اخذ ویزای خرید ملک در ترکیه

یکی از راه هایی که به تازگی برای مهاجرت بابت شده است، ویزای خرید ملک در ترکیه است. یعنی شما به واسطه ملکی که خریده اید، از سفارت ترکیه ویزا می گیرید و به این کشور مهاجرت می کنید. پس از آن تحت شرایط خاصی اقامت دائم می گیرید. خرید ملک در ترکیه در سال های اخیر طرفداران زیادی داشته است و یکی از روش های سرمایه گذاری در این کشور است که باعث شده است افراد به فکر اخذ اقامت ترکیه بیفتند. چیزی که در قبل از اخذ ویزای خرید ملک در ترکیه باید به آن دقت کنید، این است که حتما با یک مشاور یا وکیل مهاجرتی صحب کنید و از او درباره شرایط موجود در ترکیه، قیمت ملک، نحوه معامله و مالکیت و… سوال کنید تا کلاه سرتان نرود.

سوالی که ممکن است برای هرکسی پیش بیاید این است که آیا ویزای خرید ملک ترکیه باعث می شود شما به اقامت دائم ترکیه دست پیدا کنید؟ با داشتن تابعیت ترکیه چه مزایایی شامل حال تان می شود؟ برای خرید ملک باید چه شرایطی داشته باشید؟ چه مدارکی لازم است تا شما صاحب ملک باشید؟ در این مقاله به تمام این سوالات پاسخ خواهیم داد.

انواع ویزای ترکیه

ویزای ترکیه بر اساس هدفی که شما از سفرتان دارید، به چند دسته مختلف تقسیم می شود.

ویزای توریستی، ویزای تجاری، ویزای دانشجویی، ویزای اقامت فردی، ویزای کاری، ویزای سرمایه گذاری

ویزای توریستی ترکیه همان طور که از نامش پیداست برای این است که از شهرهای ترکیه بازدید کنید و در مناطق مختلف آن به جاهای دیدنی بروید. اعتبار ویزای توریستی ترکیه ۹۰ روز و در بازه زمانی ۱۸۰ روزه است.

ویزای تجاری ترکیه شرایط مشابهی مثل ویزای توریستی دارد با این تفاوت که یک بار ورود است و برای زمانی است که شما می خواهید در جلسات و کنفرانس ها و… شرکت کنید.

یکی از راه هایی که به تازگی برای مهاجرت بابت شده است، ویزای خرید ملک در ترکیه است. یعنی شما به واسطه ملکی که خریده اید، از سفارت ترکیه ویزا می گیرید و به این کشور مهاجرت می کنید.

ویزای تحصیلی ترکیه برای افرادی صادر می شود که قصد دارند در ترکیه ادامه تحصیل دهند. اگر شما قصد ادامه تحصیل در مدارس، دانشگاه ها و موسسه های آموزشی عالی ترکیه را داشته باشید، باید ویزای تحصیلی ترکیه را اخذ کنید.

ویزای اقامت فردی ترکیه برای افرادی است که می خواهند بیشتر از 90 روز در ترکیه بمانند. برای این که ویزای اقامت فردی ترکیه را اخذ کنید، باید تمکن مالی لازم را داشته باشید.

ویزای کار ترکیه یکی از ویزاهایی است که قصد دارند برای کار به ترکبه بروند. برای این که بتوانند اجازه کار در ترکیه داشته باشند، باید ویزای کار ترکیه را دریافت کنند.

ویزای سرمایه گذاری

نوعی دیگر از ویزا هم وجود دارد که شما به واسطه سرمایه گذاری ای که در ترکیه انجام داده اید آن را دریافت می کنید. به آن ویزای سرمایه گذاری ترکیه گفته می شود و می تواند در انواع مختلفی باشد. برای مثال ویزای خرید ملک ترکیه یکی از ویزاهایی است که زمانی که شما ملکی در این کشور خریده اید، برای شما صادر می شود. ویزای ثبت شرکت ترکیه برای زمانی است که شما یک شرکت ثبت کرده اید و از آن طریق اجازه ورود به خاک ترکیه را خواهید داشت.

