از صفر تا صد ویزای تحصیلی ترکیه

کشور ترکیه بین دو قاره اروپا و آسیا واقع شده که از سه طرف توسط دریای سیاه، مدیترانه و اژه احاطه شده است. یکی از راه های مهاجرت در هر کشوری، از طریق تحصیل است. یکی از راه های رفتن به ترکیه، مهاجرت از طریق اخذ ویزای تحصیلی ترکیه است. ترکیه به دلیل داشتن دانشگاه هایی با سطح علمی بالا و امکانات و خدمات خوبی که ارائه می کند و هزینه پایین دانشگاه های آن نسبت به سایر دانشگاه های اروپایی، هرساله علاقه مندان زیادی را به سمت خود هدایت می کند. اگر شما هم دوست دارید در دانشگاه های برتر این کشور تحصیل کنید و ویزای تحصیلی ترکیه را بگیرید، لازم است که اطلاعات کاملی در این باره داشته باشید که در این مقاله در اختیارتان قرار می دهیم.

اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

 

قبل از این که شما از کشور محل اقامت تان خارج شوید، لازم است ویزای تحصیلی ترکیه را بگیرید. برای درخواست ویزای تحصیلی ترکی باید ثبت نام کنید و پذیرش رسمی از یکی از دانشگاه های ترکیه به عنوان یک دانشجوی بین المللی داشته باشید. دانشجویانی که بدون ویزای تحصیلی ترکیه به این کشور بروند، اجازه ندارند در دانشگاه های ترکیه ثبت نام کنند و در آن زمان به آن ها ویزای تحصیلی ترکیه داده نخواهد شد. برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه باید در کشور محل زندگی تان به سفارت ترکیه بروید چون ویزای تحصیلی ترکیه از داخل خود کشور ترکیه صادر نمی شود. وقتی با مدارک لازم به سفارت ترکیه مراجعه کردید، کارکنان سفارت به شما یک فرم درخواست ارائه می دهند و پس از بررسی مدارک تان باید منتظر ویزای خود باشید. ویزای تحصیلی ترکیه در پاسپورت شما چسبانده می شود. اگرچه ویزای تحصیلی ترکیه محدودیت زمانی دارد، وقتی در یک دانشگاه ثبت نام کنید، ویزای تحصیلی ترکیه شما معتبر خواهد بود. گر مدت اقامت شما در ترکیه طولانی تر از مدت زمان ویزای شما باشد، باید برای این که بیشتر در ترکیه بمانید، اجازه اقامت در ترکیه را درخواست بدهید. دانشجویان باید حداکثر تا ۳۰ روز پس از این که به خاک ترکیه وارد شدند، درخواست مجوز اقامت بدهند. برای اخذ ویزای تحصیلی باید شخصا به سفارت بروید و درخواست خود را اعلام کنید. برای این کار باید به صورت آنلاین قرار مصاحبه و وقت سفارت خود را دریافت کنید و در روز مقرر با مراجعه به سفارت درخواست ویزای تحصیلی ترکیه بدهید. در روز مصاحبه باید مدارک لازم را با خود ببرید.

نکته: محققانی که می خواهند برای انجام تحقیقات علمی به ترکیه بروند، باید درخواست ویزای تحصیلی به ترکیه بدهند. آن ها باید از یک موسسه آموزش عالی یا موزه حمایت از تحقیق، یک فرم درخواست بگیرند و آن را به سفارت ارائه کنند. برای دریافت این نامه شما باید پیشنهاد تحقیقاتی خود را به وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه ارسال کنید. اگر پیشنهادی که ارائه کردید، مورد قبول واقع شد، به شما یک نامه داده می شود که آن را به سفارت تحویل دهید و برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنید.

محققانی که می خواهند برای انجام تحقیقات علمی به ترکیه بروند، باید درخواست ویزای تحصیلی به ترکیه بدهند. آن ها باید از یک موسسه آموزش عالی یا موزه حمایت از تحقیق، یک فرم درخواست بگیرند و آن را به سفارت ارائه کنند.

