلکه یک ‌روش جدید است که این روش باعث شد تا سیستم مهاجرت به کانادا به طور کامل تغییر کند و بعد از این که این سیستم راه اندازی شد، بسیاری از افرادی که دوست داشتند به کانادا مهاجرت کنند بتوانند از این راه خیلی سریع تر موفق به مهاجرت به کانادا شوند.

پروفایل اکسپرس اینتری

کشور کانادا هر ساله لیستی از مشاغل مورد نیاز خود را اعلام می کند و افرادی که تخصص کافی در این زمینه دارند و رشته تحصیلی شان و مهارتی که دارند در این لیست باشد، می توانند پروفایل اکسپرس انتری خود را تشکیل دهند. افراد متخصص در صورتی که رشته تحصیلی و تخصصی آن ها در لیست شغل های مورد نیاز کشور کانادا باشد می توانند پروفایل اقامتی ایجاد کنند و با ثبت اطلاعات شخصی مانند سطح تسلط به زبان انگلیسی و فرانسه، سابقه تحصیلی و تجربه کاری خود، در سیستم اقامتی کانادا اقدام کنند. داشتن مدارک تحصیلی از دانشگاه ها و کالج های کانادا می تواند امتیاز بیشتری را برای شخص داشته باشد.

سیستم اکسپرس انتری باعث شد تا نیروی کار مورد نیاز کارفرما راحت تر تامین شود و از میان افراد به راحتی بتوان یک نفر را انتخاب کرد که شرایط بهتری دارد. همچنین شانس مهاجرین هم برای استخدام در مشاغل مرتبط با حرفه و تحصیلات شان بالاتر رفت.

برای تشکیل پروفایل اکسپرس انتری باید حداقل 67 امتیاز از جدول زیر کسب کنید که با داشتن آیلتس 6 جنرال (که دریافت این نمره برای اکثر فارغ التحصیلان دانشگاه ها راحت است) پروفایل شما 1 سال اعتبار خواهد داشت و در طول این یک سال در همه دوره های بررسی پرونده شرکت داده می شوید. در صورتی که می خواهید امتیازات خود را محاسبه کنید و در سیستم اکسپرس انتری ثبت نام کنید، به آدرس زیر مراجعه کنید.

http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/crs-tool.asp

شرایط اخذ ویزای اکسپرس انتری

 • تجربه تحصیل در کانادا: برای متقاضیانی که در کانادا تحصیل کرده اند، امتیازات اضافه ای در نظر گرفته می شود که این امتیازات در سیستم اکسپرس به شرح زیر است:

اگر در دوره های دبیرستان تحصیل کرده باشید: 0 امتیاز

اگر در دوره های پس از دبیرستان بین یک تا دو سال تحصیل کرده باشید: 15 امتیاز

اگر در دوره پس از دبیرستان به مدت سه سال یا بیشتر تحصیل کرده باشید: 30 امتیاز

اگر فارغ التحصیل دوره غوق لیسانس یا دوره کاربردی برای ورود به کار در گروه شغلی A باشید که برای آن لازم است توسط یکی از ارگان ها مجوز دریافت کنید: 30 امتیاز

اگر در دوره دکتری در کانادا فارغ التحصیل شده باشید: 30 امتیاز

قبل از این در کانادا برای افرادی که در این کشور تحصیل کرده بودند، هیچ امتیاز اضافه ای در نظر گرفته نشده بود. این تغییرات باعث شدند تا نتیجه مثبتی در شانس متقاضیان برای پذیرفته شدن وجود داشته باشد و بتوانند حداقل امتیاز را کسب کنند.

 • در حال حاضر اگر متقاضی بتواند دعوت نامه یا همان ITA را دریافت کند، ۶۰ روز زمان خواهد داشت که درخواست خودش را برای اقامت دائم کانادا ارسال کند. قبلا این بازه زمانی برای 90 روز بود.

