راهنمای جامع و کامل برای اخذ ویزای شینگن

اروپا همیشه یکی از مناطق دوست داشتنی برای سفر بوده است. تاریخ و فرهنگ اروپایی ها همیشه غنی بوده و توجه هر کسی را به خودش جلب کرده است. اگر شما ویزای شینگن داشته باشید، به تمامی کشورهایی که عضو پیمان اروپا هستند، می توانید سفر کنید. اگر بخواهیم برای ایرانیان ویزا گرفتن اروپا به چند دسته تقسیم کنیم، باید به شینگن، اروپای شرقی و برتانیا و کشورهای اتحادیه تقسیم کنیم. منطقه شینگن شامل چه کشورهایی می باشد؟ کشورهای آلمان، نروژ، اتریش، فرانسه، ایسلند، ایتالیا، بلژیک، پرتغال، اسپانیا، دانمارک، سوئد، فنلاند، لوکزامبورگ، یونان و هلند در  این منطقه قرار می گیرند و با اخذ ویزای شینگن می توانید به راحتی به این کشورها سفر کنید.

 

بهترین سفارت برای ویزای شینگن

اگر شما ویزای شینگن داشته باشید، در زمان و با شرایط مشخصی می توانید به هر یک از کشورهایی که عضو پیمان اروپا هستند، سفر کنید. در این مقاله به صورت کامل در مورد ویزای شنگن و شرایط گرفتن آن و دلایل ریجکتی آن صحبت خواهیم کرد.

وقتی شخصی به دلیل های نژاد، مذهب، مليت يا عضو شدن در يك گروه خاص اجتماعي يا عقيده سياسي، ترس موجه ای از آزار داشته باشد، پناهنده محسوب می شود.

ویزای شینگن چیست؟

قبل از هر چیزی به این سوال پاسخ می دهیم که این ویزا چیست و به چند دسته تقسیم می‌شود. برای این که بتوانید به منطقه شینگن وارد شوید، باید ویزای شینگن داشته باشید که این ویزا اجازه ورود شما به 26 کشوری که عضو پیمان شینگن هستند را می دهد. پس از اخذ ویزای شینگن شما مجاز خواهید بود در یک بازه زمانی مشخص و البته بر اساس شرایطی مشخص، به هر یک از کشورهایی که عضو پیمان شینگن هستند، سفر کنید. این به آن معناست که هیچ نوع کنترل مرزی در منطقه شینگن وجود ندارد.
چیزی که در نوع ویزای شینگن و مدت زمان آن تاثیرگذار خواهد بود، هدف متقاضی از سفری که می خواهد برود است. بنابراین اگر شما توریست باشید یا فعالیت های تجاری انجام دهید و یا صرفا بخواهید برای رفتن به کشور دیگری، چند ساعتی در یکی از کشورهای عضو اتحادیه توقف داشته باشید، نوع ویزای شما و مدت اعتبار آن متفاوت خواهد بود.
ویزای شینگن توسط چه کسی صادر می شود؟ این ویزا می تواند توسط هر یک از کشورهایی که عضو پیمان شینگن هستند، صادر شود و اگر برخی قوانینی که از قبل معین شده اند را رعایت کنید، در مدتی که ویزای شما اعتبار دارد، می‌توانید بدون مشکل در هر یک از کشورهای منطقه، رفت و آمد کنید؛ اما همیشه آماده پاسخگویی به سوالات ماموران مرزی باشید. سوالاتی در مورد انگیزه سفرتان، مدت اقامت تان و…
الزامات باشد که دولت کشور مقصد او را به عنوان پناهنده شناسایی کند و در نهایت به او ویزای بشر دوستانه اعطا کند.

 

 با داشتن ویزای شینگن اجازه ورود به 26 کشوری که عضو پیمان شینگن هستند را خواهید داشت. پس از  دریافت ویزای شینگن شما مجاز خواهید بود در یک بازه زمانی مشخص و البته بر اساس شرایطی مشخص، به هر یک از کشورهایی که عضو پیمان شینگن هستند، سفر کنید.                  

انواع ویزای شینگن

بسته به نوع سفری که می خواهید بروید و هدفی که از سفر دارید، نوع ویزای شینگن شما مشخص می شود. چند نوع ویزای شنگن داریم که در ادامه به اختصار هر یک را توضیح خواهیم داد.

