همه چیز در مورد اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

فرانسه از آن دسته کشورهایی است که اهمیت زیادی برای سیستم آموزش در کشورش قائل است. هر ساله این کشور بیش از 20 درصد بودجه را به امر آموزش اختصاص می دهد و وسواس زیادی روی کیفیت آموزش هایی که داده می شود و مدارکی که در قبال به پایان رساندن دوره ها داده می شود، دارد. از همین رو افراد زیادی در تلاش هستند از کشورهای مختلف برای تحصیل در فرانسه به این کشور بروند و لازمه آن اخذ ویزای تحصیلی فرانسه است. سطح بالا بودن مدارکی که در فرانسه اعطا می شود و مزیت تحصیل رایگان در کشور فرانسه باعث شده این کشور به یکی از کشورهای پرطرفدار برای ادامه تحصیل انتخاب شود.

. ادامه تحصیل در این کشور به زبان های انگلیسی و فرانسوی ممکن است و در این کشور بیش از 3000 موسسه آموزشی وجود دارد که شامل 90 دانشگاه، 240 مدرسه آموزش عالی برای رشته های مهندسی، 230 مدرسه آموزش عالی برای رشته های بازگانی و 2000 موسسه آموزشی که شامل مدارس عالی هنر و معماری و رشته های پیراپزشکی هستند. نزدیک به 200 میلیون انسان در جهان به زبان فرانسوی صحبت می کنند و همین موضوع باعث شده افراد زیادی علاقه مند به تحصیل در فرانسه باشند و اگر شما زبان فرانسه را یاد بگیرید، می توانید در 5 قاره و 47 کشور جهان به این زبان صحبت کنید.

فرانسه از آن دسته کشورهایی است که اهمیت زیادی برای سیستم آموزش در کشورش قائل است. هر ساله این کشور بیش از 20 درصد بودجه را به امر آموزش اختصاص می دهد و وسواس زیادی روی کیفیت آموزش هایی که داده می شود و مدارکی که در قبال به پایان رساندن دوره ها داده می شود، دارد.

در این مقاله به سوالات زیادی پاسخ خواهیم داد. از جمله این سوالات میتوان به: هزینه تحصیل در فرانسه چقدر است؟ شرایط تحصیل در فرانسه به چه صورت است؟ چطور میتوان ویزای تحصیلی فرانسه را دریافت کرد؟ آیا امکان اخذ ویزای تحصیلی فرانسه بدون مدرک زبان وجود دارد؟ آیا در فرانسه تنها باید به زبان فرانسه درس خواند؟ مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه چیست؟ آیا میتوان از طریق ویزای تحصیلی فرانسه موفق به اخذ اقامت دائم در این کشور شد؟ و… اشاره کرد.

تحصیل در فرانسه

در حال حاضر فرانسه به یکی از مناطق مورد علاقه دانشجویان برای ادامه تحصیل تبدیل شده است که می خواهند در این کشور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی درس بخوانند. فرانسه در سال های اخیر پیشرفت های زیادی در زمینه ارائه برنامه تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا داشته است که دلیل آن هم بودجه نسبتا خوبی است که برای این کار صرف می کند. وجود دانشگاه های خوب و معتبر در این کشور مثل دانشگاه گراند اکول ها  (grand ecoles) باعث شده تا دانشجویان زیادی تمام تلاش خود را بکنند تا ویزای تحصیلی فرانسه را بگیرند. برخی رشته های تحصیلی هم در فرانسه بیش از پیش پیشرفت کرده اند و دانشجویانی که در این رشته ها در فرانسه تحصیل می کنند، از سطح علمی بسیار بالایی برخورداند. از جمله این رشته ها میتوان به اقتصاد، بازرگانی، مدیریت، علوم غذایی و فنی مهندسی اشاره کرد. هزینه تحصیل در فرانسه به این که شما در دانشگاه خصوصی تحصیل می کنید یا در دانشگاه دولتی بستگی دارد. شما در فرانسه حتی این امکان را دارید که به صورت رایگان به ادامه تحصیل بپردازید. یکی از مزایای تحصیل در فرانسه این است که شما می توانید در این کشور بدون مدرک زبان هم به تحصیل بپردازید. ولی باید قبل از ورود به دانشگاه اقدامات لازم را انجام دهید. البته لازم به ذکر است که شما حتی اگر بدون مدرک زبان هم در این کشور به تحصیل بپردازید، برای این که با مردم این کشور ارتباط برقرار کنید لازم است زبان فرانسه را بلد باشید چون حتی در خیابان های این شهر هم تمام تابلوها به زبان فرانسوی است و مردم به زبان فرانسوی صحبت می کنند و اصولا انگلیسی بلد نیستند. همان طور که گفته شد در برخی از رشته ها کشور فرانسه در سیستم آموزشی خود برنامه های تحصیلی زیادی دارد که در جدول زیر به مهم ترین آن ها پرداخته ایم.

