ویزای کاری آلمان

کشور آلمان از کشور های حوزه اروپای مرکزی به شمار می رود که با کشورهای اتریش، دانمارک، سوئیس، بلژیک، هلند، لهستان، فرانسه و چک هم مرز است. این کشور یکی از قدرتمندترین کشورهایی است که در حوزه شینگن قرار گرفته است و دارای 82 میلیون نفر جمعیت است که باعث شده تا افراد زیادی از سراسر جهان مشتاق شوند به این کشور مهاجرت کنند و یکی از راه های ورود به این کشور، از طریق ویزای کاری آلمان است. یکی از دلایل جذابیت این ویزا برای مهاجران، بازار کار فوق العاده ای است که دارد و این کشور همیشه به دنبال نیروی کار متخصص بوده است.

با توجه به این که آلمان در زمینه افزایش جمعیت رشد منفی داشته است، دولت این کشور تصمیم گرفته است تا برای متخصصانی که هم دانش کافی دارند و هم مهارت و تخصص خوبی دارند و هم سابقه کاری حرفه ای داشته اند، شرایطی را فراهم آورد تا از این طریق بتواند کمبود نیروی متخصص در آلمان را جبران کند.

اخذ ویزای کاری آلمان

یکی از ویزاهایی که مورد استفاده در آلمان و یکی از راه های مهاجرت به این کشور، اخذ ویزای کاری آلمان است. ویزای کاری آلمان که به آن بلو کارت (Blue cart)  و ویزای جستجوی کار آلمان که به آن job seeker هم گفته می شود، یکی از ویزاهای پرطرفدار در این کشور محسوب می شود. ویزای کاری آلمان یکی از پر متقاضی ترین ویزاها و راه های ورود به خاک آلمان در چند سال اخیر بوده است. بر اساس گزارشات به دست آمده، در سال های اخیر تعداد ویزاهایی که از طریق شینگن درخواست داشته است، ویزای کاری آلمان بوده است.

صدور ویزا کار آلمان مانند خیلی از کشورها مثل کانادا، استرالیا یا بسیاری از کشورهای دیگر، سخت نیست و لزوم نداشتن مدرک زبان یکی از مزایای اصلی آن است. شما نیازی نیست مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 7 داشته باشید. لازم نیست پارامترهای پیچیده و شرایط خاص را پشت سر بگذارید تا در نهایت بتوانید ویزای کار بگیرید. حتی در برخی موارد سفارت آلمان اعلام می کند که شخص در صورت امکان ویزا بگیرد. همه این ها شرایط اخذ ویزای کار آلمان را راحت تر می کند اما همچنان این موضوع قابل چشم پوشی نیست که هر کسی که مهارت زبان چه آلمانی و چه انگلیسی داشته باشد، شانس بیشتری دارد تا ویزای کار این کشور را دریافت کند.

یکی از ویزاهایی که مورد استفاده در آلمان و یکی از راه های مهاجرت به این کشور، اخذ ویزای کاری آلمان است. ویزای کاری آلمان که به آن بلو کارت (Blue cart)  و ویزای جستجوی کار آلمان که به آن job seeker هم گفته می شود، یکی از ویزاهای پرطرفدار در این کشور محسوب می شود.

ویزای بلو کارت (BLUE CART)

برای این که شما بتوانید ویزای بلو کارت یا همان بلو کارد آلمان را اخذ کنید، لازم است دو شرط را رعایت کنید. اول این که شخصی که درخواست ویزا می دهد، باید حتما دعوت نامه کاری داشته باشد یا اصطلاحا قرارداد کاری داشته باشد و دوم این که میزان حقوق شخصی که درخواست ویزا داده است، باید در حدی باشد که سفارت آلمان مشخص کرده است. این مقدار در شهرهای مختلف آلمان و برای رشته های مختلف، متفاوت خواهد بود اما اگر بخواهیم متوسط این مبلغ را در نظر بگیریم، باید در سال مبلغی حدود 50 هزار یورو باشد یا در ماه حدود 4 هزار یورو باشید. بلو کارت دو مزیت بزرگ دارد: اول این که متقاضی می تواند خانواده خود وارد آلمان می کند و همه به صورت همزمان ویزا شوند و دوم این که در عرض 21 ماه می توانند اقامت دائم آلمان را دریافت کنند. بلو کارت به افراد متخصص داده می‌شود تا بتوانند در زمینه تخصصی شان در آلمان مشغول به کار شوند.