 

الف. ویزای اتحادیه شینگن

ویزای اتحادیه شینگن که به آن Uniform Schengen Visas یا ویزای USV گفته می شود، در واقع همان ویزای گردشگری یا ویزای توریستی شینگن است. کسی که بتواند ویزای توریستی شینگن را اخذ کند، می تواند به مدت 90 روز در هر 6 ماه به هر یک از کشورهای اتحادیه سفر کند. یعنی شما 6 ماه فرصت خواهید داشت که به مدت 90 روز در کشورهای منطقه شینگن گردش کنید. تاریخ اعتبار ویزا هم دقیقا از زمانی آغاز خواهد شد که به اولین کشور محدوده شینگن وارد شوید. ویزای توریستی شینگن چند زیر مجموعه دارد که شامل موارد زیر است:

ویزای نوع A شینگن

این ویزا که به آن Airport Transit Visa گفته می شود، برای زمانی است که شما می خواهید به کشور دیگری سفر کنید و فقط چند ساعتی در یکی از کشورهای عضو شینگن توقف خواهید داشت. با داشتن این ویزا شما حق خروج از فرودگاه را ندارید و با عوض کردن پرواز خود از کشور عضو شنگن به مقصد بعدی خود می روید.

ویزای نوع B شینگن

این ویزا برای تجار مناسب است و کاربرد آن در زمینه حمل و نقل و ترانزیت است. کسی که این ویزا را اخذ می کند، حق دارد 5 روز را در هر کشورهای عضو شینگن بگذراند و سپس از آن جا عبور کند.

ویزای نوع C شینگن

نوعی دیگر از ویزای توریستی شینگن ، ویزای نوع C است. این ویزا به شما مجوز کوتاه مدت می دهد تا در کشورهای محدوده شینگن تردد کنید. این ویزا به صورت های یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود است. با این ویزا شما اجازه دارید بدون محدودیت تا90 روز در هر شش ماه اقامت اقامت داشته باشید.

این ویزا که به آن Airport Transit Visa گفته می شود، برای زمانی است که شما می خواهید به کشور دیگری سفر کنید و فقط چند ساعتی در یکی از کشورهای عضو شینگن توقف خواهید داشت.

ویزای سینگل شینگن یا ویزای یک بار ورود

این نوع ویزا تنها برای یک بار ورود استفاده می شود که به آن Single-entry هم گفته می شود. در این مدل ویزا به‌ محض خروج از کشوری که با ویزای سینگل وارد آن شده اید، اعتبار ویزا فارغ از این که مدت‌ زمان آن به پایان رسیده یا خیر، منقضی خواهد شد. معمولا اگر موفق به اخذ ویزای سینگل شینگن شوید، روی برچسب ویزا با چنین نوشته ای را مشاهده خواهید کرد” Number of Entries 1

ویزای دو بار ورود شینگن

ویزای دو بار ورود شینگن بسیار شبیه به ویزای یک بار ورود یا ویزای سینگل شینگن است اما یک تفاوت عمده با آن دارد و آن هم این است که فرد دارنده این ویزا اجازه دارد در یک بازه زمانی 180 روزه و تا زمان اعتبار ویزا، دو بار به کشوری در ناحیه شینگن قرار دارد، وارد شود. البته شرایط و محدودیت هایی هم وجود دارد. معمولا زمانی که برچسب ویزای دو بار ورود یا Double  شینگن را ببینید، این عبارت را مشاهده خواهید کرد: ” Number of Entries 2

ویزای مولتی شینگن یا ویزای چند بار ورود

ویزای مولتی شینگن یا Multiple-entry به شخص اجازه می دهد بدون محدودیت و هر چند باری که بخواهد، وارد یکی از کشورهای حوزه شینگن شود و آن را ترک کند. تنها محدودیتی که در این نوع ویزا وجود دارد، بازه زمانی مشخص آن است. این بازه زمانی تعیین می کند که اقامت و تردد در منطقه شینگن حداکثر به مدت ۹۰ روز به ازای هر ۶ ماه از سال مجاز خواهد بود. معمولا زمانی که ویزای مولتی یا چند بار ورود روی پاسپورت شما چسبانده شود، عبارت Number of Entries MULT را مشاهده خواهید کرد.