ویزاهای دیگری هم در ترکیه وجود دارد که از آن جمله میتوان به ویزای پژوهشی برای حفاری های باستان شناسی، ویزای پزشکی و ویزای ترانزیت اشاره کرد.

ویزای ترکیه از طریق خرید ملک

لازم به ذکر است که زمانی که شما ویزای ترکیه را دریافت می کنید، بعد از آن باید به دنبال اقامت دائم باشید. در صورتی که بتوانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید، بر اساس آخرین آماری که در سال 2018 منتشر شده است، می توانید بدون ویزا به 72 کشور جهان سفر کنید که یکی از پاسپورت های معتبر است. دارنده پاسپورت ترکیه این امکان را دارد که به کشورهایی مثل کویت، بحرین، لبنان و بیشتر کشورهای آفریقایی با ویزای فرودگاهی سفر کند. در عین حال می توانید برای ورود به کشورهایی مثل استرالیا و عمان، ویزای آنلاین دریافت کنید.

ایرانیان این اجازه را دارند که بدون ویزا به مدت 3 ماه و در یک بازه 180 روزه، در ترکیه اقامت داشته باشند.

همان طور که مشخص است، اعتبار پاسپورت ترکیه از پاسپورت ایرانی بالاتر است و زمانی که بخواهید ویزای شینگن بگیرید، به مراتب آسان تر از زمانی است که با پاسپورت ایرانی برای این کار اقدام کنید.

لازم به ذکر است که زمانی که شما ویزای ترکیه را دریافت می کنید، بعد از آن باید به دنبال اقامت دائم باشید. در صورتی که بتوانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید، بر اساس آخرین آماری که در سال 2018 منتشر شده است، می توانید بدون ویزا به 72 کشور جهان سفر کنید که یکی از پاسپورت های معتبر است.

خرید ملک در ترکیه

خارجی هایی که دوست دارند ملک بخرند، باید بدانند که خرید ملک در این کشور باعث نمی شود که آن ها اجازه اقامت یا کار بگیرند و هر کسی که می خواهد اجازه اقامت بگیرد، باید از نزدیک ترین اداره، شماره شناسایی خود را دریافت کند تا بتواند در ترکیه ملک بخرد. مالک یا وکیل قانونی باید برای درخواست انتقال سند در موعد مقرر اقدام کند و قبل از این که هرگونه قرار دادی ثبت شود، به سازمان ثبت اسناد و املاک مراجعه کند. در غیر این صورت انتقال سند با تاخیر مواجه خواهد شد. فرد خارجی باید تابعیت مجاز برای خرید ملک در ترکیه داشته باشد که البته برای ایرانیان این شرایط فراهم است.

خارجی هایی که دوست دارند ملک بخرند، باید بدانند که خرید ملک در این کشور باعث نمی شود که آن ها اجازه اقامت یا کار بگیرند و هر کسی که می خواهد اجازه اقامت بگیرد، باید از نزدیک ترین اداره، شماره شناسایی خود را دریافت کند تا بتواند در ترکیه ملک بخرد.

خرید ملک در آنتالیا ترکیه

اگر می خواهید در شهر آنتالیا ملک بخرید، باید توجه کنید که این شهر به سه بخش تقسیم می شود. منطقه لارا که در شرق آنتالیا قرار دارد، منطقه کنیالیتی که در غرب آنتالیا قرار دارد، منطقه کپز