عنوان برنامه تحصیلیتعداد برنامه های تحصیلی
کارشناسی هنر41 برنامه
کارشناسی مدیریت بازرگانی15 برنامه
کارشناسی علوم13 برنامه
دیپلم پیشرفته12 برنامه
کارشناسی ارشد علوم321 برنامه
کارشناسی ارشد هنر86 برنامه
کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی68 برنامه
کارشناسی ارشد مهندسی12 برنامه
دکتری  (PhD)200 برنامه

 

وجود دانشگاه های خوب و معتبر در این کشور مثل دانشگاه گراند اکول ها  (grand ecoles) باعث شده تا دانشجویان زیادی تمام تلاش خود را بکنند تا ویزای تحصیلی فرانسه را بگیرند.

ویزای تحصیلی فرانسه

اگر شما تابعیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا را نداشته باشید، باید برای تحصیل در فرانسه ، ویزای تحصیلی فرانسه را اخذ کنید. این که ویزای تحصیلی شما برای چه مدت زمانی صادر شود، بستگی به این دارد که شما تابعیت کدام کشور را دارید. اگر هم می خواهید برای انجام تحقیقات به کشور فرانسه بروید، می توانید ویزای تحصیلی بلند مدت فرانسه را اخذ کنید. ویزای بلند مدت فرانسه در دو مدل صادر می شود. یک مدل ویزای بلند مدت مورد استفاده به عنوان مجوز سکونت  (VLS-TS) است که این ویزا به شما اجازه می دهد برای یکسال بدون این که نیاز باشد درخواست اقامت در فرانسه بدهید، در این کشور بمانید و فقط در هنگام ورود باید منتظر تاییدیه بمانید. نوع دوم ویزایی که صادر می شود، ویزای بلند مدت موقتی  (VLS-T)است که این ویزا به شما اجازه می دهد به مدت یک سال در فرانسه بمانید و در هنگام ورود به خاک این کشور نیازی به تاییدیه نخواهید داشت ولی این ویزا همان طور که از نامش پیداست، یک ویزای موقتی است و تمدید نمی شود و در واقع مزایا و حقوقی که در ویزای  VLS-TSوجود داشت، به شما تعلق نمی گیرد.

اما اگر شما متقاضی ویزای تحصیلی فرانسه هستید، باید توجه کنید که اگر دوره ای که در آن می خواهید تحصیل کنید، از سه ماه کمتر باشد، برای شما ویزای اقامت کوتاه مدت صادر می شود. اما اگر دوره ای که می خواهید در آن تحصیل کنید، 3 ماه تا 6 ماه طول بکشد، برای شما ویزای اقامت طولانی موقت صادر می شود که همان طور که گفته شد، این ویزا در هنگام ورود به فرانسه نیاز به تشریفات اداری خاص ندارد. اما اگر دوره آموزشی که می خواهید بگذرانید، بیش از 6 ماه طول می کشد، برای شما یک ویزای اقامت طولانی مدت معادل مجوز اقامت صادر می شود که پس از اخذ این ویزا باید تشریفات اداری اضافی را هنگام ورود به خاک کشور فرانسه بگذرانید.

برای این که در کشور فرانسه بتوانید به ادامه تحصیل بپردازید، یکی از امور مهم این است که تابعیت شما مربوط به کدام کشور است. اگر تابعیت کشوری که دارید، در حوزه شینگن و اتحادیه اروپا قرار دارد، برای ورود به این کشور شما نیاز به هیچ ویزایی ندارید. اما اگر کشوری که تابعیت آن را دارید، خارج از محدوده شینگن قرار دارد باید ویزای تحصیلی فرانسه با عنوان اقامت طولانی VL-TS  را به همراه مجوز اقامت در این کشور دریافت کنید.