ب. ویزای اعتباری منطقه محدود

این ویزا یک ویزای خاص است که در شرایط خاص هم صادر می شود. یکی از موارد استفاده از این ویزا برای پناهندگان است و به آن Limited Territorial Validity Visas گفته می شود. این ویزا به مسافران اجازه می دهد در محدوده مشخصی از منطقه شینگن سفر کنند. این محدوده ها در همان زمانی که ویزای شینگن صادر می شود، مشخص می شود و به مسافر اجازه نمی دهد به مناطق دیگری سفر کند.

ج. ویزای ملی

ویزای ملی یا National Visas نوعی دیگر از ویزای شینگن است که برای زمان مشخصی و با هدف مشخصی صادر می شود و شخصی که ویزای شینگن برایش صادر شده، حق دارد در آن زمان به محدوده شینگن برود. معمولا ویزای ملی برای مقاصد کاری یا تحصیلی استفاده می شود. به ویزای ملی ویزای نوع D هم گفته می شود و مثل ویزای توریستی شینگن می تواند یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود باشد. زمانی که تاریخ این ویزا تمام شود، شخص دارنده ویزا باید به کشور خودش برگردد. به صورت دقیق تر اگر بخواهیم بررسی کنیم، افراد زیر شامل ویزای نوع D می شوند:

 • دانشجویان بین المللی که اهداف خاصی از سفر خود به محدوده شینگن دارند. این اهداف شامل معمولا پژوهش ها و پروژه های علمی هستند و مدت زمان آن ها کمتر از یک سال طول می کشد.
 • دانشجویانی که قصد دارند برای گذراندن یک دوره آموزشی یا پژوهشی به یکی از کشورهای محدوده شینگن بروند. به این افراد ویزای شینگن یک ساله تعلق می گیرد و قابل تمدید شدن هم هست.
 • افرادی که می خواهند برای انجام کار یا پژوهشی در یکی از موسسات معتبری که در کشورهای محدوده شینگن است، سفر کنند. چیزی که در این ویزا مهم است و حتما مورد بررسی قرار می گیرد، سوابق شخصی و خانوادگی درخواست دهنده است.
 • ورزشکاران و هنرمندان یا متخصصانی که می خواهند مهارت یا تخصص خود را با افراد دیگر به اشتراک بگذارند و به همین دلیل نیاز است تا به کشورهای عضو شینگن سفر کنند.
 • و در پایان این ویزا به کسانی تعلق می گیرد که به خاطر ضرورت های پزشکی نباید محدوده شینگن را ترک کنند.

 

دانشجویانی که قصد دارند برای گذراندن یک دوره آموزشی یا پژوهشی به یکی از کشورهای محدوده شینگن بروند. به این افراد ویزای شینگن یک ساله تعلق می گیرد و قابل تمدید شدن هم هست.

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
خطا ! لطفا دوباره تلاش نمایید.

چگونه ویزای شینگن بگیرم؟

 