از آن جایی که سفارت آلمان برای وقت مصاحبه ویزای کاری یک مدت زمان طولانی حدودا یک سال را در نظر می گیرد، بهترین کار این است که در سریع ترین زمان ممکن، وقت مصاحبه سفارت خود را بگیرید. برای گرفتن وقت مصاحبه، تنها پاسپورت شخص درخواست دهنده لازم است. در گذشته راه های سریع تری هم وجود داشت. برای مثال می توانستند به ترکیه بروند و از آن جا درخواست وقت مصاحبه بدهند که این روش در حال حاضر موفقیت آمیز نیست.

برای این که شما بتوانید ویزای بلو کارت یا همان بلو کارد آلمان را اخذ کنید، لازم است دو شرط را رعایت کنید. اول این که شخصی که درخواست ویزا می دهد، باید حتما دعوت نامه کاری داشته باشد یا اصطلاحا قرارداد کاری داشته باشد و دوم این که میزان حقوق شخصی که درخواست ویزا داده است، باید در حدی باشد که سفارت آلمان مشخص کرده است. این مقدار در شهرهای مختلف آلمان و برای رشته های مختلف، متفاوت خواهد بود

ویزای جستجوی کار آلمان (JOB SEEKER)

نوع دیگر از ویزای کار آلمان که مطرح کردیم، ویزا JOB SEEKER آلمان است که یک ویزای کوتاه مدت است و شرط و شروط خاصی هم ندارد. این ویزا به شخص متقاضی این امکان را می دهد که بدون داشتن دعوت نامه کاری و میزان محدودیت در حقوق، در این کشور دنبال کار باشد. تنها چیزی که در این ویزا مهم است، این است که شخص باید شغلی را پیدا کند که با رشته تحصیلی او هماهنگی داشته باشد. در مدل ویزای جستجوی کار آلمان ، شخص باید در ابتدا تنهایی به آلمان برود و وقتی کار پیدا کرد، می تواند همراهان خود را هم به این کشور ببرد. در این مدل ویزا فرقی نمی کند سابقه کاری شما در چه زمینه ای باشد، شما باید بر اساس رشته تحصیلی تان کار پیدا کنید. امتیاز ویزای جستجوی کار آلمان نسبت به ویزای بلو کارت این است که نیاز به داشتن پیشنهاد شغلی از جانب کارفرما ندارد.

برای اخذ این ویزا تنها لازم است از قبل وقت سفارت بگیرید و در روز موعود با داشتن مدارک کامل به سفارت آلمان بروید. این ویزا باعث شده است تا بسیاری از افرادی که می خواستند از طریق ویزای تحصیلی به آلمان بروند، تصمیم خود را به سمت ویزای جستجوی کار آلمان تغییر دهند.

پس از یافتن کار در آلمان

وقتی شما موفق به اخذ ویزای کار آلمان شدید و با ویزای جستجوی کار وارد آلمان می شوید، می توانید 6 ماه در آلمان اقامت داشته باشید. در این 6 ماه اگر با شرکت قرارداد بستید، به شما اجازه اقامت کاری می دهند که در ابتدا یک ساله است. اگر شما به مدت سه سال یا 36 ماه در آلمان کار کنید، می توانید اقامت دائم خود را بگیرید. بعد از این که اقامت خود را گرفتید می توانید برای خانواده تان هم درخواست اقامت بدهید. اگر در این بازه زمانی شما حقوقی معادل 50 هزار یورو در سال داشته باشید، می توانید بلو کارت دریافت کنید و در این صورت به جای 36 ماه، باید 21 ماه در آلمان کار کنید تا اقامت دائم خود را بگیرید. افرادی که 6 سال در آلمان اقامت قانونی داشته باشند، می توانند تابعیت این کشور را دریافت کنند.

نوع دیگر از ویزای کار آلمان که مطرح کردیم، ویزا JOB SEEKER آلمان است که یک ویزای کوتاه مدت است و شرط و شروط خاصی ندارد و به شخص متقاضی این امکان را می دهد که بدون داشتن دعوت نامه کاری و میزان محدودیت در حقوق، در این کشور دنبال کار باشد اما شخص باید شغلی را پیدا کند که با رشته تحصیلی او هماهنگی داشته باشد.