 

انواع ویزای تحصیلی ترکیه

برای اخذ ویزای تحصیلی در هر مقطعی از تحصیل می توانید شروع کنید ولی بستگی به یکسری عوامل و شرایط دارد که در ادامه در مورد آن توضیح داده ایم.

ویزای تحصیلی ترکیه در مدارس ترکیه

تحصیل در مدارس ترکیه به زبان ترکی است و اگر شما به عنوان یک فرد خارجی می خواهید در مدارس این کشور تحصیل کنید، لازم است که زبان ترکی بلد باشید. دانش آموزان خارجی برای این که بتوانند به مدارس ترکیه راه پیدا کنند، باید آزمون ورودی بدهند تا مشخص شود چقدر به زبان ترکی مسلط هستند. آموزش یک زبان خارجی هم که معمولا زبان انگلیسی است، در دوره های مختلف تحصیل اجباری است. تحصیل در مدارس ترکیه در همه مقاطع پیش دبستانی، دبستان و دبیرستان رایگان است. در مقطع پیش دبستانی تنها افراد زیر 6 سال می توانند ثبت نام کنند و آموزش آن اختیاری است. دوره ابتدایی 8 ساله است و گذراندن این دوره اجباری است. در دبیرستان قضیه کمی متفاوت می شود و به دو بخش متوسطه و هنرستان تبدیل می شود که آموزش در هردوی آن ها تا سن 18 سال است و گذراندن این دوره هم اجباری است.

ترکیه به دلیل داشتن دانشگاه هایی با سطح علمی بالا و امکانات و خدمات خوبی که ارائه می کند و هزینه پایین دانشگاه های آن نسبت به سایر دانشگاه های اروپایی، هرساله علاقه مندان زیادی را به سمت خود هدایت می کند.

ویزای تحصیلی ترکیه در مقطع لیسانس

برای این که در ترکیه در مقطع لیسانس ادامه تحصیل دهید، باید شهر و دانشگاه مد نظر خود را انتخاب کنید و سپس از دانشگاه مورد نظر پذیرش بگیرید. رشته هایی که در ترکیه معروف هستند، هنر، علوم و معماری هستند. برخی از رشته ها هم هستند که دانشجویان زیادی طرفدارشان هستند و به رشته های محبوب در ترکیه تبدیل شده اند که شامل تربیت مدرس، روابط بین الملل، بیوشیمی، معماری، روزنامه نگاری، مهندسی پزشکی و خود رشته پزشکی هستند.

ویزای تحصیلی ترکیه در مقطع فوق لیسانس

برای این که بتوانید ویزای تحصیلی ترکیه را در مقطع کارشناسی ارشد اخذ کنید، باید مراحلی شبیه به لیسانس طی کنید. باید رشته و دانشگاه مدنظرتان را انتخاب کنید و از دانشگاه مربوطه پذیرش بگیرید. در صورتی که پذیرش شما صادر شود، می توانید برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنید. کارشناسی ارشد تقریبا برای تمام رشته ها وجود دارد ولی چند رشته از محبوبیت بیشتری برخوردارند که شامل معماری، مدیریت، روابط بین الملل، مهندسی و بارزگانی است.

ویزای تحصیلی ترکیه در مقطع دکتری

برای این که ویزای تحصیلی ترکیه را در مقطع دکتری اخذ کنید، باید از دانشگاه مدنظر پذیرش بگیرید. برای اخذ پذیرش از دانشگاه باید زمینه تحقیقاتی خود را انتخاب کنید و در مورد آن پروپوزالی به دانشگاه ارائه دهید که در مورد شیوه های تحقیق و چیزی که می خواهید تحقیق کنید، توضیح دهد. قبل از این که هر اقدامی انجام دهید، زمینه های تحقیقاتی ای که مدنظرتان است با اساتید دانشگاه ها بررسی کنید تا فقط روی دانشگاه هایی تمرکز کنید که در زمینه تحقیقاتی شما فعالیت داشتند. دانشگاه پروپوزال شما را بررسی می کند و در صورتی که موضوع تحقیق شما با دانشگاه یکی باشد، زمینه همکاری میان شما و اساتید آن دانشگاه فراهم می شود. پروپوزال شما تایید می شود و دانشگاه با درخواست پذیرش شما موافقت می کند. ممکن است برخی دانشگاه ها هم آزمون ورودی بگیرند و پس از آن دانشجو را جذب کنند.