بعد از این که با اهداف سفر و نوع ویزاهای شینگن آشنا شدید، ممکن است این سوال برای تان پیش بیاید که چگونه ویزای شینگن بگیرم؟ چند مرحله برای اخذ ویزای شنگن وجود دارد که در ادامه توضیح داده ایم:
مرحله اول برای ویزای شینگن این است که چه نوع ویزایی نیاز دارید. برای این که روند کارتان سریع تر انجام شود، قبل از هر چیز هدف تان از سفر و نوع ویزایی که می خواهید اخذ کنید را مشخص کنید و سپس برای آن اقدام کنید.
مرحله دوم این است که کشور مقصد تان را مشخص کنید. بعد از این که کشوری که می خواهید به آن سفر کنید را مشخص کنید باید به سفارت آن کشور بروید یا از یکی از کنسول گری های مشور مقصد یا یک مرکز ویزا که به سفارت آن کشور وابسته است، بروید و درخواست اخذ ویزای شینگن بدهید. اگر می خواهید به بیش از دو کشور در محدوده شینگن سفر کنید، باید به سفارت کشوری بروید که تعداد روزهایی بیشتری در آن کشور هستید. مثلا اگر قرار است سه روز در هلند، دو روز در ایتالیا و چهار روز در فرانسه باشید، باید به سفارت فرانسه بروید. اما اگر مشخص نیست که در هر کشور چقدر قرار است بمانید، می توانید درخواست اخذ ویزای شینگن را به سفارت کشوری بدهید که مقصد اول سفرتان است. یعنی کشوری که عضو شینگن است و شما برای اول بار در محدوده شینگن، وارد این کشور می شوید.
مرحله سوم این است که چه زمانی بهترین زمان برای ارائه درخواست اخذ ویزای شینگن است. توجه کنید که گرفتن این ویزا یک فرآیند زمان‌بر  است و برای اخذ ویزای شینگن تضمینی نیاز دارید در زمان مناسبی به سفارت یا کنسول گری بروید. هر چه زودتر بروید بهتر است. بنابراین بهتر است سه ماه قبل از سفرتان برای اخذ ویزا اقدام کنید اما مشاهده شده که دیرترین زمان برای اخذ ویزا، 15 روز قبل از سفر است. اما هر چه زودتر اقدام کنید بهتر است چون اگر با ریجکتی ویزا مواجه شدید، به راحتی می توانید مجددا درخواست دهید. اما سعی کنید حتما تا سه هفته قبل از سفرتان، درخواست اخذ ویزا را داده باشید. پس اگر با واژه هایی مثل ” اخذ ویزای شینگن فوری ” یا ” ویزای تضمینی شینگن فوری ” مواجه شدید، خیلی اعتماد نکنید و تنها سعی کنید کاری که فکر می کنید درست است را انجام دهید.
مرحله بعدی برای اخذ ویزای شنگن، گرفتن وقت از سفارت کشوری است که می‌خواهید به آن جا بروید. باید از سفارت وقت بگیرید که برای بعضی کشورها گرفتن وقت به صورت آنلاین است اما کشورهایی هم هستند که باید حضوری به سفارت مراجعه کنید و پس از پذیرش، وقت سفارت بگیرید.

اخذ ویزای شینگن یک فرآیند زمان بر است و برای اخذ ویزای شینگن تضمینی نیاز دارید در زمان مناسبی به سفارت یا کنسول گری بروید. هر چه زودتر بروید بهتر است. بنابراین بهتر است سه ماه قبل از سفرتان برای اخذ ویزا اقدام کنید.

مرحله پنجم این است که فرم درخواست ویزا را پر کنید. فرم درخواست ویزا را دانلود کنید و حتما با صداقت آن را پر کنید. حتما باید آخرین فرمی که توسط سفارت ارائه شده را دانلود کنید یا می توانید به سفارت بروید و از آن ها بخواهید آخرین فرم را به شما بدهند سپس فرم را در دو نسخه چاپ کنید و هر دو نسخه را امضا کنید. تمام قسمت های فرم را باید پر کنید

مرحله بعد برای اخذ ویزا این است که مدارک لازم برای درخواست ویزای شینگن را جمع آوری کنید. چه مدارکی لازم است؟ مدارک شناسایی معتبر، فرم درخواست ویزا، پاسپورت با داشتن اعتبار حداقل 3 ماه، دو عدد عکس رنگی، بیمه سفر، بلیط رفت و برگشت، اثبات محل اقامت و اثبات پشتوانه مالی در طول سفر (که باید از بانک گرفته شود). این ها مدارکی است که همه سفارت خانه ها برای صدور ویزای شینگن می خواهند. برخی مدارک هم هست که مدارک اضافی هستند و برخی از سفارت ها از متقاضیان می‌خواهند. برای این که از مدارک مطمئن شوید، حتما از سفارت کشور مقصد سوال کنید و سپس آن ها را به سفارت تحویل دهید.