پیشنهاد کاری در آلمان

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که می خواهید از طریق ویزای جستجوی کار به آلمان بروید، بهتر است قبل از ورود به آلمان، رزومه کاری خود را در چندین سایت کاریابی آلمان قرار دهید تا از این طریق چند مصاحبه از چند کارفرما بگیرید. تمام این ها به شما کمک می کند که شرایط بهتری هنگام ورود به آلمان داشته باشید. احتمال این که این مصاحبه های کاری به قرارداد تبدیل شوند و شما ویزای بلو کارت بگیرید، خیلی زیاد است. در این بین شخصی موفق خواهد بود که قابلیت مکالمه داشته باشد. فاصله یک ساله از زمان درخواست وقت سفارت تا زمان مصاحبه شما، زمان خوبی است که مهارت خود را در زبان افزایش دهید و آن را تا جایی برسانید که بتوانید به راحتی با یک شخص آلمانی مکالمه کنید. با این کار شانس خود را برای پیدا کردن کار بالا می برید. شما 6 ماه فرصت دارید تا به جستجوی کار بپردازید و موفق به اخذ قرارداد کاری شوید.

نحوه اخذ دعوت نامه کاری

پیدا کردن دعوت نامه کاری خیلی کار ساده ای نیست. شما باید یک شرکت آلمانی را پیدا کنید که بدون این که به شما دسترسی داشته باشد، به شما اعتماد کند و فقط بر اساس چیزهایی که شما در رزومه تان نوشته اید و بر اساس مدارک تان، باید برای شما دعوت نامه کاری بفرستد که می خواهد شما را استخدام کند. حتی باید در قراردادتان مطرح کند که شما دست کم 50 هزار یورو در سال دریافت خواهید کرد. پس پیدا کردن دعوت نامه کاری آسان نیست اما غیر ممکن هم نیست.

سایت های معتبری هستند که به شما کمک می کنند تا از طریق سایت شان به یک دعوت نامه کاری دست پیدا کنید.

www.jobvector.de

www.monster.de/en

www.lp.experteer.de

www.stepstone.de

www.hemmersbach.com

شرایط کار در آلمان برای ایرانیان

در حال حاضر ویزای کار برای ایرانیان سخت صادر نمی شود. چیزی که برای دولت آلمان مهم است تا ویزای کاری برای یک شخص صادر کند، اول میزان توانایی زبان است که باید در سطح قابل قبولی باشد و دوم این که شخص تخصص و مهارت کافی در شغلی که می خواهد در آن کار کند، داشته باشد. در حال حاضر نزدیک به 70 درصد از تقاضاهای ویزایی که مطرح می شود، موفقیت آمیز هستند و به صادر شدن ویزا ختم می شوند. برخی رشته ها بیش از سایر رشته ها در آلمان اهمیت دارند و بازار کار آن ها بسیار خوب است. رشته های فنی مهندسی، تاسیسات، کامپیوتر، برق، مکانیک، آرایشگری و آشپزی شانس بیشتری برای کار در کشور آلمان دارند.

برای اخذ ویزای کار آلمان باید مدرک تحصیلی و دانشگاهی شما حداقل لیسانس باشد و دارای تاییدیه ZAB یا ANABIN باشد. تنها افرادی که در رشته مکانیک تحصیل کرده اند، می توانند با مدرک فوق دیپلم هم ویزای کاری دریافت کنند. برای دریافت تأییدیه ZAB باید به سایت ارزشیابی مدارک تحصیلی آلمان به آدرس اینترنتی www.kmk.org مراجعه کنید و آن جا دانشگاه محل تحصیل و رشته تحصیلی خود را در آن جستجو کنید. درصورتی که نتیجه ای پیدا کردید، آن را پرینت کنید و همراه مدارک تحویل سفارت دهید.

چیزی که برای دولت آلمان مهم است تا ویزای کاری برای یک شخص صادر کند، اول میزان توانایی زبان است که باید در سطح قابل قبولی باشد و دوم این که شخص تخصص و مهارت کافی در شغلی که می خواهد در آن کار کند، داشته باشد.

سابقه کاری عامل مهم دیگر است که بهتر است سابقه کاری فرد با بیمه باشد اما اگر بیمه نداشته باشید و از محل کاری که در آن مشغول به کار بودید، نامه دریافت کنید هم کفایت می کند.

رشته تحصیلی و دانشگاه باید تاییدیه داشته باشند.

