مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی روسیه

در سال های اخیر پیشرفت روسیه در زمینه علمی بسیار بالا بوده و یکی از دلایل آن هم صدور ویزای تحصیلی روسیه برای دانشجویان خارجی و تحصیل آن ها در دانشگاه های بین المللی روسیه بوده است. دانشگاه های روسیه از امکانات خوبی برخوردارند و ارتقا سطح علمی این دانشگاه ها باعث شده تا دانشجویان خارجی تمایل زیادی برای تحصیل در آن ها داشته باشند. فرایند اخذ ویزای تحصیلی روسیه چهار ماه طول خواهد کشید و افرادی که می خواهند در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند، در کمترین زمان ممکن می توانند به دانشگاه های این کشور برای تحصیل بروند. 

رشد جمعیت در روسیه منفی اعلام شده است و همین موضوع باعث شده تا دولت روسیه به فکر این بیفتد که دانشجویان و افرادی که نخبه هستند را به این کشور بیاورد و از طریق ویزای تحصیلی روسیه و بورسیه تحصیلی آن ها را تشویق کند تا در این کشور تحصیل کنند و در نهایت به نیروی کار تبدیل شوند. روسیه به دلیل این که جزء اتحادیه اروپا نیست، قوانین خودش را دارد و بهترین کشور برای ادامه تحصیل در اروپاست. هر ساله متقاضیان زیادی با اخذ ویزای تحصیلی روسیه به این کشور می روند.

در سال های اخیر پیشرفت روسیه در زمینه علمی بسیار بالا بوده و یکی از دلایل آن هم صدور ویزای تحصیلی روسیه برای دانشجویان خارجی و تحصیل آن ها در دانشگاه های بین المللی روسیه بوده است.

تحصیل در روسیه

فراهم آوردن سیستم تحصیلی بسیار عالی، کیفیت آموزشی بالا و هزینه های تحصیلی مناسب در موسسات عالی، توجه افراد را برای تحصیل در روسیه جلب کرده است. برای این که بتوانید در روسیه تحصیل کنید، می توانید دوره های زیر را انتخاب کنید و ویزای تحصیلی روسیه را اخذ کنید.

 • دوره زبان روسی
 • دوره لیسانس (این دوره در بیشتر دانشگاه ها به زبان انگلیسی یا روسی است)
 • دوره فوق لیسانس (این دوره در بیشتر دانشگاه ها به زبان انگلیسی یا روسی است)
 • دوره دکترا (این دوره در بیشتر دانشگاه ها به زبان انگلیسی یا روسی است)

رشته هایی مانند مهندسی هوافضا و مهندسی موشک از خاص ترین رشته هایی هستند که امروزه در دانشگاه ها وجود دارند و هر کشوری در دانشگاه هایش این رشته ها را ندارد و حتی خیلی ها نامشان را نشنیده اند اما این رشته ها یکی از برترین و معروف ترین رشته هایی هستند که در دانشگاه های روسیه تدریس می شوند و حتی کشور روسیه متخصصان خود در این رشته ها را به دانشگاه ها و کشورهای بزرگ دنیا می فرستد تا در این زمینه تحقیق کنند و پروژه های تحقیقاتی انجام دهند. همین موضوع روسیه را به یکی از قدرتمندترین کشورها در این زمینه تبدیل کرد.اگر بخواهید همین رشته ها را در دانشگاه های آمریکا فرا بگیرید، باید به طور متوسط حدود 100 میلیون تومان هزینه کنید. اما در روسیه لازم نیست این هزینه های گزاف را بپردازید. بنابراین اگر قصد تحصیل مهندسی در جایی غیر از کشور خودتان دارید، روسیه را مد نظر قرار دهید. روسیه در واقع فرصتی است که شما می توانید از بهترین دانشگاه های دنیا، مدرک تحصیلی معتبر بگیرید و درعین حال با هزینه ای کمتر از دانشگاه های هم رده، اطلاعات آموزشی ارزشمندی کسب کنید.