روش های درخواست ویزای تحصیلی فرانسه

برای این که در کشور فرانسه بتوانید به ادامه تحصیل بپردازید، یکی از امور مهم این است که تابعیت شما مربوط به کدام کشور است. اگر تابعیت کشوری که دارید، در حوزه شینگن و اتحادیه اروپا قرار دارد، برای ورود به این کشور شما نیاز به هیچ ویزایی ندارید. اما اگر کشوری که تابعیت آن را دارید، خارج از محدوده شینگن قرار دارد، باز هم سیستم ویزا و مهاجرت فرانسه از شما استقبال می کند تا در این کشور تحصیل کنید و شما باید ویزای تحصیلی فرانسه با عنوان اقامت طولانی VL-TS  را به همراه مجوز اقامت در این کشور دریافت کنید. برای این که ویزای تحصیلی فرانسه را دریافت کنید، می توانید به دو روش درخواست دهید.

 • روش اول از طریق روش CEF کمپوس فرانس است. کمپوس فرانس در واقع یک پورتال رسمی در کشور فرانسه است که مخصوص دانشجویان خارجی است که از 33 کشور لیست شده که ایران هم جزء آن هاست، می توانند درخواست خود را برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه ثبت کنند. متقاضیان ایرانی و تمام افرادی که در این لیست قرار دارند، می توانند از طریق وب سایتorg درخواست خود را ثبت کنند. اگر شما تابعیت ایرانی دارید، می توانید مستقیما به آدرس iran.campusfrance.org مراجعه کنید. هزینه این درخواست 50 یورو می باشد.
 • روش دوم از طریق کنسولگری فرانسه است که در این روش دانشجویانی که خارج از لیست آن 33 کشور قرار دارند، می توانند درخواست دهند. این فرآیند که از آن با نام DAP یاد می شود، شامل تحویل فرم درخواست به Service de cooperation et daction culturelle (SCAC) می باشد. هزینه درخواست ویزا از این طریق 99 یورو می باشد.

کمپوس فرانس در واقع یک پورتال رسمی در کشور فرانسه است که مخصوص دانشجویان خارجی است که از 33 کشور لیست شده که ایران هم جزء آن هاست، می توانند درخواست خود را برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه ثبت کنند.

 

زندگی در فرانسه برای ادامه تحصیل

حدود 200 میلیون نفر در جهان به زبان فرانسه صحبت می کنند که همین موضوع فرانسه را به یک کشور با زبان جهانی تبدیل کرده است. اگر شما زبان فرانسه بلد باشید، نه تنها در فرانسه بلکه در کشورهایی مثل بلژیک و برخی ایالت های فرانسوی زبان کانادا به نام های کبک و مونترال هم می توانید تحصیل کنید. در حال حاضر فرانسه به عنوان معتبرترین کشور اروپایی می باشد که بدون مدرک زبان هم پذیرش می گیرد و شما می توانید برای تحصیل در این کشور، ویزای تحصیلی فرانسه را دریافت کنید. از سال 2019 کشور فرانسه تصمیم گرفت تا شرایط اخذ ویزای تحصیلی را برای دانشجویان خارجی ساده تر کند. اما قبل از این که برای ادامه تحصیل در فرانسه اقدام کنید، هزینه زندگی در فرانسه را بررسی کنید. البته که هزینه زندگی در فرانسه تا حدی به سبک زندگی شخصی شما برمی گردد و این که در کدام شهر از فرانسه زندگی می کنید. هزینه زندگی در شهری مثل پاریس که پایتخت این کشور است، نسبتا بالاتر از شهرهای دیگر است. در ادامه نمونه هایی از مدل زندگی و هزینه لازم برای زندگی را آورده ایم:

 • هزینه زندگی ماهانه در خوابگاه: 250 یورو
 • هزینه ماهانه خورد و خوراک در فرانسه به صورت متوسط: 150 یورو
 • هزینه ماهانه حمل و نقل، بیمه و سایر هزینه های جانبی: 150 یورو

انواع ویزای تحصیلی فرانسه

در همه جای دنیا فرانسه به عنوان کشور فرهنگ و هنر شناخته می شود و آموزش عالی در کشور فرانسه، یکی از متنوع ترین و کارآمد ترین نظام های آموزشی را داراست. در فرانسه دانشگاه های دولتی زیادی وجود دارند که تحصیل در آن ها آرزوی هر کسی است. دانشگاه هایی مثل سوربون، پیر و مری کوری پاریس و بوزارت که دانشگاه هنرهای زیبا است و بسیاری دانشگاه های دیگر که در رده بندی جهانی، رتبه های خوبی دارند از این دست هستند. برای تحصیل در فرانسه باید نوع مقطع تحصیلی خود را انتخاب کنید که در ادامه در مورد هر یک از آن ها به صورت مختصر توضیح داده ایم.