بیشتر افرادی که در آنتالیا خانه می خرند، یا برای تعطیلات است یا برای اقامت دائم. هر شخصی که می خواهد در آنتالیا ملک بخرد، شرایط خاص خودش را دارد. برای این که بتوانید در آنتالیا خانه بخرید، اولین کاری که باید بکنید این است که بودجه خود را در نظر بگیرید. در آنتالیا شما می توانید بر اساس هر بودجه ای خانه پیدا کنید ولی کمی باید جستجو کنید تا مناسب ترین گزینه را نسبت به بودجه خود پیدا کنید. ویژگی های ملکی که می خواهید بخرید را مشخص کنید. (تعداد اتاق خواب ها، مبله بودن یا نبودن خانه، متراژ خانه و…). مشخص کنید که دنبال آپارتمان و خانه لوکس می گردید یا خانه های دست دوم. آیا خانه باید نزدیک به دریا باشد با فرقی نمی کند؟ تمام این ها روی قیمت خانه تاثیر گذار است. از مزایای خرید خانه در آنتالیا میتوان به دوری از شلوغی و ترافیک، آلودگی هوا ، استفاده از سیستم حمل و نقل مدرن آنتالیا، مراکز آموزشی بین المللی، امنیت شهری بالا و وجود مراکز تفریحی مختلف در کنار ساحل زیبای آنتالیا اشاره کرد. مزیت مهم خرید املاک در آنتالیا،  قیمت پایین ملک در این شهر نسبت به سایر شهرهای ترکیه و حتی ایران است. در ضمن شما فرصت خرید ملک هم به صورت اقساط از شرکت سازنده و هم خرید با وام بانکی را دارید.

قيمت يكي از واحدهاي 175 متري در شهر آنتالیا در يكي از برج هاي مركز شهر، 270 هزار ليره يا 500 ميليون تومان بوده است كه قيمت هر مترمربع آن به پول ايران 3 میلیون تومان خواهد بود.

خرید ملک در استانبول

استانبول پر جمعیت ترین شهر كشور تركيه است و جمعیت آن در حدود ٢٠ ميليون نفر است. این شهر یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای کسب و کار و تجارت است و نایت لایف در آن در جریان است یعنی شما در هر ساعتی از سبانه روز که بیرون بروید، افرادی را خواهید دید که در مغازه های شان باز است و در حال کسب درآمدند. این شهر جاذبه های توریستی زیادی هم دارد که آثار باستانی آن در کنار طبیعت زیبا قرار گرفته است. اگر قصد خرید ملک در استانبول دارید، حتما این قسمت از مقاله را بخوانید. استانبول شهری است که وسعت آن دو برابر تهران است ولی چند منطقه اعیانی نشین دارد که قشر ضعیف و غنی در آن در حال زندگی هستند. خانه های این منطقه اکثرا قدمت تاریخی دارند و همه جور قشری با هر درآمدی در آن پیدا خواهید کرد. در استانبول تعداد مراکز خرید و مغازه ها آنقدر زیاد است که اگر شما نیاز به چیزی داشته باشید، در همان محله خودتان پیدا خواهید کرد و این موضوع به شهرسازی خوب آن برمی گردد.

اگر قصد خرید خانه در استانبول دارید و نمی خواهید در اطراف خانه تان بومی نشینان باشند، باید محلات غرب استانبول را انتخاب کنید. محلاتى مثل بيليك دوزو ،باهچه شهير و اسنيورت

قيمت يك ويلاي 450 متري در اين شهر بسته به منطقه ای که در آن قرار گرفته است، از 2 میلیون لیره شروع می شود. ولی به طور متوسط قيمت هر مترمربع ويلاي 450 متري حدود 9 ميليون تومان ارزش دارد.

قیمت زمین و ملک در ترکیه در مقایسه با تورمی که در ایران وجود دارد، از وضعیت بهتری برخوردار است. بر همین اساس میانگین قیمت هر مترمربع خانه در استانبول 3961 لیر است که به پول ایران تقریبا برابر 10 میلیون تومان است. البته این قیمت در مناطق گران قیمت تر متفاوت است. برای مثال در منطقه بشیکتاش از متری 25 میلیون تا 120 میلیون تومان متغیر است. و این در حالی است که خرید ملک در مناطقی مثل بیلیکدوز استانبول با قیمت تقریبی متری 2646 لیر که به پول ایران تقریبا 7 میلیون تومان است.

اگر قصد خرید خانه در استانبول دارید و نمی خواهید در اطراف خانه تان بومی نشینان باشند، باید محلات غرب استانبول را انتخاب کنید. محلاتى مثل بيليك دوزو ،باهچه شهير و اسنيورت.     