زمانی که تصمیم شما برای تحصیل در روسیه قطعی شد، باید حدود یک ماه و نیم قبل از سفرتان برای گرفتن پذیرش از دانشگاه ها اقدام کنید. برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه هم لازم است که پاسپورت شما دو صفحه خالی داشته باشد و حتما لازم است که مدارک زیر را فراهم کرده باشید:

 • ارائه مدرک دیپلم و اثبات صلاحیت های تحصیلی
 • ارائه مدرکی که نشان دهد شما توانایی مالی کافی برای پرداخت هزینه های شهریه دانشگاه را دارید.
 • ارائه اصل دعوت نامه توسط وزارت خارجه یا دانشگاه و مراکز آموزشی

رشته هایی مانند مهندسی هوافضا و مهندسی موشک از خاص ترین رشته هایی هستند که امروزه در دانشگاه ها وجود دارند و هر کشوری در دانشگاه هایش این رشته ها را ندارد اما این رشته ها یکی از برترین و معروف ترین رشته هایی هستند که در دانشگاه های روسیه تدریس می شوند و حتی کشور روسیه متخصصان خود در این رشته ها را به دانشگاه ها و کشورهای بزرگ دنیا می فرستد تا در این زمینه تحقیق کنند.

یکی از اصولی ترین شرایط اخذ ویزای تحصیلی در روسیه  بررسی شرایط سنی است. در روسیه هم مانند هر کشور دیگری برای هر رشته و هر مقطع تحصیلی، شرایط سنی خاصی تعریف شده است که متاسفانه خیلی از افرادی که تصمیم می گیرند به این کشور مهاجرت کنند، از آن اطلاعی ندارند. اگر شما می خواهید در رشته های پزشکی تحصیل کنید، سن شما نباید از ۳۰ سال بیشتر باشد. اگر می خواهید در کالج و مدارس روسیه تحصیل کنید، نباید بیشتر از ۲۵ سال داشته باشید. پس یکی از عوامل مهمی که روی اخذ ویزای تحصیلی روسیه شما تاثیر مستقیم دارد، سن شماست. در واقع روسیه با گذاشتن این شرط به این فکر می کند که وقتی شخص درسش را تمام کرد، عمر مفید و انرژی لازم برای ورود به بازار کار را دارد یا خیر. اگر بخواهیم دقیق تر و شفاف تر شرایط سنی تحصیل در روسیه را مطرح کنیم، به طبقه بندی زیر می رسیم:

 • سن تحصیل در کالج روسیه : ۲۳ سال
 • سن تحصیل درمقطع کارشناسی در روسیه : ۲۵ سال
 • سن تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه : ۲۸ سال
 • سن تحصیل در مقطع دکترا در روسیه: زیر ۴۰ سال

در کل شما از بالای ۱۷ سال می توانید به تحصیل در روسیه بپردازید.

انواع ویزای تحصیلی روسیه

برای این که بتوانید در روسیه تحصیل کنید، می توانید ویزاهای مختلفی اخذ کنید. در ادامه در مورد هرکدام از ویزاها توضیح داده ایم.

ویزای تحصیلی روسیه در مقطع لیسانس

4 سال طول می کشد تا شما در مقطع لیسانس بتوانید فارغ التحصیل شوید. افرادی که می خواهند در این مقطع تحصیلی درس بخوانند، باید حداقل مدرک دیپلم داشته باشند. تحصیل در مقطع لیسانس به زبان روسی انجام می شود و باید مدرک زبان روسی داشته باشید.