ویزای تحصیلی فرانسه در مقطع ابتدایی

برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه و تحصیل در مقاطع مختلف آموزشی در این کشور، اطلاع از نظام آموزشی این کشور اهمیت زیادی دارد. مراحل تحصیل در فرانسه از دوره دبستان شروع می شود و دوره پیش دبستانی در این کشور اختیاری است. دوره دبستان در فرانسه ۵ ساله است و از سن ۶ تا ۱۱ سال باید شخص در دبستان تحصیل کند. بعد از این که دوره دبستان به پایان رسید، مدارکی تحت عنوان cp ،ce1 ،ce2 ،cm1 ،cm2  به دانش آموزان این مقطع داده می شود.

از جمله مزایای تحصیل در فرانسه میتوان به وجود نظام آموزشی پیشرفته، امکان تحصیل به دو شیوه حضوری و نیمه حضوری و هزینه مناسب تحصیل در این کشور اشاره کرد.

ویزای تحصیلی فرانسه در مقطع دبیرستان

دوره دبیرستان در فرانسه از سنین ۱۱ تا ۱۵ سال و ۱۵ تا ۱۸ سال است و برای اخذ ویزای تحصیلی در دوره دبیرستان باید از این سنین اقدام کنید. دوره های سه ساله دبیرستان به ترتیب college و lycee نام دارند. از جمله مزایای تحصیل در فرانسه میتوان به وجود نظام آموزشی پیشرفته، امکان تحصیل به دو شیوه حضوری و نیمه حضوری و هزینه مناسب تحصیل در این کشور اشاره کرد.

ویزای تحصیلی فرانسه برای مقطع کارشناسی

برای این که در مقطع کارشناسی در فرانسه تحصیل کنید، باید 180 واحد پاس کنید که به صورت معمول هم سه سال طول خواهد کشید. در مقطع لیسانس معمولا 90 درصد دانشگاه ها به زبان فرانسه تدریس می کنند و لازمه آن این است که شما زبان فرانسه بلد باشید. برخی دانشگاه ها هم از شما مدرک زبان می خواهند. معمولا افرادی که می خواهند در مقطع لیسانس در فرانسه تحصیل کنند، قبل از مقطع لیسانس به این کشور مهاجرت می کنند تا با زبان فرانسه آشنایی کامل پیدا کنند و بتوانند به صورت رایگان در این مقطع تحصیل کنند. در مقطع کارشناسی در فرانسه دانشجو حق دارد که 10 ساعت در هفته کار کند و میانگین درآمد هم به ازای هر ساعت کار کردن 7 تا 8 یورو می باشد و ماهیانه درآمد به طور میانگین بین 300 تا 400 یورو خواهد بود و اگر سبک زندگی شما، سبک هزینه بالا نباشد، می توانید نیمی از هزینه های زندگی تان را با این درآمد بپردازید. در مقطع کارشناسی معمولا شروع هر ترم تحصیلی در فرانسه در ماه های سپتامبر و ژانویه است که به ماه های ایران همان شهریور و بهمن می شود.

ویزای تحصیلی فرانسه برای مقطع کارشناسی ارشد

چیزی که از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه تصور می کنید، با چیزی که در تمام کشورها اتفاق میفتد باید متفاوت باشد. تحصیل در این مقطع از تحصیل کمی متفاوت است و کمی خاص است. دوره کارشناسی ارشد دو سال طول می کشد و در سال اول این طور است که شما باید درس هایی را هر ترم اخذ کنید و امتحان دهید و تلاش کنید آن ها را پاس کنید و بعد از پاس کردن دروس باید یک دوره که معمولا هم بین 40 تا 60 روز طول می کشد، باید دوره کارورزی اجباری را طی کنید. اما در سال دوم کار شما باید بر پایه پژوهش و ریسرچ های متعدد باشد. در سال دوم مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه باید کار عملی ارائه کنید و پس از آن هم دوباره باید یک دوره 40 تا 60 روزه کارآموزی سپری کنید. در مقطع کارشناسی ارشد، تحصیل معمولا به زبان انگلیسی است ولی برخی دانشگاه ها هم هستند که به زبان فرانسه تدریس می کنند. تعداد واحد هایی که در مقطع فوق لیسانس باید بگذرانید، 120 واحد درسی است. در این مقطع تحصیلی دانشجو حق دارد 20 ساعت در هفته کار پاره وقت انجام دهد و با کار در فرانسه می تواند عملا ماهیانه تا 600 یورو درآمد داشته باشد. که با این درآمد می تواند قسمت زیادی از هزینه های زندگی خود را تامین کند. پذیرش گرفتن در مقطع کارشناسی ارشد، در دو نوبت شهریور و بهمن انجام می شود و شما تا سه ماه قبل از این که هر ترم شروع شود، فرصت دارید تا مدارک لازم را ارائه کنید.