بهتر است شخص به زبان آلمانی آشنا باشد و حداقل مدرک 2A داشته باشد. البته در برخی رشته ها باید مهارت در زبان انگلیسی هم داشته باشد و نمره آیلتس حداقل 5.5 داشته باشد. گاهی ممکن است سفارت آلمان در قسمت مدرک زبان کلمه  if possibleرا قید کرده باشد که یعنی در صورت امکان ارائه شود. اما بهتر است شخص مهارت زبان خود را بالا ببرد و شانس خود را برای کاریابی بالا ببرد.

شرط سنی را فراموش نکنید. دولت آلمان شرایطی را مطرح کرده است که در آن بهتر است در رده سنی زیر 40 سال باشید. افرادی که بالای 40 سال سن دارند، شانس اخذ ویزا دارند اما به مراتب سخت تر است و در موارد خاص ممکن است برای شان ویزا صادر شود. از این رو  بهتر است با توجه به بازه طولانی وقت سفارت، برای اخذ ویزا درخواست دهید.

در شرایطی که دولت آلمان به یمک رشته تحصیلی نیاز شدید داشته باشد، شرط سنی بالای 40 سال هم شانس دریافت ویزا خواهند داشت.

دعوت نامه کاری آلمانی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

زمانی که شما می خواهید درخواست ویزای کاری آلمان را بدهید، باید دعوت نامه داشته باشید. دعوت نامه شما باید یکسری ویژگی داشته باشد که در ادامه به آن ها اشاره شده است:

همان طور که در بالا گفته شد، درآمد ناخالص شما طبق مصوب دولت آلمان، باید حداقل سالیانه در حدود 50 هزار یورو و ماهانه در حدود 4 هزار یورو باشد.

شرکتی که برای شخص درخواست دهنده، دعوت نامه ارسال می کند، باید یک شرکت با سابقه طولانی باشد و نباید تازه تاسیس باشد. در ضمن باید سابقه مالیاتی خوبی هم داشته باشد.

شرکتی که قرار است شخص درخواست دهنده ویزا را استخدام کند، باید نسبت به دولت آلمان و اداره مهاجرت آلمان متعهد شود که تا پایان قرارداد همکاری، دستمزد را پرداخت کند.

شرکتی که برای شخص درخواست دهنده، دعوت نامه ارسال می کند، باید یک شرکت با سابقه طولانی باشد و نباید تازه تاسیس باشد. در ضمن باید سابقه مالیاتی خوبی هم داشته باشد.

مشاغل مورد نیاز ویزای کار آلمان

هر چند وقت یک بار دولت آلمان لیستی از مشاغل مورد نیاز خود را منتشر می کند و بر اساس آن اتباع خارجی می توانند شغل مورد نظر خود را پیدا کنند و سپس درخواست ویزا بدهند. برخی از این رشته های پر تکرار در ادامه آمده است:

رشته های مهندسی عمران، مدیریت بازرگانی، مهندسی مکانیک(که با مدرک فوق دیپلم هم قابل درخواست دادن است.)، مدیریت صنعتی، طراحی صنعتی، روانشناسی، اقتصاد، مهندسی کشاورزی، مهندسی مواد سرامیک، مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار، مهندسی پزشکی، حسابداری، مامایی، مدیریت دولتی، مهندسی صنایع، مترجمی زبان انگلیسی، مترجمی زبان آلمانی، مهندسی معماری، زیست شناسی، پرستاری، حقوق بین الملل، مهندسی کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی، مهندسی معدن، ریاضی کاربردی، تاریخ، فیزیک بنیادی و… است.

اشخاصی که در رشته های داروسازی، دندانپزشکی و خدمات بهداشتی درمانی که در مقطع دکتری تحصیل کرده اند، می توانند وارد بازار کار آلمان شوند.

به جز این رشته ها، رشته های دیگری هم هستند که می توانید لیست آن را از سفارت بگیرید یا وارد سایت سفارت شوید و آن جا بخوانید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری آلمان

 • در ابتدا باید مدرک هویتی معتبر یا پاسپورت داشته باشید.
 • مدرک مهم بعدی، مدرک تحصیلی دانشگاهی است که باید تاییدیه Zab یا Anabin را داشته باشد.
 • باید مدرکی برای سابقه کاری خود ارائه کنید که بهتر است همراه با بیمه کاری باشد.
 • یک انگیزه نامه باید داشته باشید که در آن باید قید شود شما چرا می خواهید برای کار کردن به آلمان بروید.
 • مدرک زبان که اجباری نیست ولی می تواند به صدور ویزا کمک کند.
 • تمکن مالی لازم که مبلغ 4300 یورو است. این ویزا نیازی به گردش حساب ندارد و حتی اگر شما یک روز قبل از وقت سفارت، این مبلغ را در حساب تان داشته باشید کفایت می کند.
 • رزومه کاری شما که نشان دهد در چه شرکت ها و سازمان هایی و در چه سمت هایی مشغول به کار بودید.
 • روز مصاحبه هم نیاز دارید برای بررسی پرونده مبلغ 75 یورو بپردازید.