 

ویزای تحصیلی در مقطع فوق لیسانس

مدت زمان لازم برای فارغ التحصیل شدن در مقطع فوق لیسانس، 2 سال است. افرادی که در این مقطع می خواهند تحصیل کنند، می توانند شانس خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی امتحان کنند. هزینه تحصیل در این کشور پایین است و همین موضوع بعث شده تا بیشتر افراد برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس، کشور روسیه را انتخاب کنند. در مقطع فوق لیسانس دانشگاه ها به دو زبان روسی و انگلیسی تدریس می کنند. فقط باید ببینید رشته ای که مدنظرتان است، به چه زبانی تدریس می شود.

مدت زمان لازم برای فارغ التحصیل شدن در مقطع فوق لیسانس، 2 سال است. افرادی که در این مقطع می خواهند تحصیل کنند، می توانند شانس خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی امتحان کنند.

ویزای تحصیلی در مقطع دکترا

یکی از بهترین دوره های تحصیلی در روسیه، تحصیل در دکتراست. افرادی که در این کشور و در مقطع دکترا تحصیل می کنند، مورد توجه دولت روسیه هستند و ماهانه تا دو هزار دلار کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند. دانشجویان ایرانی از متقاضیان اصلی تحصیل در مقطع دکترا در روسیه هستند و درخواست ویزای تحصیلی روسیه می دهند.

بورسیه تحصیلی روسیه

یکی از عواملی که باعث علاقه مند شدن دانشجویان خارجی به تحصیل در روسیه علاقه مند شوند و ویزای تحصیلی روسیه را بگیرند، بورسیه است. بورسیه تحصیلی به افرادی تعلق می گیرد که شرایط خاصی داشته باشند. مثلا معدل آن ها باید بالای 14 باشد. زبان انگلیسی آن ها قوی باشد . از یکی از دانشگاه های روسیه بورسیه گرفته باشد. بورسیه ای که تعلق می گیرد، از طریق دانشگاه و دولت داده می شود و شامل یکسری مزایا می شود که هزینه های سفر و زندگی و بیمه درمانی را شامل می شود.
افرادی که به تحقیقات پژوهشی یا آموزش زبان روسی و تحقیق در کشور روسیه مشغول هستند می توانند از این بورسیه استفاده نمایند. مبلغ این بورسیه تقریبا بین ۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار است.
دانشجویانی که در حال پژوهش در زمینه انرژی و اقتصاد کشور روسیه هستند، ماهانه بین 15000 تا 35000 روبل بورسیه تعلق می گیرد.
بورسیه بنجامین گیلمن برای آن دسته از دانشجویانی است که شهروند روسیه هستند و در مقطع کارشناسی در روسیه تحصیل می کنند. همچنین افرادی که به زبان روسی در حال تحصیل هستند، می توانند از این بورسیه استفاده کنند. مبلغ این بورسیه تقریبا ۵۰۰۰ هزار دلار آمریکا است.

اخذ ویزای دانشجویی یا تحصیلی روسیه

افرادی که قصد مهاجرت به روسیه دارند، باید ویزای این کشور را دریافت کنند تا بتوانند به خاک روسیه وارد شوند. یکی از ایده آل ترین روش های مهاجرت، از طریق اخذ ویزای تحصیلی روسیه است که به آن ویزای دانشجویی روسیه هم گفته می شود. این ویزا زمانی صادر می شود که دانشگاه مدنظر یک دعوت نامه برای شخص متقاضی ارسال کند و از او بخواهد که آخرین مدرک تحصیلی خود را برای ادامه تحصیل در آن دانشگاه ارائه کند. برای مثال شخصی که می خواهد در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهد، باید مدرک فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد را داشته باشد. برای این که بتوانید ویزای دانشجویی یا تحصیلی روسیه را دریافت کنید باید به سفارت روسیه مراجعه کنید.