پذیرش مقطع دکترا در فرانسه

در مقطع دکترا در فرانسه کاملا به زبان انگلیسی تدریس می شود و رایگان هم هست. برخی اوقات دانشجو می تواند با کارهای پژوهشی و علمی ای که برای استاد راهنمایش انجام می دهد حقوق دریافت کند. ظرفیت محدودی برای مقطع دکترا در فرانسه درنظر گرفته شده است و به همین دلیل گرفتن پذیرش در این مقطع تحصیلی کار تقریبا سختی است. برای این که بتوانید در این مقطع تحصیلی پذیرش بگیرید، باید مدارک زیر را داشته باشید:

 • مدارک تحصیلی قبلی و ریز نمرات که باید ترجمه شده باشند.
 • مدارکی که نشان دهنده هویت شما باشند که باید ترجمه شده باشند.
 • مدرک زبان انگلیسی که باید نمره آیلتس شما بین 6.5 تا 7 باشد.
 • انگیزه نامه ای که می نویسید، باید بسیار قوی باشد و سفارت فرانسه را متقاعد کند که لازم است شما این مقطع تحصیلی را در فرانسه بگذرانید.
 • توصیه نامه از اساتید قبلی ای که داشته اید.
 • پیدا کردن یک استاد راهنما یا اصطلاحا یک سوپروایزر در دانشگاهی که می خواهید در فرانسه تحصیل کنید که در واقع سخت ترین مرحله پذیرش دکترا در این کشور می باشد.
 • داشتن مقاله های بین المللی هم یکی از مدارک لازم است.

در این مقطع تحصیلی دانشجوی دکترا می تواند بین 20 تا 30 ساعت کار کند و به دلیل رایگان بودن تحصیل، معمولا درآمد خوبی خواهد داشت. زمان شروع مقطع دکترا فقط ترم پاییز است که همان سپتامبر یا شهریور است.

در مقطع دکترا در فرانسه کاملا به زبان انگلیسی تدریس می شود و رایگان هم هست. برخی اوقات دانشجو می تواند با کارهای پژوهشی و علمی ای که برای استاد راهنمایش انجام می دهد حقوق دریافت کند.

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
خطا ! لطفا دوباره تلاش نمایید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل در دوره پزشکی به همراه دوره طرحی که باید طی کند، 9 سال به طول می انجامد. تمام کشورهای معتبر دنیا برای پذیرش دانشجو در رشته پزشکی آزمون ورودی می گیرند و فرانسه هم از این قاعده مستثنی نیست اما در فرانسه برخلاف سایر کشورها، سال اول ورود برای عموم آزاد است و در پایان سال اول یک آزمون برگزار می شود که اگر توانستید در این آزمون نمره قبولی اخذ کنید، می توانید ادامه تحصیل دهید. اگر هم موفق نشدید نمره قبولی دریافت کنید، می توانید سال دیگر باز در آزمون شرکت کنید ولی اگر سال بعد هم نتوانستید نمره قبولی اخذ کنید، باید رشته خود را تغییر دهید و در آن رشته ادامه تحصیل دهید. در پایان هم یک دوره 6 ساله در فرانسه باید بگذرانید و 3 سال هم دوره طرح یا کارآموزی اجباری وجود دارد که در مراکز خدمات درمانی فرانسه یا بیمارستان ها باید فعالیت کنید. پس از آن می توانید به عنوان طبیب در فرانسه، اجازه طبابت بگیرید. این دوره 6 ساله مخصوص پزشک عمومی یا General Medicine است. برای این که بتوانید در این رشته تحصیل کنید باید از سفارت فرانسه یا کمپوس فرانس ویزای تحصیلی فرانسه را اخذ کنید و دانشجویانی که در این رشته تحصیل می کنند، از سال دوم باید درخواست مجوز اقامت یا Carte de Sejour بدهند.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور فرانسه 6 سال طول می کشد و آزمون ورودی این رشته هم در سال دوم برگزار می شود و اگر شخص شرکت کننده در آزمون بتواند نمره قبولی دریافت کند، می تواند سه سال دیگر هم به ادامه تحصیل بپردازد و در سال آخر تحصیل، گرایش تخصصی خود را انتخاب کند. نکته مهمی که به آن باید توجه کنید این است که تحصیل در این رشته کاملا به زبان فرانسه است و شما باید مدرک زبان به دانشگاهی که می خواهید در آن تحصیل کنید، ارائه کنید. دندان پزشکی یکی از شغل های پر درآمد در کشور فرانسه است.