مدارک شما لازم نیست حتما به زبان آلمانی ترجمه شده باشد. می توانید مدارک خود را به زبان انگلیسی ترجمه کنید و تحویل سفارت دهید.

پس از این که مدارک خود را به سفارت دادید، پرونده شما بررسی می شود و در بازه 1 تا 2 ماهه با شما تماس گرفته می شود. در صورتی که با درخواست ویزای شما موافقت شده باشد، باید در زمانی که به شما اعلام می شود، به سفارت آلمان بروید و پاسپورت خود را تحویل دهید و دو تا سه هفته بعد، ویزای خود را تحویل بگیرید.

سوالات سفارت آلمان در هنگام مصاحبه برای صدور ویزا

 1. خودتان را به صورت کامل معرفی کنید؟
 2. چرا آلمان کشوری است که برای مهاجرت انتخاب کردید؟ (باید یک دلیل فانع کننده ارائه کنید)
 3. چرا دوست دارید برای کار به آلمان بروید؟
 4. چرا فکر می کنید در آلمان می توانید کار مورد علاقه تان را پیدا کنید؟
 5. آیا به زبان آلمانی تسلط دارید؟
 6. برای این که زبان آلمانی را یاد بگیرید، چه کارهایی را انجام داده اید؟
 7. رشته تحصیلی خود را در چه مدارسی گذرانده اید و در چه دانشگاهی به ادامه تحصیل پرداخته اید؟
 8. گرایش تان در دانشگاه چه بوده است؟
 9. آیا کاری که در آلمان پیدا کرده اید با رشته تحصیلی شما ارتباطی دارد؟
 10. در مورد تخصصی که دارید بیشتر توضیح دهید.
 11. در چه زمینه هایی فعالیت داشتید؟ بین رشته تحصیلی و فعالیتی که انجام داده اید ارتباطی بوده است؟
 12. آیا به زبان انگلیسی تسلط دارید و در چه سطحی هستید؟
 13. هزینه های مربوط به سفرتان را از چه راهی تامین کرده اید؟
 14. آیا شخصی از وابستگان درجه یک شما در حوزه شینگن زندگی می کند؟
 15. آیا با قوانین و شرایط زندگی در آلمان به خوبی آشنا هستید؟
 16. آیا هدف اصلی تان از مهاجرت به آلمان اقامت دائم می باشد؟
 17. چند سال سابقه کار به صورت حرفه ای در زمینه تخصص تان دارید؟
 18. در صورتی که شغل دلخواه تان را پیدا نکنید، تصمیم دارید به ایران برگردید؟
 19. قصد دارید چه کارهایی انجام دهید تا به شغل مورد نظرتان دست پیدا کنید؟
 20. در مورد شغل مورد نظرتان به زبان آلمانی و انگلیسی توضیح دهید؟

مدت اعتبار ویزای کاری آلمان

اگر شما ویزای بلو کارت داشته باشید، می توانید بر اساس مدت قرارداد کاری تان ویزا بگیرید. این اعتبار معمولا بیش از یک سال است.

اما اگر شما ویزای جستجوی کار آلمان را داشته باشید، مدت اعتبار ویزای شما 6 ماهه است و زمانی که شخص کار پیدا می کند، مدت اعتبار این ویزا به بیش از یک سال تبدیل می شود. در صورتی که موفق به پیدا کردن کار در این بازه 6 ماهه نشوید، تنها در شرایط خاص می توانید این ویزا را تمدید کنید.

مزایای ویزای کاری آلمان

یکی از بهترین روش ها برای اخذ ویزا در آلمان همین روش است و احتمال ریجکتی شما کم است مگر این که بدون هدف و شرایط لازم بخواهید به این کشور بروید.

این ویزا از آن دسته ویزاهایی است که منجر به اقامت دائم می شود و بعد از آن می توانید پاسپورت آلمان را دریافت کنید.