در صورتی که امتیاز شما بالای 450 باشد، شانس قبولی تان در حوزه نیروی متخصص فدرال بالاست و شما در هرجایی از کشور کانادا که بخواهید، می توانید زندگی و کار کنید و در نهایت برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

 

موارد امتیاز آور در سیستم اکسپرس اینتری

سه عامل در سیستم اکسپرس انتری وجود دارد و امتیاز متقاضی را رقم می زند. عوامل تاثیرگذار در سیستم اکسپرس انتری به شرح زیر هستند:

 • فاکتورهای انسانی و مهارتی
 • فاکتورهای مرتبط با فرد همراه متقاضی اصلی
 • فاکتورهای مرتبط با استان یا نامه پیشنهاد شغلی

متقاضیانی که بدون همراه هستند، امتیازات آن ها به شکل زیر محاسبه می شود

 • فاکتورهای سرمایه انسانی که به آن ها core human capital factors گفته می شود، 500 امتیاز دارند.
 • فاکتورهای انتقال که به آن ها transferability factors گفته می شود، 100 امتیاز دارند.

فاکتورهای انتخاب استان یا پیشنهاد شغلی که به آن ها either a provincial nomination of a qualifying offer of arranged employment گفته می شود، 600 امتیاز دارند.

متقاضی اگر با همراه باشد، امتیازات به شکل زیر محاسبه خواهد شد.

 • فاکتورهای سرمایه انسانی مربوط به متقاضی اصلی 460 امتیاز و فاکتورهای سرمایه انسانی مربوط به متقاضی همراه 40 امتیاز دارد.
 • فاکتورهای انتقال دارای 100 امتیاز است.
 • فاکتورهای مربوط به انتخاب استان یا پیشنهاد شغلی دارای 600 امتیاز است.

عوامل تاثیرگذار در سیستم اکسپرس انتری شامل 1. فاکتورهای انسانی و مهارتی 2. فاکتورهای مرتبط با فرد همراه متقاضی اصلی 3. فاکتورهای مرتبط با استان یا نامه پیشنهاد شغلی می باشد.

مراحل اخذ ویزای اکسپری انتری

برای این که ویزای اکسپرس انتری بگیرید، باید دو مرحله زیر را طی کنید. این دو مرحله شامل موارد زیر می باشد:

مرحله اول: تکمیل فرم مربوط به این برنامه

متقاضیان با تکمیل فرم های مربوطه می توانند علاقه مندی خود را به اخذ اقامت دائم در کانادا نشان دهند. در این مرحله متقاضی باید expression of interest را به صورت آنلاین پر کند و آن را برای اداره مهاجرت بفرستد. در این مرحله سوالاتی در مورد سن، مدرک تحصیلی، سابقه کاری و مهارت های زبانی پرسیده می شود که متقاضی باید به آن ها پاسخ دهد. متقاضیانی که واجد شرایط یکی از برنامه های مهاجرت اقتصادی هستند، وارد یک pool می شوند و بر اساس سیستم امتیاز، محاسبه می کنند هر کسی چقدر امتیاز دارد. اگر متقاضی دارای پیشنهاد کاری معتبر از یک شرکت کانادایی نباشد و هیچ کدام از استان ها هم متقاضی را انتخاب نکرده باشند متقاضی باید در بانک کاری کانادا که به آن Job Bank گفته می شود، ثبت نام کند. در این مرحله وارد کردن اطلاعات خیلی حساس است چون هر اطلاعاتی که شما وارد می کنید، بعدا برای شما ایجاد مسئولیت می کند و ممکن است در صورتی که اطلاعاتی که وارد می شود نادرست باشد، شخص تا سال های زیادی نتواند برای مهاجرت به کانادا اقدام کند یا حتی از مهاجرت به کانادا محروم شود.

متقاضیانی که واجد شرایط یکی از برنامه های مهاجرت اقتصادی هستند، وارد یک pool می شوند و بر اساس سیستم امتیاز، محاسبه می کنند هر کسی چقدر امتیاز دارد.

مرحله دوم: دعوت از متقاضی برای اخذ اقامت دائم کانادا

دولت کانادا و دولت استان هایی که در کانادا هستند و حتی کارفرماهایی که به دنبال نیروی متخصص هستند، قادرند از pool مهاجر مورد نظر را انتخاب کنند و متقاضیانی که امتیاز بالاتری دارند و پیشنهاد شغلی داشته باشند یا دولت یک استان آن ها را انتخاب کند. متقاضیان می توانند برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق یکی از روش ها اقدام کنند و شخصی که می خواهد اقامت بگیرد، باید در مدت 60 روز درخواست آنلاین خود را برای اخذ اقامت دائم کانادا ثبت کند. اداره مهاجرت کانادا هم تا 6 ماه بعد از این تاریخ، به درخواست اقامت آن ها پاسخ خواهد داد. دولت کانادا و همچنین دولت استان های کانادا و کارفرما ها قادر به انتخاب مهاجرین از pool ذکر شده هستند. متقاضیانی که امتیاز بالایی دارند و هم چنین متقاضیانی که دارای پیشنهاد شغلی و یا انتخاب استانی می باشند برای اقدام در خصوص اقامت دائم کانادا از طریق یکی از روش های ذکر شده دعوت خواهند شد و متقاضی می بایست در ۶۰ روز درخواست آنلاین خود را برای اقامت دائم ثبت نماید. از این تاریخ اداره مهاجرت ظرف مدت ۶ ماه به درخواست پاسخ خواهد داد. در صورتی که متقاضی بعد از ۱۲ ماه دعوت به اقدام برای اخذ اقامت دائم کانادا نشود، باید بار دیگر اطلاعات خود را در سیستم یا همان pool وارد کند.