قیمت ملک در این منطقه نسبت به امکاناتی که دارند بسیار مناسب است و بیشتر خانه ها در اين مناطق به صورت برج ها و رزيدنس هاى لوكس هستند يا به صورت شهرك هایی که هم امکانات کافی دارند و هم ایمنی کافی دارند. يكى ديگر از مزاياى خريد خانه در استانبول اين است كه هر زمان که بخواهید ملک خود را بفروشید، راحت تر می توانید آن را به نقدینگی تبدیل کنید و مثل سایر شهرهاى تركيه مشترى اول و آخر آن نباشيد. یکی دیگر از مزایای خرید خانه در استانبول این است که تا چند سال دیگر قیمت خانه ها در این شهر رشد فوق العاده ای خواهند داشت و دلیل آن هم وجود مگا پروژه هايى است كه در حال ساخت هستند. دولت تركيه سرمايه گذارى ويژه اى در اين زمينه انجام می دهد و قرار است تا سال 2023 که جشن 100 سالگی جمهورى تركيه است، این پروژه ها به اتمام برسند. 

خرید ملک در ازمير

یکی دیگر از شهرهای پر طرفدار ترکیه که می تواند به اخذ ویزای ترکیه از طریق خرید ملک منجر شود، ازمیر است. قيمت مسكن در تركيه و شهر ازمير با قيمت واحدهاي آپارتماني در اين شهر با شهرهاي ديگر تركيه چندان تفاوتي ندارد. شما می توانید یک واحد آپارتمان 140 متری را به قیمت 350 ليره تركيه بخرید. براساس نوسانات دلار قيمت اين آپارتمان در ايران با 700 ميليون تومان و هر مترمربع آن، 5 میلیون تومان است.
تفاوت درآمدي بين تركيه و ايران خیلی زیاد است و اگر شما در شهر ازمیر قیمت خانه متفاوتی نسبت به مثلا تهران پیدا می کنید، به دلیل تفاوت درآمدهاست.

خرید ملک در آنکارا

آنکارا یک شهر مدرن با جمعیت بیش از ۵ میلیون نفر است که پایتخت ترکیه به حساب می آید. بنابراین می توان عنوان نمود که اولین مزیت زندگی در این شهر، استفاده از آثار و جاذبه های تاریخی آن است. موزه تمدن های آناتولی، واقع در یک تپه در نزدیکی قلعه باستانی، یک مجموعه منحصر به فرد از گنجینه های قرون وسطی است. به جز جاذبه های تاریخی، آنکارا محل برگزاری اپرا، باله، جاز و رقص مدرن است. وجود تعداد زیادی از مراکز خریدی که در این شهر قرار دارد و نزدیکی آن به استانبول آن را به یک شهر پر طرفدار برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

آنکارا به مناطق مختلفی تقسیم می شود که یکی از بهترین مناطق آن چانکایا است. قیمت هر مترمربع مسکن در چانکایا، که به عنوان گران ترین مناطق آنکارا شناخته می شود، ۲۲۹۶ لیر است. مثلا می توان گفت متوسط قیمت فروش آپارتمان به متراژ ۱۰۰ مترمربع در این منطقه ۲۲۹ هزار لیر است در حالی که قیمت اجاره آن 1100 لیر است.

هزینه خرید ملک در آنکارا پایین تر است و اگر به صورت میانگین بخواهیم در نظر بگیریم، قیمت آن در حدود 1861 لیر است که به پول ایران حدودا 5 میلیون تومان است.

یکی دیگر از شهرهای پر طرفدار ترکیه که می تواند به اخذ ویزای ترکیه از طریق خرید ملک منجر شود، ازمیر است. قيمت مسكن در تركيه و شهر ازمير با قيمت واحدهاي آپارتماني در اين شهر با شهرهاي ديگر تركيه چندان تفاوتي ندارد.

 

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
خطا ! لطفا دوباره تلاش نمایید.

چه نکاتی برای اخذ ویزای ترکیه از طریق خرید ملک وجود دارد؟

خریداران خارجی برای خرید ملک در ترکیه باید به چند مورد توجه کنند که در ادامه به آن ها اشاره شده است.

افراد خارجی یا اشخاص حقوقی می توانند از مالکان یا موسسه های معتبری که در ترکیه وجود دارد، اعتبار خریداری کنند و در این مورد دولت ترکیه هیج محدودیتی را در نظر نگرفته است.