بعد از این که شما فرم درخواست ویزای تحصیلی روسیه را تکمیل کردید، یک ایمیل رمزنگاری شده از طرف سفارت خانه به شما ارسال می شود که اطلاع دهد فرم درخواست شما به دست شان رسیده است. زمانی که می خواستید مدارک را آپلود کنید، خصوصا عکس، باید توجه کنید که عینک به صورت نداشته باشید و در صورتی که عینک داشتید، چشمان شما کاملا مشخص باشد و نور در عینک انعکاس نداشته باشد. در مرحله آخر هم به صدور ویزای تحصیلی روسیه می رسیم که باید مشخص کنید چه مکانی برای صدور ویزا نزدیک تر می باشد.

افرادی که قصد مهاجرت به روسیه دارند، باید ویزای این کشور را دریافت کنند تا بتوانند به خاک روسیه وارد شوند. یکی از ایده آل ترین روش های مهاجرت، از طریق اخذ ویزای تحصیلی روسیه است که به آن ویزای دانشجویی روسیه هم گفته می شود.

نکته مهم: زمانی که می خواستید محل صدور ویزا را انتخاب کنید، باید شهر مورد نظر را همراه با پیشوند «ILS» انتخاب کنید. در غیر این صورت درخواست شما مورد قبول واقع نمی گردد. برای مثال به شکل زیر درخواست دهید:

ILS TEHRAN

ILS NEW YORK

ILS SAN FRANCISCO

مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی روسیه به شرح زیر است:

 • گواهی HIV که نشان دهد وضعیت HIV شما منفی است.
 • عکس ۳٫۵ * ۴٫۵ سانتی متر
 • فرم درخواست اخذ ویزای تحصیلی روسیه
 • اصل دعوت نامه رسمی دانشگاه برای ورود به روسیه
 • اصل پاسپورت بین المللی و کپی از صفحه اول برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه

برای افرادی که زیر 18 سال هستند، لازم است که برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه برگه رضایت والدین وجود داشته باشد و این رضایت نامه توسط دفتر اسناد رسمی مهر شده باشد.

مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی روسیه

 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات (این مدارک باید به تایید وزارت امور خارجه و دادگستری برسد و مهر بخورد)
 • پاسپورت معتبر ( حداقل اعتبار آن باید یک سال باشد)
 • ارائه گواهی پزشکی (تایید سلامت جسمامی و روانی و همچنین تست ایدز)
 • ترجیحا داشتن مدرک زبان
 • انگیزه نامه (برای مقطع دکترا لازم است)
 • ویزای دانشجویی روسیه
 • تکمیل فرم ویزا
 • یک قطعه عکس جدید
 • اصل کارت ملی و شناسنامه و ترجمه آن (این مدارک باید به تایید وزارت امور خارجه و دادگستری برسد و مهر بخورد)
 • اصل پرداخت شهریه دانشگاه
 • اصل دعوت نامه دانشگاه
 • بیمه مسافرت پزشکی
 • افراد زیر ۱۸ سال باید از والدین خود رضایت نامه بگیرند که باید با مهر به تائید رسمی رسیده باشد.

هزینه تحصیل در روسیه

برای این که بتوانید در رشته های مهندسی و غیر پزشکی تحصیل کنید، باید حدودا 4000 تا 6000 دلار هزینه کنید ولی هزینه تحصیل در رشته های پزشکی بیشتر است و به صورت میانگین باید 5000 تا 7000 دلار بپردازید. البته این هزینه تحصیل برای دانشگاه های دولتی روسیه است. هزینه تحصیل در روسیه در دانشگاه های خصوصی بسیار بیشتر است و بین 11000 تا 14000 دلار است. علاوه بر هزینه ای که شما باید برای تحصیل در روسیه و دانشگاه آن بپردازید، هزینه زندگی در روسیه را هم باید در نظر بگیرید. هزینه زندگی برای یک دانشجو شامل اقامت، خورد و خوراک و رفت و آمد می شود که در حدود 6000 تا 7000 دلار در سال می باشد.