قدم بعدی برای اخذ ویزا این است که برای شما وقت مصاحبه تعیین کنند. شما باید در تاریخی که سفارت برای تان تعیین کرده است، مراجعه کنید و تمام مدارک لازم را همراه داشته باشید. مدارک را باید به افسر کنسول گری که با شما مصاحبه می کند، تحویل دهید. در طول مصاحبه سوالاتی از شما پرسیده می شود که مطمئن شوند شما به کشور خودتان برخواهید گشت و شما به عنوان شخص درخواست دهنده باید افسر کنسول گری را متقاعد کنید که وابستگی مالی و عاطفی و کاری در کشور خودتان دارید. در همین مقاله تعدادی از سوالاتی که روز مصاحبه افسر کنسول گری از شما خواهد پرسید، آورده شده است. سعی کنید که در نهایت صداقت پاسخ بدهید که با پاسخ هایی که در فرم درخواست تان نوشته اید، هم‌خوانی داشته باشد.

هشتمین قدم برای اخذ ویزا، پرداخت هزینه آن است. گرچه خیلی از افراد به دنبال ویزای شینگن ارزان هستند اما هزینه اخذ ویزا توسط کشورهایی که عضو شینگن هستند، تصویب شده است و قابل تغییر نیست. این هزینه با توجه به سن و وضعیت شخص درخواست دهنده متفاوت است. هزینه اخذ ویزای شینگن ترانزیت و کوتاه مدت برای افراد بزرگسال ۶۰ یورو و هزینه ویزای بلند مدت ۹۰ یورو است. اگر بخواهید برای کودکانی که بین ۶ تا ۱۲سال دارند، ویزا بگیرید، باید مبلغ ۳۵ یورو بپردازید. هزینه ویزا برای کودکان 5 ساله و پایین‌تر رایگان است و لازم نیست هزینه ای بپردازند.

دانشمندان و محققان و دیپلمات هایی که پاسپورت رسمی دارند و اعضای خانواده افرادی که ملیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند، باید مبلغ ۳۵ یورو را برای اخذ ویزای شینگن بپردازند. توجه کنید که هزینه ای که برای دریافت ویزای شینگن می پردازید، غیر قابل استرداد است و در صورتی که با درخواست ویزای شما موافقت نشود، این هزینه به شما برگردانده نمی شود. هزینه پرداخت ویزا را هم باید به صورت نقدی بپردازید و پیشنهاد می کنیم در زمان وقت مصاحبه، اسکناس های 20 و 10 و 5 یورویی همراه تان داشته باشید.

قدم پایانی برای اخذ ویزا این است که باید منتظر جواب درخواست اخذ ویزای شینگن خود باشید. معمولا 15 روز زمان می برد تا درخواست شما توسط سفارت بررسی شود. این زمان بر اساس نوع درخواست و نوع ویزا می تواند تغییر کند و بیشتر طول بکشد ولی نهایتا در یک دوره 15 تا 30 روزه نتیجه درخواست شما به شما اعلام خواهد شد.

گرچه خیلی از افراد به دنبال ویزای شینگن ارزان هستند اما هزینه اخذ ویزا توسط کشورهایی که عضو شینگن هستند، تصویب شده است و قابل تغییر نیست. این هزینه با توجه به سن و وضعیت شخص درخواست دهنده متفاوت است.

نکات مهم اخذ ویزای شینگن

وقتی می خواهید مدارک را به سفارت ببرید، حتما باید تمامی مدارک ترجمه شده باشد و مهر دادگستری داشته باشند. در غیر این صورت مدارک شما از درجه اعتبار ساقط است. معمولا وقتی مدارک خود را برای ترجمه به دارالترجمه ها می دهید، آن ها برای گرفتن مهر دادگستری روی مدارک شما اقدام می کنند. پس عملا اخذ ویزای شینگن بدون مدارک مهر شده ممکن نیست و اگر این شعار را در جایی دیدید، به آن توجه نکنید.
در صورتی که با درخواست ویزای شما موافقت شود و برای تان ویزا صادر شود، این ویزا به پاسپورت شما چسبانده می شود. ویزای شنگن یک تاریخ اعتبار دارد که که مدت اعتبار آن تا 90 روز است و طی یک بازه 6 ماهه می باشد. یک کد هم روی ویزا وجود دارد که نشان دهنده تعداد دفعات مجاز برای ورود به کشورهای عضو شینگن است. این کد از یک تا نامحدود می تواند متغیر باشد.
برای گرفتن ویزا باید درخواست خود را به کنسول گری، سفارت خانه یا کارگزاری کشور مقصد ارائه دهید.
یکی از مهم ترین نکاتی که در گرفتن ویزای شینگن وجود دارد، گردش حساب بالا و تمکن مالی ای است که مورد قبول سفارت باشد.