برای این که بتوانید در رشته پزشکی تحصیل کنید باید از سفارت فرانسه یا کمپوس فرانس ویزای تحصیلی فرانسه را اخذ کنید و دانشجویانی که در این رشته تحصیل می کنند، از سال دوم باید درخواست مجوز اقامت یا Carte de Sejour بدهند.

بورسیه تحصیلی در فرانسه

دولت فرانسه با بودجه ای که برای آموزش در این کشور اختصاص داده است و برای گسترش زبان فرانسوی و بالابردن سطح علمی این کشور توسط نخبه ها، تصمیم گرفت هر ساله به برخی از دانشجویان خارجی بورسیه تحصیلی اعطا کند. این بورسیه معمولا به افرادی که زیر 28 سال سن دارند تعلق می گیرد و در سال در حدود 1500 تا 4500 یورو به آن ها اعطا می کند که البته این مبلغ به هر کسی داده نمی شود. معیارهای زیادی برای گرفتن بورسیه تحصیلی وجود دارد که از جمله میتوان به داشتن سطح علمی بالا و معدل بالای 16 اشاره کرد. داشتن مقالات بین المللی یکی دیگر از عواملی است که در گرفتن بورسیه تحصیلی تاثیر دارد. سطح زبان هم باید در سطح خوبی باشد. این دانشجویان تحت پوشش بیمه قرار می گیرند و اجازه دارند از خوابگاه استفاده کنند.

هزینه تحصیل و ویزای تحصیلی در فرانسه

بسته به دوره ای که انتخاب می کنید، هزینه تحصیل هم متفاوت خواهد بود. اگر در دوره های دانشگاه های دولتی شرکت می کنید، باید مبلغی در حدود 1600 یورو در سال به عنوان هزینه تحصیل بپردازید و در واقع برای تحصیل در دانشگاه های دولتی، هزینه کمی را متحمل می شوید اما اگر دوره های تحصیلی را در دانشگاه های خصوصی بگذرانید، باید عددی بین 4000 تا 6000 یورو بپردازید. باز هم نسبت به سایر کشورهای اروپایی و نسبت به خدماتی که دریافت می کنید، این عدد هزینه کمی است. یک سازمان در فرانسه وجود دارد که به دانشجویان خارجی کمک می کند تا بتوانند هزینه های زندگی را مدیریت کنند و در واقع به آن ها کمک هزینه زندگی و اقامت می دهد. این کمک هزینه شامل قسمت زیادی از هزینه اقامت دانشجو می شود. نام این سازمان دولتی، سازمان کف ( CAF ) است. نکته دیگری که در مورد تحصیل در فرانسه باید بدانید، این است که حتی روی ویزای تحصیلی فرانسه هم فرد می تواند همراهان خود را ببرد و همراهان حق کار کردن در فرانسه را خواهند داشت.

بسته به دوره تحصیلی ای که انتخاب می کنید، هزینه تحصیل هم متفاوت خواهد بود. اگر در دوره های دانشگاه های دولتی شرکت می کنید، باید مبلغی در حدود 1600 یورو در سال به عنوان هزینه تحصیل بپردازید اما اگر دوره های تحصیلی را در دانشگاه های خصوصی بگذرانید، باید عددی بین 4000 تا 6000 یورو بپردازید.

هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور در هر دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا رایگان است اما هزینه زندگی در پاریس گاهی به ماهی 900 یورو و در سایر شهرها به ماهی 500 یورو می رسد که 70% این هزینه ها مربوط به مسکن است و به همین دلیل دولت فرانسه برای رفع این مشکل تصمیم گرفت سازمانی به نام CAF را ایجاد کند و لازم به ذکر است که پس از اقامت در این کشور این سازمان حدود 40% کمک هزینه مسکن را متقبل می شود.