هزینه ویزای تحصیلی روسیه

وقتی در روسیه تحصیل می کنید، به جز هزینه ای که باید برای شهریه دانشگاه و زندگی در روسیه در نظر بگیرید، باید هزینه ویزای تحصیلی روسیه را هم مدنظر داشته باشید. هزینه ویزای تحصیلی عادی روسیه برای دانشجویان مبلغ 135 دلار آمریکاست.

برای این که بتوانید در رشته های مهندسی و غیر پزشکی تحصیل کنید، باید حدودا 4000 تا 6000 دلار هزینه کنید ولی هزینه تحصیل در رشته های پزشکی بیشتر است و به صورت میانگین باید 5000 تا 7000 دلار بپردازید.

مزایای ویزای تحصیلی روسیه

یکی از مزایای ویزای تحصیلی روسیه این است که برخلاف خیلی از کشورها، دانشجو حق کار کردن در این کشور دارد. مجوز کار کردن برای دانشجویانی که در مقطع کارشناسی هستند 10 ساعت در هفته و برای دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد هستند، 20 ساعت در هفته است.

در رنکینگ جهانی اعلام شده، دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ برای اولین بار توانست در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار بگیرد.

اگر برای اقامت در روسیه در هنگام تحصیل از خوابگاه استفاده کنید، هزینه ای بسیار پایین خواهید پرداخت و به صورت میانگین بین 2000 تا 5000 دلار در سال باید بپردازید.

تحصیل در برخی از دانشگاه های روسیه می تواند شما را در سطح بالایی از نظر علمی قرار دهد. برای مثال رشته های علوم پایه و فنی، مهندسی هوا و فضا، هنر و نانو بیوتکنولوژی از رشته های مهم و پیشرفته در روسیه هستند که باعث شده اند روسیه در این زمینه ها در دسته پیشرفته ترین کشورهای دنیا قرار بگیرد.

وجود بورسیه تحصیلی در روسیه باعث شد تا دانشجویان خارجی جذب شوند در این کشور تحصیل کنند و همین عاملی برای پیشرفت علم در این کشور بود.

تحصیل در روسیه هزینه مناسبی نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارد.

در روسیه یکی از بهترین سیستم های آموزشی وجود دارد که هر چه شما بیشتر به سمت مقاطع بالاتر می روید، ارزش تحصیل شما بیشتر می شود و خدمات بیشتری مورد تاییدتان قرار می گیرد.

سطح مهاجرپذیری در روسیه بالاست و نژاد پرست نیستند.

دانشگاه های معتبر زیادی در روسیه وجود دارند که برخی از آن ها با بهترین دانشگاه های جهان برابری می کنند.

برای برخی از رشته ها نیاز به مدرک زبان نخواهید داشت و فقط با تسلط به زبان انگلیسی می توانید به در این دانشگاه ها و در رشته ای که می خواهید، تحصیل کنید.

کشور روسیه یکی از کشورهای امن است که به راحتی می توانید در آن تردد کنید.

دانشجویانی که در مسکو تحصیل می کنند، می توانند بعد از فارغ التحصیلی در ایران و در کشورهای اروپایی ادامه تحصیل دهند یا کار کنند. در ایران مدارک دانشگاه های مسکو مورد تایید وزارت بهداشت است. بهترین زمان برای این که در دانشگاه های روسیه پذیرش بگیرید، از ابتدای اردیبهشت تا اواسط تیرماه است. برای این که در دانشگاه های مسکو پذیرش بگیرید، لازم نیست مدرک زبان خاصی داشته باشید و آزمون های زبانی مثل آیلتس، تافل، GMAT ،TCF ، CAE را لازم نیست بدهید. همین موضوع باعث شده تا تحصیل در روسیه یکی از کشورهای مورد علاقه برای ایرانیان باشد و از دانشگاه های آن پذیرش بگیرند.

دانشجویانی که در مسکو تحصیل می کنند، می توانند بعد از فارغ التحصیلی در ایران و در کشورهای اروپایی ادامه تحصیل دهند یا کار کنند. در ایران مدارک دانشگاه های مسکو مورد تایید وزارت بهداشت است.