برای این که ویزای تحصیلی ترکیه را در مقطع دکتری اخذ کنید، باید از دانشگاه مدنظر پذیرش بگیرید. برای اخذ پذیرش از دانشگاه باید زمینه تحقیقاتی خود را انتخاب کنید و در مورد آن پروپوزالی به دانشگاه ارائه دهید.

ویزای تحصیلی ترکیه و بورس تحصیلی

دولت ترکیه برای این که افراد باهوش و نخبه خارجی را ترغیب کند تا در این کشور درس بخوانند، به آن ها بورس تحصیلی اهدا می کند. بورس تحصیلی شامل هزینه تحصیل، زندگی، سفر و بیمه می شود که به دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند تعلق می گیرد. برای این که صلاحیت دانشجو بررسی شود، باید ضمن اخذ ویزای تحصیلی ترکیه موارد دیگری هم داشته باشید تا شانس شما را بالا ببرد. این موارد به شرح زیر هستند:

 • بالا بودن نمرات دانشجو در مقاطع قبلی
 • موفقیت در آزمون ورودی
 • تسلط به زبان ترکی

گاهی هم دانشجو مجبور می شود تا اجبارا زبان ترکی بیاموزد.

فرآیند پذیرش از دانشگاه های ترکیه

برای این که بتوانید در یکی از دانشگاه های ترکیه تحصیل کنید، باید مراحل زیر را با دقت و بر اساس رشته و دانشگاهی که انتخاب کرده اید، انجام دهید.

جستجو برای انتخاب رشته و دانشگاه

 

شما می توانید در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای ادامه تحصیل به ترکیه بروید. در این کشور 104 دانشگاه دولتی و 62 دانشگاه خصوصی وجود دارد که دو تا از این ها در لیست 400 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. در ترکیه برخی دانشگاه ها هستند که به زبان انگلیسی تدریس می کنند و دیگری نیازی نیست شما زبان ترکی را یاد بگیرید.

شما می توانید در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای ادامه تحصیل به ترکیه بروید. در این کشور 104 دانشگاه دولتی و 62 دانشگاه خصوصی وجود دارد که دو تا از این ها در لیست 400 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.

جمع آوری مدارک و ثبت نام

اقدام دیگری که باید انجام دهید، این است که مدارکی که برای پذیرش دانشگاه ها مورد نیاز است را به صورت عمومی و مشترک جمع آوری کنید. در ادامه به برخی از این مدارک اشاره شده است.

مدارک لازم برای پذیرش در مقطع کارشناسی

 • فرم درخواست پذیرش یکی از دانشگاه های ترکیه
 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • ریزنمرات دوره دبیرستان و دیپلم و پیش دانشگاهی
 • مدرک زبان
 • نامه انگیزشی
 • گواهی ای که نشان دهد شما پول ثبت نام را پرداخت کرده اید.
 • صورت حساب بانکی که نشان دهد شما تمکن مالی کافی برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه داشته باشد.
 • مدارک اعلام شده باید در نهایت تا تاریخ 1 آگوست ارسال شود.

مدارک لازم برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

برای ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه علاوه بر مدارکی که لازم است به صورت عمومی ارائه شوند، باید به سایت دانشگاه هم مراجعه کنید و مدارک خاص دیگری را ارائه کنید که دانشگاه از شما خواسته است.

 • فرم درخواست پذیرش یکی از دانشگاه های ترکیه
 • مدرک فارغ التحصیلی کارشناسی برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد دارند و مدرک فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارند.
 • نامه انگیزشی
 • رزومه تحصیلی و کاری
 • توصیه نامه تحصیلی از استاد یا مدیر محل کار
 • نمره GRE
 • داشتن مدرک زبان تافل (یا میتوان در آزمون زبانی که دانشگاه برگزار می کند شرکت کند.)
 • مصاحبه کتبی و حضوری
 • صورت حساب بانکی که نشان دهد شما تمکن مالی کافی برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه داشته باشد.