امتیاز بندی ویزای اکسپرس انتری کانادا

 

امتیاز بندی ویزای اکسپرس انتری کانادا بر اساس سن به شکل زیر است:

کمتر از 18 سال: 0 امتیاز
18 سال: متقاضی اصلی دارای همراه 90 امتیاز و بدون همراه 99 امتیاز
19 سال: متقاضی اصلی دارای همراه 95 امتیاز و بدون همراه 105 امتیاز
20 تا 29 سال: متقاضی اصلی دارای همراه 100 امتیاز و بدون همراه 110 امتیاز
30 سال: متقاضی اصلی دارای همراه95 امتیاز و بدون همراه 105 امتیاز
31 سال: متقاضی اصلی دارای همراه 90 امتیاز و بدون همراه 99 امتیاز
32 سال: متقاضی اصلی دارای همراه 85 امتیاز و بدون همراه 94 امتیاز
33 سال: متقاضی اصلی دارای همراه 80 امتیاز و بدون همراه 88 امتیاز
34 سال: متقاضی اصلی دارای همراه 75 امتیاز و بدون همراه 83 امتیاز
35 سال: متقاضی اصلی دارای همراه 70 امتیاز و بدون همراه 77 امتیاز
36 سال: متقاضی اصلی دارای همراه 65 امتیاز و بدون همراه 72 امتیاز
37 سال: متقاضی اصلی دارای همراه 60 امتیاز و بدون همراه 66 امتیاز
38 سال: متقاضی اصلی دارای همراه 55 امتیاز و بدون همراه 61 امتیاز
39 سال: متقاضی اصلی دارای همراه 50 امتیاز و بدون همراه 55 امتیاز
40 سال: متقاضی اصلی دارای همراه 45 امتیاز و بدون همراه 50 امتیاز
41 سال: متقاضی اصلی دارای همراه 35 امتیاز و بدون همراه 39 امتیاز
42 سال: متقاضی اصلی دارای همراه 25 امتیاز و بدون همراه 28 امتیاز
43 سال: متقاضی اصلی دارای همراه 15 امتیاز و بدون همراه 17 امتیاز
44 سال: متقاضی اصلی دارای همراه 5 امتیاز و بدون همراه 6  امتیاز
45 سال و بیشتر: 0 امتیاز

 

امتیاز بندی ویزای اکسپرس انتری کانادا بر اساس تحصیلات به شکل زیر است:

کمتر از دیپلم: 0 امتیاز
دیپلم دبیرستان: برای متقاضی اصلی دارای همراه 28 امتیاز که 2 امتیاز هم به همسر تعلق می گیرد و بدون همراه 30 امتیاز
دوره یک ساله پس از دیپلم: برای متقاضی اصلی دارای همراه 84 امتیاز که 6 امتیاز هم به همسر تعلق می گیرد و بدون همراه 90 امتیاز
دوره دو ساله پس از دیپلم: برای متقاضی اصلی دارای همراه 91 امتیاز که 7 امتیاز هم به همسر تعلق می گیرد و بدون همراه 98 امتیاز
دوره سه و یا بیشتر پس از دیپلم: برای متقاضی اصلی دارای همراه 112 امتیاز و 8 امتیاز هم به همسر تعلق می گیرد و بدون همراه 120 امتیاز
دو یا بیشتر از دو مدرک تحصیلی پس از دیپلم (حداقل یکی از آنها پس از اتمام یک دوره حداقل سه ساله باشد): برای متقاضی اصلی دارای امتیاز 119 امتیاز و 9 امتیاز هم به همسر تعلق می گیرد و بدون همراه 128 امتیاز
فوق لیسانس و یا دوره تخصصی کارورزی: برای متقاضی اصلی دارای همراه 126 امتیاز و 10 امتیاز هم به همسر تعلق می گیرد و بدون همراه 135 امتیاز
دکترا: برای متقاضی اصلی دارای همراه 140 امتیاز که 10 امتیاز هم به همسر تعلق می گیرد و بدون همراه 150 امتیاز