فرم درخواست ویزای تحصیلی روسیه

شما در هر کشوری که اقامت داشته باشید، برای این که ویزای تحصیلی روسیه را بگیرید، باید به سفارت روسیه یا کنسولگری آن مراجعه کنید تا بتوانید برای اخذ ویزا درخواست دهید. برای اخذ فرم ویزای تحصیلی روسیه باید به سایت سفارت روسیه مراجعه کنید و فرم مربوطه را پرینت کنید و آن را بر اساس اطلاعات شخصی خودتان به صورت کامل پر کنید. فرم درخواست ویزای تحصیلی روسیه باید امضا شود. سپس آن را با خود به سفارت ببرید و درخواست ویزای تحصیلی روسیه را بدهید.

حداقل معدل برای تحصیل در روسیه

نظام آموزشی در کشور روسیه بر پایه یک سیستم رتبه ای است. در این سیستم 5 درجه قرار گرفته است که 5 به معنای بالاترین رتبه در سیستم و 1 به معنای پایین ترین است.

درجه 5: عالی ترین سطح 

درجه 4: سطح خوب، این سطح بالاتر از متوسط است و باعث کسب دانش مطلوب می شود.

درجه 3: سطح متوسط، اگر در سطح متوسط باشید، میتوانید دوره را بگذرانید.

درجه 2: سطح ضعیف، به معنای این است که شما دانش کافی برای گذراندن دوره ندارید.

درجه 1: سطح خیلی ضعیف، حداقل امتیاز تحصیلی ای که یک دانشجو می تواند کسب کند.

برای این که بتوانید به دانشگاه های روسیه وارد شوید، باید حداقل درجه 3 داشته باشید. سیستم آموزشی ایران بر اساس نمره است و اگر بخواهیم با سیستم رتبه بندی روسیه مطابقت دهیم، می توانیم این طور بسنجیم که برای ورود به دانشگاه های روسیه باید حداقل دیپلم داشته باشید.

معدل معیار ورود به دانشگاه های روسیه نیست. دانشگاه های روسیه معیارهای مخصوص به خود را دارند. مثلا داشتن ریز نمرات بالا و سوابق علمی و پژوهشی تاثیر زیادی در گرفتن پذیرش از دانشگاه های روسیه دارد. به طور کلی حداقل معدل برای تحصیل در روسیه وجود ندارد و شما تنها باید مدرک دیپلم یا لیسانس داشته باشید.

معدل معیار ورود به دانشگاه های روسیه نیست. دانشگاه های روسیه معیارهای مخصوص به خود را دارند. مثلا داشتن ریز نمرات بالا و سوابق علمی و پژوهشی تاثیر زیادی در گرفتن پذیرش از دانشگاه های روسیه دارد.

 

مدت زمان و اقامت ویزای تحصیلی روسیه

اولین مرحله از ویزای تحصیلی روسیه برای سه ماه صادر می شود. پس از آن باید به اداره مهاجرت بروید و درخواست تمدید ویزا بدهید. در صورتی که مورد تایید باشید و مدارک لازم ارائه کنید، ویزای تحصیلی روسیه شما برای یک سال دیگر تمدید می شود. وقتی اعتبار ویزای تحصیلی شما در حال تمام شدن است، دوباره می توانید برای تمدید آن درخواست دهید و برای 1 سال دیگر تمدید کنید و این کار را تا پایان دوره تحصیل تان تکرار کنید.

شرایط پذیرش در دانشگاه های مسکو

افرادی که دوست دارند در دوره مقدماتی پذیرش بگیرند، تا 15 نوامبر هر سال فرصت دارند که برای پذیرش به دانشگاه مورد نظر درخواست بدهند. در صورتی که تعداد دانشجویان به حد نصاب برسد، کلاس ها از ماه سپتامبر آن سال آغاز می شود.