مهلت ارسال مدارک برای افراد متقاضی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به شرح زیر است:

آخرین مهلت ارسال مدارک برای ترم پاییز: تا پایان می

آخرین مهلت ارسال مدارک برای ترم بهار: تا پایان ماه دسامبر

ارسال درخواست و انتطار برای پاسخ دانشگاه

بعد ار این که فرم لازم را پیدا کردید و درخواست خود را نوشتید، باید آن را ارسال کنید. لازم است مدارک با پست ارسال شود. مدارک باید قبل از زمان تعیین شده به دست دانشگاه برسد. برای داوطلبانی که باید در مصاحبه یا امتحان ورودی دانشگاه شرکت کنند، باید به کشور ترکیه سفر کنند. این کار حتما باید توسط خود شخص انجام شود و حتما باید برای انجام مراحل به دانشگاه مربوطه در ترکیه برود و نمی تواند شخص دیگری را به جای خود بفرستد یا آن را غیر حضوری انجام دهد.

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
خطا ! لطفا دوباره تلاش نمایید.

اعلام نتایج دانشگاه های ترکیه

بعد از این که درخواست خود را برای دانشگاه ارسال کردید، باید منتظر اعلام نتایج دانشگاه باشید تا ببینید با درخواست شما موافقت شده است یا خیر. زمان اعلام نتایج برای مقطع کارشناسی اواسط ماه آگوست است و زمان اعلام نتایج برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اواسط ماه سپتامبر است. نامه پذیرش دانشجو همراه با توضیحاتی که در مورد شهریه و درخواست ویزا برای داوطلب ارسال می شود که از آن طریق برای ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کند.

اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه دارند، بعد از این که پذیرش خود را دریافت کردند، باید برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنند. مراحل دریافت ویزای تحصیلی ترکیه ساده است و لازم است که داوطلب یک کپی از نامه پذیرشی که دانشگاه به او داده است، به سفارت ترکیه ارائه کند. سپس فرم درخواست ویزای تحصیلی ترکیه را بعد از پاسخ دهی تحویل دهد. مدت زمان لازم برای صدور ویزای تحصیلی ترکیه حداکثر 8 هفته است. به همین دلیل باید زود برای اخذ ویزا اقدام کنید تا مشکلی برای پذیرش تان پیش نیاید.

بعد از این که درخواست خود را برای دانشگاه ارسال کردید، باید منتظر اعلام نتایج دانشگاه باشید تا ببینید با درخواست شما موافقت شده است یا خیر. زمان اعلام نتایج برای مقطع کارشناسی اواسط ماه آگوست است و زمان اعلام نتایج برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اواسط ماه سپتامبر است.

فراهم کردن شهریه و هزینه های زندگی در ترکیه

هزینه تحصیل: لازم است دانشجو قبل از این که به دانشگاه وارد شود هزینه لازم برای هر ترم دانشگاه و هزینه های ضروری که ممکن است پیش بیاید را بررسی کند. شهریه دانشگاه های ترکیه بر اساس خدماتی که ارائه می دهند، معقول است. هزینه های دقیق شهریه با توجه به نوع دانشگاهی که دارد، برنامه ها و مقاطع آموزشی ای که داوطلب انتخاب می کند، متغیر است. اما به صورت تخمینی میتوان این طور گفت که:

 • دانشگاه های انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی: به صورت سالانه بین 450 تا 1500 دلار آمریکا
 • دانشگاه های انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی ارشد: به صورت سالانه بین 600 تا 900 دلار آمریکا
 • دانشگاه ترکی زبان در مقطع کارشناسی: 240 تا 750 دلار آمریکا
 • دانشگاه ترکی زبان در مقطع کارشناسی ارشد: 300 تا 600 دلار آمریکا

هزینه زندگی: اگر بخواهیم ترکیه را به عنوان یک کشور اروپایی در نظر بگیریم، هزینه زندگی در این کشور در مقایسه با کشورهای اروپایی کمتر است. هزینه زندگی با توجه به نحوه زندگی افراد متغیر است و شامل هزینه اقامت، خورد و خوراک، حمل و نقل و… می شود. هزینه هایی که در ادامه مطرح شده به صورت متوسط است و می تواند کمتر یا بیشتر از این اعداد باشد.