اخذ ویزای تحصیلی فرانسه بدون مدرک زبان

از سال 2019 به بعد کمتر کشوری را پیدا خواهید کرد که بدون مدرک زبان به درخواست دهنده، پذیرش ویزا بدهد و بیشتر کشورهای اروپایی زمانی که ببینند شما مدرک زبان ندارید، درخواست ویزای شما را ریجکت می کنند. اما کشورهایی در این حوزه هستند که هنوز بدون مدرک زبان به شما ویزای تحصیلی می دهند. فرانسه، مالتا و مجارستان از جمله این کشورها هستند. کشور فرانسه در برخی از کالج ها یا دانشگاه های خود، دوره های کوتاه مدت و بلند مدت برگزار می کند که در آن زبان فرانسوی را برگزار می کند و فقط به افرادی که زبان فرانسوی بلدند و به عنوان همراه با ویزای تحصیلی فرانسه به این کشور می آیند، حق کار کردن می دهد. در غیر این صورت همراه دانشجو، حق کار کردن نخواهد داشت.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

بعد از این که مراحل لازم برای تحصیل در فرانسه را انجام دادید، باید مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه را ارائه دهید. بسته به رشته و دانشگاه و مقطع تحصیلی ای که انتخاب می کنید، مدارک شما هم متفاوت خواهد بود. اما به صورت کلی مدارک زیر را باید داشته باشید:

 • فرم درخواست اقامت طولانی برای مدت زمان بیش از 90 روز
 • 2 قطعه عکس در اندازه عکس پاسپورت
 • کپی از پاسپورت
 • پرینت شماره شناسایی CampusFrance
 • نامه ثبت نام (این نامه باید از موسسه تحصیلی مربوطه که می خواهید در آن تحصیل کنید دریافت شود.)
 • کاور لتر معرف پروژه تحصیلی و رزومه
 • مدارک اعتبار و هزینه شهریه ها+ حداقل 615 € در ماه برای یک ترم تحصیلی کامل
 • مدرک بیمه درمانی با اعتبار پوششی در فرانسه
 • کپی از بلیط شرکت هوایی رفت و برگشت (بلیط برگشت برای زمانی است که شما کمتر از 6 ماه می خواهید در این کشور تحصیل کنید) یا بلیط یک طرفه (اگر به مدت بیش از 6 ماه قصد تحصیل در فرانسه دارید.)
 • فرم OFII اداره مهاجرت و یکپارچگی فرانسه
 • مدرک اثبات اقامت در فرانسه مثل اجاره نامه معتبر، قبض تلفن و برق و غیره
 • کپی CV
 • کپی مدرک و دانشنامه های تحصیلی

در روزی که برای مصاحبه سفارت برای تان مقرر شده است، باید تمامی مدارک لازم را ارائه کنید و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور، برای همه مقاطع دانشگاهی ارائه کنید. مدرک زبان که نشان دهد شما دوره زبان فرانسه را گذرانده اید یا نمره آیلتس دارید، باید ارائه شود.

مدارک مالی برای سفارت فرانسه

برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه باید شرایط مالی خوبی داشته باشید و مدارک مالی را باید به سفارت ارائه دهید تا افسر ویزا، با درخواست اخذ ویزای تحصیلی شما موافقت کند. این مدرک مالی باید طبق قوانین این کشور شرایط کامل را احراز کند. مدارک مالی لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه به شرح زیر است:

 • ارائه نامه تمکن مالی (که در حال حاضر باید در حدود 615 یورو در ماه باشد)
 • بلیط رفت و برگشت که نشان دهنده تاریخ سفر شما باشد.
 • ارائه مدارک بیمه درمانی (پوشش حداقلی 30 هزار یورو)
 • مدارک مربوط به سکونت و اقامت
 • تمکن مالی در یک بانک خصوصی ایرانی (حساب بانکی باید کوتاه مدت باشد.)

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی فرانسه

مدت زما صدور ویزای تحصیلی فرانسه حداقل ۳ هفته طول می کشد مگر این که متقاضی هزینه ای اضافی بپردازد تا خدمات سه روزه را دریافت کند. گفته شده است که پروسه صدور ویزا برای دارندگان پاسپورت آمریکایی بین ۲ تا ۴ هفته طول می کشد و گاهی اوقات برای شهروندان غیر آمریکایی بیشتر طول می کشد. مدت زمان لازم برای درخواست نامه نمی‌تواند  زودتر از ۹۰ روز پیش از موعد خروج شروع شود اما دانشجویان می توانند درخواست نامه دانشگاهی فرانسوی خود را به محض این که نامه پذیرش خود را دریافت کنند، شروع کنند. به شما توصیه می کنیم که اگر می خواهید برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کنید، زودترین زمان ممکن را برای این کار انتخاب کنید تا در صورتی که تاخیر غیرقابل پیش بینی اتفاق افتاد، دچار مشکل نشوید. هزینه درخواست ویزای بلند مدت تحصیلی فرانسه هم همان طور که در بالا گفته شد، 50 یورو می باشد.