 

امتیاز بندی ویزای اکسپرس انتری کانادا بر اساس مهارت زبان خارجی اول (انگلیسی یا فرانسوی) به شکل زیر است:

سطح ۳ و کمتر: 0 امتیاز
سطح ۴: برای متقاضی اصلی دارای همراه 6 امتیاز و بدون همراه 6 امتیاز
سطح 5: برای متقاضی اصلی دارای همراه 6 امتیاز و 1 امتیاز هم به همسر تعلق می گیرد و بدون همراه 6 امتیاز
سطح 6: برای متقاضی اصلی دارای همراه 8 امتیاز و 1 امتیاز هم به همسر تعلق می گیرد و بدون همراه 9 امتیاز
سطح 7: برای متقاضی اصلی دارای همراه 16 امتیاز و 3 امتیاز هم به همسر تعلق می گیرد و بدون همراه 17 امتیاز
سطح 8: برای متقاضی اصلی دارای همراه: برای متقاضی اصلی دارای همراه 22 امتیاز و 3 امتیاز به همسر تعلق می گیرد و بدون همراه 23 امتیاز
سطح 9: برای متقاضی اصلی دارای همراه 29 امتیاز و 5 امتیاز هم به همسر تعلق می گیرد و بدون همراه 31 امتیاز
سطح 10 و بالاتر: برای متقاضی اصلی دارای همراه 32 امتیاز و 5 امتیاز هم به همسر تعلق می گیرد و بدون همراه 34 امتیاز

 

امتیاز بندی ویزای اکسپرس انتری کانادا بر اساس مهارت زبان خارجی دوم (انگلیسی یا فرانسوی) به شکل زیر است:

سطح 3: 0 امتیاز
سطح 4: متقاضی با همراه یا بدون همراه 1 امتیاز
سطح 5: متقاضی با همراه یا بدون همراه 3 امتیاز
سطح 6: متقاضی با همراه یا بدون همراه 6 امتیاز

 

امتیاز بندی ویزای اکسپرس انتری کانادا بر اساس تجربه کاری در کانادا به شکل زیر است:

کمتر از یک سال: 0 امتیاز

1 سال: برای متقاضی اصلی دارای همراه 35 امتیاز و 5 امتیاز هم به همسر تعلق می گیرد و بدون همراه 40 امتیاز

2 سال: برای متقاضی اصلی دارای همراه 46 امتیاز و 7 امتیاز هم به همسر تعلق می گیرد و بدون همراه 53 امتیاز

3 سال: برای متقاضی اصلی دارای همراه 56 امتیاز و 8 امتیاز هم به همسر تعلق می گیرد و بدون همراه 64 امتیاز

4 سال: برای متقاضی اصلی دارای همراه 63 امتیاز و 9 امتیاز هم به همسر تعلق می گیرد و بدون همراه 72 امتیاز

5 سال و بیشتر: برای متقاضی اصلی دارای همراه 70 امتیاز و 10 امتیاز هم به همسر تعلق می گیرد و بدون همراه 80 امتیاز

فاکتورهای انتقال transferability factors

در این فاکتور حداکثر ۱۰۰ امتیاز در این زمینه در نظر گرفته شده است که ۵ ترکیب در این امتیاز بندی نقش دارند و برای هر ترکیب ۵۰ امتیاز در نظر گرفته شده است. حتی اگر بیشتر از ۱۰۰ امتیاز در این ترکیب ها بدست آورید باز هم بیشترین امتیازی که داده خواهد شد ۱۰۰ امتیاز خواهد بود. در این زمینه برای همسر متقاضی هیچ امتیازی در نظر گرفته نشده است.

ترکیب تحصیلات و زبان

 

کمتر از دیپلم: CLB7 و بالاتر در تمام مهارت های زبان 0 امتیاز ؛ CLB9 و بالاتر در تمام مهارت های زبان 0 امتیاز
دوره پس از دیپلم یک ساله یا بیشتر: CLB7 و بالاتر در تمام مهارت های زبان 13 امتیاز ؛ CLB9 و بالاتر در تمام مهارت های زبان 25 امتیاز
دوره پس از دیپلم 2 ساله و یا بیشتر: CLB7 و بالاتر در تمام مهارت های زبان 25 امتیاز ؛ CLB9 و بالاتر در تمام مهارت های زبان 50 امتیاز

 

CLB: Canadian Language Benchmark می باشد.