هزینه زندگی به صورت ماهانه بین 350 تا 500 دلار آمریکا

هزینه 100 تا 150 دلار آمریکا برای هزینه های احتمالی مثل کتاب و جزوه و…

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی ترکیه

برای این که بتوانید ویزای دانشجویی ترکیه را دریافت کنید، باید مدارک زیر را فراهم کنید و هنگام وقت مصاحبه با خود به سفارت ببرید.

 • پاسپورت معتبر که حداقل 90 روز اعتبار داشته باشد.
 • ۲ قطعه عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های ترکیه
 • مدارک مربوط به بیمه بهداشتی
 • مدارک مالی معتبر و تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی در ترکیه
 • اثبات مدارک مربوط به بلیط بازگشت (که سفارت مطمئن باشد شما قرار است به کشورتان برگردید.)
 • هزینه ویزا (بسته به ملیتی که دارید، این هزینه متغیر است.)
 • ارائه گواهی عدم سو پیشینه
 • ارائه گواهی پزشکی

ممکن است سفارت مدارک دیگری به جز موارد گفته شده در بالا از شما بخواهد که آن ها را هم پس از آماده کردن باید به سفارت ارائه دهید.

بورسیه و تحصیل رایگان در کشور ترکیه

یکی از دلایلی که یک کشور تصمیم می گیرد به برخی از افراد بورسیه اهدا کند، این است که ارتباطات علمی خود را بالا ببرد و تبادل علمی با سایر افراد داشته باشد و از علم و تخصص آن ها استفاده کند. برخی از بورسیه ها مخصوص نخبه هاست و افرادی که موفق شوند این بورسیه ها را دعوت کنند، در طول تحصیل شان از امتیازات زیادی برخوردار می شوند. تحصیل رایگان در این کشور و کاهش هزینه های تحصیل بخشی از امتیازاتی است که در اختیار آن ها قرار می گیرد.

از مزایای اخذ بورسیه ترکیه این است که دانشگاه مربوطه در صورت عدم تسلط شما به زبان ترکی، یک سال کلاس آموزش رایگان می‌گذارد.

قسمت دیگری از امتیازاتی که شامل حال بورسیه شدگان می شود، تخفیفات دانشجویی، وام های دانشجویی، دریافت حقوق و دستمزد در ازای کار دانشجویی (در هر مقطع مبلغ مشخصی در نظر گرفته شده است.)، استفاده از خوابگاه دانشجویی، خدمات مخصوص دانشجویان (حمل و نقل عمومی با 50 درصد تخفیف، خدمات درمانی رایگان) هستند. هزینه تحصیل در برخی از دانشگاه های ترکیه حدود ۳۰۰ دلار در سال است اما کسب نمره قبولی در آزمون YOS لازمه ورود به این دانشگاه است.

در صورتی که موفق به اخذ بورسیه در مقطع لیسانس شوید، ۶۰۰ لیر در ماه، در مقطع فوق لیسانس در حدود ۸۵۰ لیر در ماه و در مقطع دکترا ۱۲۰۰ لیر به صورت ماهانه به دانشجو تعلق می‌گیرد. از مزایای اخذ بورسیه ترکیه این است که دانشگاه مربوطه در صورت عدم تسلط شما به زبان ترکی، یک سال کلاس آموزش رایگان می‌گذارد.

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی ترکیه

بیشتر دانشگاه های ترکیه، ترک زبان هستند و اولین قدم برای این که شما بتوانید ویزای تحصیلی ترکیه را بگیرید، این است که در دوره های زبان ترکی شرکت کنید. برای این که بتوانید در دوره های زبان شرکت کنید، لازم است که از دانشگاه پذیرش داشته باشید. پس از پذیرش هم به سفارت خانه یا کنسولگری ترکیه مراجعه کنید و بعد از این که پذیرش شما تایید شد، برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنید.

پس از این که به کشور ترکیه وارد شدید، به اداره امنیت این کشور مراجعه کنید و دفترچه اقامت خود را بگیرید. ویزای تحصیلی ترکیه یک ساله است و در صورتی که نیاز دارید بیش از این مدت در ترکیه بمانید، از 60 روز قبل برای تمدید ویزا اقدام کنید. فقط توجه کنید که حتما قبل از ورود به ترکیه ویزای تحصیلی خود را بگیرید چون این ویزا در داخل ترکیه صادر نمی شود.