افرادی که دوست دارند در دوره های اصلی از دانشگاه مورد نظرشان پذیرش بگیرند، باید قبل از ماه مارچ اقدام کنند چون پذیرش برای این دوره از ماه های مارچ، آگست و ژانویه آغاز می شود و شروع دوره های اصلی از اول سپتامبر است.

بورسیه تحصیلی به افرادی تعلق می گیرد که شرایط خاصی داشته باشند. مثلا معدل آن ها باید بالای 14 باشد. زبان انگلیسی آن ها قوی باشد . از یکی از دانشگاه های روسیه بورسیه گرفته باشد. بورسیه ای که تعلق می گیرد، از طریق دانشگاه و دولت داده می شود و شامل یکسری مزایا می شود که هزینه های سفر و زندگی و بیمه درمانی را شامل می شود. 

برترین دانشگاه های روسیه

دانشگاه نووسیبرسک

دانشگاه نووسیبرسک بر اساس آخرین رتبه بندی دانشگاه ها، رتبه 291 جهان است و همان طور که از رتبه اش مشخص است، از برترین دانشگاه های روسیه به حساب می آید. این دانشگاه از نظر جغرافیایی در منطقه سیبری قرار گرفته است و 3400 کیلومتر با مسکو فاصله دارد و با هواپیما در حدود 3 ساعت و نیم فاصله خواهد داشت. در این دانشگاه رشته پزشکی وجود دارد و رشته های دندان پزشکی و داروسازی در این دانشگاه ارائه نمی شوند. رشته پزشکی هم در این دانشگاه به هر دو زبان روسی و انگلیسی تدریس می شود. برای این که بتوانید به زبان انگلیسی در این دوره تحصیل کنید، باید در آزمون ورودی شرکت کنید. اگر می خواهید این دوره را به زبان روسی بگذرانید، باید دوره پادفک روسیه را بگذرانید. البته برخی از دانشگاه ها هم هستند که با سنجیدن سطح زبان شما به شما کمک می کنند تا بدون گذراندن دوره پادفک به صورت مستقیم وارد دانشگاه شوید و در رشته ای که می خواهید تحصیل کنید.

دانشگاه نووسیبرسک بر اساس آخرین رتبه بندی دانشگاه ها، رتبه 291 جهان است و همان طور که از رتبه اش مشخص است، از برترین دانشگاه های روسیه به حساب می آید.

دانشگاه پاولوف سنت پترزبورگ

یکی از بهترین و معتبرترین کالج هایی که در روسیه وجود دارد، کالج دانشگاه پاولوف است. ظرفیت کالج این دانشگاه 120 نفر است که 100 نفر آن متعلق به افراد عادی و 20 نفر دیگر متعلق به افرادی است که بورس می شوند. به همین دلیل سریعا این ظرفیت پر می شود. ظرفیت دانشگاه پاولوف در رشته های مختلف که به زبان روسی هستند، به دو دسته تقسیم می شود.

 • ظرفیت عادی برای رشته پزشکی 53 نفر و برای رشته دندان پزشکی 32 نفر است.
 • ظرفیت بورس هم برای پزشکی 25 نفر و برای رشته دندان پزشکی 7 نفر است.

اگر شما سوابق تحصیلی خوبی داشته باشید، معدل دیپلم شما بالا باشد، سطح زبان خوبی داشته باشید، سطح علمی قابل توجهی داشته باشید، می توانید برای کسب یکی از ظرفیت های این دانشگاه تلاش کنید.