ترکیب تحصیلات و تجربه کاری کانادایی

کمتر از دیپلم: ۱ سال تجربه کانادایی 0 امتیاز ؛ ۲ سال تجربه کانادایی و بیشتر 0 امتیاز
دوره پس از دیپلم یک ساله یا بیشتر: ۱ سال تجربه کانادایی 13 امتیاز ؛ ۲ سال تجربه کانادایی و بیشتر 25 امتیاز
دوره پس از دیپلم 2 ساله و یا بیشتر: ۱ سال تجربه کانادایی 25 امتیاز ؛ ۲ سال تجربه کانادایی و بیشتر 50 امتیاز

 

ترکیب سطح زبان و تجربه غیر کانادایی

فاقد تجربه کاری غیر کانادایی:  CLB7 و بالاتر در تمام مهارت های زبان 0 امتیاز ؛ CLB9 و بالاتر در تمام مهارت های زبان 0 امتیاز
۱ یا ۲ سال تجربه کاری غیر کانادایی: CLB7 و بالاتر در تمام مهارت های زبان 13 امتیاز ؛ CLB9 و بالاتر در تمام مهارت های زبان 25 امتیاز
بیش از ۳ سال تجربه کاری غیر کانادایی: CLB7 و بالاتر در تمام مهارت های زبان 25 امتیاز ؛ CLB9 و بالاتر در تمام مهارت های زبان 50 امتیاز

 

ترکیب تجربه کانادایی و تجربه غیر کانادایی

فاقد تجربه کاری غیر کانادایی:  ۱ سال تجربه کانادایی 0 امتیاز ؛ ۲ سال تجربه کانادایی و بیشتر 0 امتیاز
۱ یا ۲ سال تجربه کاری غیر کانادایی: ۱ سال تجربه کانادایی 13 امتیاز ؛ ۲ سال تجربه کانادایی و بیشتر 25 امتیاز
بیش از ۳ سال تجربه کاری غیر کانادایی: ۱ سال تجربه کانادایی 25 امتیاز ؛ ۲ سال تجربه کانادایی و بیشتر 50 امتیاز

 

ترکیب مدرک توانایی در یک مهارت و دانش زبان

مدرک توانایی در یک مهارت و دانش زبان: CLB5 و بالاتر در تمام مهارت های زبان 25 امتیاز ، CLB7 و بالاتر در تمام مهارت های زبان 50 امتیاز

فاکتور امتیازات تکمیلی

متقاضیان حداکثر تا ۶۰۰ امتیاز را می توانند از مدرک انتخاب شدن در یکی از استان ها یا از یک پیشنهاد شغلی بدست آورند. (امکان اخذ امتیاز از هر دو به صورت همزمان وجود ندارد)

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای اکسپرس انتری

تمامی پاسپورت هایی که در ده سال گذشته داشته اید.

شناسنامه متقاضی به همراه ترجمه رسمی

در صورتی که آقا و بالای 18 سال هستید، کارت پایان خدمت سربازی و ترجمه رسمی آن

در صورت متاهل بودن سند ازدواج یا طلاق و ترجمه رسمی آن

6 قطعه عکس (4.5*3.5)

تمام مدارک شغلی (شامل سوابق بیمه، سوابق کاری، دوره های گذرانده شده، مدارک کسب شده، سمت های شفلی)

مدارک دانشگاهی و ریز نمرات آن ها به همراه ترجمه رسمی هرکدام

مدرک پیش دانشگاهی و ترجمه رسمی آن

مدرک دیپلم و ترجمه رسمی آن

مدارک مربوط به دوره های مرتبط با کار یا رشته های تحصیلی که معتبر هستند و ترجمه رسمی یا غیر رسمی و گاهی برابر اصل لازم هر کدام (در این زمینه باید با یک مشاور یا شخص آگاه مشورت کنید.)

مدارک اخذ شده زبان خارجی برای دو زبان فرانسه یا انگلیسی

هر کدام از سابقه کارها باید در سربرگ هر یک از شرکت ها چاپ شده باشد و برای ترجمه آن ها اقدام فرمایید.