مدت زما صدور ویزای تحصیلی فرانسه حداقل ۳ هفته طول می کشد مگر این که متقاضی هزینه ای اضافی بپردازد تا خدمات سه روزه را دریافت کند. گفته شده است که پروسه صدور ویزا برای دارندگان پاسپورت آمریکایی بین ۲ تا ۴ هفته طول می کشد.

اخذ اقامت از طریق ویزای تحصیلی فرانسه

اقامت در فرانسه به این صورت است که اگر شخصی 7 سال متوالی در این کشور حضور داشته باشد و فرقی هم نمی کند ویزای تحصیلی باید یا کاری یا غیره، می تواند اقامت این کشور را اخذ کند و بعد از یک هفته ورود به خاک این کشور، می تواند مقیم آن جا باشد. در دوره تحصیل دانشجو حق دارد 20 ساعت در هفته کار کند و اگر در این مدت کارفرما او را بیمه کند، شخص می تواند برای اخذ اقامت دائم فرانسه اقدام کند.

دانشگاه های مورد تایید و معتبر در فرانسه

در فرانسه دانشگاه های زبادی وجود دارد که سطح علمی بالایی دارند و در سطح جهانی مورد تایید هستند. در صورتی که شرایط لازم برای ورود به این دانشگاه ها را داشتید، حتما برای اخذ پذیرش اقدام کنید. دانشگاه های زیر برای تحصیل ایرانیان هم مناسب است.

دانشگاه سانترال نانت، دانشکده بازرگانی  EDHEC، انستیتوی فناوری گرنوبل، دانشکده مدیریت  IÉSEG، دانشکده بازرگانی رن، مدرسه بازرگانی PSB پاریس، دانشگاه لیل 1  علم و فناوری، دانشکده بازرگانی  SKEMA ، دانشگاه بوردو، دانشگاه UPMC پیر و ماری کوری

نکات مهم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

برای دانشجویانی که زیر 26 سال هستند، بلیط مترو و قطار شامل تخفیف خاصی می شود که باید برای استفاده از این تخفیف کارت مخصوصی تهیه کنند. همچنین با داشتن کارت دانشجویی می توانید همه مکان های توریستی ای که در این کشور قرار دارد را به صورت رایگان بازدید کنید.

قبل از درخواست ویزای تحصیلی فرانسه ، شما نیاز دارید دوره های زبان فرانسوی را بگذرانید و نمره قبولی در آزمون TEF یا TCF که توسط سفارت فرانسه و دانشگاه تهران برگزار می شود، بگیرید. این امتحانات هر ماه برگزار می شود.

دانشجویان در فرانسه بهتر است خوابگاهی را انتخاب کنند که هزینه شارژ از آن ها دریافت نکند. چون هزینه برق در اروپا بسیار بالاست و معمولا خوابگاه های دانشجویی این مزیت را دارند که پول شارژ جداگانه ندارند.

قبل از درخواست ویزای تحصیلی فرانسه ، شما نیاز دارید دوره های زبان فرانسوی را بگذرانید و نمره قبولی در آزمون TEF یا TCF که توسط سفارت فرانسه و دانشگاه تهران برگزار می شود، بگیرید. این امتحانات هر ماه برگزار می شود و کتاب هایی که لازم است برای این امتحان ها بخوانید، کتاب 1 و 2 Alter ego است و حداقل باید نمره B1 در این آزمون کسب کنید. پس از آن می توانید برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کنید. توجه کنید که داشتن این مدرک فقط برای این است که شما ویزا بگیرید و برای ورود به دانشگاه باید مدارک مورد نیاز هر دانشگاه را تهیه کنید.

در صورتی که نتوانستید خوابگاه دانشجویی تهیه کنید، پیشنهاد می کنیم مکانی را به صورت موقت برای یک هفته تا 10 روز رزرو کنید تا بتوانید به محض ورود به خاک کشور فرانسه، در جایی مستقر شوید و سپس به کمک سایت های مربوطه یا مراجعه حضوری خوابگاه مورد نظر خود را پیدا کنید.