به کمک این ویزا می توانید همراهان تان را با خود ببرید و در صورتی که اقامت دائم آلمان را گرفتید، فرزندان تان می توانند امکان تحصیل رایگان داشته باشند.

آلمان شرایط خاصی برای کار کردن دارد. برای مثال شخص دانشجو نمی تواند به صورت تمام وقت کار کند. با دریافت ویزای کار آلمان، شما می توانید به صورت فول تایم یا تمام وقت شروع به کار کنید.

اجباری در داشتن مدرک زبان وجود ندارد ولی برای راحتی خودتان و بالا رفتن شانس پیدا کردن کار، بهتر است به زبان آلمانی مسلط باشید.

اجباری در داشتن مدرک زبان وجود ندارد ولی برای راحتی خودتان و بالا رفتن شانس پیدا کردن کار، بهتر است به زبان آلمانی مسلط باشید.

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
خطا ! لطفا دوباره تلاش نمایید.

بهترین شهرهای آلمان برای کار

اولین نکته ای که هر شخص جویای کاری به آن توجه می کند، این است که چه شهرهایی برای کار کردن بهتر است. مثلا در ایران شهرهای بزرگ مثل تهران، اصفهان و… برای کار شرایط بهتری دارند اما در آلمان شرایط کمی متفاوت است. یعنی برای شغل های مختلف در شهرهای مختلف آلمان باید بگردید.

شهرهایی مثل کلن و مونیخ و دوسلدورف و لایپزیک و هامبورگ، پرطرفدارترین شهرها برای پیدا کردن کار هستند. قبل از این که وارد آلمان شوید، بررسی کنید که برای رشته ای که می خواهید، در کدام شهرها باید دنبال کار باشید. حتی می توانید از افرادی که در این زمینه تخصص کافی دارند کمک بگیرید و با آن ها مشورت کنید.

شهرهایی مثل کلن و مونیخ و دوسلدورف و لایپزیک و هامبورگ، پرطرفدارترین شهرها برای پیدا کردن کار هستند.

نکات مهم در مورد ویزای کاری آلمان

یکی از مواردی حتما باید به آن توجه کنید این است که برخی از کلاهبرداران با صادر کردن یک دعوت نامه کاری صوری تلاش می کنند تا شخص را مجاب کنند مبلغی پول به آن ها بپردازد. سپس یک قرارداد صوری هم ارسال می کنند و زمانی که شخص متقاضی به اداره مهاجرت آلمان برود، با مشکلات جدی روبرو خواهد شد. دقت کنید که دعوت نامه ای که می گیرید از یک شرکت معتبر و با سابقه در آلمان باشد و در این راه به هر کسی اعتماد نکنید.

متوسط درآمد مردم در آلمان حدود 4000 یورو برای هر ماه و برای یک شخصی است که کار تمام وقت انجام می دهد و شخصی را در آلمان پیدا نمی کنید که ماهانه مبلغی کمتر از 1500 یورو دریافت کند.

برخی از کلاهبرداران با صادر کردن یک دعوت نامه کاری صوری تلاش می کنند تا شخص را مجاب کنند مبلغی پول به آن ها بپردازد. سپس یک قرارداد صوری ارسال می کنند و زمانی که شخص متقاضی به اداره مهاجرت آلمان برود، با مشکلات جدی روبرو خواهد شد.