قبل از خرید هر نوع ملکی، با یک فرد آگاه یا یک وکیل قانونی یا مشاور مشورت کنید تا دچار مشکل نشوید.

حتما قوانین مربوط به خرید ملک توسط اتباع خارجی را بررسی کنید و بندها و تبصره های آن را با دقت بخوانید. ممکن است این قوانین مورد تغییر قرار گیرد و اصلاحاتی در آن انجام گیرد به همین دلیل همیشه به آخرین نسخه آن دسترسی داشته باشید. برای دریافت آخرین نسخه آن، می توانید از سفارت درخواست کنید تا لیست قوانین خرید ملک را به شما بدهند.

اگر می خواهید وجهی پرداخت کنید، سعی کنید تا جایی که ممکن است از طریق سیستم های بانکی باشد. اگر مجبور شدید که که وجه را به صورت نقدی بپردازید، حتما رسید آن را به صورت مکتوب دریافت کنید.

وجه حتما باید به دست مالک برسد و نه شخص واسطه یا به مشاور املاک. در قبال پرداخت وجه باید سند ملک را به نام خود انتقال دهید.

حتما قوانین مربوط به خرید ملک توسط اتباع خارجی را بررسی کنید و بندها و تبصره های آن را با دقت بخوانید. ممکن است این قوانین مورد تغییر قرار گیرد و اصلاحاتی در آن انجام گیرد به همین دلیل همیشه به آخرین نسخه آن دسترسی داشته باشید. برای دریافت آخرین نسخه آن، می توانید از سفارت درخواست کنید تا لیست قوانین خرید ملک را به شما بدهند.

قبل از این که ملک را بخرید از بدهی های آن مطلع شوید. مطمئن شوید قبض های برق و گاز و تلفن و… همه پرداخت شده باشند و ملک هزینه دیگری نداشته باشد.

حتما توجه کنید که ملک در رهن بانک یا شخص دیگری نباشد تا هنگام انتقال سند دچار مشکل نشوید. این موضوع در قسمت توضیحات سند رسمی ملک آورده شده است.

قانون خرید خانه در ترکیه

بر اساس قانون املاک و اراضی که در سال ۲۰۱۲ توسط دولت ترکیه به تصویب رسید، همه اتباع خارجی اجازه خرید خانه در ترکیه ندارند و تنها برخی از کشورها می‌توانند در ترکیه صاحب خانه شوند. دولت ترکیه لیستی منتشر کرده است که در آن کشورهایی که ‌مجاز به خرید خانه در این کشور هستند، آورده شده است. برای اطلاع از این لیست می توانید با سفارت ترکیه تماس بگیرید یا به صورت حضوری به سفارت بروید و درخواست کنید این لیست را به شما بدهند. اگر کشوری که تابعیت آن را دارید، در این لیست قرار دارد، می توانید هر نوع ملکی اعم از مسکونی، اداری، تجاری و… را پس از استعلام ملک بخرید.

یکی دیگر از قوانینی که در ترکیه تعریف شده است، این است که اتباع خارجی که زمین ‌می خرند تا در آن ملکی بسازند، باید در طول دو سال اقدام به ساخت آن کنند و پروژه را به وزارت خانه معرفی کنند.

نوع قرارداد خرید ملک در ترکیه

قراردادهایی که در ترکیه بسته می شود، فقط از طریق اوراق رسمی و ثبتی معتبر هستند که باید امضای دو طرف معامله و وکیل های آن ها رسیده باشد. این قراردادها باید در دفتر اسناد رسمی انجام شوند ولی انعقاد قول نامه باید در بنگاه یا دفترهای مشاوره انجام شود. بر همین اساس فقط این که قول نامه نوشته شود، به معنای این نیست که انتقال مالکیت صورت گرفته است.

شرایط لازم که خریداران ملک خارجی باید به آن توجه کنند

هر فرد خارجی تنها اجازه دارد نهایتا سی هکتار از زمین‌های ترکیه را بخرد و مالک‌ آن باشد.

اتباع خارجی در برخی مناطق ترکیه حق خرید ملک ندارند. زمین ها و املاکی که در مناطق کشاورزی، نظامی و امنیتی واقع شده اند، قابل خریداری توسط اتباع خارجی نیستند و بر اساس این قانون یعنی افراد خارجی تنها حق خرید ۱۰ درصد از زمین های ترکیه را دارند.