دقت کنید که برای اخذ تأییدات مدارک نیاز به آگهی روزنامه رسمی شرکت دارید که باید اصل آن را از شرکت یا دفتر روزنامه رسمی دریافت کنید. اگر در شرکت های دولتی کار می کنید نیازی به گواهی تاسیس نیست.

نامه عدم سو پیشینه که این نامه یک ماه اعتبار دارد.

برای اخذ تأییدات مدارک نیاز به آگهی روزنامه رسمی شرکت دارید که باید اصل آن را از شرکت یا دفتر روزنامه رسمی دریافت کنید. اگر در شرکت های دولتی کار می کنید نیازی به گواهی تاسیس نیست.

نکات مهم در مورد ویزای اکسپرس انتری

هزینه لازم برای ویزای اکسپری انتری شامل هزینه بررسی پرونده و هزینه صدور ویزا می شود که به این صورت محاسبه می شود:

 • هزینه بررسی پرونده: متقاضی اصلی 550 دلار آمریکا/ همسر متقاضی: 550 دلار کانادا/ هر کدام از فرزندان: 150 دلار کانادا
 • هزینه صدور ویزا: متقاضی اصلی 490 دلار کانادا/ همسر متقاضی: 490 دلار کانادا

هدف از اکسپرس انتری این است که بتواند نیروی متخصص مورد نیاز خود را در صنایع و مشاغل مختلف جذب کند تا بتواند اقتصاد خود را رو به رشد نگه دارد.

سیستم اکسپرس انتری کانادا شباهت زیادی با برنامه اقامتی مهاجرتی استرالیا و نیوزیلند دارد.

اداره مهاجرت کانادا اعلام کرده است که تنها ۶ ماه زمان ‌نیاز دارد تا پرونده ها را بررسی کند. برخی از متقاضیان اخذ اقامت کانادا فکر می کنند که این شش ماه از زمانی است که درخواست اولیه بررسی پرونده خود را به دولت کانادا ارائه می کنند، در صورتی که این شش ماه از زمانی آغاز می شود که متقاضی دعوت نامه کاری را دریافت می کند و درخواست خود را برای اخذ اقامت کاری در سیستم اقامتی کانادا ثبت می کند.

تفاوت سیستم اکسپرس اینتری کانادا با سایر برنامه های مهاجرتی ای که قبلا کانادا داشته است، این است که در سیستم های قدیمی اتنها افرادی که زودتر ثبت نام می کردند، اولویت داشتند که پرونده شان بررسی شود ولی در سیستم جدید افرادی که امتیاز بیشتری دارند، پرونده شان در اولویت رسیدگی قرار دارد و می توانند دعوت نامه کاری دریافت کنند.

از زمانی که شما وارد pool  می شوید، تا یک سال درخواست شما معتبر است. در این یک سال دولت و استان های کانادا می توانند برای شما دعوت نامه ارسال کنند که با توجه به سیستم رتبه بندی به کسی درخواست داده می شود که امتیاز بالاتری دارد.  در این یک سال امکان آپدیت کردن مدارک وجود دارد و می توانید امتیاز خود را بالاتر ببرید.

اداره مهاجرت کانادا اعلام کرده است که تنها ۶ ماه زمان ‌نیاز دارد تا پرونده ها را بررسی کند. برخی از متقاضیان اخذ اقامت کانادا فکر می کنند که این شش ماه از زمانی است که درخواست اولیه بررسی پرونده خود را به دولت کانادا ارائه می کنند، در صورتی که این شش ماه از زمانی آغاز می شود که متقاضی دعوت نامه کاری را دریافت می کند و درخواست خود را برای اخذ اقامت کاری در سیستم اقامتی کانادا ثبت می کند.

اخذ ویزای اکسپرس انتری نهایتا 8 ماه تا 1 سال زمان می برد.

در صورتی که با اکسپرس اینتری قبول شدید، باید کلیه مدارک تان را که ادعا کرده بودید را اسکن کنید و به اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید و در صورتی که مشکل امنیتی یا پزشکی نداشته باشید، می توانید برای ویزای اکسپری انتری را دریافت کنید.

سوالات مهم در مورد اخذ ویزای اکسپری انتری

چه کسانی می توانند در برنامه Express Entry درخواست بدهند؟ محدودیتی برای ثبت نام در این طرح وجود ندارد و همه افراد می توانند درخواست دهند به این شرط که شرایط آن ها مطابق با برنامه نیروی متخصص، فنی و حرفه ای و تجربه کانادایی را داشته باشند.