هزینه ویزای تحصیلی ترکیه

قبل از این که هر اقدامی داشته باشید، باید ببینید که توانایی مالی لازم برای تحصیل در ترکیه داشته باشید. در صورتی که نتوانید بورس تحصیلی بگیرید، باید هزینه های تحصیل و زندگی را خودتان پرداخت کنید و این ها همه جدا از هزینه ای است که باید برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه بپردازید. هزینه اخذ ویزای تحصیلی معمولا بین 45 تا 60 دلار آمریکا خواهد بود.

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه

جدا از هزینه هایی که برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه و اقامت باید بپردازید، برای هر مقطع تحصیلی در دانشگاه هم بسته به رشته ای که در حال تحصیل هستید، باید مبلغی را به عنوان شهریه بپردازید.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

رشته‌ حقوق: در مقطع کارشناسی ۲۶۰۰۰ لیر و مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۹۴۰۰ لیر هزینه باید پرداخت شود.

رشته معماری: در مقطع کارشناسی ۲۶۸۵۰ لیر و مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۲۵۵۰۰ لیر باید پرداخت شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه

رشته مهندسی: در مقطع کارشناسی ۱۵۲۹ لیر و مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۳۵۹ لیر باید پرداخت شود.

رشته ادبیات: مقطع کارشناسی ۱۲۸۱ لیر و مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۰۱۵ لیر باید پرداخت شود.

رشته حقوق: مقطع کارشناسی ۱۰۲۷ لیر و مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۰۲۰ لیر باید پرداخت شود.

رشته های پزشکی و دندان پزشکی در ترکیه طرفداران زیادی دارد و هرساله افراد زیادی برای این رشته ها درخواست می دهند. میزان این هزینه ها بستگی به نوع دانشگاه دارد و به طور میانگین از ترمی ۷۰۰ لیر در دانشگاه های دولتی و ۷۰۰۰ لیر در دانشگاه خصوصی هزینه دارد.

دانشگاه های برتر ترکیه برای تحصیل

سه مورد از بهترین دانشگاه های ترکیه را در ادامه معرفی کرده ایم که در واقع بسته به رشته ای که انتخاب می کنید، می توانید از یکی از آن ها پذیرش بگیرید و در نهایت موفق به اخذ ویزای تحصیلی در ترکیه شوید.

دانشگاه کوچ

یکی از بهترین دانشگاه های جهان و برترین دانشگاه ترکیه که البته اخذ پذیرش در آن کمی مشکل است، دانشگاه کوچ است که در شهر استانبول واقع شده است. اگر دنبال تحصیل در بهترین دانشگاه ترکیه هستید، باید تلاش زیادی برای پذیرش این دانشگاه کنید. این دانشگاه 5500 دانشجو می گیرد که تعدادی از آن ها خارجی هستند و حدود 96 درصد از دروسی که در این دانشگاه تدریس می شود، به زبان انگلیسی است. رشته های محبوب این دانشگاه علوم اجتماعی، اقتصاد، علوم انسانی، مهندسی، پزشکی و… است. این دانشگاه یک مزیت بزرگ دارد و آن هم دادن بورسیه به دانشجویان است. تقریبا 14 درصد از دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیل می کنند، بورسیه می گیرند.

دانشگاه مرمره

یکی از معتبرترین دانشگاه هایی که در ترکیه وجود دارد، دانشگاه مرمره است که در شهر استانبول واقع شده است. این دانشگاه از نظر وسعت دومین دانشگاه بزرگ ترکیه است که در آن 136 رشته در مقاطع کاردانی و کارشناسی وجود دارد. این دانشگاه 13 دانشکده، 9 مدرسه فنی و حرفه ای و 11 انیستیتو دارد. 32 مرکز تحقیقاتی موجود در این دانشگاه هم به گسترش تحقیقات در این دانشگاه کمک شایانی کرده اند. این دانشگاه تنها دانشگاه ترکیه است که در آن آموزش هایی که داده می شود، به چهار زبان ترکی استانبولی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی است و در آن برای تمامی مقاطع فوق دیپلم، لیسانس و تحصیلات تکمیلی آموزش داده می شود. از دیگر نکات این دانشگاه داشتن دانشجویانی از کشورهای مختلف به صورت گسترده است.