در برخی مواقع قرارداد خانه ای که خریداری کرده اید، تحت شرایطی از درجه اعتبار ساقط می شود. اگر قراردادی که بسته اید، باعث نقض قانون شود یا ارگان مربوطه آن را تایید نکند یا شخصی که باید برای ثبت پروژه در زمان مقرر اقدام می کرده، این کار را نکرده است، قرارداد از درجه اعتبار ساقط است. وقتی شما تاریخی را به وزارت خانه اعلام می کنید که در آن پروژه را تمام می کنید، برای دولت مهم است و در صورت عدم اتمام قرارداد شما بی ارزش می شود.

قراردادهایی که در ترکیه بسته می شود، فقط از طریق اوراق رسمی و ثبتی معتبر هستند که باید امضای دو طرف معامله و وکیل های آن ها رسیده باشد. این قراردادها باید در دفتر اسناد رسمی انجام شوند ولی انعقاد قول نامه باید در بنگاه یا دفترهای مشاوره انجام شود. بر همین اساس فقط این که قول نامه نوشته شود، به معنای این نیست که انتقال مالکیت صورت گرفته است.

برای این که یک خانه در ترکیه بخرید، لازم است چه کارهایی انجام دهید؟

  • مدارک مورد نیاز برای انتقال سند
  • هزینه هایی که لازم است برای خرید خانه بپردازید
  • هزینه های انتقال مالکیت
  • عوارض مربوط به شهرداری در خرید ملک

ویزای ترکیه از طریق خرید ملک و اقامت در آن

اگر به دنبال این هستید که ویزای ترکیه از طریق خرید ملک را دریافت کنید و پس از آن در ترکیه اقامت داشته باشید، حتما این قسمت از مقاله را بخوانید. در ترکیه مجتمع مسکونی های زیادی وجود دارند که امکانات رفاهی آن ها کامل است. منظور از امکانات رفاهی میتوان به استخر و سونا، باشگاه، رستوران و نگهبانی هایی با امنیت بالا اشاره کرد. با این که این خانه امکانات خاصی دارند، اما قیمت مناسب این خانه ها باعث شده تا سرمایه داران این کشور را برای خرید ملک انتخاب کنند. شاید شبیه به این مجتمع های مسکونی در ایران نباشد اما فقط این ها نیستند که برای خرید ملک مهم هستند. یکی از موارد مهم برای سرمایه گذاری در ترکیه آن هم از طریق خرید ملک، شرایط خریداران است. هر کسی نمی تواند در این مسیر موفق باشد و پیشنهاد ما این است که تنها سه قشری که در ادامه مطلب گفته شده اند، اقدام به خرید ملک در ترکیه کنند:

  • گروه اول شامل افرادی هستند که تمکن مالی آن ها خوب است و تنها قسمتی از دارایی شان را می خواهند خرج خرید ملک کنند. همیشه سرمایه شان را نگه می دارند و در جاهای مختلف سرمایه گذاری می کنند. در حالت کلی همه پولشان صرف خرید ملک نمی شود.
  • گروه دومی که پیشنهاد می کنیم اقدام به خرید ملک در ترکیه کنند، افرادی هستند که از نظر کاری به یک ثبات خوبی رسیده باشند. پیدا کردن کار در ترکیه کار آسانی نیست و لازمه پیدا کردن بیشتر مشاغل آن، علاوه بر داشتن مهارت و تخصص لازم، مسلط بودن به زبان ترکی است. اگر شما شخصی هستید که توانسته اید در ترکیه کاری با درآمد مناسب پیدا کنید یا توانسته اید در این کشور یک شرکت ثبت کنید و کسب و کاری راه بیندازید، می توانید برای خرید ملک در این کشور هم اقدام کنید چون شخصی که وارد بازار کار شده است، به یک ثبات در درآمد رسیده است.
  • و اما گروه سومی که پیشنهاد می کنیم در ترکیه ملک بخرند، افرادی هستند که شامل تسهیلات خرید ملک در ترکیه می شوند. در این صورت شرایط خاصی شامل حال تان می شود و آن هم به این صورت است که شما می توانید 20 تا 30 درصد از پول ملکی که مد نظر دارید را بپردازید سپس از طریق تسهیلات، مابقی پول را طی مدت 10 سال بپردازید.