آیا برنامه مهاجرتی کبک به اکسپرس انتری ارتباطی دارد؟ خیر

سیستم امتیاز بندی در Express Entry چگونه است؟ سیستم امتیاز بندی اکسپرس انتری نسبتا پیچیده است و در این طرح هر فرد می تواند تا ۱۲۰۰ امتیاز کسب کند و متقاضیان هم به دو دسته متاهل و مجرد تقسیم می شوند. برای امتیاز بندی در این سیستم سه فاکتور ارزش دارند. سرمایه انسانی اولیه، قابل انتقال بودن مهارت و دارا بودن گواهی PNP

اگر اطلاعات متقاضی که در سیستم اشتباه وارد شده باشد چه اتفاقی میفتد؟ اگر این اطلاعات اشتباه باشد به عنوان misrepresentation در نظر گرفته خواهد شد و بسته به شرایطی که به وجود خواهد آمد، جریمه های مختلفی در نظر گرفته می شود. این متقاضی ممکن است تا ۵ سال نتواند به pool وارد شود. در صورتی که در وارد کردن اطلاعات شک و شبهه ای برای تان پیش آمده حتما با یک مشاور صحبت کنید.

بانک شغلی یا Job Bank چیست و چه نقشی در مهاجرت سریع دارد؟ بانک شغلی در واقع به عنوان یک موتور جستجوی شغلی عمل می کند که می تواند کمک کند تا کارجو و کارفرما با هم متصل شوند و برای موقعیت های شغلی در کانادا ایجاد شده است. اگر شخصی که برای اقامت کانادا درخواست می دهد، پیشنهاد شغلی نداشته باشد یا توسط هیچ کدام از استان ها انتخاب نشده باشد، باید در بانک شغلی ثبت نام کند. اگر کارفرما متقاضی را برای کار مورد نظر مناسب بداند، بعد از مصاحبه و انجام روند اداری، اگر کارفرما و شغل مورد نظر هم طبق قانون واجد شرایط باشند، کار مورد نظر به متقاضی پیشنهاد داده خواهد شد.

بانک شغلی در واقع به عنوان یک موتور جستجوی شغلی عمل می کند که می تواند کمک کند تا کارجو و کارفرما با هم متصل شوند و برای موقعیت های شغلی در کانادا ایجاد شده است.

آیا مهاجرت از روش اکسپرس انتری کاملا الکترونیک می باشد؟ بله

آیا متقاضی می تواند همزمان از روش های استانی و روش اکسپرس انتری استفاده کند؟ بله دو راه برای این کار وجود دارد. اول این که برای روش استانی اقدام کند و پس از این که از استان تاییدیه گرفت، پروفایل اکسپرس انتری خود را کامل کند. یا این که پروفایل اکسپرس انتری را تکمیل کند و پس از آن استان ها می توانند وارد سیستم اکسپرس انتری شوند و از متقاضی بخواهند از طریق استان مورد نظر اقدام کند و وقتی متقاضی تائیدیه استان را گرفت، پروفایل اکسپرس انتری خود را آپدیت کند.

آیا نیاز به ارزیابی مدارک وجود دارد؟ اگر شما توانسته باشید مدرک بالای دیپلم را در کانادا گرفته باشید، نیازی به ارزیابی مدرک ندارید اما در غیر این صورت، اگر می خواهید از طریق نیروی کار ماهر فدرال اقدام کنید، باید ارزیابی مدرک از قبل انجام شود. البته برای افرادی که قصد دارند از طریق استانی یا تجربه کانادایی یا Skilled Trades Program اقدام کنند، این ارزیابی الزامی نیست ولی ممکن است امتیاز متقاضی را در سیستم اکسپرس انتری افزایش دهد.

آیا لازم است متقاضیان در آزمون زبان شرکت کنند؟ بله تمام متقاضیان باید تعیین سطح زبان شوند. از همین رو لازم است که در آزمون زبان شرکت کنند. این آزمون ها شامل IELTS و CELPIP برای زبان انگلیسی و برای زبان فرانسوی TEF و TCF هستند و زمانی که متقاضی وارد استخر می شود، می تواند برای این که امتیاز خود را بالاتر ببرد، در آزمون جدیدی شرکت کند و نمره خود را افزایش دهد.