نکات مهم قبل از مصاحبه کاری در آلمان

 • قبل از این که برای مصاحبه کاری بروید، در مورد سوالاتی که در هنگام مصاحبه پرسیده می شود تحقیق کنید. این سوالات با یک جستجوی ساده قابل رویت هستند.
 • دومین موردی که باید به آن توجه کنید، این است که برای چه شرکتی رزومه فرستاده اید. صرفا برای پیدا کردن کار به هر شغلی راضی نشوید. در هنگام مصاحبه قطعا از شما خواهند پرسید که چرا این شرکت و چرا این پوزیشن شغلی را انتخاب کردید.
 • معمولا همیشه اولین سوال جمله “شرکت ما را چطور پیدا کردید؟” است. هدف از پرسیدن این سوال واقعا این نیست که شرکت شان را چطور پیدا کردید بلکه شخص مصاحبه کننده می خواهد نوع جواب دادن شما را بسنجد.
 • با اعتماد به نفس در جلسه مصاحبه حضوری حاضر شوید و لبخند بزنید.
 • قبل از این که به مصاحبه کاری در آلمان بروید، در مورد شرکتی که قرار است مصاحبه شوید تحقیق کنید. اگر وب سایت یا شبکه اجتماعی دارد ببینید. در مورد نحوه کار در این شرکت تحقیق کنید و با اطلاعات کافی در جلسه مصاحبه حاضر شوید.
 • اطلاعاتی که مربوط به پوزیشن شغلی شماست را استخراج کنید و با اطلاعات کافی در جلسه مصاحبه حاضر شوید تا در صورت پرسیدن سوالات فنی و تخصصی، آمادگی لازم را داشته باشید.
 • هیچ شخص آلمانی ای دوست ندارد شما وسط صحبتش، صحبت کنید. مطمئن شوید که حرف مصاحبه کننده به اتمام رسیده و بعد از آن شروع به صحبت کنید.
 • با انگیزه وارد جلسه مصاحبه شوید و نشان دهید که دنبال کاری هستید که طولانی مدت در آن جا مشغول به کار شوید. در واقع نشان دهید که شما یک نیروی وفادار و کارآمد برای شان خواهید بود.
 • در مورد نقاط ضعف و قوت تان فکر کنید تا زمانی که در جلسه مصاحبه از شما همچین سوالی شد، با آمادگی کامل پاسخ دهید.
 • اگر در پایان مصاحبه کاری در آلمان از شما پرسیده شد که سوالی از ما دارید؟ حتما سوالی در مورد شرکت، اهداف شان و مسیرهایی که برای رسیدن به هدف شان استفاده می کنند، بپرسید.

قبل از این که به مصاحبه کاری در آلمان بروید، در مورد شرکتی که قرار است مصاحبه شوید تحقیق کنید. اگر وب سایت یا شبکه اجتماعی دارد ببینید. در مورد نحوه کار در این شرکت تحقیق کنید و با اطلاعات کافی در جلسه مصاحبه حاضر شوید.

مهاجرت کاری به آلمان و اخذ اقامت و تابعیت در کشور آلمان

یکی از بهترین روش های مهاجرت به آلمان در حال حاضر این است که از طریق ویزای کاری به این کشور مهاجرت کنید. متقاضی اصلی می تواند بعد از 6 سال کار کردن در این کشور، مدارکی مثل اقامت قانونی در 6 سال اخیر و پرداخت مالیات به موقع ارائه کند و پس از آن درخواست اقامت دائم برای آلمان بدهد. اگر شخص متقاضی همراه داشته باشد، همراهان بعد از درخواست اقامت دائم می توانند با گذشت 2 سال در این کشور درخواست تابعیت بدهند.

شرایط اخذ ویزای ویزای همراه

یکی از مزایای اخذ ویزای کاری آلمان این است که به شما امکان می دهد خانواده خود را هم همراه تان ببرید. بر اساس قوانین بین المللی و قوانین مهاجرتی ای که دولت آلمان وضع کرده است، افرادی که وارد بازار کار می شوند، می توانند بعد از این که کارت اقامت خود را دریافت کردند، خانواده شان را هم همراهشان ببرند. این امکان برای همسر و فرزند زیر 18 سال فراهم است. افرادی که به عنوان همراه وارد این کشور می شوند، می توانند به صورت رایگان به تحصیل بپردازند یا از تمام خدمات شهروندی استفاده کنند. نکته مهم اینجاست که اگر شما در کشور آلمان مشغول به کار باشید، همسر شما هم می تواند درخواست ویزای کاری بدهد و اجازه کار تمام وقت در آلمان را اخذ کند. چیزی که شاید هیچ وقت به آن پرداخته نشده است، این است که چه شرایطی برای اخذ ویزای همراه لازم است؟ این سوال به قدری مهم است که گاهی با نقصی پرونده می تواند باعث رد شدن درخواست شما شود و اثرات بدی روی پرونده شما داشته باشد. شرط اخذ ویزای همراه این است که همراه کسی باشد که خود در آلمان مشغول به کار است و اجاره کار کردن به صورت تمام وقت را دارد.

بر اساس قوانین بین المللی و قوانین مهاجرتی ای که دولت آلمان وضع کرده است، افرادی که وارد بازار کار می شوند، می توانند بعد از این که کارت اقامت خود را دریافت کردند، خانواده شان را هم همراهشان ببرند. این امکان برای همسر و فرزند زیر 18 سال فراهم است.