ما پیشنهاد می کنیم تنها در صورتی که شامل سه موارد بالا هستید، اقدام به خرید ملک در این کشور کنید چون در غیر این سه حالت، یا وضعیت ثابتی ندارید یا شرایط مالی شما آن قدر خوب نیست که بخشی از سرمایه تان را در این راه سرمایه گذاری کنید و خرید ملک در این شرایط ریسک به حساب می آید چون ممکن است شرایطی برای تان ایجاد شود که تمام سرمایه تان را ناخواسته از دست بدهید. خرید ملک آن هم در یک کشور دیگر حتما نیاز به مشاوره در این زمینه دارد و اگر ریسک کنید، ممکن است اتفاقات ناخوشایندی اتفاق بیفتد.

نکات مهم در خرید ملک

قبل از این که هرگونه انتقال وجه هنگام خرید ملک در کشور ترکیه انجام دهید، به شما پیشنهاد می کنیم که حتما نسبت به آن ملک استعلام بگیرید که ببینید بدهی بانکی، وام بانکی، محدودیت های قانونی و … در سازمان ثبت اسناد و املاک ترکیه در مورد این ملک وجود دارد یا خیر.

قبل از خرید ملک در کشور ترکیه از سازندگان و مشاوران درخواست داشته باشید تا مجوزهای لازم را به شما نشان دهند و از صحت آن ها مطمئن شوید.

در صورت هرگونه اختلافی بین خریدار و فروشنده پیش بیاید، هر دو طرف می توانند به اقامه دعوی در دادگستری و مقامات قضایی اقدام کنند.

هیچ محدودیتی در مورد اعطای اعتبارات بانکی از سمت موسسات ترک به شرکت های خارجی در قوانین دیده نشده است و همین می تواند یک عامل خوب برای خرید ملک های تجاری در این کشور باشد.

برای انتقال سند در ترکیه باید مالیات بپردازید. این مالیات ۴ درصد از ارزش ملک می باشد. این مالیات را دو طرف معامله باید به صورت مساوی پرداخت کنند اما باز هم می توانند خلاف آن توافق کنند. حق وکالت در صورتی که خریدار حضور نداشته باشد ۱۵۰ هزار یورو می باشد. هزینه پایان کار مربوط به آپارتمان های نوساز هم از ۴۰۰ هزار یورو شروع می شود و با توجه به ارزش ملک می تواند تغییر کند. آبونمان برق برای واحد های نوساز ۱۰۰ یورو و آبونمان اب برای واحد های نوساز  حدود ۶۰ یورو می باشد‌. برای آپارتمان های قدیمی هم هزینه آبونمان برق و آبی که باید بپردازید، ۳۰ یورو می باشد.

یکی از راه های تجارت در دنیا و سرمایه گذاری این است که رابطه خود را با دنیا حفظ کنید. یکی از این راه ها آن هم برای ایرانیان که این است که از پاسپورتی استفاده کنند که ارزش بالایی داشته باشد و برای رفتن به کشورهای دیگر مشکلی نداشته باشید. شما با صرف هزینه ای کم می توانید در ترکیه ملک بخرید و با شرایطی که برای تان پیش می آید راه اخذ اقامت دائم ترکیه را برای خودتان باز کنید.

در حال حاضر افراد زیادی برای تحصیل در ترکیه به این کشور می روند و داشتن ملک به شما کمک می کند که ملک خود را به دانشجویان به عنوان خوابگاه اجاره دهید.

قبلا برای اخذ اقامت دائم و تابعیت ترکیه باید مبلغ ۱ میلیون دلار پرداخت می کردید. در حال حاضر با ۲۵۰ هزار دلار شما می توانید شهروند ترکیه شوید. یعنی شما اگر ملکی بخرید که ارزش آن ۲۵۰ هزار دلار باشد، شما می توانید برای اخذ اقامت  خود اقدام کنید.