شرایط لازم برای اخذ ویزای شینگن

هر کشوری در سراسر دنیا به افرادی ویزا می دهد و به دنبال توریست هایی می گردد که در پرداخت هزینه های شان از جمله هزینه های اقامت و هزینه اخذ ویزا و… مشکلی نداشته باشد. از همین رو اتحادیه اروپا هم برای گرفتن ویزای شینگن شرایطی را تعیین کرده است که در صورتی که متقاضی آن شرایط را نداشته باشد، برایش ویزا صادر نخواهد شد. شرایط لازم برای اخذ ویزا به شرح زیر است:
گردش حساب بالا: گردش حساب بالای ویزای شینگن بیش از هر چیز دیگری برای افسران ویزای شنگن اهمیت دارد. باید گردش 6 ماهه حساب تان را به افسر کنسول گری ارائه کنید. مبالغ ورودی و خروجی حساب تان مهم است و افسران ویزای شینگن میانگین گردش حساب 6 ماهه آخر حساب تان را محاسبه خواهند کرد و بر اساس آن تصمیم می گیرند که برای تان ویزا صادر کنند یا خیر.
مشخص بودن هدف سفر: مشخص بودن هدف سفرتان برای افسر ویزای شینگن به او کمک می کند راحت تر تصمیم بگیرد. برای مثال اگر به هدف گردش به کشورهای حوزه شینگن می روید، یک برنامه سفر با جزئیات به افسر ویزا ارائه کنید.
تمکن مالی مناسب: باید به افسر ویزا ثابت کنید که در پرداخت هزینه های اقامت و خرج های روزانه مشکلی ندارید و در پرداخت آن ها از شخص دیگری کمک نگیرید.

هر کشوری در سراسر دنیا به افرادی ویزا می دهد و به دنبال توریست هایی می گردد که در پرداخت هزینه های شان از جمله هزینه های اقامت و هزینه اخذ ویزا و… مشکلی نداشته باشد. از همین رو اتحادیه اروپا هم برای گرفتن ویزای شینگن شرایطی را تعیین کرده است که در صورتی که متقاضی آن شرایط را نداشته باشد، برایش ویزا صادر نخواهد شد.

مزایای ویزای شینگن

مهم ترین مزیت ویزای شینگن این است که با دریافت ویزا از یک کشور عضو اتحادیه، می‌توانید به ۲۵ کشور دیگر هم سفر کنید.
این ویزا برای افرادی که پژوهشگر یا دانشجو هستند، مزایای زیادی دارد و این اجازه را دارند تا مدت یک سال، در کشورهایی که در محدوده شینگن قرار دارند، به تحقیق و یادگیری بپردازند.
ویزای شینگن برای موارد ضروری مثل وضعیت های اضطراری پزشکی هم صادر می‌شود.

ریجکت شدن ویزای شینگن

با تمام کارهایی که انجام داده اید و مدارکی که آماده کرده اید و حتی هزینه ای که پرداخت کرده اید، باز هم ممکن است درخواست ویزای شما رد شود. اگر درخواست تان رد شده باشد، به همراه پاسپورت تان نامه ای دریافت می کنید که در آن دلیل رد شدن درخواست تان توضیح داده شده است. البته این نامه صرفا شامل کلیات است و با ریز جزئیات توضیح نداده است که چرا رد شده اید. رد شدن ویزای شینگن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این جا به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • مهم ترین و بیشترین دلیلی که یک افسر ویزا، درخواست را رد می کند، به دلیل قانع نشدن از بازگشت مسافر به کشور خودش است.
 • داشتن سوء سابقه مثل مواد مخدر، فعالیت های تروریسمی و… در این موضوع موثر است.
 • مدارک جعلی به سفارت ارائه کنید. هیچ گاه با مدارک جعلی به سفارت نروید چون در 99 درصد مواقع شناسایی می شوید و قطعا درخواست شما رد خواهد شد.
 • گذرنامه ای که ارائه کرده اید، نامعتبر باشد یا آسیب دیدگی داشته باشد. منظور از گذرنامه نامعتبر گذرنامه ای است که کمتر از سه ماه به پایان تاریخ انقضای آن مانده است.
 • نتوانید هزینه های مربوط به اقامت در سفرتان را بپردازید.
 • بیمه ‌نامه مسافرتی ای که ارائه کرده اید، نامعتبر باشد.
 • توضیحات ناکافی در مورد دلایل سفرتان ارائه کنید و افسر ویزا قانع نشود.
 • نامه مرجع نامعتبر ارائه کنید.
 • هدف تان از سفر مشخص نباشد.
 • گواهی تولد یا گواهی ازدواج نامعتبر ارائه کنید.
 • مدارکی جهت اقامت در کشور مورد نظر نداشته باشید.
 • برنامه سفر غیر منطقی که می تواند به راحتی باعث ریجکت شدن ویزای شما شود.