یکی از معتبرترین دانشگاه هایی که در ترکیه وجود دارد، دانشگاه مرمره است که در شهر استانبول واقع شده است. این دانشگاه از نظر وسعت دومین دانشگاه بزرگ ترکیه است که در آن 136 رشته در مقاطع کاردانی و کارشناسی وجود دارد. این دانشگاه 13 دانشکده، 9 مدرسه فنی و حرفه ای و 11 انیستیتو دارد.

دانشگاه هنرهای زیبای معمار سینان

یکی از دانشگاه های معتبر ترکیه که به صورت تخصصی در زمینه هنر فعالیت می کند، دانشگاه هنرهای زیبای معمار سینان در شهر استانبول است. اگر به هر کدام از زیرشاخه های هنر علاقه دارید، می توانید این دانشگاه را به عنوان هدف خود قرار دارید و از آن جا پذیرش بگیرید. این دانشگاه در حال حاضر بهترین دانشگاه ترکیه در زمینه هنر است و 3 دانشکده دارد. رشته هایی مثل عکاسی، دکوراسیون صحنه و لباس، طراحی مد، نقاشی و… از محبوب ترین رشته های این دانشگاه معتبر است.

مدارک لازم برای اقامت از طریق ویزای تحصیلی ترکیه

 

برای این که بتوانید درخواست اقامت از طریق ویزای تحصیلی ترکیه بدهید، لازم است مدارک زیر را فراهم کنید.

 • ارائه پاسپورت و کپی آن
 • 4 قطعه عکس
 • مدارک لازم که اثبات کننده تمکن مالی متقاضی باشد.
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • فیش پرداختی هزینه های اقامتی
 • گواهی تولد و سایر مدارک مربوطه
 • بیمه سلامت
 • رضایت والدین (در صورتی که متقاضی کمتر از 18 سال سن داشته باشد.)

ویزای همراه از طریق ویزای تحصیلی در ترکیه

شما می توانید برای همراهان تان که شامل همسر و فرزند زیر 18 سال هستند، از طریق ویزای تحصیلی خودتان، ویزای همراه بگیرید. این که آن ها چقدر اجازه دارند در کشور ترکیه اقامت داشته باشند، کاملا به مدت زمان اقامت شما بستگی دارد. حداکثر زمانی که شخص می تواند اجازه اقامت بگیرد، دو سال است. یا این که خانواده با ویزای توریستی وارد ترکیه شوند و 3 ماه آن جا بمانند. برخی از دانشگاه ها هم هستند که شرایط اقامت خانواده محصل را برای او فراهم می کنند.

شما می توانید برای همراهان تان که شامل همسر و فرزند زیر 18 سال هستند، از طریق ویزای تحصیلی خودتان، ویزای همراه بگیرید. این که آن ها چقدر اجازه دارند در کشور ترکیه اقامت داشته باشند، کاملا به مدت زمان اقامت شما بستگی دارد.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

برای این که بتوانید بورسیه تحصیلی ترکیه را اخذ کنید، لازم است شرایط زیر را داشته باشید.

سن یکی از ملاک های مهم برای بورسیه تحصیلی در ترکیه است. اگر فرد بخواهد در مقطع لیسانس بورسیه بگیرد، باید سنش کمتر از 21 سال باشد. میانگین نمرات سه ساله شخص در طول دوره لیسانس، از 75 کمتر نباشد.

برای این که بتوانید بورسیه تحصیلی ترکیه را اخذ کنید، نباید سن تان از 30 سال بیشتر باشد و حتما باید دوره لیسانس را گذرانده باشید و در مدرک آن را اخذ کنید.

برای این که بتوانید بورسیه دکترا را اخذ کرده باشید، باید حداکثر 35 سال سن داشته باشید و دوره فوق لیسانس را با موفقیت پشت سر گذاشته باشید و مدرک آن را داشته باشید.