دانشگاه سماشکو

یکی از دانشگاه های تخصصی در رشته دندان پزشکی، دانشگاه سماشکو است که اگر این دانشگاه را برای تحصیل در رشته دندان پزشکی انتخاب کردید، در واقع بهترین دانشگاه را برای این رشته انتخاب کرده اید. شهریه زیادی هم پرداخت نخواهید کرد. اگر بخواهید به زبان روسی در این دانشگاه تحصیل کنید، هزینه بسیار کمتری خواهید پرداخت. سطح آموزشی این دانشگاه بالا است و از لحاظ آموزشی خیال تان راحت باشد. در این دانشگاه هم کالج و هم کورس اصلی، هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی تدریس می شود. شهریه رشته دندان پزشکی در دانشگاه سماشکو 8500 دلار است. در این دانشگاه سه ساختمان برای خوابگاه در نظر گرفته شده است که هم امکانات خوبی دارند و هم فاصله شان با دانشگاه تنها 30 دقیقه است. برای خوابگاه باید ماهانه 50 دلار بپردازید.

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
خطا ! لطفا دوباره تلاش نمایید.

نکات مهم در مورد تحصیل در روسیه

دانشجویان خارجی که وارد دانشگاه های روسیه می شوند، باید در کلاس های آمادگی زبان روسی شرکت کنند تا این زبان را یاد بگیرند ولی اگر رشته ای که دانشجو انتخاب می کند، اگر پزشکی باشد، تسلط داشتن به زبان انگلیسی و فرانسه کافی است و نیازی نیست که زبان روسی یاد بگیرند.

برای درخواست ویزای تحصیلی کشور روسیه لازم است در یک کالج یا دانشگاه یا محل تحصیل رسمی روسیه اپلای کنید. همچنین اگر می خواهید هنگامی که در روسیه تحصیل می کنید، کار کنید محدودیت هایی وجود دارد و در بعضی موارد ابتدا به اجازه کار در روسیه نیاز دارید.

در خوابگاه های دانشجویی باید قبل از ساعت 11 شب به خوابگاه برگردید و تا 5 صبح درب های خوابگاه بسته است. در صورتی که در خوابگاه قوانین را رعایت نکنید، می تواند منجر به اخراج شما از خوابگاه یا حتی دانشگاه شود.

دو هفته قبل از این که ویزای تحصیلی روسیه به پایان برسد، باید برای تمدید ویزا اقدام کنید و بعد از این که ویزای تحصیلی خود را گرفتید، آن را به دانشگاه تحویل دهید.

روابط سیاسی خوبی که بین ایران و روسیه وجود دارد، باعث شده تا اخذ ویزاها از جمله ویزای تحصیلی روسیه در ایران ساده تر شود.

دانشگاه کازان دوره انگلیسی خود را با پیش شرط مدرک زبان آیلتس ۶ ارائه می دهد.

یکی از دوره هایی که یک سال قبل از ورود به رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی باید گذراند، دوره پادفک روسیه است. در این دوره درس های زیست و شیمی به زبان روسی تدریس می شوند و کلا طول مدت دوره دو ترم است. این دوره صرفا برای این است که با لغات تخصصی زیست و شیمی و فیزیک و قسمتی از دروس مقدماتی آن ها آشنا شوید.

افرادی که می خواهند در روسیه به زبان روسی تحصیل کنند، باید ۷ تا ۱۰ ماه قبل از شروع کورس، دوره زبان بگذرانند و بعد وارد دانشگاه شوند.

یکی از دوره هایی که یک سال قبل از ورود به رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی باید گذراند، دوره پادفک روسیه است. در این دوره درس های زیست و شیمی به زبان روسی تدریس می شوند و کلا طول مدت دوره دو ترم است.

دعوت نامه ها به صورت معمول توسط وزارت امور خارجه روسیه و سرویس مهاجرت فدرال روسیه صادر می شود. اما برای بیشتر دانشجویانی که از طریق روش استاندارد یا پرداخت شهریه اپلای می کنند، این دعوت نامه ها از طرف خود دانشگاه تهیه می شود. ویزای تحصیلی روسیه فقط به اندازه مدت زمان محدود به تاریخ شروع و پایانی که در دعوت نامه آمده است، تعلق می گیرد.