ویزای شینگن برای افرادی که پژوهشگر یا دانشجو هستند، مزایای زیادی دارد و این اجازه را دارند تا مدت یک سال، در کشورهایی که در محدوده شینگن قرار دارند، به تحقیق و یادگیری بپردازند.

نکته بدی که در ریجکت شدن ویزای شینگن وجود دارد این است که فرد متقاضی پس از ریجکت شدن درخواستش، تا 6 ماه نمی تواند از هیچ کشور اروپایی دیگری درخواست ویزا کند و باید 6 ماه منتظر بماند تا دوباره درخواست ویزای خود را به سفارت بدهد. چیزی که باید به آن توجه کنید این است که هیچ فرد حقیقی یا حقوقی نمی تواند تضمین کند که شما حتما ویزای شینگن را دریافت خواهید کرد. پس زمانی که جملاتی از قبیل ” اخذ ویزای شینگن تضمینی ” یا ” ویزای شینگن تضمینی بدون پیش پرداخت” به گوش تان خورد، اعتماد نکنید چون چنین چیزی وجود ندارد. تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که به سراغ موسسات معتبر بروید و با افرادی که سال هاست در این زمینه مشغول به کارند و از دانش کافی و به روز برخوردارند کمک بگیرید تا شانس خود را برای صدور ویزا بالا ببرید.

رفع ریجکتی ویزای شینگن

برای رفع ریجکتی ویزای شینگن باید چکار کرد؟ متاسفانه هیچ! شما تنها می توانید اعتراض کنید که این کار در برخی موارد کارساز هم هست اما رفع ریجکتی امکان ندارد.

سوالات مصاحبه ویزای شینگن

یکی از مراحل مهمی که هر متقاضی اخذ ویزای شینگن باید به آن توجه کند، زمان گفتگو و مصاحبه با آفیسر ویزای شینگن است. پس از این که وقت مصاحبه شما تعیین شد، روز مصاحبه افسر ویزا از شما سوالاتی خواهد پرسید که اکیدا توصیه می کنیم با نهایت صداقت به آن ها پاسخ دهید. در این مصاحبه سوالات متعددی از شما پرسیده می شود که شما باید بدون هیچ ترس و تردیدی و بدون تپق زدن به آن ها پاسخ دهید تا افسر شک نکند که شما از گرفتن ویزا قصد دیگری دارید. این به این خاطر است که هرگونه تناقض و عدم مطابقت پاسخ شما با مدارکی که ارائه کرده اید و غیرعادی یا غیرواقعی بودن توضیحاتی که می دهید، می‌تواند به راحتی باعث تغییر در تصمیم گیری نهایی افسر پرونده شود و درخواست ویزای شما ریجکت شود. نمونه برخی از سوالاتی که از شما پرسیده می شود، به شرح زیر است:

 • شما متاهل هستید؟ شغل همسرتان چیست؟
 • چرا ویزای سه ماهه شینگن را درخواست کرده اید؟ می توانید سفرتان را کوتاه تر کنید؟
 • در این سفر چه کسی شما را همراهی می کند؟
 • هدف تان از سفر به کشور ما چیست؟
 • آیا فرزند دارید؟ فرزندتان چند ساله است و چه کاره است؟
 • آیا شخصی را در محدوده شینگن دارید که شما را بشناسد؟ مثل دوست، فامیل یا آشنا؟
 • برای چه دوره تحصیلی یا پژوهشی به کشور ما سفر می کنید؟ چطور با این دوره آشنا شدید؟
 • آیا می توانید هزینه های اقامت و هزینه روزانه تان را تا زمانی که در کشور ما هستید، تامین کنید؟
 • چه اطمینانی وجود دارد که شما مجددا به کشور خودتان برگردید؟
 • اگر با درخواست ویزای شما موافقت نشود و ریجکت شوید، چه کار می کنید؟
 • آیا می دانید با ویزای شینگن به چه کشورهایی می توانید سفر کنید؟
 • آیا قبلا هم برای اخذ ویزای شینگن درخواست داده اید؟ نتیجه به چه صورت بوده است؟
 • آیا صاحب ملک و املاکی در کشور خودتان یا خارج از کشور خودتان هستید؟
 • آیا قصد به دنیا آوردن فرزندتان در محدوده شینگن را دارید؟
 • آیا والدین یا پدر بزرگ و مادر بزرگ تان با شما زندگی می کنند؟
 • وضعیت سواد و تحصیل تان به چه صورت است؟
 • در چه شرکتی در حال کار کردن هستید و چند روز مرخصی دارید؟
 • درآمد و حقوق تان چقدر است؟
 • آیا در شرکت تان در زمانی که شما حضور ندارید، شخصی به عنوان جایگزین وجود دارد؟
 • تاکنون به کشورهای دیگر سفر کرده اید؟

یکی از مراحل مهمی که هر متقاضی اخذ ویزای شینگن باید به آن توجه کند، زمان گفتگو و مصاحبه با آفیسر ویزای شینگن است. پس از این که وقت مصاحبه شما تعیین شد، روز مصاحبه افسر ویزا از شما سوالاتی خواهد پرسید که اکیدا توصیه می کنیم با نهایت صداقت به آن ها پاسخ دهید.

درخواست پناهندگی با ویزای شینگن

پناهنده از دید صلیب سرخ به شخصی گفته می شود که به دلایل نژادی، مذهبی، مليت يا عضو شدن در يك گروه خاص اجتماعي يا سياسي نتواند در کشورش زندگی کند و به عبارتی دیگر جان او در خطر باشد. به همین دلیل مجبور می شود که بر اساس شرایط و قوانینی به دولت کشور دیگری رجوع کند و تابعیت آن کشور را دریافت کند تا در امنیت باشد. پناهندگی با ویزای شینگن، به این صورت است که شما زمانی که ویزای شینگن را دریافت کردید، به کشور مورد نظر می روید و به دولت آن کشور درخواست پناهندگی می دهید. این درخواست حتما باید با دلایل کافی همراه باشد. با توجه به شرایطی که برای اخذ ویزای شینگن مطرح شد، تنها به کسانی ویزای شینگن تعلق می گیرد که در کشور مادری شان شرایط زندگی خوب و قابل قبولی داشته باشند و از تمکن مالی خوبی برخوردار باشند. پس این افراد شرایط پناهنده شدن در کشورهای حوزه شینگن را ندارند. با این وجود برخی از افراد همچنان تلاش می کنند تا از این طریق پناهنده شوند گرچه خودشان هم می دانند شانسی ندارند. نکته قابل تامل این است که حدود ۷۸ درصد از افرادی که برای پناهنده شدن به کشور های منطقه شینگن مراجعه می کنند، دارای مدرک تحصیلی لیسانس به بالا هستند.

پناهندگی با ویزای شینگن، به این صورت است که شما زمانی که این ویزا را دریافت کردید، به کشور مورد نظر می روید و به دولت آن کشور درخواست پناهندگی می دهید. این درخواست حتما باید با دلایل کافی همراه باشد. با توجه به شرایطی که برای گرفتن ویزای شینگن مطرح شد، تنها به کسانی ویزای شنگن تعلق می گیرد که در کشور مادری شان شرایط زندگی خوب و قابل قبولی داشته باشند و از تمکن مالی خوبی برخوردار باشند. پس این افراد شرایط پناهنده شدن در کشورهای حوزه شینگن را ندارند.