یکی دیگر از ملاک های لازم برای اخذ یورسیه تحصیلی در ترکیه سلامتی جسمی یا روانی است. فردی که می خواهد بورسیه تحصیلی را دریافت کند، باید فاقد بیماری جسمی یا روانی باشد که مانع تحصیل او می‌شود.

یکی دیگر از عوامل مهم معدل است. معدل لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع لیسانس ۱۴، در مقطع فوق لیسانس و دکترا ۱۵ و در رشته های پزشکی ۱۸ است.

عامل مهم آخر، زبان است. زبان اصلی برای اخذ بورسیه تحصیلی کشور ترکیه، زبان ترکی است. البته در دانشگاه های بین المللی ترکیه، زبان تدریس انگلیسی است بنابراین برای این که بتوانید بورسیه بگیرید، باید حتما مدرک تافل (TOFEL) یا آیلتس (IELTS) داشته باشید و آن را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید.

نکات مهم در مورد اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

دانش آموزانی که در یک دوره تحصیلی پذیرفته شده اند، اجازه دارند به مدت یک سال در ترکیه بمانند.

برای این که اجازه اقامت خود را تمدید کنید، باید 60 روز قبل از این که مجوز اقامت شما به پایان برسد، به ادارات محلی مراجعه کنید و فرم درخواست را پر کنید و ارسال کنید و پس از آن مجوز شما برای تمدید اقامت صادر می شود. 

زبانی که در دانشگاه های ترکیه تدریس می شود، اکثرا ترکی است اما دانشگاه های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی زبان هم هستند. ولی اگر بخواهید در دانشگاه های ترکی زبان تحصیل کنید، باید قبل از ورود مدرک زبان خود را کسب کنید.

محبوب تری رشته ها در ترکیه، روابط بین الملل، مطالعات مدیترانه ای شرقی، رشته های مهندسی، مدیریت بازرگانی و مهمان داری است.

دانشگاه های خوب ترکیه در همه شهرها هستند اما استانبول و آنکارا بیشترین تعداد دانشگاه های خوب را دارد.

مدت زمان تحصیل در دانشگاه های ترکیه شبیه به ایران است. برای مقطع کارشناسی 4 سال، برای کارشناسی ارشد 2 سال، برای دکترا 4 سال زمان لازم است. رشته هایی مثل پزشکی 6 سال طول می کشد.

۲۰۰ دانشگاه دولتی در کشور ترکیه وجود دارد که بیشتر آن ها توسط دولت اداره می شوند. گرفتن ویزای تحصیلی ترکیه برای این دانشگاه ها سخت تر از سایر دانشگاه هاست.

پذیرش دانشجو در بیشتر دانشگاه های ترکیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از طریق آزمون سراسری انجام نمی شود و هر دانشگاهی بر اساس شرایطی که دارد یک آزمون جداگانه می گیرد و این امتحانات هم سالی ۲ بار از طرف دانشگاه ها برگزار می شوند.

مدت زمان تحصیل در دانشگاه های ترکیه شبیه به ایران است. برای مقطع کارشناسی 4 سال، برای کارشناسی ارشد 2 سال، برای دکترا 4 سال زمان لازم است. رشته هایی مثل پزشکی 6 سال طول می کشد.

به عنوان یک دانشجوی خارجی در ترکیه شما این امکان را خواهید داشت که در محیطی مرکب از مدرنیته و سنتی به تحصیل بپردازید.

برخی از دانشگاه های ترکیه به صورت مستقیم با دانشگاه های معتبر جهان مثل دانشگاه هاروارد آمریکا در ارتباط هستند و از سیستم آموزشی این دانشگاه ها پیروی می­ کنند.

در صورت رد درخواست ویزای تحصیلی ترکیه توسط سفارت، مبلغ پرداخت شده جهت بررسی درخواست شما بازگردانده نمی شود.

دانشجویان در مقطع فوق لیسانس باید در نیمی از دوره تحصیلی خود 20 تا 30 واحد درسی را پاس کنند و نیم دیگر را صرف تحقیق روی پایان نامه و تحویل پایان نامه خود کنند.